» »

Idej za resitev kondezacije in se vedno imeti pelt ter nizke temperature

Idej za resitev kondezacije in se vedno imeti pelt ter nizke temperature

Tic ::

Resitev je v 2 vodnih blokih. V enemu se voda hladi, drugi je na procu. Tako lahko pelt damo nekam drugam, kjer nebo skodil.



Al so hude cevi! :D

Sam se en vent sm pozabu narisat na peltu... (topla stran)

Vrjetno se nebi obneslo, kar je tu moj cilj, sej se pri recimo 10* ne bi nc kondenz nabirau temp. pa bi bla sevedno nizka.

Kritike?

persona civitas ;>

element ::

Voda ti zmrzne? :D

Tic ::

AnTiFrIz areskateeeee!!! (cow & chiken)
persona civitas ;>

TESKAn ::

Heh, sej se ne nabira kondenz na TECu, ampak na procesorju...tako da ta ideja bi ti prinesla le probleme - če ne bi hotel, da se ti začne na ceveh nabirat led, bi jih mogel izolirat, plus procesor bi bil še zmeraj pod Tzraka, tako da bi ga še zmeraj moral izolirati...več problemov kot koristi, torej.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Tic ::

Ja, vsej nebi blo TOLK kondenzacije in je problemov MANJ:D
persona civitas ;>

morphling1 ::

Tic, problemov s kondenzacijo na procesorju je toliko manj, kot imaš nižjo hladilno moč zaradi toplotnih izgub po sistemu, če sešteješ te izgube si na enakem, kot če daš toliko manj močan pelt direktno na procesor. Za dobro hlajenje je pelt na procu edina rešitev, water chiller s enim peltom je brez veze. Folk je poskušal tud z večimi pelti pa še vedno ni bilo najbolje, na koncu so pa za maxi efekt še vedno imeli en pelt na procu,. Potem imaš pa tako lepo število teh peltov, da te elektro Slovenije začne tretirat kot eno elektro livarno , s toplo vodo iz vroče strani peltov , pa ogrevaš majno stanovanje :D
S kondenzacijo se da spopasti, samo res moraš dobro načrtovati izvedbo pa gre.
Za efektiven water chiller je pa dober samo dobro narejeni phase change sistem. Nekaj kar mislim nekega dne tudi sam narediti.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

Cist ste me potolkli. Sam racuni da je pelt kot malo bolši hladilnik. >:D :D
persona civitas ;>

Red_Mamba ::

če ne želiš kondenzacije na procesorju potem bi moral imeti v sobi zrak z nizko vsebnostjo vlage. Kemiki sušimo vlago z silikagelom. Lahko daš ene par kil silikagela v ohišje računalnika da ti absorbira vlago v ohišju in se ti potem ne bo kondenzirala na procesorju. Še ena lepa lastnost silikagela je ko se nasiti z vlago ga daš sušit v pečico in ga potem posušenega daš nazaj v ohišje. To je ena taka "simpl" rešitev če že ravno misliš eksperimentirat, v teoriji kot vidiš lepo deluje :) Feel free to test my theori, if it works i will patent it :D

Tic ::

Heh.. ce bi comp zapru 100% , pa bi res to naredu... Sam se mi neda wxperimentirat. Reacimo 50w pelt bi vodo ohladil na kakih 15* ce mam zdej sz hladilnikom 22 recimo...
Pa tle se še nebi kondez nabiru ker bi prej izhlapel???
persona civitas ;>

TESKAn ::

50w pelt??? Pri takem sistemu, kot si si ga ti zamislil, boš rabil prej kaj v rangu 156w...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

madmitch ::

Tic: to kar si izumil, nažalost ni nič novega.

Tukaj
Tukaj boš morda dobil idejo kako se rešiti vlage

Povezava obeh rešitev, ob res zelo premišljeni izvedbi in dobri izolaciji, preverjeno deluje. Ko bo dokončno rešena tudi estetsko, si jo boš lahko ogledal na straneh Slo-techa (upam, da pred Novim Letom) skupaj s testi, preprekami ob nastajanju in opažanji.

Če imaš čas in jemlješ to kot hobi, poizkusi.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

morphling1 ::

Tic, google pa teorija peltov, takoj zdaj. Pelt ne funkcionira če nima večje moči kot breme, ki ga hladi, pa še izkoristek moraš upoštevat, pa to da ti ne bo deloval na idealnih voltih in amperih. Če Je breme večje se ti pelt začne greti tudi na hladni strani. 50W pelt lahko daš kvečemu na kako low end grafično da lahko pričakuješ kak konkreten oc. Za axp-je tam okrog 2G pri 2 in več voltih, pa min 156W še bolje pa 226W pa si mogoče tam okrog 0°C pri full loadu
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

missunderstod. Jst hočes oobne temperature ali tam okol! Sam ko bom mel chipset+grafa+axp bo to tezko, zato bi to naredu:'(
persona civitas ;>

morphling1 ::

Nič se nisem narobe razumel. Povem ti če boš imel breme večje od pelta ti bo ta grel vodo in ne hladil, tako da ti sploh ne bo treba skrbeti kondenz ;)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

kaj pa zdej..kako narest


morph, poglej si slike kako tvoji bloki stojijo u mojem ohišju... ena tema nizje... zdej:D
persona civitas ;>

Sergio ::

morph, ne strinjam se s tabo. Pelt bo VEDNO hladil, razen ce ga mas narobe obrnjenega.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

madmitch ::

Sergio, se strinjam. Je pa v res, da če je pelt prešibak, ne bo takorekoč nobenega efekta. Kot bi hotel enega konja premakniti z močjo pol konja. Mislim, da je Morfing hotel to povedati.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

morphling1 ::

Nope motiš se ;) Kot prvo pelt deluje s približno 80% izkoristkom, torej vzamem za primer 172W pelt, ker mam ravno podatke, ta bo prenesel 172*0.8=137.6W
Kako pelt deluje lahko zračunaš po tej enačbi :
DeltaT-(CPU moč/Q pelta*Delta T) = Razlika med hladno in vročo stranjo pelta.
172W pelt ustvarja Delta te 65°C brez obremenitve.
Pa za račun vzamem še 100W oddajanje toplote iz procesorja
se pravi gre tako: 65-(100/137.6)*65= ~17°C torej bo mrzla stran samop 17 stopinj hladnejša kot vroča stran, pri tem moraš pa vedeti da boš moral na vroči strani hladiti kar 237W toplote kar ni več mašji kašelj. Pa gremo še malo naprej in rečemo da imaš dober vodni blok s C/W = 0.1 kar pomeni da bo temperatura vroče strani 237W *0.1 = 23.7°C nad temperaturo ambienta( vode) , pa zdaj potegnimo črto pod hlajenjem z peltom ter brez.
Pri peltu bo temperatura procesorja potem taka: 23.7-17=6.7°C nad temperaturo vode.
Pri enakem vodnem hlajenju bo pa temperatura procesorja 100*0.1 = 10°C nad temperaturo vode . Se pravi cele 3.3 °C si pridobil s 172W peltom v primerjavi s navadnim vodnim hlajenjem , ob tem pa v okolico oddajaš 237W toplote ter kuriš še dodatnih 172W za pogon trafe.

Pa gremo naredit še račun ko je breme večje od toplote moči pelta. Recimo da gremo hladit 150W proc z enakim 172W peltom (137.6W):
65-(150/137.6*65)= -5.8°C kar pomeni da bo temperatura hladne strani 5.8°C VIŠJA kot temperatura vroče strani ....
Se strinjaš da mi ni treba nadaljevati.
Kot sem že nekajkrat omenjal Pelt naj bo vsaj 50% močnejši kot breme , ki ga hladiš če hočeš pričakovati rezulate.

Ta odgovor daš lahko med sticky teme :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

madmitch ::

Morph: a midva danes istočasno piševa???

Da ne boste na pamet računali, tukaj lahko snamete odličen programček, ki bo to naredil za vas.

Morda in samo morda bomo lahko tako sledili Morphingu, ki ima te formule že zapečene v možganih kot dihanje.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Tic ::

morphling1: Če te berem al pa ne... itak mi ni nč jasn. Lej... sej si sam reku... Vodno je cca 10stopinj nad temp. okolja. Right? Right. Jst b sz peltom hladil NA toploto okolja :)
persona civitas ;>

morphling1 ::

Da boš imel vodo na temperaturi okolice je s peltom brez veze izvajat.
Kaj ti trenutno nimaš vode zelo blizu okolici, ko imaš samo grafični blok priključen ??
To potem nekaj govori o slabem radiatorju. Jaz mam tri bloke priključene pa vse navito pa overvoltano, pa če dam vente na min imam ene 6°C nad okolico, na max pa kake 3°C, za te tri stopinje se ni vredno truditi in kuriti elektriko.
Pa kot sem že rekel, pelt water chiller je totalno neučinkovit.
Ko se malo poberem od sesutja IBM-a in izgube vseh podatkov ter risb, bom narisal ter malo poračunav, phase change water chiller, s katerim se edino splača hladit vodo pod ambient.
Zelo blizu ambienta pa se da priti že z dobrim radiatorjem ter ohišjem ki usmerja zrak samo skozi radiator (shorud)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

Se mal pa me boste preprical... :'(
persona civitas ;>

MI_KO ::

Že spet ena absurdna ideja. To je isto, kot da bi dal toplo vodo kuhat, ker te zebe! Izgube so tako velike, da to ni nič vredno! Da l vode ohladiš za 1°C ji moraš odvzet ~4200 Joulov toplote, kar ustreza ca 70W moči, če ta liter hladiš minuto! Seveda brez kakšnih koli izgub pri prenosu in prestopu toplote, z peltom, ki ma 100% izkoristek in brez procesorja in izgub zaradi neizoliranih cevi!!! (pa tud brez hlajenja v radiatorju, ki tvoje stanje nekoliko izboljša!)

Zdaj pa si izračunaj, kaj ti rabiš!!!

morphling1 ::

Right on, zato je phase change edina rešitev pri večjih bremenih, ker tam je hladilna moč recimo tudi do 15x večja od potrebne električne moči za pogon kompresorja (zelo odvisno od vrste freona ter...)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

kaj pa je ta edina resitev? Tell me more:D
persona civitas ;>

morphling1 ::

Ideja, custom made ogromen blok recimo velikosti 30*10cm ena stran ima pofrezan kanal za uparjalnik, dovolj velik da se ves utekočinjen freon ekspandira v plin, druga stran bloka kanali za vodo z ogromno izmenjevalno površino , tako da bi se voda ob pretoku skozi ta blok kar se da hitro ohladila. Se pravi ena polovica bloka priklop na kompresor druga polovica pa na vodno pumpo , ki fura potem mrzlo vodo po sistemu. Se pravi vse zaprto, brez rezervoarja ter samo v vodo potunkane bakrene špirale. Pa da bi se dalo s termostatom kontrolirati temperaturo vode, bi bilo pa že skoraj idealno.
Ideja, ki je še nikjer nisem zasledil v taki obliki in , ki bi morala delovati zelo dobro.
Start enkrat po novem letu, moram nabrat kakih 30-40 k sit da se začnem s tem zezat konkretno. Glede na to da bi s tem hladil vse od procesorja, grafične ter čipseta, je za skupno pospešitev sistema, dosti bolj ugodna kot kak vapochil samo na procu.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

FANATIK ::

kot da bi ZF bral...

Tic ::

Heh... tocn to sm ze razmislu.. JST MAM KOMPRESOR DOMA.... pa ga neznam prou prklopt.. nism niti probu. Drgac ga pa zrihtam za jurija, na lokalnem odpadu, ce kdo zeli. Aja, morph, a ti mas kej pojma o tem kako se zveze? Aja, kake temp se dosega s tem.. a mores spet izolirat?
persona civitas ;>

Vesoljc ::

sam kompresor ti ne bo nic pomagal... razen ce ge uporabis za zracno hlajenje :) (pa se tm bi rabu "posodo").
za zacetek si tole preciti:
link
pravjo, da mora met kompresor vsaj ene 5hp :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

morphling1 ::

Tic tukaj pa ne gre tako enostavno da samo priklopiš, tudi stari kopresorji ti bolj malo pomagajo če niso narejeni za non-stop obratovanje. Temperature so odvisne od veliko stvari ni pa problema doseči tudi lepo pod ničlo, kar seveda pomeni hudo izolacijo.
Vesoljc, kompresor za računalniško hlajenje je 0.25 hp (konjske moči) več kot dovolj.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tic ::

Vem, vem, vem. Sam jst tega negrem vezat... drgac se mi zhi da je moj 7.5hp>:D Sej briga me, jst bi rad samo recimo 15* al pa kej podobnega. Neda se mi biti x3m overlocker se neki cejta...Mogoce med pocitnicami.:D
persona civitas ;>

Malecky ::

7.5hp?????? Tis smešn...

Kva so pa delal pred s tistmu kompresorju...zamrzoval ljudi?

raje preveri..al pa požen pa zmer tok...

Tic ::

ej, nevem.. tko mi je un na odpadu reku, je pa iz velike skrinje:D
persona civitas ;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

peltier element

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
352278 (1894) Eru
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646346 (5083) LordWorm
»

Priklop peltierja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272207 (1898) TESKAn
»

voda na 0 stopin

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
81113 (964) OZZY
»

Hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171445 (1241) SkIDiver

Več podobnih tem