» »

Big at CERN

Big at CERN

Vir: Cern.ch

New Scientist Tech - New Scientist navaja da so v ženevskem CERN-u, rojstnemu kraju interneta, vklopili največji superprevodni magnet. Magnet so ohlajali na -269°C šest tednov, prav tako so tudi tok višali v stopnjah do 21000 amperov.



Nova pridobitev švicarskega laboratorija je del LHC-ja (Large Hadron Collider), ki bo začel z naslednjim letom obratovati. LHC bo med drugim analiziral trke med protoni. Veliko pričakovanje je morebitna potrditev hipotetičnega Higgsovega bozona. Higgsov bozon izhaja iz kvantizacije Higgsovega polja, ki delcem podeli maso, a je še eksperimentalno nepotrjen. Da so na dobri poti potrjuje zaznava mionov med testnim delovanjem Atlas detektorja.

75 komentarjev

«
1
2

darkolord ::

Very nice. How much? :D

dr.J ::

No, eni zdaj ponovno analizirajo stare podatke, ker naj bi Higgsov bozon doslej enostavno spregledali. Več tule.

Carhartt ::

Je možno da ta super magnet vpliva na magnetno polje zemlje?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

miroB ::

Kdo bi si mislil, da bo človek na slo-techu izvedel, da se je internet rodil v Cernu.:\

Thomas ::

> Kaj če se zgodi črna luknja ???

Tako majhne luknje naj bi hitro razpadle. Verjetno res. Zelo verjetno.

Sicer pa:



DESNA slika
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

LedStorm+++ ::

Ja slišal sem pa tudi, da se tam igrajo da bi naredili črno luknjo. Je to res?

Kaj je stric google je našel pod: black hole+cern. Link

Brrr, kaj vse si fiziki zmislijo. :(
Pingvin :-)

gzibret ::

Prosim malo več konstruktivnosti (konstruktivnost = argumenti, resna mnenja, novi linki, dodatni podatki...) v debati. Hvala.

PS - Dan Brown nima kaj veliko veze tukajle (za nekatere izmed tistih, ki vidijo rdeče).
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

> Je možno da ta super magnet vpliva na magnetno polje zemlje?

Ni možno. Vir zemljinega magnetizma je oddaljen kakih 6000 km stran in ni variante, da bi kaj vplivalo.
Vse je za neki dobr!

nietka ::

Kdo bi si mislil, da bo človek na slo-techu izvedel, da se je internet rodil v Cernu.[:\\]


Hja, ce smo zelo natancni, je to res napacna informacija, internet in WWW nista sinonima, vsaj kakor jaz vem ne, sploh pa ne "zgodovinsko gledano" :D
Great warrior? Wars not make one great.

sverde21 ::

Tukajle je nekaj slikc ;)
<?php echo `w`; ?>

Aggressor ::

Crap, spet sem rezidentna tečnoba, ampak: ne rojstni kraj interneta, temveč spleta.

LHC smo pa dolgo čakali. Predolgo. Moral bi biti končan že 2005.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

OK.

Zdej pa položte stave, če bo Higgsov bozon.

Moja malenkost je reku, da ga ne bo, že precej nazaj. Et vous?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Spc ::

21000 amperov?
OMFG to pa je hudo dosti.
8-O
 

Fizikalko ::

Upam, da ga najdejo (Higgsa), stavil pa ne bi.

sidd ::

Spc: 21000 amperov uporabljajo v Talumu za peči, ko talijo aluminij....

ena pomembnejših investicij v zadnjem času pomoje. Predolgo se že čaka na to.
Štartajo naslednje leto ane? Pomoje bo zanimivo leto.
no idea for signature
signed
I

_marko ::

Na predavanjah so mi povedali, da Synchrotron(DESY) porabi enako elektrike kot mesto Hamburg. Cernov LHC je podoben po porabi elektrike.

The electricity consumption
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

TESKAn ::

Hm, jaz pa pravim, da ga bodo najdli. Če pa ne, potem bodo pa kaj drugega, še bolj čudnega:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

d0rK ::

Lepo bi blo, ce bi take strokovne novice opremil z vec linki...Nismo usi fiziki.



Sicer pa, slike me cist facscinirajo in upam, da odkrijejo kar pac iscejo. =)

_marko ::

Jaz tud nisem fizik, zato mi je malo hecno govoriti kaj se bo zgodilo ali ne. Tista 2 predmeta fizike na faxu, pa kaki linki na netu so vse, da vem o čem se gre debata. Kot bi mi en etik iz filofaksa govoril o stranskih efektih genskega inžineringa. :)

edit:typo
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

MeGreat ::

Hmm, zakaj naj bi majhna črna luknja hitro razpadla?
Drugače pa itak napredek je zmer vredu :)

Thomas ::

Zato, ker manjša je črna luknja, bolj je vroča, hitreje se izseva. Oziroma razpade.

Medtem, ko črna luknja z maso cele galaksije razpade v ene 10^100 letih, taka čisto majhna črna luknja, z maso nanograma (kakršno bi kvečjemu pridelali) razpade prej, preden sploh kaj privleče k sebi.

Taka je vsaj teorija. Upajmo da je pravilna. Kaže tudi da je, saj se nič hudega ne zgodi niti, ko ultraenergetski kozmični žarki, z BISTVENO večjimi energijami kot jih bo izdelovala mašina v CERNU, brez posledic treskajo v Zemljo že zelo dolgo.

Razen, če nismo kaj prezrli ... se razume.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MeGreat ::

Že že, samo a ni point črne luknje da materijo srka vase? Zdaj če pač srka materijo vase bi morala imeti večjo energijo in ne bi izsevala.
Ja sej razumem da pač črna luknja z maso nanograma takoj izseva, samo večje črne luknje bi pa lahko v teoriji obstajale neskončno dolgo(oziroma do takrat ko je še kaj materije..)

lukanium ::

Hmm, zakaj naj bi majhna črna luknja hitro razpadla?

V LHC bodo predvidoma nastajale črnje luknje z maso okoli 5000 protonov in velikosti tisočinke protona ali še manjše. Hitro pa razpadejo zato, ker preko Hawkingovega sevanja izgubijo več mase kot je absorbirajo - črne luknje takega velikostnega reda "izparijo" within a billionth of a trillionth of a trillionth of a second, "before they could gobble up any significant amount of matter. :D

Še link.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Thomas ::

> luknje bi pa lahko v teoriji obstajale neskončno dolgo(oziroma do takrat ko je še kaj materije..)

Pozabi na neskončne idealizacije. Tudi če so del Specialne teorije relativnosti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LedStorm+++ ::

Hmmm, zakaj se igračkat z nečim, česar nas je strah ?!?! :| Jaz če bi bil fizik, sploh je ne bi poskusil niti naresti. Bolje cela Zemlja, kot da meni več.
Pingvin :-)

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Hm ... to že en čas razmišljam. Ene 20 let. A si lahko kupimo s CERNom ali Batavio vstopnico za Nihilandijo.

Bolj se nagibam k temu da ne. Zlasti zaradi tega, ker kozmični žarki imajo lahko relativistično maso celega komarja, pa očitno niso preveč okolju škodljivi. Ampak roke v ogenj pa ne dam!

Posebej še, ker če ima recimo tudi RARE EARTH teorija luknjo ali šibko stran ... potem pa samo še CERNizacija osončja, lahko dobro pojasni Fermijev paradox.

No, bomo videli! Če bo čez 10 let še kej špetira tukaj, potem OK.

Sicer pa ... Nasvidenje v naslednji evoluciji!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Sicer pa črna luknja ni edina zadeva, ki morda gleda iz CERNa ven. Še dve sta.

Ena je (nehotena, slučajna) kreacija takoimenovane strange matter, kjer se kvarki mau drugače postavijo in dobimo povsem neprebavljivo snov, v katero se spremeni cela Zemlja. Pritimač isto, kot s črno luknjo. Tudi argumenti kontra so povsem podobni. Da pač še kozmični žarki ne naredijo tega. But then again, kaj če kozmični žarki niso nikoli ravno tako narejeni, kot bodo tile subatomski projektili pa ...

Druga je pa zagrožena stabilizacija vakuuma. No, če uspejo to narest, se bo pa morda od nas začel s svetlobno hitrostjo širiti vakuumski mehur, ki bo žrl vse pred sabo. Zvezde, črne luknje, galaksije ...

Mensezdi, da to pa še težje.

Me pa zanima, kaj se unim monterjem na CERNu zdi. Me prov firbca!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

@Thomas: dej kakšne linke o tem, kar pišeš, ker kot je že mal višji en napisu nismo vsi fiziki in ne vemo recimo WTF je stabilizacija vakuuma :) .
<?php echo `w`; ?>

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

MeGreat ::

Hmm, ja tudi mene malo zanima kaj naj bi bila stabilizacija vakuuma?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

bMozart ::

Pomoje bodo kj tretjega vn dobl al pa sploh nč navjo k se bota delca izničla:D Če pa bodo to kar iščejo pol pa res ql in waw8-O Bo še zanimivo leto ali pa naslednjega res ne bo:D
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Spc ::

 

sverde21 ::

Ja a ti zgledajo tok neumn, de bojo skurl zemlo? Če bojo že kaj takega delal, bojo itaq moral sestavt ladjo v vesolju...

@Spc: movie je zelo dobr sam ne govorijo pa nč o tveganjih tega početja :)

Še eno vprašanje... kako nam bo koristil ta ekspiriment v praksi, razn da vemo da tist delec obstaja? Lahko potem pričakujemo kako podobno napravco, kot je v HL2 tisti zero-point energy gun?
<?php echo `w`; ?>

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

> kako nam bo koristil ta ekspiriment v praksi, razn da vemo da tist delec obstaja?

Nepredvidljivo. Lahko precej. Znatno.

> Lahko potem pričakujemo kako podobno napravco, kot je v HL2 tisti zero-point energy gun?

To je pa IMHO verjetno ravno ene tolk, kot da se stabilizira vakuum.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

OK dej že razlož kaj pomeni, da se stabilizira vakum :)
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

Coleman, S. & Luccia, F. (1980). Gravitational effects on and of vacuum decay. Physical Review D, 21, 3305-3315.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Po domače povedano, obstaja TEORIJA, po kateri bi se lahko ob določenih interakcijah znotraj snovi, nekaj premaknilo v strukturi prostor-časa. Kot da si dregnil v podhlajeno kapljevino, pa začne kristalizirat 100 na uro.

Ali pa kot če bi dregnil v pregreto kapljevino, ta pa WUF u luft.

A moreš data glavo na tnalo, da je teorija napačna?

Jaz ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

Hvala! Sm našu tvoj link mal prej s pomočjo tiste navedbe vira...

Teorija zna celo držati glede na to, da pravjo neke teorije, da bi naj vakum v hruškasti žarnci meu tok energije, da bi lahk z njo zavrel vse oceane na svetu 8-O . Večji problem bi/je pa IMHO pripravit vakum do stanja, da se bo to zgodilo... sam ubistvu, to se je zgodil pri big bangu, vesolje se je začelo širit kot balon na vse strani...
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

Ma sej tega se eni mau bojijo, ja. Da tiste teorije so mrbit tud precej narobe, ampak ne pa tolk, da ne bi moglo počit.

Samo monterji v CERNu si teh skrbi ne delajo. Zdej bomo naščuval Zelene, da jim zagrenijo transport preostale opreme. Da recimo polegajo po cesti pred tistimi tovornjaki in rešijo svet.

Hehe ..
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

Jah zeleni IMO sploh ne vejo, da bi lahk to kej škodval, mogoč še podpirajo stvar, ker lahko tam odkrijejo kakšno čisto energijo™ ;)

Glede teorij pa jst in veretn vsi ostali upamo, da so prave, drgač smo pečen >:D . No vsej en bo veretn veseu (no vsej kolkr cajta bo lahk), če kej pokne... Bush, ker bo dobu novo igračko za mass destruction :D
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

Očitno mau slab kapiraš. Če "pokne", se bo smrt širila s svetlobno hitrostjo od tam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

Ja sej zato sm napisu no vsej kolkr cajta bo lahk :D
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

A si mau obremenjen z Bushem?

No, sej to jih je velik takih. Eni dobijo peno na usta, že ko samo vidijo njegove inicialke.

Kar seveda govori o NJIH.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

_Tudi_ o njih.

"Damn, I wish we had one of them doomsday machines!"

Ampak jaz ne verjamem, da bo to kmalu. V tiste številke kar verjamem, pa tudi če ne, me ne bo ostalo tolk, da bi se sekiral, če so bile slučajno napačne.

hamax ::

podau bi samo komentar na strah pred takimi poskusi.
Brez poguma bi bli se vedno v srednjem veku, ce ne v kameni dobi.
Moje mnenje je, da se tveganje splaca.
je pa tud res, da ce mas 100x sreco, je 101vič nauš meu.

glede hawkingove teorije izsevanja črnih lukenj bi pa dodal to: vse je le matematična teorija, ki ni nujno, da je pravilna.
če pa je, se nam takih črnih lukenj ni treba bati.
hvala rusom, ki so dal hawkingu navdih za teorijo izsevanja, ki nas v takih poskusih prav prijetno pomirja :P

Thomas ::

Kolikor je meni znano, Rusi niso imeli nič pri tem Hawkingovem odkritju.

Rusi ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

A si mau obremenjen z Bushem?
LOL :D Tist sm reku v šali, ker je splošno znano da američani mal preveč vlagajo v vojsko ;)

ontopic:
Nekje sm bral, da tudi, če je ta njegova teorija napačna, se nimamo kej bati (I hope), ker takšna majhna črna luknja bi potrebovala kar nekaj časa, da požre en atom, kaj šele celo zemlo, seveda več kot "poje" črna luknja, več gravitacije ima in posledično hitreje golta materjo.
<?php echo `w`; ?>

MeGreat ::

Ah, pomoje energija ne bo dovolj velika da bi se kaj tako dramatičnega zgodilo. pač bo kar bo :)
Glede črnih lukenj, se pa naj bi itak izsevale energijo(gravitacija ..) in tako da pri majhnih črnih luknjah po mojem ni problema

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

Thomas ::

> če je ta njegova teorija napačna, se nimamo kej bati (I hope), ker takšna majhna črna luknja bi potrebovala kar nekaj časa, da požre en atom, kaj šele celo zemlo

Razen, če je teorija napačna tudi v tej točki. Ali pa zato, ker recimo ne računajo, da bo tukajle izredna koncentracija črnih lukenj, kar se v naravi ne dogaja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC odšel na dveletni oddih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
399194 (7224) perci
»

Large Hadron Collider (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
2578133987 (54671) Matev
»

Jutri v CERN-u novinarska konferenca o dokazih za obstoj Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
378459 (5800) Limit-sky
»

Big at CERN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
759348 (6701) Thomas

Več podobnih tem