» »

V Sloveniji zaradi samomora letno umre 600 ljudi

V Sloveniji zaradi samomora letno umre 600 ljudi

Super Sonic ::

"Samomorilski količnik - število samomorov na 100.000 prebivalcev letno - je v Sloveniji v zadnjih petih letih nespremenjen in presega 25, kar pomeni 25 in več samomorov na 100.000 prebivalcev letno. "

"Direktor Inštituta za varovanje zdravja RS Andrej Marušič je povedal, da zaradi samomora letno umre okrog 600 ljudi, s čimer je Slovenija v Evropi in svetu v samem vrhu - v skupini desetih držav z najvišjim samomorilskim količnikom."

Vir

Kaj si vi mislite o tem problemu?

borchi ::

človeka ob teh podatkih prime, da bi se kr ...... obesu.
l'jga

Backup22 ::

Ja, taki smo Slevenci! 2 milijadri ljudi pa starda v Afriki, Aziji... Še v Kalkuti ni takega količnika>:D

Žalostno je, da nas je itaq malo, pa imamo tako visok količnik... Ljudje ki radi živijo, umirajo v nesrečah, samomorilci pa se pač ubijejo, ker imajo težave... Kruto, ampak tako nažalost je:\
//

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Backup22 ()

Super Sonic ::

Borchi tolk hudo bojda spet ni.
Me pa res zanima vzrok teh dejanj. Je to šola, družina, okolica,...
Kaj nas Slovence tolk tolče, da smo med svetovno elito? Res je, da gojimo psihično zelo težke pogoje za življenje, a vendar nismo edini.

Tale podatek, mi je zanimiv:
"Med bolj prizadete regije v Sloveniji sodijo Prekmurje, Štajerska, Koroška in Dolenjska. V obalnih področjih je samomorov manj."

Obala je torej bolj "prijazna" kot ostale regije.

Zgodovina sprememb…

Nejc Pintar ::

huh, še sem varen sam pred sabo, Gorenjske ni v arei 51
Lahko je biti prvi, če si edini!

borchi ::

verjetno ma marušič kako bolj pametno razlago zakaj je tako. js si bom za celo življenje zapomnu izjavo cerkovnika, ko je reku, da sta skupej s steveom mahreomo na štaru gledala nekoga, ki se je spustil po progi in je cerkovnik rekel nekaj v stilu, uhh, dobr se pelje, js se sigurno ne bom tako dobro. mahre je reku, matr dobr pelje, kako super šele zgleda, ko se jaz peljem!

tomaž cerkovnik je žal že pokojni. ni naredil samomora. jedrnato je podal razliko v razmišljanju dveh osebnosti, ki sta obe zmagovali v ameriški poklicni seriji. sicer američan večkrat, ampak vseeno.
l'jga

Stepni Volk ::

Čeprav si morda nekateri želijo, Slovenija ni med prvimi na svetu po številu samomorov na prebivalstvo. Na 100'000 prebivalcev se ubije:
42 Litvancev
37 Rusov
35 Belorusov
34,3 Latvijcev
33,2 Estoncev
32,1 Madžarov
Slovenija je s 30,9 na sedmem mestu.
KLIK

Prehiteli smo Fince, ki so na 10 mestu in Japonce, ki niso več med prvo 10-terico.

Pri Baltskih državicah gre tudi upoštevati, da je velik del prebivalstva predstavljajo Rusi in torej številka ni popolna (po nacionalnosti). Očitno je v slovanski duši gen samomorilnosti.

Slovenci smo tako na prelomnici, na eni strani slovanska čustvenost, na drugi 1000 letni Ordnung in disciplin pod avstrijskim cesarstvom.

chucki ::

Jst se ne cudim pred 1 tednom se je eden iz vasi napil....polil z bencinom in zazgal pred cerkvo....:\

Super Sonic ::

"Pri Baltskih državicah gre tudi upoštevati, da je velik del prebivalstva predstavljajo Rusi in torej številka ni popolna (po nacionalnosti). Očitno je v slovanski duši gen samomorilnosti."

Ja zgleda da dejansko nekaj bo na tem.

Kaj pa naš šolski sistem? Ima kaj prste vmes? Namreč, nemalokdaj mora 15,16 letni fantič pisat test, ki odloča o njegovi usodi (za razviti svet nenormalni uri) ob 7 uri zjutraj, medtem, ko je moral svojo rit dvigit že kakšno uro ali dve prej. Kje so profesorji? Kakšni so profesorji? Danes je profesor lahko vsak, ki to hoče biti (ja, že s 5. stopnjo izobrazbe).

Namreč kot izgleda je to kar problem:

"Tretjina dijakov razmišlja o samomoru

Zavod je pred dvema letoma opravil raziskavo med dijaki prvih letnikov srednjih šol na Celjskem, ki je pokazala, da je kar 15 odstotkov 16-letnikov poročalo, da so si že poskušali vzeti življenje, 33 odstotkov dijakov pa je takrat izjavilo, da so o tem razmišljali.


Na Celjskem se v prizadevanja za zajezitev samomora že četrto leto aktivno vključuje Regijska skupina za preprečevanje samomora. Po besedah Konec Juričičeve je med cilji delovanja skupine na prvem mestu destigmatizacija duševnih motenj in bolezni. Naslednji cilji skupine so osveščanje in izobraževanje strokovnih in laičnih javnosti o vsebinah duševnega zdravja, izdaja gradiv, delo z mediji in raziskovanje. (STA)"

karafeka ::

Pa kdo se gre zarad šole ubit? MIslim, da je več samomorov zarad partnerskih problemov (kolk je blo takih primerov (samo letos) ko je partner ubil svojo ženo (ljubico, punco), potem pa še sam sebe).

Takih, ki se grejo zarad šole ubit ne zastopim, ko bi človek reko da majo vse (materialno so preskrbeljni, majo nekoga ki jih ma rad, sam v šoli malo bolj slabo gre) pa že gre pod nož oz. tablete, al pa samo da pomisli na to. Ali pa je res štos samo v teb, da hočjo vzbujat pozornost (vprašanje je samo pri kom).

Poldy ::

Takih, ki se grejo zarad šole ubit ne zastopim, ko bi človek reko da majo vse (materialno so preskrbeljni, majo nekoga ki jih ma rad, sam v šoli malo bolj slabo gre)

Zelo malo jih poznam, da so materialno preskrbljeni, pa brez šole. Očitno so jih založili starši, vendar je tudi tega enkrat konec.

Tear_DR0P ::

heh še dober da so nam vladal nemci, si nekok ne znam predstavljat, kaj bi blo če bi nam japonci

kar pa se tiče ljudi, ki si vzamejo življenje zarad šole, vam lahko sam povem, da ste srečni, v kolikor si ne morete predstvljat zakaj.
šola je danes velik pritisk za marsikoga, na celjskem pa živi in šolo obiskuje dosti mladostnikov, ki živijo v družinah alkoholikov, nasilnežev ali pa v revščini (velikokrat se pogoji celo kombinirajo). takim je uspeh v šoli edini beg iz težkih življenjskih pogojev. s tem da jim življenjski pogoji otežujejo uresničitev sanj. recimo da imate mamo - al pa ata, alkoholika, ki je nesposoben za delo (zarad pijače) poleg tega je pa še nasilen. na vsak način si želite da bi vam uspelo. vendar vam tak starš pobere ves denar, za povrhu pa vam ne dovoli uporabljati luči, vodo za umivanje dobite 2x tedensko, večino svojega časa ko niste v šoli morate skrbeti zanj. normalno je da vam v šoli ne more uspevat, za vsako dvojko in enko pa vas še prebuta tko da ste cel teden plavi.
no zdej si pa predstavljajte mladostnika s takšnimi življenjskimi pogoji, ki dobi popravni izpit

P.S. in ja takšnih ljudi je na celjskem dovolj
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Monster ::

..ja zaka je le tolko samomorov .. samo poglej .. zgoraj nastete regije .. skos so problemi v gospodarstvu, naravne katastrofe in državo boli kurac ... če crkne nekaj v tej prelepi LJ pol se cel parlament bavi z tem .. če pa ckrne edina firma na nekem podeželju pa rečejo da tak pač je ... a slucajna je situacija ponavadi taka da v tisti firmi delata oba starša in sta naenkrat na cesti .. in druzina ostane brez tistih 160k sit na robu, roba preživetja .. da bi pa se naslo kako drugo delo pa itak ni možno ker je vse skup zaradi slabih vez bogu za hrbtom in s tega gledano ni zanimivo za naložbe .. tk da je jst pravim da je ta večji problem v samem gospodarstvu .. brez dela ni jela ;) ..

Sicer pa tak je blo skos in očitno skos bo ;) ...
Ka zaboga...

Keyser Soze ::

Kaj čmo. Smo pač depresivni bolj od povprečja. J... ga. Na Japonskem je samomor modna muha, pri nas ne, pa jih vseeno prešišamo.

Vzroki so pa od človeka do človeka različni. Osebno, me moje gmotno stanje ali nerazvitost regije v kateri živim ne bi tako potrli, da bi zaradi tega delal samomor. Edina stvar, ki me lahko spravi na rob so ženske. Pa ne vse. Samo tiste, ki mi nekaj pomenijo. To je bila edina situacija v kateri sem pomislil tudi na takšno ekstremno rešitev, pa nisem po naravi neka labilna osebnost. Ampak veš kako je. Kar te ne ubije, te naredi močnejšega.

Tako je. Tudi najmočnejši imajo svoje šibke trenutke. In prepričan sem, da je pri vsakem vzrok samomora vsaj rahlo unikaten. Ne rečem pa, da je povod lahko kje drugje. Pač tisto malo, ki te sune čez mejo.

Matek ::

Namreč kot izgleda je to kar problem:

"Tretjina dijakov razmišlja o samomoru


Mja, tudi jaz sem že marsikdaj razmišljal o samomoru. Kakšne bi bile posledice, kako bi se lahko ubil, kje bi lahko to naredu, itd itd itd. Pa se zaradi tega niti slučajno ne mislim fentat kaj bolj, kot tisti, ki o tem še niso razmišljali...
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Super Sonic ::

"Pa kdo se gre zarad šole ubit? MIslim, da je več samomorov zarad partnerskih problemov (kolk je blo takih primerov (samo letos) ko je partner ubil svojo ženo (ljubico, punco), potem pa še sam sebe)."

"Edina stvar, ki me lahko spravi na rob so ženske. Pa ne vse. Samo tiste, ki mi nekaj pomenijo. To je bila edina situacija v kateri sem pomislil tudi na takšno ekstremno rešitev, pa nisem po naravi neka labilna osebnost. Ampak veš kako je. Kar te ne ubije, te naredi močnejšega."

Torej bi lahko zelo površno sklepali, da nas Slovence bolj uničijo čustva, kot pa dejstvo surovega trdega življenja, ki si ga narekujemo sami?

Zanimivo.

Kaj pa družina? Kako vidite povprečno slovensko družino? Koga favorizira slovenska družina in koga zapostavlja?

Predvidevam, da se razlikuje sama definicija družine. Te naše mestne, so precej drugačne od tistih, ki bazirajo na drugih bolj odročnih krajih.

karafeka ::

Glede šole in samomorov....

V šoli imaš ja toliko možnosti, da popraviš tisto enko oz. slabo oceno in vse je odvisno od tebe.
V življenju imaš samo eno šanso (al pa še tiste ne), kar pa je najbolj problematično, ni vse odvisno od tebe. Ti delaš vse da bi dosegel nek cilj (kakršnikoli je že), pa se najde nekdo, ki ti prepreči, da bi lahko bil srečen......

A ni potem skoraj boljše, če končaš svoje (subjektivno) trpljenje, kot pa še naprej živiš brez neke volje, ujet v neki "pasti", kjer ni izhoda?

Potem se pa spomneš na tisto "za vsakim dežjem posije sonce"
Kaj pa, če ne?

Vsak ima svojo "ahilovo peto", vsakega nekaj drugega spravi na rob. Nekdo ne vidi izhoda iz revščine, drug pa ne vidi izhoda iz nesrečne ljubezni. In vsak se drugače odzove na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Matev ::

po mojem je samomorov več kot 600 na leto
600 je samo dokazanih - koliko je pa samomorov ko so ljudje končali svoje življenje na kak tih prikrit način
?

aljazh ::

... iz neznanega vzroka zapeljal na levo v trenutku, ko je nasproti pravilno pripeljal voznik tovornega vozila. Ta kljub zaviranju in umikanju na skrajni rob cestišča nesreče ni mogel preprečiti.

Matev ::

že od novembra pogrešajo 40letnega moškega

Bob Rock ::

No, blo je pa tut po TV, se mi zdi da se je na Ptuju nardil....v jezeru so nasli moskega s strelno rano, okoli vrata(al nog, ne vem vec) je imel privezan kamen. Policisti predvidevajo, da je slo za samomor |O :D
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Stepni Volk ::

Jutri, 10 septembra je SVETOVNI DAN BOJA PROTI SAMOMOROM


Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je leta 2003 proglasila 10. september za svetovni dan boja proti samomoru, saj samomorilnost postaja vedno večje breme razvite družbe.
KLIK
Samomori so statistično najbolj pogosti za praznike. Takrat se namreč ljudje počutijo najbolj osamljene. Zelo pogosti so v trenutku duševne stiske, ločitev, smrt bližnjih, izguba službe...

Slovenija po številu samomorov deveta na svetu

Slovenija se lahko pohvali z nič kaj laskavim primatom; po številu samomorov med starostniki, starejšimi od 65 let, je namreč prva na svetu, po številu samomorov med ženskami se uvršča na tretje mesto, po splošni stopnji umrljivosti na deveto mesto.

Kar 75 odstotkov samomorilcev se odloči za smrt z obešanjem, kar je posebnost držav vzhodne Evrope, je na današnji novinarski konferenci Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) pred 3. mednarodnim kongresom o samomorilnosti izpostavil direktor IVZ Andrej Marušič. Srhljivim podatkom navkljub pa nacionalni program za preprečevanje samomorov, sicer dokončan, čaka, da bodo pristojni na ministrstvu za zdravje našli dovolj časa in volje, da ga bodo le vzeli v roke, je še opozoril Marušič.

Statistika še pravi, da je samomorov več med moškimi, pogosto pa so povezani z alkoholom, impulzivnostjo in agresivnostjo posameznika - skupina, kamor se uvršča tudi vojaška populacija. Obup in občutek nepripadnosti sta najpogostejša ozadna razloga, da se posameznik odloči za samomor, pojasnjuje Marušič, izobraževanje tako zdravstvenih delavcev kot tudi širše populacije pa je po njegovem mnenju najboljši način za preprečevanje samomorov.

Čeprav statistika pravi, da v najbolj rizično skupino prebivalstva spadajo tudi pripadniki oboroženih sil, pa Slovenska vojska (SV) po številu samomorov odstopa od slovenskega povprečja navzdol. Kot pojasnjuje načelnica oddelka za psihološko dejavnost SV, posebnega programa preventive samomorov sicer nimajo, izvajajo pa obširne dejavnosti za dvig kvalitete življenja posameznikov in tudi njihovih družin. To vključuje tako izobraževanje vodilnih, da znajo prepoznati rizično obnašanje pri posamezniku, kot tudi vseh zaposlenih v SV, da se naučijo tako pomagati sami sebi kot tudi drugim.

Skrb za posameznikovo telesno in psihično zdravje je tako v zadnjih 13 letih odločno zmanjšala število samomorov znotraj SV, poudarja Ruparjeva. Podobne izkušnje imajo tudi v ameriški vojski, kjer so v začetku 90-ih let beležili izjemno visoke stopnje samomorilnosti. Po besedah vodje programa za preventivo samomorov v ameriških zračnih silah polkovnika Ricka L. Campisea so s programom sestavljenim iz 11 različnih pobud, s katerimi so se lotili predvsem izobraževanja posameznikov, organizirajo pa tudi različne svetovalnice in delavnice za premagovanje stresa, obvladovanje jeze in samopomoči. Število samomorov se je tako znižalo kar za 36 odstotkov.

'Samomorilnost ni zdravstveni temveč družbeni problem,' je ob tem še opozoril polkovnik Campise, zato je za zmanjšanje števila samomorov potrebno ljudi naučiti odprte komunikacije ter jim vcepiti zavedanje, da lahko v stiski prosijo za pomoč. Ob tem je Marušič še poudaril, da je samomor predvsem problem bogatih in razvitih držav, stopnja samomorilnosti v Sloveniji pa se bo zmanjšala šele takrat, ko bo o tem poučen vsak posameznik.

Vir: STA - Slovenska Tiskovna Agencijay

Objavljen na MLADINA Online in 24ur:

Zgodovina sprememb…

SkIDiver ::

Super Sonic zanimivo, da so to same vinorodne dežele z izjemo Koroška.

Bob Rock zihr je zihr.

PROTOTIP ::

Hmm, vsi govorijo o samomorilcih, kot ljudeh s psihičnimi težavami, pa iracionalnimi mislimi etc. Kaj pa tisti, ki privedejo nekoga, do razmišljanja o samomoru? Npr. nekdo (Slovenske krvi) izgubi službo, ne dobi druge in živi od socialne podpore, pol se pa takoj najde en kup gnid, ki zmerjajo tega človeka, češ, da živi tako kot cigani. Mislim, da ni izguba službe, ženske ipd. usodno za nekoga, ki je samomorilsko nagnjen. Problem je ta absurdna družba, ki posameznika želi potem še do konca uničit. Na svoji koži sem doživel, podobno situacijo. Dobival sem se z eno punco, pol mi je pa ena prijateljica njena svetovala naj se raje umaknem, ker pička samo čaka da se nekdo zaljubi vanjo, nato pa ga prevara, zato, ker bi rada doživela enkrat, da bi se nekdo ubil zaradi nje. Pol sem ugotovil, da je res malo bolana. :(

Potem, od kod njim ta podatek "toliko in toliko % razmišlja o samomoru"? Torej imajo nadzor nad mislimi al kaj? wtf?

Super Sonic ::

"Super Sonic zanimivo, da so to same vinorodne dežele z izjemo Koroška"

Zanimivo razmišljanje, čeprav se mi zdi, da bi potem morali biti Angleži in Nemci (pa še kdo :)) pred nami.

"Dobival sem se z eno punco, pol mi je pa ena prijateljica njena svetovala naj se raje umaknem, ker pička samo čaka da se nekdo zaljubi vanjo, nato pa ga prevara, zato, ker bi rada doživela enkrat, da bi se nekdo ubil zaradi nje. Pol sem ugotovil, da je res malo bolana"

Pa se mi zdi, da človek v Sloveniji najde vse vrste norcev. Smo pravi ekstremi.
Ampak večina je vseeno normalna. Vsaj.

Stepeni Volk je še najbližje s svojim genom. Mislm, da čez slednjega ne pridemo.

Lex ::

Prototipov primer je rahlo boln..

Sam zase vem, da ne bi rešitve nikoli iskal v samomoru. Ker se mi zdi neumno. Za dežjem vedno posije sonce. Kaj pa če ne? Pač ne in skoz hodiš okol z marelo, se preseliš kam kjer je bol sončno, karkol. Mislim, da je samomor precej odvisen od moči posameznikovega karakterja, psihe, koliko je dovzeten za vplive okolice, sploh one, ki ga poskušajo zatret do kraja. Moči, kolkrat si upaš postavt se nazaj na noge po tem ko te že n+937ič spotaknejo ker jim greš v nos in poskusit znova.

Ko je en dau primer da en zgubi šiht, ne more dobit novga, žvi od socialne in se vsi zjbavajo iz njega. Ja in kaj so mu ti vsi? S tem bol njim naredi uslugo kot pa sebi. Če ti frend reče da žviš k parazit pol to ni frend. Boš poslušal "tujca, neprijatelja.." in si njegove besede vzel k srcu?

Enga psti punca in človek je čisto konc. Ok, tegale primera ne bom komentiral za druge, ker mislim da noben človek ni vredn mojga življenja. Pa temu ne bi rekel narcisoidnost, zgolj tista zdrava samozaljubljenost. Na svetu je več kot 6 miljard ljudi, od tega 3 miljarde žensk, od tega več kot 600 miljonov teh žensk živi v razvitih državah, od tega jih je okoli 70 miljonov starih med 18 in 25 let itd. Pa da ne bi mogu najt ene boljše?


ps: zakaj je več samomorov, če punca psti tipa kot obratno?

Matev ::

kaj pa če nekdo v nesreči ostane od pasu navzdol hrom
ali od vratu navzdol
?

kaj pa potem?

Lex ::

čuj, ne bi vedu. Invalidske vozičke tak al tak delajo sam za lenobe k se jim ne lub hodit.

Nekteri so prikovani na voziček naredl precej pomembne stvari klik. odvisno, kak fjst si želiš žvet in kolk znaš improvizirat da prideš do cilja.

Matev ::

lex ne gre se za nič drugega kot to da ljudje ne sprejmejo odločitev nekaterih

zakaj braniti nekomu nekaj kar si želi?
zakaj braniti voljo do življenja ali voljo do smrti?

Lex ::

ne ne, mal nesporazuma. Js nism reko da ljudje nimajo pravice tega narest, da ne smejo. Nasprotno, zagovarjam pravico posameznika, da dela s svojim življenjem kar hoče sam, konc koncev je "sam svoj lastnik". No ja, seveda ima vsak zgolj toliko svobode, dokler ne posega v svobodo koga drugega.

Rekel sem sam da je neumno, če popustiš na svoji poti. Npr, hodš po cesti do svojga cilja, ko kr naenkrat prideš do zida, čez kterga ne vidiš. Boš takoj obupal al boš poskusil poiskat če ima ta zid kje kakšno luknjo, skoz katero prideš, pa če prav se boš moral na drugo stran, da bi lahko nadaljeval svojo pot plaziti po blatu in trnju. Problem je, da ti ljudje vidjo samo naravnost. vidjo samo steno pred sabo in konc. Js znam pogledat še levo in desno, zato se mi zdi tista zaslepljenost neumna.

Matev ::

Zaradi strgane vrečke kikirikijev verjetno nihče še ni naredil samomora.

Je pa nekje meja kjer se enostavno človeku svet porušu in izgubi upanje.

Ljudje smo različni - nekateri ne izgubijo upanja nikoli, nekateri ga izgubijo prej.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Južna Koreja prepovedala strani o samomorih

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
484235 (2914) Jumping Jack
»

Smisel življenja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
967828 (5720) tsh2
»

Statistični podatki

Oddelek: Problemi človeštva
402716 (2075) poweroff
»

Obešanje v Črni na koroškem - wtf?!

Oddelek: Problemi človeštva
484043 (2490) Myth
»

Iraq - Vietnam 21ega stoletja?

Oddelek: Problemi človeštva
432468 (1702) DavidJ

Več podobnih tem