» »

Protokol

Protokol

Temo vidijo: vsi
««
11 / 182
»»

ahac ::

Ja, je atomska struktura.
Ampak tisto, kar pri teleportiranju pride ven je DRUGA atomska struktura (sicer enaka, a ne ista), kar pomeni da gre za drugo osebo.

Thomas ::

Primoz:


    čeprav je ta članek star 8 let in se je v tem času odkrilo marsikaj novega na tem področu... AFAIK še vedno ne znamo (znajo) implementirati te ideje).



Thomas:

V teh 8 letih je bil quantum entanglement že velikokrat eksperimentalno demonstriran.


Primoz:


    ali pa kako se občasno dogaja da le-te kartice enostavno izdajo svojo vsebino pod nenormalnimi pogoji delovanja.


Thomas:

Razlika med klasičnimi napravami in kvantnimi je tudi ta, da pri slednjih ni obvoza. V principu jim je nemogoče prisluškovati - ali pa je kvantna fizika narobe. Ne, da je "še nepopolna" - napačna je, v tem primeru.

Nekatere zadeve, ne samo da bodo lahko arbitrarno zanesljive - pač pa bodo (lahko) garantirane z naravnimi zakoni. Tale secure channel je že taka reč.


Primoz:


    kaj se zgodi s sistemom [Uraniumom], če zunaj njega ostane norec z atomsko bombo...


Thomas:

Uranium se bo seveda znal braniti. Norec bo opustil agresivne misli, bomba se bo pokvarila. Posledica kvantne fluktuacije, ki jo bo sprožil Uranium. Naprimer.

8-)

Ahac!

Tvoja današnja atomska struktura je še bolj DRUGA, kot tista tvoja izpred enega leta. Vsi atomi so se že zamenjali medtem.

A si umrl (spet) lani?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::


    Druga garnitura


je oznaka za tiste v transhumanističnem gibanju, ki naj ne bi več 'samo sanjali', pač pa naj bi naredili usodni korak - sprožili Singularnost.

Največja možna (ampak kar mogoča) ironija bi bila, da bo ta druga garnitura morala čakati prvo.

Še večja pa bo - in po moje je že - če se bo izkazalo, da je prvi korak - načrtovanje prihodnosti - težji od same izvedbe.

Problem je v tem, da ne vemo, kaj hočemo. Vsaj vsi nočemo istega. Naslednje postavke so zame bistvene:


  • Egalitarnost vseh sentientov (čutečih bitij), ki so kadarkoli živeli.


Ni mogoče, da bi nekdo imel naprimer več kot 1% več virov kot katerikoli drug. Tudi ni mogoče, da recimo nekdo kot Hitler ali Stalin ali kdorkorkoli, ne bi bili oživljeni - če bo to možno.


  • (Trans)humanizacija nehumanih sentientov


Če so bili velociraptorji ali papige kea ali homo habilis sentienti se restavrira in uploada samo njihov pure I in se dodajo transhumane lastnosti. Če to ne gre - pa nič.


  • Obvezna dinamika.


Ne more se nekdo enostavno "fiksat celo večnost". Ne more samo "stikala za blaženost potegniti na maximum" in tako prebiti googol let. Vsakdo mora sodelovati v kompliciranih in barvitih scenarijih, v katerih je (lahko) element kvantnega hazarda.


  • No suffer.



Neprijetnost tipa dolgčas - in navzgor - ni možna.

O ostalem se lahko pogajamo.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Tvoja današnja atomska struktura je še bolj DRUGA, kot tista tvoja izpred enega leta. Vsi atomi so se že zamenjali medtem
To je tko, kot lopata: Zamenjaš železen del, čez en mesec/dan/sekundo pa še lesen del. Pa je še vedno ista lopata. :D
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Thomas ::

Ahac,

Sej to je ta zabloda, da je lopata "ista" - če in samo če ji postopoma menjaš rezervne dele.

V resnici lopata ni več "ista" - že ko ji je zamenjan en atom.

Prav tako človek. Vendar njegova zavest ne čekira posameznega atoma.

Niti ne čekira nobenega sploh. Kar čekira, so kvečjemu neke mentalne zadeve, ki lahko ostanejo prav take, pa čeprav se zamenjajo vsi atomi.

Program lahko ostane isti - četudi zamenjaš wet/hard ware.

In tako lahko zavest ostane ista. Četudi podvojiš telo.


8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Besides, ahac ..

Če bi bilo po tvoje, bi iz lopate, ki ji ločiš leseni in železni del - naredil dve "isti" lopati.

Ena bi bila "ista" zaradi lesenega dela, ki je ostal. Druga pa zaradi železnega.

Ne boš rekel, da je bistveno, katerega odtrgaš proč, kateri pa ostane? To je s fizikalnega stališča neumnost - če jih enakomerno potegneš vsaksebi.

Ta postopek bi potem lahko nadaljeval do milijon "istih" lopat. In še naprej.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Thomas poglej, ljudje se po mojem mnenju nekako ne bodo mogli (in ne morejo) sprijazniti z dejstvom, da 20 let, ki jih še čaka na tem "krutem planetu polnem bolečine in nelagodja", ne bodo imeli kaj pametnega za početi.

Saj če veš, da bo čez 20 let nastopilo "obdobje transhumanizma", in se bo življenje tako drastično spremenilo, če to sprejmeš kot brezpogojno resnico, potem se lahko le uležeš in čakaš - to bi po moje naredilo doberšen delež ljudi. Le zakaj bi se trudil, če se ni potrebno!?

En dokaz je tudi to, da si se obrnil do najbolj (kod da res, LOL :D) dojemljive publike za to temo, pa si kjub temu naletel na nestrinjanje in celo hudo nasprotovanje. Torej, kaj bi rekla šele "navadna, kmečka" publika!

Predvidevam, da je predvsem to srž problema pri posredovanju takih informacij.


____________________

naštej mi prosim nekaj dobrih scitech strani, kjer so najnovejši dosežki s področja znanosti navedeni/opisani na (dosti) poljudno-znanstveni način.

Thomas ::

Marjan:

    Thomas poglej, ljudje se po mojem mnenju nekako ne bodo mogli (in ne morejo) sprijazniti z dejstvom, da 20 let, ki jih še čaka na tem "krutem planetu polnem bolečine in nelagodja", ne bodo imeli kaj pametnega za početi.

Thomas:

Kuharji naj kuhajo in zdravniki naj zdravijo itd. - ker trenutna (Zahodna) civilizacija je temelj, brez katerega posthumanistične prihodnosti - ne bo.



Marjan:

    to bi po moje naredilo doberšen delež ljudi.
    Le zakaj bi se trudil, če se ni potrebno!?

Thomas:

No seveda - nekaj jih bi/bo verjetno šlo kar v posteljo. Drugi pa bodo le še bolj zagnani.



Marjan:

    En dokaz je tudi to, da si se obrnil do najbolj (kod da res, LOL ) dojemljive publike za to temo, pa si kjub temu naletel na nestrinjanje in celo hudo nasprotovanje.

Thomas:

To je bilo poglavitno, kar sem jest hotel izvedeti - ja.



Marjan:

    Torej, kaj bi rekla šele "navadna, kmečka" publika!

Thomas:

Te publike maš tudi tukaj nekaj. Rečejo: "Thomas!? - Ma to je ena popolna budala!"

Tko je tudi mišljeno, da rečejo. Najmanj 80% vseh ljudi je pripravljeno prej verjeti, da prevajam Monty Pytona tlele - kot pa da bi blo lahko kaj na tem.



Marjan:

    Predvidevam, da je predvsem to srž problema pri posredovanju takih informacij.

Thomas:

Itak so namenjene (te informacije) samo intelektualni eliti. Večino bo pa treba prej upgredat - preden bojo kej štekal.



Marjan:

    naštej mi prosim nekaj dobrih scitech strani, kjer so najnovejši dosežki s področja znanosti navedeni/opisani na (dosti) poljudno-znanstveni način.

Thomas:

http://www.kurzweilai.net

http://www.sciam.com

http://www.newscientist.com/


:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tejka ::

Marjan

....ki jih še čaka na tem "krutem planetu polnem bolečine in nelagodja",....

A nis(m)o ljudje čudni? Živimo na "takem" planetu, pa ne sprejmej(m)o nečesa, kar bi nas lahko potegnilo ven iz njega. Morda res ne že čez 20 let, lahko pa pozneje (btw, fantje, plz, ne spet začet debat na temo človek-stroj-(ne)popolnost...)

Saj če veš, da bo čez 20 let nastopilo "obdobje transhumanizma", in se bo življenje tako drastično spremenilo, če to sprejmeš kot brezpogojno resnico, potem se lahko le uležeš in čakaš - to bi po moje naredilo doberšen delež ljudi. Le zakaj bi se trudil, če se ni potrebno!?

Teh 20 let...se JE potrebno potruditi in preživeti jih.

Torej, kaj bi rekla šele "navadna, kmečka" publika!

"Navadna, kmečka " publika bi si verjetno najprej kaj prebrala , da bi sploh vedela, za kaj gre. Kakšne FAQ transhumanizma naprimer.

Thomas ::

tejka:

    A nis(m)o ljudje čudni? Živimo na "takem" planetu, pa ne sprejmej(m)o nečesa, kar bi nas lahko potegnilo ven iz njega.

Thomas:

Ja, wirdoti frdamani!



tejka:

    Morda res ne že čez 20 let

Thomas:

Ne se preveč na to zanašat. Kot sem že enkrat omenil (neoriginalno sicer) - so bili leta 1930 povečini prepričani da:

  • atomska bomba bi bila v nasprotju z zakonom o ohranitvi energije - zatorej nemožna


  • Bog bi ne dopustil uničevanja snovi, ki jo je ustvaril


  • vsaj 100 let še ne!


(Sicer manj prištevni) Adolf H. je finančna sredstva prvotno namenjena projektu A bombe zategadelj raje preusmeril v raziskovanje oborožitve nordijskih bogov. Zlasti Thora.

Eni tako - drugi so pa že kmalu hodili okol Roosevelta - fehtat dolarčkov za projekt Manhattan.

:)


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

AtaStrumf ::

Ma nemorem, da ne bi vprašal. (Priznam, da sem prebral samo prvo stran, ampak 11 strani je pa mal huda varijanta).

Thomas, jaz si sploh ne morem predstavljati tega. Kako bi to fizično izgledalo? Na začetku piše da bi bil Jupiter en ultra iber hud diamantoidni (kaj to pomeni) al kakšen že računalnik računalnik, kjer bi se to odvijalo v milisekundah kar cele zgodovine človeštva. Pol drugje piše da bi zadeva obsegala celo vesolje,...

Kaj fizično je zdaj ta protokol in kaj je zunaj tega?

Ok svojo zgodovino si vsako milisekundo razvlčemo za 10.000 let in noro uživamo vsako milisekundo. A to je cilj tega?

Thomas ::

Ata:

    Ma nemorem, da ne bi vprašal.

Thomas:

A ne vidiš, da komej čakam na to, da kdo kej vpraša?!


Ata:

    Thomas, jaz si sploh ne morem predstavljati tega. Kako bi to fizično izgledalo?

Thomas:

Zgledalo bi dobr. Recimo ... desetbazne barve (RGBXYZIJKL), milijonXmilijon pixlov, 16 bitna barvna globina po vseh komponentah, idealna harmonija vseh krivulj ... Tko analogno za vse čute.

Vse to ni še nič v primeri s tistim, kar bomo lahko imeli! Tud jest si ne morm predstavljat - vem samo, da hočem videt, kam nas bo odneslo.


Ata:

    Na začetku piše da bi bil Jupiter en ultra iber hud diamantoidni (kaj to pomeni) al kakšen že računalnik

Thomas:

Ja, seveda. Iz tega stalnega pretvarjanja mase v čedalje bolj dolgovalovno svetlobo, je treba potegniti maximum bitnih operacij, ki so temelj naših misli in občutkov. Trenutno jih gre (ziljon-1)/ziljon kar vnemar. Verjemi mi, da je ziljon grozno veliko število. Zato moramo vso maso Osončja najprej, potem Galaksije, potem Lokalnega (Virgo-Coma) superklasterja galaksij ... pretvoriti v useware. Uranium je precej možno - optimalna varianta za storage and processing.


Ata:

    kjer bi se to odvijalo v milisekundah kar cele zgodovine človeštva

Thomas:

Tko ja! Ker bi izkoriščali kakih 99% procesiranja teh mašin oziroma - utripa Novega Vesolja.


Ata:

    Kaj fizično je zdaj ta protokol in kaj je zunaj tega?

Thomas:

PROTOKOL je zgolj rigidna ustava skupaj z implementacijo.


Ata:

    Ok svojo zgodovino si vsako milisekundo razvlčemo za 10.000 let in noro uživamo vsako milisekundo. A to je cilj tega?

Thomas:
Ja. TO je cilj vsega - in smisel tega sveta.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Medved ::

ker vidm da ste se izčrpal - to pride slej prej pri taki temi - zato za konec in potešitev predlagam da si preberete knjigo vseh knjig - ne se bat smrti fantje ta itak neizbežno pride - vsi bomo pomrli (žale so zakon). Vse kar ste do zdej naložil pa je fantazija. Učer sm biu na pogrebu, tam se ti vse razjasni in razbistri hehe:D
Medved že spet tuki in me natrguje odozad

Thomas ::

Nekateri moji (ameriški) somišljeniki, so vsaj toliko 'nori' kot jest.

Zdej se je eden (James Jagger) spomnu, da ne bi oživljali samo umrlih, pač pa tudi literarne junake!

V mislih ima Ano Karenino. Kot roman, in kot osebo, ki bi jo odigral in ji dal svojo zavest.

Tako bi Ana Karenina postala oseba, ki je resnično živela. Mnogo milijonkrat.

Mu ne znam (in nočem) oporekat.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

AtaStrumf ::

Včeraj sem se potem, ko sem tole bral (bilo je prvič zame), vozil s kolesom po cesti in gledal okoli in se začel spraševati a sem res ta protokol bral al sem sanjal. Čisto je skregano s tem kar sem videl okoli sebe. Cel dan me je mučilo. Odločil sem se da bom na to kar lepo pozabil. Preveč filozofsko za moje pojme. Ne znam si predstavljati tega in ne razumem ga. Bom počakal 20 Let pa bomo pol nadaljevali. Samo če malo pogledamo okoli sebe bo leta 2007 zunaj 20 GHz procesor, kar niti ni tolk več kot zdaj, pa 6 let bomo mogli čakat na to.

Skratka ni primerno primerjati kaj se jim je zdelo nemogoče na začetku stoletja in kaj se nam zdi nemogoče zdaj. Sedaj razuemo neprimerno več o zakonih fizike kot so tedaj. In se mi zdi da znamo tudi dosti bolj napovedati kaj je možno in kaj ni, kot so naši pradedki. Po moje se počasi bližamo mejam kar je človek sposoben ustvariti. Tehnološki razvoj ne more trajati v nedogled. Vse se enkrat konča in ko sem že ravno pri tem po moje se bo tudi vesolje sesedlo samo vase. Edino tako bi bilo logično. V naravi je vse krožno. Če že pogledamo borbo intela in AMD-ja imata oba težave z roadmapi. Kar nekam prestavljajo procesorje, ki bi morali že biti tu. Vprašanje kaj je za tem, samo pomoje so težave pri tehnološki izvedbi oz so problemi ekonomske narave. Atome lahko približaš samo do neke meje potem pa postane odbojna sila tako velika da rabiš že vodikovo bombo da jih skupaj spraviš. Pomoje je velikost atoma tista skrajna meja do katere bomo lahko prišli pol pa konc zabave. Pa kar malo dvomim da bojo do te meje prišli. Sicer pa, pustimo se presenetiti. Brez dvoma bo zelo zanimivo. Kot kakšna Soap Opera, ki ko enkrat začneš, ne moreš več nehat.

Thomas ::

Ata:

    če malo pogledamo okoli sebe bo leta 2007 zunaj 20 GHz

Thomas:

To je v 6 letih 10 kratno povečanje procesorske moči. To je v 18 letih 1000 kratno povečanje procesorske moči.

Torej bo cluster 1000 procesorjev iz leta 2019 opravljal 10 krat več operacij na časovno enoto, kot jih človeški možgani.

Že nekaj prej, bodo nadaljni razvoj lahko prevzele mašine.

Zelo v skladu s tistim, kar pišem in govorim.



Ata:

    procesor, kar niti ni tolk več kot zdaj, pa 6 let bomo mogli čakat na to.

Thomas:

Faktor 10 je kar nekaj. Prištej še RAM in net bandwidth - pa to ni več kar tako. V šestih letih.


Ata:

    Skratka ni primerno primerjati kaj se jim je zdelo nemogoče na začetku [20.] stoletja in kaj se nam zdi nemogoče zdaj.

Thomas:

Konzervativci imate še zmeraj bazično isto taktiko. Ptice lahko letijo, stroj prav tako težji od zraka pa ne more, ker ni naraven! - ste nadomestili z: Človek lahko misli, stroj pa ne more, ker ni naraven!



Ata:

    Sedaj razuemo neprimerno več o zakonih fizike kot so tedaj.

Thomas:

Tudi tedaj so razumeli toliko mehanike, da bi morali razumeti, da če lahko leti ptica ali kamen - lahko leti tudi kakšen stroj. Pa so si (nekateri) zatiskali oči pred možnostjo takega svetoskrunstva. Danes razumemo, da je mišljenje zgolj procesiranje informacij - pa eni tega prav tako nočejo videti, iz preproste psihološke nuje, da bi bili nekaj "nad" stroji.


Ata:

    In se mi zdi da znamo tudi dosti bolj napovedati kaj je možno in kaj ni, kot so naši pradedki.

Thomas:

Seveda, saj zato pa je že nekaj tisoč takih, ki mislijo precej podobno, kot tule opisujem. Vi konzervativci ste pa seveda na drugem bregu. Na istem v bistvu.


Ata:

    Po moje se počasi bližamo mejam kar je človek sposoben ustvariti.

Thomas:

Se strinjam. Štafetno palico prevzemajo stroji. Kmalu jo bodo tudi Augmented Humans in Uploadi.


Ata:

    Tehnološki razvoj ne more trajati v nedogled.

Thomas:

Spet se strinjam. Samo preden se razvoj zaustavi, tega Vesolja ne bo več prepoznati. Ljudje se bomo pa prelevili v bogove.


Ata:

    Vse se enkrat konča

Thomas:

O tem sem pisal prav tukaj. In spravljal s to svojo tezo nekatere v bes. Bi blo le dobr, da vse tole prebereš Ata.


__________________________________


Ata:

    in ko sem že ravno pri tem po moje se bo tudi vesolje sesedlo samo vase.

Thomas:

Precej originalen si! Skoraj nobeden ne misli tako kot ti, ker ekspanzija Vesolja kaže bolj na fade out čez googol let.


Ata:

    Edino tako bi bilo logično. V naravi je vse krožno.

Thomas:

Zgleda da ni. Sorry.



Poglej Ata! Pod črto si pisal o fiziki in kozmologiji. Vse narobe. Ne vzemi osebno - ampak tako pač je. Verjemi, da si pisal narobe - tudi nad črto.


medved

Ti se boš mogoče izčrpal, preden boš tole doumu - kar se mene tiče - se šele dobro ogrevam.

:)


tejka ::

Medved

Vse kar ste do zdej naložil pa je fantazija.

Si ti prepričan, da veš, kaj je fantazija? Jaz mislim, da ne veš. Kajti...nanotehnolgija je REALNOST, sedanjost. Torej...vse drugo, kar še manjka (citiram Thomasa -8.7.2001- "da ko pridemo do full nano - we are on!."), je verjetno samo malo bolj oddaljena prihodnost.

Thomas ::

Roadmap je po moje takle:


  • leta 20XY bo internet postal virtualni kompjuter


  • leta 20XY+Z bo na njem že tekel cyc, ki bo "avtomatično" kreiral novo znanje


  • nekaj mesecev pozneje bo Singularnost tle



XY*Z <= 40

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Trenutek (samo)ironije:


As I understand it, our goal is to get into Heaven where we will progress and progress and progress ... and if that isn't Hell I don't know what is!


Mark Twain


:)):D:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JustMe ::

Uhhh, ne zaidem pogosto v Ložo(oziroma sem bolj lurker narave), ampak to je pa zelo zanimivo branje. Že večkrat sem razmišljal, kam vsa napredek pelje človeštvo in te ideje se kar ujemajo z mojimi pogledi.
Sicer je vse skupaj težko dojeti...
No vi kar naprej pište, jest bom pa še naprej z zanimanjem bral in razmišljal o tem...

Thomas ::

JustMe,

Hvala no!

Drugače pa, danes ponoči grem na ekspedicijo v Dalmacijo. Iskat, če je tam kaj vrednega posnemanja v Uraniumih pa to.

Sicer sem že bil, videl da marsikaj je - ampak vseeno grem spet.

:))

Catch you later ...

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Thomas, kako je blo v dalmaciji, pa kaj si kej izvedu ;)
(ko bos pršu nazaj seveda)


Tole sem najdu v Delu
(da ne bo ratu topic čist zapostavljen)

"Škotski raziskovalci so iznašli nov način premikanja mikroskopskih delcev, ne da bi jih pri tem kakorkoli poškodovali. Z uporabo tovrstnega >>razsvetljeno nežnega dotika<< bi bilo mogoče nadzorovati sestavne dele nanostrojčkov in celo najmanjše strukture v živih celicah."


Ekola, še korak bližje smo nanorobotom!

:)

Tomi ::

To, da je nanotehnologija blizu, je dosti ljudem že nekaj časa prezentno. Samo drugo vprašanje je, kdaj bo lahko strogo znanstvena zadeva, kar predvidevam, da ta poskus je ( članka nisem prebral, če ga bom našel, ga bom ), prišla na to raven, da bo postala komercialno zanimiva.
metrodusa.blogspot.com

Marjan ::

Tomi, ja maš prav! Upam, da čimprej. Kako že Thomas napoveduje... 2010 :D

p.s.
Tisti člančič je bil v sredo, v "znanost" in je le kratka novica. Na netu boš našel dosti več tega in bolj natančno, probaj tukaj.

Thomas ::

7 dni Dalmacije je mimo. Marjan in Thomi - thank you - for mind the store!

Tole prijemanje posameznih atomov z laserskim žarkom - bi lahko bila prelomna novica za nanotehnologijo!

Kar se pa "same Dalmacije" tiče, mi je s perspektive ležalnega stola pod senčnikom (pogled na turkizne in na rjavkaste valčke) postalo jasno par reči:

Če bi v Platonovem slogu gledali samo sence na steni vsega letoviščnega dogajanja, brez barv in vsega drugega - bi bilo vse skupaj še vedno boljše kot nič - toda le igra senc.

Za postsingularnostni svet se mi zdi logično, da bo proti temule, kakor tale proti svetu senc.

Vsaj. Kakšnih 5 takole definiranih nivojev nad našim trenutnim bi lahko bil. Kar je OGROMNO - a je po moje tudi precej vse, kar se da.

S tem dodatkom seveda še, da nobenih neprijetnosti - pa nočemo s sabo tam.

Z gospo (ženo) na ležalniku desno od mene sva na široko predebatirala nekatere zanimive vidike posthumanega sveta. Predvsem nujnost tega, da se bomo morali vnaprej omejiti. Da mora biti PROTOKOL zelo strikten in usmerjen v "banalne" cilje ohranjanja our self awareness in bliss kot edinega smotra.

Ker naredili bomo itak lahko praktično vse, kar bomo hoteli. Polja samih trav skozi celo sicer prazno Vesolje - nočemo. Nočemo niti preživeti "večnosti" v opravljanju sosedov in odmaševanju odtokov. Kar še niti ne bi bilo tako hudo, kot lahko je.

"Koalicija lahkoživcev", ki nam ni mar za nobene "višje cilje", kot je ekstremno prijetno in zadovoljujoče preživetje silnih eonov do izsevanja Vesolja, mora pač zmagati nad tistimi, ki jim je ljubša "naravna pot razvoja sveta".

Sicer bo Tera shit.

p.s.

Na povratku sem gospo ženo vprašal, koliko bližja se ji zdi Singularnost danes, kot med lanskim vračanjem z morja.

Rekla je: - Precej bližja!

Kaj pa vam?

8-)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Kot bi rekli Američani, Once you get the hang of it, it goes.
Sicer sem šele danes začel brati ves protokol, pa se nisem prebil do konca, ker sem vmes imel še nekaj banalnejših zadev za početi, kot je pakiranje za selitev, samo mi je zadeva sedaj malo bolj jasna. Ko se prebijem do konca, mi bo pa skoraj gotovo.
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Bistvo te zadeve je, da bomo kmalu (v največ nekaj desetletjih) imeli tehnologijo, s katero bomo (s tem Vesoljem) naredili kar bomo hoteli.

Pa da ne bi naredili nič drugega, kot to, kar je naš evolucijsko vsajeni princip - kot kar se le da izboljšani olimpijski bogovi - preživeli ostanek (0.99999999999999..) trajanja Vesolja.

Da nas ne zavedejo nobeni drugi nični cilji s te poti. Kot naprimer umakniti se in gledati kaj da bo naredila "modra Mati Narava". Ali pa dati mandat kakšnim meditatorjem, ki naj bi z neznanstvenimi metodami urokov in tako šaro zacoprali še "nekaj neskončno boljšega - vsekakor pa zelo poduhovljenega".

Tudi ne pustiti kakšnim fanatičnim fizikom, da celo Vesolje ponucajo za velepospeševalnik enega samega gravitona.

Edini opravičljivi cilj PROTOKOLA je lahko le maksimizacija dobrega - kar bi moral početi že ljubi Bog.



:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tejka ::

Thomas, welcome back!

Spet bomo imeli kaj za brat.. :)

TESKAn ::

Jah, mogoče bomo res lahko naredili z vesoljem, kar bomo hoteli - ampak srčno upam, da do te tehnologije ne bomo prišli, preden se bo človeštvo spametovalo. Ker sedaj smo še preveč 'primitivni', da bi tako tehnologijo uporabili v splošno korist - bolj verjetno bi tisti, ki bi imel tehnologijo, le - to uporabil v svojo korist.
THOMAS - tvoja boljša polovica ima prav - singularnosti smo bliže za celo leto:).
Lp
TESKAn
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tomi ::

V glavnem, danes sem cel dan porabil, da sem se prebil skozi vseh 539 ali kolikor postov je že Protokola, in moram reči, da sem navdušen, ne le nad samo idejo, ampak tudi nad samo temo. Ok, saj je tema res Thomasova, samo je pa vseeno nekaj posebnega. Seveda sem si postavil nekaj vprašanj ( nekaj jih je Thomas že dobil ), nekaj pa jih še sledi.
Sicer sem pa prišel do zanimivega problema. Danes, ko sem bral, sta moja dva dosti krožila okoli, in potem je predvsem mamo zanimalo, kaj za vraga je tako zanimivega v eni temi, da cel dan buljim vanjo. Potem sem pa prišel do logičnega problema. Kako razložiti na preprost način bistvo?
Upam, da bo tole nova kost za tele dolgočasne dneve.
metrodusa.blogspot.com

tejka ::

Tomi
ko si ravno pri branju...ti smem predlagati se tole (FAQ transhumanizma)? Zanimivo branje (vsaj zame je bilo), pa se marsikaj ti postane bolj jasno in razumljivo.

Kako razložiti na preprost način bistvo?

Si s tem mislil, kako razloziti bistvo PROTOKOLA? Ce si...jaz sem to dojela nekako takole: kako napisati (določiti) PROTOKOL, da ne bo napak (vseh tistih, o katerih je govora v 500+ postih ) oz. da jih ne bo dopustil.
Priznam pa, da sem to dojela sele, ko sem prebala one FAQ ;)

Thomas ::

TESKAn:
    Jah, mogoče bomo res lahko naredili z vesoljem, kar bomo hoteli - ampak srčno upam, da do te tehnologije ne bomo prišli, preden se bo človeštvo spametovalo.

Thomas:

Najprej bi kazalo ultratehnologijo uporabiti zato, da se spametujemo. Kaj praviš?

TESKAn:
    tvoja boljša polovica ima prav - singularnosti smo bliže za celo leto:).

Thomas:

Midva misliva, da je postalo v enem letu jasno, da Singularnost ni tako daleč, kot se je še lani zdelo. (pravkar to preveril še pri njej)


Tomi:
    Kako razložiti na preprost način bistvo?

Thomas:

To je vsekakor zelo pomembno vprašanje. Mogoče takole:


    Ati, mami ... poslušta! Stvar bo postala taka, da bomo lahko postavili vse atome Vesolja - kamor bomo hoteli. Najverjetneje jih bomo razpostavili tako, da bodo sestavljali praktično popoln aranžma, v katerem bo skrajno lepo živeti. Svet ne bo do nikogar več krut.

    Vedet morta, da to ne bo šele čez tisoč ali milijon let - pač pa najkasneje v tridesetih. Zelo verjetno pa še precej prej.


Za začetek - bi blo to dovolj.

tejka:
    Si s tem mislil, kako razloziti bistvo PROTOKOLA? Ce si...jaz sem to dojela nekako takole: kako napisati (določiti) PROTOKOL, da ne bo napak (vseh tistih, o katerih je govora v 500+ postih ) oz. da jih ne bo dopustil.

Thomas:

Kot je zate običajno - si razumela čisto prav.


8-)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Napisano: 8.8.2001 (povem za primer, da bo forum zajebaval in bom moral postat kasneje)

Thomas:
Če bi bilo po tvoje, bi iz lopate, ki ji ločiš leseni in železni del - naredil dve "isti" lopati.
Ja, sej ... sem mislu ... tko ... drugač pa ... uh. Mal sem zabluzil. Zato neki časa nisem pogledu v temo. :)
Mogu bi rečt upgrade. Tko sta pol obe lopati upgrade prejšnje. Pri človeku pa tisti del, kjer je spomin.
Marjan:
krutem planetu polnem bolečine in nelagodja
Sami ga delamo takega.
Thomas:
Rekla je: - Precej bližja!
Se ne strinjam. Neskončno - 1 (ali -100.000) je še vedno neskončno. :)

No, jaz še vedno trdim, da je vsak upload v bistvu kopiranje (in uničenje originala), torej vas bo to ubilo.

A kdo kaj gleda n-tv (nemški news channel). Neki je blo o temu Kurzweilu ampak sem samo konc ujel. No, en tip je razlagal, da zagovorniki singularnosti pravijo, da bi moral uploadat ego, ampak se ne zavedajo, da ko bi bili uploadani, ga pa ne bi več potrebovali. Sicer mi ni čist jasno, kaj je hotu povedat, ampak tko je reku. :)

A shit, zdej sem pa StarGate za RTL2 zamudu ;(
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Thomas ::

Ahac

> Pri človeku pa tisti del, kjer je spomin.

Ja, človek ki izgubi spomin je mrtu zate?

Mi, ki smo pa 99% vseh malenkosti, ki so se nam zgodile pozabili - smo pa 99% mrtvi?

> neskončno -1 ...

Hehe ... duhovito. Razmeroma. Sicer pa Idem per idem - dokazovanje istega i istim. Try harder Ahac!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Ja, človek ki izgubi spomin je mrtu zate?
Ni mrtu, ampak tud ni isti, kot je bil prej.

HEKO ::

Thomas: ...in portem bomo lahko delali z vesoljem kar bomo hoteli.

Heko: to bi bilo teoretično možno, !!!ampak!!! slej ko prej bomo naleteli na naprednejšo konkurenoc. Jaz osebno verjamem v "aliene" (samo poglej kje je Zemlja, osončje, rimska cesta...kje je potem rep naše galaksije, kje je še cela galaksija....in miljardo drugih..--> torej mora nekaj še bit)

Ahac: glede spomina maš prav! (amnezija --> nisi mrtev, si pa spremenjen! :))

Zglda, da bodo čez 10 let res našli StarGate, ampak pomoje ne v takšni obliki. :) Al pa bomo pač razvili.....uhh !!!!

Thomas: verjetno ti so pravtako dobroznani "črvi" po katerih teoretično pridemo do nekega bodisi planeta... po "krajši poti". Mi lahko to malo obraložiš? Če pogleaš 2D je najdaljša možna pot pač taka, ko je pri kvadratu diagonala....amapk 3D? Maš jabolko in ne greš ogoli jabolka do pecja, ampak kot "črv" zvratš lukjno SKOZI jabolko in si tam". AMPAK to vseeno ni kratka pot !!! Kako si ti predstavljaš in obrazložiš to? Sem gledal tud neki film, ko je neka ženska šla v neko kroglo, katero so nameravali nardit newem kaj....amapk je šlo nekaj narobe....amapk je ona v mili sekudni prišla na nek drg plaet in se pomenla s fotrom, pol pa je prišla spet na Zemljo :) Vem da je FILM ampak to je teoretično možno (čas je relativen).....
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]

Aggressor ::

Zanimivo. Zelo mi je žal, da ne utegnem prisostvovati, ampak moram še končati letnik. In pa, kot sva se že zmenila s Thomasom, čas bo pokazal. Do tedaj pa je moje mnenje nespremenjeno.

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

TESKAn ::

Uau, skozi pet – sto – in – še – malo postov se pa ni lahko prebiti.

Malo odgovora Thomas – u na njegovo idejo.

Thomas, Thomas…kolk si pa ti meu biologijo v šoli? Po moje ne ravno visoko, ker čene ne bi pisal takih, kot je menjava celične stene z diamantno…kdor ve kaj biologije, ve, da je to nemogoče. Že zato, ker bi v tako steno moral nalprej vgraditi 'vratca', ki bi izbirala, kaj bo prešlo skozi in kaj ne. Kot drugo, mogli bi iznajt en način, kako bi take celice giblivo povezali med seboj…ker če bi jih preprosto 'spojili', bi nastala ena toga reč…ki nam ne bi prav nič koristila…v glavnem, diamantni človek je ena sama velika bedarija, neuresničljiva v našem vesolju. Pika.
Nadalnje še malo glede originala in kopije. Sam praviš, da ne obstaja 'duša' – da smo samo proces v možganih, ki ga lahko kopiraš…hkrati pa v isti sapi trdiš, da bi original in kopijo povezovala nekakšna 'nevidna nit', tako da bi bila v bistvu eno…kako lahko prav ti govoriš o neki povezavi, ko v stavku pred tem praviš, da smo mi le proces v možganih…po tej logiki dvoje možganov -> dva procesa -> dve RAZLIČNI osebi. Po tej tvoji logiki bi na kopiji človeka naredil amputacijo in že bi original občutil izgubo uda. Svašta. Malo glej, da se ne boš zapčetal v protislovja.
Nazadnje pa še o 'uploadanju'. Najbrž ne veš ničesar o sestavi nevronov, ka – li? Naj ti zaupam, da zgradba možganov niti od daleč ne spominja na zgradbo procesorja. In možganov tudi emulirati ne boš mogel. Za kaj takega bi rabil kaj več, kot je uranium. Sploh pa se procesor in možgani ločijo še v tem, da procesor deluje po logiki in kot mu narekuje program – ko vanj daš neko vprašanje, dobiš vedno ENAK odgovor. Recimo mu rečeš, naj izračuna 1+1, pa ti bo odgovoril, da je to 2. Če pa človeku zastavljaš to vprašanje, se te bo naveličal in rekel nekaj kot 'nevem' ali pa 'xyz'. Procesor pač deluje po logiki – tako je bil zgrajen in tako bo vedno deloval. Možgani pa včasih naredijo kaj, kar je skregano z logiko – recimo ko namesto, da bi sprožili prave mišice in te spravili izpred avta, ki drvi proti tebi, boš otrpnil in pač bil povožen. In zato je moje mnenje, da ta tvoj Uranium ne bo mogel delovati tako, da bomo pač naredili neke megasuperračunalnike in se potem 'uploadali' noter – v ta sistem bomo mogli vključiti žive možgane ali pa narediti posnetke človeških možganov, kar bi bilo mogoče z nanotehnologijo, vendar mislim, da bo lažje, če bi pač odprli lobanjo in vzeli možgane ven. Glede brainscan – ov – z njimi bomo lahko kvečjemu 'posneli' položaj atomov v možganih, vendar bomo s temi podatki lahko edinole 'popravili' možgane v primeru poškodbe. V takih procesorjih, kot jih imamo sedaj, pa čeprav bi bili miljardkrat močnejši, pa ne bi mogli simulirat možganov vseh prebivalcev zemlje...take tehnologije ne bo leta 2020, pa reci, kar hočeš. Mogoče kasneje, ampak do takrat bodo živi možgani nepogrešljivi. Okej, malo teško me je razumeti, v bistvu pa pravim tole:
- Diamantne celične stene so čista utopija. Nemogoče.
- Če kopiraš človeka, imaš dve različni osebi – isti spomini do kopiranja, različni naprej.
- Človeških možganov čez 20 let še ne bomo mogli nadomestiti.


Še par stvari mi je prišlo na misel. Najprej nekaj glede AI. To, da bi imel preprosto teraherčen proc, par tera RAM – a in nekaj random sunkov elektrike, pa bi dobil AI – to je nemogoče. Zakaj? Zato, ker procesor ni sposoben mišljenja. Lahko izpolnjuje logične ukaze, ampak takoj, ko pride kaj nenavadnega, sporoči 'error'. In z takimi random sunki bi samo skurili novega terapentiuma…zapravljanje časa, torej. Če bi hoteli AI, bi najprej mogli narediti elektronske možgane, da bi jih naredili pa bi morali najprej ugotoviti, kako delujejo naši možgani. Nevrone bi mogli razumeti do potankosti, nato bi jih morali pa še 'sintetizirati'. Šele potem, potem bomo lahko naredili AI. Na navadnem procesorju pa to NI mogoče.
Še kaj jaz razumem pod AI: Pač Artificial Intelligence, umetno zavest, ki misli KOT človek, lahko sprejema odločitve glede na situacijo, le da je pač n – krat pametnejša.

Potem sem se pa še vprašal – uranium lepo in prav, ampak…ZAKAJ??? Če bi ga hoteli narediti, bi, kolikor razumem, potrebovali tehnologijo, s katero bi spreminjali vesolje. Jaz vprašam: če bi lahko spremenili vesolje na bolje – zakaj ne bi enostavno uredili tega sveta tako, da bi nam bil 'po meri' narejen? Zakaj iti v neke plastique svetove? Kaj bi nam tu manjkalo, če bi posedovali tehnologijo, da naredimo vse? Za argument – v uraniumu bi živeli dolgo – pa dam tale protiargument – tudi 'na tej strani' bi lahko živeli dolgo. Če bodo znanstveniki odkrili, kako delujejo možgani (pogoj za AI) in kako sestavljat atome, potem bodo ugotovili tudi, zakaj se staramo. Z par nanobotki se potem lahko obnavljaš – stoletja, tisočletja, miljone, miljarde let…kaj še hočeš več? In ker bi se lahko spreminjali, ne bi bilo nič drugače, kot v uraniumu. Medstelarna potovanja, ki bi jih pri takem napredku MORALI odkriti, bi postala vsakdanjost. Uranium pa izgubi pomen…vsaj zame. Če bi se nekaj ljudi pač hotelo spravit v silicijevo kroglo – kdo sem jaz, da bi jim branil? In je še veliko ljudi, ki razmišljajo kot jaz…zakaj iti v umeten svet, če nam pravi nudi vse, kar potrebujemo? In z terraformingom bi imeli vse in še več…z nanotehnologijo še več in dolgo življenje…Uranium? Ne, hvala.Glede kvantnih fluktuacij ali kajjazvemkajže, ki naj bi take 'outsiderje' kontroliralo, pa le to – za vsako bolezen se rožca najde…
Sklep? Uranium je za tiste, ki od zmeraj sanjajo, da bi bili 'nekaj več'. Ostali bomo ostali zunaj in uživali.
Aja, samo še to, Thomas: ti predpostavljaš, da bi šli v uranium zato, ker bi bil toliko boljši. Jaz pa rečem, da ne bi šli, ker je resnično življenje prelepo, v prihodnosti se bo pa moralo še izboljšati, da bi ga zamenjal za kupček iluzij.

Še glede besede singularnost – ta izraz se uporablja v zvezi z t.i. črvinami. Ko se črvina zapre in če potnik ni do časa prišel na drugo stran, se pravi, če je obtičal vmes, pride v singularnost, točko, kjer so podobne razmere, kot v črni luknji. No ja, umre pač.
Naprava a la stargate pa je ne samo možna, ampak je načrt tudi že kolikor toliko narejen. Edini problem je poraba energije – za napajanje takih vrat bi mogli v elektrarno spremeniti sonce, če bi hoteli prepotovat kako večjo razdaljo. Zraven je pa še drug problem – najprej je treba vrata spravit še na točko, kamor hočeš prit.

Lp
TESKAn
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

rooster ::

Še jaz dodam moje mnenje.
Bistvo transhumanistov (tistih ki so "guruji") je to da si zmislijo kup neumnosti, spišejo knjigo, in jo prodajo lahkovernežem. Tak recept deluje dobro.

Znanost se je večkrat zmotila kot imela prav.

Transhumanisti ne poznajo človeške vrste, zato uranium ne bo mogoč, razen če se ne znebijo drugače mislečih. Kako jim bo to ratalo ne vem..:)

Konec koncev, zakaj bi sploh ubežal temu mojemu "bednemu" telesu, utesnjenem na tej krvoločni in nepravični zemlji?? Zakaj bi živel večno??? Res je, za živet je res potrebno imet jajca, in nekateri jih očitno nimajo.

p.s. izumli bodo superinteligentazmabolično inteligenco, da jim pove da so bedaki.

ž
A s ti tut not padu?

Aggressor ::

No, Teskan, po pravici povedano je veliko problemov, ki si jih navedel, možno rešiti, če se seveda izkažejo za resnična nekatera predvidevanja nanotehnologije in biokibernetike. Ampak, o tem ti bo več povedal Thomas. Jaz pa nazaj k Taylorjevim vrstam in Stieltjesovim integralom.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Thomas:
    Ja, človek ki izgubi spomin je mrtu zate?


Ahac:
    Ni mrtu, ampak tud ni isti, kot je bil prej.


Thomas:

Se pravi, ti 99% nisi "isti kot si bil". Ker 99% reči se ne spomniš - pa še za tisti 1% se moraš za večino kar potruditi, da se spomniš. Sebe se pa zavedaš skoz in brez napornega spominjanja in indentifikacije. A če bi se narobe spomnu dekliškega priimka svoje maternalne stare matere - ne bi bil več ti?!




HEKO
    !!!ampak!!! slej ko prej bomo naleteli na naprednejšo konkurenoc.
Thomas:

Ne bomo. Lahko, čez milijardo let na prav take kot bomo mi takrat - maximalno razvite. Maximalna možna razvitost v tem končnem Vesolju - je končna. Do tja bomo prišli z našo eksponentno rastjo - relativno kmalu. Precej pred letom 3000 bomo bilijonkrat mogočnejši, kot smo danes. Kaj bistveno več - se pa niti ne da.

Nobenih "skrajno modrih zakajenih hipijev", na katere je čakal Sagan - ni. Tudi Goa'uldov ne - na srečo!

HEKO
    Zgleda, da bodo čez 10 let res našli StarGate
Thomas:

Po čem ti to zgleda? Vidu Tealca v Lublan?

HEKO
    verjetno ti so pravtako dobroznani "črvi" po katerih teoretično pridemo do nekega bodisi planeta
Thomas:

Koj pozabi na tele črvine. V znanosti obstaja nekaj t.i. urbanih legend. Praznih tlapenj, ki jih ponavljajo brez najmanjših dokazov. Črvine in Multiverse - sta med njimi. Forget it!



Aggressor:
    Zanimivo. Zelo mi je žal, da ne utegnem prisostvovati
Thomas:

Mirno uredi kar maš urediti - potem pa pridi spet!



TESKAn:
    Thomas, Thomas…kolk si pa ti meu biologijo v šoli?
Thomas:

Tovaršice so me mele rade - ne skrbi. Tud znal sem kar. Še znam. Še več.

TESKAn:
    menjava celične stene z diamantno…kdor ve kaj biologije, ve, da je to nemogoče. Že zato, ker bi v tako steno moral nalprej vgraditi 'vratca'
Thomas:

Praviš, da v steno ni možno vgraditi vratc ..- : ]

TESKAn:
    ki bi izbirala, kaj bo prešlo skozi in kaj ne.
Thomas:

Tudi taka ... tudi taka ...

TESKAn:
    Kot drugo, mogli bi iznajt en način, kako bi take celice giblivo povezali med seboj…
Thomas:

Spet ni poseben problem. Z (diamantnimi) nano zglobi naprimer.




TESKAn:
    ker če bi jih preprosto 'spojili', bi nastala ena toga reč…

Thomas:

Predpostavka, da bi se obnašali kot idioti - je pretirana.

TESKAn:
    glavnem, diamantni človek je ena sama velika bedarija, neuresničljiva v našem vesolju. Pika.
Thomas:

Po tvojem receptu - pa res!

TESKAn:
    Sam praviš, da ne obstaja 'duša' – da smo samo proces v možganih, ki ga lahko kopiraš

Thomas:

Če bi temu procesu kdo na vsak način hotel reči duša - mu ne bi nasprotoval. Nasprotoval bi le, če bi dokazoval neodvisnot delovanja tega procesa. Duša - če hočeš -je software na wetwaru.

TESKAn:
    hkrati pa v isti sapi trdiš, da bi original in kopijo povezovala nekakšna 'nevidna nit'


Nič "debelejša", kot povezuje tvoje in moje Winse. Delujejo enako - to je ta "nit"!

TESKAn:
    tako da bi bila v bistvu eno…
Thomas:

Lahko tečeta dve instanci Winsow na dveh compih? Seveda pa to ne pomeni, da en računalnik zato pozna izračune ali inpute v drugega. Tega jest nisem nikoli trdil!

TESKAn:
    Najbrž ne veš ničesar o sestavi nevronov, ka – li?
Thomas:

To upanje zatri v kali!

TESKAn:
    Naj ti zaupam, da zgradba možganov niti od daleč ne spominja na zgradbo procesorja.
Thomas:

Naj ti zaupam, da nevroni poznajo bite. JE/NI signala. 0, 1.

Zgradba goloba ni čisto enaka zgradbi harierja. Toda oba sta leteča stroja.

TESKAn:
    In možganov tudi emulirati ne boš mogel.
Thomas:

Gre kvečjemu za emulacijo delovanja neocortexa. Čelnega režnja možgan in še kakšnega segmenta. Res ne vem kateri naravni zakon to po tvoje prepoveduje.

TESKAn:
    Za kaj takega bi rabil kaj več, kot je uranium.
Thomas:

Najprej ne bi mogel ... potem bi rabil več kot uranium - kaj zdej?

TESKAn:
    procesor in možgani ločijo še v tem, da procesor deluje po logiki
Thomas:

A možgani pa nimajo logike - a kaj? Ja no, če bereš roosterjev post - res prideš do takega sklepa!

TESKAn:
    in kot mu narekuje program – ko vanj daš neko vprašanje, dobiš vedno ENAK odgovor.
Thomas:

Kaj pa urca.exe ... sol(itaire).exe - vedno pokaže drugače zmešane karte ... in vsak malo boljši program .... kaj je s tabo TESKAn? Ponavljaš blejanja neznalcev - kar ti gotovo nisi.


TESKAn:
    Procesor pač deluje po logiki – tako je bil zgrajen in tako bo vedno deloval.
Thomas:

Točno to od procesorja tudi zahtevamo. Toda včasih mu podtaknemo RANDOM vrednost v input, da dosežemo "nepredvidljivost".

Nepredvidljivost programa, ki igra "kamen, papir, škarje" - je celo toliko večja kot človekova - in njegova analiza toliko boljša kot človekova - da na dolgi rok program vedno zmaga.

TESKAn:
    Možgani pa včasih naredijo kaj, kar je skregano z logiko – recimo ko namesto, da bi sprožili prave mišice in te spravili izpred avta, ki drvi proti tebi, boš otrpnil in pač bil povožen.
Thomas:

In to naj bi bila po tvojem nevemkakšna prednost? In računalnik po tvoje vedno naredi prav?

Mislim TESKAn - a je tebi eden password ukradu?! Zdej te pa blamira tlele?

TESKAn:
    Še par stvari mi je prišlo na misel.
Thomas:

Vidim ja.

TESKAn:
    Najprej nekaj glede AI. To, da bi imel preprosto teraherčen proc, par tera RAM – a in nekaj random sunkov elektrike, pa bi dobil AI – to je nemogoče.
Thomas:

Če bi imel preprosto teraherčen proc, par tera RAM in naključen začetni program - pa lahko dobiš sčasoma inteligenten program. Zadeva se imenuje evolucijsko programiranje. In se precej prakticira. Njegovi rezultati so s hitrejšimi procesorji vse boljši.

TESKAn:
    Zakaj? Zato, ker procesor ni sposoben mišljenja.
Thomas:

Procesor sam sveda ne ... če mu pa daš še RAM - pa vsekakor! Samo še program (zaporedje procesorskih ukazov) rabi. Podobno kot človek - ki tudi mora dobiti nekaj informacije preden lahko sploh kaj misli.

TESKAn:
    Lahko izpolnjuje logične ukaze, ampak takoj, ko pride kaj nenavadnega, sporoči 'error'.
Thomas:

Seveda se ta error lahko handla na več načinov. Sej morš poznati error handling!

Po drugi strani lahko tudi človek kdaj sporoča le še error. Temu rečemo šok ali živčni zlom ali kaj takega.

Računalnik, ki se obesi - je podoben človeku v stanju kakatonije. Stanja brez odzivanja.

Analogije med računalnikom in možgani niso osupljive. Če le poznamo informacijsko teorijo.

TESKAn:
    Naprava a la stargate pa je ne samo možna, ampak je načrt tudi že kolikor toliko narejen.
Thomas:

Odpri topic na to temo - in nekoliko razloži. Opozarjam te le - da bom neusmiljen v kritikah. Surov ko zverina.


rooster
    Še jaz dodam moje mnenje.
Thomas:

Mi vsi smo veliki grešniki moji dragi Slotechovci! Zato nam je Bog poslal - roosterja za pokoro. Posebno meni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Kr sm utrujen (pač pozna ura), samo na kratko odgovor na Thomasove odgovore.

O kakem evolucijskem programju ti nisi nič govoril. Kolikor se spomnim iz tvojih postov, si reku samo, da pač vklopiš en xteraherčn proc z ytera RAM - a in po nekaj časa se v njem zbudi AI. Omenjal nisi nobenega programa. Nobenega naključnega programa...aja, naključen program ne vem, če bi delal. Pač ne moreš v C - ju napisat par vrstic, jih skompajlat, pognat na ultraprocu z ultraRAM - om in pričakovat, da se bo zadeva prebudila v življenje.
Glede človeka, ki ga povozi - to sem dal samo kot primer, ki nas loči od računala. Kak bi pa bil ta svet brez spontanosti? Sam dolgcajt...

Golob in harrier...sta podobna in letita...ampak nikoli ne boš doživel, da bi harrier sam malo šel letat okoli. Harrier ne bo nič naredil, če mu tako ne ukažeš. Golob pa bo.

Glede winsow - hm, ne vem, kako jih lahko primerjaš z človekom...sicer bi nekareti lahko prisegli, da so winsi 'zlobni' (>:D), ampak niso niti kaka AI, kaj šele živo bitje...in ko že dajaš analogijo winsew in človeškega uma - ti torej trdiš, da bosta dva računalnika, če najprej instaliramo winse na en, pol pa naredimo kopijo na drug računalnik, nekako 'povezana' med sabo - da bo 'zavest' winsow en cikel na enem, drug cikel pa na drugem računalniku?

Uh, moram končat - nevihta je blizu.
Aja, še to, Thomas - na mojo trditev, da bo Uranium nepotreben, še nisi odgovoril. Zakaj? Ker je res?>:D.
Lp
TESKAn

Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

A tole so zate kakšni odgovori - TESKAn?

> si reku samo, da pač vklopiš en xteraherčn proc z ytera RAM - a in po nekaj časa se v njem zbudi AI.

Poišči kje sem to reku - in pokaži! Pol ti bom še kaj razložu - ker bom vidu, da si resen!

Ti se fajtaš s svojimi predstavami o tem, kaj nej bi jest reku ...

Vzem si lepo čas ... premisli, preveri in spet premisli - pa se oglasi še kaj!

:))8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Thomas

registriran: 10.11.2000

Poslano: 08.06.2001 23:04:21 | odgovori | na začetek

En miselni eksperiment za tiste, ki mislite, da zadosti CPU-ja še ne pomeni inteligence. Da je inteligenca "nekaj več".

V zadosti pomnilnika z dovolj močno CPE (centralno procesno enoto) v zadosti časa (nujno) spontano vznikne inteligenca!

Tako kot vznikne življenje v zadosti velikem oceanu v dovolj velikem času.

To se sicer ne zgodi prav hitro. V oceanu velikem kot je zemeljski ocean (odvisno od pogojev) v bilijonu ali trilijonu let (v oceanu časa). (Na Zemlji smo imeli srečo, da se je zgodilo že po nekaj 100 milijonih let).

Prav tako potrebujemo sila velik pomnilnik opremljen s sila hitro CPE in ogromno slučajno setiranih bitov, da pride do prvih replikatorjev, ki se začno boriti za omejen prostor, ki ga naselijo v logaritemskem času njegove razsežnosti.

Od tod veljajo analogni evolucijski zakoni v obeh oceanih. Samo vprašanje (zelo dolgega) časa je, kdaj bo vzniknila (super)humana inteligenca. Če ne že v enem pa v ogromnem številu poskusov - zagotovo.

It is not the matter of 'IF' - it is the matter of 'WHEN'

Vendar, če bi v (še) sterilni ocean vrgli mrtvega psa, bi evolucijo do inteligence (in s tem do Singularnosti) skrajšali za milijardo ali več let. Pasje bakterije bi se verjetno prijele in osvojile tisti svet. Nadaljno milijardo let bi prihranili, če bi tja naselili kakšen zemeljski ekosistem s človekom.

Se da pospešiti nastanek inteligence v računalniku z naselitvijo semipametnih kompetitivnih programov tja?

Seveda. Čakamo samo na hardveraše. Na terapomnilnike in teraherčne (multi)procesorje.

Potem bomo v računalnikih sprožili evolucijo (super)inteligence - in posledično Singularnost.


--------------------------------------------


Tle. Se nč ne 'fajtam z mojimi predstavami o tem, kaj naj bi ti rekel'. Ok, so pač zraven še 'slučajno sentirani biti', ampak 'slučajno sentirani biti' pač še niso program…po moje se bo vsak programer strinjal z mano. In to je direkten copy – paste iz tvojega odgovora. In pa – hardwer ni več problem. Si že slišal za multiprocesiranje? Povežeš par tisoč gigaherčnikov, na vsakega od procesorjev povežeš giga RAM – a, pa imaš…teraherčnik. Transhumanisti bi že lahko kaj takega naredili – če vas je res toliko…
Tako, sedaj pa pričakujem še tvoj odgovor na moje vprašanje – na vprašanje, če se sploh splača delat Uranium in se teleportirat noter…saj ko bo tehnologija, s katero naj bi to naredili, na voljo, bo NUJNO na voljo tudi tehnologija, s katero bomo lahko spreminjali svet (v tem, da bo taka tehnologijanujna, se ti strinjaš – to lahko razbereš iz tvojih besed, da bomo spreminjali celotno vesolje…Von Neumann – ove mašine, kolkr vem). In če bomo lahko spreminjali svet – potem ga bomo lahko naredili takega, kot ga hoče. Dejansko bomo lahko ustvarjali svetove po želji posameznika, in tudi drago ne bo – zakupiš eno vesoljsko skalo, kupiš ENO Von Neumann – ovo mašinco, jo pošlješ gor z ustreznim programom in čez nekaj časa imaš svoj planet…s točno tako klimo, kot jo hočeš, s točno tako gravitacijo, kot jo hočeš, s točno takim ognjenim sončnim zahodom, kot ga hočeš. In potem – zakaj bi silil v Uranium? Zakaj, če bi lahko imel že zunaj vse? Glede dolžine življenja – s tako napredno tehnologijo, da bi lahko naredili Uranium, bomo lahko tudi podaljšali človeško življenje. Milijoni nanitov, ki v telesu skrbijo za celice, da ne propadejo, da ne izgubijo svojih lastnosti. In če bi jih še naredili diamantne (v kar pa jaz še vedno ne verjamem, da bomo. Čas bo povedal, če sem se zmotil), potem pa sploh – diamant je, v primerjavi z človeškim življenjem sedaj, večen. Kakorkoli že, pa če bo Uranium al pa ne - jest ostanem zunaj.

Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

TESKAn

Seveda so slučajno setirani biti že (random) program. Vprašanje časa je potem, kdaj bo prišlo do prvega selfcoping programa, ki bo naselil tisti RAM.

Toda tako kot ocean ni povsem čist - in kakor pri oceanu mora - biti pri tem RAM-u zagotovljen razpad nastalih struktur čez en čas. Da se zadeva ne zacikla.

Vendar to ni najučinkovitejši način kako to narest, pač pa je v postu, ki si ga prekopiral - kar dobro opisano, kako se precej bolj splača ravnati.

In tako nekako bomo tudi naredili. Čez desetletje .. mogoče dve.


> zakaj bi silil v Uranium? Zakaj, če bi lahko imel že zunaj vse?

Iz tega Vesolja bomo pač iztisnili kar se da. Z ostajanjem zunaj bi kurili omejene resource na precej hitrejši način.

10-19 J/bit_set je nekako teoretična spodnja meja porabe energije pri procesiranju. In v Uranium gre bilijone teh "zunaj", kjer en ugriz v jabolko stane kot milijardo let najspecialnejših efektov. Da o grizljanju jabolk ne govorimo.


Pa ne, da se zdej že tudi tebi mudi TESKAn? Nikakor ne čakamo, da se zgodi nekaj "random sunkov elektrike v teraramu", ker bi čakali še bilijone let.

To kar potrebujemo je 1014+ operacij na sekundo.

Tole preber ... tud eni transhumanisti so ovce.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Jah, bomo videli, kako bo...jaz sem raje za to, da si z nanotehnologijo podaljšamo tostransko življenje in ga maximalno užijemo, kot pa da se spremenimo v kupček kode, ki se izvaja na ogromnem računalniku...nek smisel življenje pač mora imeti, pa naj reče kdorkoli karkoli. In zame ni smisel življenja to, da se spremenim v kupček kode, ki se potem do onemoglosti izvaja v nekem računalniku. Ti pa, Thomas - kakor hočeš. Če bi rad bil skoraj nesmrten v Uraniumu - pa bodi. Jaz ti tega ne bom branil. Ampak s tabo pa ne bom šel. Pa lepo se imej v Uraniumu.

Še (moja zadnja) beseda glede ustvarjanja AI v procesorju - torej priznaš, da ne bo možno narediti AI tako, da bi pač naključno setiral par bitov, vsaj tako si jaz razlagam tvoje besede

Toda tako kot ocean ni povsem čist - in kakor pri oceanu mora - biti pri tem RAM-u zagotovljen razpad nastalih struktur čez en čas. Da se zadeva ne zacikla.


Ta 'razpad' mora biti povzročen od zunaj. Predestiniran (mora biti pri tem RAM - u zagotovljen razpad).

Ok, ne bom več v nedogled nakladal. Pa lepo se imejte - v ali zunaj Uraniuma.
Lp
TESKAn
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

TESKAn

Skupek kode si - to in nič več - in nič manj.

Kode, ki teče v čelnem režnju tvojih možgan, par centimetrov pod frizuro. Na organskem substratu, ki je nekakšna nevronska mreža milijard specializiranih celic.

Ta mašina sprocesira nekaj takega kot 1014 do 17 bitnih operacij na sekundo.

No, ti si ta koda v izvajanju TESKAn.

Nikakor pa ne wetware sam, čeprav večina ravno to misli. Ljudje so orientirani zelo meseno. Nobene poduhovljenosti!

V resnici se pa snov in energija tega Vesolja dasta najpametneje ponucat ravno za "do onemoglosti zaganjat tvojo kodo".

Uranium je le že predložena zelo racionalna metoda. Ni pa nobene ovire za narest kej še boljšga - če se le da!

Če rabiš (diamantno) telo, za zganjat vragolije - izvoli. Ampak ne pozabi na klavzulo PROTOKOLA o enakih resursih za vsakogar! V 1033 letih ali kaj takega - boš zapravil vse! No mogoče boš zadnje leto raje porabil za 1066 "let v Uraniumu". Če se pa premisliš že po prvi milijardi let, te praktično googol let še čaka.

Kaj ostane realnosti, če te tudi virtualno sonce greje prijetneje od realnega - katero tudi prekmalu ugasne?

Kaj ostane realnosti, če je virtualnost daleč bolj realistična?

8-)




Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Thomas, to, da smo samo program na organskem procu, pač ne moreš trdit...ne moreš...ker še nevemo dovolj, da bi lahko kaj takega trdili...morda bomo nekoč lahko...ampak nekoč in ne zdaj...ti si lahko samo skupek kode, če tako želiš. Jaz se temu upiram, da bi bil samo koda. Temu lahko rečeš neumnost - ampak tako mislim jaz. Tega ne boš spremenil. Nikakor. Vsaj sedaj. Ko pa boš imel TRDNE dokaze, da smo samo kupček kode...
Lp
TESKAn
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

HEKO ::

Thomas -----> KAKO VEŠ, da NE bomo naleteli na konkurenco?? Res je, da bomo že v 100 letih lahko miljardo× močnejši kot smo danes. AMPAK lej lahko se zgodi, da čez kakih 30 let (seveda bomo zalo napredni) naletimo na konkurenco, ki so 100.000 let PRED nami! Se strinjam z vsemi tvojimi posti ampak v TO ne moreš bit prepričan!
(je pa res, da če so "neka bitja" tako razvita ne bi bla tak nora, da bi se šla brezvezno vojno....z takimi trotli ko bomo mi čez 20 let :))

Ne Tealca še nisem vido v živo :) (to je btw. šala...ampak...ok)

Ok črvine so res ......

Kaj pa črne luknje?
Lahko se zgodi, da nas čez 10 let začne ogrožat črnja luknja? Povej mi kako bi se TI branil proti nujej?

Pa eno vprašanje: Thomas a verjameš v "aliene" oz. v neko drugo raso, ki je bodisi popdoba nam, al pa se zeloooo razlikuje..???
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]
««
11 / 182
»»