» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
504 / 506
»»

mtosev ::

Jaz sem vzel BX500. Bo dober za en komp z windows 7. Če crkne tudi okay. Nič ne bo gor
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

blaz5 ::



Navdušence nad SSDji bo morda zanimal gornji video od Level1Tech. Gre se za Solidigm SSDje kjer so ex-intel inženirji očitno nagruntali boljši software za microcontroller in zadevo močnooooo pohitrili. A ima kdo mogoče že izkušnje s temi SSDji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: blaz5 ()

jukoz ::

hvala kuglvinkl in Rias Gremory

KTr1sk ::

Ali kdo spremlja kakšen nvme ssd disk kupi, ali ima HMB ali DRAM
https://sabrent.com/blogs/storage/dram-...



HMB is not quite as effective as dedicated DRAM but modern drives can have high performance without DRAM. DRAM-less drives may have drawbacks like higher write amplification, which reduces endurance, or weaker sustained performance, and background maintenance will have higher overhead
https://www.youtube.com/results?search_...

Kolikor razumem za sistemski disk je boljše nvme z DRAM, brez DRAM se pa imenujejo HMB in uporabljajo ram iz pcja?
Tukaj sem pa našel razpredelnico ali ima vaš disk DRAM
https://docs.google.com/spreadsheets/u/...



DO NOT buy these NVMEs. Chinese SSD test
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

PrimozR ::

Valda, DRAM-less SSD-ji so smao za zelo nezahtevne aplikacije. Če resno uporabljaš mašino, posežeš po nečem z onboard RAMom.

hojnikb ::

Pri NVMe ssdjih, če glih nimaš nekih zahtevnih IO del, potem kamot vzameš takšnega brez DRAMa...
#brezpodpisa

Bostjan_321 ::

Silicon Power Ace A55 SSD disk 1 TB za 39,2€ je verjetno spodoben nakup za nadomestek HDD-ja ?
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/sil...

bciciban ::

Jaz bi bil vesel če bi proizvajalci plat začeli delat reže za NVMe diske nekako tako kot so RAM sloti. Ali pa da bi bili zapičeni v plato kot bi notr vtaknil USB ključek.

Če bi jaz želel sedajle zamenjat svoj disk, moram najprej odmontirat CPU hladilnik in potem odvijačit kos aluminija, ki služi kot hladilnik, šele potem pridem do diska. No pa še grafično bi bilo mogoče fino izaknit. V Primerjavi z sata diski je nvme 2 koraka nazaj glede enostavnosti menjave. Bi nadgradil disk, pa ga ne bom dokler ne menjam PC-ja...

Rias Gremory ::

@Bostjan
Sam predlagam Crucial MX500 serijo. Terabajt je na MV 70€, odklikaj še na Enaa in preveri tam.

Če se ti gre pa za vsak € pa poglej teste za model ki ga želiš in primerjaj z drugimi proizvajalci.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

bciciban ::

Glede na par hitrih reviewov je tistile SSD zgoraj povsem OK.





https://wccftech.com/review/silicon-pow...
https://gaminggorilla.com/silicon-power...
https://tech-legend.com/reviews/silicon...

Za nadomestek HDD-ja bo dober. Sploh če to pomeni da imaš gor kak steam library, filme, slike, itd... Za sistem pa bi vzel raje kakega MX500. Je pa za 39€ tole res zastonj.

Rias Gremory ::

Res zgleda kot budget varianta MX500. Prilepi Crystal disk mark test, ko ga namestiš.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Bostjan_321 ::



Takole dela v računalniku.

Mislim da je dejansko več kot soliden pogon, sploh za to ceno.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

Rias Gremory je izjavil:

Res zgleda kot budget varianta MX500. Prilepi Crystal disk mark test, ko ga namestiš.


Sem ga testiral.

l0g1t3ch ::

Zanimivo. Tole je boljše kot razni BX pogoni ali pa QVO.

Rias Gremory ::

Pogon zgleda v redu.
Je pa res, da je uporabljen program drug, število testov je 3 (pri Crystal disk mark je privzeto 5), test size je 4GiB (pri CDM privzeto 1GiB).

V glavnem, pogon zgleda za to ceno soliden.

Jaz sem tudi za svoj prvi SSD kupil Kingstona, tisto A400 serijo (budget SSD) in sem bil zelo zadovoljen. Trenutno pa računalnika v katerem je A400 ne uporabljam, verjetno je pa zdravje še vedno >97%. Bo za preverit.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Bostjan_321 ::

Kot zanimivost:

Moj najstarejši SSD, ki ga še imam doma, je letos dopolnil 10 let :) In sicer gre za prvi consumer TLC pogon Samsung 840 series
https://www.storagereview.com/review/sa...



Takrat je stal ~90c/GB. Tale sedaj pa me je prišel 3,9c/GB in kljub temu da je nekje na dnu zmogljivosti je še vedno občutno hitrejši kot pogon ki je bil 10 let nazaj še kar spodoben.

Host writes: 32737 GB
Power on hours: 29422 hours

Nekaj je dal že skozi pa še deluje. Zdravje naj bi bilo 80%.

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Tile 840 so bili precej na slabem glasu. Ne takoj ampak čez čas se je pokazalo kar nekaj težav, ki jih je potem Samsung flikal z novimi verzijami FW. Ampak jaz nisem imel z njim nobenih težav in mi tudi še vedno deluje v PC-ju staršev.
10+ let in še kar melje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

darkolord ::

Tale je pa še dlje:

l0g1t3ch ::

darkolord je izjavil:

Tale je pa še dlje:



Moj prvi SSD :)
Verjetno še dela, samo sem ga dal naprej že.

Bostjan_321 ::

Rias Gremory je izjavil:

Pogon zgleda v redu.
Je pa res, da je uporabljen program drug, število testov je 3 (pri Crystal disk mark je privzeto 5), test size je 4GiB (pri CDM privzeto 1GiB).

V glavnem, pogon zgleda za to ceno soliden.

Jaz sem tudi za svoj prvi SSD kupil Kingstona, tisto A400 serijo (budget SSD) in sem bil zelo zadovoljen. Trenutno pa računalnika v katerem je A400 ne uporabljam, verjetno je pa zdravje še vedno >97%. Bo za preverit.


Sem dal še iste vrednost.

joker16_7 ::

Kaj predlagate glede na današnjo novico okrog SanDiskovih težav s portable SSD-ji? Osebno imam ravno tega, in sicer tako za osnovo kot za backup.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

SSD za backup? You're doing it wrong either way.
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Backup je vec lokacij to ali je HDD ali SSD ali cloud je sekundarnega pomena.

Tudi to ali imas SSD z 0.5% pokvarljivostjo ali pa z 2% pokvarljivostjo nima neke veze, torej ne sekiraj se za SanDisk.

Ti sam zagotovi da je vec lokacij. Previdni imamo 3 lokacije in da je vsaj ena izmed treh 100km+ oddaljena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

joker16_7 ::

Ok, takle je moja logika. Cloud za osebne slike in poslovne datoteke vsekakor odpade, ker ne želim, da karkoli kar jaz ne želim dobi v roke kakšen Google, Facebook ipd. Res je, ne zaupam nobenemu Google Drive ali Dropboxu.

Imam nekje 0,7 TB osebnih podatkov, ki so skrbno urejeni in jih enkrat mesečno backupiram (celoto, ker ne vem katere datoteke vse sem spreminjal in ne mislim iskati ter kaj spregledati). Da bi kopiral 0,7 TB na HDD? Prepočasi, zato imam 2× 1 TB SSD disk, kasneje nadgradim na 2× 2 TB pa imam spet mir za nekaj let.

Kje sem zgrešil?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

PrimozR ::

Backblaze B2, 0,7 TB podatkov te bo koštalo ene 5 € na mesec. Pa lahko uploadaš kriptirane podatke.

hojnikb ::

joker16_7 je izjavil:

Ok, takle je moja logika. Cloud za osebne slike in poslovne datoteke vsekakor odpade, ker ne želim, da karkoli kar jaz ne želim dobi v roke kakšen Google, Facebook ipd. Res je, ne zaupam nobenemu Google Drive ali Dropboxu.

Imam nekje 0,7 TB osebnih podatkov, ki so skrbno urejeni in jih enkrat mesečno backupiram (celoto, ker ne vem katere datoteke vse sem spreminjal in ne mislim iskati ter kaj spregledati). Da bi kopiral 0,7 TB na HDD? Prepočasi, zato imam 2× 1 TB SSD disk, kasneje nadgradim na 2× 2 TB pa imam spet mir za nekaj let.

Kje sem zgrešil?

zgrešil si pri dejstvu, da imajo SSDji omejen čas retencije podatke. Kar sicer ni tak problem pri internih ssdjih, ko se podatki kr naprej premetavajo, pri eksternem, k ga prklopiš občasno, je pa to lahko potencialno problem. Pa ti nič ne koristi, če imaš enga ali 5 takih ssdjov, ker bodo vsi mel isti problem.

Zato HDD.
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Raje NAS z SSD diski in soliden realtime backup program kot pa neki eksterni diski in rocno kopiranje.

joker16_7 ::

hojnikb:
Če prav razumem tole okrog retencije, potem lahko zaradi dolgotrajne hrambe na SSD-ju pride do izgub podatkov oz. neberljivih datotek? A to velja kljub temu, da vedno znova zbrišem cel backup in naredim svežega? SSD na SSD teh 0,7 TB prekopira v cca pol ure in je rešeno. SSD na HDD bo trajalo celo večnost. :|

Longsarg:
Poznam NAS sisteme že dolgo, a si ne bi rad preveč kompliciral življenja. Iščem neko takšno rešitev, ki je zanesljiva in gre v vsak žep za na pot. Trenutna rešitev bi bila odlična, če ne bi nastali trenutni dvomi o zanesljivosti mojega reševanja vsega skupaj :D
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

kuglvinkl ::

Kaj pa Samsung 980 Pro? A so tesil wear out? Sl raj recemo, kaksne riti ste, gremo mi raje na WD? Black npr...
Your focus determines your reallity

Ijus ::

pobje pa pubike, k že ravno o backupih:

tole je najbrž dober nakup?:

https://www.silicon-power.com/web/us/pr...

vir:
https://geizhals.eu/?cat=hdx&xf=2502_20...


--- --- --- --- --- ---

berem kako opozarjate da SSDji pa FLASH zadeve niso primerne za delat backupe.
imam pa ravno dva taka izdelka za delat backupe: en USB key pa en zunanji SSD.
cloud zadev še nisem poizkusil. bom pa. al od googla al od microsofta. ravno zato ker sta b.p. ... da bi pa kaj plačeval pa ne vem. kaj kej predlagate?
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

blackbfm ::

berem kako opozarjate da SSDji pa FLASH zadeve niso primerne za delat backupe.
imam pa ravno dva taka izdelka za delat backupe: en USB key pa en zunanji SSD.


pomoje flash generalno ni problem, problem so izdelki kjer proizvajalec špara in pod specse piše pomankljive podatke oz jih zataji

hojnikb ::

joker16_7 je izjavil:

hojnikb:
Če prav razumem tole okrog retencije, potem lahko zaradi dolgotrajne hrambe na SSD-ju pride do izgub podatkov oz. neberljivih datotek? A to velja kljub temu, da vedno znova zbrišem cel backup in naredim svežega? SSD na SSD teh 0,7 TB prekopira v cca pol ure in je rešeno. SSD na HDD bo trajalo celo večnost. :|

Longsarg:
Poznam NAS sisteme že dolgo, a si ne bi rad preveč kompliciral življenja. Iščem neko takšno rešitev, ki je zanesljiva in gre v vsak žep za na pot. Trenutna rešitev bi bila odlična, če ne bi nastali trenutni dvomi o zanesljivosti mojega reševanja vsega skupaj :D


Če delas za vsak full backup in brises vse dol, potem ni tak problem. Ampak realno; sodobni HDDji letijo bp z 150-200MB/s read/write, kar je vsaj kar se tiče write hitrosti celo hitreje kot poceni QLC ssdji, ko jim enkrat zmanjka cache-a. Če bi inkrementalno delal backupe, hitrost hdddja nebi bla problem. Al pa če bi izvajal backupe kot vsak drug normaln itjovc in bi si kupo NAS...

blackbfm je izjavil:

berem kako opozarjate da SSDji pa FLASH zadeve niso primerne za delat backupe.
imam pa ravno dva taka izdelka za delat backupe: en USB key pa en zunanji SSD.


pomoje flash generalno ni problem, problem so izdelki kjer proizvajalec špara in pod specse piše pomankljive podatke oz jih zataji

flash generalno je problem. Retencija podatkov ze by design nemore bit večna pri flashu, ker imas elektrone ujete v celicah in iz tam slej k prej uidejo. Je treba vedet, da je posamezni celici (torej 3-4 bite) mogoče par ducat elektronov.

Je pa seveda razlika med najbolj poceni usb kjuci z neumnimi flash controllerji (tam je lahk retencija kamot merjena v mescih, ne letih) ali pa kvalitetnim ssdjem. Ampak noben nebo zdrzal brez skrbi 10-20 let brez napajanja...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

Sam imam 2 x HDD, en v sluzbi, pa cloud, to je vse cold storage, inkrementalno se dodajajo podatki. Zanasam se na cloud.

Na SSD se ne zanasam, se pa se ni zgodill, da bi karkoli zmanjkalo. Vsi Samsungi.

Ima kdo 980 Pro?
Your focus determines your reallity

hamez66 ::

kuglvinkl je izjavil:

Kaj pa Samsung 980 Pro? A so tesil wear out? Sl raj recemo, kaksne riti ste, gremo mi raje na WD? Black npr...


Z novim flashom naj ne bi bilo problema. Sem ga kupil pred kratkim za PS5 (ampak je zdaj v pcju :D) in je že nova verzija gor, tako da ni bilo treba upgradat. S starim flashom bi pa uničil disk, tako da je flashanje obvezno (ali RMA/garancija).

Drugače imam tudi sam dobre izkušnje s Samsungi. Imam jih kar nekaj, pa mi ni noben crknil, kar pa ne morem reči za Sandisk, Kingston, WD, tako da za pomembnejše podatke zaupam Samsungu, za mining rige sem imel pa cenejše diske, ki so crkovali. Moj prvi je bil 128GB Samsung 830 pro, pa jih imam še kar nekaj.

Daniel ::

No, meni zaenkrat ni še noben SSD ali NVME crknil, imam pa od popravil eno na pol mrtvo Toshibo SSD, ki dela par minut, pa še en je bil, ki je šel v RMA ampak se ne spomnim znamke, ker je že leta od tega. Vse ostalo še zmeraj dela.

kajtimara ::

Tole mi zna kdo razložiti, prosim?

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

kajtimara je izjavil:

Tole mi zna kdo razloiti , prosim?


kaj je tle za razlagat? Skuril si 34% razpolozljivih zapisov..
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Kako pa višje temperature vplivajo na SSD? Tam do 60 stopinj?

gddr85 ::

Tko, da afaik dobiš leakage elektronov, možne errorje/izguba podatkov, v najslabšem primeru stvar crkne. Ampak, če stvar švica, je afair tam 60-70 čist ok temp., pa spet odvisno al je 2.5" al m2, pa kje je - na plati, v slotih, kjer piha vent čez, na drugi strani matične med stranico itd.
Če boš imel pa idle 50c pa load 75c+, bi pa pomoje že mal počekiral, zakaj je tko, ker na dolgi rok sigurno ne bo ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

k4vz0024 ::

V idle ima 47 stopinj. Max. pa je 60.

kuglvinkl ::

Nvme samsunga sta na okol 35 stopinjah, imata pa oba prpopano gor kar resno hladilno rebro, prislo zraven Icy Box pcie adapterja.
Your focus determines your reallity

sbawe64 ::

Bostjan_321 je izjavil:

Silicon Power Ace A55 SSD disk 1 TB za 39,2€ je verjetno spodoben nakup za nadomestek HDD-ja ?
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/sil...

Evo bench (se mi ne da nameščati CrystalDiskMark 8), tole je slučajno gor iz 2017


Kupil sem ga zato, ker 2.5" hdd novega nisem našel (in cena je ok).
Testirano na win7 x64, sata2 port, h87 plata + i5 cpu, ntfs particija.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

GRT811 ::

Za laptop kupujem nov disk. Odločam se med WD Black SN770 in 970 EVO Plus oba 1TB. Samsung naj bi imel DRAM medtem ko naj bi bilo WD hitrejši.

Glede na to, da je nvme kontroler gen 3, verjetno večja hitrost od WD-ja niti ni toliko pomembna?

PrimozR ::

Kaj se danes potem jemlje na M.2? Vzel bom 2x 1 TB, en bo za v laptop (T480s), en pa za VM-e, Docker in appe v NAS-u (prek PCIe kartice).

kuglvinkl ::

970 evo ali 980 pro. FW so menda poštimal.
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

TBH ne potrebujem all out performanca, za SATA SSD-je običajno jemljem MX550. Če je kaj podobnega na PCIe lahko tudi to. PCIE 4.0 tudi ni potreben, ker sta obe platformi na PCIe 3.0.

Dr_M ::

Sata se sploh ne splaca vec kupovat, ker je ze vse zastarelo in predrago, M.2 nvme so postali bistveno cenejsi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Ne moreš povsod priklopiti PCIe diska, torej SATA še vedno pride prav.

Sicer je pa vprašanje KATER M.2, ne SATA vs. M.2.

Dr_M ::

Potem je pa ze cas, da posodobis svoje 15 let stare racunalnike.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Rias Gremory ::

To svoje potrošniško naravnano teženje si zatlači v M.2 PCI-e v7 NVMe super-duper 5000 slot.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

««
504 / 506
»»