» »

Staranje in posledice

Staranje in posledice

«
1
2

benqx ::

Danes je na sporedu ZDF-a 2.del doku-Fiction-a "Aufstand der Alten", ki prikazuje, kakšne bodo posledice, zaradi staranja prebivalstva leta 2030.Če se bo staranje prebivalstva v nemčiji nadeljevalo, bo leta 2050 2x več penzionistov kot pa rojenih otrok, vsako leto bo predvidoma 300000 ljudi manj. Priporočam tudi ogled dokumentarca "Alten-Republik Deutschland" na spodnjem linku.Glede na stanje pri nas, se bo to zgodilo še prej.

link

benqx ::

Pozabu napisat kdaj se začne, ob 21.00 - 21.45 Uhr

kixs ::

Resitev za staranje prebivalstva je v "uvazanju" prebivalcev iz drugih delov sveta. Posebej iz Albanije, Turcije...

Nastane pa problem, ker pocasi izumrejo "avtohtoni" prebivalci.

Karkoli se bo ze naredilo, nikoli ne bo 2X vec upokojencev.

LP

BigWhale ::

> Karkoli se bo ze naredilo, nikoli ne bo 2X vec upokojencev.

Na nekem obmocju se to lahko naredi. Brez problema.

kixs ::

Moj odgovor sem omejil na imenovano podrocje - Nemcija kot celota. Izjeme so pa vedno.

Po drugi strani pa lahko razmisljamo tudi drugace. Ce dolgo nazaj je bila ideja, da ne bi bilo cloveku potrebno veliko delat. Mislim fizicno. Tako je prisel cas industrializacije in v zadnjem casu tudi robotizacije.

Danes se na robotizaciji zelo veliko dela. Tudi delanju cimboljsega priblizka cloveku.

Vec ali manj je vedno problem v delu. Nekdo mora delat, da bo drugi lahko uzival. Dolocene zadeve enostavno morajo bit narejene.

Ce bodo roboti prevzeli razna nujna fizicna dela, potem se lahko populacija zmanjsa. Vemo, da lahko Zemlja prezivi samo toliko in toliko ljudi (mislim, da je stevilka okoli 15 milijard).

Kaj pa dejansko bo, bomo pa videli cez 20 let... ;)

LP

Samsung06 ::

Leta 2030! Takrat bomo imeli robote k bodo delali namesto nas. Še prej pa se bo kaj drugega zgodilo.

Tear_DR0P ::

takoj ko se bo ugotovilo, da so otroci lahko donosen biznis, se bo pričelo delat več otrok

jaz ne vidim panike
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

miko 55 ::

če bodo dodatki fajn visoki jih bomo štepal kot zajce
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

mavec ::

Če bi v bosta rodnost in umrljivost v prihodnosti ostala na sedanji ravni, potem nas bo čez kakih 100 let samo še 1 mio., čez 200 pa samo še 400.000.
Ja ni kaj. Tudi delež starejše populacije bo leta 2020 glede na 90-ta leta skoraj za 8% višji...
Ko bo država poskrbela za mlade družine bo pa druga stvar.:D Takrat sem pa prepričan, da bo šla nataliteta krepko gor.:D

Loki ::

v nemciji reorganizirajo sistem za povecanje natalitete z konkretnimi denarnimi "nagradami" (v slo so le-te bolj ali manj drobiz). je pa res, da je solstvo v kurcu se.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

www ::

Tudi tisti, ki so dobro založeni z denarjem, se nič bolj pogosto ne odločajo za otroke. Morda se bo treba sprijazniti z upadanjem natalitete in rešitve iskati drugje.

Luka Percic ::

Nagrade za otroke bodo povečale predvsem delež otrok priseljencev.
Sej dokler so le ti fajn ni problema, ampak kot pač vemo so v povprečju pač bolj problematični.
Zdej če si to želite ok.
Jaz si ne.
IMO bo večina imela malo otrok, neglede na subvencije. Če pa bodo te zelo narasle, bomo pa imeli zblojene starše ki bodo zaradi neuspehov/nizke izobrazbe, gledali na otroka kot na vir dohodka. Tega pa nočemo ane?

Se strinjam z www-jem.
Rešitve so v hitri rasti gospodarstva, v tem da upokojenci živijo od divident, v avtomatizaciji,..

Saladin ::

Kje je poanta delat otroke, ko pa se že za trenutne ne najdejo primerne službe in domovanja?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jype ::

Ja "da ne bomo izumrli", seveda!

Čeprav, glede na to, da ni dovolj stanovanj in služb, bi človek sklepal, da nas je še preveč...

Morda pa je bistvo delanja otrok to, da osrečiš bivšega ministra Drobniča?

kow ::

zadnji podatki kažejo, da se rodnost v večini evropskih držav (tudi sloveniji) povečuje. Ni potrebe po nobeni paranoji.

Tear_DR0P ::

jst ne vem ka vsi jamrate da ni služb in plač, tega je ko smetja

otrok se ne da imet, ker jih nimaš časa vzgajat, pri tem tempu lahko samo družbene amputirance vzgojim - 8 ur na dan vzame spanje, 8 ur na dan služba, 2 uri so nadure in 2 uri je čas da prideš na delovno mesto in z delovnega mesta. vmes je pa še treba kej pojest, kar vzame nadalnjo uro. torej za delo z otrokom mi ostane dnevno 3 ure, če mam srečo.
tega otroka mi bo 8 ur dnevno vzgajala neka povsem druga oseba, ki je poklicana zgolj za varovanje otrok, za vzgojo pa niti izobražena ni, 4 ure na dan pa ga bo vzgajala TV+ulica+internet.

torej bo otrok za moj čas tekmoval med vikenodm s časom ki ga potrebujem za tedenske nakupe in obiske prijateljev/staršev/poslovne izlete/sproščujoče dopuste/izlete v naravo

umm še protirazlog - ko bom star in bom potreboval oskrbo, tako kot jo potrebuje deda moje punce, bom nadvse vesel vnukov, torej planiram na tri otroke, od katerih upam da bo vsaj enemu uspelo vzgojiti otroka, ki me bo lahko pomagal preživljat ;)
jebi ga domovi za ostarele so pač neprimerni kraj, ker ko sem ga videl nazadnje (v petek), sem dojel zakaj ljudje nočejo tja - enkrat tedensko ga lahko zalijemo tudi doma, nadirali so ga pa že nemci na fronti dovolj (govorim o mojem dedku, ki je že preminul in od dedku moje drage, za katerega se pa še dnevno skrbi)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Saladin ::

jst ne vem ka vsi jamrate da ni služb in plač, tega je ko smetja


Služb je dovolj, ampak ne primernih.
In dvomim da se boš z, npr., 6. stopnjo izobrazbe svojevoljno javil na mesto pomočnika tesarja.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

opeter ::

Saj otroke ti štancajo recimo cigani. Dobijo celo neke subvencije. Če bo slovenceljnov premalo bodo oni že "zakrpali" luknje, juhej! :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Tear_DR0P ::

če maš 6. stopnjo izobrazbe te je lahko sram, da nimaš službe

za takšen denar kot je v igri, bi z veseljem varoval dva starostnika, ju previjal in jima brisal rit, magari, al pa menjaval stomo, deval insulinske injekcije in jih obračal, da ne dobita preležanin - za to ti namreč v domu ostarelih zaračunajo kar krepko čez 100k mesečno po osebi, za povrh jo zelo slabo oskrbujejo
zraven bi jima še vsak dan kuhal 2x dnevno

v sloveniji denar leži po tleh, sam noben se ne bi rad pripognil, ker mu lahko krona z glave pade - riti je pa pač težko brisat, ker baje smrdi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Tear_DR0P ::

Saj otroke ti štancajo recimo cigani.

otroke štancat ni problem. Jaz zelo uživam med štancanjem, samo ves produkt zavržem, ker nočem dat na cesto cele družine!
aja btw moja širša družina šteje 3x tolk članov, kot jih šteje javno poznana družina strojanovih, tak da štancanje z rezultatom je družbeno zaželeno, samo jaz sem tak odpadnik, kot moj ata in še pri 25 letih nimam otrok
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

opeter ::

v sloveniji denar leži po tleh, sam noben se ne bi rad pripognil, ker mu lahko krona z glave pade - riti je pa pač težko brisat, ker baje smrdi

Ahahah, skor sem dol padel! :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

whatever ::

Resitev za staranje prebivalstva je v "uvazanju" prebivalcev iz drugih delov sveta. Posebej iz Albanije, Turcije...

Nastane pa problem, ker pocasi izumrejo "avtohtoni" prebivalci.

Karkoli se bo ze naredilo, nikoli ne bo 2X vec upokojencev.


Tocno tako. Vendar bo Evropa morala biti pri tem selektivna in uvazat predvsem bolj sposobne, delavne in pametne, torej izobrazene, ce bo hotela ohraniti gospodarsko stabilnost in rast.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Karaya 52 ::

Ta selektivnost ni možna, ker države kot so Turčija nimajo veliko izobraženega prebivalstva. Tako da lahko pričakujemo še več burekov in kebabov. Je pa žalostno ko hodiš po Munchnu in ne veš kje si, v Turčiji ali Nemčiji. Omogoča pa presežek delovne populacije višjo gospodarsko rast, ker v Slovenijo PRAKTIČNO ni brezposlenosti. Tisti ki nimajo dela so težje zaposljivi recimo invalidi (10% celotne populacije) in pa nekateri z višjo izobrazbo (drug problem).

whatever ::

S primernimi ukrepi je verjetno mozna. Saj ni treba, da jih uvazamo ravno iz Turcije, zakaj jih ne bi s celega sveta, magari Kitajske ali Indije. Treba je samo poskrbet za vecje stapljanje kultur, da se prisleki popolnoma zintegrirajo cimprej.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jype ::

Master D.> Ta selektivnost ni možna, ker države kot so Turčija nimajo veliko izobraženega prebivalstva.

Daj ga lomt, no... Seveda ga imajo. Poglej si tole.

drejc ::

Kak je s tem v nesocialni Ameriki? 0:)
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

budili ::

zadnjic bili na enem sejmu v Hannovru
spali smo 60km prej v enem mestecu, 3-4km do avtoceste, prej 3000 ljudi, sedaj 300 starckov, prej je blo nekaj turizma, sedaj je to vse zaprto (neke toplice)

aja cene nepremičnin pri lokalnem oštirju; enosobno stanovanje v dokaj novem in vzdrževanem hotelu cca. 10-15 llet ,40-50m2 20000EUR, hiše se pa prodajajo po 50-60000EUR

zvečer žive duše na cesti, kaj šele luči na oknih, tko da je bilo kar malce srhljivo:\

nastyboy ::

Čija deca, njegova i zemlja.

meni se zdi da je to črnogorski pregovor.Sam kar lepo drži. Nemčija ima probleme ker ima 5 mio turkov. Hja.. če se niso oni namnožili..se bo pa kdo ki se hoče... na žalost vsi tisti, ki nimajo otrok to odkrijejo takrat ko so stari.. in kar ni "njegovih" okrog. Z dvema otrokoma šele bogu dušo privežeš, s tremi se pa lahko nataliteta že ohranja. Nekaj od teh jih pač umre preden se uspejo razmnožiti... Narod si bo pisal tožbo sam

LP

drejc ::

USA birth rate:
14.16 births/1,000 population (2007 est.)

Slovenia birth rate:
9 births/1,000 population (2007 est.)

Congo, Democratic Republic of the, birth rate:
42.96 births/1,000 population (2007 est.)
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

jype ::

Hja, vidi se, kdo je najbolj visoko razvit :)

nevone ::

>Služb je dovolj, ampak ne primernih.
>In dvomim da se boš z, npr., 6. stopnjo izobrazbe svojevoljno javil na mesto pomočnika tesarja.

Ne. S šesto stopnjo lahko zaposliš pomočnika tesarja. Tesar si pa sam. Dokler boste mislili, da je tesar nekaj, kar ne pritiče izobražencu s 6. stopnjo, toliko časa bo državna blagajna obremenjena s takimi primerki, ki ne vedo kaj bi sami s sabo, vedo pa, da ne bi bili tesarji in da se zagotovo niso šolali zato, da bodo morali še delati.

Seveda pa, če izobrazimo same pravnike in ekonomiste, pol pa ne vem, koga bodo le-ti zastopali, in komu bodo računali kakšen imamo BDP.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Ja, ampak sej vas razumem.

Zeleni vas pumpajo, da v naravo ne smete posegat, levičarji vas pumpajo, da ste omejeni s pravicami ostalih, vključno s pravicami tistih, ki kršijo vaše pravice.

Ja kaj pa sploh lahko delate, razen čakate, da vam socialne službe nakažejo podporo na račun, ker one ta denar lahko zrihtajo, ker znajo delat tako, da je narava ostane neokrnjena, da so vsem zagotovljene vse pravice in da je denarja kot pešk, da ga lahko po mili volji delijo med zakonite upravičence.

Eni so preveč resno vzeli uno pravljico Mizica pogrni se.

Sej je navdihujoča, ampak mizice se žal še ne znajo pogrinjat same.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Saladin ::

Ne gre se za neko vzvišenost nad bolj temeljnimi poklici.

ZA osnovne dejavnosti se išče cenena delovna sila + izkušnje. Za vse malo nad tem se išče znatna visokošolska izobrazba. Problem je za vse tiste (večino) vmes. Ja, lahko se prebiješ z nekaj sreče, vez in samoinicijative. AMpak pretežno je preveliko ljudi v tem rangu za ta segment poklicev.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

nevone ::

> Problem je za vse tiste (večino) vmes.

In zakaj je to za njih problem?

Ker so jim levi oprali možgane, kako desni samo izkoriščajo nebogljeno ljudstvo in naj se z vsemi silami uprejo temu izkoriščanju. Pa so se uprli. Ampak pri tem pozabili, da bodo sedaj oni morali prevzeti vlogo desničarjev, če bodo hoteli, da ne bo stagnacije. Namesto prevzema odgovornosti in nadgradnje, so levi od desnih podedovali samo izkoriščanje. Pač so mislili in še danes mislijo, da je to osnovna fora kapitalizma.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Namesto prevzema odgovornosti in nadgradnje, so levi od desnih podedovali samo izkoriščanje. Pač so mislili in še danes mislijo, da je to osnovna fora kapitalizma.

Saj če bo šlo vse po sreči, bodo zdaj odstopili z vodilnih položajev.

Potem bo bolje.

drejc ::

Znanec je privatnik tesar in ima 4,5k€ plače. Go figure!
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

jype ::

drejc> Znanec je privatnik tesar in ima 4,5k€ plače. Go figure!

Ziher ma sam osnovno šolo, da jezi visoko izobražene kadre :)

opeter ::

Saj če bo šlo vse po sreči, bodo zdaj odstopili z vodilnih položajev. Potem bo bolje.


Jype, večinoma rad prebiram tvoje komentarje, ker so res odlični, ampak ta zadnja pa je čisto mimo. :\
Tudi če bo sedanja vlada odstopila... kaj se bo spremenilo? Naš ugled - glede inflacije - bo zelo težko popraviti.

jype ::

Sem bil zgolj malce ciničen.

opeter> Tudi če bo sedanja vlada odstopila... kaj se bo spremenilo? Naš ugled - glede inflacije - bo zelo težko popraviti.

Odvisno, kdo jo bo nasledil. Partija ima v rokavu kup rešitev - zamrznitev cen, zamrznitev plač, devalvacijo (to bo zabava, ko bomo imeli drugačen evro kot preostanek evro območja) in tako dalje.

Saj verjetno ni skrivnost, da vlade sodobnih držav inflacijo brzdajo s fiskalno politiko, da pa naša država tega trenutno očitno ne obvlada preveč dobro? Kje je kakšen porast obrestnih mer? Kje je občutno zmanjšanje javne porabe, ki bi moralo biti opazno že leto pred prevzemom evra? Kako naj inflacija ostane znotraj sprejemljivih meja, če se gradi s krediti, kot da bi kreditno garancijo zagotavljal tovariš Tito?

Gaspari ni nič jezno cepetal - samo povedal je Bajuku, kar Bajuk itak že mora vedet. Bajuk pa v jok pa na drevo pa čimprej razrešit tega tipa, ki širi "levičarsko negativno propagando", pa še v EU jo pošilja!

Na koncu je vsega tako in tako kriva previsoka gospodarska rast, če verjamemo vladi. Saj to je prima, ampak gospodarska rast na kredit pač ni tiste vrste gospodarska rast, ki se ne konča z recesijo.

Karaya 52 ::

jype> Na koncu je vsega tako in tako kriva previsoka gospodarska rast, če verjamemo vladi. Saj to je prima, ampak gospodarska rast na kredit pač ni tiste vrste gospodarska rast, ki se ne konča z recesijo.

V tem odstavku si dobil dober odgovor na del inflacije, samo prebrat ga je treba nazaj pa naprej.

Slovenija pa je izgubila fiskalno politiko ob prevzemu €, zato temeljna obrestna mera ni več stvar Banke Slovenije.

jype ::

Master D.> Slovenija pa je izgubila fiskalno politiko ob prevzemu €, zato temeljna obrestna mera ni več stvar Banke Slovenije.

Ampak to smo pred tremi leti že vedeli. Takrat je bil čas za ukrepe, ne zdaj, ko je kritična točka že praktično mimo.

nevone ::

> Takrat je bil čas za ukrepe,

Katere ukrepe?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Katere ukrepe?

Višanje obrestnih mer, odložitev projektov, zaradi katerih je vlada morala najemati kredite v čas, ko po prevzemu evra inflacija začne upadati, ne z zakonodajo zahtevati, da trgovci ne dvignejo nekaterih cen ob prevzemu evra, temveč vzpostaviti informacijski sistem, s katerim bi potrošniki vedno bili obveščeni o razlikah v vrednosti osnovnih živil v trgovinah najbolj razširjenih verig, kar bi nedvomno precej bolj vplivalo na ohranjanje cen. Skok cen osnovnih življenskih potrebščin, ki smo ga doživeli s prenehanjem obveznega dvojnega označevanja, bi se tako zgodil počasneje in bi bil po moje tudi nižji.

Lahko bi tudi zgolj poslušali guvernerja BS, ki jim je precej argumentirano pisal glede tega, če se prav spomnim.

gruntfürmich ::

vsi ki ste pametni kok je veliko dela u sloveniji in tko... ja, sj ga je, ampak nobeden noče delavca plačat tolk, da bi lahko normalno živel. še z 1000€ je težko preživet in zaživet, s 600€ si pa enostavno primoran živet pri starših.
in itq da folk noče delat nekega osnovnega poklica, ker ve da bo dobil mizerno plačo, s katero se lahko samo hira. če bi dobil 1500€, pa ne bi bilo problem folku z 7 st izobrazbe delat nekvalificiranega poklica.
in tudi usak nima tolko denarja, da si bo lahko kr neko obrt postavil, kar bi bila zelo dobra alternativa temu, da ti ne bi bilo treba prejemati pri nekem privatniku nizko plačo.

kar pa se glede teme tiče: itq nas je preveč na zemlji, in če nas nekaj miljard zmanjka, bodo naši zanamci samo veseli. in ni nujno da se bo življenska doba daljšala; po moje se zna krajšat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

username ::

ampak nobeden noče delavca plačat tolk, da bi lahko normalno živel.
Razlaga za Kritične Intelektualce ™: delodajalec ne plačuje delavca z namenom, da bi slednji preživel, ampak da bi nekaj zanj naredil. Tako kot ti ne daješ svojega denarja za blago v trgovini z mislijo "moram poskrbeti za trgovca", ampak za svoj dena hočeš neko dobrino.

Bi pa BTW delavec lažje preživel (dobil več plače), če bi bili davki na plače nižji.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

gruntfürmich ::

------------------Bi pa BTW delavec lažje preživel (dobil več plače), če bi bili davki na plače nižji.

hahaha, to je pa res smešno... očitno se nisi nikoli uprašal, koliko pa delodajalec računa za tvoje ure dela drugim? mislim da to gre v n-kratnike (n>>1) na koncu izplačane plače. in tisti davek je v takem gledanju res minimalna postavka.

nisem rekel, da je vsa krivda na delodajalcih, čeprav v resnici je; krivda je na strani države.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

jype ::

gruntfurmich> hahaha, to je pa res smešno... očitno se nisi nikoli uprašal, koliko pa delodajalec računa za tvoje ure dela drugim? mislim da to gre v n-kratnike (n>>1) na koncu izplačane plače. in tisti davek je v takem gledanju res minimalna postavka.

Daj, postani enkrat sam svoj delodajalec. Da boš videl, kaj je minimalna postavka.

gruntfurmich> nisem rekel, da je vsa krivda na delodajalcih, čeprav v resnici je; krivda je na strani države.

Na komu je torej krivda?

Jaz bi rekel, da je država nesposobna, a da to ni nič nevsakdanjega. Države po vsem svetu so nesposobne.

Da so delodajalci lahko socialno odgovorni pa najprej potrebujejo precej velik profit margin. Brez tega pač ne gre in če ta margin postrga država, z njim pa upravlja kot svinja z mehom, se pač socialna odgovornost nima črpat od nikoder.

podbevna ::

Ne glede na to kar vam pravi "zdrava pamet" nataliteta ni premosorazmerna z blaginjo. Je bolj obratno sorazmerna. Nabijanje o službah, stanovanjih, davkih in obrestnih merah (btw. Slovenija ima še vedno popolno kontrolo nad fiskalno politiko, na ECB je bila prenesena le monetarna politika) je torej brez veze. Cinično bi lahko ugotovil, da nimamo dovolj otrok, ker nimamo pravega nižjega sloja. Tudi tujci ti tu ne pomagajo, če ne uvoziš pravih tujcev - revežev. We need trailer trash!

Tudi če sem resen, je problem problem indirektno povezan z blaginjo. A ne njenim obsegom, temveč njenimi posledicami. Vprašajte politike - nataliteta je odvisna od vrednot. Problem je v konkretizaciji tega dejstva (s čimer se politiki raje ne ukvarjajo).

IMO nataliteta pada, ker so mladi Slovenci, ki so odrasli v blaginji rahlo zmedeni. Vsaj moji znanci. Ravno zaradi blaginje so jim bile odprte vse možnosti, kar so bolj ali manj s pridom izkoristili. So sebični hedonisti, kar ni problem. Saj smo vsi... Postaviti zadovoljevanje lastnih potreb in lov na užitke, srečo in samoizpolnitev v ospredje je mala malca. Kot je lepo opisal Epikur, je problem ugotoviti, kaj te sploh dela srečnega.

Poznam precej zelo inteligentnih in uspešnih ljudi med 30 in 40 leti, ki so še brez otrok. Svoboda je pri njih glavna vrednota, odgovornost pa je omejena na odgovornost do sebe. So tako "svobodni in samo-odgovorni", da niso sposobni spacat niti normalnih partnerstev, kaj šele družin. Vsaka zveza namreč pomeni omejevanje, otroci pa še toliko bolj. Kdo bo pa potoval, delal 2. doktorat, ustvarjal vrhunsko kariero, hodil v teatre in klube po svetu ter spoznaval nove ljudi? V življenju počnejo točno to, kar jih najbolj zadovoljuje na kratki rok, zato je zanimivo, da jih je velika večina skrajno nesrečnih in nezadovoljnih.

Problem natalitete na zahodu je ravno v Peterpanovstvu povprečnih mladih odraslih. Blaginja mladim odpira toliko možnosti, da enostavno nočejo odrasti. Večje razvojne možnosti zahtevajo daljši razvoj. Ko so izkusili večino stvari, ki so jih "dolžni sami sebi" in ugotovijo kaj ves čas sploh iščejo, so stari. Pogosto prestari, da bi zmogli razmoževanje. Vsaj produktivno razmnoževanje, kar pomeni več kot 2 otroka.

Rešitev je edino množično epikurejsko spoznanje mladih, da je inteligentni hedonizem zelo asketski in konzervativen. V to ne verjamem, ker večina Petrov Panov, ki jih poznam ne bere in razmišlja dovolj... Druga možnost pa je umetna prilagoditev prepočasne biološke evolucije. Ljudje se prehitro starajo glede na to kako dolgo odraščajo, kar se bo dalo korigirati v nekaj desetletjih...

Thomas ::

> Ne glede na to kar vam pravi "zdrava pamet" nataliteta ni premosorazmerna z blaginjo.

Hvalabogu še kakšen pameten! V 19. stoletju je bila nataliteta zelo visoka, revščina pa vsakdanjost.

Zdaj natalitete sploh ni mogoče dvignit na daljše obdobje. Narediš reveže ne bodo imeli otrok, narediš bogataše pa tudi ne bodo imeli otrok. Pustiš jih kot so, pa spet ne bodo imeli otrok.

Pri belem človeku na Zahodu je pač tako, da bo ženska imela v povprečju manj kot 2,X otroka - pa se postavili vsi na glavo.

Civilizacija kot je, zamnjšuje rodnost.

Se je kdo vprašal zakaj?

Ne ni se, ker tega ljudje niti nočejo videti.

Ampak vseno odgovor.

Pozitivna nataliteta SLONI na neodpravljivih nosečnostih, nastalih po pomoti, nehote.

Ko enkrat ta vzrok odpravimo, se število rojstev bistveno zmanjša. Najbrž pod 2 na žensko.

> kar se bo dalo korigirati v nekaj desetletjih...

Sej zato, ane. Zgodba se zaključuje. Oziroma, uvod bo kmalu napisan. "Bela smrt" je samo simptom ali pa znanilec tega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DarwiN ::

Pozabili ste na tehnološko singularnost, hmm.

Nekje sem zasledil da že 160 let drži vzorec ki pravi da se povprečna življenska doba človeka vsako desetletje poviša za dve in pol leti.. Že samo to dejstvo človeku do leta 2045 navrže dodatnih 10 let, če pa še upoštevamo ves razvoj na področju biologije, medicine in nasploh informacijske tehnologije, well, pa smo tam... Če velja verjeti da bomo že čez 10 let jemali prve tabletke za upočasnitev staranja in če imajo Kurzweil ,Aubrey De grey (in ostali)prav ko trdijo da bi se naj že čez 20-30 let povprečna življenska doba od nas začela oddaljevati ( kar pomeni da za vsako leto ki mine, se življenska doba poviša za več kot leto dni), potem nataliteta najbrž ne bo več problem. Kvečjemu se pojavi problem prenaseljenosti, upokojencev je pa resda še toliko več, ali pa spet ne, ker če se to dejansko zgodi, bomo prej ko slej spet vsi mladi .:P

Koliko če-jev sem uporabil ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kako dvigniti nataliteto? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6611309 (10647) jype
»

Sedem milijard nas je (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
26541289 (34432) CaqKa
»

Nimaš otrok... plačaj davek!!! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15611737 (8851) CaqKa

Več podobnih tem