» »

Komentarji članka Osnove navijanja I

Komentarji članka Osnove navijanja I

OwcA ::

Namesto, da se razpišete v novicah. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

TribesMan ::

Zadnji cajt. Upam da bo na forumu sedaj manj vprasanj na temo kako naviti...

Edina stvar ki bi jo lahko se vkljucili v prvi del so razne BIOS nastavitve itd...

Drgac pa pohvalno.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

kihc ::

Enako. Zelo dobro narejeno, moram reči da sem se kljub temu, da poznam že kar nekaj teorije navijanja, naučil kar nekaj novih stvari:D.
Edino kar upam da boste v drugem delu obrazložili še čim več nastavitev v biosu predvsem v zvezi z ramom.

Še enkrat - pohvalno

Jebiveter ::

Zelo v redu clanek! Cestitke!

Opazam, da so pisci zadnje cajte zelo pridni! :D V zadnjem mesecu je prislo vec clankov kakor prej v pol leta!8-O
Keep on goin'! We love it!:D
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

ssokec ::

samo osnove, opis realnega primera manjka, pa tudi tista slikica: "Če je proizvajalec nesramen in ne omogoča zviševanja napetosti se je potrebno zateči k ročnim spretnostim" opis kako to dosežeš pri določeni plošči.

Drugače je članek zelo vredu napisan, dobro razloženo zakaj višamo napetost in kaj pomeni večanje frekvence.

OwcA ::

Kokreten primer pride v 2. delu, ki ga lahko pričakujete v zadnjem tednu julija, vabljeni pa ste tudi na Slo-Tech NEST 2003, kjer bo predavanje na temo navijanja in se bomo takisto posvetili bolj praktični plati.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

asPeteR ::

Dober clanek.

Le manjsa napaka.

L12 mosticki so za tole:

L12 [3] Closed : defoult (Unidentified)
L12 [2] FSB_Sense[1]
L12 [1] Closed : defoult (Unidentified)
L12 [0] FSB_Sense[0]

Torej spreminjanje default FSBja.

L3 mosticki pa sluzijo temu, o cemer si govoril.
http://blog.stegnar.com

njok ::

Glede množilnikov nad 12,5x na tbredB 1800+, iz komentarjev na novice:

@OwcA
5x:


14x:


22x:

(WCPUID ga je prebral kot 23,5x, frekvenca CPU je prava)

To je na NF7-S, za KD7 ti ne morem pokazat screenshotov.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

OwcA ::

@njok: zanimivo. Glede na informacije drugih tovrstnih strani je preskok iz > 12,5 na dol nemogoč, obratnega pa ni nihče poskušal. Kot si sam pokazal ta je mogoč, ampka očitno le na nekaterih ploščah.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

njok ::

Ja, vsekakor ne na vseh ploščah. Če se prav spominjam mi A7V8X tega ni omogočala.

overman ::

Super clanek! Upam da bo drug del res malce opisal ta prakticni del strani navijanja. Sicer pa koncno en posten clanek!>:D
Früher oder später wird jeder Geometer :p

Izi ::

OwcA, vse nForce2 plošče naj bi (za druge ne vem) odklenile procesor in podpirale vse možne množilnike, kakor je dokazal tudi njok.
Preverjeno lahko tudi jaz na mojem 2400+ nastavim katerikoli množilnik brez kakršnihkoli hardwareskih posegov. 8-)
Zakaj to ne bi delovalo na Asus A7N8X ne vem, vendar bi po mojem tudi moralo.
BTW jaz imam ABIT NF7-S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

OwcA ::

@Izi: ne biti tako prepričan. Moja 8RDA+ ne more preko 12,5, njok takisto pravi, da je imel težave z Asusovo A7V8X, podobno stališče zavzema tudi veliko drugih s tem ukvarjajočih se strani. Kot sem že rekel, očitno je to mogoče na nekaterih ploščah, lahko da zadostuje že novejši BIOS, vsekakor pa ni samoumevno.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

OwcA ::

Še to, da ne bo pomote, govorimo izključno (kot je tudi v članku zapisano) o Tbreadih in Bartonih.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Cosmo ::

A7V8X je KT400
I am Pentium of Borg. Division is futile. You will be approximated.

OwcA ::

Ups, moja napaka, hvala.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Izi ::

Hja, že pred precej časa sem to pač nekje prebral in glede na to sem se tudi odločil za nForce2 ploščo.
Izgleda da sem enkrat za spremembo imel srečo pri izbiri in izbral odlično ploščo :D (ABIT NF7-S)
Mogoče je bila tudi zato izbrana za najboljšo ploščo za navijalce.
Z vsakim novim BIOSOM se da bolj navijat. RAM gre že do 600 MHz. Samo takega RAMa nisem še nikjer videl 8-O

njok ::

Ja, mislil sem kt400 razlicico, Izi je napisal A7N8X

OwcA ::

@izi: ali bi bil zavoljo znanosti in Slo-Techa pripravljen naložiti si najstarejši BIOS, ki ga najdeš in poskusil, če še vedno lahko poljubno preklapljaš mnogokratnik. Najbolje bi bilo z WCPUID, ker BIOS včasih izpisuje čudne frekvence in bi bilo škoda po krivem obsoditi zadevščino.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Izi ::

A7N8X je nForce2
A7V8X je KT400

Zlo podobno vendar velika razlika >:D

Lahko potrdim da to deluje na moji plošči ža od vsega začetka (torej že z prvimi BIOSI), ker sem ploščo kupil že januarja 8-) . takoj ko so izdali revision 1.2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

OZZY ::

Jaz bi omenil, kar je že njok prej. DA množilniki ne delajo ni čisto res. Sam lahko potrdim da mi delajo vsi množilniki (xp 1700+) od najmanjšega do 16x-in to čisto vsi (tud polovičke). Več nisem probal. Kar pomeni, da niso tako zaklenjeni kot je napisano. Plata soltek frn2-l. Pač odvisno od plate verjetno. Men dela BP.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()

Izi ::

Ah ja, spet nisem imel prov,
ampak sedaj pa vse vem za kaj se gre :8)

Pri množilniku je pomembno s koliko biti deluje (kar nikjer ni navedeno med specifikacijami)
FID (Frequency ID) ali multiplier ali množilnik lahko deluje z 4-imi ali 5-imi biti

4-bitni FID lahko prenaša na procesor množilnik med 5 in 12,5 ker je to ravno 16 različnih množilnikov.
5-bitni FID pa lahko prenaša množilnike med 5 in 24

In sedaj najbolj zanimivo:
5-bitne plošče izdeluje vglavnem samo ABIT :O
(tako pravijo in če sem z Googlom iskal "5-bits FID" sem tudi naletel samo na ABIT)

Torej, novo pravilo se glasi:
Vse množilnike lahko uporabljate na vseh nForce2 in KT400 ploščah, ki jih je izdelal ABIT :D


Torej OwcA, na žalost ti bo z tvojo 8RDA+ res delalo samo med 5 in 12,5 :(
Bo treba drugič ABITko vzet >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Zheegec ::

Na 8Rda in pa 2100+ deluje tudi 14.5 in manj preverjeno.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

OwcA ::

Še sam sem ponovno poskusil, ampak mi TBreada B 1700+ ne uspe spraviti čez 12,5. Čim prestopim to mejo sem deležen le patetičnih poskusov POSTanja, dokler vseh prisotnih ne odreši muk PesČuvajTM. BIOS resda ni najnovejši (3/3/5), je pa zato najboljši za navijanje. Bom jutri poskusil še z najnovejšim.

@ALIEN3001: s hotel napisati 14,5 ali si se zmotil? Kajti 12,5 in manj je jasno da prebavi (tako je zapisano tudi v članku ;) ).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zheegec ::

14,5*133 = 1929
14*166 = 2324
Da ne bo pomot :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Izi ::

ALIEN3001 saj to naj bi bilo normalno
Athlon XP2100+ (13.0 x 133 MHz = 1733 MHz)
torej tvoj osnovni množilnik je 13.
In ker je množilnika 13 4-bitna plošča ne more uporabiti, možilnik 5 postane 13 in tako naprej.
Torej ti lahko uporabljaš vse množilnike od 13 do 24

OwcA pa ima XP 1700+ ki ima množilnik 11 in lahko uporablja vse množilnike od 5 do 12,5


Če pa povežeš ali prekineš L3 mostiček na čipu pa bo ravno obratno

Zheegec ::

Samo meni delujejo tudi množilniki pod 13.5!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Dr_M ::

tut na moji plati (epox 8kta3 kt133a) grejo mnozilniki od 6-12.5x ali od 15-17x in 20x z tbredom 1800. ampak pri 15+ noce postat na 133mhz fsb.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

GUFY ::

Členek je super, glede množilnikov pa imam dve izkušnji. Imel sem plato od MSI-ja na Nforce 2 čipovju pa sem lahko za mojega t bred-a 2100+ izbiral množilnike na 13. Sedaj pa imam plato od ABIT-a NF7 in t bred-a 1700+ pa mi delajo množilniki od 5 do 24. Zgleda da je res odvisno od plate katere množilnike podpira.

frudi ::

Z višanjem frekvence se povečuje opravljeno (fizikalno) delo, saj višja frekvenca pomeni višjo povprečno napetost (na istem intervalu je več hrbtov).


ne vem, ali je to namerno poenostavljeno, ali pa avtor ne ve bolje... ampak tole tule ne drži, vsaj ne v navezi s tisto lepo sinusoido, prikazano v članku. namreč, efektivna napetost simetrične izmenične napetosti ni odvisna od frekvence, le od oblike pulzov.
pravzaprav se že lep čas sprašujem, zakaj točno je poraba procesorja sploh odvisna od frekvence in sem celo upal, da bom našel odgovor v tem članku, ampak žal ga nisem. a bi znal kdo to prosim pravilno razložit? :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

OwcA ::

@frudi: stvar je namenoma poenostavljena (tisi graf je samo zato, da so lažje predstavljivi pojmi povezani z nihanjem), povezava med frekvenco in energijo se drugače lepo zrcali v enačbi:
W = h* ν
Pri čemer je h planckova konstanta, ν pa frekvenca

P.S. po vsej verjetnosti bomo, upoštevajoč vaše predloge in ugovore, nekoliko posodobili članek. Hvala za sodelovanje. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

frudi ::

hmja... W = h * v = 6.626^-34 * 2*10^9 = 13.252 * 10^-25 J ? hladen, tale athlonček :D
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

batkobiker ::

Elite K7S5A in duron 995W=h*y velja za fotoncke ne pa za elektriko :)

par informacij bi vseeno rabu
overclockanje durona na plati Elite K7S5A
AMD duron 995 bom overclockal pa me zanima ce je ze kdo navijal stvarco in na kok je prilezla
FSB mnogokratnik CPU ??

thanks
LP Batko

mile ::

Najprej si malo svoj bios oglej ;)

Spajky ::

frudi; men se zdi, da se enako jedro proca greje več pri višji frekvenci zato, ker so pri višjih frekvencah reaktivne kapacitivnosti manjše in gre skozenj malo več toka, pa tudi efekt VF segrevanja v materialu je tu prisoten, predvsem zaradi induktivnosti povezav, ki imajo višjo reaktivno induktivnost pri višji frekvenci, večje gretja pa je vseskup seštevek vsega; višja frekvenca je bolj podobno mikrovalovki ... lahko, da pa se motim ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Magic1 ::

Koliko poskusov in koliko časa ste porabili, da ste najdli max navit in stabilen OC?

GUFY ::

FFFFFFFFuuuuuuuuuulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.8-O

Vesoljc ::

@magic1

še vedno iščem... čakam na zimo :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

frudi ::

Spajky, hvala za odgovor, ki celo 'makes sense' :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Magic1 ::

Kdaj bo pa članek no. 2 ?
Do zdej mi je ratal navit mojga 2500+ na 11,5*193=2220 pri 1,85V. Hlajen z 6000Cu na 44°C pri uporabi foldinga@home..

BaRtMaN ::

Hja, jaz tudi že dolgo čakam na drugi del članka!

Svojega bartončka sem do sedaj navil le malo, na 11*172, ker imam nek čuden Al hladilnik. Temperature so bile v vročih poletnih dneh pri full loadu (seti in sedaj folding) od 55C - 58C, od ponedeljka naprej pa nekje okoli 48C! Malo me moti sporočanje temperatur Abitke, upam da bo TribesManov mod, po katerem lahko bereš T iz on-die diode kaj prida.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem novi barton 2600 vs.2×512 vs.epox 8rda+!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
523219 (2576) kajzer
»

je al ni navit?

Oddelek: Navijanje
161088 (956) boštjan
»

Razlika med DDR266 in DDR400 ramom

Oddelek: Kaj kupiti
361802 (1371) boštjan
»

Nov članek: Osnove navijanja I.

Oddelek: Novice / Nova vsebina
373001 (3001) Jackal
»

Odklep T'bred B???

Oddelek: Navijanje
181597 (1202) igaiga

Več podobnih tem