» »

PHP OOP

PHP OOP

thelole ::

Pozdrav!


Js sm pa pred kratkim dal ponudbo na neko fermo za spletnega programerja
in sm rešu nek test in sm bil kao sprejet...

Nato so pa ugotovil da neznam php object orienteda oz. objectov in classov
Zato so mi dal še nekaj časa da se naučim


Zdej pa ... res je da sm že krneki poskušu ampak si težko predstavlam ZAKAJ sploh zadeva je.
Stvar ubistvu sam še bol zakomplicera.

se zavedam...da obstaja google in use sam zares je drugače če od koga to slišiš iz "prvih ust".

Zato bi prosu da mi kdo razloži zakaj se zadevo sploh uporabla oz. kaj to omogoča, in recimo kaj ima OOP kar se neda normalno uporbljat, oz. a je sploh kakšna prednost ( razn urejenosti) kokr če bi uporablu samo funkcije ... ubistvu sam teorijo. ( če bi si kdo uzel minuto in mi zadevo malo bolj razjasnil)


Sicer pa Hvala za odgovore

lp, Tadej Magajna
  • spremenil: thelole ()

t3hn0 ::

priporocam ti, da si pogledas to temo, ki je sicer od jave, sam mas ze mal razlozenih principov oop-ja.

drugace pa ja res kot si rekel, da ima google vec kot prevec odgovorov na voljo, bod pozoren edin da se ucis oop za php5 in ne php4, ker je marsikej drugac ;)
kot namrec lahko ves bi php4 mogu ze pocas izumret :P
^.^

hamax ::

php4 bi ze zdavnej izumru, ce bi bil php5 kompatibilen za nazaj. Pa ni.
Administratorji se tezko odlocajo za nadgradnjo, ker se userji pritozujejo :D

Objektov in classov tudi jaz ne razumem :D Predvsem classov. Kaksna sreca, da nisem poklicni programer...

BigWhale ::

Zakaj OOP? Zato, ker (lahko, ni pa nujno) z dodadno stopnjo abstrakcije resis en kup problemov. Predstavljaj si, da je objektno programiranje samo nadgradnja proceduralnega programiranja.

Razred na nek nacin zdruzi podatke in funkcije za obdelavo teh podatkov v eno samo enoto.

Namesto, da imas eno strukturo podatkov in en kup funkcij s katerimi te podatke obdelujes imas tako en sam razred v katerem so podatki in taiste funkcije.

struct foo
{
  int a;
  int b;
  int c;
}

int getAvg (struct foo)
{
  return (foo.a + foo.b + foo.c) / 3;
}

int main()
{
  struct foo a;
  a.a = 10; a.b = 20; a.c = 30;
 return getAvg (a);
}



Takole bi to zgledalo v proceduralnem nacinu. V objektnem pa nekako takole:

class foo()
{
  private:
    int a;
    int b;
    int c;
  public:
  foo::foo (int x, int y, int z)
  {
    a = x; b = y; c = z
  }
  int foo::getAvg()
  {
    return (a + b + c / 3);
  }
}

int main()
{
  foo a (10, 20, 30);
  return a.getAvg();
}


Takole priblizno... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Gost ::

OOP je v php-ju sploh edini pravi način za kaj resnejšega.

Pusti google in raje odpri kako knjigo. Tako se boš teorije največ naučil. Potem pa skušaj tudi hkrati zadeve uporabljati že v svojih aplikacijah in videl boš, da je zelo uporabno.

rokpok ::

Ne se od začetka preveč kompleksno v teorijo poglabljati. Preberi si o osnovnih principih in začni programirati po prebranih načelih. Šele s časoma, ko boš skozi prakso spoznal, da objektno usmerjeno programiranje res prinaša kup prednosti, se lahko potem bolj poglobiš v teorijo, da še utrdiš znanje, povečaš abstrakcijo in pa robustnost tvojih razredov/objektov.
Rad bi bil pingvin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rokpok ()

iggy ::

Mislim, da je najlažje naučiti se OOP programiranja v java alike jezikih. Hitro veš za kaj se gre pri objektih v javi ko začneš klicati vse funkcije v knjižnjicah.. skratka priceless
Hey, you're fat!

BigWhale ::

No ja, s samim programiranjem ne dojames ravno objektnega programiranja. Pac programiras na dane vzglede. Konceptov OOPja se naucis iz knjig.

rokpok ::

No ja, s samim programiranjem ne dojames ravno objektnega programiranja. Pac programiras na dane vzglede. Konceptov OOPja se naucis iz knjig.
To je res. Hotel sem povedati, da je brezveze preučevati neke bolj napredne tehnike, dokler ne skapiraš, zakaj/kdaj je OOP uporaben. Ker če ne vidiš osnovnih prednosti OOP-ja, potem ti tudi teorije o vzorcih programiranja ne bodo kaj dosti pomenile. Torej: skozi primer spoznaj, da je OOP nekaj uporabnega in da ti v mnogih primerih olajša delo. In šele ko to dojameš, preidi naprej s teorijo.
Rad bi bil pingvin.

Ziga Dolhar ::

No ja, s samim programiranjem ne dojames ravno objektnega programiranja. Pac programiras na dane vzglede. Konceptov OOPja se naucis iz knjig.


Hja, BigWhale, z mnogimi sem se o tem pogovarjal, pa se skoraj noben ni strinjal s takšnim (mojim & tvojim) mnenjem (o učenju iz knjig).

Jaz sem sicer ene tri leta "uporabljal classe", ampak popolnoma "narobe" - kot nekakšne namespace. Potem sem v roke prijel eno knjigo o UML diagramih. No, takrat sem šele "dojel" bistvo ter pričel tako delat v praksi. (No, takrat enkrat sem se sicer prenehal ukvarjat s programiranjem, tko da veselje ni trajalo dolgo.)

https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

thelole ::

O hvala lepa za odgovore!!
IN slava vsem, ki so zadevo poštekal, brez da bi dobil živčni zlom.


Sicer pa ... sem se odpovedal morju za par dni ker so morm do pondeljka naučit zadevo usaj približno. :|

lp, Tadej Magajna

imagodei ::

Ziga,

lahko priporočiš knjigo o UML? Tudi jaz že en čas iščem po netu o tem, pa bo verjetno najpametneje vzeti v roke knjigo.

BTW, s katerim orodjem je narejena slika zgoraj, če je nisi samo kopi-pejstal iz neta?
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

imagodei: zgornja slika je random iz google images, ja ;). ( stran na www.softwarefactories.com) Sicer pa, za risanje sem uporabljal "Microsoft Visio". Ne dam roke v ogenj, da ni zgornja zgenerirana s samim Visual Studiom.

Tega je sicer že nekaj let, ampak če se prav spominjam, sem šel po dveh knjigah:
1. UML for Dummies, in
2. ena O'Reillyeva. Naslova ne vem, magari jutri poiščem, bi jo moral še imet na laptopu ...
https://dolhar.si/

BigWhale ::

No ja, s samim programiranjem ne dojames ravno objektnega programiranja. Pac programiras na dane vzglede. Konceptov OOPja se naucis iz knjig.


Hja, BigWhale, z mnogimi sem se o tem pogovarjal, pa se skoraj noben ni strinjal s takšnim (mojim & tvojim) mnenjem (o učenju iz knjig).


Mah, to je tko. Lahko se komot ucis iz primerov in nekega probavanja ampak se kaj hitro zgodi, da bos zgresil.

Vsekakor se spoznavas s primeri med branjem knjige.

Ne mores pa rect, "Ok, zdej grem napisat novo Glavno Knjigo, da se naucim OOP"

Neon Dei ::

Katera pa je primerna literatura za ta podvig? Nekaj let nazaj, ko sem se hotel lotiti PHP objektnega programiranja sem zasledil "Advanced PHP Programming", ki naj bi bila dobra za to. Pa danes?
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

Gost ::

Recimo tale:
PHP 5 Objects, Patterns, and Practice
MATT ZANDSTRA

Pegaz ::

Ravnokar prodajam to knjigo. Če te zanima, klik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PHP in objektno programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
8511361 (9828) kivi113
»

Kaj, kako se učiti?

Oddelek: Programiranje
162468 (1944) napsy
»

Velike dileme s programskimi jeziki

Oddelek: Programiranje
413210 (1950) roli
»

PHP - objektno programiranje

Oddelek: Izdelava spletišč
344108 (3496) Trubadur
»

Knjiga o OOP v PHP

Oddelek: Izdelava spletišč
111169 (1041) Trubadur

Več podobnih tem