» »

A je lahko računalnik zunaj (problem: kondenz)

A je lahko računalnik zunaj (problem: kondenz)

franci ::

Zivjo.
Jaz sem prišel na idejo, da bi dal računalnik v eno ohišje iz lesa. In ena stranica bi bila zunanja stena, ki bi jo prevrtal, in dal ventilator, tako da bi pihal svež srak. Se pravi, temperatura v ohišju bi bila enaka zunanji Temp. Praktično, kot bi dal kišto ven.

Zdej me pa zanima, kako bo vse skupaj delovalo pozimi, ko bo minus. Komponente bojo hladne, na določenih mestih se bojo pa segrevale, ko bom prižgal računalnik.
A se bo slučajno nabiral kondenz na komponentah?
A lahko disk obratuje pri tako nizkih temperaturah?
Hello, hello, hello, how low?

Boskox ::

Lp
Pri nizkih temperaturah lahko deluje.. ampak kondenz bi ti pa znal delati probleme..

tiborrr ::

Ja ce bo racunalo zunaj, ne bo problema, saj se bo temperatura okolice izenacila z temperaturo v ohisju.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Henixman ::

KAj ni ravno pri tem izenačevanju problem da se bo na hladilniku od CPUja ali kje v bližini začel po dalšem času počasi nabirat kondenz!?!? :|

Highlag ::

Kondenz bi se nabiral le ko bi bil računalnik ugasnjen. Če bi bil prižgan nebi smelo biti problemov, ker se vse komponente grejejo, kar pomeni, da imajo v vsakem primeru (razen ko je pc ugasnjen) višjo temperaturo kot je okolica. No razen če ne uporabljaš kakšnega večfaznega hlajenja. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

franci ::

Ah kje, da nebi smel ugasnit računalnika.
Potem raje ne delam tega. Škoda, ker na drugi steni je pa kurilnica, je pa prevroče spet:( :'(
Tako da ne bo nič s tem.


Hm, edino da bi zaprl dovod zunanjega zraka, kadar bi ugasnil računalnik. Bom premislil.

Hvala za odgovore.
Hello, hello, hello, how low?

gumby ::

ali pa das not en termostat in grelec, da ti drzi nek minimum temperature...
samo jaz vseeno ne bi delal tega, vlaga ne vpliva ravno najboljse ne elektroniko

franci ::

Mogoče bom pa vodno hlajenje naredil. Imam na voljo CNC mašine, pa kupim kos bakra, ter naredim blok za CPU, GPU, PSU.
Tako bi bil tih računalnik.
Hello, hello, hello, how low?

Baja ::

na vsako stran zida zmontiras vratca pa jih odpiras kontra. al pa naredis high tech vratca, ki se odpirajo in zapirajo ob priziganju/ugasanju racunalnika :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Bevcan ::

Ej fantje ne učit krive vere. Računalnik bi lahko tudi ugašal samo ventilatorja nebi smel. Napaka bi bla če bi se računalnik ogrel na sobno temperaturo pol ga bi pa zalaufou pa bi ti ventilator notr mrzu zrak našibal. Ne vem pa kako bo s tem zadovoljen družinski finančnik ki plača za ogrevanje te sobe.
Govoril sem.

franci ::

Bevcan: Mogoče si mal narobe predstavljaš. Soba bi bila bolj hladna samo zaradi tega, ker je računalnik ne bi več grel:D

To bi naredil kišto tako da bi bila ena stranica zunanja stena, notranje bi pa izoliral. Naredil bi samo vratica, da bi lahko kaj poštromal v ohišju.
Tako da računalnik se sploh ne bi segrel na sobno Temp. ampak bi bil stalno na zunanji Temp. (ker bi zunanjo steno prebil)
Drugače povedano, isto kot, če bi dal računalnik ven. Poleti bi bilo to super, ker ne bi bil problem kondenz. In bolj hladno je za hišo, kot pa notri.
Problem je edino sedaj čez kak mesec, ko se bojo temperature spustilo zelo nizko.
Pa me zanima, če se bi naredil kondenz.
Razmišljal sem o prenosnikih. Potem tudi prenosnik ne bi smel uporabljati zunaj.
A piše za prenosnik najnižja delovna temperatura?
Hello, hello, hello, how low?

Spajky ::

Kondenz se naredi na površinah, ki so hladnejše od okolice in je vlaga v zraku - mrzel komp prineseš na toplo; problem je bolj, ker pozimi zunaj vlažno in to ni glih dobro za komponente! Pozabi raje ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

antonija ::

Kondenz se nabira ko se zrak (v katerem je vlaga) ohladi do tocke, ko postane nasicen z vodo. To se pravi je treba _topel_ zrak _ohlajat_. To bis zadevo izvedel v obratni smeri, torej bos hladen zrak grel (in s tem hladil kompjuter). Do kondenza nebi smelo priti.

Vlaznost zraka pozimi je pa spet relativna stvar, ker pri 0°C je lahko v zraku precej manj vlage kot pa pri 30°C. Zato se nam zdi da je po zimi zrak "vlazen", ceprav ima v sebi manj vode kot pa "poletni" zrak.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

franci ::

Antonija, ubistvu se strinjam s teboj.

Pa še to. Nikoli nisem slišal, da bi računalnik crknil zaradi vlage. Pa majo kište po kleteh, kjer je res veliko vlage.

Mah, naredil bom to ohišje, in dal za sprobo za en teden en starejš, manj vreden računalnik.
Hello, hello, hello, how low?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: franci ()

antonija ::

Pri starejsih racunalnikih je problem, ker se dosti manj grejejo od danasnjih... Bo pa vpliv vlage vseeno viden ce bkje kak kondenz (zaradi mikroklime) nastal.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

franci ::

Starejš -od bratca amdXP 2000, pa če še mal CPU voltage privijem se bo primerno grel:D
Hello, hello, hello, how low?

antonija ::

Uf, jst sm pod starejsi mel v mislih kaksen celeron 533 al pa kej se pocasnejsega...:))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gapko94 ::

boš ti mojga dal nene moj bo kr tuki u hiši ti kr svojga kvar !!!!>:D >:D >:D >:D
bikers rolls YEAAA IAM BIKER hehe!!!

sirotka ::

no, da ne bom nove teme odpiral. Kaj pa če bi kitšo kar v hladilnik vgradu? Pač kabli majo svojo izolirano lukno, vente vn pobereš...mam vse na heatpipih, tko da odvajanje toplote ni problem?

franci ::

Tudi to je mene zanimalo že.
Hladilnik nebi dohajal, ker ni namenjen temu. Saj veš, da nesmeš postavljat vročih stvari v hladilnik.
Mogoče bi skrinja dohajala:D >:D
Hello, hello, hello, how low?

sirotka ::

mah bmk če ne dohaja..sj ne rabm 5C:) ene 15da je zrak pa je dobr...

Nejc Pintar ::

na začetku bi imel recim 20°C, samo potem bi ti lepo počasi temp. naraščala:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

Azrael ::

Zaradi kondenzirane vlage je crknil že prenekateri mlinček, najraje so to zgodi takrat, ko ga vsega zmrznjenega prinesejo npr. iz zamrznjenega avtomobila v toplo sobo in takoj vklopijo.

Reklo je bum...

... in so lahko kupiti drug PC, ker je v bivšem po tem dogodko običajno dobro samo še ohišje. Torej je jasno zakaj se s takimi dogodki folk ne hvali.

Isto velja za ostale AV igrače (TV, VCR, Hi-Fi...). Če ne verjameš, povprašaj serviserje.

PC v hladilniku je neumnost, ker je moč hlajenja hladilnika manjša od moči, ki jo kuha PC. Stvar bo porabila ogromno elektrike, prekuhala in na koncu uničila PC in hladilnik.

Mlinček zunaj, za začetek samo to dejstvo, da večina diskov ne dela, če je njihova temperatura pod 5°C, pod 0°C pa dvomi, da sploh kateri, ki ga lahko kupiš.

V glavnem pozabi, sicer pa mi ni jasno kaj se tako obremenjujete s to temperaturo, dokler PC dela v redu?
Nekoč je bil Slo-tech.

antonija ::

V glavnem pozabi, sicer pa mi ni jasno kaj se tako obremenjujete s to temperaturo, dokler PC dela v redu?

Raziskovalni duh mogoce?:\ Treba je delat stvari ki te zanimajo, ne sam tiste za kere ti drugi recejo da jih je pametno delat...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

franci ::

Azrael že v prvem postu sem spraševal, če lahko disk obratuje pri nizkih temperaturah.

Prvi cilj je bil utišati računalo na 0dB. Povrhu bi ble pa še temperature nizke.

P.S. Če računalo prineseš iz mrzlega na toplo, se itak nabere kondenz. Moj namen je bil, da bi blo računalo skos zunaj.
Hello, hello, hello, how low?

antonija ::

Lahk mas pa diske znotraj in vse drugo zunaj :))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

mzidy ::

Mogoče kaj takega damu bo toplo?

franci ::

antonija ne bom kompliciral posebej z diskom. Sem se premislil.
Se bom pozanimal za kako tiho hlajenje.
Hello, hello, hello, how low?

dolenc ::

Obstaja pa še ena varjanta:D . Da preko cevke dovedeš zrak iz zunaj v ohišje, tko da temp v ohišju bi mogle bit podobne s tem kar je vzunaj. Prilagam sliko:


Sem pa gledov tud na netu, da dobiš take ki se pritrdijo direktno na CPU hladilnik, tko da na procesor piha mrzu zrak.

sid911 ::

yey..lih to idejo sem zadnjič dobil. zdaj ko je fajn hladno zunaj sem poskusil met odprta vsa okna soba se je ohladila do 4 stopinje ( jas zmrzaval) in seveda je primerno padla tudi temperatura računalnika. ko sem razmišljal kako naj hladim komp s hladnim zimskim zrakom brez tega dab sedel poleg računalnika kot eskim sem se spomnil, da lahko preko kake izolirane cevi privedem hladen zrak so kompa. jutri grem po nekaj v obi, bom pogledal če majo take cevi, na ohišju mam itak dve 8x8 luknji ob strani, pa dva neta bom probal na enega našraufat uno cev...edino problem bo kako bom mel cev. najverjetneje bom imel na stežaj odprto okno ( itak mam skos..)...
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

borutz ::

bok
mah ne s takimi, da ne bo slo
moj comp bo ze 3 leto zunaj na mrzlem na balkonu.
nikoli crknil, nobenega kondenza,...
athlon 1600+,....
dela 24/7 8-) poleti in pozimi.
pravi da mu je pozimi se lepse laufati ker mu ni tako vroce >:D

lp

Nejc Pintar ::

OBI mislim da mora imeti, imajo pa v MErkurju v gradbinki 100%, to so cevi za napo oz. sušilni stroj
Lahko je biti prvi, če si edini!

sid911 ::

ziher majo.
samo nastopil je en problemček...jutri menjam ohišje in tega nesem v študentski dom, kjer bi rabil ene 3 m cevi najmanj pa še prek cele sobe bi jo moro met...za SVikinga pa nevem kako zadevo izvesti...bom probal konec tedna kaj ustvarit, ali v sredo v študentskem domu.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Nejc Pintar ::

kako sploh misliš napeljati cev ven, najbrž ne boš luknje vrtal:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

sid911 ::

huhh najverjetneje ne bom luknje vrtal ampak imam okno skoraj skos na stežaj odprto ker mam svinjsko vroče v sobi, pa sem razmišljal, da bi en konec cevi lepo sploščil in daj skozi okno ven:D

aja pa danes sem bil v obiju in bauhausu, samo so meli prekratke cevi, pa še nekam čudne cene so ble. odločil sem se da najprej napravim podrobne načrte kako izpeljat tole potem pa krenem v akcijo
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

sirotka ::

sm...če boš konec splošču...a bo pol vseen dost vleklo?

sid911 ::

površina ostane enaka, le iz okrogle bom naredil sploščeno ( če bom. moram se malo zraven spravit kak lahko cev speljem v ohišje brez kakega rezanja ( čis novega SVikinga mam, pa ga nočem rezat:8) na zadnji strani ima 12cm vent, pa sem razmišljal, če bi si nabavil 12cm debelo cev in povezal na ventilator ki bi ga prej obrnil da bi pihal v ohišje, sprednjega pa tako da bi pihal iz ohišja. bomo vidli kaj bo zima se šele pravkar začenja>:D
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

sirotka ::

vem da maš vikinga...sva se menila po msnju:)
Hja..probi spelat do sprednega sistemskega ventilatorja...

sid911 ::

mah kar nekaj težav je pri speljanju do sprednjega: vrat, polastika, pleh, bolj moten pretok kot pri zadnjem...
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

sirotka ::

a pol boš zadnjega obrnu? Sm pol morš tud prvega...da bo vn šopou al kaku?

sid911 ::

ali to ali pa ob strani kak 8x8 da pika ven...bom malo preučil ohišje konec tedna ko nazaj sestavim domači komp
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

sirotka ::

no dj pol poročaj:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3211116 (9836) fosil
»

PC na podstrešju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
526428 (4652) MadMax
»

vlaga v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222803 (4362) telexdell
»

Idej za resitev kondezacije in se vedno imeti pelt ter nizke temperature

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
322306 (1933) Tic
»

Ekstremno zračno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
231713 (1200) Tomi

Več podobnih tem