» »

Airbrush

Airbrush

JOKER ::

Pozdravljeni!

Najprej se oproščam, če sem v napačno temo zastavil vprašanje ....
Začel sem se ukvarjat z modeliranjem .... sestavljanjem Revel plastičnih modelov.
Kupil sem si tudi Airbrush komplet, tako da bom svoj model tudi na koncu pobarval.
Zanima me nekaj stvari in sicer:

1. Kupil sem REVEL Email Colour in me zanima, ali lahko te barve uporabim v Airbrush pištoli? Kupil sem takšne barve, ki so spodaj na sliki!

2. Kako se redčijo te barve na sliki? Z radrečilom .... takšnega ki dobimo normalno v trgovini ali je to kakšno posebno?

3. Kako čistim Airbrush po končanem delu? V posodico nalijem razredčilo in enostavno spustim skozi, da se kanali ščistijo?


Res bom vesel odgovora nekoga, ki se z temi stvarmi ukvarja, tako da bi dobil odgovor iz prve roke.
Najlepše se zahvaljujem vnaprej.

 SLIKA BARV

SLIKA BARV

________________________________________________________
Ka te češ ....
  • spremenil: bluefish ()

Siddh ::

polek je nekje takšna dolga igla za čiščenje če se prav spomnim, sem pa jaz uporabljal kar neko navadno razredčilo, ampak pazi da ga ne zliješ preveč
čistil sem tudi po malem z vodo in z razredčili


jamiroq ::

> 1. Kupil sem REVEL Email Colour in me zanima, ali lahko te barve uporabim v Airbrush pištoli? Kupil sem takšne barve, ki so spodaj na sliki!

lahko, vendar jih moraš razredčiti.

> 2. Kako se redčijo te barve na sliki? Z radrečilom .... takšnega ki dobimo normalno v trgovini ali je to kakšno posebno?

uporabljaj proizvajalčeva razredčila; revell za revellove barve, model master za model master barve, itd. razna nitro razredčila ti znajo stopiti plastiko, white spirit pa ti zna sesiriti barvo. ali pa ti naredijo plastiko tako krhko, da razpade, če jo le grdo pogledaš. pri razmerjih moraš malo eksperimentirati, meni najbolj leži viskoznost podobna mleku.

> 3. Kako čistim Airbrush po končanem delu? V posodico nalijem razredčilo in enostavno spustim skozi, da se kanali ščistijo?

jaz čistim takole (odvisno od airbrusha; imam tega, tiste poceni revellove s steklenim lončkom bi čistil drugače):
- če je ostalo še kaj barve v airbrushu jo odlijem in v posodico nalijem white spirit (nitro mi je uničil tesnila!);
- šobo pokrijem s prstom in spustim zrak skozi airbrush, tako da se v posodi za barvo delajo mehurčki; to ponovim parkrat
- odlijem white spirit
- razstavim airbrush
- dobro očistim iglo
- s palčkami za ušesa namočenimi v white spirit očistim notranjost in zunanjost airbrusha
- airbrush sestavim
- v posodo za barvo spet nalijem white spirit in ponovim točko 2
- vse skupaj sperem pod vodo in skozi airbrush spustim ene pol lončka vode, obrišem in pustim, da se posuši.

also: http://www.makete.si.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jamiroq ()

JOKER ::

A s takim razredčilom potem zmešam moje barve in vlijem v posodico pri Airbrashu?

LINK: http://www.enaa.com/oddelki/conrad/izd_...

To je to, ali se motim?
Obenem pa hvala za odgovor in nasvete.
________________________________________________________
Ka te češ ....

jamiroq ::

tudi lahko. sicer ga nisem nikoli uporabljal ampak bo ok. verjetno bos pa lazje dobil revellov color mix:

JOKER ::

OK, hvala za obrazložitev. Bom raje poiskal to, kar si ti napisal ..... COLOUR MIX.
Zdaj raje še 1x vprašam, preden resnično naredim napako. Torej ...

Z tem COLOUR MIXom jaz redčim barve katere sem kupil ... v kakšnem razmerju?
Potem ko to zmešam, pa vlijem v posodico Airbrushua in lahko začnem z barvanjem?

Zanima me še: a moram modelček najprej prebarvat z kakšno temeljno barvo, preden ga pričnem z barvanjem?
Kako je na koncu, ko se barve posušijo .... ali je potrebno zadevo na koncu polakirat?
Z kakšnim lakom? A je to možno prav tako narest z AirBrushem?

Hvaležen sem vsem za odgovore. Hvala in lep pozdrav.
________________________________________________________
Ka te češ ....

jamiroq ::

> Z tem COLOUR MIXom jaz redčim barve katere sem kupil ... v kakšnem razmerju?

poeksperimentiraj. za začetek namešaj tako, da bo podobno mleku in pobarvaj košček plastike. s časom boš dobil občutek, tako za mešanje kot za barvanje.
barv nikoli ne redči ali mešaj v airbrushu, ker ti jih ne bo uspelo lepo razredčiti. uporabi npr. kinder jajčka. za mešanje so ok zobotrebci ali pa kakšne paličke za ražnjiče - tudi za doziranje, recimo.

> Zanima me še: a moram modelček najprej prebarvat z kakšno temeljno barvo, preden ga pričnem z barvanjem?

preden karkoli barvaš plastiko operi z blago mešanico vode in detergenta, da odstraniš razne maščobe, drugače se ti bo zgodilo, da se bo barva začela luščiti. na tako oprano plastiko načeloma ni potrebno dati primerja, je pa priporočljivo, saj tako lažje opaziš napake pri lepljenju in kitanju. del, ki recimo ni lepo pokitan pobrusiš, mogoče dodaš še kaj kita in pobarvaš nazaj.

kot primer lahko uporabiš čisto običajno barvo. eno sivo, recimo. ali pa, konec koncev, barvo, ki je je na maketi največ.

na spodnjih dveh slikah se lepo vidijo slabo pobrušeni deli. na prvi se jih na nepobarvani maketi sploh ni videlo, ker sem namesto kita uporabljal prozorno sekundno lepilo; maketa je namreč iz smole in se kit nanjo ne prime.




> Kako je na koncu, ko se barve posušijo .... ali je potrebno zadevo na koncu polakirat?

načeloma ja. seveda je odvisno od makete - če maketa predstavlja vozilo, ki ima v resnici svetleč lak, ga ne boš šel barvati z mat lakom, in obratno. običajno, po končanem barvanju, na maketo nanesem sloj gloss laka, da se nalepke lepše primejo. ko so nalepke enkrat posušene vse skupaj zaprem s še enim slojem gloss laka. na vse skupaj nanesem še sloj ali dva mat laka, da se maketa ne sveti več.

> Z kakšnim lakom? A je to možno prav tako narest z AirBrushem?

ja, saj drugače ne moreš. mislim, lahko s čopičem ampak potem boš vse uničil :). vsak proizvajalec barv ima tudi gloss in mat lake. revellov mat je sicer precej svetleč, menda so drugi boljši.

še nekaj uporabnega branja:
rec.models.scale faq
edit: zanimivo je od part 3 dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jamiroq ()

JOKER ::

1000x ti hvala za res obširno razlago .... nekak si lahko ustvarim neko sliko, kako bi naj potekalo.
Dejstvo je, da sem kot prvo maketo začel z vojaškim tovornjakom z šestimi kolesi (Revell težavnost makete 5).
Ker je to vojaško vozilo sem se odločil za mat barve, saj je obarvan v maskirne barve.
Jaz mojih maket verjetno ne bom rabil kitat. Tvoji modeli so bolj zakomplicirani in verjetno je potrebno kitanje, pri mojih plastičnih to verjetno ne bo potrebno, razen če bi kje res tako drastično zarezal z nožem, da bi moral popravljat z kitom.

Povej mi še to prosim: kako se kaj barva prime na lepilo (imam Revellovo lepilo - modra embalaža)? Tu in tam se na maketi vidi lepilo, kjer so spojeni elementi, ker tako natančen pa res ne moreš bit, da se ne bi lepilo videlo in me zanima, kako barva prekrije lepilo.

Da ne pozabim: a lak za prekrivanje na koncu se prav tako redči z color mix-om?

P.S.
Hvala za odgovore in nasvete.
________________________________________________________
Ka te češ ....

koli99 ::

JOKER je izjavil:

1000x ti hvala za res obširno razlago .... nekak si lahko ustvarim neko sliko, kako bi naj potekalo.
Dejstvo je, da sem kot prvo maketo začel z vojaškim tovornjakom z šestimi kolesi (Revell težavnost makete 5).
Ker je to vojaško vozilo sem se odločil za mat barve, saj je obarvan v maskirne barve.
Jaz mojih maket verjetno ne bom rabil kitat. Tvoji modeli so bolj zakomplicirani in verjetno je potrebno kitanje, pri mojih plastičnih to verjetno ne bo potrebno, razen če bi kje res tako drastično zarezal z nožem, da bi moral popravljat z kitom.

Povej mi še to prosim: kako se kaj barva prime na lepilo (imam Revellovo lepilo - modra embalaža)? Tu in tam se na maketi vidi lepilo, kjer so spojeni elementi, ker tako natančen pa res ne moreš bit, da se ne bi lepilo videlo in me zanima, kako barva prekrije lepilo.

Da ne pozabim: a lak za prekrivanje na koncu se prav tako redči z color mix-om?

P.S.
Hvala za odgovore in nasvete.



Redko kateri odlitki (dreveščka - sprue ang.) so tako dobro narejeni da ne potrebuješ kita.

Barva se odlično prime na lepilo, kot tudi na plastiko. Če se kje na maketi vidi lepilo, je to lepilo potrebno zbrusiti, kar lahko storiš z vodobrusnim papirjem. Začneš bolj hrapavim (600-800) in nadaljuješ na manjšo (1200...).

Glede revellovih barv pa ti ne znam svetovati ker sam uporabljam akrile kateri se lahko nanašajo z AB v zelo tankih plasteh, mešajo se z vodo, odstranjujejo z navadnim Stelexom, ne smrdijo... Skratka bolj primerni za izdelavo maket v stanovanjskem bloku, ter bolj prijazni do AB-ja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koli99 ()

JOKER ::

Torej koli99 če te prav razumem uporabljaš Aqua Color barve od Revella?
A je njih potrebno tudi redčit ali samo zliješ določeno vsebino v AB in že delaš?

Potem takem so barve na vodni osnovi kar predvidevam da potem AB čistiš zgolj z vodo ali se motim?

Hvala!
________________________________________________________
Ka te češ ....

koli99 ::

Aqua color so akrilne barve podjetja Revell, vendar sam uporabljam Vallejo akrile.

Pri Vallejo akrilih imaš več vrst barv. Najprimernejše za airbrush so Model Air, ki naj bi bile narejene za uporabo za airbrushom, vendar jih kljub temu redčim. Raje več tankih slojev, kot enega predebelega. Redčim z vodo ali Glanzerjem(loščilo za tla, vendar izredno uporaben v maketarstvu, ki se ga uporablja tudi kot svetleči lak).

Airbrush čistim z Stelexom, ali pa tudi vodo. Vsaka barva je namreč drugačna. Metalne barve potrebujejo več čiščenja...

jamiroq ::

@koli: kakšna je dobavljivost vallejo akrilov v sloveniji? vidim, da jih prodajajo na airbrush.si - imajo kakšno zalogo ali je potrebno čakati? razmišljam, da bi prešaltal iz enamelk, ker so tu dobavljive le revellove, pa še to ne vsi odtenki, da o neumnostih v stilu 1% te barve + 3% druge barve + 50% četrte + 45% petnajste = FS23234.

JOKER> Jaz mojih maket verjetno ne bom rabil kitat. Tvoji modeli so bolj zakomplicirani in verjetno je potrebno kitanje, pri mojih plastičnih to verjetno ne bo potrebno, razen če bi kje res tako drastično zarezal z nožem, da bi moral popravljat z kitom.

tule se motiš, kot je napisal koli99. maketa na prvi sliki je l&m pilatus pc-9 v 1/72; v primerjavi s kakšnimi drugimi maketami ima zelo malo kosov. sploh ni zakompliciran, je pa odlitek zanič - na prvi sliki, ki sem jo objavil je bila desna polovica trupa razrezana na pol in skrajšana, ker je bila par mm daljša od leve.

JOKER>Tu in tam se na maketi vidi lepilo, kjer so spojeni elementi, ker tako natančen pa res ne moreš bit, da se ne bi lepilo videlo in me zanima, kako barva prekrije lepilo.

seveda si lahko. pobrusiš pač. če s tem pobereš linijo kakšnega panela - nič hudega. vzameš šivanko ali še bolje, namensko orodje za graviranje (bare metal scriber) in vgraviraš na novo.

glede barv: proizvajalcev je mali milijon. problem je, da iskanje ekvivalentov ni ravno enostavno, še posebno zato, ker nekateri proizvajalci maket ne napišejo, da je odtenek barve nek FS ali RAL ampak imajo neko čudno mešanico desetih svojih barv. revell ima to grdo navado, eduard, po drugi strani, v sestavnico napiše vsaj nekaj barv različnih proizvajalcev ter po katerem standardu je barva (če je, seveda).

v veliko pomoč pri iskanju odtenkov barv je the ultimate model paint conversion chart.

v glavnem, v začetku se s tem ne bi pretirano obremenjeval.

JOKER> Da ne pozabim: a lak za prekrivanje na koncu se prav tako redči z color mix-om?

ja, če je revellov. saj bi verjetno lahko uporabljal kakšen drug lak, ki se redči s kakšno cenejšo zadevo ampak s tem nimam izkušenj.

JOKER ::

Hvala za izčrpne odgovore. Grem v ponedeljek malo pogledat za AB in barve. Upam, da bom našel Aqua Color od Revella, če ne pa vsaj ostale barve in Color mix.
Če bi naredil en povzetek, kar se barv tiče .... Revell ima najslabše, pa še redčit jih moraš in tudi njihov lak.

Imam občutek, da bom delal predvsem vojaške zadeve (tanki, kamioni in ostala oklepna vozila), ker mi je ta tematika všeč .... kar tako neke modele brez zgodb mislim, da nima smisla .... tukaj predvsem mislim kakšne modele avtov .... itd. Edino kar je še zanimivo (ker sem ljubitelj kamionov), so kamioni, katere ima firma Italeri. Mislim, da to ni ne vem kako zakomplicirano, ali pač?

Zanimiva so vojaška vozila, predvsem nemška .... jaz sem si za začetek izbral dokaj zahtevno zadevo. Teh malih detajlov je ogromno, je pa res, da barvanje ne more biti zakomplicirano. Z ABjem bi barval večje površine in ostale odtenke lis, ki so v teh maskirnih barvah vozil, detajle, kot so nosilci ogledal, luči, kljuke na vratih, brisalci ...... pa moraš itak s čopičem, kar mi daje poseben užitek, ko vidiš, kako zadeva nastaja. Danes sem pobarval feltne in vijake na kolesih ..... pa prav dobro zgleda.

O ABju me zato toliko zanima, ker ne bi rad, da bi si z njim kupil probleme, ampak bi rad znal z njim rokovat. Je pa res, da vaja dela mojstra.
Je pa tudi res, da jaz z njim ne bom risal plamen, senčil .... itd. Zgolj zato, da prekrijem enakomerno večjo površino.

Aha .... kaj sestavljam?

Tole mrcino:

 MAN 7t - 6x6

MAN 7t - 6x6

________________________________________________________
Ka te češ ....

koli99 ::

Vallejke dobiš v Mladem Tehniku pod Emporiumom, ali pa na omenjeni spletni strani. Jaz sem z dobavo preko interneta izredno zadovoljen, dobim jih najkasneje v 3 dneh, imeli so vse kar sem potreboval (imam kakšnih 70 odtenkov). V Mladem Tehniku se zna zgoditi da manjka kakšna barva... Cena je 2,5 Eur/kos.
Z Model Air se ves lepo nanašajo, slabe so le bela in rumeni odtenki. (Priporočam Tamiya akrile - dobiš jih v miniatures.si - trenutno jim stran ne dela? Tisti odtenki ki manjkajo uporabim Model Color, katere pa potrebujejo precej več redčenja, saj so namenjene nanašanju z čopičem. Uporabljam 80% Vallejke, 15% Tamiya, 5% Gunze. Odlična lastnost Vallejk je da se jih da nanašati direktno iz tubice ker imajo na vrhu zoženje, tako da lahko doziraš v kapljicah.

@JOKER

Ne trdim da so Revell barve najslabše. Gre se za to da so enameli na alkoholni osnovi in je zato veliko več dela s čiščenjem. Z Revelkami se ravno tako naredi odlične makete... Aja, številka na škatli Revell ne pomeni težavnosti temveč število kosov ki ga ta maketa vsebuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koli99 ()

JOKER ::

@koli99

Motiš se, številka, ki sem jo jaz omenil, to je 5, pomeni težavnost makete in moja je označena z 5, torej največjo.
Sem šel po škatlo in ti slikal zadevo. Maketa z več kot 150 kosi je že SKILL 5. Moja jih ima okrog 280 kosov.

Še slika:

 LEVEL 5

LEVEL 5

________________________________________________________
Ka te češ ....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Airbrush

Oddelek: Loža
71647 (1446) siegmund
»

Kako odstraniti nalepko, brez da bi poškodoval plastiko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
2416635 (16063) bastadu
»

Spet makete (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19413383 (9715) ŽirC
»

Makete

Oddelek: Loža
212763 (2386) ŽirC
»

Barva za sliko

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5950 (857) AtaStrumf

Več podobnih tem