» »

[P2P] Raziskava o spletni izmenjavi

[P2P] Raziskava o spletni izmenjavi

1 2
3
»

poweroff ::

Glede ankete imam jaz sicer tudi nekaj pripomb, predvsem glede vprašalnika. Ampak pustimo to, je stvar bolj poglobljene debate.

Imam pa tule neuraden podatek iz terenske ankete (narejenem na reprezentativnem vzorcu splošne populacije), kjer smo spraševali koliko oseb uporablja internet za prenašanje filmov in glasbe. Rezultat: 36,4 %. Torej dobra tretjina (celotne populacije). Internet sicer uporablja slabih 70% populacije.
sudo poweroff

PaX_MaN ::

filmov in glasbe.

Legalnih/e in/ali, for a lack of a better word, piratskih/e?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

JamieR ::

Glede ankete imam jaz sicer tudi nekaj pripomb, predvsem glede vprašalnika. Ampak pustimo to, je stvar bolj poglobljene debate.

Imam pa tule neuraden podatek iz terenske ankete (narejenem na reprezentativnem vzorcu splošne populacije), kjer smo spraševali koliko oseb uporablja internet za prenašanje filmov in glasbe. Rezultat: 36,4 %. Torej dobra tretjina (celotne populacije). Internet sicer uporablja slabih 70% populacije.


Kar kontaktiraj me in postavi vprašanja, vsekakor sem odprt za vse pomisleke, komentarje, itd. Ker vidim, da si se tudi sam ukvarjal s podobnimi temami, bi z veseljem slišal tvoje mnenje, ker mi je popolnoma jasno, da vprašalnik ni popoln in da bi se dalo marsikaj izboljšat (marsikaj že tudi sem, predno sem ga sploh odprl), tako da kar na dan z besedami. Sej pravim - če je le možno z veseljem popravim vprašalnik, tako da so vprašanja natančnejša in primernejša, zato sem vesel vsake konstruktivne kritike.

Trenutno se trudim k petemu vprašanju dodati opcijo za lastni odgovor, pa mi stran to ne dovoljuje, zato sem kontaktiral upravljalce in čakam, kakšen bo njihov odziv. Vem, da se za pikolovsko oko najdejo dvoumnosti, ampak mislim, da je anketa zastavljena tako, da bo jo razumela maksimalna večina ljudi in da vprašanja niso tako težka za razumeti in odgovoriti...

poweroff ::

Ja, vprašanje ni ločevalo med legalnimi in nelegalnimi. Namenoma smo se izognili uporabi besede P2P, ker je bil pomislek,d a tega ljudje ne bodo razumeli. Ampak vidim, da delež "prenašalcev" ni tako nizek, zato bomo naslednjič vprašanje popravili. Tole je bil v bistvu prvi resnejši test na splošni populaciji.

Glede ankete - zakaj ne uporabiš 1ka.si? Ali pa si na nekem serverju postaviš LimeSurvey. It is waaaay better za spletno anketiranje.
sudo poweroff

terryww ::

Ne razumem zakaj je torrent kar čez noč postal sinonim za nelegalno muziko in filme. Res, da je par osnovnošolcev, ki to ženejo, ampak, če želiš na hitro kak film brezplačno pogledat pač neboš čakal par ur, da ga dol cukne. Poiščeš pač spletno stran, ki gostuje recimo flash verzijo filma. Zažene takoj, če ni zanimivo daš malo naprej in ni treba čakat, da downloada celi film. Recimo ninjavideo.com in www.yidio.com kot predstavnika. Kar se glasbe tiče - najde se je ogromno kar s pomočjo googla - g2p.org. Zakaj bi čakal na seederje, če pa je ftp hitrost dovolj hitra. Potem je še Rapidshare itd. itd. Noben pa (sploh na kakem zaslišanju) ne omenja, da je na PirateBayu glavni tracker za recimo zgodovinska dela, manuskripte, faksimile itd., do katerih se na svetu da prit v samo parih knjižnicah, pa še to v rokavicah. Konec koncev, isto so prah dvigovali, ko so na trg prišli kasetofoni, češ, kdo bo še zdaj poslušal radio, če si lahko muziko posnameš in preskočiš reklame, isto ko so prišli videorekorderji na kasete, pa oni digitalni, ko je ob reklamah nehal snemat. Pa je danes tv/kino večji biznis kot kdajkoli prej. Enkrat se bo še ta lov na čarovnice končal. Je pa dobro poskrbet, da bo čim manj kolateralne škode med tem preganjanjem.

hruske ::

Morda koga utegne zanimat, Harvardski studenti so "odkrili", da manj omejujoca zakonodaja glede avtorske pravice spodbuja ustvarjanje.

http://www.michaelgeist.ca/content/view...
Rad imam tole državico. <3

ABX ::

Ne razumem zakaj je torrent kar čez noč postal sinonim za nelegalno muziko in filme. Res, da je par osnovnošolcev, ki to ženejo, ampak, če želiš na hitro kak film brezplačno pogledat pač neboš čakal par ur, da ga dol cukne. Poiščeš pač spletno stran, ki gostuje recimo flash verzijo filma. Zažene takoj, če ni zanimivo daš malo naprej in ni treba čakat, da downloada celi film. Recimo ninjavideo.com in www.yidio.com kot predstavnika. Kar se glasbe tiče - najde se je ogromno kar s pomočjo googla - g2p.org. Zakaj bi čakal na seederje, če pa je ftp hitrost dovolj hitra. Potem je še Rapidshare itd. itd. Noben pa (sploh na kakem zaslišanju) ne omenja, da je na PirateBayu glavni tracker za recimo zgodovinska dela, manuskripte, faksimile itd., do katerih se na svetu da prit v samo parih knjižnicah, pa še to v rokavicah. Konec koncev, isto so prah dvigovali, ko so na trg prišli kasetofoni, češ, kdo bo še zdaj poslušal radio, če si lahko muziko posnameš in preskočiš reklame, isto ko so prišli videorekorderji na kasete, pa oni digitalni, ko je ob reklamah nehal snemat. Pa je danes tv/kino večji biznis kot kdajkoli prej. Enkrat se bo še ta lov na čarovnice končal. Je pa dobro poskrbet, da bo čim manj kolateralne škode med tem preganjanjem.


Ker časopis in Janez ne razumeta Internet, danes piratstvo je postalo zelo enostavno in korporacije jočejo. Kdor se spozna ve da se da dobit vse kar želiš, od vedno.
Moja napoved za prihodnost, piratstvo bo še bolj enostavno, ni razloga da bi bilo drugače, ne glede na to kaj si kdo želi.

P2P omogoča distribucijo brez centralnega strežnika, kar pomeni da ni več centralne lokacije ki bi lahko nasprotniki ugasnili.
Pandora box is open.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Okapi ::

Morda koga utegne zanimat, Harvardski studenti so "odkrili", da manj omejujoca zakonodaja glede avtorske pravice spodbuja ustvarjanje.

No, ta raziskava pa je tudi en BS. Kot bi trdili, da ljudje v razvitih deželah zaradi p2p živijo dlje. Ker graf bi pokazal, da kot raste piratstvo, se daljša življenjska doba.

Več albumov in filmov se v zadnjih 10 letih snema zaradi digitalizacije. Danes ima lahko vsak doma studio za par jurjev €, celovečni film pa lahko posnameš z digitalno kamero za jurja evrov, kar je par velikostnih razredov nižji strošek kot včasih.

O.

ABX ::

Morda koga utegne zanimat, Harvardski studenti so "odkrili", da manj omejujoca zakonodaja glede avtorske pravice spodbuja ustvarjanje.

No, ta raziskava pa je tudi en BS. Kot bi trdili, da ljudje v razvitih deželah zaradi p2p živijo dlje. Ker graf bi pokazal, da kot raste piratstvo, se daljša življenjska doba.

Več albumov in filmov se v zadnjih 10 letih snema zaradi digitalizacije. Danes ima lahko vsak doma studio za par jurjev €, celovečni film pa lahko posnameš z digitalno kamero za jurja evrov, kar je par velikostnih razredov nižji strošek kot včasih.

O.


Zate BS, za druge popolnoma smiselno. Imeti možnost distribucije ideje, tudi ko ta ne diši državi, politikom, korporacijam, ... poboljša svet v katerem živimo.
Poglej Iran in uporabo novih tehnologij za komunikacijo. Če bi uporabljali tvojo logiko bi bilo potrebno Internet zapret.

Ampak ni važno kaj ti praviš ali želiš, Internet je tukaj in delamo kar nam paše.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Okapi ::

Ampak ni važno kaj ti praviš ali želiš, Internet je tukaj in delamo kar nam paše.

Očitno si eden od tistih, ki si ustvarijo neko fiksno idejo in potem napisano berejo tako, da ustreza tej fiksni ideji. Kje za božjo voljo sem kdaj vsaj namignil na to, da bi bil internet slab, da bi omejeval ustvarjalnost ali karkoli temu podobnega? Zame je internet najpomembnejši človeški izum po izumu tiska in ga intenzivno na vse mogoče načine uporabljam že 20 let, še od časov, ko smo mu rekli bitnet in decnet. Kar pa ne pomeni, da bom nekritično sprejemal kar vsako bedarijo, ki si jo kdo izmisli.

O.

terryww ::

Mislim, da ni švoh ideja, da se pogleda kolko firme dobijo/zgubijo zaradi takih hecov. Kolko je komadov, ki so recimo na diggu brali pohvale in kasneje na youtube vidli kak del Boston Legal, potegnli dol celo serijo, bili navdušeni in si zdaj kupujejo orginal DVD-je z neobjavljenimi vsebinami itd. Na POPTV pa so 6 mesecev kasneje začeli isto zadevo vrtet. Podobne so zgodbe za ostale serije. Da ljudje muziko na vlko kupujejo pa se tak vidi v uspešnosti Applove spletne trgovine (in zaj tud ostalih). In kolko bi ljudje tega kupovali, če ne bi bilo zastonj promocijskih mest kot so recimo youtube, torrentov ipd.? Koliko bi bile te skupine/filmi/tv showi brez tega prepoznavni, samo z MTV-jem in parimi trailerji na TV-ju? Cajt zna bit dolg, cukneš za finto prek torrentov neki The Daily Show al pa neki Colbert Report, zgruntaš, da bi kaj takega lahko meli tud v Sloveniji namesto nekih Piramid, Trenutkov Resnice ipd., in greš ISP-ju gnjavit, naj ta kanal zrihta. Firme bi mogle na to gledat kot zastonj promocijo, da ne rabijo snemat in vlagat $m dnare, da nekomu zgradijo imidž. Za vse, ki gledajo filme prek torrentov pa vem, da hodijo v kino vsaj 2x na mesec, plačajo 18€ za karte in 20€ za cuker in kokice. IMHO lulajo te firme proti vetru in si same mažejo obleko.

Okapi ::

Za vse, ki gledajo filme prek torrentov pa vem, da hodijo v kino vsaj 2x na mesec,

No ja. Ta "za vse" mogoče velja za tiste, ki jih ti poznaš, pa še to dvomim. Poleg tega pa je to že spet preveč preprosta povezava. Veliko ljudi ne hodi v kino zato, da bi videlo nek konkreten film, ampak ker se gredo v kino zabavat z družbo, ali mečkat s punco/fantom, ali v kino peljejo otroke ... Poleg tega se moraš vprašati, ali bi morda namesto 2x na mesec šli v kino 3x, če ne bi bilo torrentov.

O.

ABX ::

Za vse, ki gledajo filme prek torrentov pa vem, da hodijo v kino vsaj 2x na mesec,

No ja. Ta "za vse" mogoče velja za tiste, ki jih ti poznaš, pa še to dvomim. Poleg tega pa je to že spet preveč preprosta povezava. Veliko ljudi ne hodi v kino zato, da bi videlo nek konkreten film, ampak ker se gredo v kino zabavat z družbo, ali mečkat s punco/fantom, ali v kino peljejo otroke ... Poleg tega se moraš vprašati, ali bi morda namesto 2x na mesec šli v kino 3x, če ne bi bilo torrentov.

O.

Poleg tega se moraš vprašati, ali bi morda namesto 2x na mesec šli v kino 3x, če ne bi bilo torrentov.


Mogoče bi šli če bi imeli neomejene finance, tako pa se morajo odločit kako jih razporedit. Ampak to ni važno, kot sam praviš folk ne gre v kino samo zaradi filma, to je važno razumet in na tem delat. Kaj pa se dogaja? Kino ima reklame ki P2P nima.

Korporacije jočejo nad warez, ker ne znajo sledit željam kupcem, samo denar jih zanima, ampak tako razmišljanje jih ne bo peljalo daleč, na srečo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Daedalus ::

Poleg tega se moraš vprašati, ali bi morda namesto 2x na mesec šli v kino 3x, če ne bi bilo torrentov.


Al pa če sploh ne bi šli v kino, če ne bi blo torrentov.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

Za vse, ki gledajo filme prek torrentov pa vem, da hodijo v kino vsaj 2x na mesec,

No ja. Ta "za vse" mogoče velja za tiste, ki jih ti poznaš, pa še to dvomim. Poleg tega pa je to že spet preveč preprosta povezava. Veliko ljudi ne hodi v kino zato, da bi videlo nek konkreten film, ampak ker se gredo v kino zabavat z družbo, ali mečkat s punco/fantom, ali v kino peljejo otroke ... Poleg tega se moraš vprašati, ali bi morda namesto 2x na mesec šli v kino 3x, če ne bi bilo torrentov.

O.


Verjamem da vidiš Internet kot dobro, mogoče sem tukaj malo preveč karikiral. Vendar P2P je del novega Interneta ki tebi ne diši.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

terryww ::

No, ideja je bila samo, da se vzame nek vzorec in se primerja katera skupina da več dnarja tem firmam. Za eno tako študijo vem (iz Kanade), da je kazala v prid p2p skupine. Pač namesto da vlačiš babice pa najstnike po sodiščih, narediš par takih field experimenotv. Bistveno bolj poceni in učinkovito.

"Veliko ljudi ne hodi v kino zato, da bi videlo nek konkreten film, ampak ker se gredo v kino zabavat z družbo"
Točno tak. Doma si moreš kokice sam naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

poweroff ::

No, ta raziskava pa je tudi en BS. Kot bi trdili, da ljudje v razvitih deželah zaradi p2p živijo dlje. Ker graf bi pokazal, da kot raste piratstvo, se daljša življenjska doba.

Oni so delali raziskavo primarno na podatkih znotraj ZDA, ne med državami.

Več albumov in filmov se v zadnjih 10 letih snema zaradi digitalizacije. Danes ima lahko vsak doma studio za par jurjev €, celovečni film pa lahko posnameš z digitalno kamero za jurja evrov, kar je par velikostnih razredov nižji strošek kot včasih.

To je sicer res, vendar predlagam, da si študijo podrobneje prebereš.

Avtorja sta se vprašala ali P2P vpliva na umetniško produkcijo (v negativnem smislu) in ugotovila:

Given these poor prospects, why are there so many musicians? One explanation is that musicians enjoy their profession.
...
An alternative explanation is that popular music is a tournament, where a few artists collect most of the economic rewards.
...
In a Pew study of 2,755 musicians and songwriters (Madden, 2004), over three-fourths of respondents reported having a paying non-music job. These second jobs are the primary source of income for most musicians.
...
Overall production figures for the creative industries appear to be consistent with this view that file sharing has not discouraged artists and publishers.

To pomeni, da se od umetniške produkcije sicer ne da profesionalno živeti, a ljudje kljub temu ustvarjajo.

Naslednje pomembno vprašanje pa je ali piratiziranje vpliva na prodajo. Rezultati so zanimivi:

Because the theoretical results are inconclusive, the effect of file sharing on industry profitability is largely an empirical question. We summarize the findings of some of the major studies in table 5. As the list shows, the results are decidedly mixed. There are two studies that document a positive effect of file-sharing on sales ... The majority of studies finds that file sharing reduces sales ... an important group of papers reports that file-sharing does not hurt sales at all

We emphasize these issues because the results in table 5 seem to suggest that measurement choices have a systematic impact on results. While the majority of papers reports some sales displacement, the four studies using actual measures of file sharing (Tanaka, 2004; Bhattacharjee et al., 2007; Oberholzer-Gee and Strumpf, 2007; Smith and Telang, 2008) find that file sharing is unrelated to changes in sales.


Vsekakor precej drugačna slika, kot jo hočejo prikazati založbe. Je pa res, da je uspešen avtor včasih lahko počival na lovorikah, danes pa mora več delati. Ampak jebiga, tako pač je.
sudo poweroff

Okapi ::

Vendar P2P je del novega Interneta ki tebi ne diši.

In od kje ti zdaj ta ideja? Konec koncev ga ves čas uporabljam. Moje povprečje DL na hdbits v zadnjem letu je 1,4 GB / dan.:P

O.

poweroff ::

Aha, se pravi te moti le piratiziranje TVOJIH knjig in programov ter to, da TI ne moreš živeti od svojega avtorskega dela. Piratiziraš pa ti ravno tako kot ostali...
sudo poweroff

Okapi ::

Aha, se pravi te moti le piratiziranje TVOJIH knjig in programov ter to, da TI ne moreš živeti od svojega avtorskega dela.

Kdo pravi, da ne morem živeti od avtorskega dela? Zaenkrat, hvala bogu, tok, tok, tok, nimam težav:P
Bi pa mogoče še kaj dodatno zaslužil z internetom, če bi ne bilo piratiziranja, ampak kaj čem, tako pač je. Kot pravi ABX, to je trenutna realnost, ki se ji je pač potrebno prilagoditi. Kar pa ne pomeni, da se tega ne sme omenjati, ali da bi zaradi tega morali pristajati na tezo, da so avtorska dela na sploh free for all. Kadar me med dl začne peči vest, pa pogledam svojo omaro s kupljenimi cedeji. Sem skoraj prepričan, da bi mi RIAA dala odpustek:P


O.

terryww ::

"The highest applicable Swedish court, Regeringsrätten, has ruled that IP numbers are protected (in Swedish) since they can be traced to individuals. This means that only government agencies are allowed to track and store IP adresses, leaving "anti-piracy" advocates with no legal way to find possible copyright infringers."
http://yro.slashdot.org/story/09/06/18/...

A bo potem konec s pregonom, če isti argument obvelja tudi v drugih državah?

terryww ::

@okapi
Se ti ne zdi, da ti lahko net služi kot zastonj promocija, poveča prepoznavnost ipd.? In če ne, zakaj ne.

Okapi ::

Se ti ne zdi, da ti lahko net služi kot zastonj promocija, poveča prepoznavnost ipd.? In če ne, zakaj ne.

Seveda lahko, ampak kot prodajni kanal za te vrste digitaliziranih dobrin pri nas ne deluje tako, kot bi mogoče v nekih drugih okoliščinah lahko. Predvsem pa tema te razprave ni bil internet nasploh, ampak predvsem vloga p2p skupnosti, karkoli že to pomeni, pri širjenju kulture.

O.

Daedalus ::

In od kje ti zdaj ta ideja? Konec koncev ga ves čas uporabljam. Moje povprečje DL na hdbits v zadnjem letu je 1,4 GB / dan.:P


Hipokrizija, je mislim kar pravilen izraz za opis tvoje situacije.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

In od kje ti zdaj ta ideja? Konec koncev ga ves čas uporabljam. Moje povprečje DL na hdbits v zadnjem letu je 1,4 GB / dan.:P


Hipokrizija, je mislim kar pravilen izraz za opis tvoje situacije.


Tudi meni ni nič jasno kaj točno hoče povedat, po eni strani bi rad ukinil P2P, po drugi strani pa pravi da ga redno uporablja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Okapi ::

po eni strani bi rad ukinil P2P,

Pojdi še enkrat brat vso temo in poskusi najti, kje sem napisal kaj takšnega. Če boš pazljivo vse še enkrat prebral, ti bo morda tudi končno postalo jasno, kaj točno hočem povedati. Morda je za koga res preveč komplicirano, če kdo stvari ne vidi črno-belih, ampak vmes še kakšen odtenek.

O.

JamieR ::

Ker se debata tako lepo razvija me zanima samo, če ima kdo kaj proti, če bi kakšne od vaših argumentov izpostavil tudi v diplomski nalogi. Seveda anonimno (ne rabim niti nickov omeniti, če želite)...

BlueRunner ::

Seveda, vendar pa samo v skladu s temle.

poweroff ::

Če ne te bomo zaradi copyright infrigementa tožili. :D
sudo poweroff

ABX ::

Samo da ne bo končala diploma na P2P. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Daedalus ::

Ker se debata tako lepo razvija me zanima samo, če ima kdo kaj proti, če bi kakšne od vaših argumentov izpostavil tudi v diplomski nalogi. Seveda anonimno (ne rabim niti nickov omeniti, če želite)...


Jah, menda si se svoj čas na FDV-ju naučil pravilno citirat, ane?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

JamieR ::

Ker se debata tako lepo razvija me zanima samo, če ima kdo kaj proti, če bi kakšne od vaših argumentov izpostavil tudi v diplomski nalogi. Seveda anonimno (ne rabim niti nickov omeniti, če želite)...


Jah, menda si se svoj čas na FDV-ju naučil pravilno citirat, ane?


Mislim da vsaj to odnese vsak iz FDV-ja. Torej če razumem pravilno - citiram, da je pobrano iz Slo-Tech foruma in vaše nicke lahko uporabim kot imena avtorjev? Se vsi vpleteni strinjajo?

Daedalus ::

Ja. In dodaš link do originalne izjave. Če pri mojih spisih najdeš kaj uporabnega - use it.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Okapi ::

Se vsi vpleteni strinjajo?

Saj se ni kaj strinjati. Slo-tech je javna zadeva in lahko brez vprašanja in posebnega dovoljenja citiraš.

O.

ABX ::

Ker se debata tako lepo razvija me zanima samo, če ima kdo kaj proti, če bi kakšne od vaših argumentov izpostavil tudi v diplomski nalogi. Seveda anonimno (ne rabim niti nickov omeniti, če želite)...


Jah, menda si se svoj čas na FDV-ju naučil pravilno citirat, ane?


Mislim da vsaj to odnese vsak iz FDV-ja. Torej če razumem pravilno - citiram, da je pobrano iz Slo-Tech foruma in vaše nicke lahko uporabim kot imena avtorjev? Se vsi vpleteni strinjajo?


Da, upam in verjamem da nima noben nič proti temu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

JamieR ::

Odlično! Kar se tiče citiranja - diplomsko delo z nepravilnimi citati in povzetki tako ali tako ne morem oddati, ker si s tem podpišem lastno obsodbo za propad ;)

Sicer pa vseeno raje vprašam, ker me tako ali tako nič ne stane, in se mi zdi da je najbolj fer do vseh, ki ste pripravljeni svoje argumente in mnenja deliti z menoj!

JamieR ::

Za tiste, ki vas tematika spletne izmenjave zanima in ki še ne veste - Felix Oberholzer-Gee in Koleman Sturmpf iz ameriške univerze Harvard sta pred kratkim objavila nov članek o učinku spletne izmenjave na nastajanje in prodaje kulturnih vsebin, ki je brezplačno dostopen tukaj.

Vsekakor priporočam branje, ker gre za eno izmed večjih raziskav, ki sta jo prvič opravila že pred nekaj leti. Hkrati prosim tiste, ki še to niste storili, da izpolnite anketo, linkano v prvem postu te teme...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JamieR ()

Okapi ::

A nismo te raziskave že omenili (ali pa je bilo to v neki drugi temi)? Že iz povzetka je mogoče razbrati, da gre še za eno zablojeno raziskavo.

Data on the supply of new works are consistent with our argument that file
sharing did not discourage authors and publishers. ... Since 2000, the annual release of new music albums has more than doubled, and worldwide feature film production is up by more than 30%.

Več muzike in filmov se ne snema zaradi p2p, ampak zaradi digitalizacije, saj lahko to sedaj vsak počne v poceni domačem studiu. Proizvodni stroški za posneti album ali film so vsaj 10x nižji, kot so bili še pred 10 leti. Kar pomeni, da bi lahko pričakovali kvečjemu še precej večji porast izdelkov ustvarjalnosti, kot smo mu priča.

For example, the technology increased concert prices, enticing artists to tour more often and, ultimately,
raising their overall income.

Tudi ta trditev je povsem za lase privlečena. Več koncertov in višje cene koncertov so posledica tega, da morajo glasbeniki pač nekje nadoknaditi izpad drugih dohodkov. Nekateri to lahko storijo lažje (glasbeniki), kot drugi (recimo programerji ali pisatelji).

Potem sem pa rahlo obupal nad to raziskavo. No, opazil sem še tole:
many studies conclude that music piracy can perhaps explain as much as one fifth of the recent decline in industry sales.


O.

ABX ::

Zanimiv komentar ki sem ga našel na Slashdot:


Yeah, and when Napster died, that was the end of mp3 distribution as we knew it. Then came the era of mp3 distribution as we had not known it. After Audio Galaxy died something else came along. Supernova died, Mininova came. Pirate Bay dies, something else comes along.

P2P is like the Borg, endlessly adapting to whatever attack you come up with. Blast it with a phaser? The next one has a phaser shield. Modulate the phaser beam, the next one has modulated shields. Rip its its arm off and use it to club the thing to death, the next one will have sturdier arms that can't be ripped off.

This is actually quite funny because p2p services operate off the same popularity dynamics as normal products and services. Something like McDonalds comes along, it monopolizes the fast food burger market and also serves to suppress the wide-scale popularity of potentially better burger chains. If McDonalds folded tomorrow, we'd see an explosion of innovation and potentially better burgers.

The same inertia works in the p2p world. If Napster was never destroyed, we'd likely still be listening to crappy, half-broken mp3's to this day. People tend to stick with what works, even if it doesn't work well. Kill Napster, now suddenly there's a wide-open market for better clients and protocols to compete in. Kill off one of them, now the next generation can compete. The RIAA is like an incomplete course of antibiotics and the p2p networks are like MRSA. You don't kill 'em off completely and they'll just come back to eat your face.

So, the Pirate Bay is dead. Long live p2p. You know something else is coming.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

JamieR ::

Zanimiv pogled, ni kaj. Kar se tiče TPB - končno so na dan privreli ekonomski interesi in res je bridko videti, da se ljudje, ki so za seboj imeli tolikšen userbase in podporo odločijo ta support finačno izkoristiti, namesto da bi poskusili s kakšnim res novim modelom poslovanja... Sicer pa - long live P2P :D

poweroff ::

Hja, kaj ste pa mislili - da so lastniki dobrodelne ustanove?

Tukaj ima pač vsak svojo korist. In lastnikom TPB se v resnici za uporabnike pravzaprav gladko j***.
sudo poweroff

ABX ::

Jaz ne vidim zadevo kot negativno, vsaj ne v tem trenutku, samo čas nam bo povedal kaj si fantje res želijo. A kaj ko nas to ne zanima in je linčanje dosti bolj priljubljeno.

In ne glede na to kako se bo končalo, TPB je naredil ogromno za svobodo izražanja, nekaj kar večina ljudi ki zdaj pljuva ne bo nikoli v življenju storila.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpustki po 20 dolarjev na skladbo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6422940 (19869) M.B.
»

Ponudniki interneta naj bi zaračunavali nadomestilo za spletno piratstvo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
18857093 (51891) Gregor P
»

Še ena francoska tožba Google zaradi skeniranja knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
8226404 (25013) kitaj
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915842 (11154) redo
»

IP naslov ni zadosten dokaz, da je oseba piratizirala?

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
325119 (3172) CyberPunk

Več podobnih tem