» »

Graviranje na pleksi

Graviranje na pleksi

Eyghon ::

Vodič za izdelavo profesionalnega aparata za graviranje na pleksi steklo
=============================================================

OK, šalo na stran. Toje je moja pogruntavščina za preprost pripomoček za graviranje linijskih vzorcev na pleksi - za "barvanje" likov je dovolj brusni papir velike granulacije (grit 600 ali več).

Glavni element je motorček iz navadnega CD-pogona, in sicer motorček, ki premika bralno glavo, ne tisti motorček ki vrti CD:


Kovinsko konico sem rahlo zbrusil, da sem dobil ploščato konico, katera potem ob hitrem vrtenju "dolbe" kanal v pleksi:


To je osnova, vendar pa je zaradi majhnosti dokaj težka za uporabo, še posebno če je vzorec večji. Tako sem vse skupaj pritrdil na lesen ročaj, da sem dobil obliko svinčnika. Vse skupaj je narejeno precej na hitro, saj namen ni bil izdelava estetsko dovršenega orodja; kljub temu je služilo svojemu namenu:


Na koncu sem "vgradil" še stikalo - tudi ta tipka je iz CD-pogona, kdor si je že kdaj ogledoval notranjost CD-pogonov (večina vseh, ki tole berete) ve, kje se nahaja:


Vse skupaj se priklopi na enosmerni tok - najbolj enostavno na adapter. Preverjeno deluje pri napetostih 3V, 4.5V in 6V. Jaz sem najprej zrisal celotni vzorec pri napetosti 3V - zaradi počasnejšega vrtenja je nekoliko lažje obvladljivo, vendar pa je kanal precej grob - se vidijo posamezni vrezi. Nato sem vse skupaj še enkrat prevlekel pri 6V - kanal se je rahlo poglobil, predvsem pa zgladil.

Primer vgraviranega motiva si lahko ogledate v galeriji na tem forumu
http://www.ConnCounter.com
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

steev ::

Wau! :P

Bomo probal, mam en pokvarjen CD-RW.
:|

TommyLee ::

Hm
Ka lahko še kam drugač graviraš? npr. aluminij? baker?
www.dornik.si

yanker ::

Ti si slovenski MacGayver...:D

nodrim ::

kje pa je ta galerija??

steev ::

Klik!

Drgac pa.... Lepiln trak™ nardi svoje 8-)
:|

Eyghon ::

Graviranja kovin nisem preizkusil, ampak tako na pamet bi rekel da se ne da. Aluminij mogoče, ker je nekoliko molj "mehak"

Ja, vse skupaj fiksirat na ročaj je blo mal težk, tko da sem kar 3 žeblje in izolirni trak uporabil. Sej bi se dal precej bolš narest, ampak glede na to, da sem rabil samo za ta vzorec, se mi ni zdelo vredno preveč truditi za estetski izgled :D
http://www.ConnCounter.com

pikachu004 ::

jaz imam masino za graviranje in lahko komu karkoli ugraviram
na kakrsen koli materjal :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stroja - podjetje - v kaj investirati denar?

Oddelek: Loža
173298 (2608) TheBlueOne
»

Airbrush

Oddelek: Loža
143284 (2983) JOKER
»

Rezanje stranice

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
335762 (4557) klinker
»

Mašina za rezanje aluminija

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
123046 (2839) milica
»

Rezanje kovinskega ohišja; kateri rezalnik?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111681 (1425) Microsoft

Več podobnih tem