» »

Kitajski izziv Wintelu

Kitajski izziv Wintelu

Ars Technica - Med tem, ko še ni povsem jasna usoda MIT-ovih otroških prenosnikov po 100 dolarjev, so se podobnega izziva lotili tudi v "Osrednjem cesarstvu" (kot Kitajci pravijo svoji domovini). Podjetje YellowSheepRiver, iz nekdaj portugalskega Macaa, je tako izdelalo prototip "kitajskim" plačam prijaznega računalnika Municator za 150 dolarjev, ki je v precejšnji meri plod domačega znanja.



Strojno srce bo predstavljal 64-bitni procesor arhitekture MIPS, s taktom med 400 in 600 MHz, s čimer bo primerljiv Intelovemu procesorju Pentium 3. Delovnega pomnilnika (RAM) bo na voljo 256 MB, za prikaz bo skrbela kartica ATI Radeon 7000, s podporo VGA in S-video, shranjevanju podatkov pa bo služil 40GB zunanji disk, povezan prek vmesnika USB. Dimenzije bodo 18cm x 14,5cm x 4 cm, masa 0,65 kg, opcijsko pa bosta vgrajena še litij - ionska baterija in brezžični mrežni vmesnik.

Oken™ na tovrstni arhitekturi seveda ni mogoče poganjati, tako so posebej za Municatorje razvili, iz Linuxa izpeljani operacijski sistem Thinix, namesto sistemsko požrešnih KDE in Gnoma, pa bo nameščeno preprostejše namizje, po katerem se bo dalo krmariti tudi samo s tipkovnico. Priložili bodo še Firefox, Gaim, Thunderbird, Red Office (kitajsko govorečim namenjen pisarniški paket) in Mplayer, s čimer bodo verjetno pokrili potrebe povprečnega uporabnika.

Prvi Municatorji naj bi prišli na tržišče že v roku 3 mesecev. Na začetku bodo namenjeni domačemu tržišču, s sloganom "Recite ne Wintelu" pa so bili predstavljeni tudi na CeBIT-u.

Upajmo, da bo to spodbudilo tudi druge proizvajalce k zniževanju cen. Vsekakor pa Kitajci ne bodo več dolgo "sloveli" zgolj kot nekvalificirana, skoraj zastonj delovna sila.

16 komentarjev

Matevžk ::

Nice. Čeprav so očitno zadevo kar nekaj časa packali; zadnje čase sta KDE in Gnome (predvsem slednji) brutalno hitra tudi na počasnih mašinah (testiral na Pentiumu II).
Oh, BTW, link na Red Office je malenkost čuden:)).
lp, Matevžk

metalc ::

Nekako se je zraven uturil napačen link do Rdeče pisarne. Tale bo pravi: http://www.ch2000.com.cn/english/index.htm

balocom ::

Brez miške? Odlično>:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

djurodrljaca ::

Me prov zanima kaj bojo rekli M$ fanboyi, ko bo Linux imel kakšnih 30% trga. :D

simnov ::

kolikor jaz vem gre tukaj gor tudi xp-64

Poldi112 ::

Precej siguren sem da se motiš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

marvin42 ::

tudi jaz.
Mostly Harmless

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: marvin42 ()

Azrael ::

Zadeva nima šans, igre ne delajo. [Joke]

Mogoče bi bilo bolj zanimivo vedeti ali je ta gizmo skladen (in kako) z velikim kitajskim požarnim zidom ? Če je, bo še pestro.
Nekoč je bil Slo-tech.

BluPhenix ::

Heh, vlada je pa podpisala tak posel z M$jem .... bomo vidli kolko bodo to dovolili...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

balocom ::

Sej majo centralni nadzor že urejen, kaj bi pol sploh še rabu za vsakega posebej?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

NoUse4AName ::

zgleda cute

darkolord ::

Me prov zanima kaj bojo rekli M$ fanboyi, ko bo Linux imel kakšnih 30% trga.

Zbudili se bojo...

Looooooka ::

lol
good one :>
kar se pa novice tice...
this is the cheapest.
Sj ne da probavajo vsi skupi nategnt narod ampak...tole je tok cheap da je ze brezveze.
hardware je sploh 3x predrag ze za normalne uporabnike in stekam da ce hocjo reveze opremit z opremo ne da bi zgubil zasluzek morjo nardit neki cheap...ampak tole je pa 2 cheap.

LedStorm+++ ::

Strojno srce bo predstavljal 64-bitni procesor arhitekture MIPS, s taktom med 400 in 600 MHz, s čimer bo primerljiv Intelovemu procesorju Pentium 3

64-bitni procesor in Pentium 3... Kaka primerjava, mamu mi. :D
Pingvin :-)

Poldi112 ::

Primerjava je čisto na mestu, glede na to da gre primarno za desktop procesor ki bo poganjal Linux.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BluPhenix ::

LedStorm++ in kaj če to primerjaš.

64-bitni procesor je brez večjih problemov slabši od 32 bitnega. Al misliš, da je zdej kr vsak 64 bitnik boljši od 32 bitnikov?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel FreeBSD 7.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
156038 (3455) jELKO
»

nVidia: GeForce 8800 GT in osvežena GTS

Oddelek: Novice / Grafične kartice
445664 (4018) Jst
»

NVIDIA predstavila 7300 GS (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
537393 (5322) Mr.B
»

Kitajski procesor

Oddelek: Novice / Procesorji
353491 (2357) Poldi112
»

Rabil bi načrte za CPU / GPU blok ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
554448 (3627) steev

Več podobnih tem