» »

Spet lcd zaslončki

Spet lcd zaslončki

«
1
2

Cherwywa-Dyla ::

Imam dva problema
1.Zaslon naj bi imel osvetlitev in ima tudi dva pina v+ in v-, kamor naj bi se dalo napajanje, da dela luc.V starejsi temi pise, da je v v+ treba dati 5V, koliko pa v v-?A je rdeca zica na molexu 5V?

2.Zaslon krmilim z lcd centrom.Tam pise, da se da prikazat temp. procesorja.Ce vstavim $temp1, mi to izpise, morala bi biti pa temp. procesorja.Za obrate venta tud ne dela.Kako to odpraviti?

thx

MadMax ::

1. Rdeca je +5V, torej zvezes s v+.
v- pa privezes na crno (0V) na molexu.

2. Bo kdo drug povedal.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

slon ::

Instaliri program mbm
ker lcd center bere vrednosti iz tega programa
AMD Ryzen7 5900x & MSI MAG 570x TOMAHAWK
& Asus TUF 3080 & 32 GB 3200MHz@3600MHz
& Samsung 970 Evo plus 1TB & LG 27GL850

Cherwywa-Dyla ::

ok, bom 8-)

thx

msmiha ::

Ej pa tista tema je tak dolga da itaq vse v nje piše.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Cherwywa-Dyla ::

se eno vprasanje:
do nedavnega je zasloncek delal, zdaj pa mi prikazuje samo crne kvadratke v obeh vrsticah, obcasno pa utripnejo.a je to kratek stik?

Neo32 ::

am, ne to je tisti potenciometer si ga vrjetno prestavil na nula in je kontrast na 100%, tko da malo premakni tisti potenciometer.
Neo32 (c)

Cherwywa-Dyla ::

men nc jasn :8) kaksn potenciometer?kam naj ga prestavim?

Neo32 ::

ja po katerem nacrtu si pa delal LCD? Oz. ce si sam to naredil se moras spomnit da si v vezje dajal en 10k potenciometer (nastavljiv upor) ali ga sploh nis nc notr v vezje dal?
Neo32 (c)

Cherwywa-Dyla ::

naredil sem ga po nacrtu, ki je bil v enem topiku o lcd-jih.zraven nisem lotal nobenih uporov, saj je tudi brez tega delal normalno.

Neo32 ::

huh pol pa ne vem vec kaj bi blo, kaj je blo pa nazadnje kar si naredu preden se ti je to zgodil?
Neo32 (c)

HardwareMaster ::

Ej če nisi dal na pin od kontrasta nobenega upora, potem imaš kontrast do konca in se nič ne vidi. če pa to ni to, pol pa je šel LCD verjetn v qurac (oprostite izrazu). Jst sm tud dva skuru in pr enmu sta se pržgale obe vrstice (spodnja ne do konca) in kvadratki so mali utripali.

Bungee- ::

Predvsem je najprej pomembno navodila prebrat. Jest imam dva LCD-ja, ki se od standardnih razlikujeta v tem da ce priklopis kaj na kontrast potem gresta u Q :O. No ja pa je skor sou en LCD po gobe, pa sem po originalnem vezju mogu pol prevezave delat, ampak zdej dela (dobesedno je sezgal vezice dol). Torej RTFM 8-)
S kladivom in dinamitom je mozno vse! - Poanta je samo v doziranju.

HardwareMaster ::

Ja se neki, k ne paše v to temo, pa misl da bi mi znal odgovorit. Kje dobit tisti mali ročni "vrtalnik" (no ni glih vrtalnik), v katerega se da različne nastavke in s keterim ljudje režejo stvari (recimo v stranico compa). Ima zelo velike obrate (mislm da okoli 10.000/min), neko na dreml al neki podobnga se mu reče!


Hvala!

Neo32 ::

HM: mislis Dremla? (Dremel)

Ja dobis ga v Conradu (vrjetno se kje drugje), naj ti pa povem da je Dremel kvaliteta med mini vrtalniki tako da je kar drag. Jest sm si prbavu MiniCraft (9-17V, 12.000rpm) u redu masinca bla je pa takrat okol 7k. Tako da ce ne mislis kaj veliko Dremla uporabljat si kupi cenej varianto.

P.s.: razen ce nisi pun kesa!:D
Neo32 (c)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Neo32 ()

Neo32 ::



Sej to mislis?
Neo32 (c)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Neo32 ()

HardwareMaster ::

Cenejšega??? Tudi te obstajajo? Ne vem. Kupu bi si nov komp (še študiram) pa sm TUKI vidu kako lepo je narejena stranica (zlasti barva ni je všeč), pa bi to jst tud mel. mal bi si predelal ohošje. Pomislu sm tud na KOS-ovce, če mi oni zrežejo, pa ne vem ( nebi bil prav filing - sm sam naredu:D )!

Dragač pa ne vidm nobene rešitve za zgoraj omenjen problem z LCD-jem! Maš Neo32 mogoče ti kak predlog (rešitev)?

LP

HardwareMaster ::

Ja Ja To je to:D !!!

Bungee- ::

HW master: jaz sem si nabavil enega za 7k tolarjev in sicer v InterDiskontu. To so eni modeli ki pridejo 1x-2x letno v Ljubljano in prodajajo orodje fuuuul pocen drgac so pa iz Raven na Koroskem.
Aja tehnikalije:
Moc 130W
8000 - 30000 obr/min

Pasejo nanj Dremlovi, Iskrini, Proximovi prikljucki ... upam da ti to kej pomaga 8-)
S kladivom in dinamitom je mozno vse! - Poanta je samo v doziranju.

Neo32 ::

Glede problema sem se se nekaj spomnil ce je na LCD-ju samo napajanje (5V) brez povezave z racunalnikom (lpt,com) je tudi ekran polen teh kvadratkov in vcasih utripnejo, tako da Bungee preveri vse povezave in seveda ce sploh LCD sprejema kaksne informacije od compa, mozno je da si se kej zajebavov z nastavitvami porta ali z IO driverjem.

HM: ja z temu orodjem (tud z mojmu MiniCraftom) se da prov lepo rezat pleh (ne predebel), plastiko (pleksi sploh). Sicer zravn moje masince nism dob nc orodja, sam sm ga narocu v Conradu (isci pod mini rezalne plosce al neki podobnega) in pride 5 kom mal cez 1k. Sicer ce hoces odrezat kar precejsen del stranice big tower ohisja bo to trajal neki casa, ampak nad izdelkom bos 100% zadovoljen ker se prov zarad visokih vrtljajev in ozke plosce da lepo in natancno odrezat tud kovino.
Neo32 (c)

Bungee- ::

NEO: Moji LCD-ji delajo BP sicer jih pa krmilim s PIC-om in za druge namene, pa mam ze kar nekaj izkusenj ... vseeno hvala.

Prej podabu dat link na InterDiskont 8-)
S kladivom in dinamitom je mozno vse! - Poanta je samo v doziranju.

Neo32 ::

ups:8) zamenjal nick hehe

sorry!

PIC pravis, dela to na LPT, COM?
Neo32 (c)

HardwareMaster ::

Hvala obema!!!

Pa se neki. Neo32 a se je tebi tud kdaj zgodil, če si mel LCD sam na LPT port prklučen da je zaslonček delal sam od sebe??

LP

Neo32 ::

HM: am, ne da bi vedu k je itaq skoz vkloplen edin, ce recimo lpt odklops, se podatki ohranijo na zaslonu, sam se ne updejtajo (logish:D)
Neo32 (c)

Bungee- ::

PIC (Pheriperal Interface Controler no ja vsaj vcasih so mu tko rekl) je sam po sebi mikrokontroler in ni nujno da ga prikljucis na PC (no ja razen ko ga programiras je to obvezno :P ) Sicer pa lahko sprogramiras PIC da ti pol LCD dela na COM portu ce to seveda zelis pa mogoce se kaj drugega .... pol je sam se domislija potrebna pa malcek znanja elektronike pa programiranja. Ne se sekirat zarad pomote se vsakmu lahk zgodi. 8-) drgac ce bi te pa to bolj podrobno zanimalo (PIC) pa poglej mal na Elektro-n pa bos vidu kaj vse se ljudje spomnejo :) pa se kaksno idejo lahko dobis. 8-)
S kladivom in dinamitom je mozno vse! - Poanta je samo v doziranju.

Neo32 ::

Ja zej sm se spomnu, sej sm doskrat na elektro-n forumu, sam bl mal sodelujem (spor z enim kao "castnim memberjem"), samo velik topicov sm vidu od teh PIC kontrolerjev in podobnih zadev. To more bit huda zadeva ce jo znas seveda sprogramirat:).
Neo32 (c)

Cherwywa-Dyla ::

na, pa je slo vse v ....zdej sem se enkrat vse zlotu skupi, ko pa sem prizgal se je zacelo kaditi in iz zicke mi je skurlo vso izolirno gumo8-O .potem sem pa se enkrat poskusil, pa so spet sami kvadratki.

na pin od kontrasta pa nisem nikoli dal upora, pa je delalo cist normalno

bungee:kje so ta navodila?ocitno se nama je zgodilo isto

neo32:kako pa lahko preverim, ce dobiva informacije od compa?

Cherwywa-Dyla ::

No, zdaj sem kupil novega, ker sem se z unim zaj*** ze dva tedna.ta pa sploh ne dela.sem pa zihr, da ni nobenega stika, ker sem vse skupi zelo zelo pocas skupi cinu.no, ko ga prizgem, se pojavi samo nekaj crtic (ne celih kvadratkov, ampak samo delec) in se to ne po celi dolzini.obcasno je kje tudi kaksna crka ali stevilka.kaksen pledlog?

thx

HardwareMaster ::

PA maš ti sigurn prov povezane pine z kablom?

Dej uzem Ohm meter pa poglej povezave, da ne boš še česa skuru!

Cherwywa-Dyla ::

JA, na rdeci zicki je 5v.

A je normalno, da je tista crna bunka zadaj tako vroca?

Neo32 ::

ne, tista bunka sploh ne sme bit vroca, lahko se mal zgreje zaradi samega delovanja samo ne sme biti pa vroca, to si zihr neki narobe zvezov pa cimprej odklop da ne bos kej pokuru pa pejd se enkrat vse povezave pogledat.
Neo32 (c)

Cherwywa-Dyla ::

zdej sem se enkrat vse skupi zlotal, pa je na zacetku, ko bi morala biti cela zgornja vrstica crna, crna le druga polovica vrstice, prva polovica pa je skoraj nevidna, vendar je malo crnine.kje bi nasel, kateri pini so za te znake, da jih pregledam, ce so v redu?

HardwareMaster ::

dej predn bos se kej uniču, prnes do neota la pa do mene, pa ti ga skupi prov nalotava. Mislm da si tud tega u pi*do puslov.

Cherwywa-Dyla ::

PA sej nisem nic narobe naredu! Vse je zlotan tako, kot pise v clanku, ki ga je napisal asp master in je bil link v prejsnji temi o tem, pa tud zasloncek je isti kot njegov.sam dela ne...:(

HM:kje pa te lahko dobim?

CHAOS ::

HardwareMaster: daj zdaj bi ze lahko napisal en posten clanek, nato pa bi vsak, ki se ravno ne spozna najbolj na lotanje spravu skup en LCD. :D Pa res... Ta tema je bila ze tolikokrat predebatirana, ampak ko zelis kaj narediti vec ne ves enostavno kaj je prav in kaj ne... Navijam! >:D
'They have computers, and they may have other weapons of mass destruction.'

Neo32 ::

Cherwywa-Dyla: tuki mas link, na tej strani mas tabelo kaj je funkcija posameznega pina.


a si nalotal gun upor za kontrast? ker ce ga nisi je ze skrajni cas da ga.:)

Neo32 (c)

Neo32 ::

u, se neki tuki mas link raznega software in raznih test program podownloadej si jih pa se mal pozabavej, prklop lcd an, probej z programom crystalcontrol(CC) skonfigurirati zaslon (krmilnik, st. vrstic, st. stolpcev,...) ce ne bo delal pa probej z kaksnim test programom. ce se to ne boi delal prklop LCD na kaksen drug racunalnik naloz CC-ja probej ce dela, ce ne dela si neki narobe naredu (hardware scena)
Neo32 (c)

Lucio ::

Pa dejte mi prosim povedat kakšen LCD displey je potrebno kupiti (točno kataloško številko v IC-Elektroniki), ter tudi kataloško št. upora za nastavljat kontrast.

IR Babun ::

Povsod govorite o LCDjih s 14 pini (brez osvetlitve) in 16 pini (osvetlitev), sam jest ga mam pa s 15 pini.
Sicer za osvetlitev lahko daš zraven LEDico.

Te LCDje uporabljajo v Iskri za v telefonske govorilnice.
Je pa velikosti 2x16 in na HD44780A00 standardu.

Prosil bi pa, če mi kdo zna povedat kaj je ker pin.
SCREW THE GOVERNMENT

smilyxx ::

Kje si najdu navodila?
Kje si dobu lcd pa kok si plaču?

IR Babun ::

Navodila sem mal po netu poiskov, se rabš sam ker pin gre kam, za 15 sem pa tut pogruntov.

Dobu sem ga pa zastonj.

Zdej mi dela tako, da mi izpisuje samo polno zgornjo vrstico, kratkih stikov ni, ker je v redu scinjen, ka bi blo lahko še narobe?
SCREW THE GOVERNMENT

IR Babun ::

Aja a port95nt dela tut v XPjih? Ker v ReadMe piše da je sam za 95 in NT, ampak je verjetn že star file.
SCREW THE GOVERNMENT

Bockor ::

No, pa da ne bom odpiral nove teme bom probal kar tu vprasat.
Zanima me, ce je kdo delal prikazovalnik z 4x20 displayem in kako so pini povezani tam. Ce ima kdo kak nacrt ali izkusnje, please m@il me!
LP
Bockor

HardwareMaster ::

Bockor: Dokler ima LCD zaslonček vezje od hitachija (HD44780), ni vazno koliko vrstic/stolpčkov ima LCD (lahko 2x16, 2x20, 4x20, ali več), tako da so pini isti kot pri 2x16 zaslončkih.


Zato se pa tuki uporablja Iskalnik [ Iskanje (psevdo)] ali
Uporabi naslednja stran (tuki je napisano, kaj kateri pin pomeni in vse ostalo, kar moraš vedeti, za sestvavo LCD zaslončka).

Drugače pa se materijal dobi V HTE ali Ic-elektroniku.

Zgodovina sprememb…

HardwareMaster ::

Pa še nekaj!!

Cena projekta je okoli 4k SIT. (zaslonček od 3800-4100 in kak printer kabl, ki je kje doma, drugače pa ta stane 500 SIT)

Kar sem hotel povedati: Lenobe ne podpiram/o (pa kaj bi vam to govoril, saj že veste:D) in zato smo dobili iskalnik, da poiščemo druge teme, ter v teh temah PREBEREMO vsebino!

Zgodovina sprememb…

Bockor ::

Ne se razburjat:) Iskalnik (psevdo) sem uporabil in preletel stvari glede zaslonckov, nisem pa zasledil glede teh vecjih saj je vecina debate bila okrog 2x16 vrsticnih (mogoce sem spregledal, saj sem to pocel v zgodnjih jutranjih urah:O in se zato opravicujem).
BAW: Hvala za odgovor:>

Yacksy ::

Kaj pa če bi hotu na port prključt priner, pa bi LCD power suply pustu prklučen, kabel iz porta pa ven iztaknu. K je kakšna šansa, de bi se skuru?

Neo32 ::

Yacksy: ce bos izkljucil samo podatkovni kabel napajalni kabel pa bos pustil prizgan se ne bo nic skurilo samo podatki bojo ostali neosvezeni. Ce bos pa printal pa moras obvezno izklopit tud program ki ga tvoj LCD uporablja ker ce ne ti printer zaradi napacnih podatkov ne bo printov oz. bo prslo do konflikta ker istocasno skozi lpt port ne mores spustit dvoje informacij (printer, lcd)
Neo32 (c)

Yacksy ::

Ful mi je v oči pal un LCD, k je bil opisan že v prejnji temi. Pa bi se tazga dalo dobit v Sloveniji, al bi ga moral prek neta naročit?

Neo32 ::

Ker LCD? Dej link do njega.
Neo32 (c)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lcd zaslonček (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
25123314 (13574) Mazo
»

Kako uporabit LCD od nokie 3310 (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
638613 (5864) Ch4N93
»

Lcd misterij od HT

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91421 (1255) zcetrt
»

LCD >>>>>RULZ<<<<<<

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
362084 (1216) bf4ed
»

LCD zaslonček in ČRKE!!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
172653 (2250) sonyboy

Več podobnih tem