» »

Zvočna kretnica

Zvočna kretnica

_ID_ ::

Pozdravljeni! Kar se tice elektrotehnike sem se precej na zacetku. Zanima me, ce ima mogoce kdo kak nacrt za zvocno kretnico z vezalno shemo in izrisanim vezjem. Izdelava naj nebi bila prevec komplicirana. Rabil bi kretnico za nizko in visokotonski zvocnik.

Hvala za pomoc!!

zlabo ::

Pasivno ali aktivno? Pa če pasivno, za kolikšno moč rabiš?

LPl, zlabo

_ID_ ::

Kakšna pa je sploh razlika. Vem, da so čudna vprašanja, ampak ne vem kam drugam naj se obrnem. Rad bi taksno, ki dobro dela in je enostavna za naredit. Moc je tam nekje okrod 100- 120 W

zlabo ::

Sicer je to že blo obdelan, pa ti bom vseeno razložil;)

Aktivno kretnico vežeš med izvorom NF signala in ojačevalcem. Pri taki kretnici potem rabiš posebej ojačevalce za različne zvočnike (za sub svojega, za srednje in visoko tonce pa svojega -- odvisno kako razdeliš signal).
Prednost aktivne kretnice je v boljši kvaliteti zvoka, ker ni izgub.

Pasivno kretnico pa vežeš med ojačevalec in zvočnik. Imaš ojačevalec, pelješ ojačan signal na kretnico, iz te pa potem na različne zvočnike.
Prednost pasivne kretnice je da imaš lahko en ojačevalec za vse vrste zvočnikov, prednost je tudi precej lahka izdelava.
Slabost pasivne kretnice je, da dobiš nekoliko slabši zvok zaradi izgub, saj tu že tečejo veliki tokovi.
Če iščeš pasivno malo poglej po oddelku Elektrotehnika al pa po oddelku Avdio&video, ker je to že bilo obdelano. In to ne dolgo nazaj.

LP, zlabo

Tomay ::

Najbolj enostavno je da za visokotonca daš en kondenzator (folijski, nima označeno +) za bas pa eno tuljavo.

ta kretnica reže 6 ali 12db na oktavo (če se prav spomnim)

Če hočeš malo poračunati imaš na internetu programe, s katerimi zračunaš kretnico in pri kateri frekvenci ti reže.

eno stran se ti jaz zbrskal tule
Voodoo 4Ever

_ID_ ::

Hvala za odgovor! Bom malo pogledal po forumu. Nekaj sem ze prej iskal a nisem nic nasel. Zdaj vsaj vem kje iskati!

_ID_ ::

Nikjer ne najdem nobene teme o pasivni kretnici. A mi lahko kdo pomaga!?:8)

ingange ::

Lep pozdrav vsem .
Da ne odpiram nove teme bom kr to izkoristo .
Eko mam namen naredit sub. kompresiski cca 50 l volumen . V njem bas 25 cm 150 w 8ohm poganjala pa bi ga končna pa 150 domače izdelave . rabim še samo kretnico . In bi lepo proso da mi kdo nariše shemo za polnega laika . Shemo v tem smislu da grem z njo v trgovino mi dajo dele in doma skup zalotam .
Hvala lepa .

Mam pa še eno vprašanje . Ko prižgem končno poči v zvočnikih . Se da kako to preprečit ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ingange ()

vlado1 ::

pokanje preprečiš z soft štartom-če si delal končno doma še dodaš not rele in kondenzator
če si popoln laik še naredi laično kretnico vzami bakreno žico iz kakšnega trafota vsaj o.75mm2 debeline in jo namotaj okoli štila od metle več bo žice bol bo nizki bass z tem pa tudi večje izgube med plus in minus pa daj elektrolit 250v 10mf
zvočne omarice in pasivne kretnice pa se drugače računajo (zato rabiš tudi določene podatke od zvočnika)
in z tem se pridobi optimalen sound-boljši elektroliti,debelejša žica ,čvrste kište ...ampak vse to tudi podraži izdelavo
za izračun kretnic so bile že debate o tem sam jih tud ne najdem tak da malo poglej še tle .jaz sam drugač uporabljam računalniški program ,kjer so tudi vse simulacije not
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

ingange ::

Ja končno sem delal doma pred 15 stimi leti . In od takrat je stala v kleti zaj jo bom postavo na častno meto v dnevnni sobi . da nebo čisto brez pomena pa naj poganja sub , ker mi bas tak lei v kleti . Z a ta soft start kak se to naredi in kam se veže ? Kaj je možno kako skico al pa shemo na mail ? (ingange@gmail.com) .
Za kretnico pa če razumem prav :lak žico iz trafota 0,75mm2 ali debelejšo navijem priblino kolko ? 10 m al več . tu je vezan plus od signala pol pa med plus in minus elektrolit 250v 10mf in potem naprej na bas .
Slika če sem prav razumel .

Hvala v naprej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ingange ()

vlado1 ::

če si delal ojačevalec sam pol pa še not naredi filter za bass pa soft štart pa bo
za načrt pa moram mojga elektronika vprašat pa ti pol nekak pošljem
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

LordTado ::

Ne vem če se ti sploh splača delat ker so pasivne trisistemske pocen...

vlado1 ::

ja po tisti skici prav vežeš-nisem je prej videl saj pravim več bo žice nižje bo igralo-s tem pa se tud izgube večajo.
tudi kondezator lahko večaš vrednost npr 22mf.
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

ingange ::

Se pravi če dam večji kondenzator bo bas še nižji ?
Za soft štart pa si predstavljam da pride na izhod vezan rele ki ob startu spusti tok v kondenzator in nato preklopi na zvočnik . Če si to prav prdstavljam . In če si ali je možno to naredit tudi mehansko ? se pravi da bi mel stikalo in bi po vklopu pač izključo kondenzator ? Kaki kondenzator pa ?
Oprostite mojemu neznanju , mam pa zato več volje :)

vlado1 ::

ROČNO VKLAPLJANJE BI TUDI ŠLO JA NAJDI KAKŠNO STIKALO PA PROBAJ
EVO ZAJ PA DOMAČA NALOGA
-navij špulo do 1,8mh kondenzator 10 mf bas špila do 1,5kh ali
-navij špulo do 6,8mh (baker navij na ferit ali na železno cev) kondenzator 47mf med kondezatorjem in plus polom dodaj upor 4,7ohm 20w tu špila bass do 500hz ali
-navij špulo 5,5 mh daj kon. 141mf in še enkrat špulo pred plusom 2mh in to v škatlo 40cm x 40cm x 60 cm ta box bi ti moral delat od 30hz-250 hz,86db ,kar pa je že mehak bass -z bandpas kišto pa gre bass še nižje
-----vse to so šolski izračuni-------
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

ingange ::

Ja mislim da sem pado na prvi nalogi .
Prelaufal celi maribor , nihče noče dat oz prodat te žice .
Na koncu sem jo dobo v 4ti trgovini oz tovarni kjer sem bil in sicer v proizvodnji predstikal , pa še to samo 15m 0,75 mm .
ko sem to navil mi merilnik pokaže 1,4 mh . Prosjačit mi ni več ker vsi samo zavijajo z okami ko prideš z tako željo . No pa nisem odnehal še in sem šau v čip trgovino da kupim kondenzatorje pa da malo experimentiram in odgovor da take vrednosti ne obstajajo pa da sploh ne vem kake napetosti rabim in ...... pa me so lepo odslovili . Zgleda ker ne vem dovolj . Malo sem zgubo voljo , prodajajo kretnice že od 20 eur naprej samo iz principa ne kupim .
Sem že naročo les za boks tak da odnehal ziher ne bom .
Kaj še lahko prosim za vrednost tistega kondenzatorja za soft start pa mogoče razlago kak se to zvže .
hvala

vlado1 ::

jaz tud iz MB pošlji mi tvoj tel .v čipu pa drugič reči da jim jeb.. vse po spiski --majo te kondiče ,oz kombinacijo -grema vkup drugič
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17236502 (19961) čuhalev
»

kako narediti ojačevalec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
22928738 (11731) N4m31355
»

Kako naj vem koliko prenese aktivni zvočnik in nekaj vprašanj okoli akustike

Oddelek: Zvok in slika
224858 (4382) jest10
»

priklopitev 4 zvocnikov na 2 kanala -avto

Oddelek: Zvok in slika
142622 (2194) Pyr0Beast

Samogradja Subwooferja!!!!!

Oddelek: Zvok in slika
286131 (5700) CaqKa

Več podobnih tem