» »

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu!

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu!

««
7 / 11
»»

Pithlit ::

Za debianove pakete skrbi shadoi. Aja, pa mimogrede, ne uporabljam ubuntu in uporabljam cvs zadeve. Sicer pa grajenje zadeve s CVS-a ni ne vem kako komplicirana zadeva. Kako? Kaj? Zakaj?

*edit* No, jaz e17 uporabljam kot moj glavni WM. Za moje potrebe je dovolj stavilna zadevščina. Pa super zgleda:D .
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

christooss ::

Ja sej vem da nisi ubutnu user. Link sm dal samo zato da vidš da so to novi paketi. Jest ne rabim iz cvsja delat vse. Mi je bol vse apt-getat. Je bolj prikladno :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

civic_ ::

mene je Kubuntu razočaral. poln hroščov...kr sredi dela se oglasi zvok razbite šipe, opozorila...ne dela prow, recmo kynaptic se mi sploh ni hotel zagnat...zbrisal sem ga bom dal rajši slackware, ki je še kr primeren tudi za začetnike

Pithlit ::

Prikladno že... ampak v novem CVS-u imaš najnovejši slo prevod pa popravek za alt-tab.
Life is as complicated as we make it...

christooss ::

A kdo ve kater ukaz prikaže vse soodvisnosti enega paketka. npr. katere knjižice in programe rabi mozilla firefox?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

64202 ::

apt-cache show paket - osnovni podatki
I am NaN, I am a free man!

christooss ::

Spet en članek o Ubuntuju

Po avtorjevem mnenju je dobil 10/10 :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Pithlit ::

BTW - updejtan slo prevod enlightenment u cvs-u, kdaj bo .deb pa ne vem :| . Aja, pa še prošnja: če kdo enlightenment uporablja prosim za kak feedback kle.
Life is as complicated as we make it...

christooss ::

Izšel je Colony CD 2. To je breezyjev develpment CD. Še link

Da ne bo Gandalfarju treba pisat :) Ne uporabljat breezya razen če nočte met problemov :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Pozabu sem povedat da obstaja LiveCD ki ga v Colony CD1 ni bilo.

DL page
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Sycroft ::

fantje pred kakim mesecem sem narocil ubuntu cdje, ker je pisal da mi samo enega ne bodo poslali sem jih narocil vec. tako moram sedaj zadevo razdati:P dobil sem 5 paketov za amd64 ter 10 za navadne platforme.. vsak paketek vsebuje 2 cdja (en install disk in en live cd). tko da ce si kdo zeli met originaln cd mi nej poslje mejl oz pm

christooss ::

ah jest pa še vedno nisem dobuu CDjev. Sem jih naručil preveč :) Ena nula preveč:8) . No sej bomo vidl če jih bodo poslal.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Poldi112 ::

Pred tednom dni sem si nalozil Kubuntu na laptop. Prijetno presenecen. Edino par stvari me bega.

V konzoli sem si spremenil root password. Prej je bil enak kot od userja. Zdaj mi v konzoli uposteva novega, ko klikam Admin mode v KDE pa se kar starega. To me precej nervira.

Druga stvar je da mi po uspesno vnesenem geslu ne da admin mode-a. Ti ni blazen problem, ker zelo redko to rabim. Recimo to se mi dogaja ko grem na network. Tja grem ker se ne vem v kateri file vnesti default route. Je pa cudno, da je tam vpisana pravilna (edino siva je tako da ne morem nic editirat).

Tretja je pa da mplayer-ja ne morem normalno preko apt-get instalirat. Sicer sem nasel neka navodila, kaj vse moram delati. Ampak cemu je to treba. Sem mislil da bom imel avtomaticno dostop do vsega kar ima debian.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

hruske ::

Kde ti še vedno vzame geslo od uporabnika, ker dela prek sudo.

Mplayer je nekoliko problematičen kar se tiče licence, ker ni ravno točno znano kaj je kdo napisal oz. je vprašanje na kakšen način se je tista koda znašla tam notri. Zato ga tudi Debian nima v svojih arhivih, ampak obstaja poseben repoztorij.

Če vzameš ftp.nerim.net debian repozitorij, in pišeš nekaj cajta apt-get build-dep mplayer oz. apt-get -b source mplayer (oz. drugi ustrezni paketi, za katere ti zajamra) bi ti čez nekaj cajta verjetno uspelo skompajlat delujočo zadevo za ubuntu. Če ne maraš dodatnih paketov, ki se namestijo, si naredi spisek trenutnih programov z dpkg-query -W --showformat='${Package}\n'
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Gandalfar ::

Dej .. sej bolj zakompliciraj zivljenje hruske :))

Zadeva je veliko bolj simple:

Navodila:
1. http://ubuntuguide.org/#extrarepositori...
2. http://ubuntuguide.org/#mplayer

hruske ::

O.

A so jih dal na voljo že skompajlane, al kaj??
Rad imam tole državico. <3

Gandalfar ::

itak, v ubuntubackports :)

christooss ::

Če lahko priporočim backport linke

deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-extras main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-backports main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-extras-staging main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-backports-staging main universe multiverse restricted


Zadnja dva sta drugačna (hm drugačna) imata malo več novejših programov. Npr nova verzija gaima itd. TO so projekti ki še niso preverjeno stabilni. Ampak lahko potrdim da vse deluje OK.

Poldi ne pozabt inštalirat kodekov :) :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

64202 ::

Zakaj se pa sajtu rece ravno backports, meni se glede na win32 codecs zdi bolj ubuntu-illegal :)
I am NaN, I am a free man!

Poldi112 ::

Ja, kodekov sem videl da je ogromno. Malo sem razvajen iz gentoo. Tam imam samo en paketek z vsemi kodeki, nic ne izbiram katere vse strani naj uposteva,..

Mogoce kdo ve kako naj kde prepricam, da bo vzel root geslo za admin mode?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

64202 ::

> Malo sem razvajen iz gentoo.

Ja, jaz sem tudi razvajen, ker je treba samo en binary repo. dodat notri, namesto da cakam da se vse skompajla. Peace :D
I am NaN, I am a free man!

Poldi112 ::

Kompajlanje me v glavnem ne moti. Ampak na tem pocasnem notebok-u ga pa res nocem. In to je edini vzrok da sem dal gor Ubuntu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

christooss ::

Od 5.04 Hoarya developerji ne razvijajo več. Kaj to pomeni razen varnostnih popravkov ne pride v poštev noben nov program. Kaj to pomeni: NOBENE Mozille Firefox 1.0.4 (ker se smatra za svojo verzijo)

V ta namen so začeli Unoffical (ki je pred kkšnim mescem postal official) project Backports. Da bi uporabnikom na mašine prinesli nove programe ali nove verzije starih programov.

Glede kodekov v backportsih jih majo zarad tega ker jih v universe nesmejo met zaradi legalnih težav Ubuntu pade pod tožbami. V backportsih so pa lahko ker jim nič nemorjo :\


Enako tud jest ne razumem zakaj je zdej tolk kodekov na listi

Prej je blo treba samo gstreamer-all inštalirat + win32 kodeke. Zdj je pa lista res dolga

A kdo slučajno ve zakaj zavraga apt-get mplayer inštalira zravn še xmms?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Ubuntu fundation zaštartala z desetimi milijoni dolarjev
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Trubadur ::

Imam 80 Gb velik disk, ki je razdeljen na 4 dele. 2 partriciji sta FAT32 (Win, C in D) ostale dve pa SWAP in ReiserFS za Linux.
Ko hočem mountat D od WIndows mi javi tole:

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hda2,
missing codepage or other error
(aren't you trying to mount an extended partition,
instead of some logical partition inside?)
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so

C partricijo mi mounta bp in lahko berem, pišem. Kako mountat extended partricijo?

lp
Berite Thomasa!

hruske ::

in kaj ti "dmesg | tail" pove?
Rad imam tole državico. <3

Zaspan ::

Če se ne motim je hda[1-4] rezerviran za primary particije, ti pa hočeš mountat extended particijo.

Z "sudo fdisk -l" poglej svojo particijsko tabelo in poglej kater "Device" uprablja tvoja FAT32 D particija. Po vsej verjetnosti je to "/dev/hda5".

Pol pa sam še "mount /dev/hda5 /mnt/mount_point"

Azrael ::

Zanima me ali sem ustrelil kozla, ker sem pred dobrim mesecem (31.5) naročil samo 5 CDjev? Je mogoče minimum 10 primerkov? Poštar mi prinaša samo položnice in reklame... Ali sem samo neučakan?
Nekoč je bil Slo-tech.

christooss ::

Neučakan

2 meseca minimalno
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

OPENCD

CD s programi za WIndowse iz Ubuntuja

Čeprov jih je bl mal
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

64202 ::

A je ze kdo kaj posnifal tole: stran na udu.wiki.ubuntu.com. Matr, mislijo v parih mescih spremenit debian v beos :D
I am NaN, I am a free man!

Gandalfar ::

mja, tisti k so pisal te goalse so na necem :>

Bug ::

ellow..

No, da nebi odpiral se ene teme glede K(U)buntuja... me zanima sledece... Na Kubuntu sem presedlal z Mandrive 2005 LE in tam so bili viri za posodobitve...
Kolko berem so v Kubuntuju tudi..in me zanima kje lahko vidim v mojem sistemu kaj sploh za vire imam (mislim, da trenutno razen CD-ja nimam nix)? Kako dodajam nove vire v Kubuntu? Berem tudi, da je veliko teh serverjev na katerih so razlicne verzije programja... (nekaj o problemig z legalnostjo - licencami??? ne vem). In zdaj katere vire se najbolj splaca imet, da bo sistem "fresh" z nadgradnjami...
Za cimvec informacij sem bolj hvalezen :D

lp,
Bug

Bug ::

ellow...

Tukaj sem nasel kako dobiti dodatne vire samo ne najdem nikjer najnovejsega KDE 3.4.1 in se kake programe, ki so ze zdaj v novejsih verzijah.... Ali se rabim kaki dodatni vir za te najnovejse programe?
Aja, pa v Kynaptic-u imam sedaj tisto drevo "Selections" kar povecano... v oklepajih mi pise:
(universe), (multiverse), (restricted), (non-free).... Zdaj, eni izrazi so mi znani, ne wem pa kaj pomeni v kontekstu kubuntuja universe, multiverse?

lp,
Bug

christooss ::

deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-extras main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-backports main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-extras-staging main universe multiverse restricted
deb http://ubuntu-backports.mirrormax.net/ hoary-backports-staging main universe multiverse restricted

to še dodaš v /etc/apt/sources.list
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Aškerc ::

Pozdravljeni

Tudi jaz sem si danes naložil Ubuntu in že je tu prva težava.

Če želim pognati recimo Synaptic (oz. katerikoli program kot root) mi napiše:

Failed to run /usr/sbin/synaptic
Child terminated with 1 status

Če ga pa poženem v konzoli, pol pa dela.


Kje problem?

christooss ::

http://www.ubuntuforums.org/showthread....

Če ti dela kr v konzoli poprav sudouser fajl z root privilegiji pa bo
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

Aškerc ::

Hvala, sem uredil

Še eno začetniško vprašanje.
Namestil sem si eno igro, zdaj me pa zanima, kako jo lahko spravim v meni Programi -> Games, tja kjer so vse igre, ki so naložene.
Skratka, samo bližnjico bi rad tja postavil.

lp

christooss ::

Hm najprej nared

v terminalu

sudo killall gnome-panel

Nato poglej če je notr. Če ni pa nared

sudo apt-get install smeg

Nato poženeš Smeg (simple menu editor)

Sej boš kuj vidu ful u izi. Igrco pa najdeš pod /usr/bin

Pokažeš na binary datoteko in nato še enkrat killall gnome-panel pa je.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Aškerc ::

Uau, care

Kaj če bi ti odprl kakšen slo ubuntu forum?;)

christooss ::

Sem razmišljal. Samo glede na to da je nevm cca. 10 userjev ki bi sploh potrebovali pomoč. In da je cca 20 userjev ki Ubuntu sploh uporablja. Mislm da je v sedanjem obsegu rabe Ubuntu linuxa stran oz. forum še ne potreben. Zdej prevajam Ubuntuguide. Pol bom pa naredu eno kao Ubuntu dedicated stran. Z mal fajli in novicami o Ubuntuju.

Bomo vidl je reku slepec.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Azrael ::

Dobil ubuntu CDje (60 dni po naročilu).

In sedaj problemi:

- ali Ubuntu ne prepoznava ISA kartic? Na compu, kjer sem poskusil inštalirat je ISA PnP Realtek 8019 mrežna in Creative Vibra16 zvočna. Po inštalaciji, ki je res enostavna ni bilo nič od mrežne in zvočne. V Win98 vse skupaj lepo dela, HW konfliktov ni ali imam spet srečo s HW, ki na MS produktih dela od prve na Linuxu pa ne?

- Ali je 96MB RAMa premalo, ker na P2 266MHz traja zagon dobre 3min, vsako odpiranje aplikacij traja in traja, pospremljeno z obilno praskanje po disku? Npr, odpiranje okna za zaustavitev sistema traja 10s. Aja, disk je 2,1GB, je mogoče disk premajhen?

V naprej hvala za odgovore in namige.
Nekoč je bil Slo-tech.

christooss ::

Hja ISA kartice povzročajo probleme - Povezava

Glede zadnje stvari. JA to je premalo za gnome inštalacijo tj. default inštalacijo.

Priporočam tale howto tukaj
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

andper ::

Azrael: Jest mam enako mrežno in jo ponavadi v linuxu (Ubuntu še nisem preizkusil) usposabljam z ukazom "modprobe ne", druga možnost je pa vklop v kernelu (pod mrežnimi karticami, nekaj v smislu "NE1000/NE2000 compatible").

Azrael ::

@cHRü$tooß:

Hvala za linke. Vidim, da stvar obvladaš, tvoj how to je zelo zanimiv in pregleden. Ko boš imel kje za DL ali BT vezijo miniram, se priporočam za link.

@andper:

Res je, tako se tako mrežno usposobi, samo problem je ker so ta mlinček sedaj kot zelo nujno rabili in je spet gor Win98, tako da ne vem kdaj bo spet prilika se malo pozabavati z Linux OS...
Nekoč je bil Slo-tech.

Daedalus ::

Glede mrežne - v ustrezno datoteko dodaš ime kernel modula za mrežno - in ti ga bo avtomatsko naložilo ob vsakem zagonu...

Glede miniram verzije...IMO bo težko skup spravil install različico0:) Ni to tako enostavno. Lahko pa seveda probaš po tistem HOWTO sam inštalirat eno kišto...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

Deadalus taka verzija je sedaj v nastajanju :) Samo zdejle se mi ne da prov fejst produktivno to delat. Bo pa 100% v avgustu. UPAM!
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Daedalus ::

Pol se pa resno priporočam za kak vodič, kako si naredit lasten inštalacijski CD. Upam na članek.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

No to je pa zelo dobra ideja. Se bom potrudu.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

No samo da sporočim. Mal sem spremenil moj howto. Dodal sem skripto ki inštalira sistem. Zdej z tremi ukazi inštaliraš celoten sistem :)

server (ob začetku inštalacije :)

wget http://ahacic.5gigs.com/miniram.sh

sudo sh miniram.sh

Bi prosu če lahko nekdo proba če dela.

Še link do HOwTOja
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo
««
7 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Omrežna kartica nezdružljiva z Ubuntujem

Oddelek: Operacijski sistemi
151478 (1173) Zvezdica27
»

WiFi ne dela na Lenovo R500 z Ubuntu 10.04 LTS (64 bit)

Oddelek: Operacijski sistemi
181465 (1270) Icematxyz
»

Ubuntu compiz

Oddelek: Operacijski sistemi
161886 (1563) Loaded
»

Izbira Linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
472437 (1294) Border
»

Ubuntu 5.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
558921 (7256) Tarzan

Več podobnih tem