» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
505 / 506
»»

bciciban ::

Nvme, mi gre na kurac, ker je tako nepraktičen za zamenjat.
Na trenutni plati rabim odmontirat CPU hladilnik, odvit hladilnik iz VNMe in šele potem pridem do samega diska.

Ko bi le naredili NVMe slote, na nek podoben način kot je RAM.

tikitoki ::

bciciban je izjavil:

Nvme, mi gre na kurac, ker je tako nepraktičen za zamenjat.
Na trenutni plati rabim odmontirat CPU hladilnik, odvit hladilnik iz VNMe in šele potem pridem do samega diska.

Ko bi le naredili NVMe slote, na nek podoben način kot je RAM.


Slaba postavitev ssd M2 slots na maticni.

bciciban ::

Ni samo moja plata taka, dosti plošč ima vsaj en slot tako blizu CPU-ja da bo 3/4 cpu hladilnikov preprečilo normaln dostop.

Bi se dalo generalno precej bolje rešit te zadeve, sam pač imamo kar imamo. Nvme protokol je čist zmaga v primerjavi s sata, tudi M2 format je lepo komakten, samo končna izvedba pusti željo po nekaj več :)

Sicer sm pa montiral 1TB ssd in ga ne zamenjam dokler ne crkne. Pa še en sata SSD imam za "solato"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

l0g1t3ch ::

Na nek način bi bilo idealno da bi bili NVMe sloti na zadnji strani plate. Sedaj jih tlačijo nekam med PCIe slote ali pa zadaj za PCIe slotom, če je kak x4 ali x8.
Sploh pri PCIe 5 si zares želiš imeti čimkrajše povezave do CPU-ja in to bi laže dosegli če bi bil NMVe na hrbtu plate.
Sam to spet pomeni spreminjanje ATX standarda, kar se ne bo nihče šel.

HolyFuck1 ::

l0g1t3ch je izjavil:

Na nek način bi bilo idealno da bi bili NVMe sloti na zadnji strani plate. Sedaj jih tlačijo nekam med PCIe slote ali pa zadaj za PCIe slotom, če je kak x4 ali x8.
Sploh pri PCIe 5 si zares želiš imeti čimkrajše povezave do CPU-ja in to bi laže dosegli če bi bil NMVe na hrbtu plate.
Sam to spet pomeni spreminjanje ATX standarda, kar se ne bo nihče šel.


Se že grejo, premikajo pa večinoma power kable.
ATX drugače veleva samo velikost in pa power konektor, ne pa kje je NVMe slot...

bozicek ::

Vtakni v PCIe adapter in v slot
Če ti plata dopušča
Darila letos samo za poredne

Daniel ::

Pri meni je bilo treba odstraniti samo grafično, pa sem ga lahko menjal pod Dark Rock Pro 4 hladilnikom. X470 prime.

dejanslo ::

V malih oglasih nekdo prodaja m2 nvme diske. Za dotično velikost pravi, da ima znamke "Western Digital,Kioxia-Toshiba,Ramaxel,Kingston,SK Hynix". Katero od teh 256 GB bi priporočali za v usb-c ohišje kot prenosni disk za občasno uporabo?
There`s More Than One Way To Do It

Rias Gremory ::

Za občasno uporabo vzemi poljubnega.
Če bi pa rad vzel boljšega izmed naštetih boš potreboval model SSDja.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

dejanslo ::

Hvala :)
There`s More Than One Way To Do It

okica11 ::

Silicon Power Ace A55 SSD 1tb (da/ne)? PNY CS900 1tb (da/ne)? Karkoli, kar je na zalogi na Mimovrste do max 50EUR in je 2.5" sata SSD, ker gre v khm "starejši" leptop;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: okica11 ()

Bostjan_321 ::

okica11 je izjavil:

Silicon Power Ace A55 SSD 1tb (da/ne)? PNY CS900 1tb (da/ne)? Karkoli, kar je na zalogi na Mimovrste do max 50EUR in je 2.5" sata SSD, ker gre v khm "starejši" leptop;((


Silicon Power Ace A55 SSD 1tb - DA

Jaz osebno sem z njim nadpovprečno zadovoljen. V času mojega nakupa je bil 39€.

Poglej si tule, mojo izmerjeno hitrost: https://slo-tech.com/forum/t318356/p799...

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

49106 ::

Samsung 980 1TB PCIe za 45 eur.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B...

kuglvinkl ::

980vanila je dramless, ce je to pomembno
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

980 PRO je pa po mojih izkušnjah (teden, dva nazaj) tudi relativno ugoden na Amazonu.

kuglvinkl ::

Ja, zaenkrat.se, cene naj bi sle gor.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

#brezpodpisa

kuglvinkl ::

Narocu 980 pro 2tb. Ta bo joinal 500gb 850 pro (zadnji mlc), 970 500 gb in sm981 500.

Na ta novem bodo vse fotke, ki jih imam, da se ne guncam for pa dol s prestavljanjem..
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Za hrabo so HDDji se vedno boljsa opcija.

hojnikb je izjavil:

https://www.reddit.com/r/hardware/comme...

Cene bojo šle gor...


Cene dolocenih modelos so ze sle cca. 20% gor. Je pa tudi evru vrednsot padla.

Sem ravno gledal recenzijo SN850X izpred 11 mesecev. 1 Tb je bil cca. 140 EUR. Pred parimi meseci si 2 Tb verzijo dobil za 113 EUR. Cene so trenutno se vedno fantasticne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

kuglvinkl ::

tikitoki je izjavil:

Za hrabo so HDDji se vedno boljsa opcija.

hojnikb je izjavil:

https://www.reddit.com/r/hardware/comme...

Cene bojo šle gor...


Cene dolocenih modelos so ze sle cca. 20% gor. Je pa tudi evru vrednsot padla.

Sem ravno gledal recenzijo SN850X izpred 11 mesecev. 1 Tb je bil cca. 140 EUR. Pred parimi meseci si 2 Tb verzijo dobil za 113 EUR. Cene so trenutno se vedno fantasticne.


Hdd je za cold storage. + cloud
Your focus determines your reallity

tikitoki ::

Kar se mene tice je HDD tudi za hranjenje vsega, cesar skoraj nikoli ne potrebujes in zasede veliko placa. Verjetno vecina slike redko gleda.

Sicer pa vsakemu svoje.

AgiZ ::

Kar se mene tiče je HDD tudi za hranjenje vsega, kar tudi dosti redno uporabljaš. Hitrost je zadovoljiva za večino opravil, ki jih povprečen uporabnik rabi (tudi torrenti ;), slike, filmi,...).
Ampak ja, vsakemu svoje.

Buggy ::

Torej na PCIe Gen 3x4 lane je max bandwith (R/W) cca 3900 MB/s. Ker imam na plati zgolj en M.2 Gen3x4lane in en Gen2x4 me zanima ce ima kdo kaksne izkusnje z Pcie M.s extension cardi, ki bi v teoriji na taki plati furali Gen2x4 lane preko Pcie expres 8x slota. Nabavil sem Lexar NM790 pa bi vseeno rad pokoristil se stare Nvme-je, za katere ni fizicnega prostora na MB. USB ohisje ne pride v postev, ker nimam vec prosega USB-ja brez da bi bil vmes HUB.

PrimozR ::

Jaz imam PCIe na M.2 kartico v dveh compute kištah pa v kratkem (ko končno fizično izvedem upgrade) gre v NAS za virtualke/aplikacije. Zaenkrat ni bilo težav. Razen pač to, da na nepodprtih matičnih ni možno bootati s takšnega diska, se pa pojavi v OS-u.

kuglvinkl ::

Jaz imam tudi kot pravi Primož. In dela natančno tako kot opisano.

Sam se mi zdi, da bi Buggy rad imel na daugther cardu dva m.2.

Brez da je to podprto v chipsetu od plate, ne bo šlo. Nisem ziger ali so consumer čipovja sploh dovolj za ta bifurcation.
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

Zelo redko kakor vem. Opcija je, se mi zdi, da to dela kartica. Kar pa pomeni €€€ če se ne motim, ker mora imeti gor kontroler.

user-pass ::

Mogoce komu prav pride, kako bootati iz Nvme diska, ce ga plata ne podpira:
https://sourceforge.net/projects/clover...

Buggy ::

kuglvinkl je izjavil:

Jaz imam tudi kot pravi Primož. In dela natančno tako kot opisano.

Sam se mi zdi, da bi Buggy rad imel na daugther cardu dva m.2.

Brez da je to podprto v chipsetu od plate, ne bo šlo. Nisem ziger ali so consumer čipovja sploh dovolj za ta bifurcation.


Tnx za info. V bistvu bi zelel zgolj dodatna razseritvena mesta za obstojece M.2 nvme-je, ki ne rabijo biti bootable. Predvsem me je zanimala zanesljivost teh kartic in pa neproblematicnost pri samem delovanju. Tole Icybox IB-PCI215M2-HSL s hladilniki sem narocil pa kar sprobam. Predvidevam da ne bo kaksen problem v bandwithu poleg ze obstojecih dveh M.2 NVME slotov na plati (GEN3x4 in GEN2x4) in se to na PCIE-e expansion cardu s tem da je v kisti se diskretna grafa seveda na GEN3x16 (RTX 3080).

Moja plata X470 sigurno nima bifurcation, da bi na pcie vodilu delil lane-e, zaenkrat bo gor samo 1x NVME, bo sla pa kartica lahko v naslednjo kisto cez leto-dve. Predvidevam, da bom dobil na tej IcyBox kartici na moji plati hitrost GEN2X4 na PCIEx8 vodilu torej sekvencno R/W nekje do 2000 MB/s...al sem mal prevec optimista?

kuglvinkl ::

Buggy je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Jaz imam tudi kot pravi Primož. In dela natančno tako kot opisano.

Sam se mi zdi, da bi Buggy rad imel na daugther cardu dva m.2.

Brez da je to podprto v chipsetu od plate, ne bo šlo. Nisem ziger ali so consumer čipovja sploh dovolj za ta bifurcation.


Tnx za info. V bistvu bi zelel zgolj dodatna razseritvena mesta za obstojece M.2 nvme-je, ki ne rabijo biti bootable. Predvsem me je zanimala zanesljivost teh kartic in pa neproblematicnost pri samem delovanju. Tole Icybox IB-PCI215M2-HSL s hladilniki sem narocil pa kar sprobam. Predvidevam da ne bo kaksen problem v bandwithu poleg ze obstojecih dveh M.2 NVME slotov na plati (GEN3x4 in GEN2x4) in se to na PCIE-e expansion cardu s tem da je v kisti se diskretna grafa seveda na GEN3x16 (RTX 3080).

Moja plata X470 sigurno nima bifurcation, da bi na pcie vodilu delil lane-e, zaenkrat bo gor samo 1x NVME, bo sla pa kartica lahko v naslednjo kisto cez leto-dve. Predvidevam, da bom dobil na tej IcyBox kartici na moji plati hitrost GEN2X4 na PCIEx8 vodilu torej sekvencno R/W nekje do 2000 MB/s...al sem mal prevec optimista?


na to kartico daš lahko en m.2 po mojem. al je PCI al pa SATA. Mogoče pa celo skupaj delata...

Sam imam ravno tako, že par let, gor je 970 EVO in dela BP.

Proper stvar je sicer tole: https://www.computerbase.de/2023-10/asu...

Poglej, mogoče pa je kompatibilno?
Your focus determines your reallity

Buggy ::

Sem ze gledal to Asus in tudi podobno varianto od Aorus-a, samo mi je malo prevec dat tolk dnarja za to zadevo glede na moje potrebe.
Ja ne tej zgornji pocen kartici sta lahko gor 1xNvme in 1x Sata SSD istocasno.

sbawe64 ::

Asus Hyper M.2 Gen5
Tisto na desni strani je ventilatorček ?
Ti mali so ponavadi precej nadležni (zvočno).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

PrimozR ::

Buggy je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Jaz imam tudi kot pravi Primož. In dela natančno tako kot opisano.

Sam se mi zdi, da bi Buggy rad imel na daugther cardu dva m.2.

Brez da je to podprto v chipsetu od plate, ne bo šlo. Nisem ziger ali so consumer čipovja sploh dovolj za ta bifurcation.


Tnx za info. V bistvu bi zelel zgolj dodatna razseritvena mesta za obstojece M.2 nvme-je, ki ne rabijo biti bootable. Predvsem me je zanimala zanesljivost teh kartic in pa neproblematicnost pri samem delovanju. Tole Icybox IB-PCI215M2-HSL s hladilniki sem narocil pa kar sprobam. Predvidevam da ne bo kaksen problem v bandwithu poleg ze obstojecih dveh M.2 NVME slotov na plati (GEN3x4 in GEN2x4) in se to na PCIE-e expansion cardu s tem da je v kisti se diskretna grafa seveda na GEN3x16 (RTX 3080).

Moja plata X470 sigurno nima bifurcation, da bi na pcie vodilu delil lane-e, zaenkrat bo gor samo 1x NVME, bo sla pa kartica lahko v naslednjo kisto cez leto-dve. Predvidevam, da bom dobil na tej IcyBox kartici na moji plati hitrost GEN2X4 na PCIEx8 vodilu torej sekvencno R/W nekje do 2000 MB/s...al sem mal prevec optimista?

FYI, tukaj je en M.2 slot PCIe in vezan na slot, drug je pa SATA (na notranjem vogalu kartice je SATA port).

Buggy ::

Vem, in oba se lahko uporablja istocasno kot navajajo, ceprav moras v primeru zasedenega SATA slota imeti prikljucen tudi SATA kabel.

Drugace pa zgleda da bo v kratkem korekcija cen na gor za NVMe/SSD/RAM in ostalega povezano s tem

https://www.guru3d.com/story/samsung-co...

kuglvinkl ::



970 je bil poln, pa se ga zamenjal za 980 Pro. Vodilo je isto PCIe, na daughter cardu.
Your focus determines your reallity

_Sajmon_ ::

Nabavil Samsung 970 evo plus in glej ga šmenta, greje se kot procesor. V zunanjem ohišju se mi je pri kloniranju ssd od prenosnika kopiranje ustavilo pri 120 gb (na cca 75 stopinj). Po minuti, dveh je šlo naprej, temperatura pa je šla čez 80... Na srečo podatkov bi bilo več. Grrr. Sploh si ga ne upam montirat v prenosnik. Obstoječ ibm 660p (QLC) ne gre čez 50 stopinj, tudi satin Crucial mx500 niti približno ni tako vroč, adatin sx8200 v nucu, na katerem pišem tole, ima 31 stopinj.

Skratka, sprašujem se, a so vsi novejši nvme-ji tako vroči ali je to muha samo specifičnih modelov?

mtosev ::

Moj 970 Pro doseže nekje max 50c.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tikitoki ::

_Sajmon_ je izjavil:

Nabavil Samsung 970 evo plus in glej ga šmenta, greje se kot procesor. V zunanjem ohišju se mi je pri kloniranju ssd od prenosnika kopiranje ustavilo pri 120 gb (na cca 75 stopinj). Po minuti, dveh je šlo naprej, temperatura pa je šla čez 80... Na srečo podatkov bi bilo več. Grrr. Sploh si ga ne upam montirat v prenosnik. Obstoječ ibm 660p (QLC) ne gre čez 50 stopinj, tudi satin Crucial mx500 niti približno ni tako vroč, adatin sx8200 v nucu, na katerem pišem tole, ima 31 stopinj.

Skratka, sprašujem se, a so vsi novejši nvme-ji tako vroči ali je to muha samo specifičnih modelov?


Imas gor hladilna rebra?

_Sajmon_ ::

tikitoki je izjavil:

Imas gor hladilna rebra?


No nobenem od omenjenih sss-jev nimam. Nov 970 sem dal v kovinsko rebrasto ohišje. Proti koncu kopiranja ga nisi mogel več držati v rokah.

Seveda bi hladilno rebro in ustrezen pretok zraka pomagalo, a tega v prenosniku ne morem zagotovit.

darkolord ::

Jaz imam 970 EVO Plus z debelim hladilnim rebrom v velikem zračnem ohišju in ne gre nikoli pod ~65 stopinj.

Edit: samo benchmark sem naredil, pa je prišel na 82 stopinj:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Han ::

Tole ni dobro... Meni 970 EVO Plus brez hladilnika v povprečno zračnem ohišju ne gre čez 70°C, v idle ima okrog 50°C.

mtosev ::

Jaz pa sem bil zaskrbljen, da mi gre malo čez 50c. Očitno nimam kaj za skrbeti.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Buggy ::

mtosev je izjavil:

Jaz pa sem bil zaskrbljen, da mi gre malo čez 50c. Očitno nimam kaj za skrbeti.


50 stopinj pri kaksneih operacijah in kaksni hitrosti diska?

Dej kopirat nek cca 300GB file na istem disku (backupe imamo itaq vsi a ne :P)...se pravi bo bral in zapisoval istocasno.
Spremljaj temperature s HWinfo pa porocaj.
Ce imas NVMe na Gen3x4 ali Gen4 vodilu, da bo dosegal svojo max hitrosti cca 4000 MB/s sem preprican da bos videl vecje temperature.

Va msini ki je kar lepo prezracena:

WD SN570 2TB na GEN3x4 pod hladilnikom mi z goraj opisano operacijo pride do 70 stopinj gledano v HWinfo senzor "Drive temperature", ki je nekako skalibriran s temeraturo kot jo kaze tudi prilozen WD-jev disk management tool.

WD SN570 1TB na GEN2x4, ki dosega polovicne hitrosti zaradi vodila in je celo brez vsakega hladilnika, pa ne pride niti do 60 stopinj.
Zdej na stalazi caka na reinstall masine se Lexar NM790 2TB naj bi bil pa dokaj vroc, vendar pri meni zaradi vodila ne bo dosegal max hitrosti (7000MB/s) tako da itaq ni pene :P

kuglvinkl ::

980 Pro mi idla na 37C. Sem dal nalepko dol, nato pride termalni trak in 10mm velika Alu rebra. Stisnjeno je z gumicami, ki pridejo zraven hladilnika, tako da to je far from perfect pa očitno več kot dovolj.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

Idle ni nikoli referenca..cisto nepomemben podatek

kuglvinkl ::

Buggy je izjavil:

Idle ni nikoli referenca..cisto nepomemben podatek


dobr, kaj dam skopirat. 100 GB velik file? no da vidmo.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

sem dal 300GB mas gor vse info ko je WD SN570 v full loadu. Idle mene nikoli ne zanima

Buggy ::

HWinfo je zanimiv, ker prikazuje temp pominilniskih cipov (kot jih v mojem primeru WD tool) in tudi kontrolerja ki je cca 20 stopinj visji. Lahko bi se mal vprasal ce je to cist legit, ker temp cipov niti ni tolk problematicna kot tem kontrolerja, ker takrat zacne NVMe throttlat. Pustim to v oceno drugim ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

kuglvinkl ::

42C, po 100 GB. V glavnem, who cares.
Your focus determines your reallity

Buggy ::

To je pol res "cool" ;)
««
505 / 506
»»