» »

slo-tech greška @ 10% možganov (nerazumevanje dejanskosti)

slo-tech greška @ 10% možganov (nerazumevanje dejanskosti)

Shegevara ::

Da začnem. Niti slučajno nisem šel brat celotne teme tu na slo-tech o tem, da uporabljamo 10% možganov, ali jih ne. Ampak, sem pred nekaj časa sodeloval v pogovoru in imel sem občutek, da ste vsi (večina) mnenja, da to ne drži.

Res, da uporabljamo eno desetino možganov, ostalih 90% pa ne, je zmotno mišljenje.

Ampak ta izjava je dokaj zavajujoča in je verjetno sledila iz pravilne in jo narobe obrazložila. Popolnoma narobe.

Dejanska izjava je sledeča:

Na podlagi določenih podatkov in rentgenskih slik možganov med izvajanjem dotičnih nalog smo prišli do sklepa, da se je med različnimi izvajanji miselnih in izvajalnih nalogah stopnja aktivnih delov možganov vedno gibala v območju desetih odstotkov .

Aktivni del možganov je lahko prav vsak nevron, važno je, le kdaj ga boš ti uporabil. Zato ta izjava ne povdarja, da mi vedno zanemarjamo 90% možganov NE GLEDE NA SITUACIJO.

Recimo pri moških imaš lep primer, kako težko počnejo več stvari hkrati. Ampak to ne pomeni, da vsake stvari posebej ni zmožen upravljati.

Lahko, da se motim in vi to dobro že veste. Vendar, jaz te stvari tako razumem in se mi je pred letom dni zdelo, da vi tega ne veste.

Tear_DR0P ::

Recimo pri moških imaš lep primer, kako težko počnejo več stvari hkrati. Ampak to ne pomeni, da vsake stvari posebej ni zmožen upravljati.

razloži! dokaži!

jaz lahko hkrati v zelo dobrem ritmu udarjam po štirih bobnih - pa sem moški - saj bi po večih, pa mi zmanjka okončin
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Volta ::

Še vedno upravljaš le eno funkcijo - namreč tolčeš po bobnih. Zdaj pa poskusi še računati zraven >:D Mislim da je res, da so ženske zmožne upravljati več funkcij hkrati. Ampak kot se meni zdi - jaz raje naredim eno in to kvalitetno :D

SmeskoSnezak ::

Medtem ko ti zavedno počneš nekaj stvari hkrati, podzavestno počneš še druge stvari: tvoje srce ti bije, dihaš, hodiš, itd. Večopravilnost na delu in tako tudi 100% delovanje možganov za nadzorovanje vsega tega. Spet morm neke linke vam iskat: EVO GA

Bemti opice... :D
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

Shegevara ::

Tear_DROP: Ja. Ti bobnaš, in uporabljaš del velikih in malih možganov za eno funkcijo. Jaz tudi pišem lahko z dvema rokama naenkrat, to pa ni opravljanje več funkcij hkrati. Ko pa igraš bobne, so ti pa pri izvajanju že vsi gibi za določen komad utrjeni v spomini in ti samo to spravljaš to na bobne. Če pa improviziraš pa

Volttaspeeder: Res, vendar so razlike odvisne tudi od volje posameznika in od kvalitete opravljenega dela. Vsekakor nemoreš ti recimo risat, računat in prevajat določen ustno izrečen stavek v angleščino recimo, lahko pa hodiš pa govoriš.

SmeskoSnezak:

Kar ti naštevaš nikakor nemore zapolniti dejanskega "delovnega pomnilnika možganov" in NIKAKOR niti še kakršnakoli večopravilnost ne bo zapolnila vse centre tvojih možganov. (glej odgovor tear_dropu in volttaspeedru)

http://freeweb.siol.net/memo/mozgani.htm
tu lahko na hitro pogledaš in na hitro pomisliš kaj vse nemoreš naenkrat opravljati.

na hitro preletel tvoj link in mi je bila zanimiva tale izjava:
What data were used to come up with the number - 10%? Does this mean that you would be just fine if 90% of your brain was removed?

Celotna stran razlaga, da ni pravilna ena ČISTO LEVA izjava.
(nebi bilo slabo, če bi prej še prebral kar sem v prvem postu napisal podčrtano)

SmeskoSnezak ::

Jaz sn čist na kratko napisal in dal en link. Na dolgo se mi ne da. :8) In ja, sn prebral tvoj post, le potrdit sn htel, da ne uporabljamo 10%, ampak več.
@ Pusti soncu v srce... @

Thomas ::

Zakaj misliš, da če se flasha samo v 10% možganov, ostali deli pa niso potrebni?

Vsak trenutek se flashanje lahko preseli tja in potem nazaj, pa še kam.

Koliko RAMa od 1 GB uporablja računalnik?

Večino časa ne piše skotaj nikamor in ne bere skoraj od nikoder.

Pa kaj? Aktivnosti se lahko preselijo kamorkoli vsak trenutek.

Z možgani je pa isto. Brez "mirujočih delov" reč hitro skrahira. PC rabi tisti giga ali kolikor že RAMa, ti pa tisto kilo možgan.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

jaz poznam enega, ki lahko hodi in zveći čigum hkrati

jype ::

Vse je v treningu.

Kdor se potrudi, komot žonglira med reševanjem zapletenih matematičnih problemov.

Kdor se ne, pa ne more.

Shegevara ::

SmeskoSnezak, vem kaj hočeš povedat, vendar sem 100% prepričan, da z izvajanjem zavestnih in podzavestnih funkcij sigurno težko dosežeš limite VSEH tvojih možganskih centrov.

Thomas, pa seveda, to je to. Včasih uporabljaš ta del možganov včasih ta, včasih to in to.... So delal eksperimente z rentgenskimi slikami in tudi to dokazali. Dejansko nemoremo imeti zapolnjen ves pretok informacij z možganov in vanje sto odstotno in to želim povedati.

jype: to sem tudi že sam povedal. Vse je v treningu IN spominu. To je izvedljivo ampak pomisli, a bi lahko med izvajanjem teh dveh funkcij recimo še plesal tango?

Ampak zdaj vidim da vsi nekaj za brez veze iščete dlako v jajcu.

Thomas ::

> Dejansko nemoremo imeti zapolnjen ves pretok informacij z možganov in vanje sto odstotno in to želim povedati.

Ja. Ne moremo, to je res in je globoka resnica, oziroma bistroumno opažanje, nedvomno.

Ker pa NE MOREMO, ker "rezerva" enostavno mora biti, oziroma je - zato je izjava "izkoriščamo samo 10% možgan, kaj bi bilo če bi jih 100%" - zavajanje. Nerealna ambicija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Če bi jih izkoriščali 100% naenkrat, bi se nam verjetno pregreli>:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Kot če bi pisali v cel RAM PCa naenkrat. Sano arhitektura tega ne dovoli. Ne arhitektura glave, ne arhitektura PCa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Bandwidth možgan je že tako in tako zelo blizu fizikalne meje.

Sposobnost paralelnega iskanja vzorcev je v primerjavi s sposobnostmi sodobnih računalniških arhitektur neznanska.

Seveda je pa vse skupaj povezano tako, da se intelektualne sposobnosti ne razvijajo na račun sposobnosti preživetja - sicer bi kot vrsta precej verjetno že izumrli.

BigWhale ::

BUS je premal sirok... Ne mores vsega dostopat naenkrat. ;)

w00tnes ::

Moje mnenje je, da na mozgane ne smemo gledati kot na neko celoto temvec na posamezne centre. Npr. ce se pogovarjas z nekom bo na zacetku ziher najbolj dejaven center za prepoznavo osebe, potem ko ugotovis da to ni neki bugimen iz omare ampak tvoj dobri prijatelj pa center gre v hibernacijo in se vkljucijo nase govorne sposobnosti (delno vrjetno tudi motorika, ker nekateri v pogovoru krilijo z rokami, ko da hocejo vzletet) itd

Lp

P.S. seveda noben center ne gre direkt v hibernacijo...v unem primeru npr. se ne osredotocamo vec tok na tisti kdo je oseba pred tabo temvec na tiste, ki hodijo mimo ali sedijo kje drugje/ti mahajo kot obsedeni ker mislijo da te poznajo + prepoznavamo okolico itd

Tear_DR0P ::

Še vedno upravljaš le eno funkcijo - namreč tolčeš po bobnih

uporaba štirih okončin hkrati ni ena funkcija :/ - sploh če imaš ti v glavi ritem in kot mnogo ljudi pravi jamaš - ko se prvič vsedeš za en boben imaš težave z levo in desno - ko daš človeka prvič plesat ne zna več niti hodit - vsi plesi potekajo samo na levi in desni nogi, so zgolj hoja v ritmu - pa ima večina ljudi brez vaje težave pri plesu - neodvisno od spola
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

rok_i ::

Kot je že bilo omenjeno - na možgane res ne moreš gledat kot na eno celoto, ampak je to dokaj različen skupek med seboj povezanih centrov, in ti centri morajo stalno delovat, sicer dotičnemu osebku bol mehka prede... Recimo, maš hipotalamus - če ga izklopiš gre hipofiza rakom žvižgat, če gre hipofiza, grejo še ostale žleze (ščitnica, nadledvičnica,..) pa zadeva spet ni fajn... Pol maš talamus, epifizo,... te stvari vse morjo stalno delat, če hočeš vsaj "rastilnca" bit...Zdej se mi pa zdi, da je to vsaj že 10% možganov...čeprov, kaj je to sploh mišljeno: volumski procenti, masni procenti, relativno število kao aktivnih nevronov (sj so vsi aktivni, samo vsi ne spožajo akcijskega potenciala)...? Pol maš pa tuki še možgansko skorjo...vsaj precentralni in postcentralni girus morta bit aktivna, če ti hočeš čutit da te je eden v zadnjo plat ušipnu, pa fino je tud če te roke ubogajo (najvišja centra za lokacijo senzorike in motorike). Pa še osnova vsega - možgansko deblo recimo če se predoziraš z alkoholom (precej predoziraš) pride do depresije respiratornega centra pa kardiovaskularnega centra - posledica je vsaj IPP v lj (če maš srečo), drugač pa... >Se pravi, določeni centri (ki še vedno spadajo pod termin možgani) morjo stalno delat.

Pyr0Beast ::

Recimo pri moških imaš lep primer, kako težko počnejo več stvari hkrati. Ampak to ne pomeni, da vsake stvari posebej ni zmožen upravljati.

Jaz recimo lahko pišem eno stvar in berem nek popolnoma drugačen članek hkrati, pa to niso nevemkakve težave.

PC napram možganom je 2D proti 3D, razlika je več kot očitna. ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Shegevara ::

a res pyr0beast (mogoče ti verjamem) ampak čudno se mi zdi.

Če ti hočeš en konkreten spis al pa novelo napisat se moraš nanj popolnoma osredotočit in ga miselno preliti na papir, ne pa da še bereš "kakšne forume hkrati" (ne ob istem času), ampak naenkrat.

Pyr0Beast ::

Kolikokrat na dan pa pišemo novele? :D
Sicer pa nekaj takega sploh ni nemogoče, samo naučiti se je treba. Za branje uporabljam miselni del, za pisanje govorni z bypassom na prste. Se kaj hitro naučiš, če maš zoprno 'taščo' ki se ti dere na en uhelj, mt na drugga, ti pa gledaš TV ... ja ja ja, seveda, jutri .. >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Shegevara ::

za pisanje rabiš tudi miselni del ;)

Pyr0Beast ::

Odvisno, kaj pišeš ... :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Shegevara ::

saj bi se strinjal s tabo ...:D

samo enostavno moraš če že ne drugega znati pisati in tudi pisava, ter oblika in pisanje črk in oblikovanje stavkov, da ne omenjam besedila zahteva nekaj pozornosti tvojega razmišljanja kaj?

Ne pravim da to ni obvladljivo, samo popravljam 0:)

Pyr0Beast ::

samo enostavno moraš če že ne drugega znati pisati in tudi pisava, ter oblika in pisanje črk in oblikovanje stavkov, da ne omenjam besedila zahteva nekaj pozornosti tvojega razmišljanja kaj?
Na kompu ni teh težav in lahko tako povečaš produktivnost za kaj drugega. :)
Sama analogna pisava pa mi ne diši preveč, je preprosto prepočasna, kalkulacije in branje nemogoče, ECC slab, oblika popravljanje in urejanje še slabša.
Vendar pa temu navkljub nekako lažje kaj 'pametnega' v ang. 'narišem', saj ne ne obremenjujem z avtomatskim ECC in 'pordečitvijo' v tekstovnih programih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Shegevara ::

te razumem.. ampak mislim da smo prišli tej temi do dna.

Hvala za pozornost.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šimpanzi pametnejši od ljudi?

Oddelek: Loža
272798 (2232) Tarzan
»

ali res uporabljamo samo 10% možgan? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
11412608 (9438) WarpedGone
»

hitrost možganov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15613857 (10668) BigWhale
»

izkoriščenost možganov

Oddelek: Znanost in tehnologija
93198 (3109) Sergio

Več podobnih tem