» »

Kako definirati kaj je zelenjava in kaj sadje?

Kako definirati kaj je zelenjava in kaj sadje?

1
2
»

STASI ::

Bl premišljujem, berem, pišem, bl se mi stvar zdi abotna.

Sej je. Zato so pa na voljo standardi(ISO, SIST, EN, DIN...), ki definirajo take stvari. Ne glede kako butasto potem ponavadi to izpade.
Z definiranjem tule ne bomo našli amerike.:D
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

dr.J ::

A pozna kdo kako enoletnico, ki jo uvrščamo med sadje?

Večina rastlin, ki jih imamo za sadje, je trajnic.

Thomas ::

Platonistična ideja, da vržeš neko besedo v svet, pa jo potem narava uboga, je IMO

- zelo globoko vsajena

- zelo naivna

Če en T. reče "sočivje", potem ljudje nekako pričakujejo da je ena adekvatna delitev realnih reči na sočivje in nesočivje ...

Eeeee .... Pozabite že Platona no, študirajte Carnapa!

gzibret ::

Webster:

Fruit: the usually edible reproductive body of a seed plant; especially : one having a sweet pulp associated with the seed
Vegetable: made or obtained from plants or plant products

SSKJ:

zelenjáva -e ž () 1. rastline za prehrano, ki se gojijo na vrtu ali na polju
sádje -a s (á) 1. več sadov, sadovi
sád -ú m, prvi pomen stil. sád -a () 1. užitni del rastline, ki sestoji iz semena in osemenja

Vsak fruit je tudi vegetable.
Sadje je več sadov. Vsako sadje je zelenjava. Vsak sad je zelenjava. Zelenjava je širši pojem kot sadje. Sadje je sladko, zelenjava je lahko sladka. Sadje je povezano z reprodukcijo rastline, zelenjava je pa katerikoli del rastline ali kar cela rastlina.

IHMO
Vse je za neki dobr!

Stepni Volk ::

Je pa to zelo dobra večna debata, ki smo jo začeli že pred davnimi leti (večina nekoliko okajenih) in ji seveda ne prideš do dna. Pa izgleda čisto preprosto, še otrok naj bi to znal.
Sicer sem potiho upal, da bo kdo prišel ven s prebliskom, ki nas bo nevednike razsvetlil... a je žal tako, da je motiti se človeško.
In tisto česar me je najbolj strah, je da gradimo pravne (in drugačne) sisteme, ki naj bi bili pravični... a hkrati nam še okoli sadja in zelenjave ne gre.


BTW Nevone - iz česna in čebule zraste nova rastlinica...

nevone ::

>BTW Nevone - iz česna in čebule zraste nova rastlinica...

Ja, kakor, da mi ne bi že doma v hladilniku rasla nova čebula iz stare. Al pa česen. Isto.

Zgleda, da se mi je tolk šlo, da bi mi teorija špilala, da sem enostavno hotela nekatere očitnosti zatajit. Sicer nenamerno, ampak posledice so enake.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BigWhale ::

Sadje, je plod. Paradiznik je plod in v bistvu je sadje. Tako bi po vsej logiki zadeva zgledala. Tudi jabolko je plod.

Krompir je pa gomolj, korenina. Prav tako korencek in petrsilj. Solata je pa list/steblo/... Isto regrat. To je pa zelenjava.

Bi morala zelenjava nujno biti zelena? Kam potem uvrscamo rumeno solato in rdece zelje? Ce izhajamo iz slovenske besede?

gzibret ::

Eh, kakršnikoli logični sistem zgradiš, vedno je izjema (ki potrjuje pravilo). Sicer pa je Murphy-jev zakon znanstvenega dela takšen: "Če zavržeš manj kot 30% opazovanj pomeni, da je raziskava uspešna."

Torej, če je manj kot 30% izjem, pol je definicija OK. :D
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Heh, sami platonisti ... |O

OwcA je edini ki kapira, kar se vas je oglasilo!

Stepni Volk ::

Glede nato, da si se oglasil tudi ti Thomas, tudi sam ne kapiraš... :)

P.S. Owca se ni javil - ergo, kapira samo tisti, ki se ni nič javljal.

Thomas ::

Ja, pa se je oglasil. Samo v drugi temi.

>> Ce na njega se ne znamo odgovorit se ne pomeni da ni smiselno..

> Niti nujno ne velja nasprotno, poglej si malo Carnapa.

Poleg njega je še nekaj takih, ki niso Platonisti. Ki ne padejo v nezavest, če se izkaže, da kakšna definicija smrdi.

Marko že! Je povedal (v tej temi tud!), da je definicija vrste v biologiji lahko kar problematična.

Ampak platonisti pa seveda niste srečni, dokler se vašim besedam ne prilagodi realnost.

Rekli ste "ZELENJAVA" in "SADJE", zdaj pa pričakujete, da se bodo vse solate tega sveta dale na nek način enolično razdeliti med oba pojma.

Prvenstvo besed prej pojmi?

Platonizem.

Tear_DR0P ::

OK sam dejstvo je da stročnice so sočivje.

Drugo dejstvo je da jagode imajo seme - tiste male rumene pikice so seme in iz tega zraste nova rastlina.

Je pa res da murka spada pod zelenjavo, njena bližnja sorodnica lubenica pa pod sadež. Jst sm pa alergičen na obe. Bruham po zaužitju tko da je kr veselo.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

> OK sam dejstvo je da stročnice so sočivje.

Akacija je sočivje?

Thomas ::

Platonisti ...

Thomas ::

Jezik je samo za opis sveta. Če se z nekim jezikom svet opisuje bolj slabo - toliko slabše za jezik.

Ampak ne. Imamo tako radi svojo špraho, v kateri sta po nekem naključju besedi "sadje" in "zelenjava", da bi celo realnost hoteli podrediti šurku v jeziku.

> OK sam dejstvo je da stročnice so sočivje.

LOL!

Neka, relativno dobro definirana beseda "stročnice", naj bi pomagala utrditi "pesniško" besedo "sočivje", ki je zelo konfuzna, ki nima jasnega pomena?

Ne more. Ali pa se izjasni, če akacije RES prištevaš med sočivje.

Stepni Volk ::

Thomas - s Platonom ni nič narobe... nekje človek mora začeti... npr. z dialogi :)
Sicer pa tudi sam rad posežeš po njegovih prijemih besednega pojmovanja, (pojem različnih mišljen predalčkaš v platoniste ali šimpaziste) kar seveda sedaj ni stvar debate.
Sadje in zelenjava so...
Ker vem, da premoreš dovolj inteligence in integritete, te zato pozivam, da debato narediš bolj zanimivo... kar tvoji komentarji vsekakor naredijo, dokler ostanejo kolikor toliko on-topic... s pogojem, da ne zmerjajo vsevprek ljudi s platonisti in chomsky-panzi... :)

"Jaz sem proti vsem" attitude v vseh temah, pa tudi postane ščasoma dolgočasen.

Stepni Volk ::

Voila! Je že bolje :)

Thomas ::

> Sicer pa tudi sam rad posežeš po njegovih prijemih besednega pojmovanja,

Definiram komuniste kot tiste, ki se zavzemajo, da ima država (pretežni) del kapitala.

Potem pa predalčakam in zmerjam s komunisti tiste, ki to zaslužijo. Recimo Janeza Podobnika in vse tiste politike v Sloveniji, ki s svojim ravnanjem preprečujejo privatizacijo državnega premoženja.

Pazim, kaj delam, ko govorim. Težko me boš ujel na protislovju. Če bi me pa že, grem pa v revizijo svoje date. Potem sem hitro še bolj nezmotljiv. ;)

Matek ::

Keyser: In še vedno ne vem kaj je jagoda? Zelenjava po nevonini klasifikacija, sadje(sadež) po šparovi klasifikaciji, kjer jo najdeš v vloženi sadni solati?

Po neveonini klasifikaciji je tudi sadež, saj je cela iz enih koščic.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Thomas ::

> In še vedno ne vem kaj je jagoda?

Ne jemlji tako resno tele delitve "sadje" in "zelenjava", ker jo je pes na repu prinesel.

Potem te ne bo več sekiralo, ko to končno zapopadeš.

BigWhale ::

> OK sam dejstvo je da stročnice so sočivje.

V bibliji je socivje beseda za sadje in zelenjavo.

Tear_DR0P ::

kaj pa koran pravi na to besedo ali mein kampf? tko al tko so po isti formuli napisane knjige.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Keyser Soze ::

Dobro, saj nihče nikjer ne reče, da je tale klasifikacija OK. Kot se vidi skozi debato je zadevščina pomankljiva. Kot še kakšne druge. Tako da govorit, da vztrajamo pri tej delitvi je nesmisel.

Meni se zdi bolj to, da se trudimo, da bi jo dodelali ali odpravili.:\ Pa čeprav samo za nas.

Stepni Volk ::

Mislim, da bo potrebno slovenščino Toporišiču prepustiti, da jo obdela tako, da bo moč narediti definicijo sadja in zelenjave. Pika.
>:D :D

perci ::

Kam spada avokado?

Kaj pa delitev glede na vsebnost fruktoze?

nevone ::

Po 'moji klasifikaciji' je avokado sadež. Fruit po angleško.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BigWhale ::

Sadeza sta tudi paradajz in paprika. Karfjola pa ne.

Tarzan ::

Kaj pa arašidi?

nevone ::

Arašidi so sadež. Sicer bi jih pa razvrstila med oreške.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BigWhale ::

Arasid v stroku bi naceloma lahko bil sadez. Arasid kot arasid je pa seme... afaik.

Isto fizol in grah, soja, leca in ostale strocnice.

Vecina oresckov je pa seme.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kuharija,... oziroma kaj jeste? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13317594 (15298) Unknown_001
»

Kvaliteta zelenjave v trgovini (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
526965 (5596) m0LN4r
»

Domača zelenjava

Oddelek: Loža
407411 (5690) energetik
»

Sadje ali zelenjava

Oddelek: Loža
294738 (3988) Tilen
»

Zdrava prehrana; sadje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
787030 (5768) sketch

Več podobnih tem