» »

Katera klima

Katera klima

««
120 / 121
»»

tony1 ::

Klima je le bolj zasilni razvlaževalec, če imaš resno vlago (najprej investiraj 20 EUR v elektronski merilec) bo mnogo boljši namenski razvlaževalec.

Netrunner ::

Nimam težav z vlago, samo ko hladim s TČ se mi vlaga malo preveč dvigne in takrat bi dal razvlaževanje s klimo. Hlajenje pa bi načeloma uporabljal samo v najbolj vročih dnevih če bi bilo to potrebno. Pa tudi pileti raje malo razvlažim kot ohladim.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

darck ::

Ko s klimo razvlažuješ se avtomatsko prostor tudi ohlaja vsaj pri meni je tako in celo še bolj ohlaja kakor če dam samo na hlajenje. Sigurno bom pa moral klimo dati tudi pregledati za plin saj od same vgradnje leta 2013 nisem dofilaval nič plina in mogoče ga je kaj treba saj klima ne hladi več tako kot je včasih in z nastavitvijo na 22 stopinj v sobi to tudi nekako sploh ne dosega pa ima samo dobrih 20.kvadratov za ohlajevati 2,5 kw Mitshubishi klima. Včasih dela bolje včasih pride celo,da sploh hladno ne piha in sedaj ali je kaj narobe z plinom ali pa s senzorji ali klimo.

tony1 ::

Netrunner je izjavil:

Nimam težav z vlago, samo ko hladim s TČ se mi vlaga malo preveč dvigne in takrat bi dal razvlaževanje s klimo. Hlajenje pa bi načeloma uporabljal samo v najbolj vročih dnevih če bi bilo to potrebno. Pa tudi pileti raje malo razvlažim kot ohladim.


Lavfati hkrati TČ in klimo za hlajenje (odstranjevanje vlage iz zraka je posledica hlajenja) je nesmiselno tako tehnično kot z vidika porabe elektrike.

Bojim se, da se je tukaj izkazalo, da je imel monter premalo modrosti: hlajenje s TČ prinese s sabo probleme, še posebej, če preseže točko rosišča. Da se to ne dogaja potrebuje natančno upravljanje; ker je narava hlajenja s TČ in (predvidevam) talnim "gretjem" takšna, da se počasi odziva, je pa to morda sploh težko zares doseči.

Skratka, z namenom hladimo zrak na vrhu prostora in grejemo na tleh, najboljša rešitev je, da začneš hladiti s klimo...

energetik ::

Netrunner je izjavil:

Zdaj ko sem razmišljal kaj rabim bi mi bile tri funkciji zelo dobrodošle:

1. Da klima zaznava vlažnost prostora in v kolikor je čez nastavljeno mejo se avtomatsko vklopi razvlaževanje (Po možnosti samo znotraj določenih ur).
2. Da se hlajenje vklopi na osnovi temperaturnega senzorja ki je lociran na drugi lokaciji kot je klima
3. Da lahko krmilim klimo tudi na kakšne alternativne načine, da na nek način lahko pošljem signal klimi naj naredi to ali ono...

Imajo to današnje klime?
To vse ima kitajc Gree Fairy, ki sem jo ravno zmontiral. Pod nujno je treba še pogledati da je R32, da ti ne uturijo kakšne z R410a, ker gre ta plin iz uporabe in je vedno dražji.

S samo klimo ne moreš natančno držati RH prostora! Lahko vklopiš samo razvlaževanje, ampak hkrati bo v vsakem primeru hladila, ne more biti drugače.
Če imaš premalo potreb po hlajenju, boš moral skombinirati z gretjem. Še bolje pa z dodatnim namenskim razvlažilcem (ki pa je dokaj glasen). Na razvlažilcu nastaviš RH, na klimi pa želeno temp. pa boš imel oboje v nulo.
vires in numeris

jWill55 ::

Sam imam Daikin Stylish 3 enote in sem si celotno avtomatizacijo uredil preko Home Assistant, ker imam po hiši tudi KNX senzorje vlage in temperature.

darck ::

Tukaj je nekako lista najboljših klim glede izkoristka https://www.topten.eu/private/products/...


Največji SEER(cooling) 10,5 imata Mitshubishi in Toshiba seveda to sta klimi z močjo hlajenja 2,5Kw.

Bellzmet ::

Klima je montirana na steni, cca 1m stran od stene pa je jedilna miza in je kar moteče, ker se čuti pihanje.

Kaj bi namontiral pod klimo, da čimbolj razpršim pihanje? Gledam neke zaslonke ali stekla ali...?

OutOfTheBox ::

Koliko pa uporabljate jedilno mizo, da je zadeva moteča? Če jo vedno skoz nekdo uporablja, potem je lokacija klime (ali mize) zgrešena. V nasprotnem primeru klimo znižaš na toliko da ni pihanja čutit in lopute usmeriš v zrak, ali pa klimo za čas obedovanja pač ustaviš?

Bellzmet ::

Ja to vse se dela sedaj. Lokacija je kot je. Zanima me, kako se obnesejo te zadeve, k preusmerijo ali razpršijo pihanje ali kaj še obstaja?

tony1 ::

Na šihtu smo imeli plastične konzole v obliki črke L, krajši del Lja se privijačil na steno, pod klimo, daljši pa je blokiral pihanje. Prostor je kljub temu b.p. ohladilo... Vsekakor ni dobro, da klima kadarkoli piha direktno v ljudi...

Zasilna rešitev je tudi večji kos papirja, ki ga zvitega prilepiš na klima enoto, spodaj in zgoraj, in ta piha direktno v zvit papir, prav tako b.p. ohladi prostor...

starfotr ::

OutOfTheBox ::

Bellzmet je izjavil:

Ja to vse se dela sedaj.


Klima je že nabavljena? Če ni, poglej Samsungovo "Windfree" klimo. Ta je namenjena prav podobnim situacijam kot jo imaš ti.

Bellzmet ::

Tele pleksi zadeve zgledajo kar obetavno. Thanx. Še naluknjam jih pa bo "Windfree" (klimo že mam).

tony1 ::

Ni potrebe po luknjanju, prostor se bo lepo ohladil tudi brez lukenj...

V-i-p ::

Bellzmet je izjavil:

Ja to vse se dela sedaj. Lokacija je kot je. Zanima me, kako se obnesejo te zadeve, k preusmerijo ali razpršijo pihanje ali kaj še obstaja?

Imam isto situacijo kot ti in grdo ali ne grdo, pri meni pomaga v nulo. Zrak piha direktno v strop.



Sem pa zdaj za par € naročil še ta usmerjevalnik iz Temu-ja. Sprobam, ko dobim in poročam :)



Brez tega hudiča bi pri meni klima že skozi okno letela ;).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

tony1 ::

Ce prav razumem, tale plata ni sravfana v steno ampak nataknjena na klimo? Imas kak link?

V-i-p ::

@tony1: tile usmerjevalniki zraka se ne šraufajo. Ali se prilepi ali pa natakne. Tega drugega sem vzel, ker mi deluje "lepši" kot prvi, sami ta ima luknjice, se pravi bo zrak razpršen (?) prišel preko klime. Prvi blokira pa vse, samo usmeri v luft. Bom videl, kako se bo ta obnesel. Link: https://share.temu.com/JioTw17AU1A
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

NejcSSD ::

Katero klimo 2.5kw, denar ni problem, ne rabim pa najjači model. na hodniku imam za hodnik in spalne prostore AP35VG 3.5kw micko, menjal bi staro 2.5kw Panasonic klimo (l.2010) za drugo
v dnevni sobi / kuhinji 30m2 mansarda.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Netrunner ::

@tony1 => Opcijo imam hladiti s TČ, nevem pa če bom to koristil. Kakorkoli, računam da klime sploh ne bom potreboval oz. le občasno za razvlaževanje če bo potrebno.

@energetik => Prvič slišim za to znamko... Nekako bi se raje izognil kitajca vendar bom si pogledal zakaj se gre

Kakrokoli, hiša bo dobro izolirana in senčena, tako da računam da klime večinoma ne bom potreboval oz. jo bom za razvlaževanje večinoma.

Sedaj moram še preračunati kako močno potrebujem. Hladiti moram cca 320 kubičnih metrov.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Ganon ::

Netrunner je izjavil:

@energetik => Prvič slišim za to znamko... Nekako bi se raje izognil kitajca vendar bom si pogledal zakaj se gre


Največji proizvajalec klimatskih naprav za bivalne prostore na svetu. Pri njih boš dobil več, kot pri mnogo dražjih alternativah. Vem, prej sem imel Mitsubishijevo, zdaj imam enako kot energetik. Nobenih pripomb.

Ne vem, od kje vam ti predsodki. To je podobno, kot bi nekomu priporočil irobota, namesto roborocka. Slednji je mnogo boljši. In cenejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

Netrunner ::

@Ganon => Si lastim roborocka in sem izredno zadovoljen :)

Predsodki... veliko kitajskih izdelkov je podpovprečno slabih. Govorim o raznih prpoduktih iz aliexpresa ipd... pa tudi berem dosti kritiziranja čez kitajce na raznih področjih :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

NejcSSD je izjavil:

Katero klimo 2.5kw, denar ni problem, ne rabim pa najjači model. na hodniku imam za hodnik in spalne prostore AP35VG 3.5kw micko, menjal bi staro 2.5kw Panasonic klimo (l.2010) za drugo
v dnevni sobi / kuhinji 30m2 mansarda.


Vzemi najbolj švoh micko, pa bo.

Kaj pa je s 14 let staro narobe? Valjda ni že fuč pri teh letih?

energetik ::

Netrunner je izjavil:

@Ganon => Si lastim roborocka in sem izredno zadovoljen :)

Predsodki... veliko kitajskih izdelkov je podpovprečno slabih. Govorim o raznih prpoduktih iz aliexpresa ipd... pa tudi berem dosti kritiziranja čez kitajce na raznih področjih :)

Glede na to da gre za največjega proizvajalca klim na svetu, lahko da boš tudi pri dražjih znamkah dobil Gree klimo, z drugo nalepko :D
Zaenkrat sem brez pripombe nad delovanjem za mojo Gree Fairy.
vires in numeris

B192 ::

Poskusim še enkrat: ima kdorkoli Bosch oziroma lahko poda mnenje glede te znamke?

NejcSSD ::

tony1 je izjavil:

NejcSSD je izjavil:

Katero klimo 2.5kw, denar ni problem, ne rabim pa najjači model. na hodniku imam za hodnik in spalne prostore AP35VG 3.5kw micko, menjal bi staro 2.5kw Panasonic klimo (l.2010) za drugo
v dnevni sobi / kuhinji 30m2 mansarda.


Vzemi najbolj švoh micko, pa bo.

Kaj pa je s 14 let staro narobe? Valjda ni že fuč pri teh letih?


Ni fuč, je pa ratala glasna, notranja enota vse neki škripa, zunanji se slišijo ležaji al nekaj. Vibrira po fasadi.
Redno sem jo čistil to je pa to. Je odslužila svoje, ne rečem.
Serviser pravi vzami drugo :D
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

tony1 ::

Štekam, potem vzemi novo micko, tole pa šenkaj pomoči potrebnim, tudi zime bo enkrat konec... 8-)

edi123 ::

Ima kdo izkušnje s temi windfree klimami kot je npr. ta https://www.mimovrste.com/stenske-klima...

Se to obnese?

V-i-p ::

V-i-p je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Ja to vse se dela sedaj. Lokacija je kot je. Zanima me, kako se obnesejo te zadeve, k preusmerijo ali razpršijo pihanje ali kaj še obstaja?

Imam isto situacijo kot ti in grdo ali ne grdo, pri meni pomaga v nulo. Zrak piha direktno v strop.



Sem pa zdaj za par € naročil še ta usmerjevalnik iz Temu-ja. Sprobam, ko dobim in poročam :)



Brez tega hudiča bi pri meni klima že skozi okno letela ;).

Tale drugi je danes prispel. Meni neuporaben, saj gre predaleč od klime, ostajam na prvem "ščitniku", ki je res super.

darck ::

Jaz imam kar pleksi steklo spodaj pod klimo in mi funkcionira.

Netrunner ::

Kaj boljše ali slabše...

Če namestiš klimo moči 3.5kw v prostor ki zahteva klimo moči 5kw
ALI
Če namestiš klimo moči 5kw c prostor ki zahteva klimo moči 3.5kw

Pričakoval bi, da raje daš malo močnejšo kot pa prešfoh, vendar baje da ne ker se močnejša kao bolj obrablja zato ker se pogosteje sklaplja in vklaplja ...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Ganon ::

Absolutno je slabša močnejša klima. Ker ne bo hladila dovolj dolgo, boš imel v prostoru več vlage. Pri prvi boš imel v prostoru boljši zrak.

Okapi ::

Tole sigurno ne bo držalo. Količina vlage je odvisna od temperature zraka in obe bosta prostor ohladili na želeno temperaturo in to temperaturo ohranjali. Kvečjemu bo močnejša prej dosegla želeno temperaturo, kar je bolje.

Drugače pa je optimalna moč klime odvisna od številnih dejavnikov, ne samo od površine (oziroma prostornine) prostora. Za 70 m2 je lahko 2,5 kW dovolj, lahko je pa tudi 3,5 premalo.

Ganon ::

Okapi, praksa in Google dokažeta, da se motiš.

Okapi ::

Boš moral vsaj kakšen link do strokovnega ali znanstvenega članka dati, da bom to verjel. Mogoče to drži za kakšne zastarele klime (pa še to dvomim), ne pa za inverterske.

Če bi bilo res, da je klima lahko "premočna", to pomeni tudi, da je v bistvu vsaka klima premočna, če je treba prostor ohladiti samo za 2-3 stopinje.

tony1 ::

Netrunner je izjavil:

Kaj boljše ali slabše...

Če namestiš klimo moči 3.5kw v prostor ki zahteva klimo moči 5kw
ALI
Če namestiš klimo moči 5kw c prostor ki zahteva klimo moči 3.5kw

Pričakoval bi, da raje daš malo močnejšo kot pa prešfoh, vendar baje da ne ker se močnejša kao bolj obrablja zato ker se pogosteje sklaplja in vklaplja ...


Vzemi tisto, ki bo cenejša, na račun razlike v ceni pa en kakovostni razred boljšo (bo delovala tišje).

Klima z višjo močjo bo seveda potencialno naredila višje špice v porabi, kar se bo (menda) kmalu penaliziralo tudi na računih za elektriko...

In še: vsaj toliko kot na račun moči vloži razmisleka v lokacijo notranje enote. Sam navijam, da naj gre v spalnico ali na hodnik; 80% ljudi pa gleda samo to, da jo zmontira tja, kjer je najbliže zunanji enoti. Če je to v dnevni sobi, te zna pihanje v glavo motiti...

Izak ::

Ganon je izjavil:

Absolutno je slabša močnejša klima. Ker ne bo hladila dovolj dolgo, boš imel v prostoru več vlage. Pri prvi boš imel v prostoru boljši zrak.


Jaz lahko potrdim to, pa ne gre za kakšno poceni staro napravo, ampak za novejšo micko. Je že bila debata v tej temi, nas je kar nekaj s takimi problemi.

Ganon ::

Saj pravim, da je resnično. Imaš na slovenskih in tujih forumih dovolj debat o tem. Tudi člankov. Premočna klima enostavno preneha odvajati vlago.

Okapi ::

Kako je lahko inverterska klima premočna, če ne dela ves čas s pol no močjo? Mogoče jih ne znate prav uporabljati?>:D

Ganon ::

Pobrskaj po internetu, Okapi. Že prvi članek, ki mi ga servira, pravi sledeče:

HVAC system sizing: When your HVAC contractor installed your air conditioner, they might have installed one that was too big. This is a very common problem in our industry. You can read all about it here, but the bottom line is that overpowered air conditioners often don't run long enough to effectively remove humidity from your home.


BUT WAIT. ISN’T A BIGGER HVAC MORE POWERFUL AND, THEREFORE… BETTER?
That’s a common misconception. No, a bigger HVAC system isn’t better. There are actually proper tonnage (air conditioning) and BTU (heating) sizes for every home. Bigger HVAC equipment isn’t better because…

Oversized air conditioners don’t dehumidify very well. All that extra tonnage cools your house down very quickly, so the AC cycles are short. Longer AC cycles are more effective at clearing out humidity. Shorter ones aren’t. So even though that oversized AC brings your home down to 73 degrees really quickly, it has a hard time keeping your relative humidity below 60%. The bottom line? You’re hot, sweaty, and uncomfortable – even though the thermostat says you shouldn’t be. Oh, and subpar dehumidification leads to subpar indoor air quality.


Dejansko je težava in ne majhna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

Okapi ::

Does not compute. Vsaka spodobna klima ima tudi možnost samo razvlazevanja.

tony1 ::

Tako je, poleti v dnevih, ko ni pretirano vroče, sam uporabljam klimo samo na modu razvlaževanja...

darkolord ::

Okapi je izjavil:

Vsaka spodobna klima ima tudi možnost samo razvlazevanja.
Ne, tega pa nima.

Samostojni razvlaževalnik ima kondenzator in uparjalnik ("zunanjo" in "notranjo" enoto) v isti enoti, zato lahko zrak najprej shladi potem pa nazaj segreje.

Klima lahko samo ali hladi ali greje. Pri razvlaževanju samo hladi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Ganon ::

darkolord je izjavil:

Okapi je izjavil:

Vsaka spodobna klima ima tudi možnost samo razvlazevanja.
Ne, tega pa nima.

Samostojni razvlaževalnik ima kondenzator in uparjalnik ("zunanjo" in "notranjo" enoto) v isti enoti, zato lahko zrak najprej shladi potem pa nazaj segreje.

Klima lahko samo ali hladi ali greje. Pri razvlaževanju samo hladi.


Tako je. Okapi, nimaš prav.

tony1 ::

"Pri razvlaževanju samo hladi."

Sou uot? OP piše o težavah z vlago v poletnih mesecih, in če je klima premočna s hlajenjem (česar ne priporočam, že samo zaradi iz stroškovnega vidika ne) pač prestaviš mode na razvlaževanje. Še vedno bo hladila, in saj to poleti hočeš, kajne?

Seveda pa klima ni enako dobra namenski razvlaževalec, ki ga rabiš npr. pozimi, ko imaš lahko zjutraj v spalnici 65+ procentov vlage, ampak saj tega poleti ne rabiš?

Ganon ::

Ne, ni tako enostavno. Kakšen razvlaževalec pozimi, kje pa živiš? Težave z vlago so poleti.

Okapi ::

Saj zaradi mene se lahko tudi neumnega delaš. Ker vem, da dobro veš, kaj sem mislil. Vsaka sodobna klima ima tri načine delovanja - hlajenje, gretje in sušenje zraka. Da je stranski učinek sušenja tudi nekaj hlajenja, je poleti popolnoma nepomembno (oziroma celo dobrodošlo).

In absolutno ne verjamem, da je lahko šibkejša klima boljša od močnejše pri sušenju zraka. Sigurno je lahko dražja, energetsko bolj potratna, glasnejša... Ampak da bi z močnejšo ne mogel enako dobro zmanjšati vlage kot s šibkejšo pa preprosto ne verjamem. Prepriča me lahko samo članek v strokovni ali znanstveni reviji, z natančnimi meritvami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

tony1 ::

Ganon je izjavil:

Ne, ni tako enostavno. Kakšen razvlaževalec pozimi, kje pa živiš? Težave z vlago so poleti.


Poleti imamo z visoko vlago težave le ljudje, ker jo težko prenašamo.

Mnogo hujše težave z vlago so v sodobnih zrakotesnih prostorih, ki jih pozimi premalo ogrevamo, ker niti ni treba, saj so dovolj topl. izolirani (ker bi z gretjem prostorov vsaj relativno vlago nižali), zračenja, ki bi odstranjeval izdihano vlago pa ni. Fašeš plesen po stenah v eni sezoni.

Netrunner ::

Kako pa sploh določiš moč klime ki jo potrebuješ? ... po online izračunih bi jaz rabil 5kw ali celo 7kw, mojster pa pravi da je 3,5kw dovolj ker hladiš lahko tudi s TČ. V osnovi bi jo imel veičnom samo za razvlaževanje.

Klima bo postavljena v prostoru z 47m2 kateri je združen s hodnikom 11,6 m2 / Osrednji prostor po kvadraturi ni velik vendar se gre za galerijo, tako da je odprt prostor do slemena kar je cca 7m gor, zgoraj se povezuje še z enim prostorom 17,5m2. Praktično klima bo hladila slabo polovico hiše.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

Hlajenje s TČ je slaba ideja, eno stran nazaj je to že nekdo spraševal, če si bil ti nehaj poslušati take mojstre.

Izračunov imaš tudi na netu mnogo, upošteva se volumen prostora, velikost oken in kam so obrnjena in število oseb.
««
120 / 121
»»