» »

Intel ali AMD?

Intel ali AMD?

«
1
2

batiushka ::

Scene nisem sledil kakšno leto, tako da se mi ne sanja kateri procesor je boljši ... Potreboval bi procesor predvsem za renderiranje v Mayi, igre so mi drugotnega pomena. Zanima me kateri procesor bi bilo primerno kupiti, plus katero plato in ram (ok, da bi prišlo okoli 100k SIT). Za zdaj imam durona 700, 256MB RAM in plato ABIT KT7A.:\
---------------------- krasnaya gvardia ----------------------

Fury ::

Če maja podpira SSE in ga dobr iskorist potem p4, če ne pol pa athlon ... to je vse kar rabs vedt :)

romci1 ::

Za resno oblikovanje (ali kakršnokoli oblikovanje) v Mayi ti absolutno priporočam INTEL Pentium 4 procesor. Verjemi mi (lastne izkušnje), da celo Celeron deluje bolje v teh programih kot pa katerikoli AMD. AMD je low cost in low quality roba za ljudi, ki preveč varčujejo in verjamejo testom v Jokerju. INTEL je bil, je in bo kralj procesorjev za PC platforme, AMD pa bo vedno drugi.

StarY ::

Zaradi tega posta sem zdele bruhnu na mojo farbovito multimedijsko tipkovnico.:8)

Bravo, še kaj za danes??

kuglvinkl ::

Ja p4 ima močnejšo FPU enoto (smeh).
Your focus determines your reallity

morphling1 ::

Celeron recommenadation over Athlon XP :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

kuglvinkl ::

Morph, da nisi ti eden tistih, ki kupujejo in slinasto prebirajo Jokerja... :)

Joker...

Ok, zdej pa resno. romci1, če že imaš take informacije, bi se zelo prilegla vsaj dva linka iz katerih je to razvidno. Glede na to, da človek potrebuje delovno postajo, je verjetno ne bo šel menjat čez tri mesece in bo izbira vsaj za nekaj časa končna.

Moje mnenje: po vseh testih, ki sem jih ugledal (spraševalec, glej teste procesorjev, tam se testira z enako grafično karto, platforma je seveda druga...), AMD vodi v vseh benchmarkih, razen pri zadnji Cinemi, ki je posebej optimizirana za P4. Moji linki: glej extremetexh.com, digit-life.com, xbitlabs.com, anand, ....

Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

morphling1 ::

Joker, kaj to :) računalniške tiskovine nisem imel v rokah odkar sem se prvič priklopil na internet.
Ok back to topic, P4 Northy je super zadevca in se je ne bi branil sploh ker bi ga spravil lepo čez 3G. Samo komunistich za 100k težko dobiš osnovo P4, dobra plata in proc P4 recimo 1.8G in si na 100k 512ddr rama in si na 150+k.
Amd platforma dobra plata proc 2000+ okoli 60k 512ddr rama in si na 110k.
Oboje se seveda da navijat in če veš kaj delaš jo to popolnoma varno ter stabilno.
P4 1.8G se bi rekel da ga dosti enostavno spraviš vsaj na 2,8G , amd-ja boš spravil tam do 2200 mogoče 2300+ , tu ima intel prednost. Je pa še ena opcija in sicer novi amd t-bred B, ki so od 2400+ naprej to je revision t-bred A jedra in se tudi zelo fino navija speraviš ga na 2,2G zračno bp. kar je z upoštevanjem 166MHz fsb 2800+ se pravi tako nekako kot navit Intel 1.8G kar pomeni da se nekako pokrije malo dražja P4 plata in malo dražji amd procesor. Fpu je sigurno močnejši na amd-ju, če pa softwer uporablja sse2 ukaze zna biti P4 hitrejši, ampak zaenkrat je nekako tako da za renderiranje bolj sede AMD procesor.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

romci1 ::

Vprašajte kateregakoli inžinirja računalništva ali resnega računalničarja (večina na Slo-Techu vas je itak bleferjev in gobezdačev), da vam pove svoje mnenje.

Resnica oz. logična veriga je:

AMD porabi veliko (preveč) energije --- zato se zelo greje --- zaradi gretja ima kratko življenjsko dobo --- vse to pa izhaja iz nekakovosti procesorja

Povejte mi za katere inštrukcije so razviti resni programi (INTEL ali AMD)? Logično da za INTEL, saj nadzoruje vsaj 65% trga.

Kreteni butatsti!!! Naredite diplomo na FRI, naredite izpit iz ARS pri dr. Dušanu Kodeku, potem pa mi solite pamet.

Imam raje Celerona (INTELa) kot pa kateregakoli AMDja. Pa še pri INTELu dobim 3 garancije pri AMDju pa 6 mesecev. Poleg tega mi ni potrebno poslušati hrupa ventilatorja in preverjati temperature. Sem videl že preveč sfukanih AMDjev, ki jebejo sto na uro, da bi verjel benchmarkom. Če mi AMDja podarite ga ne vzamem.

morphling1 ::

romci1 , daj se obnaši svojim letom primerno sploh ČE imaš diplomo FRI kot se hvališ, nisi edini študiran človek na tem svetu, raje kaj argumentiranega napiši. S svojim žaljenjem pa sigurno ne kažeš posebne inteligence
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…

malinavc ::

romci...če ti nisi moten...
...odvisno s katere perspektive gledamo...

_Mortal_ ::

Morphling1: Ne se ukvarjat s to budalo, vidiš da je zaostal misli da se spozna na računalnike. Papak en zarukan. Takšnih komentarjev in wanabe računalničarjev tuki ne rabmo, ;( ;((
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Fury ::

ta model je prov en tak bogi no... kaj to govori.. celeron bolsi od AXP .. ne vem kaj mu je.. nima punce verjetno :P

Se 1x ti povem.. ce ti je VSEEN kok dnarja das in hoces na vsak nacin najhitrej pol itak uzames p4 ker lahko dobis najhitrejsiga + se navijes.. samo najbrz te denar mal omejuje.. tore je izbira med p4 pod 2ghz in ahlon xp cca 2000+.. zdej pa tko.. athlon bo v 90% testih hitrejsi kot p4 in tut cenejsi je dost, vendar mors gledat na to da ce maya podpira SSE/SSE2 pol bo p4 hitrejsi, ker bo to iskoristla.. samo bo se zmer drazji.. skratka.. amd sistem pa se zmer najbolsi price/speed ratio (vecinoma)

kuglvinkl ::

večina na Slo-Techu vas je itak bleferjev in gobezdačev

Prav ti gobezdači denimo beremo tuje strani in smo tako izvedeli, da v tem trenutku odda največ W prav P4 3.06, dobrih 80 le-teh. Intel je bil primoran pripraviti nov referenčni dizajn kulerja...

Jaz dobim leto garancije za AMDja kadarkoli hočem. Tudi za tri, če bi potreboval, pač doplačaš, enako kot pri Intlu.

+ moj AMD ne jebe;

+ če ti bo kdo podaril AMDja, le pokliči.

Your focus determines your reallity

Jure2k ::

Se prav Morphling, da se 2400+ dobr navijajo? JUPIIIIIII, men ga bo en šenkal! YEAH :D In to odklenjenga, ker je eden prvih, ki so na trg pršli.

Raven debatiranja bi pa lahko bila malo višja. Za žaljenje bi bilo treba dobiti naziv!
Ne bom kupil Intela, dokler je AMD cenejši in primerljivo zmogljiv. Boli me K..., če se greje.
Aja, kje si slišal, da ma intel 3 leta garancije AMD pa samo pol leta? Obe firmi dajeta na box procesorje 3 leta, AMPAK trgovci v Sloveniji ljudi goljufajo na multidisciplinarni ravni. 1. Cene so 50% višje kot v USA naprimer; 2. Nekaterim komponentam kar ne dajo garancije; 3. Nategujejo te, ko se ti kaj pokvari in neseš nazaj (v okviru garancije)...
Ne kupujem več v Sloveniji ampak v Ameriki ;) Je cenejš;(

TheJack ::

Okej, meni se ne ljubi prepirati (se sicer nikakor ne strinjam s tistim, kar je romci1 rekel...), sem pa hotel dati link do cenika iz katerega se lepo vidi, da je AMD (v višjem cenovnem razredu) izgubil cenovno prednost pred Intelom...
Če kupuješ procesor nekako do zmogljivostnega ranga 2200+, potem se splača vzeti athlona, za vse kar je pa nad tem, je pa bolje vzeti P4.

barbarpapa1 ::

No-no spet se burkajo strasti AMD-Intel ;((

Moram stegnit jezik. Za razumevanje mojega stališča. Sem strojnik, o procesorjih vem bore malo (kolk sem bral pa na netu dobil...) samo sem že dolgo zraven in mi je računalnik ta glavno orodje pri delu (v službi in doma trajbam 3D CAD aplikacije)

Vsakemu priporočam, da naj svojo aplikacijo stestira na konfiguraciji (problem je, da to ni vedno možno...)in se potem odloči...

Poogledati je potrebno tudi benchmarke z realnimi aplikacijami (Za CAD aplikacije je to relativno enostavno, za Mayo pa ne vem...).

V mojem primeru je bilo tako, da proizvajalec CAD aplikacije, ki jo uporabljam, nima certificirane postaje z AMD procesorjem, vendar na le-teh deluje boljše (Neodvisni benchmarki). Na podlagi tega sem se odločil za AMD-ja in nisem razočaran. Sem še delal primerjavo s službenim compom (ta primerjava v osnovi ni fer, ker je službeni comp Pentium III z 800 Mhz, domač pa AMD 1700P+). Ko je sodelavec dobil P4 z 1.5 GHZ sem stetsiral še tega, pa je v obeh primerih AMD bil hitrejši...Sem za hec še naredil primerjavo s službeno UNIX mašino (IBM RS6000 z 375 MHZ procesorjem). V obeh primerih ista aplikacija. Razultat: obe mašini sta bili nekje enakovredni 8-O (Toliko o frekvenci procesorja kot merilu zmogljovsti...Če bi pa pri primerjavi upošteval še ceno, potem IBM RS6000 nima nobene šanse>:D )

Kar se pa izjave tiče, da se resne aplikacije pišejo itak za Intele, je pa v CAD svetu tako (in v nekaterih primerih pri ostalem modeliranju tudi), da so "ta veliki" prišli iz UNIX sveta in so na voljo poleg X86 na voljo še za sisteme z ostalimi procesorji. In še vedno, ko denar ni vprašanje in ko je potrebna res ultimativna moč, se uporabljajo UNIX postaje z Ne-Intel (AMD) procesorji...Res pa je, da se razlika manjša...

Pa pomirite konje!

LP

Jože

BendeR ::

Opažam da ravno tisti ki so končali višjo šolo mislijo da so primli boga za jajce in da zdaj obvladajo stvar.Živi primer je romci1,ki se hvali naokoli in povčez.Ni pa navedo niti enega dejstva.To da imaš končano višjo šolo vsaka ti čast toda to ne pomeni da lahk maš ljudi za butaste kretene.To le povdari da si penetrantni bedak.Kje ti podatek da dajejo na AMDje samo 6mesecev garancije? Od kje si vzel trditev da je celeron boljši od XPja?
To je iz zraka vzeta trditev,navedi dejstva!!
:=)

tha_man ::

romci1 ima diplomo na FRI? 8-O Jaz pa sem ravno razmišljal, eh, še en nadut osnovnošolec ki misli da že totalno obvlada sceno... (brez zamere pravi osnovnošolci ;) ).


Drgač se pa popolnoma strinjam s TheJack-ovim postom - do 2200+ AMD, kar je več pa Intel.

Aja, kar se gretja tiče - le kdo je ravnokar postavu rekord v porabi in gretju z najnovejšo stvaritvijo? (hint: začne se na I.... ;) ). Ne nasedat folku ki AMDja še od blizu videl ni, in samo na vse pretege opravičuje denar ki ga je odštel za svojega inferiornega P4 >:D


Aja, še to: tule je odličen test Athlona 2200+, primerjan je tudi v Mayi:
http://www.xbitlabs.com/cpu/athlon-xp-2...

Noter je tud primerjava gretja med P4 in Athlonom.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tha_man ()

Zheegec ::

Spet zanimiva debata :)
AMD je predvsem boljši zaradi tega, ker v urinem ciklu naredi več operacij kot Intel in zaradi tega pri nižjih frekvencah deluje bolje, Intel pa pač samo Mhz nabija. Recimo XP2000+ Throughbred prehidi Norhwooda 2 Ghz za šalo, navija se pa malo slabše (ali pa bolje če bi bil revizija B). XP2400+, ki je že revizija B se pa itaq do 3000+ navije čisto stabilno. Torej glede na hitrost in ceno je veliko boljši. Počasnejši je samo v SSE2 optimiziranih programih (AMD podpira SSE(1)). AMD procesor se "skuha" samo, če plošča ne podpira integrirane termalne diode in če je termalno opazovanje disablano. Recimo XP2400+ na KT400 se nikakor ne bo prežgal, saj se bo pri kritični T sklopil (razen če je to v BIOSu sklopljeno). Intel ima isto. Sicer pa: poglej kakšen stroj je hladilnik za P4. Ogromen. Za AMD so podobni, jih pa vsakdo sam kupi, tako da ima lahko prevelik o T, če kupi napačnega ali pa ga celo sam gor šravfa in recimo ne da termalne paste pa neki 2000 Rpm, pa bo seveda CPU malo toplo.
Zanimivo, P4 3 Ghz je pa kar nekaj stopinj toplejši od 2,8 Ghz. To menda zaradi HT (ki pa sux -> namesto 799$ lahko dobiš 2x AThlon MP2000+ in pa plato), kar pa pomeni da bo treba nove ventilatorje in pa večjo napetost na socketu, tako da bo treba nove plate za P4. Nadgradljiovst pa takšna! AMD ima že 2 leti (al kolk že?) isti socket, pa bo še naprej, vsaj do konca Bartona (minimalno XP3600+).
Sicer se bodo AMD procesorji (XP2200 in nižji) pocenili. Tako bo XP2000+ samo 90$ za 1000 komadov, prej je bil 139$.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zheegec ::

Aja, še nekaj smilov sem pozabil: Razporedite jih po želji!

:D :D :D :)) :)) :)) :) :) :) 8-) ;)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Huey P ::

Mene zanima kako lahko gre človek v računalniško trgovino in kupi Pentium 4 namesto AMDja... Saj nisem velik oboževalec AMDja ampak odgovori so na dlani; AMD je pri manjši hitrosti (MHz) hitrejši kot 200 (ali več) MHz hitrejši Pentium. AMD je cenejši, spraviš ga na katerokoli plato, ne greje se tako kot P4,....

Zakaj pa ima Intel sploh tako velike cene? - Ob izidu P4 2.53 GHz je v SLO imel ceno 250.000 SIT !!!

..::DOOM III: The Legacy::..

Tomi ::

Imejte debato na malo višji medsebojni ravni, če se le da. Ker drugače bom moral malo poseči po drugih metodah, in tega nočem.
metrodusa.blogspot.com

Jure2k ::

Glede nakupa MP Athlonov. NEE, ni treba, ker prefarbaš en jumper pri L5 in VOILA imaš novonastali MP procesor. Ravno tega se bom zdaj lotil. Izdelujem Dual CPU AXP 1800+ system >:D

slawc ::

Hkm katera civiliziranost, dobr da se niso matere omenjale :D

Ene par stvari:

1. dejstvo: p4@1.6 nekako zaostaja za xp1600 (toj preverjeno iz prve roke)

2. kodek na FRI ima dve debeli bukli, sta precej dobri, ampak za razumevanje kaj je bolje intel ali AMD (BTW, v svojih knjigah se ni lotil primerjave arhitektur dveh procesorjev) bo treba prestudirat se malce vec od tega, predvsem kaksno stromarsko knjigo

3. serverji in delovne postaje. Nekdo je omenil UNIX sisteme. Vse resne resne postaje so UNIX sistemi na nonx86 procesorjih - like ultraSparc. Ampak proizvajalci softwera se pocasi zavedajo, da bi precej trga osvojili ce bi zaceli pisati software tudi za x86 procesorje (ampak ne mislt da bodo to M$Winblows aplikacije)

4. dual athlon
Res me zelo zanima ce je kdo stestral uporabil karkol naredil (za resno delo seveda) dvoprocesorske sisteme, AMD ali INTEL in kako se to obnese (rajsi vidim da omeni kdo linux sistem za kksno simulacije)

Hm... kwa se aja celeron bi rajs mu kt pa xp :D Jst mam celerona, a zamenas za xpja?
LP, Slawc

batiushka ::

Damn ... komu naj verjamem? Takoj pa zamnjam svojega celerona 433 z xpjem:D immediately!
---------------------- krasnaya gvardia ----------------------

romci1 ::

Kolegi, računalničarji, opravičujem se za hude besede in (pre)trdo izraženo mnenje. Nisem namreč pričakoval tako hudega linča in razvoj debate v to smer.

Menim, da so forumi zato, da lahko vsak izrazi svoje mnenje. In če se moje mnenje razlikuje od mnenja večine, sem enostavno izločen, linčan, križan, poteptan, ... Kolegi, živimo v demokraciji, kjer ni prepovedano izražati svojega mnenja in biti zato kaznovan, zaprt, mučen, ... Samo poglejte g. Zmaga Jelinčiča Plemenitega, ki je enostavno drugačnega mnenja od ostalih predsedniških kandidatov, pa je na volitvah vseeno (presenetljivo) uspel.

Moje osebno mnenje je: JAZ OSEBNO imam raje INTEL Celeron kot pa kateregakoli AMDja. Pa ne zaradi navijanja ali podobnih modifikacij ali hitrosti (nikjer nisem trdil, da je Celeron hitrejši od Athlona XP). Ampak enostavno zato, ker je skozi celotno zgodovino CPU razvoja na prvem mestu INTEL. Vedno oni pogruntajo nove procesorske arhitekture h katerim se potem nagiba cel svet oz. vsi izdelovalci procesorjev. So pospeševalci oz. narekovalci razvoja. Iz vidika računalniške arhitekture je INTEL naprednejši od AMDja, saj je uspešno implementiral 20 stopenjski cevovod, 0.13 mikronsko tehnologijo, zmanjšal jedro, ... (če meni ne verjamete, vprašajte dr. Dušana KODEKA ali mag. Igorja ŠKRABO, ki predavata predmete Arhitektura računalniških sistemov in Osnove arhitekture računalniških sistemov na FRI - za njiju namreč AMD ne obstaja, češ da kopira Intelovo delovanje CPU enote). Še pomnite kolegi velike porodne težave prvih Pentium (75) procesorjev. Intelu je grozil hud problem, saj je bil Pentium 75 veliko dražji od AMD 486 120 ali AMD 5x86 133, vendar veliko počasnejši (kljub propagandi, da gre za revolucijo). Kaj se je zgodilo potem? Pri Pentiumu 100 se je pokazalo, da je Intel ciljal v pravo smer, saj sta tako AMD kot Cyrix zelo zaostala (se spomnite AMD K5 in K6 ter Cyrix 6x86 variant).

Delam v računalniški firmi - hardverski oddelek, kjer imam ogromno stikov s temi zadevami. Glejte: uvoznik AMD procesorjev (veleprodaja) za Slovenijo nam da (maloprodaji) 6 mesecev garancije, pa naj reče kdo kar hoče. Potem smo pa mi primorani ponuditi stranki (torej vam - končnim kupcem) 1 leto garancije, tako da lahko tudi pri nas dobite AMD procesor z enoletno garancijo.

Še enkrat se opravičujem in brez zamere, ampak v vsaki vojni ima vsak svojega favorita. V vojni INTEL vs. AMD je pač MOJ FAVORIT Intel. Pa če me obesite, obglavigte, razčetverite, ....

slawc ::

Heh, ves da lahko izrazis svoje mnenje, ampak ne da ostale zmerjas. Kot si verjetno opazil, je na tem forumu zelo zazeljeno podajanje dejstev (malce preberi post z naslovom navijalske sanje). Ti pa unga nepelemenitega kar pri miru pusti, tu nimamo politicnih debat.

profesorji na faksu niso bogovi (oz. za kodeka vem da hoce bit - njegov nacin preverjanja mi je odvraten in skrajno neucinkovit). Sori.

Imej svojega favorita, vendar se zavedaj, da je nemogoce biti na prestolu od zacetka do konca. Sicer tukaj debatiramo samo o intlu in amdju ampak obstajajo arhitekture, ki so precej bolj napredne od x86.

Ce bi AMD kopiral karkoli od Intla, bi AMDja vec bilo ne sploh. AMD je kvecjemu naredil svojo implementacijo procesorja, ki je zdruzljiva z danasnjim svetom PCjev. Se celo vec, v odgovor MMX je ponudil svoj nabor ukazov. Ce bi pogledal malo bolj podrobno (pa tudi kodek) bi videl, da se arhitekturi oh in sploh zelo razlikujeta.

Kako to mislis kopiranje delovanje CPU enote? Ce CPU zracuna 2+2=4, mar to pomeni da jst ne smem narest CPU ki izracuna 2+2=4 ampak moram izracunat nekaj drugega?

(pazi! kako sm prisel do enakega rezultata je pa cisto druga stvar - kdor pa rece da je AMD kopiral nacin racunanja, je pa res neumn)

Ali vam je kodek sploh povedal kako je svet prisel na to da se je zacelo uporabljati PCje na veliko? Od takrat je reverse engeneering zelo popularen izraz.


Tisto o kopiranju pa spada v software oddelek -> like M$, ce pa ze ne more kopirat pa kar odkupi komplet firmo.

Se vprasanje: bi bil za intla tudi ce bi ga Cyrix povozil?

Moj favorit? xor vrata yeaaaaaaah:D

LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

Jure2k ::

V tvojem postu je še vedno precej lapsusov, ampak se je vsaj malo popravilo glede na prejšnji post.
Samo še to, ko si rekel da intelovi inženirji,.. bla bla... Spomni se tudi, ko je usekal Athlon na tržišče. Mislim, da ADMjevi Inženirji prav tako dobro opravljajo svoj posel kot kolegi pri Intelu (če ne še bolje). Z arhitekturo AMDjevih procesorjev ni nič narobe, pa naj tvoja prfoxa, al kaj sta unadva rečeta kar hočta.
Če sta res prfoxa bi morala malo razmislit, predno take kvasita podmladku. Glede 1 letne garancije in vas ubožčkov, ki ste primorani podaljšati garancijo za še enkrat toliko časa,... AMD BOX procesorji imajo 3 letno garancijo, če pa že vi sestavljate računalnike in notri dajete OEM procesorje to ni ista stvar.
Na sestavljen računalnik mora biti garancija 3 leta in basta. Ni važno če crkne notri procesor z 3 dni garancije, nima veze, kupec mora dobiti novega.
Procesorji ne crkujejo hitro (predvsem Athloni so izredno trpežni). Celeron mi je že crknil (po točno treh letih, kljub temu, da ni bil navit), Athlon pa je delal in še vedno deluje, temperatura jedra pa je mnogokrat dosegla tudi 90°C (97°C povzroči lock pri Athlonih, sem preveril ;))
V glavnem Athloni ne zaostajajo za Intelovimi procesorji v nobenem pogledu toliko, da bi se splačalo dati samo za procesor toliko kot za celoten AMD sistem (Višjega ranga).
...

Jure2k ::

Slawc, sem omenil lapsuse in ti si nanje odgovoril, Hvala
S tabo se popolnoma strinjam.
BTW, Sedaj imam Celeron Tualatina in je pri nekaterih (predvsem FPU požrešnih) aplikacijah 2× počasnejši od Athlona.

tha_man ::

No, slawc in Jure2k sta povedala praktično vse kar sem mislu sedaj jaz :D

Mogoče samo to: Intel je pač izumil arhitekturo x86, in ker jo je požegnal IBM je Intel danes to kar je. To ne pomeni da je x86 najboljša arhitektura (še več, je ena najslabših!), se pa uporablja v PCjih ki so najpopularnejši računalniki sploh, in če hoče CPU proizvajalec uspeti v mainstreamu, mora narediti z x86 kompatibilen procesor (druga izbira je PowerPC, ki pa mu že samemu ne gre najbolje, kaj šele če bi dobil še konkurenco). Zato pač AMD, Via in ostali delajo z x86 kompatibilne proce, ki pa so arhitekturno popolnoma različni med sabo.

rimci1, strinjam se s tabo da je Intel narekovalec razvoja x86 procov, ampak dejstvo je, da je P4 slabši procesor kot AMD. Že mogoče da bo sčasoma postal boljši (pravzaprav sigurno, kajti Athlon se bo čez kako leto umaknil s trga), ampak trenutno pač ni, vsaj v spodnjem in srednjem razredu ne, na katerega cilja 90% folka.

V računalništvu ni dobro biti prevelik pripadnik katerekoli firme - zaradi hitrosti razvoja se lahko stvari zelo na hitro obrnejo!
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

borchi ::

romci1: to da nam mečeš naprej demokracijo in podobne, ccc.... da te ni sram!!! najprej cel forum ozmerjaš s kreteni butastimi, pol pa jokaš, ko ti ljudje argumentirano povejo, da so tvoje bedarije, ki jih tu trosiš, manj zanimive za nas kot si ti mislil. in to primerjaš z linčem!!!???

če so ti te bedarije res spredavali profesorji na faxu in si jih bil pripravljen brez kritične presoje zrecitirat na izpitu, prav! vsak hoče met na koncu papir in je pripravlen marsikej požret, da pride na koncu do diplome. ampak, ker si tak zaprisežen zagovornik javnega izražanja lastnega mnenja, bi bilo prav, da greš do profesorja in mu lepo jasno in glasno poveš, da naj mal pogleda ven iz svoje akademske luknje! in naj ne predava bedarij.

če pa so te zamisli zrastle na tvojem zeljniku pa potem še povej v kateri firmi delaš, da ne bom slučajno zavil v njo! in da jo vem odsvetovat prijateljem, ki sprašujejo za nasvete glede nakupa računalnika.

l'jga

Zheegec ::

P4 je dober procesor, sploh zato, ker je bil prvi P4 z 100Mhz več kot zadnji P3 počasnejši od P3 in pa seveda počasnejši od Athlona z 200 Mhz manj. Naslednji P4 se je z obema izenačil. Procesor pa tak. Samo Mhz nabijajo pa folk zavajajo, ker so pač imeli nekoč dobro znamko (beri - imeli so monopol), pa sedaj še vedno vsi OEM Intel priporočajo. Sicer je Intel P4 3 Ghz z HT res v skoraj vseh alikacijah hitrejši od XP2800+ na nForce2 (single - DDR), to pa samo zaradi testov na RAMBUSu, ki pa itaq na P4 platformah izumirja. Na single DDR pa sta zelo izenačena, razen če je SSE2 aplikacija.
Pa še nekaj; a s prihodom Opteronov pa bo za FRI procesorje AMD obstajal? Kaj pa z Bartoni? Če sedaj AMD uspe, bo Intel lahko ponovno zaostajal...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Jure2k ::

Ja res, dej povej, kje delaš. Na odnos bi reku, da v Mlakomu ;)

JAA, komi čakam Bartone, Opteron đe 's ti men. :D
Upam, da bo AMDju res uspel projekt, ker če mu rata, bo od Intela kmalu dobival novčiče za kombinirano 32/64bitno arhitekturo (Intel je direkt na 64 prešaltal in to se mo bo verjetno maščevalo), ki ju je AMD pametno patentiral.

_Tejc_ ::

Se morm mal oglast... Pa kaj vam je ... Vsak ma svoje stalisce sam najbolj na jetra mi pa gre da vsi neki prijavljate stvari k so samo na papirju... Argumentirajte tiste zadeve ki SO trenutno na TRGU. Ne pa neki hvalt kar je na papirju.

Firebat ::

:D Najbolj simpl resitev je to casi BX so ze minil tko da INTEL ni vec to kar je bil:D

Jure2k ::

_Tejc_, ne nam pameti solit spet s paperlaunchi!!
Mi sam pravmo, da komej čakamo, da te procesorji pridejo, ne pa, kako dobri so in kako se obnesejo v 3DMarku in blabla.

A se men samo zdi, al so res zagovorniki Intela nekolko ostri in nagravžno tečno nataknjeni?>:D

Men bi tud šlo v nos, če bi kupu Intela, pa bi bil enako hiter kot Athlon za pol manj denarja, al pa celo počasnejši. Priznam. Mea culpa!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jure2k ()

Lime ::

Sam sem tudi že dolgo pristaš Intela in bom verjetno tudi ostal, vendar ne pljuvam po AMD-ju, nasprotno, želim si celo, da bi bil konkurenčnejši Intelu, kar za nas kupce pomeni samo plus.

Vprašajmo pa se zakaj ima Intel, kljub temu, da naj bi bil slabši, počasnejši, dražji... od AMD-ja več kot 82% tržni delež, AMD pa samo dobrih 11%.

Jure2k ::

Renome, ki si ga je ustvaril in zaradi takih, ki slepo verjamejo/te, da je intel bog in batina procesorskih tvrdk.

Ne bom več sodeloval v tej temi, ker nima smisla in k bojkotu pozivam tudi ostale, ker debate tipa AMD : Intel ne pripeljejo nikamor!

Hvala

tha_man ::

1. Zato ker ima še veliko folka računalnike iz časov P2, ko je bil AMD nekonkurenčen

2. Ker se v poslovnem svetu nekako 'bojijo' AMDja, zaradi njegove preteklosti

3. Ker imajo OEM partnerji že dolgotrajne dobre odnose z Intelom, ki jih nočejo pokvariti s tem da bi presedlali na AMD (Intel je le večji in bolj pomemben igralec v CPU svetu kot AMD)

4. Intel ima več reklame, ker ima pač več denarja (posledica njegove vladavine v svetu CPUjev v preteklosti)

5. Zaradi razloga ki ga je zgoraj navedel Jure2k - Intel ima ime, in tud osebno poznam folk ki ga je kupil izključno zaradi tega.


Če bi gledal samo trg entuziastov (kot radi rečemo folku ki redno čekira računalniško sceno in si na podlagi tega sam sestavlja računalnike (oz. si vsaj sam specificira svojo konfiguracijo), je AMD skoraj sigurno že v prednosti pred Intelom. Na žalost pa je takega folka v primerjavi z ostalimi dandanes malo - če bi AMD bil tako konkurenčen Intelu kot je danes pred 5 ali še kaj več leti, bi njegov celotni tržni delež nedvomno bil bistveno večji.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tha_man ()

Lime ::

Da bi 82% ljudi kupovalo Intel zaradi imena??? Malo dvomim.

Tha_man, tržni delež se gleda po prodaji novih procesorjev in ne po splošnem številu procesorjev na svetu.

tha_man ::

Prva točka je pomembna predvsem zato, ker veliko folka samo nadgradi svoj sistem (recimo človek ima celeron 600, in ga pač nadgradi na 1000 ali 1100).
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

_Mortal_ ::

Lime: Ja da ga nebojo kupoval zaradi razmerja hitrost/cena
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Lime ::

Zakaj pa ne?
Pri boljših modelih sigurno.

AMD XP2400 (2GHZ) 64k SIT
AMD XP2200 (1.8GHz) 50k SIT

INTEL P4 2.4 (2.4GHz) 68k SIT
INTEL P4 2.0 (2GHz) 57k SIT

Razliko pa privarčuješ že s ceno ventilatorja, ker ga ima intel poleg.

tha_man ::

XP2200 je kar opazno hitrejši od P4 2.0, za isto ceno. Zmagovalec: AMD.

V primeru 2.4G/2400+ pa sem tud jaz za Intela. Ampak ne samo zato ker imata podobno ceno, temveč predvsem zato ker je P4 2.4G v povprečju hitrejši. Razlog je 533MHz bus.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Jure2k ::

2800+ athlon je dobavljiv fantje, majo ga na neweggu. Stane pa... sm pozabu, pejte pogledat.>:D

Zheegec ::

Ja kaj pa plošče za Intela? So kar precej dražje. Sicer pa je pri Mlacomu XP2700+ na 333mhz FSB 120K :) Toda to je štartna cena (danes ali včeraj so jih dobili), tako da se bolj splača, kot pa P4 2,8Ghz (130K), pa tudi boljši je predvsem zaradi FSB in ko bo prišel nForce2...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

morphling1 ::

Fantje ne pretiravat sam sem sicer zadovoljen uporbnik AMD-ja , samo ne prihajat s takimi ven o P4 northiju , ta procesor je zelo dober. In enostavno dejstvo je da so od 133 busa naprej P4 pri nekih megahercih malenkost hitrejši od Amd pri enakem + ratingu, ni vse v fpu-ju , P4 ima ogromno prednost v prepustnosti spomina in to je zadeva ki Amd-ja najbolj bremza. Kar se tiče vrednosti za ceno, bom rekel tako v spodnjem razredu je Amd pač vladar, če pa imaš okoli 100k sit za plato in procesor je trenutno P4 boljša varianta, govorim o uporabniku ki zna potegnit maksimalno iz procesorja ne da bo imel procesor na default hitrosti. Primer P4 1.8 dober stepping, podvržen vodnemu hlajenju mislim da ni težav spravit na 3.5G , v kombinaciji s hitrim spominom je to hudo hudo hitra zadeva za ketero Amd niti slučajno ni imel odgovora... do sedaj ko so končno začeli kapljati novi t-bred B procesorji , trenutno za približno podobno skupno ceno kot zgoraj opisan sistem, podvržen vodnem recimo da lahko upam na 2.5G kar je nekako 3300+ torej počasneje kot P4 sistem. Ne pozabit da še niste videl kaj se dogaja s P4 sistemom ko se s fsb-jem približaš 200Mhz >:D , ni ka veliko dela za Amd ki nujno rabi 512kb L2 cachea, idealno bi bil pa še quad bus samo to so samo sanje. Edina ovira za P4 je začetni kapital ... pa ne pozabit dual chanell ddr za P4 prihaja se pravi še večja razlika, pač to so dejstva ki jih ne smete spregledat. In pri 4 in več GHz P4 bo imel tudi hammer velike probleme držati priključek...
Ampak še vedno ostajam Amd fan, nekak je bolj zanimivo ker se moraš malo bolj potrudit da dobiš maksimum.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…

fm13 ::

Ena od zadnjih primerjav med pentiumi in athloni.

P4: 1.8 do 3.6GHz (tudi P4 3.06 HT)
XP: 1800+ do 2800+

batiushka ::

Pa eni govorite eno, drugi drugo ... Komu verjeti, goddamn?;(
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri CPU mate in utemeljite zakaj? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23923289 (15069) 54j0
»

Kateri procesor ? AMD al INTEL ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
716035 (5152) frenk
»

AMD vs Intel (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1076386 (4999) Zheegec
»

Koga ima AMD za norca? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15611254 (7595) TheJack

Intel Vs. AMD (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
615256 (4309) whatson

Več podobnih tem