» »

Navijanje AMD Athlon X2 7750+ NI BE!!!

Navijanje AMD Athlon X2 7750+ NI BE!!!

«
1
2 3

Mitja358 ::

Pozdravljeni,
kot ste v temi AMD Phenom II že videli da nameravam naviti omenjeni procesor. Plata je ASUS M4A78 PRO, procesor je že omenjen in čudežni ni Black edition, 2x2Gb Patriot DDR2 rama 800MHz, cl5.
Prilezel sem do 3.15Ghz, saj več ne upam zaradi visokega NB clocka kot ga vidite tukaj:


zdaj pa prosim za nasvete do koliko ga navijem, povečam voltažo procesorja, ramov, plate....
Jaz bi najraje naredil tako: Uporabil asusovo funkcijo EPU (ker ni procesor BE), kjer ti samo v primeru ko je sistem obremenjen procesor vrže na tisto OC frekfenco, ki si si jo prej nastavil, drugače pa dela downclockan oz. na stock. Voltaža ko je procesor v obremenitvi se preko EPU-ja samodejno dvigne iz 1.35V na 1.47V, zato voltažo procesorja nebi rad več šlatal. Voltažo ramov bi dvignil samo v primeru če bi rame dal na večjo frekfenco in bi dal voltažo ramov iz 1.8V na 2.0V ali moogče več, koliko je pač meja normale za 24/7. Voltažo matiče oz. NB-ja tudi nebi rad dvigoval, tudi nebi rad da bi matično preveč navijal (NB). Konkretno bi navil rad samo procesor in mogoče rame (pa še grafična če bo malo fps-jev). Zdaj pa koliko je nekje fajna frekfenca NB-ja za delovanje vsaj 2 leti?
Najlepša hvala za odgovore.
  • spremenil: Mitja358 ()

DJ MartiNi ::

Moj brat ima 7750 BE na ASUS M3N-H/HDMI, pa je navit brez uporabe množilnika. Tega sem pustil na privzetih 13,5x. Kar se tiče faktorja NBja in HT Linka, je ta pri 7750 9x. Jaz sem zgolj dvignil Bus speed iz privzetih 200 na 240MHz, tako da procesor dela pri 3240MHz, NB Frequency je na 2160MHz in HT Link ravno tako. Spomin pa je navit na 960MHz. Gre pa za Crucial value 667MHz (D9GMH).

Napetost CPUja sem dvignil na 1,45V ali še kako malenkost več (najbrž 1,475V). Nekaj malega sem dvignil tudi za NB. Spomin pa na 2,1V. Če sem še kaj čaral, se pa ta moment ne spomnim. Bom enkrat pogledal točne nastavitve in ti jih posredujem. Ta moment brat en film gleda pa ga ne mislim motiti.

Sem pa takrat nekaj testiral. Med shranjenimi slikami sem našel sledeče:

 3D Mark06

3D Mark06



 Prime95

Prime95

1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

Mitja358 ::

Se pravi da NB clock ne morem nikakor znižati ob isti frekfenci?

DJ MartiNi ::

Nekatere plate to funkcijo imajo, nekatere ne. ASUS v svojih cenejših platah tega ponavadi nima, v dražjih platah pa.
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

Mitja358 ::

Moja stane slabih 100€, tako da ne more imeti te funkcije? Kako pa se imenuje ta funkcija?
Potem pa mi prosim poveš do kje naj pustim NB clock s privzeto voltažo NB-ja?

P.S. sem pisal na PcPlus da naj mi pojasnijo zakaj procesor ni BE (katerega sem naročil) in brez odgovora že od včeraj).

paljer ::

Pa poskušaj malo sam. Ni treba da za vsak Mhz in 0.01V cel svet izve za to:). Tako boš najbolje ugotovil, kje so meje.

Mitja358 ::

Pa poskušaj malo sam. Ni treba da za vsak Mhz in 0.01V cel svet izve za to:). Tako boš najbolje ugotovil, kje so meje.

Ja nočem da odleti matična.
Drugače pa sem zdaj klical na PCplus in so rekli da so zadnje 3 pošiljke teh 7750+ CPU-jev samo navadna verzija in da so Black Edition odstranili zaradi novih BE 7850. In potem je IVo rekel da škoda da nisem takoj rekel da bi potem menjal procesor s kakim drugim. Zdaj pa mo imel pač tega.
Res me samo zanima do koliko lahko prilezem varno (da bo matična delovala vsaj 2 leti) s NB clockom brez dvigovanja voltaže NB-ja.

ModriN96 ::

se strinjam z izjavo paljer-ja.

sam dobr veš da se en 7750 navija bol kot drug 7750. en bo rabu več voltaže kot drug in tko dalje. tko da pač probavaš in vidš do kam prlezeš.

isto je pr platah...enmu bo brez dvigovanja nb delal bp drugmu pa pač ne in bo mogu višat...

zravn opazuješ temperature in to je to.

Mitja358 ::

Dobro grem probat. Zdaj sem navil grafično HD4670 iz GPU clocka 750Mhz na 778Mhz (več ne dopušča ATi Control cneter) z ATi Tool pa nevem delati ker ne rpime frekfenc, grafični ram pa sem navil iz 1000Mhz na 1140Mhz (toliko je max v programu) in so bili v cod4 čudni piksli, nazadnje pa me je vrglo ven iz igre. 1130 je bilo nekako dobro, vendar sem dal na okroglih 1100Mhz. razlika v cod4 je očitna. Vsaj 30fps-jev več. Zdaj pa grem navijat procesor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

Mitja358 ::

No tole zdaj pišem na skoraj 3.2Ghz brez dviga voltaže procesorja, NB-ja in ramov. Dvignil sem samo frekfenco FSB-ja in nič drugega. Samo čudno mi je tole da CPU-Z in Core temp kažeta napetost procesorskega jedra 1.325V, everest pa 1.47V. Mogoče je res 1.47V saj mogoče ASUSova funkcija EPU pod turbo načinom dvigne voltažo?
Drugače pa sem presenečen da rami delajo na skoraj 950Mhz (original 800) brez povečanja voltaže. Zaenkrat validator:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

ModriN96 ::

kot kaže cpu-z in pa core temp kažeta voltažo ki je nastavljena v biosu, everest pa prebere dejansko voltažo, ker asuske res v turbo načinu same dvignejo voltažo proca. sam da bi meu proc na voltaži 1,47 sam 36 stopinj, mi je pa mal čudn

drugač temperature maš pa čist kul.

glede rama pa zgleda da maš dobr primerek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ModriN96 ()

DJ MartiNi ::

Moja stane slabih 100€, tako da ne more imeti te funkcije? Kako pa se imenuje ta funkcija?
Potem pa mi prosim poveš do kje naj pustim NB clock s privzeto voltažo NB-ja?

P.S. sem pisal na PcPlus da naj mi pojasnijo zakaj procesor ni BE (katerega sem naročil) in brez odgovora že od včeraj).


CPU/NB Frequency je najbrž ta funkcija, ki ti omogoča spustitev faktorja NB. AI Overclocking moraš nastavit na manual, da je ta funcija vidna. Zmanjšat boš moral tudi HT Link speed, ker ta ne sme biti večji od NB Frequency. Toliko sem uspel razbrat iz navodil.
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

Mitja358 ::

kot kaže cpu-z in pa core temp kažeta voltažo ki je nastavljena v biosu, everest pa prebere dejansko voltažo, ker asuske res v turbo načinu same dvignejo voltažo proca. sam da bi meu proc na voltaži 1,47 sam 36 stopinj, mi je pa mal čudn

drugač temperature maš pa čist kul.

glede rama pa zgleda da maš dobr primerek...

Ja gor mam dobe rhladilnik Thermaltake BigTyp VP + dobro ohišje in 6x ventilator.

Mitja358 ::

Zdaj sem že na 3251Mhz in stabilno. Bom poskušal na 3.3Ghz pol pa v Bios za to funkcijo CPU/Nb frequency.

ModriN96 ::

gelde na to da je stock frekvenca 7750+ 2,7g, bi po mojem mnenju loh brez dviga voltaže prlezu do cca 3,3. mogoče tut kej več. odvisn kok maš dobr primerk proca in plate... ram pa vidš da te ne bo bremzu.

Mitja358 ::

Zdaj sem nekaj premišljeval in sem pomislil kaj pa če se mi voltaže dvigajo glede na to da imam v BiOS-u vse na stock (auto). In naprimer se voltaže ob obremenitvi dvigajo. Je to možno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

ModriN96 ::

seveda da je možno. dokler maš na avto naštiman nej bi plata "zaznala" kolk proc rab voltaže za določeno frekvenco.

ko boš dav pa iz avto na manual...boš pa ti mev kontrolo nad voltažam in ne več plata sama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ModriN96 ()

Mitja358 ::

in kaj naj zdaj spremenim? Samo AI Overclocker dam na Manuad al še kaj?

ModriN96 ::

jst bi na tvojmu mestu še naprej probavu tko kot si začev da bi vidu do kam bi prlezu.

če boš mev pa potrebo po večjih frekvencah se pa pol spustiš v manual navijanje - da boš sam štelu voltaže....

BuBBle.D ::

Zdaj si cilj do katere frekvence hočeš pridet in potem sistem stabiliziraj pti tisti frekvenci.
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

Mitja358 ::

jst bi na tvojmu mestu še naprej probavu tko kot si začev da bi vidu do kam bi prlezu.

če boš mev pa potrebo po večjih frekvencah se pa pol spustiš v manual navijanje - da boš sam štelu voltaže....

ja jaz bi tut, sam me mika da mogoče ko je sistem navit da matična več voltov NB-ju in ramom.

ModriN96 ::

res je...v tem primeru, ko maš vse na avto...ti plata regulira voltažo proca, rama, nb...vse je v kontroli plate.

Mitja358 ::

Moja stane slabih 100€, tako da ne more imeti te funkcije? Kako pa se imenuje ta funkcija?
Potem pa mi prosim poveš do kje naj pustim NB clock s privzeto voltažo NB-ja?

P.S. sem pisal na PcPlus da naj mi pojasnijo zakaj procesor ni BE (katerega sem naročil) in brez odgovora že od včeraj).


CPU/NB Frequency je najbrž ta funkcija, ki ti omogoča spustitev faktorja NB. AI Overclocking moraš nastavit na manual, da je ta funcija vidna. Zmanjšat boš moral tudi HT Link speed, ker ta ne sme biti večji od NB Frequency. Toliko sem uspel razbrat iz navodil.

Sem pogledal v BIOS-u in sem našel ti dve funkciji:
CPU/NB frequency, nastavitev je možna od 4-9.0x
HT Link Speed: 200MHz do 1800MHz.
kaj spremenim ali vse pustim kot je?

Mitja358 ::

res je...v tem primeru, ko maš vse na avto...ti plata regulira voltažo proca, rama, nb...vse je v kontroli plate.

In tako mi lahko npr. če bom mel navit CPU vklopljen samo ob polni obremenitvi CPU-ja s pomočjo programa EPU bo lahko mogoče plata ali ram odletel, saj bo dal previsike voltaže NB-ju inramom. Ali lahko s katerim program v live gledam voltaže matične, rama....?

ModriN96 ::

to da ti bo sama plata dala previsoke voltaže in bo zarad tega kej šlo po gobe, verjem mi da se ti ni treba bat...

če se pa še vsen bojiš tega pa pač dej na manual pa se sam lotš navijanja...

Mitja358 ::

to da ti bo sama plata dala previsoke voltaže in bo zarad tega kej šlo po gobe, verjem mi da se ti ni treba bat...

če se pa še vsen bojiš tega pa pač dej na manual pa se sam lotš navijanja...

Bojim se mal ovseeno, vendar mislim da bom nadaljeval tako, ker:
-če prav razmumem se ob manual navijanju izklopi funkcija C&Q, pri kateri frekfenci je to?
-če pa navijam preko EPU-ja pa mi plata še vedno regulira frekfenco procesorja. sam prej sem opazil ko sem dal iz turbo na auto mi je rač zmrznil in sem ga moral resetirati.

ModriN96 ::

tok pa ne poznam amd-jev... včasih sem si lastil 6000+ in se še kr neki spomnem, sam ne pa več tolk...

vem da c&q funkcija sama niža frekvenco in voltažo procada manj porabe in manj gretja, pojma pa nimam na kateri frekvenci ga plata sama izklop.

Mitja358 ::

Zdaj sem mel spet auto funkcijo in se mi je priklopilo iz power saving funkcije (1.3Ghz) na turbo funkcijo (3.25Ghz) in je računalnik spet zmrznil. Zgleda da ne sme biti take velike razlike. Zdaj pa ker jaz potrebujem tudi malo varčen CPU in če bi hotel OC bi moral imeti veš čas vklopljeno funkcijo Turbo v EPU-ju, kjer pa ti da voltažo 1.46V kar je občutno preveč za 24/7 (vsaj zame). Zdaj pa če bom navijal v amd overdrive bi lahko prišel na stock voltaži skoraj do 3.2Ghz in bi delal C&Q? Tudi če nebi delal bi nekaj vseeno prihranil, ker je voltaža samo 1.325V prti 1.47V (EPU).
Kaj pravite?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

ModriN96 ::

men osebno je mal nesmisu it navijat zadevo...istočasno met pa vkloplen c&q da bi mi pa pol sam neki nižu pa manjšu...

al naviješ al pa ne :D

Mitja358 ::

jaz sem mislil tako. v mirovanju bom imel kot C&Q, v full loadu ko pa nucam moč pa OC. Zgleda da bom malo spustil frekfenco. na 3.2ghz pa bom probal.

Mitja358 ::

pa velika razlika je v porabi s C&Q ali brez (v idle mislim)? če je kakih 20W ni problema.

ModriN96 ::

dokler boš mev temperature normalne se je za moje pojme brezveze zanašat na količino porabe...

ko boš pa v krizi s temperaturo, pol je pa druga pesm.

Mitja358 ::

Zdaj mam C&Q oz. ASUS-ov EPU vklopljen in navit CPU ap dela bp za zdaj. Če pa bo kaj zmrzovalo pa bom C&Q izklopil.

Mitja358 ::

dokler boš mev temperature normalne se je za moje pojme brezveze zanašat na količino porabe...

ko boš pa v krizi s temperaturo, pol je pa druga pesm.

Meni poraba tudi nekaj pomeni ker bo rač delal 24/7.

ModriN96 ::

jst mam svojga i7 965 navitga že skos od kar ga mam in to 24/7 na 4,2g pr voltaži 1,45v. s tem nastavitvam mi dela bp že več kot s meseca.

max poraba pa nej bi bla do 147W.

temperature so v idlu cca 45 v full load-u pa tm do 60 oz 65.

Mitja358 ::

Zdaj ap en problem. Zdaj sem poskušal malo preveč in zgleda da NB ali rami potrebujejo malo soka in se mi je rač resetiral in vse frekfence na stock. Zdaj pa sem šel gledat v everest in imam tudi na stock voltažo 1.47V, moralo pa bi biti 1.325.

Mitja358 ::

jst mam svojga i7 965 navitga že skos od kar ga mam in to 24/7 na 4,2g pr voltaži 1,45v. s tem nastavitvam mi dela bp že več kot s meseca.

max poraba pa nej bi bla do 147W.

temperature so v idlu cca 45 v full load-u pa tm do 60 oz 65.

Jaz sem slišal da core temp kaže TDp samo do 147W dalje pa več ne. In core i7 920 navit na 4.0 troši baje 300W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

Mitja358 ::

temperature so dobre, največ 46 pod full laod. Zdaj pa dela EPU oz. C&Q pa mam navitega. Tako pustim, če pa bo problem pa ga izklopim.

M-XXXX ::

Jaz sem slišal da core temp kaže TDp samo do 147W dalje pa več ne. In core i7 920 navit na 4.0 troši baje 300W.


Prvi del je resničen, drugi pa tako iz trete zvit da bolj skoraj ne more bit:)

ModriN96 ::

kolk troš 920ka nimam pojma, za mojga 965 pa tut nebi vedu. ker se s tem ne ubadam dokler bojo temperature v mejah normale.

to da se ti pa resetira ja pa res problem v pomanjkanju voltaže. čeprov nej bi plata zaznala kolk mora bit voltaže, se dogaja velikrat, da premal voltaže dobivajo komponente in v teh primerih je potrebno it to nastavlat ročno - se prav manual.

ram za frekvence okol 1000 rab ponavad od 2v - 2,2v.

Mitja358 ::

Jaz sem slišal da core temp kaže TDp samo do 147W dalje pa več ne. In core i7 920 navit na 4.0 troši baje 300W.


Prvi del je resničen, drugi pa tako iz trete zvit da bolj skoraj ne more bit:)

Meni se zdi da je to rekel uporabnik, ki si mu ti rekel da naj zniža ali zviša blck ale nekaj takega in ga je potem spravil na 4.0Ghz.

Mitja358 ::

kolk troš 920ka nimam pojma, za mojga 965 pa tut nebi vedu. ker se s tem ne ubadam dokler bojo temperature v mejah normale.

to da se ti pa resetira ja pa res problem v pomanjkanju voltaže. čeprov nej bi plata zaznala kolk mora bit voltaže, se dogaja velikrat, da premal voltaže dobivajo komponente in v teh primerih je potrebno it to nastavlat ročno - se prav manual.

ram za frekvence okol 1000 rab ponavad od 2v - 2,2v.

Jaz pa sem mel pri 980Mhz ramih 1.8V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

ModriN96 ::

pomoje mislš mene, jst sm reku meizotu nej mal voltažo zviša (nej da na 1,45) pa bclk na 190 in pa qpi (frekvenca rama x 2)+1 in pa turbo ter EIST na enable... in je dosegu magičnih 4g ;)

ModriN96 ::

jst sm skor sigurn da so rami tuki probelm ja, ker so dobival premal voltaže.

ramom poveči ročno voltažo na 2v in bo prec bolš, boš vidu ;)

Mitja358 ::

Jaz sem slišal da core temp kaže TDp samo do 147W dalje pa več ne. In core i7 920 navit na 4.0 troši baje 300W.


Prvi del je resničen, drugi pa tako iz trete zvit da bolj skoraj ne more bit:)

Evo dokaz da ne lažen (sicer ni garantirano da mi je Meizu dobro rekel). Tole sporočilo sem mel še po ZS:

Mitja358 ::

M-XXXX videl sem da poznaš formulo za računanje porabe energije v 1 letu. Kako je že?:D

mag3 ::

Mitja358 po skypu: M-XXXX kaj bos zdaj rekel?

Mitja358 ::

Mitja358 po skypu: M-XXXX kaj bos zdaj rekel?

hehe, jaja.

mag3 te te pa sploj ne poznan. LOL.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

mag3 ::

itak :D pa sva sosolca pa me ne poznas nej?

Mitja358 ::

itak :D pa sva sosolca pa me ne poznas nej?

Ge sošolca? Ge ne oden na 4. šolo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navijanje fx-8320 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
24541595 (28372) m0LN4r
»

AMD Phenom II Uporabne informacije, izkušnje, testi, navijanje, plošče ..... (strani: 1 2 3 499 100 101 102 )

Oddelek: Strojna oprema
5088256741 (89403) x45
»

Navijanje AMD Phenom-a II X3 720BE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Navijanje
28519675 (11133) mihamedo
»

Navijanje AMD Phenom-a II X2 550BE

Oddelek: Navijanje
353203 (1436) galu
»

navijanje phenoma 9850 se

Oddelek: Navijanje
181117 (957) DJ MartiNi

Več podobnih tem