» »

Katera klima

Katera klima

««
121 / 121
»
»»

Okapi ::

Plus izolacija in povprečna poletna temperatura. V Črnomlju pri enakih ostalih pogojih potrebuješ močnejšo klimo kot v Bovcu.

energetik ::

Netrunner je izjavil:

Kako pa sploh določiš moč klime ki jo potrebuješ? ... po online izračunih bi jaz rabil 5kw ali celo 7kw, mojster pa pravi da je 3,5kw dovolj ker hladiš lahko tudi s TČ. V osnovi bi jo imel veičnom samo za razvlaževanje.

Klima bo postavljena v prostoru z 47m2 kateri je združen s hodnikom 11,6 m2 / Osrednji prostor po kvadraturi ni velik vendar se gre za galerijo, tako da je odprt prostor do slemena kar je cca 7m gor, zgoraj se povezuje še z enim prostorom 17,5m2. Praktično klima bo hladila slabo polovico hiše.

Neki splošni izračuni so privlečeni za lase.
Najbolj važno je število osončnenih oken (če jih ne senčiš od zunaj), število oseb in poraba elektrike v prostoru (100% porabe štroma se spremeni v toploto in/ali vlago!), šele nato pride izolacija. Kvadratura je od vsega še najmanj pomembna.
Npr. 50m2:
- mansarda, kjer se samo spi, vsa okna so stalno zasenčena od zunaj, odlična izolacija - shajaš lahko z 2kW ali še švohnejšo klimo
- ista mansarda, le da v njej živi 5-članska družina, kuha, lika, se tušira, par TVjev, par PCjev pa dvignjena zunanja senčila - pa še skoraj 5 kW ne bo dovolj.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

darkolord ::

Okapi je izjavil:

Saj zaradi mene se lahko tudi neumnega delaš. Ker vem, da dobro veš, kaj sem mislil. Vsaka sodobna klima ima tri načine delovanja - hlajenje, gretje in sušenje zraka. Da je stranski učinek sušenja tudi nekaj hlajenja, je poleti popolnoma nepomembno (oziroma celo dobrodošlo).

In absolutno ne verjamem, da je lahko šibkejša klima boljša od močnejše pri sušenju zraka. Sigurno je lahko dražja, energetsko bolj potratna, glasnejša... Ampak da bi z močnejšo ne mogel enako dobro zmanjšati vlage kot s šibkejšo pa preprosto ne verjamem. Prepriča me lahko samo članek v strokovni ali znanstveni reviji, z natančnimi meritvami.
Mišljeno je, da je tega "nekaj" stranskega učinka hlajenja mnogo preveč.

V teoriji bi inverterske klime res lahko delale na poljubni moči, v praksi pa ... hja, kaj pa vem, tole je Hitachi A+++:


Zagon je res bolj "mehak", ampak dela pa bolj kot ne vedno na polno:


Pa še Gree:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Okapi ::

Kot prvo, kakšen je pri tem načinu delovanja grafikon zračne lage.

Kot drugo, kakšen je grafikom delovanja v načinu sušenja?

Netrunner ::

tony1 je izjavil:

Hlajenje s TČ je slaba ideja, eno stran nazaj je to že nekdo spraševal, če si bil ti nehaj poslušati take mojstre.


Lahko poveš konkretne razloge zakaj je slaba ideja? Malo sem bral po netu in načeloma he fajn zadeva. Se gre bolj ali ti ustreza takšen način ali ne. Nekatere motijo hladna tla, nekatere pa hladen zrak od klime.

Jaz nimam ne izkušenj ne znanja na tem področju, vendar prej vejamem nekomu ki se s tem ubada kot pa nekemu postu na forumu.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

Preberi zadnjih 5 strani teme, smo že pisali na dolgo in široko.

Tisti nekdo služi na račun nevednih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Netrunner ::

tony1 je izjavil:

Preberi zadnjih 5 strani teme, smo že pisali na dolgo in široko.

Tisti nekdo služi na račun nevednih.

zelo na dolgo in široko ja... samo omrnil si kao težave z doseganjem pravih pogojev, da ne prihaja do rosišča. TČ ki so namenjene hlajenju sklepam, da imajo to dobro porihtano, ker v nasprotnem primeru bi bili dosti pritožb, katetih pa nisem zasledil.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

Srečno.

Netrunner ::

tony1 je izjavil:

Srečno.


Sem pridobil precej informacij kako zadeva deluje in govoril z razlučnimi mojstri in uporabniki talnega hlajenja. Tvoja opomba glede rosenja ni problematična saj TČ z svojo regulacijo skrbijo, da do tega ne prihaja. V redkih primerih zaradi ekstremnih razmer ko se to zgodi, se rosa pojavi pri sami enoti, kjer pa ni nobene škode.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

Prepričan sem, da boš zadevo zmontiral, in, če se bodo pojavile težave, bil tudi toliko pošten, da se boš javil v tej temi.

Netrunner ::

Ni problem, bom poročal če bodo kakšne težave. Ni pa vse tako črno belo kar se hlajenja s TČ tiče. Upoštevati je treba, da zaradi preprečitve rosenja ne smeš spuščati premrzle vode po sistemu. Učinek hlajenja ni tako hiter kot pri klimi in na splošno oddaja manj "hladu" kot klima.

Vse nove hiše so dobro izolirane in tak način hlajenja drži hišo prijetno ohlajeno. Seveda pa, da je pravi učinek mora biti hiša senčena, tako da ne nabiva sonce cel dan noter + zelo dobrodošlo je prezračevanje z rekuperacijo ki poskrbi da se zrak meša, tako da ohlajen zrak ne ostaja pri tleh.

Zaradi takih in drugačnih temperaturnih vplivov se lahko v hiši pojavi večja vlaga in zaradi tega bom investiral v klimo s katero bom primarno razvlaževal in pomagač TČ s hlajenjem če bo potrebno.

Trenutno je vprašljiva moč klime ki bi jo vzel. Če se bo TČ dobro obnesla je 3.5kw dovolj v nasprotnem primeru pa bi potreboval verjetno 5kw.

Težave pri hlajenju s TČ se ponavadi pojavijo tistim, ki tak sistem vgradijo v staro obstoječo hišo, katera v osnovi ni dobro izolirana ali je slabo zračena ali še kaj tretjega... če je narejeno pravilno je zadeva ok
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

aborko ::

Zaradi takih in drugačnih temperaturnih vplivov se lahko v hiši pojavi večja vlaga in zaradi tega bom investiral v klimo s katero bom primarno razvlaževal in pomagač TČ s hlajenjem če bo potrebno.

Če boš s klimo razvlaževal bo stranski učinek tega hlajenje. In s klimo si dosti bolj učinkovit kot s TČ pri hlajenju. Edino če imaš smotano razporeditev prostorov in ti klima ne ohladi/razvlaži nekaterih prostorov, potem bi jst mogoče uporabil TČ.

Netrunner ::

Ja vem da je stranski učinek razvlaževanja hlajenje in to je super ker razvlažen zrak je dosti bolj prijeten kot primarno ohlajen. Kar se učinkovitosti tiče napram TČ pa nevem.

Meni osebno se ne dopade zrak iz klime, tako da upam da bo TČ dobra alternativa. Drugače pa klima se bo nahajala pod stropom v centru hiše in načeloma lahko hladi vse prostore solidno oz. bo pomagala rekuperacija da se bo hladen zrak enakomerno porazdelil povsod.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

energetik ::

tony1 je izjavil:

Preberi zadnjih 5 strani teme, smo že pisali na dolgo in široko.

Tisti nekdo služi na račun nevednih.

Lej, že neštetokrat sem pisal o mojih izkušnjah s talnim hlajenjem, in se mi ne da več.
7 let smo se hladili samo s TČ in talnim.
vires in numeris

Okapi ::

Ljudje so se tisočletja greli samo na drva. In kaj si lahko pomagaš s tem podatkom? ;)

Netrunner ::

energetik je izjavil:


Lej, že neštetokrat sem pisal o mojih izkušnjah s talnim hlajenjem, in se mi ne da več.
7 let smo se hladili samo s TČ in talnim.


Pa ti misliš, da sem naročen na branje tvojih postov in sledim vsaki tvoji objavi?

Če si kaj napisal, prosim povej na kateri strani in bom preveril, da ne boš pisal enega in istega.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

APPluk ::

Kakšne izkušnje z Mitsubishi AY-serijo, natančneje MSZ-AY35VGKP/MUZ-AY35VG in kje jo dobiti najugodneje?
Uporabljali bi jo izključno za hlajenje caa. 100 m2 dobro izolirane hiše; sedaj smo brez klime in so problemi le takrat kot je ponoči nad 20°C, ker ne gre čez noč ohladiti hiše, tako, da neke potrebe po večji moči ne vidim ali se motim?

pero50 ::

Rabim en nasvet.

Imam delavnico s 120 kvadrati, 3m višina stropa. Poleti v tisti največji vročini pride temperatura na 27-28°C in je neznosno za delat, zato bi rad ponoči shladil in razvlažil prostor za par stopinj. Jasno mi je, da bi za to po pravilih potreboval cca 10kw+ klimo, ampak se mi zdi to oerkill. Če bi recimo namontiral 5kw klimo in bi delovala samo ponoči in jo navil do konca, bi shladilo prostor na nekih 22° do jutra? Gretje imamo preko centralne, tako da za gretje je ne bi uporabljal.

Bolj ali manj se gre samo za občutek.

DamijanD ::

Notranje enote zajemajo zrak (večinoma) iz vrha, če se ne motim. Tam, kjer bi želel montirati klimo, sem zelo omejen z višino (nad balkonskimi vrati) in me zanima koliko bi bil minimalni sprejemljivi odmik enote od stropa (če se ne motim, je v navodilih za montažo 6,1 cm)?

tony1 ::

pero50 je izjavil:

Rabim en nasvet.

Imam delavnico s 120 kvadrati, 3m višina stropa. Poleti v tisti največji vročini pride temperatura na 27-28°C in je neznosno za delat, zato bi rad ponoči shladil in razvlažil prostor za par stopinj. Jasno mi je, da bi za to po pravilih potreboval cca 10kw+ klimo, ampak se mi zdi to oerkill. Če bi recimo namontiral 5kw klimo in bi delovala samo ponoči in jo navil do konca, bi shladilo prostor na nekih 22° do jutra? Gretje imamo preko centralne, tako da za gretje je ne bi uporabljal.

Bolj ali manj se gre samo za občutek.


Ali potrebuješ toliko višine stropa? Bi ga lahko "spustil", recimo tako, da pod strop položiš armstrong? (Čeprav, 3m spet ni tako veliko...)

Lahko bi šel tudi v toplotno izolacijo sten in strehe, je pa odvisno od tega, koliko časa delaš tam, če se to splača ali ne. S stališča udobja se gotovo splača...

pero50 ::

rabim, višine je še premalo :) Stene so izolirane z 10cm volne, okna so dvoslojna termopan. Dela se po cca 12 ur dnevno. Problem je, ker se zrak segreje od vseh strojev in odsesovanja.

DarwiN ::

Kaj pa če zadevo laufaš samo v delovnem času (oziroma nastaviš na timer zagon ob 4:00 ponoči ali kakorkoli) s skromnim ciljem, da temp vzdržuješ na ~24C oziroma jo zbijaš za 3-4 stopinje?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pero50 ::

tudi to bi bila opcija, ampak se hočem izogniti, da mene in ostale zaposlene klima piha med delom.

DarwiN ::

Se dobiji razni ščitniki proti pihanju..

Pa Samsung ponuja WindFree model, pri katerem se ne čuti pihanja.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tony1 ::

Pa je izolirana tudi streha?

Na šihtu smo tako veliko industrijsko halo hladili s kupom klim (vsaj 10-20 notranjih enot), ki so bile nameščene pod stropom na notranjih stenah hale, kjer je bil neke sorte hodnik za pešce in tako dela v 90% površine niso motile... Če je to še vedno moteče se pa direktno pod klimo namesti plastični usmernik, ki prepreči pihanje navzdol...

Ampak je pa možno, da so v največji vročini delale 24 ur/dan...

pero50 ::

uh, tole z 23.000 luknjic in prahom nebo šlo čez. Tudi to je en razlog, zakaj imam plan, da klima dela, ko ni nobenega v delavnici.
Tudi strop je izoliran oziroma višje je stanovanje.

@tony1 kako velika hala je bila?

anyway. Zanima me samo to, ali bi 5kw klima prišla do izraza pri 120m2 prostoru ali ne? :D

tony1 ::

Nekaj 100 kvadratov... Usmerniki zraka je čisto preprosta plata pleksija, ki se privijači v steno direktno pod notranjo enoto klime, in tako prepreči pihanje direktno proti tlom, kjer so ljudje... Klima kljub temu še vedno ohladi prostor...

Gotovo bi se vsaka klima v prostoru poznala, je pa potrebe po hlajenju najbolje izračunati (kaj je treba upoštevati je navedeno celo na isti strani teme), spletnih kalkulatorjev je pa tudi veliko... Ne pozabi tudi na toploto, ki nastaja pri delu strojev...

mn ::

pero50 je izjavil:

uh, tole z 23.000 luknjic in prahom nebo šlo čez. Tudi to je en razlog, zakaj imam plan, da klima dela, ko ni nobenega v delavnici.
Tudi strop je izoliran oziroma višje je stanovanje.

@tony1 kako velika hala je bila?

anyway. Zanima me samo to, ali bi 5kw klima prišla do izraza pri 120m2 prostoru ali ne? :D


Kay pa enostavna ventilacija, ki jo zaženeš čez noč, da zamenja pregret zrak v delavnici s hladnim zunanjim? Glede na to, da klime ne bi podnevi uporabljal bi to znala biti boljša kočija?

Magic1 ::

pero50 je izjavil:

Rabim en nasvet.

Imam delavnico s 120 kvadrati, 3m višina stropa. Poleti v tisti največji vročini pride temperatura na 27-28°C in je neznosno za delat, zato bi rad ponoči shladil in razvlažil prostor za par stopinj. Jasno mi je, da bi za to po pravilih potreboval cca 10kw+ klimo, ampak se mi zdi to oerkill. Če bi recimo namontiral 5kw klimo in bi delovala samo ponoči in jo navil do konca, bi shladilo prostor na nekih 22° do jutra? Gretje imamo preko centralne, tako da za gretje je ne bi uporabljal.

Bolj ali manj se gre samo za občutek.

Če se res segreje največ do 27-28°C, potem ne bi imela težav ena 5kW klima(1400EUR z montažo), da bi to držala pet stopinj nižje. Še najbolj se pozna to, da drži vlago dol.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

tony1 ::

"Kay pa enostavna ventilacija, ki jo zaženeš čez noč, da zamenja pregret zrak v delavnici s hladnim zunanjim? Glede na to, da klime ne bi podnevi uporabljal bi to znala biti boljša kočija?"

Zadevi seveda lahko kombiniraš: ponoči zračiš, podnevi hladiš s klimo, ampak vsaka klima je boljša od ventilatorja, ker je glavna fora klime da s hlajenjem tudi odstranjuje vlago iz zraka, to pa najbolj izboljša človekovo počutje...

Okapi ::

Hladiti s klimo, ko je zunaj 20 stopinj ali manj, je precejšnja potrata energije. Dokler je zunaj nižja temperatura kot znotraj, imaš vklopljeno ventilacijo (poleti je to običajno nekje od polnoči do šestih, sedmih zjutraj), potem pa preklopiš na klimo.

Dobra ventilacija je koristna tudi za izboljšanje kakovosti zraka (ni vse samo v vlagi).

energetik ::

DamijanD je izjavil:

Notranje enote zajemajo zrak (večinoma) iz vrha, če se ne motim. Tam, kjer bi želel montirati klimo, sem zelo omejen z višino (nad balkonskimi vrati) in me zanima koliko bi bil minimalni sprejemljivi odmik enote od stropa (če se ne motim, je v navodilih za montažo 6,1 cm)?
V navodilih je min 15cm, monter pa je rekel, da montirajo nekje do min 6cm in naj bi bilo še dovolj. Sigurno je dovolj vsaj pri nižjih do srednjih stopnjah ventilatorja, pri max vent. bo še vedno delalo, le morda za kak % nižji izkoristek. Paziti moraš še na to, da se klime za čiščenje filtrov odpirajo navzgor, in če jo še bolj stlačiš, morda ne boš mogel normalno odpreti lopute. Ampak s 6cm odmika bi moralo biti vse OK.
vires in numeris
««
121 / 121
»
»»