» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
609 / 611
»»

Jarno ::

To sem tukaj pobral:

4. AMD has supply issues preventing it from creating big demand.

(Source: The Next Platform)

The demand for AMD is not as big as Intel's for several reasons. It's not just due to the perception that Intel is the better option for the past years. The truth is, AMD has some issues with its supply, which greatly diminish the product output. It's actually a Taiwanese company--Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC)--that provides crucial parts for EPYC (AMD's multi-core x86-64 microprocessors) and faces issues stalling the supply.

Additionally, even in 2022, the server CPU market share is still affected by the 2020 global chip shortage. Consequently, AMD cannot supply enough semiconductors for its flagship CPU series.

https://webtribunal.net/blog/server-cpu...
#65W!

pegasus ::

Preveri datume, to so 6 in več mesecev stare informacije.

Jarno ::

Nova informacija je ta, da TSMC ni postavil nove tovarne za 5nm, na istem procesu pa ždi tudi nVidia in prodaja svoje grafične ter AI čipe.
Skratka, "na zahodu nič novega." (IQ, razgledanost, pa to).
#65W!

PacificBlue ::

Avgusta je bilo oznanjeno, da bo TSMC postavil proizvodnjo čipov v Dresden, Nemčija.

TSMC said it would spend 3.49 billion euros ($3.88 billion ) to become a 70% owner of European Semiconductor Manufacturing Co. (ESMC), a joint venture with Infineon Technologies and Robert Bosch of Germany and NXP Semiconductors of the Netherlands. Each of its partners would own a 10% equity stake.

The total investment in the project is expected to exceed 10 billion euros, which includes support from the European Union and the German government. Construction of the plant is set to start in the second half of 2024, with production to start by the end of 2027.

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

MrStein je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Fanbojcki lahko nabijate neumenost v nedogled. Ryzeni so naredili raztur.

Beri bolj točno. Nihče ni rekel da ni.


Beri ti Darwinove litanije, k ne more preboleti.

DarwiN ::

??Moje objektivne litanije v smislu:

ZEN1 je bil počasno skropucalo z veliko jedri (porodni krči + počasna jedra = skropucalo; veliko jeder = odlična stvar).

in

Ryzen kot takšen je velik uspeh, ampak je pač imel v začetku določene pomanjkljivosti

Zdaj sem spet odprl črvjo luknjo? :d
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

FireSnake ::

MrStein je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Meho: zakaj bi bilo v kakršni koli meri pomembno kaj je nabijal predatorx?
Še več: čemu bi bili ZEN procesorji zato slabi?
Prva iteracija je bila, kar je bila. Še vedno je bila dobra.
En folk je norel, ko je za 500USD dobil 1800X, ki ga je izkoristil za delo.

In bolj je stvar dozorevala bolj se je Intel smešil.

In kam smo prišli? Do točke, ko so Intel pečke dobre le za zimo.

Ti pa še kar blodiš o prvi generaciji. Malo si zaspal, veš?


Seveda:
In the third quarter of 2023, 62.7 percent of x86 computer processor or CPU tests recorded were from Intel processors, down from the higher percentage share seen in 2022, while 35 percent were AMD processors. When looking solely at laptop CPUs, Intel is the clear winner, accounting for 73.5 percent of laptop CPU test benchmark results in the third quarter of 2023



Ali tole: https://www.pcmag.com/news/amd-hits-new...

fanboyi se preprosto ne morete sprijazniti z realnostjo,kaj?

Ampak, da ne bomo predolgi: kdor se ne strinja z mano, je neumen


Kaj ima pa tržni delež opraviti s tem kaj sem jaz napisal?
To je (verjetno) jasno samo tebi.
In kako tvoje pisanje (po tvoje) ovrže to, kar sem napisal jaz.

Pravzaprav: kakšna je direktna povezava med tvojim in mojim pisanjem? Si ti sploh citiral pravega?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

Jarno je izjavil:

Del realnosti so proizvodne kapacitete TSMC-ja, kar sem že zapisal. Vsi pomnimo pomanjkanje novih konzol zaradi (pre)zasedenosti TSMC 7nm procesa.
Po domače: datacentri bi z veseljem AMD, potem pa s kislim nasmehom nabavljajo Intel. Primerljivo ni kapacitet na TSMC 5nm za prenosniške čipe in "velike" pogodbe.
Realnost kot realnost...
Intelu je na srečo ratalo z 12. generacijo in so si popravili ugled pri namiznikih.

Na sploh pa ti odstotki niso edino merilo, kako dobra je katera arhitektura sama po sebi.

Trenutno ni potrebe po novi konzoli, se s trenutnimi dobro sluzi, no se prodajajo. Sicer se lahko izgovarjamo na slabe porte iz konzole, toda sedaj prihajajo boljši in počasi konzola zaostaja…
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jarno ::

Eh, omenjeni "novi konzoli" sta PS5 in Xbox Series (stare konzole pa PS4 in starejše ter Xbox One in prejšnje verzije). ;)
Ampak iz konteksta se lepo razume, katere konzole je bilo v nekem obdobju težko najti na zalogi in katere bazirajo na tehnologijah, proizvedenih na TSMC 7nm procesu.



Medtem se že šušlja, da bo ZEN5 predstavljen na CES 2024, kateri se prične 9. januarja.
#65W!

MrStein ::

FireSnake je izjavil:


Pravzaprav: kakšna je direktna povezava med tvojim in mojim pisanjem? Si ti sploh citiral pravega?

Ti bo že nekdo razložil, če sam ne pogruntaš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Labodji spev AM4 platforme: R7 5700X3D in 5500X3D.

https://www.techpowerup.com/315739/amd-...

IMO bo zmogljivost v igrah dovolj dobra, če bo dobra tudi cena, bi lahko procesorja postala prodajno uspešna.
Pač odvisno od količin, ki bodo na voljo na trgu.

Za primerjavo, R7 5700X je v igrah približno tako zmogljiv kot i5 13400F.



Če bo R7 5700X v igrah caa. 10-15% zmogljivejši, potem je to nekje med 12600K in 13600K.
#65W!

tikitoki ::

Verjetno Bodo cene, vsaj na zacetek, zasoljen. Ce hoces am4 nadgraditi. Drugace pa 7600 all the way

FireSnake ::

MrStein je izjavil:

FireSnake je izjavil:


Pravzaprav: kakšna je direktna povezava med tvojim in mojim pisanjem? Si ti sploh citiral pravega?

Ti bo že nekdo razložil, če sam ne pogruntaš.


Kar ti razloži, saj si se ti razpisal.
Kaj je zdaj to neko izmotavanje? Čakam!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

DarwiN ::

Evo Jarno, nov primer te famozne AM4 nadgradljivosti:


Pa poglejmo:
1. Nadgradnja 3600 na 5800X3d: 310€ nov proc, za rabljenega dobiš ~50€ == ~260€ doplačila
2. Menjava cele platforme: ~290€ R7700 + ~120€ A620/B650 plošča + 16Gb@DDR6000 za ~75€, skupaj ~485€, pa za rabljen komplet 9600k+mobo+16gb dobiš ~150€ == ~335€ doplačila.

Katero opcijo imaš raje? 1 ali 2? Pričakujem odgovor od tebe brez palamudenja! 1 ali 2?

In kot rečeno, nadgradljivost je kljub vsemu dobrodošla, ampak v realnosti zgolj v ZELO specifičnih primerih...
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Jarno ::

Sam sem že izbral in sicer AM4. Zadovoljni uporabnik, tudi Win 11 so seveda podprti. Drugim pa nerad osebno (RL) svetujem, ker si potem del njihovega namišljenega "trpljenja", ko gledajo spletne benchmarke ipd.
Na AM4 platformi je sicer še gora drugih procesorjev, ki so vredni premisleka, npr. nadgradnje tipa R5 1500X -> R5 5600 ipd.
Sem pa že našel nekaj jamranj oblike "stuck with Kaby Lake".
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Jazon ::

@Darwin,
Kaj bi kdo rad je raztegljiv pojem.
Možnost izbire je tisto, kar je pomembno in obstaja zdaj ali pa čez dve leti.

Da lahko zamenjaš samo procesor in pridobiš v povprečju 70% boljše rezultate (glede na zgornji video) je super in retail je namenjen točno temu.
Jasno je, da proizvajalec ne more čakati, da se bodo vsi na AM4 nadgradili na 5800x3d, in bo zato ponudil P/P proc. na AM5 platformi. Na uporabniku pa je, da se odloči ali bo investiral v novo in postavljal sistem na novo, ali bo zgolj zamenjal proc. in gonil obstoječi sistem s 70% povprečne pohitritve.

Razlika med R7 7700 in 5800x3d pa je koliko, 5% v prid R7700?

tikitoki ::

Darwin je fanboj in mora tu zdraviti travmo, ker INTEL ni vec samoumevna izbira.

Sicer pa je odvisno tudi od primera do primera. Nekateri si privoscijo drage maticne, vec RAMa,... stvari, ki vplivajo na ceno in smiselnost.

Sam nadgradljivosti CPUjev ne cenim zelo, ker se mi vecinoma ne zdi smiselna. Je pa dodatna moznost in majhen plus, ko izbiras novo platformo. Pa ljudje imajo razlicne potrebe in prioritete.

DarwiN ::

Ampak še dobiš DDR5 rame, garancijo na komplet, pa še 7700 lahko nekoč nadgradiš na 9800X3D, s 5800X3d si pa v slepi ulici. 8-) In za vse to bi doplačal le ~75EUR.

Možnost izbire ja.. Sej zato pravim, da je nadgradljivost vseeno dobrodošla.. Ampak ne v takšnem primeru kot prikazuje zgornji video.. Ryzen1000/2000 na 5000.. Ali pa rabljen 5800X3d za ~150EUR, če bo dovolj hitro takšna cena. Ipd. Čeprav se bojim, da bo 5800X3d predolgo držal visoko ceno, podobno kot nekoč I7 8-nitni Inteli.

edit: dobro jutro, tiki.. Torej se ponovno strinjaš z mano.. Lepo, lepo. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Jarno ::

Kakorkoli, AM4 platforma je ena najuspešnejših vseh časov, tudi v tem obdobju. Ko sem gledal aktualne Amazonove lestvice prodajanih procesorjev, je na prvem mestu navadno R7 7800X3D, potem pa AM4 zen3 all-the-way! Seveda se vmes prikrade kak Intelov oz. AM5 procesor. IMO je nadgrajevanje starih procesorjev tukaj vpliven dejavnik.

Na Newegg-u je situacija bolj uravnotežena v smislu AMD:Intel.
#65W!

GrimReaper3 ::

Kdaj približno naj bi izšel 8800X3D? 8600X in 8700X tam najbolj zgodaj junija 2024, 8800X3D potem najbolj zgodaj proti novembra/decembra 2024?
Razmišljam če se še splača vzeti 7800X3D. Za 400EUR itak da bi se splačalo, ampak za tak denar ga v SLO ne dobim. Sem probal dati v košarico na MF, pa ne pošiljajo v SLO. Danes je celo 359EUR, ter 9EUR + max ene 25EUR poštnina = 393EUR.
Druga opcija je pa samo še Mlacom za 433EUR s poštnino, ker v Caseking in CU ne pride nič ceneje.

Aprila do junija itak bolje da nisem kupoval, takrat so crkovali. Optimalno bi bilo avgusta, septembra, ampak če kupim ob naslednji plači 15.12.2023, bi pomoje tudi še bilo OK. To pač le ni 10900K katerega sem kupil marca 2021 in je bil že takoj zastarel.

7600X pa izgleda da bo prišel iz garancije okoli 1.12. do 5.12.2023. To potem vseeno če ga sploh ne dajem noter in še 2 tedna do 15.12. zdržim na 6300U laptopu, če sem na njem že od 13.10.2023. Drugače kar tekoče dela, edino za igre ni.

Ravno zato jaz vedno ko se kaj pokvari, grem direktno v nabavo nove komponente. Ker komu se pa da čakat 4-5 tednov. S to AM5 platformo edino nisem pomislil da bom imel take probleme, da bi rabil tako zalogo denarja. Sem že na drugi plati in počasi na 2. in 3. CPU-ju ter 2. ramih. Drugič moram ob nakupu nove platforme imeti še vsaj 500EUR na rezervi. Ker zdaj crkujejo že CPU-ji, do sedaj je bilo to unheard of, vsaj če nisi šel v nebesa z voltažo.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

Mr.B ::

GrimReaper3 je izjavil:

Kdaj približno naj bi izšel 8800X3D? 8600X in 8700X tam najbolj zgodaj junija 2024, 8800X3D potem najbolj zgodaj proti novembra/decembra 2024?
Razmišljam če se še splača vzeti 7800X3D. Za 400EUR itak da bi se splačalo, ampak za tak denar ga v SLO ne dobim. Sem probal dati v košarico na MF, pa ne pošiljajo v SLO. Danes je celo 359EUR, ter 9EUR + max ene 25EUR poštnina = 393EUR.
Druga opcija je pa samo še Mlacom za 433EUR s poštnino, ker v Caseking in CU ne pride nič ceneje.

Aprila do junija itak bolje da nisem kupoval, takrat so crkovali. Optimalno bi bilo avgusta, septembra, ampak če kupim ob naslednji plači 15.12.2023, bi pomoje tudi še bilo OK. To pač le ni 10900K katerega sem kupil marca 2021 in je bil že takoj zastarel.

7600X pa izgleda da bo prišel iz garancije okoli 1.12. do 5.12.2023. To potem vseeno če ga sploh ne dajem noter in še 2 tedna do 15.12. zdržim na 6300U laptopu, če sem na njem že od 13.10.2023. Drugače kar tekoče dela, edino za igre ni.

Ravno zato jaz vedno ko se kaj pokvari, grem direktno v nabavo nove komponente. Ker komu se pa da čakat 4-5 tednov. S to AM5 platformo edino nisem pomislil da bom imel take probleme, da bi rabil tako zalogo denarja. Sem že na drugi plati in počasi na 2. in 3. CPU-ju ter 2. ramih. Drugič moram ob nakupu nove platforme imeti še vsaj 500EUR na rezervi. Ker zdaj crkujejo že CPU-ji, do sedaj je bilo to unheard of, vsaj če nisi šel v nebesa z voltažo.


Verjento CES z APU-ji.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PacificBlue ::

Lahk povem, da pri meni nisem imel nobenih tezav na am5 platformi z sestavo, posodobitvijo biosa itd..Rock solid.
Testirano pod obremenitvijo na cinebenchu..
Asus je koncno poflikal bios. Zadni je res stabilen.Tud expo enabled.
Majhno tezavo sem sam imel z bios renamerjem, ki je exe file, jaz pa linux na prenosniku. Nimam wine namescenga pa sem potem lastnorocno preimenoval fajl.
Itak je vazna sam cap koncnica.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

Do aprila letos (torej 7 mesecev po splavitvi), ki je bila 09/22 je imel konkretno Asus težave s preveliko voltažo procesorja.

https://slo-tech.com/forum/t633550/p790...


Če si kupil po aprilu (in dal hitro gor zadnji bios), si verjetno na varni strani.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

FireSnake ::

Test novih Threadripperjev na anandtech:
https://www.anandtech.com/print/21124/a...

Veselo branje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

pegasus ::

Kdo danes še bere? ;)

FireSnake ::

Nisem menda izumirajoča vrsta? :O
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sbawe64 ::

pegasus
Hvala za troll komentar in trošenje kapacitet za shranjevanje.
2020 is new 1984
Corona World order

pegasus ::

Super, vsaj dva še bereta :)

_Denny_ ::

Branje reviewov ne bo potrebno, ker bomo v kratkem verjetno dobili mtosev-ove osebne izkušnje z 7980X. Upajmo, da je MS omilil težave s 64+ threadi, ker ga drugače pri vsakodnevnih opravilih ne bo izkoristil :))

Da ne bo samo bzv nabijanja - Asrocku je z novim biosom (vsaj na x670e Taichi) uspelo zoptimizirati memory training iz nekaj minut v minuto ali manj. Počasi zgleda več ne bo tako velikih razlik med vklopljenim in izklopljenim memory context restore.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

FireSnake ::

Mali mehko so problem, ko okna niso znala izkoristiti vseh jeder odpravili (zanimivo bi bilo slišati tiste, ki so govorili: "samo še eno posodobitev rabi, potem pa bo").

Pa toše trza na Intel platformo. Smo mu že zadnjič svetovali AMD, pa ni hotel slišati. No, važno je, da mu računalnik dobro služi. Saj zraven mu pa tudi nismo nič dali.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

DamijanD ::

Tudi Linux je imel en manjši problem s številom corov:
https://forum.level1techs.com/t/how-tru...

FireSnake ::

Zdaj, ko je RAM poceni, bi veljalo razmisliti o nakupu hitrejšega RAMa.

Gledal sem, če so kje kakšni testi z DDR5 8000 na novi Ryzen platformi:
https://www.anandtech.com/print/18765/g...
(ali kja podobnega) pa nisem zasledil nič pametnega.

Potem, verjento, že ni taki bum.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

l0g1t3ch ::

Kakšno je pa kaj stanje s podporo 48GB palčkam na AM5 platformi ? Predvsem me zanima 2x48GB.

_Denny_ ::


Čisto lepo dela, samo izgleda malo čudno, ker smo od pojava dual channela vsi navajeni na 2nGB.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

FireSnake ::

l0g1t3ch je izjavil:

Kakšno je pa kaj stanje s podporo 48GB palčkam na AM5 platformi ? Predvsem me zanima 2x48GB.


Vse zrihtano.
To je urejeno že v AGESA version 1.0.0.7.a

Potem ima 1.0.0.7b:
Improve memory compatibility

Vmes še 1.0.0.7c (ki pomnilnika eksplicitno ne omenja)

In zadnja: 1.0.8.0
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

l0g1t3ch ::

Pa dosegajo moduli v praksi 6000MHz?

Kakih testov ne najdem, uradne informacije MB vendorjev so pa sploh skope, redko katetera QVL lista sploh omenja 48GB module.

_Denny_ ::

V mojem prejšnjem postu sem ti dal CPU-Z screen s Corsair Vengeance 96GB DDR5-6400 CL32 (CMK96GX5M2B6400C32) kitom in 6400 XMP profilom. Brez težav dela 24/7 že od konca avgusta dalje.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

l0g1t3ch ::

_Denny_ je izjavil:

V mojem prejšnjem postu sem ti dal CPU-Z screen s Corsair Vengeance 96GB DDR5-6400 CL32 (CMK96GX5M2B6400C32) kitom in 6400 XMP profilom. Brez težav dela 24/7 že od konca avgusta dalje.


Spregledal, ali pa tale forum malo čudno dela, ker bi prisegel da sem videl samo post od FireSnake-a.

Hvala, take izkušnje iz prve roke so največ vredne!

P.S. Sem mislil da je najvišja hitrost rama za AMD 6000Mhz da ti pri višjih potem interni bus ne dela več v razmerju 1:1 ?

_Denny_ ::

Boljša podpora za višje hitrosti je od 1.0.0.7b dalje. Po besedah AMD-jevcev na Redditu bi naj večina AM5 CPU-jev zmogla vsaj 6400 v razmerju 1:1.
https://wccftech.com/amd-agesa-1-0-0-7b...

Po vklopu XMP/EXPO profila ti sicer nastavi na UCLK==MEMCLK/2 in moraš ročno spremeniti v UCLK==MEMCLK.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

l0g1t3ch ::

Hvala za odlične informacije.
Očitno se je stanje precej spremenilo od poletja ko sem nazadnje gledal.

FireSnake ::

_Denny_ je izjavil:

Boljša podpora za višje hitrosti je od 1.0.0.7b dalje. Po besedah AMD-jevcev na Redditu bi naj večina AM5 CPU-jev zmogla vsaj 6400 v razmerju 1:1.
https://wccftech.com/amd-agesa-1-0-0-7b...

Po vklopu XMP/EXPO profila ti sicer nastavi na UCLK==MEMCLK/2 in moraš ročno spremeniti v UCLK==MEMCLK.


Ja, s tem se moram še jaz poigrati, ker imam 6400 RAMe.
Nimam pa teh luštnih 48tk ampak 2 x 16GB.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Bostjan_321 ::

Ryzen 7000 Cpu-ji torej podpirajo tudi intelov xmp?

Jaz sem vedno gledal samo tiste z expo.

sbawe64 ::

FireSnake je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Kakšno je pa kaj stanje s podporo 48GB palčkam na AM5 platformi ? Predvsem me zanima 2x48GB.


Vse zrihtano.
To je urejeno že v AGESA version 1.0.0.7.a

Potem ima 1.0.0.7b:
Improve memory compatibility

Vmes še 1.0.0.7c (ki pomnilnika eksplicitno ne omenja)

In zadnja: 1.0.8.0

ASRock ima 1.10.0.0
https://wccftech.com/asrock-amd-agesa-1...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

FireSnake ::

Podpora za G verzije.

7000G bo glede na specifikacije:
- 4nm
- 8 / 16
- TDP 35-65W
- grafika Navi (RDNA 3)

prava zverina.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

GrimReaper3 ::

_Denny_ je izjavil:

Čisto lepo dela, samo izgleda malo čudno, ker smo od pojava dual channela vsi navajeni na 2nGB.

Jaz sem pred kratkim gledal prodajne številke na MF. Očitno ima večina ljudi OCD, ker ne marajo 48GB in 96GB. Jaz osebno bom šel na 2x32GB, ko bo potreba. Trenutno izgleda da je to še prej 10 let kot 5 let stran.
Če sem s 4GB zdržal do konca 2015 in moral uporabljati razne fixe za zadnjih par COD iger ter do konca poletja 2020 z 8GB, potem bi bil ekvivalent s trenutnimi 32GB tam do 2032. To pa res ne bom nikoli zastopil sam sebe zakaj od 2014 do 2020 nisem bil v hardwaru. Še največji nakup je bila GTX 1070 ob izidu 2016.

Čudno da ker AMD že zmore 6400, zakaj še vedno ni več kot 6000 CL30 kitov vse od izida septembra 2022. No jaz se ne sekiram, mi vsaj ni treba menjat ramov. Sicer so pa čipi verjetno precej podobno zmogljivi kot pri npr. 6600 CL34. Tudi cena ni dosti drugačna, ker ponavadi se vidi že po ceni koliko so kateri zmogljivi. Kaj višje pa verjetno ne gredo, vsaj ponavadi so binnani tudi za max hitrost.

Zgodovina sprememb…

GrimReaper3 ::

Sicer pa če bi bil malo na hardware straneh ali kakšnem Redditu, bi hitro ugotovil kateri kiti so trenutno najboljši price/performance za AMD. Če niso kar 6000 CL30, vsaj za 1:1. 1:2 se verjetno itak ne splača, če gredo samo do 8000.

Kakorkoli že, za svoje 6000 CL30 bom poročal kako se obnesejo na 6400, ko dobim enkrat 7800X3D. Pred tem mi ni delalo niti na 6000, ker sem imel še en star BIOS. Še 3 tedne, skupni downtime bo točno 9 tednov. Po čem takem bi človek itak zamenjal tabor, ampak trenutno na žalost ni alternative. Intel ima dober CPU samo 13600K, ampak to se ne splača menjati, če si bil že prej na 7600X kot jaz.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Ti še zdaj kar nisi sestavil računalnika?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Na YT je nekdo testiral R7 7800X3D z dvema pomnilniškima konfiguracijama: 7600MHz CL36 Vs 6000MHz CL30



TL;DR: Vsaj s tem procesorjem prihraniš nekaj denarja, če kupiš 6000MHz module.
#65W!

Wrop ::

GrimReaper3 je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

Čisto lepo dela, samo izgleda malo čudno, ker smo od pojava dual channela vsi navajeni na 2nGB.

Jaz sem pred kratkim gledal prodajne številke na MF. Očitno ima večina ljudi OCD, ker ne marajo 48GB in 96GB. Jaz osebno bom šel na 2x32GB, ko bo potreba. Trenutno izgleda da je to še prej 10 let kot 5 let stran.
Če sem s 4GB zdržal do konca 2015 in moral uporabljati razne fixe za zadnjih par COD iger ter do konca poletja 2020 z 8GB, potem bi bil ekvivalent s trenutnimi 32GB tam do 2032. To pa res ne bom nikoli zastopil sam sebe zakaj od 2014 do 2020 nisem bil v hardwaru. Še največji nakup je bila GTX 1070 ob izidu 2016.


Igra Jedi Survivor požre 15 GB, samo da pride v glavni meni. Ob prvem zagonu te igre sem imel, ko je optimiziral igro za PC, še poleg nekaj odprtih programov, zasedenost preko 31 GB. 64 GB bo kmalu dokaj realna vsakdanja potreba.
Bo treba vprašat Apple, kako je njihovih 8 GB lahko 16 GB pri PC. :))
««
609 / 611
»»