» »

Odtisi stopal na Luni

Odtisi stopal na Luni

c3R4R ::



Napis pod sliko:
One of the first steps taken on the Moon, this is an image of Buzz Aldrin's bootprint from the Apollo 11 mission. Neil Armstrong and Buzz Aldrin walked on the Moon on July 20, 1969. Photo Credit: NASA

Je to možno?? 8-O 8-O....
  • zavaroval slike: Predator ()

asPeteR ::

criLin15: Seveda!;) V vesolju ni vetra.
http://blog.stegnar.com

Thomas ::

Le zakaj ne bi bilo?

Ne zdej utrujat s tem, da niso bili na Luni. Pejt rajš u Ložo s tem!

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3R4R ::

@Thomas
Nism hotu utrujat s tem, sam zanima me zakva se poznajo odtisi....:O

BTW: Drugač pa čist verjamem da so bli na Luni.. Sploh ne vem zakva si me napadu...:|
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

asPeteR ::

Thomas: He, he Thomas malo si ga narobe razumu. Njemu ni bilo jasno zakaj so TOLIKO casa odtisi se tam.

In sem mu razlozu.
http://blog.stegnar.com

Thomas ::

No, se ti opravičujem. Res.

Pol pa velja, kar je reku Peter. Tole zdrži zelo dolgo. Samo - kdaj naj bi bilo pa posneto? :\ :\ :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

Podatkov sele pol, sklepov pa kot da bi bilo podatkov prevec. :)

To je mela naša mama nekaj časa(mogoče še sedaj) ideje, da pa res niso bili na Luni, ker je to nekje prebrala. :D
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

c3R4R ::

@Thomas
Sprejmem opravičilo...;)

Zdele gledam, pa nč ne najdem, da bi kje pisu datum posnetka....

Evo, dam vam pa LINK, če bo kdo drug našel datum...

Ni mi pa jasno nekaj... Če je bil posnetek narejen takoj, kako lahko trdijo, da odtis še vedno obstaja??:\ Če pa so naredil posnetek po večih letih pa tud ni logično sej niso nč okol Lune al pa po njej hodil??:\ Satelit pa pomoje ni mogu bit tok natančen (da bi na celi površini Lune našel tak odtis... Ne verjamem)...

A kdo ve kej o tem??:\
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3R4R ()

snow ::

> Če je bil posnetek narejen takoj, kako lahko trdijo, da odtis še vedno obstaja?

Ker tam gori ni nič takega, ki bi odtis izbrisalo. Recimo temu sterilno okolje za odtis. :))

> Če pa so naredil posnetek po večih letih pa tud ni logično sej niso nč okol Lune al pa po njej hodil??

Gor niso bli še enkrat, ne vem a kak satelit kroži okoli Lune, tudi če že mislim, da nebi mogel narediti tako dobrega posnetka. Torej je posnetek verjetno star.


Nevem zakaj te to tako muči. :|
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

nodes ::

Kaj če rusi kakšnega gor pozabl.

sorodnika

BigWhale ::

Ta posnetek je star priblizno toliko kot odtis... Objavljen je bil ze N-kart...

Odtis pa najbrz se danes izgleda tako, razen ce ga ni kak (mikro)meteorit zadel ali kak drugi vesoljski projektil.

Ce ni atmosfere ni vetra, ce ni 'kontinentalnih plosc' in tekocega jedra ni potresov, pometal pa nihce ni tam 'zgoraj'

;>

c3R4R ::

@snow
Nevem zakaj te to tako muči.
Odgovor: Prejle sm gledu en dokumentarec o vesoljskih plovil... Pol sm šel pa na net na Nasino strani in glih ta slikca je bla "picture of the day"... No in pol sm se mal zamislu glede nje in jo pač dal na forum... Tko je blo..

Sori...:\
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

snow ::

Nimaš kaj se opravičevat. Zadeve si je treba razjasnit.
Vsi se učimo.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Brane2 ::

Posnetek so naredil KGBjevi špiclji, ki so vohunili za Američani okrog pohoda na Luno (kradli tehnologijo itd) .Zato so jih Rusi počakali na Luni in takoj za njihovim odhodom poslikali vse ter USA zastavo zamenjali s svojo.

Je pisal v "Kaj"-u... Kaj pa če je vse res... :\


:D :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Sergio ::

Če mene vprašaš, je ta odtis že zabrisan vsaj v neki meri. Vrtenje Lune, gravitacija, vpliv Sonca, 34 let časa...
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Tito ::

Če so (govorim hipotetično) zrežirali polet na luno in da na njej še niso pristali, potem tudi takšne fotografije ni težko ponarediti... Nič ne pravim, da niso pristali na luni, me pa zanima kako so prišli nazaj... Saj me tiste iskrice prav nič niso prepričala :D. Še vedno je možnost da na luni ni hodlil noben zemljan, ali pa da so ga na luni pustil in našli zamenjavo... Hehe... Čas bo povedal svoje.

Grey ::

Torej odtisi stopal so...kokr vemo. Zakaj se ne vrnejo na Luno in vzpostavjo bazo tm gor? To bi blo perfektno za izdelovanje snovi, ki jih na Zemlji težko delamo. Pa tud gor je veliko elementov, ki na Zemlji so vendar v majhnih količinah. Ne ne...Oni bi raj kr tkoj na Mars namest da bi na Luni najprej naredl postojanko, raziskoval gravitacijo...in šele potem na Mars. Ampak se bom pa smeju če bojo na Marsu res odkril piramide:)) .

pingo76 ::

Iiiiiiiii. Ste me zrajcali s to temo. Kam sem že shranil tiste 3 diskete (UFO: Enemy unknown)...

Mavrik ::

Ja kdo bo pa denar dal?

Mislim da razskovanje vesolja postaja nezanimivo za večino vlad in tako je tudi malo možnosti da bi financirali takšen projekt. V času hladne vojne mogoče, sedaj... težko.
The truth is rarely pure and never simple.

snow ::

> Zakaj se ne vrnejo na Luno in vzpostavjo bazo tm gor? To bi blo perfektno za izdelovanje snovi, ki jih na Zemlji težko delamo.

Če misliš za boljše izdelovanje snovi zaradi vpliva gravitacije, je potem bolje, da imamo takšno tovarno nekje v Zemljini orbiti. Zero gravity je boljše kot moon gravity. Pa še bližje in cenejše je potem furat materiale na Zemljo.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Tito ::

Mislim da je problem gradnje postojanke na luni predvsem ekonomski... Z zdajšno tehnologijo je transport tako zelo drag, da se investicija zagotovo nebi izplačala... Če projekt ni profitabilen je pa neizvedliv, saj ni več hladne vojne...

Thomas ::

Tole, kar pravi Sergio, mi ne da miru.

Uradno je tako, da je erozija na Luni praktično enaka nič. Ni vetra, ni dežja, ni potresov ...

Ampak mogoče pa pripekajoče sonce vseeno širi odtise čevljev. V strupen nočnem mrazu se pa krčijo. To bi jih IMO znalo posut.

Včasih v znanosti pride do kakšne dogmatične trditve. Da nekaj pa sploh ne pa ne. Recimo da v želodcu bakterije ne morejo živeti. Zaradi te dogme, dolgo časa niso razkuževali instrumentov po operaciji želodca!

Tale trditev, da "ni nobeneerozije na Luni" - bi se lahko izkazala za tako. IMO.

No, sem si olajšal srce.

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

samo... potem tudi vseh tistih mikrokraterčkov okoli tega odtisa že zdavnaj ne bi bilo več :). če so se ti lahko ohranili verjetno miljone let, potem ni vrag da tudi tale odtis ni še zdaj skoraj enak kot leta 1969.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Red_Mamba ::

ena logična razlaga je tudi ta, ki sem jo slišal enkrat po TV: ta prah, ki pokriva lunino površino se obnaša tako kot vlažna mivka na zemlji. Odtis stopala v mivki na kaki obali tudi zelo dolgo ostane.

Thomas ::

Vseeno se mi obstanek ostrih robov v prahu milijone let, ne zdi ravno nujna stvar. Tudi kraterčki okoli so zelo "zmehčani". Ne izključujem pa tudi ne.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Red_Mamba ::

ja odtis stopala ni star ravno miljone let zato so robovi še ostri :D

Thomas ::

Tale slika je stara že skoraj 34 let.

Zanima me, če bi bila že vidna razlika, če bi posneli še danes.

Če razlike ne bi bilo, potem imajo tisti, ki pravijo, da zdrži tak odtis milijone let - morda prav.

Nisem prepričan, da razlika po 34 letih ni opazna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

c3R4R ::

@Thomas
Pomoje je opazna razlika... Trditi si pa ne upam:8)....

Zanima me zakaj je odtis stopal na površini VTISNJEN (se pravi, da je stopalo v luknji- upam da veste kva hočm povedat)... Razn, če je Armstrong na hribček stopu...:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Brane2 ::

Mene pa živo zanima, kako bi se naš team sodnih ekspertov obnesu na tem odtisu.

Zanima me, koga bi zašili, če bi jim podtaknili tole fotko med dokazni material.

:D :D :D

Red_Mamba ::

brane ta je pa dobra :D verjetno bi jo skupil kak zelen možicl iz marsa :D

Zgodovina sprememb…

Red_Mamba ::

aja še to, evropske države so zgradile v Čilu (se mi zdi) VLT. Very large telescope. To je kompleks štirih teleskopov na vrhu ene gore. Ko bodo vsi štirje teleskopi povezani (če se ne motim bi naj to bilo že leta 2004). Bodo ti teleskopi tako močni da se bo dalo na luni videti ostanke luninih odprav :D najkasneje takrat bomo izvedeli resnico :D

Zgodovina sprememb…

(sic) ::

Mene pa nekaj zanima;

Kako je lahko ta odtis še vedno tam (in tako jasen) in kako (nisem siguren če) lahko še vedno tam stoji ameriška zastava, če pa je eksplozija, ki je pognala lunar (ali karkoli je že tisto s kerim so pristali na luni) tako močna, da bi (po moje) zbrisala ta stopaj (piše, da je to prvi odtis -> najbližje lunarju) in odnesla zastavo daleč stran.

Se motim? Kako zelo?
Fuck you all!!!

Thomas ::

FYI:

Na Luni ni zraka, ki bi prenašal udarni val eksplozij prav daleč. Celo učinek atomskih bomb bi bil na Luni dokaj majhen!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

keber ::

@ crilin115:

Odtis stopala je nastal, ker skoraj celo Luno prekriva material regolit. To je fin prah, ki je nastal zaradi udarcev mikrometeoritov in vpliva sončnega vetra ter temperatunrih razlik. Ta material je nastajal preko stotinov milijonov let, je pa zelo mehek. Pred pristanki na Luni so se nekateri celo bali, da je plast debela več metrov in da se bo vsako vozilo kratkomalo utopilo v njem. No, panike ni, plast je debela nekaj centimetrov do decimeter ali dva. Ta prah obstaja le na kamnitih nebesnih telesih brez atmosfere.

Seveda pa tudi erozija vpliva na ta prah. Ko se ga preveč nabere, lahko na strmejših pobočjih zdrsne (npr. v kraterju). Dobre slike tega pojava je tukaj na asteroidu Eros in tukaj na Marsovi luni Fobos. Pojav je sicer tudi na Luni, vendar dosti manj opazen zaradi močnejše gravitacije. Erozija na malih telesih sicer ni dobro raziskana, saj za pojave na tej sliki površja Erosa ni razlag za nenavadne vdolbine ob spodnjem robu vidnega dela slike

c3R4R ::

Tenks za dobro razlago... Zdej mi je vse bolj jasno...;) HVALA!
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

HyperKiller ::

pomoje je res da so pristali čeprav si še nism ponetka pristanka ogledoval 8-O podrobno.

pomojem je res da ostane odtis vsaj miljaužnt let:D . če bi materijal zdrsoval ful in se presipal bi luna pač dobila obliko krogle. ne?

no a nč ne gledate Discovery Channel???
no, tist k so Discovery Short Movies, je tud en mudel k to razlaga kako je odtis čevlja večn kot nevemkaj.

to o postojanki na luni nevem koliko ni slaba ideja. na lunii je ful manša gravitacij kajneda? ker je manjša. no če bi pač z šatlom nonstop furu gor gorivo pol bi lohka bil tm Petrol al pa OMV istrabenz al pa SHELL al pa BP al krkol že.
in bi pol sam uni aldje se pač z ladicam ukol fural!


ej a bi bi blo logičn da bi šatla z Boingam zapelal čtm viši in bi od tm Shuttle napredoval kot avijon in se vrgu vn iz orbite?
a niso to že neki delal? med zimsko(hladno) vojno? zato so Sovjeti zgradili do zdaj največji avijon Antonov 225 (sam mislm de je sam edn in ta nefunkcionaln)

no?

Thomas ::

Hehe .. ti si slika!

Antonov je bil pa samo prevoz za Buran, s katerim so mislili Sovjeti bombardirat Ameriške task force.

Hehe - še glej DC - zmerej boljši je.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nsignific ::

HyperKiller americani ze dolgo razvijajo cenejse nacine letanja po vesolju in tudi na to idejo so ze prisli. Mislim pa da se zdej ukvarjajo s shuttlom ki ne bi potreboval pomoznih raket za vzlet. Kot navaden avion pac. Se strinjas, da je to bolj smiselno, kot pa prlimat shuttle na en drug avion? Ista nafta se kur, oz se vec ker bi bila teza mnogo vecja...

HyperKiller ::

ja ubistvu maš pa prov ja!

sm fora je da bi pol shuttle z tistimi gigantnimi krili manevrurat po vesoljski postaji pa še težje bi jih bilo vročinsko zaščiti! če bi pristajali po sedanjemu načinu! no bojo že kej si zmislil sej zato pa so tm!

ej zakaj je edn moj sporočilo zbirisu?

keber ::

V bistvu bodo Američani novi shuttle verjetno skenslali (stroški pač). Najbrž bo bolj prišla v poštev varianta s kakim letalcem na konici kake močne rakete (Delta 4, Atlas 5).

Sicer pa je tukaj zelo zanimiv link, ki precej pove o tem, v kakšnem stanju je ameriška astronavtika.

Thomas ::

Človeku takemu kot je, v Vesolju takemu kot je - ni mesta.

Ne žalujem nič, če nehajo s programom Space Shuttle.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Če razlike ne bi bilo, potem imajo tisti, ki pravijo, da zdrži tak odtis milijone let -
> morda prav.

V miljonih let luno zadane vsaj milijon mikro meteoritov in raznih delcev... :P

'Erozija' na nek nacin je... Taksna vesoljska... :) Ki pa za svojo 'obdelavo' potrebuje precej vec casa kot pa 'nasa zemeljska' erozija :)

Shuttle in 3/4 ameriskega vesoljskega programa je (bilo) zgresenega. Denar bi moral futrat rusem, bi dalj prisli. :P Ameriski astronavt nuca pol ure, da zleze v skafander, pa se en mu more mal pomagat, rus pa se sam not spravi v desetih minutah... Najbrz se prej, ce se mu mudi ;>

Thomas ::

Ruski vesoljski program je še bolj primitiven od Ameriškega.

Ki mu gre vsaj v robotskem delu dokaj dobro. Sprehajati ljudi v Vesolju je pa odveč.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Ki mu gre vsaj v robotskem delu dokaj
> dobro. Sprehajati ljudi v Vesolju je pa
> odveč.

Khm, ja sploh, ce pravilno pretvorijo feet-e v metre. :P

Thomas ::

Kadar ne, gre pač narobe. Jasna stvar.

GPS pa dela. Satelitska televizija dela. Raziskovalni sateliti, ki preučujejo Vesolje delajo.


Normalno pa je, da se včasih kaj pokvari. So what, dokler so to le neobčutljivi roboti!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Hmm, kaj pa erozija sevanja sonca in vesolja?

Ali vročine in mraza "podnevi" in "ponoči"? Raztezanje in krčenje ob temperaturnih razlikah?
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NASA gleda naprej proti Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
175330 (3754) Smurf

Ali je pristanek človeške posadke na luni prevara? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24128469 (18022) bluefish
»

Odprava na MARS: Mars Rovers: Spirit, Opportunity (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9011425 (6797) guest #44
»

Pristanek na luni s 40 letno zamudo (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
72046040 (29015) poweroff
»

Ponoven polet na Luno?

Oddelek: Znanost in tehnologija
292959 (2022) Dr_M

Več podobnih tem