» »

Pravilna raba VENTILATORJEV....

Pravilna raba VENTILATORJEV....

Hrček ::

no...kot en ki ga elektronika obdaja že celo življenje sem se odločil da malce znanja raztrosim tudi med naše računalničarje....


no zadeva ki me moti pri računalnikih in proizvajalcih hladilnih teles...največ pri orbih......je ta...da je smer pihanja obrnjena na napačno stran !!

pri vseh hladilih....mora biti smer pihanja usmerjena iz hladila proti okolici...torej da zrak Vleče iz hladilnega telesa in da odvaja v okolico...

no...najprej se bodo "pobunili" tisti ki imajo na procesorče nalimane golden in podobne orbe...

če je smer pihanja obrnjena v hladilo...temu hladilu dovajamo temperaturo okolice nanj.....torej ...v cirkularnem krogu mu njegovo temperaturo dovajamo nazaj...kar pa ni dovolj učinkovito....no..saj ne rečem da se zadeva ne hladi....ampak...lahko bi se bolj...

v samem ohišju imamo skorajda konstantno temperaturo...katero pa kar naprej...mešamo in segrevamo...

no...najbolje bi bilo..da vse ventilatorje ki jih imamo na plati.....torej...na procesorju, na grafični itd...usmerimo smer pihanja na ven....na samem ohišju pa namestimo ventilatorje (dva in več) ki ta "izvlečeni" zrak iz hladilnih teles izvlečemo v zunanjost...v prostor kjer se nahaja kišta...

zaradi rahlega podtlaka pa se nam temperatura v ohišju zmanjša...


torej ljudje......pamet v glavo...8-)
!!! Minimal Rox !!!

asPeteR ::

Teoretično nimam kaj oporekati. Popolnoma pravilno.

TODA, praktično se s tem ne strinjam.

Sam sem stestiral oba načina, in prišel do ugotovitve, da je najboljše hlajenje doseženo z odprtim ohišjem, ter ventilatorji, ki so usmerjeni bodisi na grafično oz. CPU.

Tako hlajenje tudi sam uporabljam, in je unčikovito, mnogo bolj kot če bi hladil "obratno".

Zakaj "obratno hlajenje" no dovolj unčikovito? Ker premalo "vleče zraka".
Ventilatorji(katere večina uporabljamo) so optimizirani za pihanje in ne "vlečenje" zraka.

8-)

Hrček ::

jože.....lej...so optimirani ja...sam če jih obrneš...za kaj pa so potem optimirani ???



no da še bolj strokovno sežem v stvar...


ko pihaš zrak noter...se ob kotičkih hladilnega telesa in rebri naredijo v voglačkih zračni žepki v katerih se zrak nabira in segreva.....torej...tako je tmperatura večja...8-O
!!! Minimal Rox !!!

alien-w ::

hmm... no ja, tudi tukaj se ne strinjam cist s teboj Hrček. Teoreticno imas verjetno prav, samo v praksi je vse drugače. Poskusil sem na svoji kišti, tako da sem na procesor dal volcano2 cooler s pravilno obrnjenim ventilatorjem (pihanje na rebra) ter z ventilatorji kot jih vidiš na slikah (pihajo V kišto). Nato pa sem vse vente obrnil, tudi tistega na procesorju (verjemi,a veliko dela :8)) ter spet zagnal mašino. V winsih sem ( tako kot prej ) zagnal Stability test ter ga dal na CPU warming ("maximalna" vročina na procu) ter ugotovil naslednje: Pri V pihavanju je bila temp za povprečno 5-6°C nižja kot pri obrnjenih ventih... pa še v noge mi ni pihalo :D. Jaz ostajam zvest preizkušenemu sistemu...

Shadowman-x ::

Hrček, tvoja teorija se obnese v praksi samo z dobrimi hladilniki - ala Alpha, pa še to minimalno, samo eno ali dve stopinji. O tem je bilo opravljenih ogromno testov po internetu in ugotovitve so bile bolj ali manj enake.

Hrček ::

hm...no ne verjet vse kar piše...če zastopiš kej o tem....mislim iz praktičnega viditka...da si ti kej s tem počel....potem...veš...da kar govorim je res...


no...torej... velikost hladilnika...oz...njegova površina in sestava materjala...je tudi kritično pomembna....tako tudi pretok zrana ventilatorja.....:)
!!! Minimal Rox !!!

Jebiveter ::

Hrček: Sam tko ce se nisi opazu, je stalno ponavljanje treh pik (a'la ...) zelo moteče pri branju, ker nikoli ne ves ali je konec, zacetek ali med stavkom! Zdej, ne vem, al se ti zatika tipka ali to namerno delas, ti parvim, da je tvoje pisanje ( pa je lahko se tako zanimivo) nerazumljivo in tezko berljivo! In to zaradi 3 pik!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Shadowman-x ::

Hrček, kakor želiš oz. govoriš - pišeš. Pri FDP-32 je celo rahlo višja temperatura. Ne samo smer tudi konstrukcija hladilnika je pomembna!!!

alien-w ::

JANI BAJEC: poslal si mi mail, pa sem ti replyal, pa mi je vsakič zavrnilo tvoj e-mail, zato ti odgovarjam tukaj, kjer si verjetno tudi dobil "vir za vprasanje". Tvoj mail
Na slotechu sem bral, da imas celerona in volcano II.. pa me zanima, če imaš sedaj kaj nižjo temperaturo proca kot prej ? Sedaj imam GOrba in bi si kupil Volcano II, pa me zanima, če se izplača...

tu je moj odgovor:
Ja, temp so nižje (od 4-6°C), samo jaz imam SLOT1 matično in mi zasede 2 reži za ram, cesar si ne morem privosciti, tako da sem ga odstranil. Je pa tudi precej bolj glasen kot gorb...LP


Drugače pa: Hrček, daj malo si preberi teste na netu, pa ce ne bos verjel, pomisli malo na termodinamiko (vroči zrak se dviga, zato spodaj vpihujemo hladnega in zgoraj ven velčemo toplega). Če nima večina Overclockarjev narejeno tako, naj me koklja brcne... Ce se vedno ne bos verjel, naredi teste na svoji lastni kišti!

Tomi ::

Ok, malo sem pogledal forum, in ugotovil, da moraš biti očitno nekdo, ki je požrl vso znanost tega sveta, Hrček. Ker tvoji nasveti so brezpogojno uporabni, sam si popolnoma prepričan vanje, kako pa je v resnici z njimi, je pa druga zgodba. Saj veš, kako se imenujejo nova Okna in Office.. XP, pravijo.. Torej izkušnje tudi nekaj pomenijo...
metrodusa.blogspot.com

MadMax ::

V enem dnevu 11 tem in 32 postov: to je prava pamet!
(se dobro, da ni vec zvezdic:D)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Tomi ::

Saj ne bi bilo nič, ker je vkluječen sistem, ki daje zvezde tudi glede na število dni. Tako da ne bi bilo panike..
Drugače pa tudi opažam, da ste se kar navadilio na stanje, ki je ( torej brez zvezd ):D
metrodusa.blogspot.com

Hrček ::

hm...potem pa mi dragi bralci povejte nekaj...ker ste vsi tko hudo pametni :)

zakaj pa potem iz napajalnika (Switchinga) zrak pihamo ven ? A ?


>:D
!!! Minimal Rox !!!

asPeteR ::

Zakaj? Praviš, da si iz sukajočih elektronov se branže...

Lej, napajalnik ne rabi zelo unčikovitega hlajenja.

Ampak tisti prekok zraka, ki ga potrebuje za hlajenje, je dovolj, če ga vent samo "črpa".

In še zako, da ne piha segretega-že zraka v ohišje, skratka, komur je logika domača, to že ve.

8-)

Malecky ::

Draga podgana!

Ali ti slučajno veš kje je "ponavadi" namontiran napajalnik?

Ah seveda da veš! V ohišju seveda ! Kar pa ti ne veš je pa to da ventilator v napajalniku piha ven iz zelo čistih in praktičnih razlogov. Napajalnik je nameščen v območju procesorja (to veš kwa je?) in skozi reže na drugi strani napajalnika sesa zrak iz območja CPU-ja kjer je najbolj vroče. Boljši imajo celo po dva ventilatorja v napajalniku kako sta ventilatorja nameščena boš pa že pogruntal naš računalniški genij!

Po tvojem bi moral pol vent v napajalniku sesat zrak v napajalnik, kjer potuje skozi napajalnik in se tam ogreje pol pa skozi zadnje reže napajalnika na procesor in nasploh v celo ohišje kjer se potem doda še vsa toplota katero jo proizvaja napajalnik. Mislim prosim!!!!!!!!;(;(;(

Hrček ::

ti..telebađo...

mal se posluš oz. preber kaj si napisal...

isto kar sm ti jst govoru pol pa zanikaš v naslednm stavku...

lej...SESA ZRAK VEN DA !:\

ne pa piha noter hamle....


sesa zrak iz sistema ven, tudi iz napajalnega dela....če bi bilo po tvoji razlagi...bi potem moral pihato notr tko kot piha ventilator v procesor oz. v hladilnik na proc. ???

kje ti je logika ?

8-)
!!! Minimal Rox !!!

dexter ::

Hello!

Ne vem kaj bi na tole rekli fantje z vodnim hlajenjem,verjetno se nekje v kotu smejejo:D

Jest mam en 100% baker gor pa hudo nastancane reze,tko da dovajam zrak.Ce piha na ven je 2-3c razlike pri polni obremenitvi.Verjetno se zrak hitreje ogreje pri okolici procesorja kot pa ce pride ene 7-8cm stran.

alien-w ::

no, no, brez panike, Hrček, ventilator piha ven točno iz razloga, ki sem ga navedel v prejšnjem postu (termodinamika) ter zaradi razloga ki ga je navedel Telebajsek. Če bi bil napajalnik zunaj kište, bi bilo vseeno, ali zadeva piha, ali vleče ven zrak, tako pa je tu zadeva V kišti in ker sama pač potrebuje samo zadosten air-flow, ne pa superduper hlajenja zrak vleče izpred procesorja ven (tako malce premeša zrak ob procu, da ga zamenja hladnejši), ter nato izpiha "dvojno" segreti zrak zadaj ven. S tem v bistvu s samo enim ventom v kišti dosežejo v "normalnih" (beri: ne OC) sistemih zelo soliden pretok zraka, ki omogoča "dihanje" procesorskemu ventu.
Kot verjetno veš se vroči zrak dviguje in prav tako se od procesorja zrak dvigne V napajalnik, ki ima reže spodaj ali zadaj... zato piha ven. Kot sem pa že povedal, če bi bil napajalnik zunaj kište, bi bilo pa vseeno, če bi pihal noter zrak, in bi šel potem skozi reže ven.
Dexter: dej mal bl natancno razlozi tole...

morphling1 ::

Tem razpravam se res samo smejem, pa ne samo zaradi tega ker imam vodno hlajenje ,ampak tudi zaradi tega, ker vecina nekaj naklada ne da bi imelo ,kako osnovo , o principih prenosa toplote.

Efekt smeri pihanja ventilatorjev ni kar tako enostavno dolocit. Ko zracni tok tece cez hladilnik se greje. Najtoplejse mesto na hladilniku je nad jedrom procesorja. Temperatura potem pada do najbolj oddaljenega mesta na rebru. Ko ventilator piha , potiska zrak skozi hladilnik. Najboljhladen zrak se najprej dotakne najhladnejsega dela reber, pri tem se greje bolj ko se priblizuje dnu hladilnika kjer je najtopleje.Zrak pa vseeno ohranja relativno visoko temp. razliko glede na hladilnik. To je najbolj ucinkovita uporaba zracnega toka.
Ko ventilator vlece, pa vlece zrak skozi hladilnik. Najhladnejsi zrak se dotika najtoplejsega dela hladilnika, in se pri tem hitro segreje. Ko zrak doseze najhladnejse dele hladilnika bo ze skoraj enake temp. in ne bo vec sprejemal dodatne toplote. To izboljsa prenos toplote na dnu hladilnika na racun celotnega izkoristka prestopa toplote.
In kaj je zdaj bolje? Odvisno od oblike hladilnika.V vecini primerov je boljse da piha. Za hladilnike ki pa nimajo dovolj ucinkovitih reber je pa boljse da vlece. Aluminij seveda ni tako ucinkovit pri prenosu toplote kot kak baker in tu bi se dalo z vleko kaj pridobiti. Seveda pa ni dovolj samo obrniti ventilatorja in potem upati na dober rezultat. V tem primeru bo zrak vstopal takoj za ventilatorjem in se dotikal samo vrha reber ,kar seveda ni dobro. Treba je narediti nekaksno ohisje okoli rebra z odprtino pri dnu hladilnika ter ventilator tako pritrditi da je v bistvu neprepustno pritrjen na to ohisje , tako bo pa zrak vstopal pri dnu kjer je najtopleje in potoval proti vrhu kjer je najhladneje.
Za zakljucek se to, prestop (ne prenos) toplote je najbolj odvisen od hitrosti fluida (zrak , voda itd) , kjer je najvaznejsi faktor turbolenca. Prav zaradi tega je v vecini bolje da ventilator piha ker doseze s tem najvecjo hitrost zraka. Pri vleki pa gre zrak najprej mimo ovire in nato ven in ce ventilator ne ustvari zadostnega podtlaka bo imel problem in hitrost zraka pade. Dobri ventilatorji imajo tudi podatek kat tlak oz. podtlak pri dolocenem pretoku ustvarijo. Ampak to je ze druga tema.
Tako, upam da je zdaj zadeva bolj jasna in da bo kdo od tega kaj pobral
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Malecky ::

Sej si ti podgana napisal to vprašanje zakaj ne piha noter, jaz sem ti sam oba razloga opisal tako kot je!!!!

U bistvu služi ventilator v napajalniku kot izpuh za celo kišto poleg tega pa še sebe hladi. Če bi napajalnik pihal v ohišje in to zaprto bi bilo to huddddo neumno.

Drugače mam pa jaz 300W napajalnik zunaj big towerja in je zdaj nad procesorjem veliko prostora gor mam Volcano 5 in zraven neposredno 92mm Sunona ki vleče zrak iz območja procesorja.

V ohišje mi spredaj piha 120mm Sunon in na zadnji strani 120mm Sunon nad napajalnikom oba 120mm.

alien-w ::

morphling1:dobr si to razlozu. Se mi je dozdeval, da je na nek tak nacin, sam nisem vedu cist tocno... Zdej vem... a z mojim prejsnjim postom se strinjas? O napajalniskem ventu? Sam tolk da vem, ce nism tm kej narobe povedu. :8)

Hrček ::

ti overgrown televised thing u...

am,... lej...kar se hladi piha iz hladila ven...to vidiš pri vsakem Hi Fi (dražja varianta) stolpih, pri vseh hi fi komponentah, in vseh audio in avto ojačevalnikih.....zadeva piha ven...torej vleče iz notrenjosti v zunanjost....
!!! Minimal Rox !!!

morphling1 ::

alien-w, se strinjam.
Glede napajalnika je zadeva cisto enostavna, logicno je da piha ven oz. da vlece vroc zrak ki se zadrzuje v okolici napajalniskih komponent v okolico. Ce bi ga imel zunaj ohisja bi bilo bolj ali manj vseeno v katero smer piha ventilator. Ker pa je v ohisju naj seveda vroc zrak odvaja v okolico. Ce sta na napajalniku dva venta. pa tisti spodaj (nad proc.) vlece se vroc zrak iz okolice procesorja v
napajalnik ter nato s pomocjo se enega venta. ven iz napajalnika v okolico.
Pri zaprtem ohisju je predvsem dobro uskladiti ventilatorje , ter izvesti dober zracni tok v ohisju ,se pravi toliko ventov. ki piha noter naj tudi piha ven, mogoce z malenkostjo podtlaka .Pa se glede spora med Telebajskom in Hrckom. Telebajsek malo bolj preberi kar je on pisal, ker pise tocno to, kar si potem ti ponovil (razlika med vlece in piha je odvisna od mesta na katerem opazujes) .Tisto vprasanje zakaj pa piha iz napajalnika ven je pa retoricno. Ker hoce povedat da je vleka zraka ven dobra. Dobra je seveda v tem primeru ker je vir toplote blizu, ovir v primerjavi z hladilnikom malo in v tem primeru je boljse ce vlece(piha) ven. Ce bi pa napajalnik obrnil tako da bi reze gledale na zunajo stran ohisja bi pa enako dosegel ce bi potem ventilator na strani nad procesorjem pihal zrak noter v napajalnik in bi sel potem skozi reze ven. Tak
napajalnik sem imel vcasih tudi sam. Vazno je, da je smer vrocega zraka ven iz ohisja. Glede lokalnih virov toplote (cpu , graficna , northbridge ...) pa glej moj prejsni post.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

ginekolog ::

AlienW: Hvala za opozorilo, tudi sam imam Slot1 in bi mi torej volcano II zasedel 2 reži, kar je nedopustno.

Jani

Hrček ::

pažnja....testerejte obe stvari.....po možnosti pri odprti kišti ...
!!! Minimal Rox !!!

Malecky ::

Hrček ko obrnem vent na Volcanu 5 se mi tem dvigne za 5 stopinj kot to se pravi 43 stopinj namesto 38 pri ful loadu in odprtem ohišju z zelo velikim pretokom svežega zraka.

Le kaj je lahko narobe pomoje to da si ti bedak!!!!!


Hrček ::

povej mi kako si obrnil smer vrtenja ?...in koliko nad ali v rebrih je bil ventilator ??
!!! Minimal Rox !!!

SkIDiver ::

Hrček čist na kratko: ti si nor. Mal spobi sam te tvoje teorije v real lifu pol pa neki tuki razlagi kako in kaj. Sicr ma pa moj vulcano posebno cev na ventu, ki skrbi za dovod stalno svežga zraka:D:D:D

Hrček ::

hm...ja ja vulcano ma cev ja..sam ta cev ni za dovod zraka ampak izpuh iz tvoje riti v glavo..ker ti tam zmankuje svežega dreka za procesiranje...


am... moje teorije so sprobane in delajo !!




0:):D:)):|8-):(>:D:8);((8-O:O:'(;(:\:)|O:P;)8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O8-O
!!! Minimal Rox !!!

SkIDiver ::

Hrček ampak ti si še vedno nor. Moj Vulcano odlično hladi in sistem je zadovoljivo hladen. Pa ta tvoj čiv-buc-bav sem dons mal probu in kaj sm ugotovu. Edino to da mi je popoldne hitr minilo in da ne hladi tko carsko kot ti zatrjuješ. Kdo ima pa zdej dovod svežga zraka v možgane?:D>:D:D

Hrček ::

he he...ski....ti si novomeščan ne...


am..dej...mal cvička spij... pa bo...


no u glavnm...jst si bom ko bo čs naredu svoje...pa mogoče bote dobil fotke da vs prepričam...>:D
!!! Minimal Rox !!!

Tomi ::

Hrček, kaj tebe nič ne nauči, da še vedno trdiš po svoje.. Kaj bo le iz tebe?
metrodusa.blogspot.com

Hrček ::

lej....Tomi....če bi take poslušou k si ti...bi me že pobralo..al bi se pa ustrelu k bi take kontradikcije nalagal v možgane da bi blo over vsega...


tko da...

Vi delejte po svoje...jst..bom pa po svoje..


Schwing
!!! Minimal Rox !!!

IceIceBaby ::

a obstaja na slo-tech še kak bolj žaljiv in nečasten naziv kot gnojTM ?

MadMax ::

Bo kmalu uveden: Hrček™ :D
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Hrček ::

a dejte no pobje...Gnoj tm je pa ja u redu..

kaj je narobe z njim...čist nč...pa še spalena ikonca je....

ma to je titula...


to sam pomen da se poserjem na operaterje :))


:D
!!! Minimal Rox !!!

SkIDiver ::

Ja Hrček Novomeščan sm in cviček pijem. Če bi ga tut ti pil nebi take vn metu kukr jih mečš.

IceIceBaby ::

hehe skidiver...to si pa prou povedu. Liter cvička u pizdo pa bo takoj bulš.
Pa še eno idejo sm dubu. Da bi računalnik namest z vodo hladil s cvičkam :) Morphling dej povej če bi blo to uredu...ti se spoznaš.

luni ::

Hrček poserjes na operaterje. Dont push it al pa bos naenkrat ugotovil da na tem forumu sploh vec ne bos mogel srat. Niti po sebi (kar zdaj vecinoma pocenjas), niti po drugih, kaj sele po adminih.
Artificial Intelligentia

SkIDiver ::

kst dobra ideja. Pol bom dal pa v Dolenski list kjer bo pisalo. Dolenski ljubitel cvička hladi svoj računalnik s cvičkom. Ko pridm pa v šolo sem pa v p****:D

Bi pa blo za probat, sam nebi dolg delalo, razen če bi prej dobr zažveplov vino


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Smer pihanja zraka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121591 (1134) stock
»

napajlnik in ventilatorji

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
262212 (1875) Pyr0Beast
»

Vodno - par vprasanj

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241988 (1404) tec
»

tooo damn hot...65

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
341691 (1042) SaS
»

voodoo3 in ventilator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
91109 (1023) Dami

Več podobnih tem