» »

boot.ini vprašanje

boot.ini vprašanje

drzni86 ::

Zdravo.

Na računalniku sem imel najprej naložen OS win xp, nato sem naložil še linux...
zanima me kako moram spremeniti boot.ini datoteko da se mi bo kot prva možnost pri zagonu računalnika izpisal zagon v win xp??? Trenutno se mi (če ne izberem drugače) naloži linux, rad pa bi ravno obratno... torej da se mi naložijo xp-ji.

takole pa izgleda moja boot.ini datoteka:

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff
  • spremenil: drzni86 ()

DustWolf ::

Linux ne uporablja boot.ini datoteke, ampak namesti svoj program, ki je ponavadi GRUB. Če hočeš spreminjat vrstni red, boš moral it v Linux, nato pa spremenit konfiguracijo GRUBa, verjetno imaš datoteke zato v /boot.

LP

drzni86 ::

Linux ne uporablja boot.ini datoteke, ampak namesti svoj program, ki je ponavadi GRUB. Če hočeš spreminjat vrstni red, boš moral it v Linux, nato pa spremenit konfiguracijo GRUBa, verjetno imaš datoteke zato v /boot.

LP



aha. okej.
Sam še neki... kaj če bi pa prej naložil linux pa pol kot drugi OS xp bi zadevo lahko poštimal v boot.ini?
Sam informativno prašam...

Lp

DustWolf ::

Hm... Linux pač v vsakem primeru da GRUBa gor, ki se zažene pred boot loaderjem od Windowsov. Ne poznam nobene distribucije Linuxa ki bi tako ljubila Windowse da bi konfigurirala boot.ini.

Možno je da lahko odstraniš GRUB in konfiguriraš boot.ini da ima na voljo tudi Linux. Ampak nekako dvomim. Za Windowse ni tipično da bi se nekaj dalo kar ni v korist Microsofta.

drzni86 ::

Hm... Linux pač v vsakem primeru da GRUBa gor, ki se zažene pred boot loaderjem od Windowsov. Ne poznam nobene distribucije Linuxa ki bi tako ljubila Windowse da bi konfigurirala boot.ini.

Možno je da lahko odstraniš GRUB in konfiguriraš boot.ini da ima na voljo tudi Linux. Ampak nekako dvomim. Za Windowse ni tipično da bi se nekaj dalo kar ni v korist Microsofta.


ja to od microsofta se čist strinja... :D
Jst sm pa mislu, da je to al se zažene najprej GRUB al boot.ini odvisno od tega kateri OS je biu naložen prvi, kateri pa drugi...
No ja v vsakem primeru hvala za odgovor in mislm da bom zadevo zrihtal rajš z GRUBom... če pa bo še kakšna nejasnost pa pišem...

Lp

DustWolf ::

Ne ne hehe.. no tak informativno. Na disku imaš tko... v mehanizmu za particije različne luknje v katerih se nahajajo programi ki se poženejo ko BIOS boota z diska. Kolikor vem se GRUB namesti v eno ki se vedno požene prej, med tem ko tist Windowsov je pa na nivoju particije, se pravi bolj del windowsov kot del loaderja.

Romancek1 ::

Jaz pa imam sledeče vprašanje. V računalniku imam dva diska, ki sta ločena. Enkrat imam vključenega enega in obratno. En disk pač uporablja otrok, enega pa jaz. Oba delata samostojno ok. Sedaj pa bi rad, da bi se mi pri zagonu prikazal meni, kjer bi izbral, iz katerega diska naj se mi namestijo windowsi. Popravil sem boot.ini tako, da se mi meni pokaže, vendar ko izberem drugi disk, mi javi, da ga ni mogoče zagnati. Kot sem že omenil, ko je samostojno vključen le ta drugi desk, mi dela (štarta)normalno. A kdo ve, ali je poleg boot.ini datoteke spremeniti še kaj, da bo stvar delovala?

izgled boot.ini datoteke:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP " /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Dejansko obstaja možnost, da se nastavitev za zagon Linuxa zapiše v boot.ini. In sicer, če namestiš Ubuntu s pomočjo wubija.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Romancek1 ::

Na obeh diskih imam windows XP.

ta_ki_tke ::

Za Romancek1

[boot loader]
timeout=30
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)


Domnevam, da je vaša popravljena vrstica v boot.ini tale citirana. Sicer se mi niti ne sanja, kaj pomeni disk(x) in rdisk(x), kljub temu pa poganjam iz boot loaderja tri različne konfiguracije na treh diskih. In postavka, ki odloča, s katerega diska bo računalnik butnil, je pri meni tale tretja, torej rdisk(x). Odloča pa še nekaj, ti parametri se spreminjajo tudi glede na to, kateri disk (0, 1, 2) je v BIOS-u odkljukan kot disk, s katerega naj se butne.
Skratka, treba je pogledati oboje, BIOS in boot.ini, potem pa preizkusiti različne kombinacije, pri dveh diskih jih ni veliko.
Po mojem bi morali omenjeno vrstico spremeniti takole:
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)
Pametno je pogledati tudi v Control Panel > Administrative Tools > Computer Managament > Disk Management, kakšno številko (disk 0, disk 1, itd) ima kateri od diskov.

Romancek1 ::

ta ki teke - Zanima me sledeče, če ti priklopiš samostojno vsak disk zase, a se ti windowsi normalno zaženejo. Ker pri meni sem Widowse inštaliral na disk samostojno tako da sem imel v računalniku le po en disk in ne tako, da bi poleg že enih widowsov (nap na disku C) inštaliral nove na disk D. V tem primeru bi zadeva delovala.

Zgodovina sprememb…

ta_ki_tke ::

Romancek1

Seveda, vsak disk se zažene tudi samostojno, če druga dva poberem ven. Treba je le paziti, da je v BIOS-u pravilno izbran.
Prav to, o čemer govorite, sem že preizkušal, namreč da sem XP instaliral na disk, ki je bil tedaj v računalniku edini disk, nato pa sem tri tako samostojno instalirane OS dal v eno škatlo.
V Boot loader lahko dodajamo vrstice s katerimkoli editorjem, najbolje pa je, da pišemo vanj kar v Control Panel > System > Advanced > Startup and Recovery (Settings)

Romancek1 ::

Zanima me še to, a se datoteka boot.ini popravlja le na primarnem disku (0) ali tudi na sekeundarnem (1)?

ta_ki_tke ::

Samo na primarnem, na tistem, ki je definiran v BIOS-u kot zagonski disk.
Najbrž bi bilo najprej dobro narediti kakšen backup datoteke boot.ini.
Sicer pa ni zelo velike možnosti, da bi lahko šlo kaj narobe.

klinker ::

Romancek....v vrstico od drugih XPjev,dej partition(2)....

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP " /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff

ta_ki_tke ::

Klinker se (zelo neprimerno) šali. Partition(2) bi napisali, kadar bi imeli na istem disku dve particiji in na vsaki particiji svoj sistem, pa bi želeli, da butne enkrat z ene, drugič z druge particije.

klinker ::

Ops...pa se res je :P

Romancek1 ::

Žal kot kaže še nekaj manjka. Disk 2 ne dela v sklopu menija, samostojno pa ja. Se pravi poleg boot.ini je treba še nekaj spremeniti. V biosu pa nimam možnosti izbirati!

ta_ki_tke ::

Romancek1
Ne morem si misliti, kaj bi bilo lahko še narobe. Kakšna pa je vaša nova boot.ini in kakšno sporočilo se vam izpiše?

klinker ::

Install cd od xpjev not,pa fixboot na sistem katerega ti boot loader ne zazna...seveda z obemi diski vklopljenimi.Po moje bi to moglo resit tezavo.

zzokyy ::

kaj pa ... desni klik Moj računalnik -> Lastnosti -> Dodatno -> (Pod Zagon in obnovitev) Nastavitve. in potem imaš tam privzeti operacijski sitem in nastaviš na windows
to je postopek pri visti...za xp bi moralo biti podobno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zzokyy ()

mnlh ::

Spremeni samo zadnji vrstico, da bo takole in probaj:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP " /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff

Romancek1 ::

Zanima me ali je pri SATA diskih kaj važno, kako se svičijo, kdo je primarni, kateri je primarni in kateri sekundarni.
GSEKOR - take vrstice pa sem že imel napisane, pa ni bilo nič! Bom poizkusil setap XP noter dat, pol pa bom videl!

Romancek1 ::

GSEKOR - probal še 1x in dela. Hvala vsem za pomoč!

ta_ki_tke ::

Razveseljivo. Delalo bi pa že dva dni prej, če bi se ravnali po mojem prvem odgovoru, saj sem inkriminirano vrstico popravil natančno tako kot gsekor, pa še vsem drugim bi prihranili nadaljnje ugibanje, kaj bi bilo lahko še narobe.

schtr4jh ::

ta_ki_tke ... če bi pogledal malo bolj podrobno, bi ugotovil, da nista enako spremenila (hint: disk in rdisk) =)

ta_ki_tke ::

Po mojem bi morali omenjeno vrstico spremeniti takole:
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)

Schtr4jh... saj o tem ravno govorim, podrobno je treba pogledati. Na kaj naj bi se torej nanašal vaš namig oziroma v čem se moja (citirana) popravljena vrstica razlikuje od gsekorjeve?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mini problem pri inštalaciji Win. XP

Oddelek: Pomoč in nasveti
5806 (776) racunalnik3
»

Laptopt in Xp instalacija

Oddelek: Pomoč in nasveti
61129 (1058) StratOS
»

Vista Buisiness in XP Professional skupaj

Oddelek: Operacijski sistemi
81461 (1285) 5er-->
»

en problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
61066 (983) Good Guy
»

izbira med dvema OS

Oddelek: Operacijski sistemi
101885 (1624) Roadkill

Več podobnih tem