» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
2 / 27
»»

Steinkauz ::

Ja jst mam mandrivo 2007 in mam driverje, sam ne znam dodat. Če kdo zna pa bi mi napisal kako bi bil ful hvaležen. Tle so driverji

roscha ::

Toel niso polkna noooo.

Saj imaš drajver že v kernelu 2.6.18 in novejših. Torej zamenjaj kernel.

Rebuild kernel how to

In na linux.prinas.si spletno stran malo odsurfaj..

sirotka ::

Katera distribucija je bolj primerna za učenje...Suse ali Ubuntu, vsak drugače pove. Enako tudi KDE ali GNOME...za začetnika jasno:)

model ::

@sirotka-probi obadva-sej sta zastonj. Mal lažje ti bo pomoje DLjat ubuntu ker je pač samo 1 CD in še ta je live (lahko ga nucaš brez installa). In če ti pač ni všeč DLji še openSuse in probi.
KDE ali Gnome?-vseen qrac-najdu bpš tisoč folka ki hvali Gnome in tisoč ki hvali KDE-spet....pač probi kaj ti paše. Men paše Gnome osebno,ampak mi je dost progijev za KDE ljubših (ki delajo tut na Gnomu). Pač za neki se morš odločit.

roscha ::

Zajebeš vse pa vzameš XFCE :D

Drugače pa je potrebno v resnici poizkusit. Nekomu paše nekaj, drugemu nekaj drugega.

Steinkauz ::

Ok še vedno jst. Sm potegnu najnovejši kernel, se pravi: 2.6.20.4, ki ima drajverje dodane. In poskušam updatat v mandrivi 2007, vendar mi napiše tole:

[steinkauz@localhost ~]$ su -
Geslo:
[root@localhost ~]# urpmi.update -a
preverjanje synthesis datoteke [ /var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Powerpack DVD i586.cz]
preverjanje synthesis datoteke [ /var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Powerpack DVD i586 (non-free).cz]
[root@localhost ~]#
[root@localhost ~]# urpmi kernel-2.6.20.4mdk
ni paketa poimenovanega kernel-2.6.20.4mdk

Zdej me zanima kam morm dat kernel kodo, da jo bo najdu, k zdele mam na desktop od navadnega userja...

Sm totaln noob in bi rad tole mel do jutr narjen, tko da res prosm za pomoč.

model ::

@roscha-mah reč kar hočeš sam men je XFCE v svoji preprostosti prou zakon (vem da nis nč slabga mislu). Ne bi ga glih za n00be predlagu no,ker ne zgleda glih "prijazn" (jest ko sm ga prvič pogledu-xubuntu- sm se kr mal ustrašu pismo-pač modr ekran pa na vrh sam aplikacije brez places in system menija;ampak pol se navadiš in se lahko pohvalim da na mojmu celeronu 433mHz in192MB rama,ter 10GB diska dela ko šus:D .Sicer nima eye candyja ampak qrc,vsega pa tut ne mormo met ane8-)

Pesimist ::

Kateri format je zdaj najbolsi in stablinejsi za linux install? ext3?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

roscha ::

Ext3, JFS, XFS. Bolj stvar okusa, ker boš verjetno postavljal "mlinček" ne pa farmo serverjev. Bejž stran od ReiserFSja.
Bombončkov cel kup, ko pa gre kaj narobe pa se kar poslovi od podatkov.

Sam imam zanekrat najraje kar ext3. Najmanj možnosti, ampak tudi najmanj problemov.

Pesimist ::

Ok ext3 vzemem.

Se nekaj. To bo oz je cisti desktop namenski komp. Na njega mislim torej internet browsat, torrent downloadat, Cedega za kako igro. Disk je 180Gb distribucija pa Ubuntu Feisty Fawn in bo edini Os dokler ne dokupim se enga diska za pogojno Visto in DX10 kasneje.

particija

root / 5giga
Swap / 3 giga
tmp / 2 giga
home / vse ostalo

A je to kolko tolko vredu zbrano ali bi se blo treba lociti program addone ali kaj druga celo? Temp folder sem namensko dal ven z roota kot je ze swap sam po sebi. Pac sistem part nej cim bol cisti ostane kolko se da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

roscha ::

Glej. Znanost okrog particioniranja se splača delat pri multiuser mašini, če je kišta katerekoli sorte strežnik in če je stroj multidikskoven.

Za domač desktop z enim hdd-jem kreiraj root ( / ), ter swap in mir. Te vsaj ne bo glava bolela, ko ti bo začelo zmanjkovati prostora na recimo /usr, na /home pa ga bo še dovolj ali obratno..... Upam da razumeš kaj želim povedat. Nekateri svetujejo še ločen boot, pa kaj mi bo? Star kernel vedno obdržim (ali več njih), če gre pa vse skup resno narobe pa kak Live distro v roke in gremo popravljat.

Saj ne pravim da so ločene particije slaba stvar, le načrtovat je treba v naprej. Tega pa za desktop in singleuser (ali 2-3 uporabnike) res nima smisla počet. Sploh pa kot vidim šele začenjaš...


LP!

'FireSTORM' ::

jaz imam takole:
/ 9GIGA, zapolnjeno 4GB že cel čas in se ne morem premaknit na več :)
swap: 700+MB, še nikoli nisem zapolnil niti 300MB swapa, mam pa 1024MB rama
vse ostalo je pa /home

no ok pa win particija še je tukaj :)

roscha: nebi se strinjal povsem
če je podoben tip kot sem jaz
bo 100% sprobaval stvari, probal odkrit kaj novega itd
in potem npr. sesuje sistem
kaj bo pa potem ko bo formatiral / particijo?
in z tem tudi /home direktorij
saj ma 180GB, reskiraj 10-15GB za root particijo, boš na ziher ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

christooss ::

/ - 10 GB
/swap - max 1GB
/home - ostalo

Za home ni nikoli premalo za ostalo je pa vedno dovolj. Super rešitev je če imaš ločeni root in home particiji, ker če kadarkoli nanovo nameščaš sistem vse nastavitve in podatki ostanejo, kjer si jih pustil. Še mountaš in se zbudiš v svoj sistem.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Pesimist ::

Jap to me zanima in hkrati tudi impresionira. Samo kaj pa ostali folderi tam kjer se razni programi in addoni instalirajo. Recimo da Firefox dodam par stvari pa kaki movie player in kaki drugi torrent. Ce se te dam na loceno particijo pomeni da ce nanovo namestim sistem bodo kr ze delovali brez ponovne instalacije oz namestitve?

'FireSTORM' ::

nekako tako ja ;)
take stvari, razni programi se ponavadi namestijo v /usr direktorij in potem v razne subdirektorije še
Those penguins.... They sure aint normal....

roscha ::

@ Sawyer

Ne razmišljal po polknarsko. Kam se kaj inštalira ti je načeloma vseeno, za to skrbi sam sistem. Tako ali tako 99% dodatnega programja dodaš s par kliki, ali še hitreje s par ukazi (apt-get install imeprograma) Če od stare inštalacije ohraniš /home ter /etc imaš sistem na novo postavljen in SKONFIGURIRAN 1-2-3.

V /etc se namreč nahajajo globalne nastavitve, ki veljajo načeloma za vse, uporabnik pa ima lastne nastavitve in vse kar se njega tiče (tudi podatke) v /home/uporabnik.

Preberi si recimo tole.

roscha ::

No še nekaj. Nehajte zaboga razmišljat o novih inštalacijah. To niso prokleta polkna.

V recimo 5-ih letih sem na novo nameščal 2x. Prvič ko je crknil FS (jebenti Riserja) in ni bilo druge rešitve, hvala bogu da sem z muko rešil podatke. Drugič pa ko sem bil prehiter in sem skakal med N terminali, ter seveda naredil chmod 777 na /. Vse ostale neumne probleme sem vedno rešil.

'FireSTORM' ::

danes sem se igral z evdev driverjem
da bi bindal tipke na svoj način
no ok, inštaliram
uredim xorg.conf
in restartam XOrg
vse postane črno, nisem nikakor več moral niti v konzolni način (ctrl+alt+f1-6)
če bi rebootal bi avtomatsko se nazaj zagnal X zaradi init 4 in bi bil verjetno na istem
še sreča da sem naredil backup xorg.conf in da imam LiveCD
dam Live Linux v pogon rebootam
in skopiram nazaj originalni xorg.conf preko novega
reboot
kernel panic - can not mount /dev/hda2 with any filesystem
nad tem par erorjev, vse samo da ne more mountat niti pod ext2, xfs, reiser
no imel sem pa reiser
ok grem nazaj z live linux
grem pogledat v loge /var/log/messages
nič, še sistem ne pride do logiranja oz. ne more zapisat če ne more mountat /dev/hda2 (root particija)
Xorg.0.log
nič pametnega
ja kaj bomo zaj? backup vseh podatkov v home particijo, install CD v pogon
format /dev/hda2 v ext3
in jovo na novo
moji podatki so bili pa ohranjeni
prav tako vse kar sem spravil iz root particije v /home direktorij
inštaliral, recompailal kernel, najnovešji, če sem že bil ravno pri tem
in vse ostalo je tako kot bi moralo biti
rešeno v eni uri(recompilanje je vzelo precej časa)

my point:
vsak začetnik bo enkrat nekaj zajebal in mu bo lažje sistem na novo naložiti kot pa popravljat napako ki niti ne ve zakaj se pojavlja
zato je pa dobro imeti drugo particijo, da vsaj svoje podatke ohraniš
Those penguins.... They sure aint normal....

roscha ::

Ne narobe razumet, spodaj napisano ni mišljeno kot kreg.

Če greš prebrat moje poste, nikjer nisem trdil da je / in swap najboljše.
Reiserja sem odsvetoval, ker je tudi meni požrl živce, problematičen je ob FS crashu, ker enostavno ni kvalitetnih fsck orodij.
Live CD ni vedno pri roki. Ne pozabit na SINGLE parameter ob bootu! Dostikrat tudi to zaleže.

PŠT. Tvoje prčkanje po evdev ni imelo nobene veze z FS krešem. Slučajno so stvari sovpadle.


LP!

Edit: dodatek

Kot že rečeno sem ponovno nameščal sistem LE ob FS crashu in ob popolno sesutih permission-nih tudi na FSju.
To pa se dogaja skoraj nikoli (razen na Reiserju kot kaže :D )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

donfilipo ::

Ker je v uvodu te teme zapisano, da linux ni za gamerje, (kar seveda drži), me je čudilo, kaj me tako privlači na pingvinskem OS-u, da zapravljam dneve in že kar tedne testirajoč razne distribucije. Ne boste verjeli, po duši sem gamer. Težko obstaja kdo, ki ima več zapravljenih ur pri tapkanju w s d in a ja premikanja miške in vihtenja joysticka (ne rečem da ga ni..). Ampak zalotil sem se, da sem linux neprestano na kolenih prosil da mi zasuče kak film, da lahko pogledam kak stream (RTVSLO gledam večinoma samo iz arhiva streamov), in seveda, da bi lahko zaigral kako dobro igrico. In nato vedno po 3 dneh rotenja zamenjal diske. No jasno, če ne bi bilo firefoxa, opere in interneta bi linux sameval pozabljen. In tako sem klel, čakal, prosil in končno dočakal...ne boste verjeli....na mašini mi teče ubuntu 7.04 lahko gledam filme, streame...surfanje je udobno skoraj kot pri windowsih, sistem je všečen, lahko bi rekel da mi je lepši od drugih (seveda je to subjektivno) in za piko na i (ne potegne me več da bi po 3 dneh mučenja s pingvinom zamenjal diskovje z oknastim okoljem). Zdaj mi teče že 10 dni zaporedoma in prišlo bi do abstinenčnih sindromov, če ne bi imel na namizju kake dobre igrice. Torej: ubuntu (in verjetno tudi druge distribucije) veselo poganja ArmyOps first person shooter ki ga izdeluje ameriška armada in je dober. Izdelali so ga tudi za linux...in tu teče brez problemov....isto kot oknih...in stane 0€... potem, da ne bi mislili, da je konec: Big Sale racing demo, Half life demo, Max Payne demo, Medal of Honor Aliied Assault demo, Return to the Castle Wolfenstein demo.....a? To good to be true? No naj povem , da vseeno tudi s cedego 6 in wine-om, 2/3 igrovja na mojem ati radeonu ne dela, (baje je bolje z nvidio)..ampak vseeno. Lahko rečem tako potiho: počelo je počelo>:D

Edit: ne morm verjet 10 dni!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

'FireSTORM' ::

roscha:
saj ne pravim da si kje rekel da je / in swap the best
samo pravim da je ekstra particija za /home izjemno pametna poteza, sploh za začetnika
in ne pravim da se motiš, je možno imet linux gor izjemno dolgo, brez kreša

vem da moje čaranje z evdev ni imelo povezave z FS crashom
ne vem kaj je privedlo do tega, mogoče sem sčaral že kaj prej in pozabil na to, ampak zdaj to nima veze,
vem samo da enako kot ti nebom več uporabljal reiserFS :P

in tudi noben moj post ni bil namenjen kot kreg
Those penguins.... They sure aint normal....

Roadkill ::

donfilipo: Tole si malo oglej: http://www.getdeb.net/category.php?id=1
Zna bit, da kaj prijetnega najdeš.

Pa tole http://appdb.winehq.org/browse_by_ratin...
Ü

donfilipo ::

Roadkill ne boš verjel testiram igrice z linkov. Poročilo sledi:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

The story of my life....torej naj se spovem tukaj, glede na to da so našega fajmoštra, ki je bil dober, delal je za udbo in sirotam včasih tudi kaj dal>:Dupokojili ....ma hecam se:D Ampak, ko sem pregledoval igrice z Roadkillovih linkov, sem naletel na en res obetajoč naslov: VDrift... in tudi slikice so zanimive. Ne rečem..tudi par ostalih naslovov je za ceno 0€ odličnih. BOS wars...Sauerbraten...Warzone 2100. Ampak jasno, obetal sem si največ prav od VDrift. In kaj se zgodi? Inštaliram...se zažene v majhnem okencu in prede. Madona si rečem...grem hitro popravit resolucijo na 1024*764 in apply in o shit....in igrica ne dela nikakor več sploh, niti pod razno. In jasno grem na site avtorjev, kjer šumi od mrzlice:D, saj morata avtorja poleg tega, da planirata sofware za design novega space shuttla, še reševati hrošče iz igric, ki rešujejo ugled pingvina pri mladini, ki je naša bodočnost...ma hecam se, a kaj dosti drugače ni! Torej težava je dokumentirana, nek znanstvenik je med malco že našel rešitev...treba je le prebrati kakih 5 strani crc....prc...obj/home razlag in že smo odrešeni. Ko mislimo, da smo našli pravi link...za katerega bi v normalnih okoliščinah (da ne bi bilo 200 različnih distribucij) tudi pomislili, da bo rešil težavo, v predorgazemskem stanju, (torej to gre tako, da vas nasprotni spol predolgo rajca...za mlajše mladince pa tako, da vam nekdo kaže bombone in jih ne da)..kliknemo na link za download in ...in...in firefox zamrzne...pa opera zamrzne in antarktika crucefix zmrzuje sploh. No in takrat začnem malce razmišljati. Kot Don Juan užaljen, ker ne dobim kar poželjujem, po drugi strani pa si mislim: it looked to good to be true! In Armagedon se mi zdi spet neizbežen...ja ja...... Ampak če smo na realnih tleh...težavo bodo rešili...igrica zna biti res špon in takrat bom recimo tarnal nad FreeGrand Theft Lokomotiva...ampak napredek kljub temu je>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

'FireSTORM' ::

ta vdrift sem probal pred 2-3 mesci
nevem zakaj ti ne dela
meni je delala, grafična je pa SiS integrated chipset :)
ok delala je, ampak tako kot sem pričakoval
gledal sem slideshow :)
okrog 10-20 spf(seconds per frame)
ampak z mojo grafično kaj več ne gre pričakovati :)
Those penguins.... They sure aint normal....

kriko1 ::

donfilipo: za tvoje zamrzovanje je verjetno kriva radeon kartica - amd je komaj sedaj pospešil razvojni cikel gonilnikov (pa še to ni glih velikih sprememb).

BozidarB ::

ma mogoce kdo ksn vodic za razne komande od linuxov? recimo sm isntalirov linux (privc do zdaj) in nikakor nemorm instalirat kodekov in driverjov:(

obadek ::

Ja obstajajo..... Nekej maš upisano tudi v slo knjigi KAKO V LINUX - dobiš jo za male pare tudi na mimovrste... jest sem jo nabavil pa morm rečt da je knjiga zlata vredna, veliko reči se lahko naočiš prav iz te knjige.

christooss ::

smerduh povej katera distribucija ti povzroča težave. Ubuntu ima odličen vodič

ubuntuguide.org
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

BozidarB ::

mam drgac ubuntu 7.04

desperados ::

Nekdo je spraševal kaj je bolje za učenje, hm trenutno ubuntu predvsem zaradi ubuntuguide.org, potem ko se enkrat znajdeš v konzoli pa lahko na kaj man timeconsuming prešaltaš. Meni se zdi da opensuse niti ne rabi takih vodičev kot jih ima ununtu na tone, ker je vse samoumevno in trivialno, probaš klikneš dela. Nova verzija opensuse bo vsebovala inštalacije na enem samem cdju tako kot ubuntu, kubuntu, pač za vsako okolje po en cd. Ni več potrebe po dl ju dvdja ali 5 cdjev.

Trenutno imam že več kot eno leto isti sistem suse linux 10.1 in moram potrkati na les, nisem imel skoraj nobenih problemov. Medtem kot na serverju ubuntu sem 2× naletel na prav nesramen bug ki mi je nekako nepopravljivo uničil sistem, no saj mogoče bi se dalo porihtati, ampak mi je bilo hitreje shraniti nastavitvene datoteke in ponovno vzpostaviti sistem.

smerduh@ Nekaj osnovnih stvari o Linuxu lahko najdete tudi na linux-točki. Zadnje čase stran sicer malce zamira, ker zmanjkuje časa, ampak če kdo rabi kako začetniško pomoč z veseljem pomagam, če le imam čas.

donfilipo ::

Ne bom tule pisal, da linux ni za igrice. Nasprotno sem že pokazal nekje drugje (sam ne vem točno v kateri rubriki). Naj tudi povem da isti zoprni radeon tudi ne zamrzuje 3d-ja...zgleda da je nek mojster le pogledal naša solzna pisma po raznih forumih in rekel 'madona ja tle sm mal zajebal, tale if gre tle in....'. Zamrzuje nix mehr. Aleluja linux. Konec koncev je kartica že v letih in se spodobi da se pojavi gonilnik, ki dela.
Ja pa še eno zamero sem imel za Linux. Veste...človek bi rad pogledal včasih kak odlomek ali kar cel video, ali poslušal radio? A ne? In potem so tu prijazni uporabniki, ki so pomagali. Malce sem jih študiral. Po 18 ur na dan čepijo na forumih, vsake toliko jim prinesejo vode in novo tipkovnico in ko jim rečeš, da bi bilo morda dobro, če bi linux sam inštaliral vse tiste mogoče in nemogoče kodeke...flashe in druge dodatke, te vžgejo kar po internetu po betici. No par sem jih užgal nazaj in jim povedal da obstaja tudi pamela in še druge deklice in če jim po cele dneve pišeš nimaš časa brati vse te priročnike kako inštalirati recimo frankenšteinov kodek, da bi videl levi jošk ali poslušal radio berač. Hm potem pa Ubuntu 7.04. Ali se mi je samo sanjalo, da je sam poiskal nek kodek. In je celo prijazno, za škrice, opozoril, da so le ti v nekaterih državah kaznivi s sekanjem glave v drugih z obrezovanjem, ne glede na kodek??? Madona tole postaja pa že nobel. Na žalost grem na Ubuntu 7.10 in več kot ene instalacije na enkrat Ubuntu ne dopušča. Ampak počasi in zanesljivo postaja vsaj z Ubuntujem linux res user friendly:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

jjjjjjj ::

Priporocam:

80 GB disk

- 15 GB /
- 1 GB swap
- 64 GB /home ali /home1

Jaz sem uporabljal WinXP, zato imam ze od prej home locen, ker ga je bilo treba na 6 mesecev ponovno instalirati.

'FireSTORM' ::

Nekdo je spraševal kaj je bolje za učenje, hm trenutno ubuntu

Daj ne se hecat. Ta Windows2 za učenje Linuxa?
Saj ja nisi normalen.
Če se hočeš naučit Linux potem:
-Arch,
-Slackware
-Gentoo,
-Source Mage,
-...
Če pa hočeš osvojit Unix pa *BSD.
Those penguins.... They sure aint normal....

linuxdady ::

Seveda, FireSTORM, kakopak. Računstva se pričnemo učiti tako, da razvozlamo kak integral, francoščina pa nam bo stekla, če za začetek preberemo Villona v originalu.

'FireSTORM' ::

Kakorkoli... :\

vzame enega tipičnega Ubuntu userja in enega tipičnega Arch/Slack/Gentoo/... userja in primerjaj njuno znanje o Linuxu in ne o distribuciji.
Arch/Slack/Gentoo/... user se bo 100% lažje privadil na neko novo distribucijo kot nek Ubuntu user, ker bo poznal le kako se to stori z Ubuntujem, drugje bo pa izgubljen.

Z Ubuntu se učit Linux...
Pa prideš na nov distro: kak se pa to namesti ker apt-get ne dela?
Those penguins.... They sure aint normal....

christooss ::

Najprej je uporabniku treba dat sistem ki ga lahko hacka, da ga bo lahko hackal 0:)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Gandalfar ::

ubuntu bo kar dobra stvar za zacetek. Zgoraj omenjene distribucije predvidevajo poleg odlicnega strokovnega znanja anglescine, se poznavanje POSIX filozofije. Eden od tezjih nacinov za naucit se Linuxa.

Daedalus ::

vzame enega tipičnega Ubuntu userja in enega tipičnega Arch/Slack/Gentoo/... userja in primerjaj njuno znanje o Linuxu in ne o distribuciji.
Arch/Slack/Gentoo/... user se bo 100% lažje privadil na neko novo distribucijo kot nek Ubuntu user, ker bo poznal le kako se to stori z Ubuntujem, drugje bo pa izgubljen.


Oh ja. Spet en tipičen "l337 l3300x" user, ki je ene parkrat napisal ./configure, make, make install in zdaj zna in obvlada vse:\ Tipičn Ubuntu user se ne ubada 80% časa s sistemom, ker ma kaj bolj pametnega za počet z računalom. Poznavanje ene distribucije in predhod na drugo pa itak zahteva nekaj privajanja, ker ma vsak distro ene svoje hakelce in vsaj malo samosvoj pristop k delu z njim. In ja, jaz osebno pri zdravi pameti ne bi nikol enemu začetniku predlagal npr. Gentooja. Škoda časa (procesorskega in njegovega) za kaj takega. Najprej se je treba navadit načina dela z linuxom, za to se pa uporablja kaj bolj uporabniku prijaznega.

Seveda pa se bojo vedno našli "l337 l3300x" userji, ki se preprosto ne počutijo dovolj pomembni, če ene petkrat dnevno ne poudarijo, kake face so, ker že tri dni čakajo, da se jim skopajla tazadnja svn verzija Xorga. Ma ja...jaz osebno rajši v teh treh dneh z "Windowsi2" kaj pametnega naredim in kaj zaslužim.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kriko1 ::

Seveda, vsakega začetnika zabit pred gentoo stage one namestitev, sem prepričan da se bo delež linuxa skokovito povečal med namiznimi računalniki.

'FireSTORM' ::

Deadalus, saj pravim, če se hočeš naučit Linux...Torej ljudje ki se učijo sistema in ne take ki samo delajo eno in taisto stvar na računalniku.
In ne, nisem pisal samo ./configure, make, make install...
Those penguins.... They sure aint normal....

errhec ::

Mislim da se je trenutno Ubunto zelo približal temu da bi postal uporabniku prijazen (OS + GUI).

5 klikov inštalacija končana in gremo na net! Večino navadnih uporabnikov ne zanimajo razne fore,
ampak samo da se računalnik vžge in dela, če pa slučajno dajo kakšno novo komponento noter ( zraven na?:-),
dajo še CD 2x klik in so drajverji gor.
In tu je največji problem Linux distribucij, vse nove zadeve imajo pisane gonilnike za Win.
Starejše pa so večinoma že vključene v Kernelu.
Ko sem prvič namestil Ubuntu mi je zaznalo vse od printerja do pekača, razen WiFi-ja in pa Ati-ja,
( smo rešili ).
Teden nazaj sem namestil na starejši laptop DreamLinux 600Mhz 320Mb 10Gb 14,1''.
http://www.dreamlinux.com.br/english/in...
Za zagon rabi 90 sec pol pa teče skoraj kot C2D :) :) (okej okej mal pretiravam)

Live CD sem dal na Semprona 2500 in z cdja je že hiter, nocoj bo pa na HD-ju Sempron 2600 939 512Mb 160Gb

In kot v Ubuntu sem imel tudi tu težave z WiFi (PCMCIA), ( ja make in make install ...)
1 urca mal googla pa je blo rešeno, in tu je problem, navaden uporabnik nima čase ne volje iskati rešitve
na netu ampak CD noter in mora delat!

Kot zanimivost naj povem da ina DreamLinux že vključene gonilnike za Ati in Nvidio, žal jih še nisem preizkusil.


Preizkusil pa sem že Kubuntu, Xubuntu, Puppy, DSL, DSL-N,
Slackware, Zenwalk, SUSE, BeOS in Windows nadomestek ReactOS ( free windows)
http://www.reactos.org/en/index.html

Vendar me niso toliko navdušili kot ta.

Svetoval pa bi vsakemu ki si želi izbrati "svojo" distribucijo Linux-a naj si jih sname,
vse so Live CD ( kar pomeni da se jih zažene iz CD-ja, in jih ni poterebno nameščati na HDD)
in velikosti od 50Mb do 800MB.
Ali pa grejo na http://distrowatch.com/search.php in si jih ogledajo ter izberejo svojo.
LP
dd

m4r3 ::

lp
A lahka še men ker svetuje ka dam gor na eno staro hišto 766MHz, 256 rama, 4,3 giga disk:8) :8)
Da bi lahka vsaj meu gor kak http php mysql pa sambo. Neki sm že testiru z Debianu naloži do konca sam ko se pa nalaga po restartanju se mi pa ustavi pri usb.c ko nalga in pol vse zašteka ;(( ;(( ;(( ;((

runkl ::

trustix secure linux
ali pa
ubuntu server edition

Steinkauz ::

Evo iščem en live cd linux, ki bo laufal na 900mhz komp z 390mb rama. Mora pa imet torrent klient in da bo zaznal prenosni disk.

Prospekt ::

Računalnik:
pentium 2 - 300mhz
pribl. 320 MB rama
geforce 2 mx 64MB
ibm scsi 10GB disk
wd ide 20GB disk

Računalnik bi bil v uporabi samo za poslušanje glasbe mogoče ogled kakšne video zadeve.
Katero distribucijo mi priporočate?
Upoštevajte, da nimam pojma in bo to moj prvi linux sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Prospekt ()

Prospekt ::

Pozabite ne rabim.

20sdfj093f ::

Pentium-II 350MHz
256MB SDR133
80GB ATA100 7200rpm (@ATA33 controller)

Tako Windows XP kot tudi Windows Fundamentals ne delujejo na njem lepo, ampak se zaganjajo počasi in imajo odzivnost na psu. Mislil sem, da je ozko grlo disk (prej sem imel neka stara 10GB low-rpm jajca) ampak so z novim diskom težave enake.

Računalnik se uporablja za pošto (MS Outlook), pisarjenje (preostali izdelki Officea) in internet (Firefox). Ker se želim izogniti Windows 98, sem razmišljal o Linux distribuciji. Namesto Outlooka bo pač Gromskitič, namesto Officea pa OpenOffice.

Verjetno je najmanj požrešno namizje prav XFCE? Bo na tem sistemu recimo Xubuntu deloval OK? Ima kdo kaj podobnega za primerjavo?

Kakšen drug nasvet, mogoče?

Hvala
D.

Poldi112 ::

Karkoli boš dal gor bo precej na meji, verjetno bo pa Openoffice ubil to mašino.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

20sdfj093f ::

Misliš? Pa saj so bili enkrat taki PCji gnani z XPji... :\

Nekaj rabim za net in OO, pismo jedno... ;)
««
2 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux Mint ali open Suse

Oddelek: Operacijski sistemi
153011 (545) link_up
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736362 (25593) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916289 (14303) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448743 (7784) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112606 (11431) panteist

Več podobnih tem