» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
«
1 / 36
»»

Gandalfar ::

Ta thread je namenjen vsem, ki imate kabelski ali adsl internet in bi radi delili internet z vsemi racunalniki v vasem omrezju. To je zelo pogosto vprašanje v forumu zato bom poskusil tu združit vse te threade.
---
2 mrežni kartici ali hub/switch?

ADSL ?
---
1. Postavitev domačega omrežja
Torej za zacetek imamo na slo-techu odlicen clanek o postavitvi domacega omrezja:

http://www.slo-tech.com/clanki/net01/ne... (HW del)

Kako ga konfigurirati je pa govora v tem thread in Računalnika fizično povezana > Kaj pa zdej?

--
Nastavitve za domači LAN z deljenim dostopom do interneta (Internet Connection Sharing) najdete v Kako nastaviti LAN? -temle SaS-ovem postu
Kombinacija: ADSL, Win2000

še en uporaben link za vse... sharing, How To..., troubleshooting,... za Win98SE, WinME, Win2000, Win XP
http://www.practicallynetworked.com/ tnx to ali3n

--
Dobra stran je tudi http://cable-dsl.home.att.net kjer najdte odgovore in informacije povezane z DSLom in kablom.

--
Linux?

Shoreline Firewall (Shorewall)
Basic Two-Interface Firewall

CaqKa ::

napiši še da se ne da v winsih naredit da bi naredil vsakemu uporabniku svoj BW ker pač to nekak ne gre... vsaj na forumu še tega ni noben omenil čeprav je že marsikdo vprašal. verjetno bo andrej spet tiho in nebo niti z besedico omenil QoS.

andrej ::

QoS;)

CaqKa ::

as i sad :) ne gre torej.

flipflop ::

To ni vprašanje sam na tem forumu ampak na vseh drugih (tudi na krepko večjih-tujih) in še nikjer nisem zasledil kako deliti BW v winsih. Za linux pa nihče noče povedat točno katero distribucijo,itd...
Kak vodič bi bil zelo uporaben.

Gandalfar ::

flipflop: ne mores .. vsaj ne poceni. Nasel sem eno resitev, ki pa stane 1500$ za 10 licenc, MS ima nek QoS na nekem msdn cdju, ki ga seveda tudi nimam.

Navadnemu smrtniku pomojem nedosegljivo. Ampak bomo seveda raziskovali naprej. Kar se pa tega pod linuxom tice pa tale howto:
http://lartc.org/

Seadoo ::

Mene zanima, kako se da na ADSL priklopit en racunalnik, ki bo kao server, prizgan vedno in more met staticni IP. Pol pa mam se tri PCe, ki bodo vzgani po potrebi, tej majo lahko tudi dinamicne IPje.
Ena moznost je, da gre ADSL direkt na server, ta ma dve mrezni in iz druge mrezne gre preko huba in ICS internet povezava na druge racunalnike. Kar je tle slabo je, da rabim dve mrezni na serverju.
Druga moznost pa je, (ce ma asdl dva prikljucka), da gre en kabel iz adsla na server, drugi pa v hub, in iz huba naprej do ostalih treh racunalnikov. Tle ma vsak svojo mrezno, samo ni mi jasno, kaj je treba pol na teh treh nastimat, da net dela.

Komentarji dobrodosli...
Out of my mind. Back in five minutes.

Gandalfar ::

Jzt mam tko narejeno:

Adsl gre v switch v uplink lukno. Potem so pa vsi rac. v omrezju povezani na ta switch. Eden je streznik, ki ima pognan DHCP pa ICS/masq - ta potem skrbi da imajo vsi ostali rac. na mrezi se internet.

V serverju tako potrebujes samo eno mrezno.

Seadoo ::

Aha. Sej ce mam hub z uplinkom bo isto. Itak mislim da ne bo tolko prometa po mrezi, da bi rabu switch. Kaj pa je tisti DHCP, oz. za kaj ga rabis.
Ker si napisal ICS, pol sklepam da ima server intrnet connesction sharing, a to pomeni gre pol v bistvu povezava na net vedno preko serverja? In kaj je masq?
Out of my mind. Back in five minutes.

Ag.Smith ::

Elemen_T ::

Naj mi nekdo pove kaj zaboga je moji mašini, da vrže pri ukazu /ping localhost (v cmd) - Errorje.


Jao, kako naj jest vzpostavim lokalno mrežo, če PC sam sebe neče pingat.

Gandalfar ::

Element: ukaz je samo ping brez /

Elemen_T ::

Gandalf: Seveda!

Saj če napišeš /ping localhost vrže ven info o napačnem vpisu komande :D

Ampak, pingat se mi pa še vedno noče. ;(

PaJo ::

Kaj pa ping tvojega lokalnega ip-ja pa dela ok? Ali pa recimo ip-ja od tvoje internet povezave?
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Elemen_T ::

Pajo: Lokalni ping (192.168.0.1) ne štima!¨

IP ISPja pa niti ne morem pingat, ker nisem v mreži :(

Gandalfar ::

Element: kaj pa 127.0.0.1

PaJo ::

Torej niti lokalnega ip-ja nemres pingat??

Kaj mas ti kaki tak hudi firewall da ti celoten ICMP promet blokira???? Pac samo to bi sel bil predlog, ker drugace sploh cudno da se lahko na internet prides:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Elemen_T ::

Uf, na tole sem pa čisto pozabil.

Tole pa štima, Gandalf.

Sam zdej samo kroge delam, mreže mi pa ne uspe vzpostavit.

Dobro, sej se bom še malo poigral. Problem je, da imam vse 100% prav uštimano pa ne pali. In sumim ta ping.
Na vseh ostalih mašinah mi pinga, na tej pa ne.

Elemen_T ::

Pajo: Nič firewalla, nič

V bistvu je ta mašina poleg mene. (ni omrežena - sej to je problem ;()

PaJo ::

Potem ti pa predlagam da na novo namestis mrezno karto in protokole, se pravi idi v safe mod, pobris ven vse kar mas v network nastavitvah in pod computer managerju od mreze, resartni masino in instaliraj vse od nule, pa potem porocaj ce bo delav ping:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Elemen_T ::

To je dobra ideja Pajo.

Čeprav si bom moral vzet cajt in sem na to možnost že pomislil.

Bom poročal.
Hvala za zdej :)


btw: A na ta IP kej vpliva mrežna kartica? Verjetno ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Elemen_T ()

PaJo ::

127.0.0.1 ti mora dela ze brez mrezne karte.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Elemen_T ::

Potemtakem je verjetno z mrežno nekaj narobe.

Ta IP mi, kot sem rekel trza.

karma ::

Pred tednom ali dvema sem dobil ADSL.Telekomov monter mi je potegnil utp kabel(8 žilni) po cevi in pritličja v 1.nad. 2 žici je porabil za ADSL in 6 žic(ali 3 pare) pustil za mrežno povezavo, rekoč, da bodo 4 žice zadoščale. No, zdej sem pregledal vse poste na to temo, si sposodil klešče za krimpanje,nabavil konektorje in.....ostal pred problemom....
Delal bom varianto A kot je razložil Gandalfar (2 računalnika s 3 mrežnimi karticami) in potemtakem cross-over kabel...sam povsod na slikah vidim, da je 8 žil(oz.4 pari), jst mam pa 6 žil(3 pare)...vprašanje:
Ali lahko potem žice razpletem in operiram s 4 "single" žilami...bo potem tudi v redu delovalo?
Ali bom moral še 1x vleči utp oz še 2 žili nekako potegnit
Prosim za čimprejšnji odgovor, ker moram vrnit klešče v ponedeljek:)-
thnx
karma

kruhek ::

Žice lahko razpleteš le toliko, da lahko operiraš z njimi.
Za mrežo so potrebne samo štiri žice, zato ti ni treba vleči dodatnega kabla. Vsako posamezno žico naštimaj na pravilen pin v konektorju in to je to. Pazi le, da uporabiš en prepleten par žic za pin 1 in pin 2 ter drugi par za pin 3 in 6 oz.
pri cross-over kablu en par za pin 1 in 2, ter drugi za pin 3 in 6, ki se na drugi strani kabla ravno zamenjata. Slikovno si stvar lahko ogledaš tu www.gadgettech.org/rj45/

karma ::

thnx kruhek....se pravi, če sem vkapiral (pri mojem primeru - crossover način:

1 -> 3
2 -> 6
3 -> 1
6 -> 2

a je to to?

lp in thnx
karma

Klemenn ::

jzst mam dva compa...dobim pa po novem letu :'( tud adsl 4mbit....a je možno da bi na obeh compih na enkrat igral? mislim ...igral bi ra2 v štiri...jzst na novem..brat na starem..pa še dva druga...prek gamespyja...se da to kak zvezat?

Ziga Dolhar ::

Maš v Red Alert vgrajen klient za igranje preko neta preko Westwood Online.

Deluje.

Klemenn ::

nerazumeš...jaz bi rad da bi lahk na obeh compih istočasno igral..da bi lahk šel v mrežo z obema računalnikoma hkrati..se to da? :\

Gandalfar ::

Jebediah: PREBERI SI SE ENKRAT O CEM GRE TEMA.

To je specificno vprasanje v zvezi z RA2 programom in ga prosi zastavi na primernem delu foruma -> Igre.

Ker sem pa tako dober ti bom ze vnaprej odgovoril: vsak racunalnik potrebuje svoj izvod RA2 z svojim cdkeyem - potem ni tezav s tem.

Iskanje kakrsnihkoli drugih resitev je v nasprotju z pravili foruma in licencnimi pravili RA2 in bomo moderatorji temu primerno ukrepali.

kruhek ::

karma:

To je to.

frudi ::

Jebediah, odvisno... če bosta imeli obe kišti vsaka svoj zunanji IP (kolko vem siol omogoča do štiri dinamične IPje na enem adsl priključki?), potem bo delalo. če pa je ena kišta server in se druga povezuje preko nje, potem pa verjetno ne bo šlo. enak problem smo s kolegi skušali rešit pri Age of Empires II, pa nikakor ne gre. nekje sem prebral, da directplay tega preprosto ne podpira.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Quickbeam ::

Karma mene samo zanima kako ti je potegnil kable, po kakšnih ceveh? Ker imam en rač. v pritličju drugega pa v 1. nadstropju in še študiram kako bi jih speljal.

ali3n ::

Cevi namenjene el. napeljavi (oranžne, rebraste, premer ok. 15mm); po teh ceveh se ne da vlečt že narejenih kablov, ker se konektor zatakne v cevi (lahko ti celo ostane v cevi - prava mala katastrofa!! pomaga samo še majzl + macola); če bo UTP kabel v cevi skupaj z električnimi kabli, mora nujno bit ozemljen!!!

Če pa nimaš kake proste cevi v steni, lahko kupiš nadometne "kanale" - prodajajo take za prišraufat al pa za nalepit na steno. Poglej pri Merkurju, Metalki, BauMax, Bauhaus, Obi....
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Quickbeam ::

Aha te cevi torej, nisem vedel da se da dodatne kable noter spravit.

Spajky ::

Jest pa bi se rad na ADSL net priklopu (prvi komp) preko drugega kompa, ampak, da bi bila mreža preko serial /com/ null modem kabla in NE preko mrežnih kartic! A bi to delalo (vem samo simetrično 115kb/s) normalno kot mreža preko mrežnih, al je kle kakšna dodatna caka? Igre in prenos podatkov kot vem deluje tudi tako; a je že kdo probal tako Web sherat? 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Grey ::

Mene pa zanima če se da narest tko, da se med dvema kištama povezava na 2Mb ADSL ne razdeli na dva dela?:)

flipflop ::

Tale odgovor ti ne bo všeč.Menda se to da v linuxu,za winse sem pa 80% prepričan da se ne da,če pa že,ni tisto pravo,pa tudi za linux nisem prepričan da dela kot je treba.Rešitev so routerji,vendar ne tisti poceni,ampak tisti,ki so tako dragi,da se ti skoraj bolj splača kupit dva paketa.Tako je vsaj za kabelski internet,za ADSL pa ne vem,večinoma velja isto.

Grey ::

A to pomen da ne bo nč od tega? A če mam dva paketa pomeni to dve linije in dve naročnine? Ker ne mislim dajat 26k za internet;(

flipflop ::

Tist za dva paketa sm reku bolj za foro.Zdej pa ne vem, a ti bi se rad z enim kompom povezu na net preko drugega al bi rad prav razdelil povezavo?

PaJo ::

Tako kod si ze dobil odogovor. Stvar glede razdelitve pasovne sirine se zankrat na windowsih ni pametne(poceni) resitve, ostane ti le linux in njegov traffic shaping ali pa kaksne drag router. Malo pobrskaj po arhivu, bilo je ze nekaj debat na to temo:8)
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

segi ::

Hm..zanimiva tema.
Sem malo razmišljal in prišel do zaključka, da bom svojih 5 računal na ADSL povezal preko routerja (ADSL). Imam pa tudi 8 portni switch v katerega bom preko uplinka povezal ADSL router in tako omrežil celotno mrežo. Poraja se vprašanje ali vezati router in switc s navadnim ali crossover kablom.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

:8) Glede na cene, me je rahlo minilo. Bom probal uporabit 2 mrežni kartici v serverju. Zanima me samo:
Preffered DNS server moram vpisati IP svojega ISP-ja. Ali mora biti ta ip vedno enak oziroma statičniali se lahko spreminja??


Alternate DNS server Kaj vpišem tukaj??


...tnx že vnaprej...:)

---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

tico ::

Tudi jaz mam problem s pingom. Mam na enem compu win2k SP3 na drugem pa RH8.0 in win98. Problem je v tem da iz linuxa lahko pingam w2k masino. Iz w2k pa ne morem pingat linux masine. Vem da ni kriva kaka nastavitev v linuxi, ker se mi isto dogaja ce poskusim pingat win98. Preden sem namestil SP3 tega problema ni blo in ping je lepo delal. Ma kdo kako idejo, kako postimat da bo pingal tudi iz win2k?

PaJo ::

segi: pod DNS serverje vpsi oba Siolova dns serverja, zdaj na pamet jih ne vem, zagotovo jih pa imas v navodilih, ki si jih dobil zraven. Glede ip-ja DNS serverja, pa je ta obicajno fixen, drugace bi se stvar po svetu malo tezko razumele, brez znanih DNS serverjev:P
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

planetparty ::

V vasi hočemo postaviti brezžično mrežo?

kako to gre, koliko stane??

segi ::

Pajo>>tnx za odgovor. Sem že mislil, da bom moral vlogo za statični IP noter dat. sedaj pa mislim, da bo šlo brez tega, ali se pa motim??:8)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

PaJo ::

segi>> Ce zelis pri sebi doma imet DNS server vsekakor rabis fixni ip, ce pa zelis samo web ali ftp server pa ti zadeva popolnoma komot lahko laufa na dinamicnem ip-ju. Rabis le program ki ti iz tvojega dinaicnega ip-ja zmeraj naredi hostname. Te programe lahko najdes pod temi isklnimi nizi: dns2go, dynip in tako naprej:D

robibrk>> Kar se tice postavitve brezzicne mreze pa so stvari, kar potrebna dosti testiranja in vlozenega denaraj. Vso stvar lahko zgradis s samimi obicajnimi brezzicnimi mreznimi kartami, gledat le moras tolko da niso razdalje prevelike( okoli 100 do 200m vidnega polja bi se slo, odvisno od proizvajlca). Pa tudi na to temo je bilo ze nkaj povedanega, poisci po forumo pod geslmom WLAN.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

segi ::

Pajo>> Jaz želim imeti možnost, da bi preko 1. računalnika dostopali še trije drugi računalniki na internet. Kupil sem že 2 mrežni kartici za v server, prav tako pa imam tudi že naročen ADSl. Prepral sem si post. Tukaj!
Sedaj pa me zanima, ali za točno to možnost moram vložiti pri telekomu prošnjo za statični IP ali ne?? BTW: to naj bi delalo v firmi in seveda si ne moremo privoščiti kakšnih nelicenčnih programov..:8) Tnx za vse in še za vnaprej..
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

Še to...Server ne bo prižgan ves čas.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------
««
«
1 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372328372 (28828) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725414 (6280) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11951074 (22824) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622217 (21133) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543242 (18782) imallears

Več podobnih tem