» »

Intervju z Richardom Huddyem

Intervju z Richardom Huddyem

Senitel ::

Slo-Tech svojim zvestim bralcem, bralkam in vesoljcem pripravlja intervju z enim izmed najboljših ljudi s področja računalniške grafike današnjega časa - gospodom Richardom Huddyem.
Richard Huddy je s skoraj dvajsetimi leti prakse na področju računalniške grafike eden izmed najbolj spoštovanih predavateljev na konferencah za programerje iger kot je naprimer GDC ( Game Developers Conference). Lani je tako po štirih letih pri NVIDIji zapustil delo v oddelku za stike s programerji in z nekaj sodelavci ustanovil podjetje Code Mafia, ki se je kmalu povezalo z ATIjem. Richard Huddy je tako sedaj odgovoren za stike s programerji za ATI.

Tukaj lahko sedaj zastavite svoja vprašanja za intervju. Pa ne preveč spraševanja po nepredstavljenih produktih, OK? >:D
  • preklical razglas: Sergio ()

Matek ::

Hm, mene bi zanimala trenutna prednost pred nVidio, ce pocivajo, delajo fejst naprej, misli da bojo se bolj vodili, ali da jih bo nVidia spet prehitela, kaka velika stvar ki bi vplivala na boj v bliznji prihodnosti, itd. Torej boj proti nVidii, kaj majo v planu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

svit ::

Mene bolj zanima nekaj drugega... V sredini devedesetih let prejšnega stoletja je bilo veliko govora o t.i. virtualnih strojih, katere bi si nataknili na glavo, ali pa bi vstopili v kakšno kamrico, kjer bi potem generirali virtualno resničnost. Sicer so bili takrat že neki prvi poskusi, ki pa so vsi propadli zaradi slabe kvalitete slike in prepočasnih procesorjev grafičnih kartic, ter računalnikov Sam menim, da se bodo morali proizvajalci počasi odločiti kam naprej, kajti ne verjamem, da se bo dalo še kaj izboljšati glede grafike na zaslonih. Zato bi ga rad vprašal, če se kaj dogaja na področju VR, če je kakšen sistem za domače uporabnike, načrtovan za prihodnje? Prav tako me zanima, kaj si on misli o tej zadevi.

flipflop ::

Mene pa zanima,če namerava ATI s svojim čipsetom konkurirati nforcu2?

P.S. Se mi zdi,da sem malo falil,verjetno bodo vprašanja programerske narave?

root987 ::

Mene pa zanima, kako gospod Huddy vidi prihodnost 3d grafike in grafike nasploh. Mislim, a bo čez deset, dvajset let prevladal DirectX, OpenGL, morda kaj tretjega, kar imajo še gospodje pri ATI-ju in nVidii v temnih sobanah zaprto. Morda Cg oz. kaj temelječega na njem?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

ripmork ::

grafika na zaslonih je že skorajda dosegla svoj potencial,in mislim da je
edina prava prihodnost v 3d grafiki v virtualni resničnosti------o tem je bilo res že veliko govora,toda v času,ko se je pojem 3d grafike šele začel uveljavljati-ko so bili poseševalniki na začetku razvoja......zdaj je veliko stvari drugače(hitrejše:D )....
lahko je še toliko bilionov poligonov,vse skupaj je še vedno 2d,medtem ko VR prikaže
izvrstno prevaro na naših očeh in pokaže prostor v pravem realizmu..
..le vprašaj ga to,kaj meni o VR in razvoju 3d grafike v prihodnosti!!

rfmw ::

jaz bi ga pa vprasal, ce lahko oceni, koliko njegovih (bivsih) kolegov iz nvidie bo preslo k ATIju, ker je to zadnje case vse bolj pogosto, ter, kar koli da nvidia na police, ATI poje za malico :(
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

Vesoljc ::

grafika na zaslonih je že skorajda dosegla svoj potencial
ha!

praši ga kaj meni o projektu OpenRT (www.saarcor.de)...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

tomitza ::

vprašal bi, kaj misli on o FX 5200 Ultra in o Radeon 9000 pro?:D
katera je boljša zame:8)

Hvala
www.at-crew.net

Phoebus ::

No, jaz imam pa eno samo vprasanje, ki bi ga po mojem zastavil vsak Linuxas. Oz. zgrajeno je iz podvprasanj :D

Zakaj ne podpirajo odprte kode (e.g. Linux) na popolnoma noben nacin? Ze leta jih razvijalci prosijo za podatke o njihovi opremi, pa jim NIC ne povejo, torej drajverje za linux razvijajo z reverse engineerningom? Ali razmisljajo...oz ne, ali jih kaj skrbi tistih "nekaj %" uporabnikov, ki enostavno nimajo izbire in izberejo NVidio, ker edino ona od njiju dobro skrbi za Linux driverje???

ripmork ::

sem pogledal openRT-raytracing realnočasno renderiranje,ki je hitrejše in lepše od današnjega(uporablenega v igrah).....ja,renderiranje postaja vedno bolj realistično,
toda še tako veliko število poligonov ti ne prinese pravega vtisa trideminzionalnega prostora.......izgleda pa lepo.......

Senitel ::

Lahko v tej temi ostanemo pri vprašanjih? Diskusije o VR se lahko prestavi drugam...

flipflop: Kako misliš "konkurirati"? Biti hitrejši ali biti tam zato, ker je NVIDIA tam, da nebodo imeli prevelikega deleža?

flipflop ::

Točno to,v bistvu kar obe vprašanji. Kaj nameravajo s svojim čipsetom: da bo tako dober kot nforce2,ali zato,da pač nekaj imajo?

IFiT ::

Uf, nisem prebral prejšnjih vprašanj, zato je mogoče tole že blo, ampak, ali razmišljajo o uvedbi teh virtualnih stvari, ki so kot čalade, ki se jih da na glavo, potem pa se vse upravlja z rokavicami? kot v Johnyju Menamonicu... :)

Poleg tega, ali se bojo s tako hitrim razvijanjem cene, vrhunskih izdelkov, sploh imele čas nižati?

Flay ::

Mene tudi zanima kaj bo s temi virtualnimi stroji, super bi bilo, če bi hotel igrati CS, pa bi si na glavo nataknil čelado in rokavice, pa bi lepo igral :D

Feanor ::

Tudi mene zanima, kako se bo razvijala tehnologija, predvsem VR. Ali imajo mogoče v načrtih ne samo kakšne čelade, ampak kar obleko, ki bi zaznavala vsak gib - tak način igranja bi bil v kakšnih igricah kar zanimiv (mogoče nova verzija NFS, pretepaške igre, letalske simulacije, nogomet, strelske igre:D ...)

Jux ::

BBTeam&ostali: Ja mene tud zanima a bo ATI naredu kaksno obleko za prefukavat tko da k bom premaknu roko bo usekal unga k bedarije sprasuje. Ja pa uprasiga a bos lahka z to obleko vozu letalo in kje se skriva osama.

Dejte fantje, sentinel se matra vi ga pa drkate v glavo z taksnimi glupimi vprasanji. K da se ne da pricakovat ene resnosti od ljudi ki pisejo na forum. Preberte si se enkrat ta prvi post: model je alfa in omega racunalniske grafike, vi bi ga pa spraseval a bo ati naredu obleko ki bo prenasala obcutke ven iz VR sveta.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jux ()

ripmork ::

kaj potem je virtualna resničnost nekaj smešnega in nedoraslega al kaj?
pa še ti kakšen pameten vprašanje za velikega gospoda povej,če smo že vsi drugi taki loleki
>:D

zanimivo vprašanje bi bilo tudi,do kakšne meje se bodo spustili v mikronski tehnologiji:
kakšne so sploh velike prednosti prehoda iz 0.15 na 0.13mikronsko teh.?
seveda prehajanje na manjše dimenzije zmanjšuje segrevanje in omogoča večje št.tranzistorjev dahhhh:D .....samo ti preskoki bi bili lahko večji in redkejšin ne pa da
se podjetje vsake pol leta hvali z za en mikron manjšimi tranzistorji.

Markoff ::

Mene zanima, ali bo ATI kdaj sel na podrocje CPUjev, glede na to, da so GPUji ze tako noro razviti, da tehnologija cisto nic ne zaostaja za AMD, Intelom?

Se to: zakaj v nobeni igri ne mores videti "dovolj dalec"??? Recimo v Colin McRaeju vidis samo do naslednjega ovinka, ce sploh. Ali je to problem graficnih, monitorjev, tehnologije...? To me muci ze desetletje...

asPeteR ::

Ja, mene bi tud zanimalo, ce mislijo kdaj v prihodnosti se lotit izdelovanja CPUjev ...

No, moje vprasanje pa je:
Kot vemo je cena izdelka iz cena izdelave ena najpomembnejsih komponent za proizvajalce. Ali razmisljate tudi proizvajalci graficnih kartic, da bi prisli na drugacen model prizvajalja in prodajanja graficnih kartic v smislu, da bi se prodajala posebej "kartica"(i.e. "maticna plosca"), GPU (i.e. "CPU") in morda tudi posebej rami(i.e. ram moduli)?

Torej to pomeni, da bi postala graficna kartica racunalnik v malem ... In tudi stroskov bi bilo manj, tako za proivajalce tako za uporabnike ... Pac, ram ti ne ustreza kupis novega(hitrejsega), hmm moj GPU ne podpira DX11, torej bom kupil samo nov GPU, kartico in rame pa ze mam(i.e. se tudi dovolj hitri) ...

Skratka, meni se zdi ta ideja razmisleka vredna!!

8-)

Senitel ::

Si bom na zadnje vprašanje drznil odgovoriti kar sam: >:D
Not gona happen... Kartice so sestavljene iz večih plasti, bolj kompliciran je čip (več nogic) bolj je komplicirana (dražja) kartica. Večje ko so frekvence vodil, drugače je potrebno speljat (dolžine vseh žičk morajo biti enake, da ne pride do zakasnitev) vodilo do rama (poglej si samo postavitev ram čipov recimo na Parheliji in NV35 ter jo primerjaj z Radeon 9700 recimo). High end kartice lahko potrebujejo aktivno terminacijo signala na koncu vodila do rama (za cenejše/počasnejše kartice morda ni nujno). In še in še. Na koncu ugotoviš, da bi se cena za eno low end "kartico" precej precej povišala, in da bi tudi za high end čipe še vedno moral menjati "nosilne" kartice.

asPeteR ::

No, ja sej to v bistu velja tud za zdajsno arhitekturo racunalnikov ... Takisto so pomembne povezave za CPU in NB ter RAMom, v bistu se BOLJ, saj imajo zdajsnji znatno vecjo frekvenco kot GPUji, ter so bolj obcutljivi na dolzino povezave!
Vsekakor, bi bilo mnogo bolj prirocno, da bi tudi zdajsnji racunalniki biti, le maticna plosca, gor integriran CPU pomoznosti sparjen z NB, kar se je deloma ze zgodilo (i.e. Optreon). Skratka, jaz vidim analogijo med "racunalnikom"(plata, CPU, RAM) in mojo idejo zgoraj.
Seveda, so tudi dolocene slabosti tega (predvsem manjsa integracija, kot si ze sam omenil ...).
Toda, pomoje bi je stvar fino obnesla.

Si predstavljate, met "grafcno plato" od ATIja, proc od Nvidie, ram pa od Corsairja(en hud 1,5ns DDR28-) )

Vsekakor bi se bilo potrebno prilagoditi tej tehnologiji oz. arhitekturi. Toda, ce pogledamo uspeh danasnje arhitekture "racunalnikov", mislim da je na dlani odgovor.

Seveda pa se verjetno ne bi s tem strinjali proizvajalci grafinih kartic!! Saj, oni na taksen nacin zasluzijo mnogo vec!! Vedno nov PBC, GPU in ram ... Namesto, da bi potrosnik postoma nadgrajeval "graficno kartico". Tako pa si bodo poizvajalci izmisljevali, razno razne "izgovore" kako to ni mogoce.
V bistu sem se zgoraj prenaglil, ko sem napisal, da bi bili teh zmanjsanih stroskov veseli tudi poizvajalci ... Seveda bi bili, toda le dokler to velja za njih in ne za potrosnika.

8-)

ripmork ::

pa vseeno se mi ne zdi glih logično,da bi kar po delih grafično kupoval........

kako bi pa skup vse dal(na mikromilimeter natančno)?
veš,te stvari niso iz lego kock sestavljene:\

asPeteR ::

RIPMORK:

Kako, das pa CPU na plato in ram?

Tle je ISTO.

:\

c3R4R ::

Si predstavljate, met "grafcno plato" od ATIja, proc od Nvidie, ram pa od Corsairja(en hud 1,5ns DDR2 )
Hudo, stari.. Pol bi si jst zrihtu en GPU od R9800 pa bi delal k pr norcih... ZAKON:D

@RIPMORK
Tuki se strinjam z asPetrom... Na grafi bi bil socket (isto k na plati- zamenjaš GPU), pa bi ble na grafi tud DDR raže (pa kupuješ ploščice rame- ploščice sreče:D :D) Pol je pa samo še odvisn kok keša maš....8-)
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

ripmork ::

no,recimo maš dve leti staro grafo.pa recimo,da se to nekako da naredit.
(čeprav so rami pa gpu prišvasani na glavno ploščo ampak recmo da se da...)
kaj boš dokupu?
-ram bo treba nov
-jedro (gpu) prav tako-sej hočeš imet hitro grafo ane?
-no pa še glavno ploščo,ko se že posodablja se splača vse.....

in si v istem,kot če bi kupu novo grafo......

to je čist ista fora kot če bi reku
-bom kupu avto,ampak nnneeee celga:ko bom rabu bom kupu nov volan,novo šasijo ko se jo
bom naveličal,kdaj pa kdaj novo podvozje.....sej itak vse sam z NEO-STIKOM zalimaš pa je ane:\ :\ :\ ....

c3R4R ::

Ma, ja... Se vdam.. Sej je v redu tko kot je. Ko kupuješ, kupš celo, novo grafo...
Sam čeprov bi bla to tud kdaj pa kdaj Salomonska rešitev8-).. Konec koncev kupci sploh nismo na slabšem, če bi se tud tko lohk dobil grafo... Samo na boljšem smo, ker imamo več izbire;)!
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

asPeteR ::

A niste dojel analogije z maticno ploscno cpujem in ramom??

Tleke, kupis novejsi proc, boljsi ram ...

Seveda, pa ce bos cakal 2 leti, potem je res najbolje da vse zamenjas ...

:\

(sic) ::

Mene pa zanima:

1. Kaj se on najbolj veseli v prihodnosti? Razvoj katere tehnologije (v ožjem pomenu besede)?

3. Imajo že kakšne plane pri ATiju za daljno prihodnost (1 leto in več)? Kakšni so?

4. Je tehnologija Trueform dosegla upanja ATIja ali se da tukaj še kaj postoriti?

5. V čem ON vidi prihodnost - DirectX (9.1 oz. 10) ali OpenGL (2.0)?


To bi bilo vse.

Kdaj boš pa naredil tale intervju? Ker tale tema je že kar nekaj časa tule...
Fuck you all!!!

root987 ::

Tudi mene to zanima, prav tako me zanima katera vprašanja bodo izbrana...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Senitel ::

Vprašanja mu bom verjetno posal jutri popoldne, ker ta teden itak potuje, odgovor bo pa začetek naslednjega tedna.
Kakšna vprašanja bodo izbrana? Definitivno ga ne morem vprašat kar: "Ej kaj bo ATI počel v naslednjih dveh letih", itd. ker gre to itak čez PR in če bi že on odgovoril bi PR porezal. Vprašanja "kaj je boljše OpenGL ali DirectX" tudi niso najbolj priljubljena pri programerjih. Tudi ne mislim spraševat, če ATI namerava delat neke VR simulatorje (bom ga pa povprašal o VR čeladah)...

(sic) ::

In potem ti ostane 0 vprašanj od tu...

:)
Fuck you all!!!

Senitel ::

Zadeva odposlana! :D

root987 ::

Priden Sentinel. A bi zdaj bil Sentinel še tako priden pa povedal kdaj bo Mr.Richard Huddy odgovoril? :D
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Matek ::

root, vzami en list in napiši 100 x Senitel >:D

Sicer pa, a ne bo Richard prišu k nam oz. mi k njemu, to so sam po mailu vprašanja?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

root987 ::

MMMato(okrajšava, upam da nisi jezen): Oki-doki, napisano. Povej naslov, da ti dostavim dokaz :-). Ja, po vsej logiki bo on prišel k nam in ne mi k njemu, mar ne? Saj veste; krava h koritu ali korito h kravi :D


Joke
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

IR Babun ::

Senitel je zgoraj napisal, da mu bo vprasanja poslov.
SCREW THE GOVERNMENT

Senitel ::

On v Slovenijo nima časa letat, torej se bom jaz usedu v avto in zapeljal v Anglijo. >:D Itak, da je zadeva via e-mail... >:D
Našeloma je rekel, da bo poskusil odgovorit začetek tega tedna (Ok sobota ni začetek tedna)... Pač je precej zaposlen.

Senitel ::

OK, zadeva je sedaj uradno soonish. :D

flipflop ::

Ravno danes sem se na avtobusu spomnil na tole temo:)

Tomi ::

Očitno je Slo-tech kozmično prisoten. Sicer pa, na katerem avtobusu in kje je bilo to?:D
metrodusa.blogspot.com

flipflop ::

Na tistem ki pelje iz Velenja v Žalec,danes okoli 12:00 ali 13:00.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radeon HD 4890 prihaja aprila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
537839 (5046) PrimozR
»

AMD prevzel Ati (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
11113862 (9431) Quikee
»

ATI ne bo sledil nVidii

Oddelek: Novice / Grafične kartice
193774 (3016) BaRtMaN
»

Radeon 9700 je zunaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1296785 (4052) ||_^_||

Več podobnih tem