» »

Nakup novega računalnika do 200 evrov

Nakup novega računalnika do 200 evrov

R33D3M33R ::

Torej minilo je skoraj 5 let odkar sem spraševal po nasvetih za nakup novega računalnika in sedaj je prišel čas, da sistem malo nadgradim. Osnovna zahteva je da bo sistem za svojo ceno iztisnil največ in da bo zaenkrat dobro uravnotežen. Takrat sem dal 180 jurjev, zdaj se mi pa zdi škoda dati toliko denarja.

Matična plošča
Najbolj važna je seveda matična. Imam namen kupiti AM2 matično ploščo, ker so Core Duo procesorji predragi. Seveda mora imeti podporo DDR II, ker predvidevam, da bo sčasoma DDR 1 postal dražji (kot SD-RAM). Matična mora imeti podporo SATA (za disk) in IDE (za optične enote). Če se pa dobi pretvornik SATA -> IDE pa tako ali tako ni panike.
USB 2.0 mislim, da imajo vse dandanašnje plošče in integrirano zvočno tudi. Nikakor pa nočem imeti matične z integrirano grafično kartico, ker so te ponavadi okrnjene in jim manjkajo priključki. Našel sem eno poceni za 60€

Procesor
Iskal sem najbolj cheap procesor za AM2 in našel AMD Sempron 3000+ za 25,00€

RAM
Ogledoval sem si palčko 1024 MB DDR II RAM 667 MHz FSB za 35€. Skoraj zastonj. Bolj vprašanje je, koliko bo ta 667 MHz zaviral procesor, ko bom enkrat nadgradil

Grafična
Nočem kupovati DX10 kartic, ampak bom raje počakal, da padejo na kakih 100€. Gledal sem najbolj poceni podporo za PCI-express in našel ATI Radeon X550 256MB PCI-e za 35€

Napajalnik
En 500W napajalnik bi mogel zadostovati. Ali lahko mogoče obdržim trenutnega 300W enermaxa?


Torej to skupno nanese 155 €, kar je skoraj zastonj. Zdaj me pa zanima:

a) ali se sploh splača glede na to, da imam trenutno AMD Athlon XP 1800+, 768 MB ram, Radeon 9500Pro
b) ali so komponente uravnotežene?
c) imate kakšen boljši predlog za računalnik do 200€? Dobro uravnotežen sistem z možnostjo nadgradnje

Hvala za nasvete. Pred 5 leti sem bil precej razgledan na tem področju, zdaj pa milo rečeno nimam pojma :8)

P.S: če bi kdo spisal komponente v en spisek bi mu bil zelo hvaležen
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

jest10 ::

Procesor vseeno vzemi raje X2 3600+. Ne bo te prišlo pretirano dražje, razlika pa bo očitna.
Drugače pa ponavadi novejšim matičnim z integrirano grafično ne manjkajo priključki.
Recimo Asrockovi AM2NF6G-VSTA, ki jo dobiš za okoli 60€ ne majka nič pomembnega

Tomson ::

200€ za novo platformo je pa res skopo. Recimo, tole bi za 248€ še nakak šlo, manj se mi zdi že skoraj nesmiselno. Sam osebno bi dodal še 30€ in vzel dvojedrni proc AMD64 X2 3600.


GIGABYTE GA-M55S-S3 nforce550 (78€)
AMD Athlon 64 3200+ BOX AM2 (54€)
Patriot 1GB PC6400 DDR2 (38€)
GIGABYTE 7300GS 128MB/256MB (49€)
LC Power LC6420 420W (29€)


EDIT: Ja ziher je ziher! :D - Popravljeno!
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

jest10 ::

Tomson@
Predlagaš mu plato z integrirano grafiko in še posebej grafično kartico:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

R33D3M33R ::

Najprej hvala za odgovore. Glede procesorja je tako, da sem mislil najprej kupiti en poceni AM2 procesor in kasneje nadgraditi na X2. Ali je torej pametneje kupiti kar X2?
Glede grafične je tako. Gledal sem teste in videl, da je X550 očitno na nivoju mojega 9500Pro in se taka nadgradnja definitivno ne splača, četudi bom kasneje nadgradil na DX10 grafično. Tale 7300 GS je pa hm. Mogoče bi bila boljše kupiti 6600GT, da bi bil sistem zaenkrat uravnotežen?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

jest10 ::

Samo zakaj bi sploh kupoval posebaj grafično, če nameravaš malo kasneje kupiti DX10 grafiko? Kupi plato z integrirano grafiko, saj ima vsaka PCI-E 16X(ali vsaj 8X) in boš lahko kasneje nadgradil.
Enako za procesor. Zakaj kupovati sedaj Semprona, malo kasneje pa X2? Kupi sedaj najcenejšega dvojedernika, ga navij in uživaj do naslednje nadgradnje.
X550 pa je drugače le 9600PRO na PCI-E vodilu:D

dedi542 ::

Ce bos kupil Asrock AM2NF6G-VSTA plato, mas lahko to grafo, je na nivoju x600, lahko si pa nastimas da ima 512 mb pomnilnika. Pa si raje doplacaj za X2 procesor, pa magar se 1 gb modul rama. Pa pol cez neki casa kupis DX10 grafo. Jest sm mel to plato, delala je odlicno, ima tud kr dost navijalskega potenciala, glede integrirane grafe mi je pa cs delal 100fps, cod2 ter cod1 na 1024 resoluciji tam od 70-100 frejmsov.

dzinks63 ::

:)) Težko je sestavit nekaj solidnega za 200€, za 250€ pa bi že šlo.
npr:
BIOSTAR NF4U AM2 nForce4 Ultra 58€ (mlacom)
AMD ATHLON 64 X2 3600+ BOX AM2 DUAL CORE 71€ (nakupi.net)
PATRIOT DDR2 ram, 1GB PC2-6400, 800MHz, s hladilni 36€ (nakupi.net)
EXPERTVISION FX7600GS 256MB DDR2 PCI-e TVODV 76€ (nakupi.net)
Napajalnik 400W ATX 13€ (Mlacom)

skupaj : 254€

R33D3M33R ::

Tule sem gledal malo teste integriranih grafičnih (Asrock AM2NF6G-VSTA ima 6100 čip) in so rezultati porazni. V 3D Mark 2003 recimo dobim s trenutnim sistemom skoraj 3800 pik. Torej če bi kupoval integrirano se mi avtomatsko ne bi splačalo, ker bi izgubil na zmogljivosti.
Kolikor sem gledal tole stran se mi pa ne splača kupovati niti 7300GS :\
Tale predlog od dzinks63 bi bil očitno optimalen, ampak je že 100 € dražji kot sistem, ki sem ga najprej sestavil.
Za grafično se poskušam nekaj dogovoriti za 6600GT tam okrog 40€. Mislim da je fer cena. Ampak a se splača vzeti X2 za 50€ več namesto Semprona 3000+? Ali bil ta sistem dovolj izkoriščen s Sempronom?

Hvala!
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

Tomson ::

Seveda se splača dat 50€ za dvojedrnika.

Če pa boš z računalom samo surfal po netu, pogledal kakšen film in poslušal muziko, zapekel kakšen CD/DVD je pa tudi AMD 1800 dovolj ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

R33D3M33R ::

Seveda. Saj ta računalnik je dovolj dober za igranje vseh dosedanjih iger, ki sem jih probal (razen Gothic III, DOOM 3: RoE pa še kak modern špil bi se našel). Zdaj pa sem si rekel, da je dosti, ker bi rad preigral še zadnjo serijo iger preden postanem prestar zanje :)

Torej zakaj nočem zdaj X2? Računal sem na to, da bo s prihodom štirijedrnikov cena padla in bodo najzmoglivejši dvojedrniki nekaj takega kot zdaj Semproni. In to me zdaj bega...

Fora je da lahko teh 50€ več naložim v nov disk.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

R33D3M33R ::

Torej še enkrat sem premislil in res se mi zdi trenutno Sempron najboljši - ko bom kupil DX10 grafo bo potrebovala tako ali tako kaj močnejšega od X2 3600+ in takrat bom posegel po hitrejših X2 procesorjih, ki bodo verjetno cenejši. Torej lista bi zgledala tako:

PATRIOT DDR2 ram, 1GB PC2-6400, 800MHz 36€
MB S AM2 PCI-E Biostar NF4 AM2 60€
AMD Sempron 3000+ BOX AM2 32€ (mislim da je hladilnik priložen)
Geforce 6600GT 128 MB 128-bit dobim za 40€

Skupno torej 168€

Bi bili še kaki predlogi?

Hitro je šlo zdaj tole, za ta računalnik, ki ga imam sem porabil mesec in pol, da sem našel primerne price/performance komponente, zdaj pač so počitnice pred vrati in rad bi jih maksimalno izkoristil >:D

Hvala za pomoč še enkrat!
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

;-) ::

X550 pa je drugače le 9600PRO na PCI-E vodilu:D


Včasih sem imel obe (eno v primarnem, drugo v sekudnarnem kompu). 9600PRO je ves čas delovala bolje, dosegal sem večje fps-je, ni se pregrevala itd. medtem ko je X550 vedno delala probleme.

jan01 ::

Vzemi raje ATHLON 64 X2 3600+ namesto bednega semprona 3000. x2 3600 lahko tudi precej naviješ!
Pozabi na štirijedrnike. Še kar en čas ne bodo razširjeni.

dela ::

Sempron 3000+ je smešno poceni, lastniki ga na veliko hvalijo in tudi navija se bolje od dražjih bratcev, ker pač nima toliko predpomnilnika, po drugi strani pa tudi 256 kB ni tako malo.

Tole poglej - xp 1800+ lahko PRIBLIŽNO primerjaš s Tbird 1400, Palerma 2800+ pa kar natančno z Manilo 3000+, pomnilnik zanemariš, ker so za vse enaki pogoji, x2 3800+ je pa tudi na seznamu, to je nekako najboljša primerjava, ki mi jo je uspelo najti in mislim, da z njeno pomočjo lahko kar dobro vidiš, kako in kaj.

Sempron je odlična izbira, sploh če izkoristiš nekaj njegovega navijalskega potenciala. Res je še precej slaboten pri kakšnem kodiranju (glede na dražje brate), a pri igrah se lahko verjetno z navitim sempronom kar približaš. In to za smešno ceno. Dual core je napram sempronu tudi dual price. Pa dual heat in dual power consumption (okej, tukaj pretiravam). Če potrebuješ računalnik za igre, je itak jasno, da je odvečen denar bolje vložen v GPU, če že kam. Poleg vsega bodo pa dvojedrniki še vedno na voljo rabljeni, če bo potreba. Saj jih ne bo nihče zmetal stran.

Glede cen so pa tukaj vedno korak spredaj, vendar še nimam izkušenj z njimi. Pogled ne škodi.

R33D3M33R ::

Huh, navijal seveda bi, če bi za to prišla potreba. To o navijaškem potencialu Sempronov sem že bral. Bom počakal še na kako mnenje, vidim da so močno deljena.

Glede grafične: če bi imeli na izbiro enako ceno ali bi vzeli Winfast Geforce 6600GT ali Maxsun Geforce 6600GT. Maxsun je sicer ena neznana firma, ampak je dobila nagrado od nVidie za 7300GT serijo kartic, poleg tega pa ima tisti Geforce gor še Zalmana. Nagibam se k Maxsunu.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Tomson ::

Glede na to da je rabljena in ni več garancije bi sam skoraj vzel Winfastovo...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

s0me0ne ::

Usi govorijo da se da X2 3600 fajn navit. Ka pa naprimer X2 4000 al pa 4200? Se tut dajo uredo navit al je sam tet 3600 tak?

jest10 ::

Sveda se tudi drugi navijajo. Samo ponavadi je smiselno nabaviti najcenejši procesor in ga naviti. Tako pridobiš največ

JeZo ::

Zdravo!

Js sm ti pa poiskal to:

- Foxconn-Matična plošča Foxconn AMDK8M890M2MA-RS2H SAM2/V256/PCIE/S/R 49,14
- AMD-AMD Sempron 3000 + BOX (soc. AM2) 30,60
- Patriot Memory-PATRIOT DDR2 ram, 1GB PC2-6400, 800MHZ s hladilnikom 35,20
- Club 3D-nVidia Club 3D PCI-e GF7300GT 256MB GDDRII, pasivno hlajenje 69,05
- LC Power-Napajalnik LC Power LC6420-420W Silent Power 12cm 28,50

cena za vse skupaj 212,49 na sestavi.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JeZo ()

AapocalypseE ::

Če boš hotel met spet mir z računalnikom boš moral toliko odštet za njega kot pred petimi leti. Tako nadgrajevanje kot pa ga omenjaš se mi zdi brezveze.

bluefish ::

je res. Sploh pa to ni več nadgradnja, saj je zamenjan že skoraj cel računalnik. Od originalnega tako ostanejo le še diski, pogoni in ohišje. Še enkrat raje premisli kaj res hočeš in nadgradi ključne stvari.

R33D3M33R ::

Hja, saj druge možnosti nimam kot pa to nadgradnjo. V trenutno plato ne morem spraviti več RAM, ker imam 3x256MB (butasto sem kupil, ampak tak je pač bilo takrat). Da bi kupoval socket A procesor - hja, po mojem brezveze, ker itak matična zavira in mi ne bi dovolila dati gor kaj močnejšega (o navijanju tega lahko le sanjam). Da ne govorimo o AGP grafični. Poleg tega pa imam USB 1 vodila in počasnih prenosov že vrh glave.

Torej matično moram obvezno menjati (s to imam tudi težave z diskom, tako da...) in to potegne noter še ostalo, procesor, ram in grafično, ter seveda napajalnik, ki ne bi zdržal novih komponent. Saj tudi pred petimi leti nisem kupil super hitre kartice, ampak Radeona 8500, za katerega se mi je kasneje ponudila možnost menjave za 9500Pro in tako sem imel še nadaljna 4 leta mir ;).

Če gledaš zdaj da bi si kupil en bolj vreden sistem takoj naletiš na problem: kaj bo čez dve, tri leta? Ali bo sistem še dovolj dober ali bo potrebna nadgradnja? Če je potrebna nadgradnja, je vprašanje ali ni bolj pametno kupiti nekaj poceni, ker boš itak nadgradil, stare komponente bodo pa izgubile na vrednosti in jih boš prodal za drobiž.

Kolikor sem zdaj gledal igre in to, bi bil tak sistem kot ga želim sestaviti čisto dovolj. Če sem do sedaj igral na 800x600 bom pa še zdaj. Važno je da se gladko igra, grafika je bolj postranska, neko ultra glajenje robov pa odveč. Če je pa pogon zanič pa ne bo delalo niti na najhujši konfiguraciji, ki bi jo sedaj sestavil.

Upam da me razumete. Da ne bo kdo mislil, da bom stari računalnik prodal. Ne komponente bom prenesel v drug računalnik, tako da škode ne bo z nadgradnjo :)

Glede tiste rdeče kartice. Ni Maxsun (čeprav je PCB identičen) ampak je Gainward in jo bom kar kupil. Napajalnik tudi imam in sicer LC Power LC6420-420W Silent Power 12cm.

Torej ostajata še dve vprašanji. Eno se tiče matične katero izbrati. 4 predlogi so padli, če bi izbiral bi izbral nForce matično. Torej kaj zdaj izmed teh?
Drugo se tiče trgovine kje naj to nabavim. Kake izkušnje s ceneje.si in nakupi.net?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

bluefish ::

ceneje.si služi le primerjanju cen, z nakupi.net pa imam dobre izkušnje, saj je bila do sedaj še vsa roba pravočasno dostavljena in plačana tako kot je bilo dogovorjeno.

dela ::

Sestavi.si in Aperio.si imata trenutno nekoliko nižje cene od ostalih, čeprav je razlike le za nekaj evrov.

Ploščo vsekakor vzami nForce, VIA je vedno nekoliko zaostajala, stanejo pa skoraj enako. Jaz bi se odločil za gigabyte M61VME-S2.

R33D3M33R ::

Aja, nisem mislil ceneje.si ampak sestavi.si. Verjetno itak nima veze katero trgovino izberem. Za nakupi.net sem gledal pa ti pošljejo robo zastonj, če imaš nad 60+ €.

No zdaj je padel že šesti predlog za matično ploščo:

-gigabyte M61VME-S2
-Asrock AM2NF6G-VSTA
-GIGABYTE GA-M55S-S3 nforce550
-BIOSTAR NF4U AM2 nForce4 Ultra oz. MB S AM2 PCI-E Biostar NF4 AM2 (ne vem v čem je pri teh dveh razlika, verjetno v ultra)

Hm. Katera izmed teh je najboljša za navijanje?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Jaz imam GIGABYTE GA-M55S-S3 nforce550 in komot navijem svoj X2 4200+ iz 2200MHz na 2574MHz s stock hlajenjem in še optical out ma, tak da lepo gledam dvdje na dolby digital. :D

Ted ::

MSI K9N Neo-F, podobna kot Gigabyte, malo cenejša, navija se baje solidno.
Mah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ted ()

R33D3M33R ::

Aha. Zdaj pa res ne vem več kaj naj kupim :(
Katera pa za svojo ceno ponuja največ?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

R33D3M33R ::

Kolikor sem gledal tale test razlike med nForce4 in nForce5xx ni.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

just_ME ::

jst na tvojem mestu bi rame pa graficno pustil zaenkrat in bi kupil e4300 + Asrcok 4coredual..Skupaj pride
malo pod 200e...

lp

R33D3M33R ::

Tole ne bi bil slab predlog, če ne bi imel ram v ploščicah po 256MB. Ker plata podpira le 2 slota DDR I, bi to zneslo le 512MB kar pa bi se znalo poznati pri splošni zmogljivosti sistema.

Pri tej Asrock plati sem opazil:
Untied Overclocking : During Overclocking, FSB enjoys better margin due to fixed AGP/PCIE/ PCI Buses


A nimajo vse nForce plošče tega ali je samo Asrock feature?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

Ted ::

Kaj pa Foxconn VIA ploščo? Cenejšo težko dobiš, da se tudi navit pa za razliko od večine plat ma 2 IDE konektorja kar bi tudi meni prav prišlo. Da ne omenjam da je nesramno poceni...
Mah...

R33D3M33R ::

VIA ploščam se bi najraje izognil. Itak sem se več let tolkel po glavi, da sem vzel VIA 266-A ploščo namesto nForce plošče.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

dela ::

Boljši nakup za tiste, ki potrebujete 2 IDE kanala, je IMO tale.

R33D3M33R ::

Kaj pa pomeni, da je Micro ATX? A ima potem luknje tam kot običajna matična ali rabiš posebno ohišje?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

opeter ::

v klasično ATX ohišje lahko BP vstaviš mATX matično.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

R33D3M33R ::

Aha, hvala za pojasnilo.
Še vedno ne vem, če so plošče Asrock edine s fixed AGP/PCIE/ PCI Buses. Na enem forumu je nekdo izjavil, da Gigabyte GA-M55S-S3 tega locka nima :\
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

R33D3M33R ::

Torej sistem je kupljen

Matična GA-M55S-S3
AMD Sempron 3000+
Geforce 6600GT
1GB Patriot DDR2

Po pričakovanju se je rezultat v 3DMarku 2003 podvojil, zdaj dobim 7890 pik. Ni slabo za tako poceni nadgradnjo :). Malo overclocka pa gonilnike moram še posodobiti (zdaj imam 2 leti stare) bo zadeva letela :D
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

nekdože ::

Mene pa zanima(če se glih okol 200 Eur vrti),kaj bi se dalo za ta dnar dobit?
Mislim samo plato in pa procesor?

lp

dzinks63 ::

:)) npr:
BIOSTAR NF4U AM2 nForce4 Ultra 58€
AMD Athlon 64 X2 4800+ BOX AM2 133€
(mlacom) skupaj:191€


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni celoten sistem

Oddelek: Kaj kupiti
141694 (1390) Matthew
»

PC do 550 €

Oddelek: Kaj kupiti
351709 (1020) damirez
»

Nova plata, procesor in rami...do 200 ojrov

Oddelek: Kaj kupiti
301978 (1357) pinx
»

Low price konfiguracija za kolega

Oddelek: Kaj kupiti
91239 (1030) Antares88
»

Dober nakup DA ali NE?

Oddelek: Kaj kupiti
302736 (1744) AapocalypseE

Več podobnih tem