» »

Akusticna reza

Akusticna reza

overman ::

Pozdrav,

pri fiziki smo pred casom razpravljali na temo svetloba, kjer smo se tudi igrali z svetlobno "resetko". Torej svetlobo smo preusmerili skozi dvojno rezo, in tako dosegli uklon svetlobe. Rezultat je bil viden kot maximum in pa minimum svetlobe. Tukaj pa se skica:



V bistvu mi je to zelo tezko razlozit, saj sem v soli v avstriji in mi doloceni izrazi zal manjkajo. V glavnem bi rad opravil enak poizkus z zvokom. Zgradil bi dobro (zvocno) izolirano "skatlo" v kateri bi se nahajal zvocnik, pred le tem pa dve luknji. Tako bi nekako dosegel "prekrivanje" dveh valovnih obmocij. Na obmocjih, kjer bi se zvocni valovi "stikali", bi tako dobil mocnejsi zvok, drugje sibkejsi. Zvocnik bi priklopil na nastavljiv generator zvocnih frekvenc, ki si ga lahko sposodim v soli. Dobrodosla bi bila vsakrsna informacija, saj google ne najde v nemsicni skoraj nic, v anglescini pa nevem pod katerim izrazom naj iscem:8) . Pa se idejna skica (valovi zal niso najbolje narisani):



Zelo hvalezen bi bil za vsakrsno informacijo.

Lep pozdrav,
aljaz

Vikking ::

vprašaj na tej strani.

overman ::

Sem vprasal, ceprav dvomim, da se bo nasel kaksen strokovnjak:'(

Thomas ::

Enostavno ne bo delalo. Ugotovi zakaj.

overman ::

Enostavno ne bo delalo. Ugotovi zakaj.

To pa je res izjava tedna: brez utemeljitve, brez dokaza,....btw: mi je eden ze pomagal na forumu avtoakustika, saj so taksen experiment delali na faksu in je se kako dobro delovalo. No zdaj je stvar resena in lahko brisete temo;)

lp

Thomas ::

Pojma nimaš, miško. Ti delaš z zvokom, ki gre skozi snov, zato analogija s svetlobnim zaslonom z dvema režama odpade.

Najmanj to.

Ta zadeva NI analogon optičnega eksperimenta.

Eschelon ::

Če uporabiš material, ki je dober zvočni izolator, ne bi smelo biti nobenega problema pri izvedbi.0:)
(tudi svetloba gre skozi snov... sicer bi nam zrak in pa steklo delala hude probleme. Samo skozi eno snov gre lažje kot skozi drugo - in za zvok velja isto).
Vedeti, razumeti, znati.

gumby ::

probaj dva zvocnika vezati na isti izvor... naceloma je isto kot ce imas dve rezi

gzibret ::

Po mojem moraš imeti čim manjši zvočnik. Tisti, ki je narisan, je veliko prevelik, da bi z njim dobil interferenco. Velikost rež oz. razmik med njima mora biti v redu velikosti ene valovne dolžine.

Pa material mora biti od znotraj izredno dobro izoliran (vata, pena...).

Linki: poskus z glasbenimi vilicami, testiraj interferenco kar na domačih zvočnikih, google.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Hja, ko boš imel praktično idealen zvočni izolator in absorber ...

Do tačas je pa to bolj malo podobno prvemu (optičnemu) eksperimentu,ki si ga navajal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Relativnost kvantne mehanike (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
926418 (4494) Thomas
»

katero zvočno kartico (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14018258 (10594) sash69
»

Kvantna mehanika (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
788188 (5462) SavoKovac
»

[Hi-Fi] - Vpliv prostora na zvok... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
8212529 (9678) miko 55
»

Komarjevo zvonjenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
587294 (4850) OwcA

Več podobnih tem