» »

Vodno ali zračno za P4?

Vodno ali zračno za P4?

1
2
»

SebaR ::

vem :D
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

mimax ::

Skoraj dva dni me ni bilo, zato se šele sedaj oglašam.

@SebaR >> verjetno si to sicer že sam opazil, ampak to so stopinje celzija - 138°C oz. 278°F ( quote iz posta : "138°C !!!!!! (278 F)").

@Azrael >> tega o izklopu P4 pri visokih T nisem vedel, in mi je takoj malo lažje. Sicer pa tudi sam mislim, da to ni realna temperatura, ampak pokvarjen senzor na CPU ali, kot si rekel, bug v BIOSU ==> torej na servis.
Kljub temu pa je res, da se mi računalnik segreva malo več kot je potrebno (41°C samo matična - to zazna Combo spy senzor na primer) čeprav tako ekstremno (138°C na CPU) pa najverjetneje ne (kot si napisal - to bi se že kako čutilo).

Ko ga bom že imel na servisu, pa seveda nameravam vgraditi ventilatorje po svoji izbiri (ker sam ne morem - garancija). V ta namen pa potrebujem tudi drugo ohišje. Če ima kdo še kake predloge poleg zgoraj napisanih oz. lahko priporoči še kako ohišje - v katero bi lahko (pa da so že serijske luknje) spravil kake 3 120mm zrakomlate - naj le kaj napiše.

3×120mm na 5V + Zalman na CPU + Zalman na VGA = Happy me :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

Azrael ::

Glede temperature matične, vse je odvisno kje je postavljen senzor. Če je npr. pod NB ali v bližini napetostnih regulatorjev, potem so temperature kmalu tako visoke. Drug problem so lahko narobe montirani (obrnjeni) ventilatorji. Tudi takrat ni nobenega hlajenja, samo veliko hrupa za nič.

Preveri preden neseš na servis. ali tisti ventilatorji zadaj res vsi pihajo ven, tisti spredaj pa vleče zrak v kišto. Tenak papir je kar primeren za te poskuse.

Pri meni so temperature take,
če pa obrnem izhodni vent se dvignejo za 5°C.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

mimax ::

@Azrael >> hvala za predloge, sem poskusil.

Dva ventilatorja zadaj (napajalnik + 1×80mm) pihajo ven (list odriva), sprednji in stranski pa vlečeta zrak v kišto (papir prisesava).
Zagnal sem tudi tisti programček SpeedFan. Njegovi odčitki so takšni:

A) takoj ob zagonu

6×temperature: tukaj se spreminja iz sekunde v sekundo : skače med -66, -1, do +26 °C.
CPU : 34-35 °C
internal temp: 27 °C
remote temp: 26 °C
FAN rpm : 2077
(fan) speed01: 30%


B) pri obremenitvi

6×temperature: zopet skače med -67, -1 in +6 °C
CPU : stalnih 127 °C
internal temp: 39 °C
remote temp: 6 °C
FAN rpm : 4995
(fan) speed01: 100%

in kaj to pomeni :
+2.5V : 1.46V (ali tu odstopa voltaža?, ostale voltaže so v redu, čeprav v biosu mislim da to paše pod 1,5V in je odstopanje minimalno)


Očitno se enemu senzorju rahlo meša, ampak vseeno ...CPU kaže preveč, prehitro se vklopi max hlajenje pri obremenitvi (10-15min), prehitro začne piskat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

fakinx ::

Nerad se ponavljam, toda mislim, da MORAŠ nemudoma nesti kišto na servis. Pa pokaži jim to (kar si pač nam). Človek mora ipaq nekako vedet, kje se lotiti problema... :D
Howgh!!!

Azrael ::

Za napetosti nisem čisto 100% ali je Speedfan pravilno konfiguriran za tvojo plato.

Ampak dejstvo, da temperatura skače od-66 in do 126°C ni v redu. Jasno je, da hlajenja, ki bi dosegalo tako nizke temperature nimaš. Po moje gre za napako na plati, sploh ker ne omenjaš da se ti računalnik kmalu upočasni. Ventilator CPU je krmiljen s pomočjo podatkov, ki jih zajema BIOS in pri takih odčitkih jasno ventilator dela s polno paro. Čudi me le, da se vse skupaj ne izklopi, zaradi verjetno lažnega preplaha o pregrevanju, lahko pa je ta opcija v BIOSu izklopljena, poglej kako je s tem.

Če te zanima kako izgleda upočasnitev pregretega P4, je tukaj link na THG,
Klik (10MB).

Pa še disclamer:D , da ne bom kriv za novo kreganje AMD vs. Intel, gre za starejše procesorje, današnji AMDji so bolj zaščiteni.

Kot smo ti že rekli: nesi na servis in jim povej težave, kot si jih nam, potem pa naj poskusijo urediti, če pa še vedno ne bo vredu, pa mogoče res bolj prevetreno ohišje.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

mimax ::

Uhhhh, kako to zgleda ko se procesor zakadi....brrr, kar strese me.

Kar se tiče bolj prevetrenega ohišja - tega bom stoposto vzel, ker ima Combo spy lasten senzor (ne tisti na matični, če je ta pač v okvari) in če ta začne piskati, je pač T v sistemu tako ali tako prevelika. Ohišje mi bodo morali zamenjati - bom doplačal.

Zato si moram preden grem na servis nujno izbrati kako ohišje, v katero lahko dam npr. 3×120 silent ventilatorje. Zato da ne nosim dvakrat, moram pa pri njih vse menjavati.

Moja trenutna težava je, da takšnega ohišja ne najdem. Maksimum je 2×120 z 1×80 ali kvečjemu bi v poštev prišel kakšen Xaser z 7×80. Če bi sam zmodeliral svoje ohišje, bi bilo potem pri njih vse narobe, oni pa niso hoteli (kao ni možno - sem že prosil).
Nekje bi moral stakniti takšnega, da bi že imel lukje (prostore) za namestitev vsaj 3-eh 120mm ventov. Neki Gladiator CK-18 ohišje (baje od znamke Yesico) naj bi to omogočal, ampak od njega ne dobim nobenih podatkov (neke kitajske strani). Kdo ve še za kakšnega?

SebaR ::

Ka so ti že na servisu kaj namignal, da bi ti celotno plato zamenjali?
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

mimax ::

@SebaR >>
Ne, mar bi morali? Saj če je en senzor zanič, še ne pomeni, da je tudi cela plata? Ali pa misliš da bi moral celo plato reklamirati?

MitkoVIP ::

clovek ti mas resno tezavo s tem compom.itaq da ti morajo plato zamenjat ce dela senzor narobe pa tudi ce je en sam.ce nimas nadzora nad sistemom imas lahko v bodoce se vecje tezave.tak da tako kot so ti drugi rekli sam vleci to na servis pa nej popravjo al pa zamenjajo plato.
LP

mimax ::

Torej, po pogovoru s servisom mi ponujajo tudi neko vodno hlajenje, in sicer ZALMAN RESERATOR 1.
http://www.zalman.co.kr/eng/product/vie...

Prednost tega 'reseratorja' je to, da ima radiator+rezervoar skupaj (od tod ime), in sicer postavljenega zunaj ohišja (poglejte slike).

Ima kdo kakšne izkušnje, mnenje o tem?

Zmontirajo mi ga oni in dajo nanj garancijo 1 leto. Cena za VGA+ CPU hlajenje je 45.700 SIT + delo + DDV.

Hux ::

Mi da en link ali linke do slovenski water cooling gurotov ki prodajajo te zadeve.
Zdaj sem v fazi ki bi mogo okol 20k odsteti za zracno hlajenje kot XP 120 za CPU in Artih cooler 6 za Graficno pa kaka rebra za maticno.
Ce se prav spomnim je mel neko akcijo za okol 20k tudi z vodnim.
Zanima me se predvsem ce bi bilo bolse hlajenje z tem vodnim akcijskim paketom kot pa z omenjenimi artikli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

mimax ::

Torej, mene zanima hladilna moč te stvarce:

ZALMAN reserator 1
Reserator (=Reservoir+Radiator+Water Pump)

- Radiation Area : 1.274m2
- Weight : 6.5kg
- Dimensions : 150(L) x 150(W) x 592(H)mm
- Material : Pure Aluminum, Anodized
- Coolant Capacity : Max. 2.5L
- Maximum Integrated Water Pum : 5 W, Qmax 300L/h
- Maximum Lift : 0.5m

Pumpa je nekam švoh (bogih 300 l), ni nobenega venta (kako bi pa bil, ko je radiator valjaste oblike), ampak je pa zato visok pol metra...

+ flow indikator
+ ZM-WB2 Gold CPU vodni blok
+ ZM-GWB1 VGA vodni blok

Tko kot > Hux sem tudi jaz v fazi, ko moram odšteti 40k za zračno ali 45.700 SIT + delo + DDV za vodno (in na to vodno lahko grem samo zato, ker mi servis upošteva garancijo za ta primerek).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

Daedalus ::

Googlaj malo za testi. Kolko sem jaz enkrat gledal, se ta Zalman obnese nekje na ravni dobrega zračnega sistema. Evo link.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mimax ::

Ja, res je samo na ravni zračnega:

>>>In all honesty, the goal of the Reserator 1 is not to be the best performing cooler on the market. Or even close for that matter. The sole purpose for this product to exist is the fact that it can cool down the current hottest CPU's and Video Cards without the need for fans at all.
I am going to compare it to a stock Intel Prescott heatsink. If the Zalman can perform just as well as the stock heatsink, but without fans, it has served its purpose.
The Reserator 1 from Zalman has a very specific goal, and it performs it perfectly well. If you are looking to cool your high end CPU and video card without the use of noisy fans AT ALL, then you HAVE to consider it....
>>you should consider alternative silent VGA cooling solutions if you are thinking of following the Intel Prescott route. (združen s preschotom ne more dobro hladiti še VGA)

Damn, ko bi se lahko vsaj močnejšo pumpo dokupilo ....

Če se ta obnese toliko kot običajno zračni sistem, ali se mi potem bolj splača ta isti denar zapraviti za 'ultra' zračni sistem? Sem pa mislil da voda bolj hladi...OK, še ena možnost - par ventov v ohišju da zniža dvig T zaradi ostalih komponent - ampak point vodnega je ravno v tem, da ni ventov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

Eddy ::

Ne delaj neumnosti z reseratorjem!!!!!!!! ;((
www.ekwaterblocks.com

mimax ::

Hej, Eddy, vem da je (re)serator švoh, ampak tisti na servisu Zalmana prodajajo in dajejo garancijo 1 leto.

Tvoj komplet je daleč močnejši (ko gledam tisti All in wonder), ampak če ni garancije, sem jo nasankal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

Eddy ::

Jah pa dej pol, samo biš vidu da boš kmal menjal! To ti samo uni na servisu težijo da bojo svojo robo prodal...
www.ekwaterblocks.com

mimax ::

Kaj pa teli kompleti od Aseteka, npr.
Waterchil Antarctica CPU/VGA/chipset Power kit 1/2'' ?
Cena : 74.560,00 (cool-pc)

1 x Asetek Waterchill Antarctica 1/2", za AMD/Intel procesorje
1 x Asetek "Waterchill" vodni blok za vezno čipovlje
1 x Asetek "Waterchill" vodni blok za grafične kartice Nvidia/ATI
1 x Black Ice Pro2 radiator,
1 x Hydor L30 črpalka,
2 x Papst 4412 FGMLD, 120mm ventilator,
1 x kontrolna enota CTU01,
2m Poliuretanska cev (PUR), premera 1/2", prozorna
1 x pleksi posoda

in garancijo 2 leti.

Ta pa je že malo boljši, kaj?
Čeprav mi ni jasno kaj je s to garancijo v resnici. Ali je to samo garancija na delovanje (da bo kit deloval), ali tudi na morebitno škodo, ki jo povzroči z delovanjem?

(kajti jaz bi že enkrat rad imel mir s tem računalnikom, poleg tega bi bilo pa tudi dobro, da vem, koga lahko obesim za jajca, če bo šlo kaj narobe...:)) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

fakinx ::

malo si tole poglej....

klik!

Pa tistih 75 kSIT raje za punco/ljubico/ženo (whatever) porab. :D
Howgh!!!

Daedalus ::

Eh, čisto preveč se obremenjuješ z garancijo. Kupi al si pa naredi en dober komplet za vodno hlajenje, pa boš mel mir, ob precej nižjih stroških kot pa če greš kupovat nek wannabe water cooler shit made by Zalman and Co. Al pa nabaviš vse skup, pa naj na servisu vgradijo, če so tolk fleksibilni. Računala so itak tako - če dela prve tri mesece OK, pol ponavadi dela par let. Če ne, pa takrat zamenjaš, pa maš mir. Mislim, za 30k se da sestavit vodni komplet, ki nese vse tiste poštemplane drože od nevemkerega proizvajalca že.

Sicer si pa itak v prvi vrsti sam zaj*bal. Kaj pa kupuješ PressHOT procesorje:P :D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Hux ::

Kolko bi ta komplet za 22K EK-MCW + EK-VGA-NW + EK-NB-3/i ohladil AMD 64 3500+ priblizno.
Recimo idle temp je 40 pod obremenitvijo okol 52C z stock coolerjem.
Pol sem vido test XP 90 ki je ohlaidl na pod 30 idle in 40 pod obremenitvijo. Vsekakor bolse.
Zdaj me pa zanima kolko bi zgoraj omenjen paket ohladil. Vem da se rabis pumpo in radjator pa cevke tak da bi nakoncu prislo kajtevem 30k napram 20 do 22k ce bi vzel XP120,neki za geforca okol 6k ter NB 1k.

Eddy ::

75k za aseteka... ne hvala...
Pa saj ti sploh ne veš... Enako garancijo dobiš pri mojih blokih in vsej opremi!
Pa nehaj že trapat pa nabav nekj zračnga ker če nisi sposoben sam sestavit potem roke proč od vodnega.
Če se pa hočeš kaj naučiti in izkusiti pa si sam vgradi hlajenje! Na servisu pa reč da imaš garancijo po komponentah!

Garancijo pa, če ti kaj voda uniči, ti nebo noben dal!
www.ekwaterblocks.com

Eddy ::

Hux: bloki so odlična osnova za super vodno hlajenje... temu dodaj še dober radiator in se pripravi na nizke temperature!!! >:D
www.ekwaterblocks.com

Hux ::

te nizke so kolko priblizno :D.

Aja pa se nekaj ta Geforce 6600GT se greje na 86C z stock coolanjem ter idle 50. Hm a bo sfolgalo hladiti se graficno zram?

mimax ::

Jah, spet ista stvar, ne glede na 'fancy' znamke :

quote Eddy : ''...Če se pa hočeš kaj naučiti in izkusiti pa si sam vgradi hlajenje! Na servisu pa reč da imaš garancijo po komponentah! Garancijo pa, če ti kaj voda uniči, ti nebo noben dal!...''

Daedalus ::

Itak da na uničenje računala, če kje spusti voda, ni garancije. Je pač treba malo pazit in preverjat. Čeprav se težko zgodi, da bi dobro sestavljen sistem spuščal. Sicer pa ti tud pri diskih nihče ne da garancije na izgubo podatkov, pa se folk nekak ne buni... Pa nevem zakaj pol Apple v dual PowerMac G5 računala serijsko vgrajuje vodno, če pa lahko kje spusti...

V glavnem, če te je strah, da bi sistem kje spustil, pol daj raje 30k za zračno, pa si misli, da si naredil nevem kako pametno potezo. Sicer pa lahko še kdo, ki fura 24/7 na vodnem kaj pove okoli spuščanja.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Hux ::

To res da ti nebo doben dal ce ti voda unici. Ampak se to lahko zgodi? Ce cevko se z silikonom oblijes pri prikluchah se menda skoraj nebi smelo nic zgodit.

DominusSLO ::

Jaz imam edijeve bloke in silikonske cevi, pa mi na kraj pameti ne pade, da bi dajal pri spojih silikon ali objemke...

Če vas do vodnega ne vleče(ni veselja), to preprosto ni za vas. Da ne govorim o folku, ki ne zna sam zmontirat. Vsem takim primerkom priporočam zračni rešitvi za proc in grafo-20k sit, pa je problem rešen

btw dajte si prebrat vsaj nekaj o vodnem preden sprašujete... meni ni bilo problem dneve in noči prebirat forume, preden sem se odločil, kaj in kako bom imel.

SebaR ::

js sm sam naredo vodno: radiator dobo v trstu,pa bloke in plexi kupu; pol pa mel 4 mesece pavze:D
pred 14 dnevi pa je blo vse skup končano, orodja različnega nism kaj velik uporablu: vrtalni stroj in pa flexarco
vse skupi sm pa naredu tak kot je delal Jackal v svojem članku

kar se tiče cevi pa tega, uporabu sm navadne pvc, fajn stisnu z objemkami in DRŽI :D

hladim vse tri in imam naslednje razultate:
3.0 prescott navit na 3590 idle 41 full 49
asusov NB skos okrog 38
radeon9800pro navita na 418/380(gre do 429 ampak nimam jajc :D )

vem da so vseen nekam visoke temperature ampak dosegel sem cilj in to je tišina!

ko delaš kj takiga itaq lahka prej nevem kolikokrat probaš preden se ti kaj razlije pri vžganem sistemu
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

mimax ::

Mislim da sem bom po vsem tem malo igral z zračnim hlajenjem. Vzel sem tisto ohišje GMC H-60 pri mimovrste, ter obloge za utišanje. Poleg že serijskih dveh 120mm ventov spredaj in zadaj bom v ohišje izrezal še luknje ob strani in zgoraj. Nabavil si bom še par 120mm ventov, blažilcev, kontrolor ipd. in si probal najprej sam kaj sestaviti. Vsaj drago me ne bo prišlo, če se pa posreči pa še toliko bolje.

Hvala vsem, ki ste mi pomagali s svojimi predlogi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

hunter01 ::

Ko boš rezal luknje za ventilatorje ne pozabi na mrežice da ne bo komu prsta raztrgalo k ga bo not rinu! >:D >:D >:D

Glede izbire pa v tvojem primeru najboljša odločitev!!!

PS: ko boš končal pa prilepi slike da vidimo gako zgleda tisto ohišje z dvema dodatnima dvanajstkama!!! (mislim pa da bi moglo bit kar hudo!!)

LP Jerry

mimax ::

Premislil sem si glede 120 mm ventov.
Glede na elemente v ohišju bom zdaj imel 3×120, 2×80 in 1×92 :

1×80 mm spredaj v začetku 3-ga in 4-ga 5,25" prostora, kamor nameravam namestiti oba moja trda diska na cooltex blažilce - s tem bo pihal preko obeh diskov in ju hladil (moram še ugotoviti, kako ga bom pričvrstil).

1×120 mm serijski spodaj spredaj, ki bo pihal noter

1×80 mm na stranici (bom dodal) bo pihal noter s tunelčkom do procesorja

1×120 mm zgoraj, ki bo pihal ven (moram narediti luknjo)

1×120 mm serijski zadaj pod napajalnikom, ki bo pihal ven

1×92 mm tik pod njim zadaj (namesto tistih kovinskih pokrovčkov)


Štiri bi rad vezal na Combo spy, da jih potem on naprej avtomatsko regulira, itak bom nabavil čimbolj tihe..
Oba serijska 120mm (ker sta verjetno malo bolj glasna) pa bom uravnaval s serijskim regulatorjem na stranici, da bom povečal pretok po potrebi če bi CS začel zapovedovati prevelike obrate ta manjših ventov.

Ker imam samo 4 5,25" prostore (2 za zapisovalca, v 2-eh pa bosta diska z ventom) nimam nikjer več prostora za combo spy, zato bom pač moral malo predelati del kjer je spodnja 3,5" enota. Lažje bi mi sicer bilo kupiti revoltec za 3,5" z regulatorjem 4 ventov, ampak ta ne odčitava T niti sam ne uravnava obratov.

Ali kdo ve, kje bi lahko dobil tunelček do procesorja za 92 ali 120mm vent (da lahko potem dam večjega)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mimax ()

mimax ::

Vzel bom adaptor z 120 na 80 (zaradi tunelčka) in potem tudi na stranico pred procesorjem namontiral 120mm vent.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ventilatorji

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
302076 (1771) Kr_Edn
»

Doma prirejeno ohišje za učinkovitejše zračno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
302426 (1761) Racko
»

Tt Volcano 12 vs. Silent Boost

Oddelek: Kaj kupiti
402122 (1439) G@MER
»

Kje v Sloveniji dobiti SK-7

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
492707 (1832) profii
»

Kaj vse ste nardil z Abakom?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
263216 (2784) iCe

Več podobnih tem