» »

Bela, zelena in modra soba

Bela, zelena in modra soba

««
«
1 / 87
»»

Thomas ::



Predstavljajte si, da ste v beli sobi. Počasi izgubljate zavest, ker anestetik že deluje.

V narkotičnem spanju bodo določili pozicijo vsakega atoma vašega telesa - s posteljo vred. Potem bodo v zeleni sobi sestavili prav tako posteljo s prav takim človekom.

Potem bodo še v modri sobi sestavili prav tako posteljo, s prav takim človekom.

Ko bo anestezija popustila in boste odprli oči - kakšne barve bo soba, ki jo boste zagledali?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gandalfar ::

amm nisem cisto preprican kako naj ti odgovorim na ta post zato, ker ce bo prvi odgovor slucajno pravilen bo vsak ubistvu nezavedno prebral tudi resitev.

Sicer pa jaz pravim, da je soba se vedno iste barve. Ampak bodo pa kloni imeli nekaj problemov ^_^

Marjan ::

Prvo nanosekundo bela, drugo ns modra in tretjo ns zelena.

Neki v tem smislu :D

Gandalfar ::

Marjan: zakaj to? Saj ti lezis se vedno v beli sobi. Samo klone imas se naokoli v pisanih sobah.

Marjan ::

Gandalfar: Zato ker tvoj popolni klon si ti sam!

Mercier ::

No, to je pa tud mene zanimalo. Smo OEM verzije al nismo? :D

In zakaj ne?

Cosmo ::

Hmm...sej ce cloveka kloniras nastane nova enaka oseba prejsnji, ki pa bo imela drugacn life od trenutka ko je bil original kloniran.
Torej bo original zagledal belo, 1. klon zeleno, 3. klon modro.
Simpl ko pasulj:D
I am Pentium of Borg. Division is futile. You will be approximated.

Binji ::

Hm..odvisno kaj vzames kot "jaz" oziroma "ti". Ce je klon tvoja popolna kopija potem tukaj v bioloskem smislu pomeni da vidis vse tri barve (seveda z razlicnimi ocmi).
Ce pa postavis hipotezo, da se duse ne da replicirati, torej ima vsak klon (biolosko sicer identicen) svojo unikatno "duso" potem je soba se vedno bela.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Bajo1 ::

Bela, ker enostavno ne morš bit v 3 telesih hkrati. Na zunaj že, ampak duša oziroma samozavedanje ne more bit naenkrat na dveh, treh mestih. Nastali bojo 3je popolnoma enaki osebki, vsak s svojim samozavedanjem. Zdej če si pa kao vsako nanosekundo v drugem, ti pa to tako ali tako nič ne koristi, ker se prehoda ne zavedaš. Po tej teoriji je lahk tud vse človeštvo ena sama zavest, ki se v dovolj majhni časovni enoti preklaplja, če se število subjektov poveča pa se preklaplja še hitreje. Skratka original je še vedno original, edino mal problematično bi blo, ko bi ti trije prišli skupaj, ampak bi rekl lepo kurc gleda vse skupi in šli na pir.:D
Al pa bi se zavedu prehoda in bi ti se fajn rolal pred očmi ko u disku (belo, modro, zeleno).:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bajo1 ()

CaqKa ::

rdečo?

ciki57 ::

Kje je tukaj problem?

Človek v beli sobi bo videl belo.
Kopija v modri sobi modro.
Kopija v zeleni sobi pa zeleno.

S tem da se bosta zadnja dva spraševala kdo neki je prepleskal sobo medtem ko sta spala.

Thomas ::

Moj klon nisem jest?

Prav! Potem pa zamenjajva en atom! Pa naslednji ... dokler nisva zamenjala vseh.

Kdaj sem se "preselil"? Z zadnjim atomom? S prvim? Z 1029 - tim???

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Ta tema po moji logiki edina ovira za transhumanizem. Tukaj bi se jaz strinjal z Bajotom, če bi teorija o prekljapljanju zavesti držala, bi morala (ne samo človeštva)biti neka univerzalna (samo ena)zavest. To mi je sicer malo sumljivo.
Včeraj sem se skoraj ubil z avtom(res je blo blizu8-O ) in sem še danes celi posran. Če bi pa verjel v to teorijo pa bi moral bit čisto cool, sej se še življenje za mene zdaleč nebi končalo8-) !
Thomas lahko malo več napišeš kako si predstavljaš zavest

rozica ::

še moje mnenje oz. vprašanje ;)

bi bila "zavest" ena??
in če bi bila, bi imela možnost vplivanja na zadrževanje v eni določeni osebi ( recimo v osebi, ki se zbudi v zeleni sobi več, kakor tisti v beli ali modri ...) ali bi pač ob "preklapljanju " ene same "zavesti" se v enem času dogajala še dva druga časa???
ali bi se tudi "zavest" klonirala...

Če hočeš videti mavrico, se moraš veseliti dežja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: rozica ()

billy ::

Verjetno bodo kloni v drugih sobah prav kmalu ugotovili, da so pac kloni in ne original. V tem trenutko se bo njihovo misljenje cisto spremenilo in ne bomo vec mi. Torej edini original ostane prvi, v beli sobi. Razen, ce bi bili popolnoma loceni, potem bi nekaj casa minilo, do tiste tocke, ko se klon zaveda, da ni original. ampak na zacetku bi imel 3 subjekti z natancno enakim misljenjem in dojemanjem okolja...woo spooky ;)

billy ::

rozica, zavest ni nic drugega kot program v nasih mozganih. Tako kot obstaja program za dihanje, bitje srca... Kakrsnakoli druga zavest se nebi logicno vklapljala v "nase vesolje" :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

.:joco:. ::

Prav! Potem pa zamenjajva en atom! Pa naslednji ... dokler nisva zamenjala vseh.


AHA! Zdaj štekam...

Dobro, zamenjamo atome nog, rok, kosti, trupa, vse razen CŽS.
Tukaj se začne šele zanimivo.
Ko bi prišel do tistih atomov, ki sestavljajo tisti del sivih celic, ki imajo v kratkoročnem spominu da je soba modra.(selimo človeka iz bele v modro in gledamo tistega ki je v modri) Najprej bi prišel en atom. Soba bi bila še vedno modra. Pa drugi, pa tretji, pa četrti, pa 10.000. Soba bi bila še vedno modra, ampak bi mogel pomisliti, če je res. Ko bi pomislil, da je soba modra, bi se vsi prejšnji atomi tako "postavili", da bi mislil da je modra. Torej smo na istem kot prej. Potem bi se zamenjalo naslednjih 10000 atomov, spet bi se malo zdreznil, ker si mislil za trenutek da je soba bela. Ampak ko bi videl da je soba mora, bi se vseh tistih 10000 atomov "postavilo" spet tako, da bi vedel, da je modra. In tako naprej.

Do kam tukaj pridemo?

Hmm, Thomas, zelo zanimivo! Človek bi po končanem(počasnem) teleportingu iz ene sobe v drugo mislil, da je bil ves čas v modri sobi. Sploh ne bi opazil da se je teleportiral.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

ciki57 ::

Moj klon nisem jest?

Prav! Potem pa zamenjajva en atom! Pa naslednji ... dokler nisva zamenjala vseh.

Kdaj sem se "preselil"? Z zadnjim atomom? S prvim? Z 1029 - tim???


Vse tri osebe so jaz ampak samo vsaka neodvisno zase ne pa vse tri hkrati.
Se pravi imamo 3 različne osebe, vsaka pa je prepričana da sem to jaz.

Če bi bile vse tri hkrati jaz, potem bi se recimo oseba, ki je ležala v modri sobi čez en teden morala spominjati, da je pred enim tednom ležala v beli, modri IN zeleni sobi.

Ne more oseba v modri sobi reči, da je oseba v zeleni tudi on. OK, tisti trenutek mogoče lahko reče vsaj da je njej identična, kaj pa če gresta obe za 20 let živet na različna konca sveta in se pod vplivom različnih kultur popolnoma spremenita. Ali bo tedaj še vedno eden lahko rekel, da je drugi tudi on?

Kdo je pa PRAVI jaz, je pa nemogoče odgovoriti. Te tri osebe se morajo pač dogovoriti med sabo za nasledstvo. Če bo kdaj možno delati take kopije (seveda do atoma enake) bodo imeli pravniki še veliko dela...

BojlerTM ::

jaz mislim, da ko se bodo ostali jazi zbudili, se bodo spominjali, da so boli v beli sobi. kot je prej nekdo rekel, v sivih celicah bi pisalo, da je soba bela, vendar bi takoj ko bi odprli oci videli pac sobo taprave barve, torej modre in zelene. Spomin in misel na belo sobo bi pa pozabili, in se vendarle nekaj casa prepricevali, da je vseeno bila bela. Podobne stvari se vcasih meni zgodijo, ko recimo mislis da si koga slisal nekaj reci vendar je on rekel nekaj drugega.
Kaj bi se pa naprej zgodilo, ko bi se srečali se mi pa res ne sanja :)
"Salt?"
"Pepper?"
"Oh, it's...it's all right. I don't like you either."

Binji ::

Kdo gledal StarGate: Tin Man? Obravnava podobno temo seveda na drugacen nacin.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

CaqKa ::

keri stargate? S (kolko) E (kolko), mam vse tak da bom čekno še ennkrat :)
em btw ni prvotno prasanje kaka bo barva vsi pa zdaj tukaj nekaj pametujete.. ej thomas ti veš odgvor al je to spet ena onih višjih tem ... sem mislo da je bila samo kaka zanka v stilu uporabil si osnovni barvi modro in zeleno.. manjkala je še edino rdeča da bi dobil ven belo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

Thomas ::

Po mojem mnenju, je stvar takale:




  • Ja, zavest se tudi skopira pri kloniranju.


  • TI, skonirani, vidiš vse tri barve





Tole drugo alinejo si je kar težko predstavljat, če se ne poslužimo analogije s stroboskopom.

Hitro utripajoča luč zgleda zvezna. Prav tako hitroutripajoča zavest zgleda zvezna. Vsako tretjo nanosekundo, če vidimo belo sobo in dogajanje v njej (vključno s spomini na belo sobo), je dovolj, da se nam zdi vse čisto normalno. Kot da lepo ležimo v beli sobi. Ali pa da že gremo naprej po svojih opravkih.

Isto velja za zeleno in za modro. Diskretna zavest je očitno lahko deljena. No, vsaj predstavljati si je mogoče kaj takega.

Zdej pa lahko Witgensteinovsko zavržemo stroboskop - lestev po kateri smo se povzpeli - in privzamemo kontinuirano zavest. Vse je enako. (Pa ne glede na to, da zavest v resnici NI kontinuirana. Nepomembno to.)


Tako da ... tale rezultat je čuden. Ampak edini možen - kljub svoji kontraintuitivnosti.


8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Binji ::

S1E18
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

.:joco:. ::

Zdej pa spet ne razumem. A se ti skos teleportiraš iz ene sobe v drugo, ali so to tri popolnoma enake osebe v različnih sobah?
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

ciki57 ::

Tole se mi zdi mal čudno.
Kaj pa če imamo miljardo klonov (vsak je v sobi z drugačno barvo). Potem se barva zamenja vsako sekundo. To pa ni glih več čisto normalno, kali?

Thomas ::

joco

Samo subjektivni filing je tak, kot bi se skozi teleportiral. V resnici si pa kar skoz povsod, na vseh treh mestih!

To je težko razumet, kot tisto, zakaj Avstralci ne popadajo z Zemlje dol. Ampak se navadiš tudi na to.




ciki57

Milijardo ... pa milijardo. Sej intervali, ko si pri sebi - pa pri kerem sebi že - se lahko tudi prekrivajo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Aha, se pravi da pravzaprav nisi nek superklon, se pravi niso to enake tri osebe, ampak je vse ena oseba.
Če prav razumem, potem nimamo po tri od vsakih atomov, ampak po enega. In ta skače iz ene v drugo sobo zelo hitro?
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Binji ::

Ce se vsak atom alternira tako hitro, da dobi opazovalec vtis da je osebek (mi) vedno v sobi, potem vidimo vse tri barve, vendar izredno hitro. Tako hitro, da se morda niti ne zavedamo kaksne barve je v resnici soba.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Thomas ::

Zelo dobro se zavemo barve vsake sobe posebej. Ker spomin na belo ne gre z nami v zeleno itd. ...

Enostavno guramo skozi vse tri emanacije hkrati! Suma sumarum je isto, če bi zapored odigrali vse tri vloge. Pa če grejo magari skupaj (večkrat) na kofe!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Ker vemo, da se barve na računalnikih lahko tvorijo tudi z mešanjem (se pravi da je ena slikica modra, druga rumena in vidiš zeleno.)

Samo tukaj je pa problem, ker tista oseba, ki sploh ni osebay ampak so tri, ki se mešajo, ima tista v modrem skos spomin, da je soba modra. Hmm, vidu bi vse tri barve, tako ja.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Double_J ::

Po mojem mnenju se pa ne da skopirat človeka.
Kot prvo, če preneseš vse atome še ne pomeni, da si ustvaril kopijo.
Nevtroni, protoni ter elektroni niso na istih pozicijah.
Torej je že v štartu zadeva različna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

CaqKa ::

mene čisto ignorirate dajte to še naprej delat.. še posebej thomas ki je očitno ultra pameten... btw kaj je pa tak nerazumljivega pri tem da avstralci ne padejo z Zemlje? aksialna radialnost...

Thomas ::

Double_J

> Nevtroni, protoni ter elektroni niso na istih pozicijah.

In kaj potem? Jih imaš pri sebi skoz pod kontrolo, da so tako kot naj bi bili?

Boš rekel, da če bi šli malo drugače, pa nisi več ti? Bi te recimo nehal boleti zob? Pa začel enga druzga?

Poleg tega, kakšno kontrolo pa imajo sploh možgani nad posameznimi atomi? Nobene!

Vse kar "vidijo" je nekaj date iz spomina in nekej inputa preko čutil.

Nobenega rigoroznega preverjanja identitete seveda ni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

No, kje pa je potem meja, da je oseba identična?
Torej praviš, da te lahko skopirajo tako, da si brez zob, ter brez centra za vid.
Pa si še vseeno ti, kajne?
Namreč, tudi zdajle ti lahko polomijo zobe, pa si še vedno isti.

Pomojem mora biti zadeva identična, ko atome postaviš, da bi bila to kopija.
En elektron več v začetnem stanju pomeni drugo osebo.

Seveda potem, ko se oseba zave ter se vzspostavi zavest, se lahko atomi poljubno premikajo, ne da bi se zaradi tega menjala osebnost.
Ko se zavest zažene pač kontrolira, da jo spreminjanje pozicij atomov ne moti.(evolucijska prednost).
Vendar kot sem dejal, ko se zavest vzpostavlja je dovolj najmanjša malenkost, ter dobili bomo drugo osebo.

Pač eden izmed zakonov je, da zavest ne more biti deljena:))



Thomas ::

Double_J

> No, kje pa je potem meja, da je oseba identična?

Fer vprašanje. Ampak odgovor lahko dobiš na piru. (Jest častim)

> Torej praviš, da te lahko skopirajo tako, da si brez zob, ter brez centra za vid.

Ja - definitivno.

> Pa si še vseeno ti, kajne?

Ja - sem.

> Namreč, tudi zdajle ti lahko polomijo zobe, pa si še vedno isti.

Seveda, nobene razlike ni, če mi odpulijo nogo, ali če mi jo vzame "teleport".

> Pomojem mora biti zadeva identična, ko atome postaviš, da bi bila to kopija.

Identična kot kateri trenutek v življenju? Kako se to po tvojem kontrolira?

> En elektron več v začetnem stanju pomeni drugo osebo.

En elektron kje? V stegnu? V jopici? Kje?

> Seveda potem, ko se oseba zave ter se vzspostavi zavest, se lahko atomi poljubno premikajo, ne da bi se zaradi tega menjala osebnost.

Zakaj pa potem pa ja?

> Ko se zavest zažene pač kontrolira, da jo spreminjanje pozicij atomov ne moti.(evolucijska prednost).

Zavest nima nobenih mehanizmov, ki bi bili tega zmožni.


> Vendar kot sem dejal, ko se zavest vzpostavlja je dovolj najmanjša malenkost, ter dobili bomo drugo osebo.

Zakaj?

> Pač eden izmed zakonov je, da zavest ne more biti deljena

Nobenega takega zakona ni. Sej veš, da ga ni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Thomas vprašal bi te samo, ali misliš da je na svetu praktično samo ena zavest, ki preskakuje od človeka do človeka(mogoče tudi do kakšne opice ali psa)?

V bistvu se mi sploh sanja ne, kaj je zavest. Predstavljam si jo kot nek program. Potem mora imeti nekaj skupnega z mojim računalnikom, ali najbolj enostavnim programom na svetu. Mam prav?

Kdaj se pa zavest sploh začne? Ameba je nima, spužva tudi ne, za kakšno višje razvito žival z možgani si pa več ne bi upal govorit:

burekar ::

V tem vesolju bela.
Je pa standardno nerealno matematično vprašanje. Za podporo svojega odgovora o skopiranju zavesti pa nima Thomas niti enega empiričnega dokaza. Zatorej zdrava pamet prevlada nad bluzenjem.
Nevtroni, protoni ter elektroni niso na istih pozicijah.

Da, točno to je bistveno. Esencialni so za marsikaj, tudi za toplotne tokove. To potem ni več ista oseba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: burekar ()

Thomas ::

Začetnik

> ali misliš da je na svetu praktično samo ena zavest, ki preskakuje od človeka do človeka(mogoče tudi do kakšne opice ali psa)?

Zavest je program, ki (istočasno) teče na večih wetwarih. To mislim. Ja.

> kaj je zavest.

Najboljša definicija se mi zdi tista, ki pravi da gre vrhovnega opazovalca, ki je nastal šele nedavno v evoluciji. Ko pride procesiranje (razmišljanje) v svoj lastni scope, ko pride do selfreflection - je to zavest, consciousness.


> Predstavljam si jo kot nek program.

Se strinjam. (Meta)program, ki "bdi" nad mnogimi drugimi (sub)programi.

> Potem mora imeti nekaj skupnega z mojim računalnikom, ali najbolj enostavnim programom na svetu. Mam prav?

Mislim, da imaš. Ampak pojma nimam kolikšen algoritem je to.

>Kdaj se pa zavest sploh začne? Ameba je nima, spužva tudi ne, za kakšno višje razvito žival z možgani si pa več ne bi upal govorit

Samo delim tvojo osuplost in čudenje nad vsem tem. Edino to lahko rečem, da gre verjetno tako pri zavesti, kot pri barvah, za qualia. Za emergent property dovolj kompliciranega computinga.

Po čem spoznaš rdečo? Na to vprašanje ne moreš odgovoriti. Po tem spoznaš qualio. Nekako osnovna se zdi - čeprav je zadaj precej computinga. Zavest je interpretacija delovanja možgan. Tudi obarvanje sveta je nekakšna interpretacija različnih valovnih svetlobe. Vsi ljudje jih dojemamo zelo podobno.


:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Hm...in kaj, ce vse na svojem mestu. Eletrone in tisto "saro" potrebujemo samo za prenasanje impulzov. Pac prvih nekj trenutkov nebi delovali popolnoma tocno, ampak bi se takoj v naslednjem trenutko vse povrnilo v zacetno stanje.

Thomas, glede tvoje ideje o isti zavesti se pa ne strinjam :). Ce bi bilo to res, bi zavest obstaja izven telesa, kar pa seveda ne.
Pomoje bi vse do enega trenutka mislili, da smo se to vedno mi. Dokler nas nebi seznanili z videzom sobe...s tem bi postali klon. Marsikomu bi se takrat verjetno zmesalo ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

Thomas ::

billy

Zavest, consciousness lahko načelno posnameš na DVD. Najbrž tudi na CD. Prav mogoče še na dosti manj.

Dokler je dormant, se seveda ne zaveda ničesar ... ko pa se spet znajde v elementu - computing enviroment - pa spet zaživi.

Ni pa izven telesa delujoča nikoli - se razume. Tako kot OS ali katerikoli drugi program.

Ker to je.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ciki57 ::

No, tehle nekaj zadnjih postov me je do konca zmedlo.

Recimo da po tistem eksperimentu na začektu dva osebka eliminiramo. Ostane recimo tisti v modri sobi (ki ne ve za druga dva). Sedaj ga vprašamo v katerih sobah je bil. Kaj bo odogovoril?
Če je to kar pravi Thomas res, bi moral odgovoriti da v beli, modri IN zeleni. Samo to je v nasprotju z zdravo pametjo, saj v zeleni sobi ni bil nikoli fizično prisoten!

Thomas ::

Ne, če ubiješ zelenega in belega, potem modri, ki je edini ostal, ne bo pomnil ničesar o zelenem.

Le, da je bil pred anestezijo v beli, potem so ga pa vragsigavedi zakaj prepeljali v modro sobo.

Spomin nima nič opraviti z zavestjo. Vsaj ne več, kot soba v kateri se znajde. Pač (mentalno) okolje, ki ga zavest samo jemlje na znanje. Nikoli se pa ne sprašuje: Tale noga je 47, včasih je bila 48 - sem to še jaz?

Zavest ne dela nobenega checkinga z okoljem. Ždi nekje v necortexu in zre v svet okoli sebe.

Jest trdim le, da funkcionira tudi paralelno. kot vsi drugi programi - v večih instancah.

Bandwidth komunikacije med temi instancami je majhen - nekaj sto bytov na sekundo. Ko ga bomo (tehnološko) sposobni razširiti na milijardokrat več - potem bo tole videti evidentno.

Naj ti da eden nek spomin na nek dogodek! To potem postane tvoj (prilagojeni) spomin. Naj ti da nekdo vse Cezarjeve spomine do Marčnih Id. Ne samo, da boš mislil, da si Cezar... Cezar se bo spraševal, kako se je nenadoma znašel tu!

:)


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Thomas, seveda...ampak ta OS nebo deloval, ce ga bos prenesel v malce drugacem sistem (torej menjava barve sobe) in nebo deloval identicno, kot en popolnoma enak. Vseeno je barva sobe zelo pomemben parameter v programu.

Jaz si vso dogajanje zamisljam takole: se vlezem na mizo, zaprem oci in ko jih odprem sem v enem izmed treh okolij. Ce me bodo prej seznanili s tem eksperimentom bom po logiki registriral, da sem v napacni sobi in to nisem vec jaz, ampak klon. Hmm.... prav imas Thomas, zavest ostane enaka, ampak vseeno se _zavedam_ da sem klon. :D

ciki57 ::

Še eno vprašanje, ki je malo offtopic ampak ok.

Recimo da se oba klona zbudita v dveh sobah z ENAKIMI barvami barvami. Sobi sta do atoma enaki, prav tako klona. Takisto vse sile, ki delujejo na sobi.

Ko se klona zbudita in ju začnemo opazovati. Ali bosta oba delala enake gibe in bodo oba spreletavale enake misli, dokler ne prideta ven iz sobe in se začne njuno okolje razlikovati?

billy ::

V popolnem okolju da. Ampak v nepopolnem okolju ze lahko smer enega impulza v mozganih spremeni en kvarz, kar bi potem porusilo to sinhrono delovanje.

Eschelon ::

OK. Popolni obrtnik naredi dve popolni kopiji kocke iz betona. Eno odda v najem za 1000 let v Ameriko, drugo takisto v Rusijo, original obdrži sam in ga shrani v trezorju, tako da bo 1000 let ostala popolnoma enaka. Po tisoč letih uploadani obrtnik od zaostalih ljudi v Ameriki in Rusiji dobi nazaj kocki, ki se sedaj zelo razlikujeta od originala. Pravzaprav je ena postala krogla, druga pa kvader. Ko pogleda v trezor, ugotovi, da so originalno kocko ukradli in po 5 ns s pomočjo svojih supermoči najde krivca in originalno kocko, ki pa je sedaj piramida.

Lahko si predstavljate, da je originalna kocka preživela 1000 let v treh verzijah, pri čemer je diskretno preklapljala med svojimi paralelnimi eksistencami.

Lahko si predstavljate, da je bil na začetku en sam atom. Potem so ga n-krat skopirali. In ta atom sedaj eksistira - seveda paralelno in seveda je to en in isti atom.

Jaz si to lahko predstavljam, se pa s tako predstavo ne strinjam. Ker je veliko bolj logično, da ko vidim tri kocke, rečem "evo - tukaj so tri kocke". In ne mogoče ena tri-kocka. To, da so kocke povsem enake, me nič ne briga, še vedno so tri. "Katera od teh je originalna" je zelo neumno vprašanje. Vprašanje : "Kje v tranziciji med kocko in kroglo, kocka ni več bila kocka?" se sliši nevarno, ampak odgovor je zelo preprost - "V tistem trenutku, ko opaziš razliko."
Če me zanima razlika na ravni atoma - potem ni bila kocka kocka že po prvem spremenjenem atomu. Če pa gledam normalno, pa pač takrat enkrat, ko se bi mi zazdel en rob premalo oglat.

...Pa tole bolj spada pod protokol - in se je tam že precej obdelovalo - ...

P.S.:"Spomin nima nič opraviti z zavestjo". Ja Thomas - sedi, pet. Povej to na kakšni konferenci psihiatrov, bojo zihr dol padl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Eschelon ()

Thomas ::

Klona počasi divergirata - gotovo. Zaradi slučajnih faktorjev že. Verjetno pa bi bili presenečeni nad podobnostjo reakcij, kar nekaj časa.

Odie

Tiste kocke nimajo nobenega pomena. Tudi se tukaj nismo pogovarjali toliko o telesih, kot o njihovem produktu - zavesti. Kar bi pa njim težko pripisali.

Tema je seveda skrajno transhumanistična. Ni dvoma.

Zavesti je pa res vseeno za spomin, pa naj psihiatri rečejo kar hočejo. Zavedaš se, ne da bi se spominjal vsega. Zelo malo se spominjaš sleherni trenutek - itak. Tudi in predvsem, kadar se močno zavedaš samega sebe. Pa še lahko se spomniš samo pogleda na Zambezi (Savico) - ki je enak že milijonom podobnih. Pa se še vedno zavedaš "le sebe". Ni tako?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ciki57 ::

Klona počasi divergirata - gotovo. Zaradi slučajnih faktorjev že. Verjetno pa bi bili presenečeni nad podobnostjo reakcij, kar nekaj časa.


Kaj pa ce so pozicije vseh elektronov, protonov, nevtronov in drugih delcev v sobah popolnoma enake? Potem se pomoje obnasata popolnoma enako poljubno dolgo casa. Seveda je to nemogce prakticno poizkusiti zaradi nacela nedolocljivosti, lahko pa pogledamo drugace.

Ce se cas premakne za en dan nazaj. Se bo vcerajsni dan se enkrat ponovil na popolnoma enak nacin? Imamo ljudje sploh kaj vpliva na to kar delamo? Ce je vesolje samo program, potem je ze vse vnaprej doloceno. Tudi tale thread.

Thomas ::

ciki57

Lahko se samo podpišem pod tvoj zadnji post. Resno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Eschelon ::

Thomas
Tiste kocke nimajo nobenega pomena. Tudi se tukaj nismo pogovarjali toliko o telesih, kot o njihovem produktu - zavesti. Kar bi pa njim težko pripisali.

Čakaj malo. Tole je pa čisto mimo. Kocke ne posedujejo celo nobene self-modifying rutine, pa se prav lahko zgodi, da bodo v roku tisoč let totalno izpremenjene. Tako da že (če ne priznaš nič drugega), ker je zavest del materialnega sveta, in ne mogoče neka transcendenten property posredovan v naše telo, zanjo morajo veljati točno isti pogoji kot za kocko.
Zavedaš se, ne da bi se spominjal vsega. Zelo malo se spominjaš sleherni trenutek - itak. Tudi in predvsem, kadar se močno zavedaš samega sebe. Pa še lahko se spomniš samo pogleda na Zambezi (Savico) - ki je enak že milijonom podobnih. Pa se še vedno zavedaš "le sebe". Ni tako?

Pa o čem zdaj ti? Malo prej smo govorili o treh osebnostih, sedaj pa le še o zavesti. Pojem, da je nekdo pri zavesti pomeni le to, da se je sposoben odzivati na dražljaje.
Zavedanje sebe je že bolj težka tema, zaenkrat je standarden test z zrcalom, v katerem se gledaš.
Da pa nima zavest o sebi nobene veze s spominom? Poskusi odgovoriti na vprašanje "Kdo si?". Že če izrečeš svoje ime, si uporabil spomin.
Kaj pa kakšen hud strah pred pajki? Vsekakor je pridobljen, ker ga dojenček nima. In ne samo da vpliva na osebnost in zavedanje sebe - v svoji najhujši obliki se osebnost povsem spremeni, in tudi slika o sebi se izmaliči.
S svojimi trditvami si povsem odšel iz polja aktualne znanosti. Možno je, da imaš v mislih kakšno posebno definicijo osebnosti v nekem transhumanističnem smislu. Na tem zaenkrat še zelo psevdo-znanstvenem terenu se pa s tabo ne mislim bost.
««
«
1 / 87
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleportacija-prihodnost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16627702 (24315) energetik
»

2045: Avatar project (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16027263 (24533) guest #44
»

subjektivna izkusnja in umetna inteligenca

Oddelek: Znanost in tehnologija
252483 (1940) OwcA
»

Blue Brain (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713053 (10425) BBB
»

Thomas, pomagaj mi pri širjenju "krive vere" (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
677470 (6137) Thomas

Več podobnih tem