» »

Debian Gnu/Linux kot workstation

Debian Gnu/Linux kot workstation

««
«
1 / 40
»»

Gandalfar ::

Prejsni teden sem se odlocil, da ponovno preizkusim kako se obnese Debian GNU/Linux kot workstation.

Tu notri bom opisal kako sem resil nekatere probleme, ki se sicer zdijo banalni a verjamem da prav taksni 'banalni' problemi in tezave z resevanjem le teh odvrnejo marsikoga od tega cudovite operacijskega sistema. Prav tako nikjer nisem zasledil kaksnega hudo podrobnega a laicnega tutoriala

Seveda ste vabljeni, da vprasate ce vas kaj zanima oz. vam ne deluje

--
Moj sistem ob zacetku tega pisanja je:
Athlon 1.2GHz
Asus A7V maticna
WD 60Gb disk
Teac CD-RW
Floppy
Geforce4ti 4200
RealTek RTL8139 Fast Ethernet mrezna kartica
---

Povezan sem na switch na katerega je prikljucen ADSL ter DHCP router, tako da imam na voljo tako direkten izhod na internet kot tudi preko routerja.

--
1. INSTALACIJA

Sistem sem namestil kar iz interneta. Osnovni iso image dobite tukaj
Vsebuje base pakete tako, da sistem med samo namestitvijo osnovnega paketa ne potrebuje interneta. Ce imate na mrezi kaksen DHCP ali kabelski modem lahko ze med samo instalacijo urihtate mrezo, v nasprotnem primeru pa ob prvem restartu.

(za particije je dokumentacija tukaj)

Ko se bo sistem prvic resetiral boste prisli naslednjo fazo instalacije. Tam preklopite na drugo konzolo z Alt+F2 , se notri logirate kot uporabnik 'root' in nastavite adsl.

:~# pppoeconf

potem lahko pa se poskusite pingat recimo www.arnes.si da se prepricate da vam net res dela.

Potem preklopite na prvo konzolo (Alt+F1) in nastavite lokalne mirroje. Uporabite kar sloveneksega ftp.si.debian.org

V tasksel izberite SAMO X-Windows, .. brez desktopa, tega bomo kasneje iz unofficial vira potegnili

Tako. Ce je slo vse po sredi morate imeti osnovno instalacijo stable woodya z X-windows in delujocim adsljem.

2. APT-GET

Ok, kako se zdej tuki kej instalira. Debian ima eno zelo mocno orodje, ki se mu rece apt.

Ce ste pravilno namestili sistem bi apt moral biti pravilno
skonfiguriran vkljucno z najnovejsimi updejtanimi sourci.
Ce vam slucajno to ni uspelo pri instalaciji lahko ponovno to storite z ukazom 'apt-setup'

Recimo da si zazelimo kaksen tekstovni editor, ki bo bolj 'user friendly' kakor 'vi'.

:~# apt-cache search text editor

Zadeva izpljune vse paketke, ki so povezani z editiranjem tekstovnih datotek.

Ce nas zanima kaksen dolocen paketek ga pogledamo z:

:~:# apt-cache show joe

Recimo da nam je vsec paketek 'joe' in da ga zelimo imeti na sistemu

:~# apt-get install joe

*puf* .. zadeva malo pomelje, pogleda rabi se katere librarye oz. druge programe in nas nato povprasa ce res zelimo namestiti. Potem ko potrdimo povlece .deb paketke iz streznika, ki smo ga predhodno nastavili.In sedaj imamo popolnoma skonfiguriran program joe.

Dokumentacija se nahaja v /usr/doc/[ime-paketka] oz. v /usr/share/doc/[ime-paketka]

3. UNSTABLE

Super. Gremo sedaj na unstable. Nisem preprican ce je to sicer nujno potrebno a sid ima marsikatere bonboncke, ki jih woody nima in novi paketki pridejo najprej ven za sida.

Z tekstovnim urejevalnikom odpremo datoteko /etc/apt/sources.list

in stable vire povsod razn pr security spremenimo v unstable. Na koncu bo zadeva zgledala nekako takole:



deb ftp://ftp.si.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb-src ftp://ftp.si.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb http://non-us.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free
deb-src http://non-us.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free

deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free



Shranimo datoteko in nato pozenemo.

:~# apt-get update

:~# apt-get -o APT::Force-LoopBreak=1 dist-upgrade

pri zadnjem ukazu je potrebno pazit na velike in male crke in da napisete _tocno tako_ kakor pise..

To nam bo sedaj nadgradilo sistem na latest unstable.


pre 4. Hardware

Sedaj, ko imamo sistem na unstable si damo zadnji discover gor:

apt-get install discover

in ga pozenemo

:~# discover

odkril nam bo hw in samodejno nalozil driverje za strojno opremo, ki jo bo lahko zaznal.

4. USB glodalec

z modconf izberemo naslednje module

kernel/drivers/input -> mousedev
kernel/drivers/usb -> usb-uhci, usbcore, usbmouse

sedaj bi vam morala mis zvet na /dev/input/mice

z 'cat /dev/input/mice' lahko preverite ce je to res. (premikajte mis in opazujte garbe na zaslonu. Ce je garbe dela. Ce vam vrze ven error neki ne dela)


5. KDE

Ok. X-i nam sedaj delujejo. Z startx preverimo ce zadeva deluje. Ce ne deluje dobro z 'dpkg-reconfigure xserver-xfree86' se enkrat pripravimo /etc/X11/XFree86-4 datoteko.

Ce nam zadeva se vedno ne deluje je pametno preveriti ce imamo v modconf pod

kernel/drivers/video vklopljen nvidia framebuffer oz. readeonfb - zadeve bi znale lepse delati :) BTW: ce ne najdete fbja za vaso napravo in vam Xi ne delajo potem pri vprasanju "Use kernel framebuffer device" - izbeite 'No'


POZOR - to so neuradni viri in vcasih zadeva pac NE deluje - za zacetek predlagam da si namestite kde paketke iz unstable distribucije - nato pa sele, ko se navelicate in bi radi eksperimentali uporabi te vire..

-- odstranil karolinin mirror 3.6.2003 - neuradni viri niso vec potrebni saj sid verzija dobro deluje

Namestimo kde:


wget http://snapshot.debian.net/archive/2003...
dpkg -i libsensors-1debian1_2.7.0-6_i386.deb
apt-get install kdebase kdelibs arts kdm


In imamo namesceni KDE :)


6. INTERNET ORODJA

Jaz za svoje delo uporabljam xchat, gaim, mozillo in evolution

apt-get install xchat
apt-get install gaim
apt-get install mozilla-browser mozilla-psm
apt-get install evolution

7. OPENOFFICE

apt-get install open-office.org

(slovenski spellcheker imam se za usposobit)

8. DIVX

dodajmo naslednji vir v /etc/apt/sources.list

deb http://marillat.free.fr unstable main

potem pa si instalirajmo kaksen kul player. Jaz uporabljam kar 'sinek'

apt-get install sinek
apt-get install w32codecs

sicer pa:

apt-cache search divx

9. MP3

apt-get install xmms

10. BURNANJE CDJEV

z modconf nalodas ide-scsi modul ter potem v lilo.conf v append dodas

append="hdb=ide-scsi"

pri cemer hdb zamenjas z oznako cdrom pogona, ki jo dobis ce reces 'dmesg | grep hd' in pogledas katera naprava ima katero crko. To bo vklopilo scsi emulacijo za ide naprave in sedaj lahko uporabljate katerokoli orodje zelite.

Osebno mi je zelo kul k3b dost fajn zgleda pa tud cdbakeoven.
apt-cache search cd burning

11. Slovenski KDE3.1

apt-get install kde-i18n-sl

potem pa v KControl centru nastavite jezik na slovenscino


dober faq: stran na www.linuks.mine.nu
... [ se nadaljuje ] [ predlagajte kaj kar vam ne dela, hocte usposobt ]
  • preklical razglas: bluefish ()

SpecialK ::

dej zdej nadaljuj... men tale debian ni delov oz mrezno kartico ne prepoznal TurboLinux 6.0 Server pa je... tut ne najdem orodja za konfiguracijo LAN v debianu ja je treba vse rocno spremenit konfiguraciske datoteke... moja mrezna je bla 3c509 (3com etherlink III on ISA bus) sej sm nasatavu IRQ pa I/0 pa se PnP sm onemogocu pa v debianu (2.2r7) ni delal zdej mam pa TurboLinux 6.0 server K: 2.2.18-14 pa dela zlo vredu... za server.. ;)

roscha ::

Gandalfar:

Samo dodatek. Apt-get je sicer odlična stvar, vendar je bolje (in tudi na www.debian.org tako pravijo) uporabljati dselect. Ima bolje porihtane dependencies. Za update, upgrade ter brzinsko instalacijo kakega programcka pa vsekakor apt-get. Aja v X-ih pa namesto dselecta lahko uporabljaš synaptic. (V woody-u ga je dodatno namestit, za sarga ne vem.)

Kaj še kasneje, ko se razpišeš.


by!

Gandalfar ::

dselect je stvar preteklosti. Ce ze potem uporabljaj 'aptitude'. Meni so se z dselect tolk stepli dependenciji se posebaj ce zacnes kaksne cudne stvari delat.

Luka: netconf je al neki tazga.. bom pogledu.

roscha ::

Gandalfar: Ok, vsak dan kaj novega izvem. Dselect je po pravici povedano tudi meni malo "čuden" ampak zakaj hudiča ga potem forsirajo? No vseeno tnx za info o aptitude. Fajn, pa še minesweeperja ima :D :D


Luka 182: Sicer ne kapiram točno kaj sploh želiš. Če te pa prav razumem rabiš ukaz ifconfig. (man ifconfig!!!) Ali pa ročno popravi /etc/network/interfaces


by!

Gandalfar ::

roscha: pred casom sem bral intervju z avtorjem dpkgja in dselect se opusca. Prav tako bo nekaj novega na tem podrocju se razvilo oz. se razvija.

Sicer pa so mi zaenkrat se vsi dselect odsvetovali. Aptitude zgleda nice sam kaj ko mi apt-get cisto zadostuje.

Hmm, kaj bi se opisal. Zdele bom se za divx napisal pa mp3je, potem pa mi ze pocasi zmanjka idej. Mogoce kako usposobit half life.

roscha ::

Gandalfar: Slow down. Evo še ene par izzivov (da se še malo razpišeš(mo)):

1. Slovenščina v konzoli
2. Tiskalnik (grr, meni dela samo na pol)
3. Prevajanje jedra (pod nujno!)
4. Ext3 fs

Se bom še kaj spomnil...

Razpiši se, pa še jaz kaj dodam. (Če bom znal
:\ )


Aja kot video player pa priporočam Mplayer. Ja, je pa jeba ker ga je treba na roke konfigurirat in prevest...



by!

Gandalfar ::

roscha:

apt-get install mplayer-i686


slovenscina v konzoli mi ne dela in niti ne vem zakaj bi rabil. Printer mi tud ne dela, morm se pogledat mal v to zadevo. Problem resujem tako da preko mreze prenesem na win masino in od tam natisnem. Ext3 si izberes direkt pr instalaciji tako da to ze imas na sistemu.

Za kernel pa pomojem tole: http://flits102-126.flits.rug.nl/~erik/...
ce hoces cist custom kernel iz 0 in za kernel-headers tole:
http://people.debian.org/~blade/XFS-Ins...

nisem pa sure. Malo sem zgubljen. Bom sedaj napisal kako k3b usposobis za burnanje cdjev.

Se tole: http://www.linuxsolutions.com.br/debian...

Zgodovina sprememb…

b ::

Evo, jaz kot nek kvazi "power-user" ne uporabljam konzole. Verjetno sem bolan :-) 80x25 je zame enostavno premalo za resno delo. Uporabljam pa ogromno xtermov, razvlecenih cez cel zaslon v X-ih. Na voljo imam vec vrst * stolpcev, scrollback ne izgine ko preklopim v drugo okno. Kako uredit slovenscino (ce tega ne naredi ze distribucija) pa pise v Slovenian HOWTO. Jaz uporabljam KDE-jev Konsole, kjer je cisto enostavno nastavit pisavo za terminalsko okno, razpored na tipkovnici pa v KDE-jevem control panelu.

Jaz se s tiskalniki dolgo dolgo casa nisem ukvarjal (par let), zdaj pa sem ugotovil, da je vse skupaj dost enostavno. Namestis CUPS (common unix printing system) in skonfiguriras...dela brez kakrsnihkoli problemov. Ko sem to nazadnje pocel (nekje okrog 1999) je bilo precej kompliciranja s filtri, ce nisi imel PostScript tiskalnika, zdaj pa je vse skupaj res enostavno.

Mislim, da navaden uporabnik ne rabi prevajat jedra, ce masino uporablja samo za desktop, torej zaradi tega ni treba prevec skrbet. Ce pa ze pride do tega, je zato Kernel-HOWTO.

Kako presaltat na ext3 je pa tudi marsikje opisano...Woody s kernelom 2.4.18 itak ze podpira ext3 pri instalaciji, tako da ni nobenih problemov.

Vecina stvari, nad katerimi se ljucje pritozujejo, je resena v HOWTO-jih. Da se nobenemu ne da nic brat, je pa drug problem. Jaz osebno sem se iz take dokumentacije naucil vecino stvari, ki jih znam. Noja, sedaj HOWTO-jev ne berem vec, berem pa dokumentacijo programov, ki jih uporabljam.

lp,
Borut.

roscha ::

Whoa! Ustavita konje! Tihle par točk ki sem jih predlagal SAM obvladam (no razen printer me melo jeb***) Predlog je bil da bi zadevo razložili še drugim. No pa ne. Saj imajo HOW-TOje. Jaz sem jih imel tudi... Za popularizacijo Liuxa to ni ravno dobra izjava. Se vama zdi?


by!



P.S. Če se komu sanja kako na Alphi (DECovi) zamenjat kernel z novim (prevedenim) se pa toplo priporočam za pomoč. Ne bi rad kaj zejeb. Aboot-a nekako ne obvladam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

SpecialK ::

a kaj sm hodtu? mrezna karitca ne dela pod debinam (2.2r7) ne sej mogoce dela sm jest je nism znal nastavt tut pri instalacij ni hotl modulov nalozit zanjo... mam pa (3com etherlink III on ISA) pol pa instaliram zadevo pa tut netcfg nism meu.. iz dselect nism mogu dostopat do cdroma... ma kr neki.. pol nalozim TurboLinux 6.0 server (tut dost stara zadeva) sej na comp kt sm nalagov je bil i486 at 120mhz pa mi zdej TurboLinux dela ql.. ceprov bi meu raj Debiana zaradi apt.. sam pac tm mi lan ni delov..

PaJo ::

Jaz uporabljam isto mrezno karto in mi na p75 cisto komot laufa woody, tak da zakaj ne probas tega, seveda jedro 2.4:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

roscha ::

Luka: Nimam pojma kaj si ti mutil, ampak 3c509 je pod linuxom podprta že od "pradavnine". Si pri nalaganju modula v modconfu poizkusil ročno vpisat IO adress in IRQ? Včasih so težave z avtodetectom.. Možno pa tudi da se ti je kak kos železnine tepel z mrežno.

Dselect verjetno ni poznal CDROMa, ker ga nisi imel vpisanega v /etc/apt/sources. Pomoč? apt-cdrom add In pofutraš CDje ki jih imaš, da si jih zapiše v sources. Potem 99,9% mora delat.


Aja, če se že misliš igračkat z Debi(l)anom NUJNO inštaliraj 2.4 rel.-0 ali pa rel.-1 niti ni tako važno. Popravkov je relativno malo, pa jih kasneje z apt-get potegneš z neta.


by!

b ::

Debian 2.4 pa ne obstaja :-) sedaj je stable 3.0r1 (codename Woody).
Bolj ko razmisljam, za desktop userje brez nekaj malega racunalniskega Debian skoraj gotovo ni. Jaz pac pricakujem, da bo nekdo, ki ga hoce uporabljat pripravljen prebrat navodila za instalacijo. Brez tega tezko prides skozi, ce nimas res precej izkusenj z Linuxom. Debian ni prevec intuitiven, vsaj dokler se ne navadis malo nanj. Jaz sem zacel "the Debian-way" razmisljat po kaksnem letu uporabe, nove fore pa odkrivam se zdaj.

lp,
Borut

PaJo ::

Ne jaz nisem misliv verzija debana 2.4, jaz sem misliv jedro verzije 2.4.x., se pravi bf24 instalacijo.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Gandalfar ::

b: mislim da za slo-techerje debian ni tak problem saj se jim ze malo sanja kaj se dogaja v rac. - navsezadnje so se navelicali igrackanja z winsi.

Ce jim nekako uspe preziviti tiste prve dni in da jim bo net delu bo ql, se bodo naucili. Drugace bodo pa itaq zgubil zivce pa sli nazaj na winse.

roscha ::

b: Ups ja imas prov. Moja napaka. Debilko je 3.0r1 trenutno zadnji ja. Prevec stvari naenkrat pocenjam, pa potem kako neumnost napisem...


by!

babylon9 ::

Gandalfar ti si zakon vecino si zadel, sam za konfiguracijo XFree86-4 je boljse prej uporabiti KNOPPIX si skopirati njegovo datoteko XFree86-4 na disketo in potem na nas debian.
KNOPPIX je nekaksen live debian.
Zelo pride prav za popravila in podobne stvari. Napisal bi lahko se kaj o prevajanju jedra,
na vsem razumljiv nacin pa nekaj se o vzpostavitvi file serverja (samba) in ftp serverja, ter firewalla pod debianom. Kar tako naprej. SRECNO 2003!

Lp Jure (grizli, grizli23)

Gejmer ::

Zanima me ce lahk v Partition Magic 7 nardim FreeSpace npr. 40gb in pol k v installu od debiana zberem ta Freespace in on nardi linux particijo?
Nanda yo?

Gandalfar ::

gejmer> Da.

Gejmer ::

Za vse tiste ,ki bi radi lažji install(podoben Red Hatu 7.0) za Debiana 3.0 "Woody" so tu ISOti: http://archive.progeny.com/progeny/pgi/
Nanda yo?

Gejmer ::

A se da nardit da nimam KDE namizja ampak ximian?Al je to sam dodat3k za Gnome?
Nanda yo?

Matek ::

Jes pa si mountam particije od winsov z:

mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/windows-C
mount -t vfat /dev/hda2 /mnt/windows-D

pa me zanima kak bi to opravo avtomatsko pri bootu, da ne bi zmeraj ročno vpisoval. Najdo sem na netu da moraš vstab. datoteko nekaj porihtat, sam mi nikoli ni prav uspelo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Matek ::

Aja, pa za mail clienta priporočam Sylpheed
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Kostko ::

MMMato: poglej si datoteko /etc/fstab, vanjo dodaj:

/dev/hda1 /mnt/windows-C ntfs auto 0 0
/dev/hda2 /mnt/windows-D vfat auto 0 0


pazi na TABe, ki so vmes!
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

Matek ::

Gandalfar me je prosu naj sem not razlo?im kako se instalirajo TrueType fonti. Pa probajmo;

najprej mountajte windows particijo in iz mape /windows/fonts prekopirajte vse pisave v file:/usr/local/share/fonts/truetype. ?e imate name??en samo linux, pa z interneta potegnite vsaj najosnovnej?e truetype pisave (arial, times new roman, courier new, comic sans ms, ipd.).

nato po?enite
apt-get install xfstt
xfstt --sync
xfstt &

Nato pa z text-editorjem odprite
/etc/X11/XF86Config-4
in pri Section "Files"

FontPath "unix/:7100"
spremenite v
FontPath "unix/:7101"

dodajte pa ?e vrstico
FontPath "/usr/local/share/fonts/truetype"

PREJ:
Section "Files"
FontPath "unix/:7100" # local font server
# if the local font server has problems, we can fall back on these
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/misc"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/cyrillic"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Type1"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Speedo"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi"
EndSection

POTEM:
Section "Files"
FontPath "unix/:7101" # TULE SMO SPREMENILI
# if the local font server has problems, we can fall back on these
FontPath "/usr/local/share/fonts/truetype" #TULE SMO DODALI
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/misc"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/cyrillic"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Type1"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Speedo"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi"
FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi"
EndSection

DODATEK:
tule so fonti taglavni:

http://packages.debian.org/unstable/gra...

Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

b ::

Ne rabis obojega.

Sicer nisem mojster za TT pisave, ampak v splosnem je tako:

Font server (xfs za navadne pisave in xfstt za TT) je namenjen temu, da lahko imas pisave na eni masini, ostale postaje na mrezi pa lahko pobirajo pisave od tam. Ce imas samo en X streznik, font serverja ne potrebujes, direktorije s fonti enostavno vpises v XF86Config. Nic pa ni narobe, ce poganjas font server samo lokalno, ampak potem ne rabis vpisovat se poti do pisav.

Torej: uporabi font server in vpisi FontPath "unix:....:" ali pa ga ne uporabi in vpisi FontPath "/usr/local/...". Oboje deluje (tudi skupaj), ampak ne pridobis nic.

Matek ::

Aha, ok pol. /me just newbie:8)
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

madviper ::

Ke je zdaj članek oz. navodilo? Sam tak me zanima?

Aja ko že glih pišem, me še neki zanima? Kak nastavit miško na PS/2 vodilu z koleščkom od Logitecha in ATI Radeona 90000Pro. Nioče mi zagnat X Window System. Vem kak se naštima pa ne dela!

Pomagajte, ker mi že med inštalacijo nastavitve ne delajo! KDE sem vidu sam potem, ko sem za grafično naštimal privzeto VGA grafično, potem pa nisem mogo nič naredit, ker mi miške ni zaznalo!

To bi blo zaenkrat vse!

LP
I'd like to do something crazy!

Gandalfar ::

dpkg-reconfigure xserver-xfree86

za zacetek lahko poskusis z vesa brez fb. Za misko pa si tam nastavi /dev/psaux

madviper ::

Sprobano in ne dela! Vse skupaj, sem delu po tvojih navodilih!
Grafika je tud vesa, sam bi rad mel Radeona!
Miške se pa ne da usposobit! sem že marsikaj sprobu;(( !
I'd like to do something crazy!

roscha ::

Oglej si še TOLE. Zanimalo te bo: Hardware, reported failures...


by!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

SpecialK ::

madviper raj si RedHat 8.0 dej gor pa bo pomoje delal ..

b ::

Ti pa verjetno se nisi slisal, da x.0 razlicice redhat-a niso za resno uporabo, a? :-)

SpecialK ::

b: sej zato mam pa jest 7.3 :) ma sej updejtas pa je :) sej je ze kr nekej popravkov za 8.0 vseeno je delc najlepsa linux disitrbucija rh 8.0 :)

Gapi ::

Prosim če se briše post od MadManMato ker napeljuje na piratsko uporabo fontov.

Razlaga: fonti tud niso zastonj ;((

Naj si vsak sam najde zastonj fonte na netu ali pa jih naredi sam!

Gandalfar ::

ti fonti so free .. poglej si opis pri paketku...

madviper ::

Sem zrihtu!
Smo kr kišto k MMMatotu odneso pa sma zrihtala! Sma z neta dol cuknila!

Sam neki me še zanima, kak prit iz KDE namizja v tekstovni način?!?
I'd like to do something crazy!

Matek ::

ctrl+alt+f7
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

CaqKa ::

mmm:\
madviper:
ctrl+alt+(cifra od f1-f6, ker tty pač rabiš)
ko si v konzoli pa da prideš nazaj v xe pa alt+f7
ko si v konzoli za preklaplanje med različnimi konzolami pa spet alt+(konzola ki jo rabiš f1-f6)

|Luka| ::

Ok, spacal:D sm skupi po Gandalfovih navodilih in zadeva deluje! Zdekj me pa zanima kje nastavim,da se ob zagonu zazene graphical login?

LP Lix

Gandalfar ::

hmm, dej probi si dat paketek 'kdm' gor pa ti bo ta poskrbel za vse rc.d datoteke.

nicjasno ::

Ko smo ze pri linuxu...., tu je moj problemcic, ce pozna kdo resitev ali pa vzrok zanj:

Po uspesni namestitvi sistema (mandrake 9.0)in malo ircanja se mi je ugasnil monitor. OSD na monitorju je napisal nekaj takega kot: device out of reach.
Ko sn zadevo restartal je delovalo spet normalno, nakar se je monitor po par minutah spet izkljucil.

Moja graficna je radeon 7500.

Screensaverja nimam nobenega vklopljenega. V windowsih deluje vse normalno. Je mozno da radeon ni dobro podprt v kernelu?

|Luka| ::

Ok,sm zrihtu!
Hvala

LP Lix

operater ::

Pozdrav

Imam dve vprašanji za Debian linux:
-Ko preklopim z alt+ctl+F7 nazaj na KDE imam miško v obliki kocke - dost težavno delati naprej,
-Noče mi ugasniti ATX računalnika - ustavi se na power down (vsi ostali linuxi so normalno sami ugasnili ) - kaj moram nastaviti da bo delalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: operater ()

Gandalfar ::

operater: z modconf si nalozi ACPI module in potem ugasaj z 'poweroff' ukazom

kateri KDE uporabljaš?

operater ::

Instalacijo Debiana sem delal z 7. CD-ji , KDE pa imam na 3.1 na CD-ju. Pač nimam možnosti takšne instalacije kot si jo ti opisal - ADSL . Kolega mi downloadal vse CD-je in sicer za kde 3.1 komplet za debiana vse tri možnosti - uporabil pa sem binary-i386.

Hvala za pomoč

strel ::

Ja tole z Radeonom 9000 pro mene tudi ZELO ZELO zanima. na ATI jevi strani so neki driverji, ki baje celo 3D podpirajo pa hočeš instalirat je pa sam fuk z nekimi knjižnicami in pol si hmal prez grafike ( Vsaj jst k mam Linux glih 2 dni ):8)

Jebiveter ::

A deluje un Installer za Debian tudi z kake diskete?
Ker se mi ne da zdej se enkrat DLjat ISOte!!:'(
Je pa install Debiana mazohisticna stvar! Vsaj z CDjev... No, sej bo slo!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

romci ::

Kaj pa ReiserFS za Debiana? Installer ne ponudi te izbire, ampak samo ext2...Na netu tud nisem nc kej najdu..kaksna ideja mogoce?
-- not all those who wander are lost...
««
«
1 / 40
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316522 (2034) polozweii
»

Python - pošlji aplikacijo na server

Oddelek: Programiranje
201461 (696) HotBurek
»

Debian in iptables

Oddelek: Operacijski sistemi
171564 (1286) karafeka
»

X window na Debianu mi ne dela

Oddelek: Operacijski sistemi
91273 (1192) roscha
»

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu! (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Operacijski sistemi
53032776 (20317) Trubadur

Več podobnih tem