» »

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

keber ::

Na računalniku imam tri diske, 300 gb hda ima windowse gori, 80 gb hdb ima neke podatke, in 160 gb hdc ima spet neke podatke, na koncu pa cca 15 gb frej za linux. In tako inštaliram novi kubuntu, vse dela, po reštartu pa famozni error 17. Na tretjem disku imam po grubovsko hd2, 0 particijo ntfs in hd2, 1 ext3 za linux, kjer je tudi imenik /boot (pa še hd2, 2 za swap). No, pobrskam malo po internetu, ogromno težav je od tega trapastega gruba, in najdem rešitev da chrootam že nameščeno inštalacijo in nato s sudo grub določim naslednje parametre:
grub> root (hd2, 1)
grub> setup (hd0)
kar bi moralo namestiti grub v mbr prvega diska ter pognati grub iz linuxove particije. Tako deluje večini.

A meni noče. Kaj sedaj?
  • spremenil: BigWhale ()

Spartak ::

Raje uporabi lilo. Tudi jaz sem se kar predcej potil zaradi butastega gruba (po namestitvi se mi je zagnal samo linux, windows ne, z malo brkalnja po nastavitvah pa še linux ne).
Moje priporočilo: v linuxu si naredi zagonsko disketo, potem pa daj not cd od winxp, pojdi v recovery console in vtipkaj fixmbr. Popravilo ti bo mbr tako, da se ti bo sistem zaganjal kot če bi imel samo windowse in ko najdeš rešitev, bootaj linux z diskete in naredi svoje. Sem že večkrat delal in se mi je vsakič obrestovalo. Aja, pa res se znebi gruba, ker so z njim same težave.
I got my mind made I gotta be that rich mothafucka Set it up so my grandkids don't suffer

b ::

"Butastega" gruba? wtf? Grub je dalec najboljsi bootloader za PC, kar jih jaz poznam.

Error 17 pomeni, da ne more dostopat do particije (hd2,1). Jaz bi sklepal, da tvoj BIOS ne zna dostopat dlje kot do 137GB ali tam nekje, zato do tiste particije pac ne mores. Tu ti ne bo pomagal noben bootloader, ker vsi uporabljajo BIOS klice. Pomaga ti lahko samo to, da /boot particijo naredis nekje blizje zacetku diska.

Mimogede, za bootat windows ne rabis bit nic posebej pameten. V grubov prompt vpises:
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1
boot

aja, je pa verjetno res, da ce ne more nalozit stage2 z diska, ne bo s tem nic :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b ()

Daedalus ::

Lilo je en navaden jajc... Ostalo je pa b povedal, zgleda da maš linux particijo "predaleč" zadaj na disku.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Brane2 ::

Grub je zakon- IMHO.

Še vedno sem lahko spravil stvari, da so delale 100.00% pa če sem si zmislil še tako komplicirane sisteme.

Ni, kaj, treba je malo prebrat navodila, si ogledat, kako so stvari dejanjsko narejene in... probat !
On the journey of life, I chose the psycho path.

keber ::

b, glede tegale je precej verjetno, da imaš prav, plata je stara več kot tri leta, pa še neka el-cheapo varianta je. Bom poskusil.

Oni višje mi je predlagal uporabo disket. Dajte no, ne se hecat. Res da dela, ampak samo zaradi tega pa ne mislim imet inštaliranega disketnika v mašini, škoda prostora.

Glede butastosti gruba je pa tako: taka stvar bi morala biti uporabniško malo bolj prijazna, ne pa da rabiš doktorat iz linuxiranja, da kolikortoliko pogruntaš zadeve. Sploh v času migetajočih oken in napihljivih ikon. :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

ank ::

Glede butastosti gruba je pa tako: ko si prebereš navodila je stvar čisto simple in dela vedno in povsod.

Grub je najboljši ;)

keber ::

Seveda. To napiši še kakemu uporabniku, ki prvič proba linux na mašini poleg windowsew. ;) Navodila bo dobil kje? Še posebej, če inštalacijski CD ni live? :\

Ravno zaradi takih stvari žal linux ne bo zavzel desktopa. :\

416c6573a ::

Za lilo bi lahko rekel da je linux boot manager, GRUB je pa cist univerzalen, samo pogruntat ga moras. Skratka se pridruzujem ostalim, je cist zakon.

Ko je pa nastiman pa deluje in ga ni treba vec dregat.

Kateri sistem ti ne deluje? Ce imas moznost pripni vsebino menu.lst oziroma grub.conf.

Daedalus ::

update-grub in grub-install /dev/hdX... jaka znanost.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ank ::

Za nekatere je zgleda še to pretežka znanost

Brane2 ::

En hint:

ko probavaš, pomaga če imaš eno mašino zraven. Če se kaj med bootom zaglupi, vendar grub obtiči v "meniju", lahko ročno probavaš in editiriaš ukaze dokler ti ne rata. Potem pa samo v tem smislu popraviš grub.conf oz menu.lst in to je to.

Je pa res, da znajo biti včasih stvari rahlo zaj. Ni nujno, da linux in grub vidita diske vedno v istem zapredju. Celo ni nujno, da ga vidita enako grub, ki ga štartaš iz ukazne vrstice ko probavaš stvari in tisti pravi, ki se naloži ob bootu.

Zato je mogoče bolje eksperimentirat direktno....
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::


Ko probavaš, pomaga če imaš eno mašino zraven


Hotu sem reč za hkratno branje navodil, un help v boot-grubu je bolj bogi...
On the journey of life, I chose the psycho path.

416c6573a ::

> Je pa res, da znajo biti včasih stvari rahlo zaj. Ni nujno, da linux in grub vidita diske vedno v istem zapredju. Celo ni nujno, da ga vidita enako grub, ki ga štartaš iz ukazne vrstice ko probavaš stvari in tisti pravi, ki se naloži ob bootu.

Zato je pa potrebno device.map posodabljat in uporabit root() predno se zacnes igrati.

Mogoce se za info, ce koga zajebava, grub + win, in win ni na primarnem master disku: winsi so v tem primeru tako tupi, da se ne bodo hoteli zagnati, ce ne zaznajo da so na "glavnem" disku. Prelisicih jih lahko z dvema map() ukazomoma, ki "preslika" win particijo na hd0,0, kar je bilo pa na tem mestu, pa se preslika na bivso win particijo. Nobena g33k zadeva za uporabnika, vse ostane isto le winsi zaznajo da so glavni in se upajo zagnati. Ok zihr sm butast to napisu, da noben ne zastopi, ce bo koga zajebaval nej pa google://win+grub+map

Je pa lepo da se je pojavilo kar nekaj uporabnikov, ki skacejo v cudaske vode tujih operacijskih sistemov. Pohvalno.

Brane2 ::

Kaj je device.map ? Tega ne najdem v /boot ali /boot/grub in nobenega manpagea za to...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Nevermind. :8) Sem najdu. Sem že kar nekajkrat prebral grub info file, pa se ne spomnim, da bi to kdaj videl.

Vsekakor uporabno...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Volk| ::

Da ne bom odpiral nove teme.
Verjamem da je za vas to enostavno,toda jaz se nikoli nisem tega delal zato bi prosil za navodila.

Imam disk 80Gb
Na C: imam XP, nato sem pa dodal na novo linux "particijo" linux.
PO končani inštalaciji linuxa(trenutno ubuntu) me je vprasaj ce namesti grub. Sem potrdil in tako dobil zagon v kateremje privzet linux nato pa v izbiri lahko izberem XP.
na začetku mi je odgovarjalo da se mi avtomatsko zažene linux, zdaj pa bi rad kot privzeto nastavil XP sele pol linux.
Nisem se nikoli tega nastavljal. Kako to spremenim?
Hvala

Brane2 ::

ukaz "default X", kjer je "X" številka izbire, začenši z 0- trej je prva opcija "0", druga "1" itd...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Daedalus ::

Na linux partciji maš direktorij /boot/grub in tam je ena datoteka menu.lst, v kateri so vnosi, ki ti jih bootloader pokaže v onem meniju. Vnos za winXP prestaviš pred vnos za Ubuntu in to je to...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Brane2 ::

Tako kot je Daedalus rekel, vendar ne premetavaj datoteke, le na začetku poišči (če obstaja) ali pa dodaj "default X", kot sem napisal...

Premtavanje je nepraktično in lahko pelje v napake, sploh ko imaš več vnosov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, če je /boot mapa slučajno prazna, to pomeni, da še ni bila zmountana, zata sledi najprej "mount /boot", seveda v času mounta ne smeš biti v mapi, ki jo mountaš...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Volk| ::

Hvala!
Bom spobral ko pridem domov...

Volk| ::

Aja, sit...zdaj sem se spomnil...ko sem nalagal ubuntu me ni vprasal za userja, za pasword pa me je. Ceprav se slisi cudno me res ni! Sem 2x nalagal ravno zaradi tega pa isto. To pa pomeni da ne morem v linux ker me vprasa za userja in password...userja pa ni..tako da ne morem niti v linux...niti popravit gruba...
any ideas?

Brane2 ::

Ubuntu ne poznam, ampak a ni možno, da je spraševal password za "root" userja (=administrator).

Če je tako, je stvar simpl. user je "root" password pa pač to, kar si podal...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Volk| ::

Nop, ubuntu kao "nima root-a". So mi razlozli da razvijalci ubuntuja razmisljajo drugače:P
Sicer sem tudi sam prisel na to idejo da bi to naredil in sem dal kao user: root, pa dodal password..zal ni slo.

Daedalus ::

Ubuntu ne sprašuje za root password, ker je root račun privzeto onemogočen, namesto njega se uporablja ukaz su. Pomoje si kaj spregledal, ker za userja te je ziher spraševal. Brez userja tud za password ne bi težil, ker mu v tem primeru itak ne koristi. Če maš kot filesystem za linux uporabljen privzet ext3 al pa ext2, pol si inštaliraj v win tole, pa poglej v direktorij /home. Mogo bi zgledat nekako takole:

/home/imeuporabnika -- imeuporabnika je v tem primeru uporabniško ime, nastavljeno ob inštalaciji, /home/imeuporabnika pa je domač imenik za nastavitve, datoteke, ipd... tega uporabnika. Nekaj podobnega je v winsih Documents And Setting dir. V glavnem poglej na tak način, kakega uporabnika si skreiral ob inštalaciji in se prijavi s tem uporabniškim in geslo, ki si na naštimal. Pol pa popravi grub.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Volk| ::

Ok, bom sprobal.
Samo res me ni vprasal za userja! zato sem pa sel instalirat ponovno...isto...2x pa ne bi spregledal!
So mi rekli da je lahko bil fajl ubuntuja poskodovan ko sem dol vlacil..no, kakorkoli ze...bom probal to varijatno

Pa hvala se enkrat

Daedalus ::

Mnja, kaka napaka se lahko zgodi med prenosom ISO fajla...drugič mu zračunaj kontrolno vsoto (md5), pa poglej, če se ujema z ono, objavljeno poleg datoteke za prenos...tak si pol ziher, da ni med prenosom prišlo do kake napake.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

poweroff ::

How to set/change/enable root user password:
sudo passwd root

How to disable root user account:
sudo passwd -l root

How to allow root user to login into GNOME
* System -> Administration -> Login Screen Setup
* Login Screen Setup
* Security Tab -> Security -> Allow root to login with GDM (Checked)
sudo poweroff

Volk| ::

Daedalus:
Sem sprobal s tem programckom. Zal mi naredi ampak mi v total comanderju ne najde particije, v explorerju pa me vprasa ce jo zelim formatirat. tako da vhod v linux ni mogoc..

Matthai:
Sem napisal da ne morem nikamor not..kako naj pol spreminjam nastavitve ce mi nicesar ne omogoci

Daedalus ::

Probaj še s tem, pa povej če gre...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Quikee ::

Kaj pa "recovery mode"? Pri "recovery mode" prides noter direkt kot root brez da rabis password.

Daedalus ::

Heh...tega se pa sploh nism domislo:8)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Volk| ::

Bom probal se to. Samo pred soboto popoldan ne bo cas...mater, mi primanjkuje casa...
Bom javil ce bo slo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grub error 22

Oddelek: Operacijski sistemi
141726 (1372) Anteus
»

GRUB

Oddelek: Operacijski sistemi
121750 (1489) ank
»

GRUB ne zažene WIN XP

Oddelek: Operacijski sistemi
161524 (1325) kriko1
»

Grub.conf

Oddelek: Operacijski sistemi
141371 (1237) SubOrbit
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624242 (3577) WarMaker

Več podobnih tem