» »

Win2k, instalacija, pomoc

Win2k, instalacija, pomoc

Matty ::

Odlocitev je padla. Tale vikend instaliramo Win2000 na racunalnik. Imam ze instaliran WinMe na 20Gb disku (dve particiji, 3 in 17Gb), Win2k pa bodo sli na "star" 8Gb disk.. Glede na to, da je disk kar velik, se bolj splaca narediti dve particiji (npr. 3 in 5 Gb)?

Imam vprasanje glede Outlook Expressa. Se da mogoce nastimati, da lahko isto posto beres tako v WinMe in Win2k, torej, da uporablja isto bazo?

Kako je z deinstalacijo Win2k (npr. da mi ne odgovarjajo, oz. da bi se prevec pritozevali zaradi slabega racunalnika)

Pa se, kako se nastima v bootu AUTO zagon v Win2k? (oz. po npr. 5 sekundah)

tHANX ZA POMOC...

andrej ::

najboljse je naredit dve particiji. recimo eno za sistem drugo pa za podatke in programe. 3-5 je OK. lahko tudi 2-6.


OE pa lahko tako nastimas, samo moras v vsakem nastavit. Natacno ne vem, ker ga vec ne uporabljam, obstaja pa ta opcija...


deinstalacija mas navodila na www.budja.com


boot. right click na My computer, properties, advanced, startup and recovery...

OrlyTM ::

Jah glede particij bom tko povedov ... men se ne zdijo lih zanimiva rešitev ... je sam polno šare po računalniku kr en kup enih črk pogonov ... smrdi ... kaj je narobe z eno samo win2k particijo ? Jest mam 2x15GB IBM v raid 0 polju in gor furam eno samo particijo za win2k ... in ne razumem, kaj bi pridobu, če bi mel npr 2 particiji

Glede izgube prostora pri velikih diskih je pa NTFS kr vredi pošlihtal to zadevo, tko da pr 30GB zgubim približno 1,4GB ... in ta košček niti pod razno ne pogrešam

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

JLP ::

Tud men se zdi brezveze met več particj na disku. Edino če koga skrbi varnost svojih podatkov naredi dve particije. Pa itak bi tak človk raj še en disk al pa CDR mu pa to skos backupirov. Za doma je pa čist dost če nardiš eno veliko particijo

OrlyTM: Tistga placa pa nis zgubu.
Proizvajalci diskov napišejo da je disk velik 30GB kar zanje pomeni 30.000.000.000 B in tuk bajtov tud je velik.
Windowsi pa velikos računajo tako da teh 30x10^9 delijo namesto s 1000^3 s 1024^3 (1024 = 2^10) in tako dobiš velikost 27,939... GB.
Edina izguba k nastane je zarad velikosti cluster siza ki je tudi najmanjša velikost ki jo ena datoteka velika. Če ti narediš fajl velik 1 bajt cluster je pa velik 4096 bajtov (mislim da je to default za Win2k) pol bo fajl na disku zasedu 4096 bajtov in ostalih 4095 bajtov gre v nič.
Live long and prosper!

TESKAn ::

Zakaj dve particiji? Zarad win98. Ko se totalno sesujejo, pomaga sam format c:, in če nimaš CDR - ja, si lahk ob kaj pomenbnega (recmo 1 giga MP3 - jev, DLL - danih z 33.6 modemom:D). Pr dveh particijah teh problemov ni sploh. Pa tut programi - veste, kok dela je, da naštimaš vse tko, ko s meu prej? Jaz sm včasih porabu tut do 3 ure, da sm pošlihtu računalnik.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Matty ::

Torej... glede particij...

Sami imam sedaj 2 particije na 1 disku (1 WinMe, 1 podatki) ter na drugem disku Win2000...

Zakaj dve particiji na enem disku? Ker so se mi Win98SE in WinMe ze tolikokrat sesuli, da nocem izgubit nekaterih podatkov...

Matty ::

Torej... uspelo mi je naloziti Win2k. Yipieee!

Problemi... Moral sem izkljuciti moj stari 20 Gb, da sem lahko instaliral na drug disk. Ko sem stari disk zopet prikljucil, seveda boota za win2k ni bilo vec...

Verjetno bi lahko popravil boot s startup diskom. Samo, kje se ga naredi????

BigFoot ::

jest mam pa tri particije ne enmu disku. ena za Win98SE, ena za Win2K, ena za vse ostale podatke

JLP ::

Seveda če uporabljaš več OSov je logično nardit več particij.
Sm imu 1 za Win2k, 1 za Win98 (k ga nkol več gor nam dajov k je čist kurac glede na Win2k) pa 2 za GNU\Linux (swap pa podatki/OS).

Matty:
Dej CD z inštalacijo Win2k v CD-ROM da ti požene inštalacijo.
Pol pa pazi k te bo nekej sprašval če hočeš nadeljevat inštalacijo al pa popravt inštalacijo (nekej kr morš R prtisnt).
Pol pa tm poprav MBR al boot od diska al nekej takga.
Pol more bit pa Win9x u meniju od NTLoaderja.
Če ga ni pa preber Readme.txt al pa je Setup.txt na CDju z inštalacijo Win2k. Tm piše koko ročno dodat Win9x u meni.
Še bol pa je da kašn drug boot loader uporablaš (LILO od GNU\Linuxa al pa XOSL).
Live long and prosper!

andrej ::

Zakaj vec particij?


Moj notebook z 6 GB diska ima 4 particije:

- eno za sistem
- eno za programe
- eno za podatke
- swap particija



Torej kaj se zgodi ce formatiram particijo z sistemom? Nic, nic programi in podatki ostanejo na svojem mestu...



Zakaj vec particiji?


Na desktop sistemu z 60 GB diskovja mam 13 particij:
- eno w2k
- eno za w2k programe
- eno za igre
- eno za podatke
- 4 prazne
- eno swap
- 3 particiji za whitlerja
- eno za VMware


Ko se mi pac zaljubi lahko katerikoli sistem sformatiram in ponovno instaliram... Hja, pa ce mas se eno zelo veliko je tudi fragmentacija vecja, pri NTFS pa clusterji nic kaj... Da niti ne govorimo, da je delo z particijami bolj pregledno kot ce imas eno velik disk z miljoni programi in folderji...

andrej ::

OrlyTM: Upam, da se zavedas kaj se zgodi, ce ti v RAID 0 pade en disk :D

ce nimas kaksni pomembnih podatkov je to OK, ker se ponavadi RAID 0 uporabi za manj pomembne podatke, kje pa hoces bit ziher pa uporabis RAID 1. Recimo sistem in swap file in programe mas na RAID 0, pomembne podatke pa na RAID 1...

OrlyTM ::

Andrej: če ti v raid 0 pade en disk itaq zgubiš vse podatke, če menjaš ali na novo formatiraš, morš pol tut raid polje na novo generirat in podatkov ni več. Sploh pa kje piše, da ti pade sistemska particija, lahk ti pade particija kjer maš pomembne dokumente ... na take variante z particijami za backup se jest ne zanašam ...

Sam mam precej podatkov, ki jih ne smem izgubit ... edina varna zaščita je backup kopija na CD ali DAT ... v mojem primeru je to CDRW za sproti, dvakrat mesečno pa tud CDR ... mam pa tut še eno mašino in direktorij My documents je na obeh mašinah enak in ga sinhroniziram dnevno... mislm, da z particijami nebi naredu nič bolje ... ?!?!?

Particije so mi zasmrdele že v času manjših diskov, ko se je zgodlo, da sm hotu program instalirat, pa ni šel ne na eno ne na drugo particijo, ker ni blo dost prostora v kosu, drugač sm mel pa na obeh particijah skupi dost prostora ?!?

Particije pri meni ne sploh.

Lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

saj jaz nisem reko da mam vec particij za varnost...to sploh ne gre...

pravim samo, da ce ti v RAID 0 en disk gre rakom zvizgat grejo podatkih iz obeh diskov... ce pa mas pomembne podatke na RAID 1 pa ce en disk crke podatki na drugem se ostanejo... Poanta mojega bluzenja je bla, da se RAID 0 splaca samo pri manj pomembnih datotekah - datotekah, ki so nadomestljive. Recimo sistem, swap file itd... Ostalih pomembnih datotek ni pametno dajati na RAID 0.

Backup pa je pametno delat pa tudi ce mas RAID 5 ali RAID 0+1. Backup je le backup...

OrlyTM ::

Ja vse lepo in prav .... sam potem pa pride zadeva že precej draga .... večina ki imamo raid nas je lih dobr skupi kesh spravla za dva diska za raid ... kje je pol se kesh za še en disk za podatke .... :)
Bi blo fino ne, sam pač je treba še proc, grafokarto, plato.... menat :)

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

saj ni treba vec diskov. saj lahko mas na istih dveh diskih RAID 0 in RAID 1 - odvisno od resitve, ki jih uporabljas... RAID 0 za sistem in ostalo in RAID 1 za pomembne stvari...:D

OrlyTM ::

Kako pa to zgleda ... kt se jest spomnim instalacije, sm mu mogu povedat dva diska in v kakšno polje jih želim generirat ... nič pa nism zasledu o kaki delitvi na particije?

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

PaJo ::

Ja to bi jaz tudi rad vedel kak to gre, vsaj z temi cenovno ugodnimi RAID IDE kontlolerji:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

zato pa sem reko, da je odvisno od resitve... recimo v w2k, ki je softverska resitev lahko to lepo naredis. Eno particijo na vsakem disku uporabis za RAID 0, drugo pa za RAID 1. Kako pa to dela na teh IDE RAID kontrolerji pa ne vem, ker nobenega nimam...:O

OrlyTM ::

Hja ... spljoh nism vedu da se zadeva da pošlihtat tu softversko ... sam a je speed boost tot tolikšen kot pri dveh fizično ločenih diskih povezanih v raid ? Zanima me predvsem hitrost ne varnost ...

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

Tocni cifer nimam, jasno pa je da softverska resitev ne more bit tako hitra. Seveda pe je vse odvisno od izvedbe. Nekje sem zasledil da je softverska v w2k nekoliko pocasnejsa, vendar razlika ni kar tako opazna... samo v splosnem je to zelo tezko rect na pamet... najboljse je sprobat pa tocni vidis kak se stvar obnasa v tvojem racunalu...

BoO ::

"Torej kaj se zgodi ce formatiram particijo z sistemom? Nic, nic programi in podatki ostanejo na svojem mestu... "

1. Kaj, to pomeni, da če formatiram particijo na kateri je sistem, bodo programi, ki so na drugi particiji še vedno delovali po novi instalaciji sistema?

2. Kolikšna je primerna particija za swap (velikost)?
An approximate solution to the right problem is more desirable than a precise solution to the wrong problem.

CaqKa ::

matty:
glede outlook expressa
naredi si na disku neko mapo kjer želiš imeti majle,
recimo c:\email
na obeh sistemih nastaviš OE na ta dir nastaviš pa ga na
Tools > Options > Mainteance > Store folder
tako se vsaj nastavi OE6 mogoče je oe5 kaj drugače, po vsej verjetnosti pa ne bistveno

btw particije so pa čisto stvar okusa... glede programov pa lahko rečem da samo določeni delajo brez ponovne inštalacije, recimo kakšen mirc ali pa winamp.. tak da tisto imet posebej particijo za programe je malo bullshit, če že potem imejte particijo za programe in sistem na isti particiji


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mandrake 8 v WMWare

Oddelek: Pomoč in nasveti
131391 (1179) Paramedic
»

RAID vprasanja

Oddelek: Pomoč in nasveti
101317 (1181) whatson
»

RAID FAkju

Oddelek: Pomoč in nasveti
191875 (1579) Paramedic
»

aktiviranje RAIDa na ABIT KT7a

Oddelek: Pomoč in nasveti
81063 (951) Loki
»

RAID kontroler (abit kt7)

Oddelek: Strojna oprema
271987 (1788) Igor

Več podobnih tem