» »

Mrtev Mars ...

Mrtev Mars ...

iration ::

Thomas, samo si res car, da se ti da s trolli ukvarjat.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

OverDoze ::

Zakaj vsi, ko podajajo neke primerjave, vedno ponazarjajo z zivalmi. A majo chimpi zavest, a majo cebele zavest, a se zavedajo sebe?
Pomoje da bi clovek vedel kdaj ga nekdo "zapre v kozarec". A se cebela prepozna k prileti mimo ogledala??
Te primerjave so mal za lase privlecene.
V dojemanju okolice iz strani chimpa in strani cloveka je velik vecja razlika, kot razlika med clovekom in kao neko drugo inteligentno vrsto(alieni). Take razlike, pa tud ce je neka vrsta se ne vem kaksna supercivilizacija, pomoje ni.

To sam tko ena neumesna.

Thomas ::

Demos!

Ene trideset ljudi tukaj, je celo zadevo dojelo. Kar pa nekaj je, saj ta "RARE EARTH" teza ki jo propagiram, nima ravno domovinske pravice v Sloveniji še.

Mission accomplished! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

ThePlayer ::

Jaz verjamem da v vesolju obstaja življenje tudi drugod, ne le na Zemlji. Ker se mi ideja, da bi bili mi edini, ob velikosti vesolja zdi neresna.

Iskanje primitivnih oblik življenja ("aktivno iskanje") vzbuja bolj malo upanja, vsaj na kratek rok (do eventuelne singularnosti), saj enostavno nimamo možnosti, da bi raziskali dovolj velik del vesolja in preverili njegovo sterilnost ali nesterilnost. Edino kar nam preostane je, da pasivno čakamo (z razpoložljivo tehnologijo) na znake tuje višje razvite civilizacije. Zakaj do danes še nismo zaznali ničesar, obstaja po mojem mnenju malo morje možnosti.

Meni se še najbolj verjetno zdi, da pač v tem času ne obstaja višje razvita civilizacija ali pa je tako daleč, da se enostavno ne dosežemo (v bistvu torej tudi še ni tako razvita, da bi premagala to razdaljo - če jo je sploh mogoče). Morda je v preteklosti obstajala, ampak zaradi nekih razlogov propadla.

Morda si morebitni višje razviti alieni ne želijo stika z nami, kar sploh ne bi bilo neverjetno - enostavno se jim lahko zdimo nezanimivi ali pa do nas celo čutijo odpor. Pa da se ne bo kdo obesil na to izjavo, to je blo samo za primer, kaj bi bilo eventuelno mogoče - jest sploh mislim da je o naravi alienov brezpredmetno govorit.) Če so višje razviti, se pred nami res ne bi bilo težko skriti.

Nekdo je omenil potovanje v vesoljski ladji z svetlobno hitrostjo. Če bi dejansko neka civilizacija potovala v plovilih z hitrostjo blizu svetlobne, bi v času njihovega potovanja lahko naše osončje že izginilo. Saj veste, čas bi jim tekel počasneje.

ipd...

Skratka variant je ogromno, vsekakor pa že ena sama preprečuje trditev, da drugega življenja ni. Jasno pa je le nekaj: še nobeni civilizaciji v zgodovini vesolja ni uspelo obstati toliko časa, da bi zavzela ves razpoložljiv prostor. Ali pa to sploh ni mogoče. Se je kdo že kdaj vprašal, če je vse mogoče? (mogoče je to že za drugo temo 8-) )

undefined ::

> Zakaj vsi, ko podajajo neke primerjave, vedno ponazarjajo z zivalmi.

Najbrž zato, ker živali v primerjavi z nami ponazarjajo nas ljudi v primerjavi z inteligentnejšimi alieni.

> A majo chimpi zavest, a majo cebele zavest, a se zavedajo sebe?

To vejo samo chimpi in čebele. Prav tako se alieni lahko vprašajo enako za nas.

> Pomoje da bi clovek vedel kdaj ga nekdo "zapre v kozarec".

Človek še ni dojel četrte dimenzije vesolja, ki je močno v povezavi s črvinami, pa potem ti pričakuješ, da bi vedel, če bi bil zaprt v nekem hipotetičnem 5-dimenzionalnem "kozarcu"?

> A se cebela prepozna k prileti mimo ogledala??

Beri zgoraj.

> Te primerjave so mal za lase privlecene.

Te tvoje pa še toliko bolj.

> V dojemanju okolice iz strani chimpa in strani cloveka je velik vecja razlika, kot razlika med clovekom in kao neko drugo inteligentno vrsto(alieni). Take razlike, pa tud ce je neka vrsta se ne vem kaksna supercivilizacija, pomoje ni.

Zdaj pa še povej, zakaj ne, in podaj trdne dokaze, ki bodo izpodbili to hipotetično domnevo.

undefined ::

> saj ta "RARE EARTH" teza ki jo propagiram, nima ravno domovinske pravice v Sloveniji še.

No Thomas, da ne boš mislil, da ti prav v vsem nasprotujem, te bom v tej tezi tudi podprl. In namreč v tem smislu, da je takšen planet, kot je Zemlja s humanoidi, res verjetno hudičevo 'rare' v vesolju. Temu nisem nikoli ugovarjal in tudi verjetno nikoli ne bom. Star Trek pravljice so res le to - pravljice, in to sem potrdil že v začetku razprave. :)

ThePlayer ::

Ja, ampak rare še ne pomeni, da je takih "zemelj" izredno malo, ampak da so na zelo veliki oddaljenosti. (no ja, v bistvu jih glede na vse ostalo v vesolju je malo, ampak za naše razmere in trenutno prepričanje še vedno lahko veliko)

Zgodovina sprememb…

undefined ::

Angleški izraz Rare ima v našem primeru samo en pomen, in sicer nepogostost.

ThePlayer ::

A sem jaz kaj drugega trdil? Rekel sem samo da rare, ali nepogostost če hočeš, še ne pomeni majhnega števila glede na ogromen space, kot nekateri vse prerado sklepajo.

Thomas ::

RARE EARTH hipoteza nima domovinske pravice nikjer. Povsod po svetu jim je antipatična. Po moje zato, ker so ljudje naučeni po mnogo desetletij starem izročilu, po katerem bomo z alieni enkrat tako, kot so človeške rase med sabo.

Ali zakaj? Ni važno, v glavnem ta stara šola je še hudičevo živa, vendar je v nasprotju s tem, kar danes vemo.

Če so trdi pri NASAi, ni čudno da so tudi na TV Slovenija, recimo. Kjer bi zelo radi poročali o odkritju "fosilne školjke na Marsu". Sorry, nič ne bo.

Mars Critics Say Billions Are Ill-Spent

Ni tako ill spent. Ampak pričakovanja NASAe in večine publike, so (bila) povsem neupravičena.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> RARE EARTH hipoteza nima domovinske pravice nikjer. Povsod po svetu jim je antipatična. Po moje zato, ker so ljudje naučeni po mnogo desetletij starem izročilu, po katerem bomo z alieni enkrat tako, kot so človeške rase med sabo.

Ja, to je res precej naivno razmišljanje.

> Če so trdi pri NASAi, ni čudno da so tudi na TV Slovenija, recimo. Kjer bi zelo radi poročali o odkritju "fosilne školjke na Marsu". Sorry, nič ne bo.

Zakaj ne? Jaz pa sem mnenja, da je kar precejšnja možnost, da je bil Mars nekoč podoben Zemlji in tako tudi lahko najdemo marsikaj, ki bo to potrdilo. No, nekaj smo že našli, oziroma odkrili. In po tem sodeč je povsem verjetno, da so "mali zeleni" enkrat na Marsu dejansko bili, tako kot smo mi danes na Zemlji.

> Ni tako ill spent. Ampak pričakovanja NASAe in večine publike, so (bila) povsem neupravičena.

Ravno to njihovo pričakovanje jih je vodilo v raziskovanje, upanje. Verjetno ti ne greš nekam na dolgo in drago pot le zato, da si dokažeš, da tam res nič ni in se potem vrneš nazaj domov. ;)

Thomas ::

Kdaj je bilo na Marsu, kot je danes na Zemlji?

Ko je bilo na Zemlji, kot je danes na Veneri.

To je nikoli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

> To je nikoli.

Motiš se.

Poskusi vsaj argumentirat to svojo slaboumno trditev. Pa poskusi v ta svoj argument vključiti vodo, ki je nekoč tekla po Marsu, pa še obrazloži kako je bilo to možno, ko pa Mars nikoli ni bil niti malo podoben Zemlji.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Za krajši čas je lahko bilo kaj tekoče vode. Dokler jo je neposredno grel vulkanizem, ali pa dokler je trajala visoka koncentracija ceodva, ki so ga izbruhali vulkani.

Vendar šibka gravitacija je praktično takoj spustila te toplogredne pline v Vesolje, kakor so vulkani ponejenjali.

Do the math! Na kvadratni meter Marsa pade samo polovico energije, ki pade na kvadratni meter na Zemljo! Zato je povprečna temperatura BISTVENO nižja.

Kje vidijo podobnost z Zemljo na daljši rok, meni ni jasno. Znabiti, da je to politika pridobivanja sredstev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ThePlayer ::

Ja sam atmosfere planetov SE spreminjajo, zakaj pol ne dopuščaš možnosti, da je bilo na Marsu (ali kjerkoli) drugače kot je danes?

Thomas ::

Na planetu, po velikosti podobnem Marsu, atmosfera uide kmalu po tistem, ko se več ne napaja iz vulkanov.

Amen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ThePlayer ::

Ja sam Mars ima atomosfero, a je nima?

Thomas ::

6 milibarov. Ravno toliko, kot priteka iz vulkanov. Ubežna hitrost z Marsa je slabe pol ubežne z Zemlje. Zato bi se vsak topel plin dušik, kisik, ali kaj takega, zelo hitro porazgubil v Vesolje. Edino če je peklensko mrzel, ostane nekaj časa.

Potem je pa še tako, da lažji plini - kot recimo helij ali vodik, sta zapustila tudi privlačnejšo Zemljo že davno. Luna bi zadržala Zemljsko atmosfero kakšnih 1000 let. Večino vsaj. Mars mogoče milijon, če bi bil topel kot Zemlja. Milijon let pa ni nič.

Linke lahko sam poiščeš, jest za zdej kar nekaj napamet. Ampak je prav, trust me!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

> Kje vidijo podobnost z Zemljo na daljši rok, meni ni jasno. Znabiti, da je to politika pridobivanja sredstev.

Se strinjam, ja. Sem tudi že jaz na to pomislil...
Zdej, če bi gor našli kakšno bakterijo ali fosil celo, bi bla odprava zagarantirana.

Kaj pa teraformiranje Marsa, to bi se pa splačalo kljub vsemu, kaj misliš ?

Thomas ::

Samo če naletimo na The Wall. Se pravi da od tukaj naprej, signifikantno ne napredujemo. Da se nano in AI oba izkažeta kot pretežka oreha.

Potem bi jest poslal robote na Mars, da naredijo kupole, v katerih bi lahko živeli ljudje. Potem pa počasi še zrcala v orbito ki dodatno grejejo Mars ... in tako naprej.

To bi se mi zdelo smiselno edino v tem primeru, da The Wall obstaja. Jest vanj ne verjamem, večinsko mnenje pa je, da smo itak pred njim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

No, če bo The Wall, bo pa prihodnost morda takšna.

undefined ::

> Vendar šibka gravitacija je praktično takoj spustila te toplogredne pline v Vesolje, kakor so vulkani ponejenjali.

Malo linkov, ki jih imajo nekateri radi:

Link 1

Link 2

Thomas ::

Ja, samo stalno bi morali pumpati novo atmosfero, ker bi nam sproti hlapela. Če bi "pozabili", bi se Mars kmalu vrnil na zdajšnje stanje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

keber ::

Moje mnenje je, da je treba najpre ugotoviti, kako je iz prajuhe nastala replikatorska molekula (DNK), potem pa bo vse mnogo lažje pri ugotavljanju življenja v vesolju.

Thomas ::

Ali pa po ugotovitvi, kako redko je življenje v Vesolju, že nekaj sklepamo, kako lahko (težko) pride do replikatorske molekule.

Z obeh strani se je pametno lotiti. Pa še s kakšne tretje. S simulacijo, naprimer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

baje je elektrika odigrala veliko vlogo pri nastanku aminokislin ki so gradniki beljakovin

vendar še vedno ni jasno kako je iz tega nastalo življenje

_marko ::

z evolucijo 8-)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Phil ::

Včeraj zvečer je bila na National Geographic oddaja od t.i. "planet hunterjih" torej o ljudeh, ki iščejo planete podobne zemlji. Rezultati? Nič spodbudnega. Do sedaj so sicer našli kar nekaj planetov vendar vsi neugodni za življenje. Večinoma so plinasti orjaki z ekstremnimi orbitami in povrhu še zelo blizu zvezdi, kar pomeni 1000C na površju. Povrhu kaže, da so ti plinasti orjaki, preden so bili tako blizu zvezdi, imeli orbito bolj podobno elipsi. Sčasoma se je radij orbite zmanjševal in sproti "radiral" vse planete na poti dokler se ni orjak ujel v stabilno orbito blizu zvezde. Nič kaj dobro ne kaže za aliene :O
Oddaje sicer nisem gledal do konca tako da naj me še kdo dopolni :)
LP

Matev ::

hmmm

z evolucijo se je življenje razvijalo

mene in še masikoga pa nadvse zanima kako je prišlo do najenostavnejšega organizma.....

danes tudi če bi zmešali zadostno količino elementov in ustvarili pogoje za življenje, letega ne bi dobili iz te t.i. juhe

morda je bilo naklučje ? da so se določene snovi spravile v točno določeno obliko - vendar bi moralo biti to izjemno čudno naklučje

nekje sem prebral da bi bilo to tako kot če bi vihar šel čez tovarno letal in obenem sestavil jumbojet

_marko ::

zdaj govorim čisto na pamet ...
lipidni dvosloj je nastal, ki je omogočal dokaj dobre pogoje v sebi - torej v celici. Od tam dalje je pač postopoma nastala celica... itd...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Evolucija poteka povsod in neprestano.

Vendar če na daljši rok ni temperature stalno nekoliko nad lediščem vode, potem velike molekule nimajo fitnessa. Bolj so obstojne manjše. Če so replikatorske ali ne, je že sekundarno. Replikatorstvo da velik fitness, vendar le če je prvi pogoj najprej izpolnjen.

Sicer so enostavnejše oblike (molekule) evolucijski zmagovalci.

Ja?

Ja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> ipidni dvosloj je nastal, ki je omogočal dokaj dobre pogoje v sebi - torej v celici. Od tam dalje je pač postopoma nastala celica... itd...

V tem smislu. Če je bilo "ugodno vreme", da se te delikatne strukture niso hitro razsipale, seveda. Malokje bi lahko bilo dolgo časa tako prijazno nebo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mescaline9 ::

Miller-Urey eksperiment

Nujno branje, za mal pokapirat kako današnja biologija razlaga nastanek življenja. Presledek do danes je pa stvar evolucije.

Zgodovina sprememb…

EssEncE ::

Kaj pravite na tole?

Hja, zgleda da so oddajali 31 milijonov let nazaj!

Jst ::

Ne verjamem. Zaenkrat.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

Eh...

BBC
New Scientist

Na koncu bodo pa ugotovili, da je to en pulsar, ki se pac malo cudno obnasa ali pa, da ima en tovornjak ob teleskopu eno svecko pokvarjeno in zato malo cudno iskri... ;>

Thomas ::

SETI ne more pokazat nič. Je pa pomembno, da se to pokaže.

Jasno, uspeh SETIja bi pomenil smrt Transhumanizma. To bi pomenilo, da Singularnost čakamo zaman. Saj zakaj bi jo mi doživeli, če je pa oddajalci/pošiljalci signala tisoče let nazaj niso? Ker če bi jo, bi oni bili že (zdavnaj) (tudi) tukaj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Ni nujno.
Lahko da so zaceli posiljati ravno 20 let preden so doziveli Singularnost in zdaj s svetlobno hitrostjo drvijo proti nam (20let za signali)... Ampak da bi se to zgodilo pa ravno zdaj je pa tudi minimalna moznost.

Lion27 ::

http://24ur.com/naslovnica/zanimivosti/...

hm.. jaz sem ves prevzet..... torej naj se bi zacelo oddajanje 31mio let nazaj... torej jaz si predstavljam, da je ta civilizacija bila takrat nas topnji nas pred 100 leti... torej lahko v naslednjih letih pricakujemo se zelo zanimive sprejeme...

sam malo mori, ker se je to dogajalo tlko mio let nazaj

BigWhale ::

Ma nehajte teorizirat... doker SETI ne bo nasel TV signala Alien News Network je vse skupaj trapasto... :P

Nasel ga pa verjetno ne bo nikoli.... Nekdo, ki ima malo vec podlage za to, naj zracuna s kaksno moras oddajati na zemlji, da pride signal do Alfe Centauri... Torej 4 sv. leta dalec.. Z neusmerjeno anteno... :P

Thomas ::

Odin,

Se povsem strinjam s tvojim popravkom mojega posta.

BW,

Trenutno je v okolici 40 svetlobnih let Zemlja najbolj svetla zvezda v TV delu spektra. V radarskem pa še dosti bolj daleč naokoli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lion27 ::

thomas, ce sem prav razumel tvoj post, je zemeljski TV signal ze 40 sv let dalec?

Thomas ::

Je pa kar že 70.

Ne, ni to. Ampak toliko EM sevanja v TV delu spektra (in zlasti v radarskem) ne odda nobena zvezda daleč okoli, kot ga odda Zemlja.

Če bi pogledal s specialnim filtrom v nebo, ki prepušča samo ta del spektra, bi videl Zemljo kot daleč najsvetlejšo zvezdo iz nekaj 1000 osončij okoli nas!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lion27 ::

se pravi se splaca gledat njabolj svetlece tocke v vesolju v tem spektru? To naj bi bil znak civilizacija oz. oddajanja signalov? hm...

Thomas ::

To so pogledali prvič že zdavnaj. Potem pa še maljonkrat.

Nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Verjetno je alien FCC oz. ATRP, ce vesoljci govorijo Slovensko, dolocil druge frekvence, ki jih ne gledamo.

Ali pa je njihova civilizacija trajala samo kaka dva miljona let, pa smo njihov broadcast zamudili kakih 300.000 let, nasi predniki v ledeni dobi pa zal niso se gledali v vesolje z radijskimi teleskopi.

Thomas ::

> Ali pa je njihova civilizacija trajala samo kaka dva miljona let,

10 milijard (=starost Galaksije) deljeno z 2 milijona (=trajanje po tvojem) je enako 5000 civilizacij.


S tem si uspešno steriliziral 99,99% Galaksije.

Naredi še en čisto majhen korakec!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Ne morem, ker smo tukaj in nismo sterilni.

Thomas ::

Nisem mislil, da bi naredil tako dolg korakec, da bi stopil na 100%.

99,999999999999% bi bilo dovolj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Mogoce bi pa lahko rekel, ena civilizacija na galaksijo...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V jezeru Vostok mrgoli življenja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17949061 (43809) FlyingBee
»

The search for life: The Drake Equation (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
34639654 (35489) Thomas
»

Odkrit prvi skalnati eksoplanet (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21415449 (11297) Thomas
»

UFO ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
826448 (5419) nuclear
»

Izvenzemeljsko življenje in inteligenca - Da ali Ne ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10810553 (8741) BigWhale

Več podobnih tem