» »

ADSL- dva kompa

ADSL- dva kompa

Marabela ::

Vem da je blo to že pisano ampak mene malo drugače zanima:

mam soseda- zvi nad mano- kaj vse bi moral kupiti ene routerje pa nekj, če bi hotu še jest met adsl.

Rad bi pa tko mu, da tud k ma on ugasnjen računalnik, da bi lohk srfov, kok bi to kj okvirno me stal?

Mickey North ::

Rabiš en switch, kabel dovol dolg za do soseda in to je to...
Pol pa prklopš modem in oba compa na switch in se prjavš tko kokr on..
Undercover Lamer

Marabela ::

Kolk pa kj stane najcenejši switch? Meter kabla?

Mickey North ::

Switchi so od 15k naprej meter kabla je pa 600 sit
Undercover Lamer

Sokrates ::

Ni čisto enostavno sploh, če imaš različne sisteme.
V mojem primeru dva compa imata obadva XP ena mrežna 3Com druga D-Link 10/100 seveda 5-postni mini swich N/Way (ima 5 poston vendar peti post lahko preklopiš na Uplink)cena 16000 Sit nabavljen v BBang 2x 5 metrov cat5 kabla in priklopiš na ADSL modem, sedaj pa software. XP-ji nastavijo vse ampak zadeva ne dela, ker XP-ji ne instalirano Net-BEUI protokola ampak eno sranje in 100MB-na povezava ne deluje med računalnikoma. Je pa stvar rešljiva in to tako, kot je opisano na tejle strani.
http://www.tweakxp.com/tweakxp/display....
Potem, ko je to gor zadeva steče in nobenih problemov seveda samo še enable do določenih diskov in datotek in varnost...
P.S. sem malo preveč naložil..
LP vsem v mreži..:\

Gandalfar ::

switchi so sicer ql ampak ce te skrbi cena si lahko omislis tudi kaksen hub. Pri hitrosti adsla se ti ne bo poznalo. Za prenasanje datotek po lokalni mrezi bos pa malo dlje pocakal.

Sicer pa podvojena tema.

ADSL ?

Marabela ::

A je res kabel 800sit/meter??? To se men zdi fulll drago!
Jest bi ga rabu kšne 30m?? :))):D :O

tejo ::

Najboljša rešitev je da pokličeš v Melom in se pozanimaš. Številko pa poznaš.

Marabela ::

KAj pa okvirno-k to trgovino so že zaprl- kakšno ceno lahko pričakkujem? Ali je to tak kabel-kot ga imaš na modemu s telefonom?

ToniT ::

Meter UTP kabla Cat 5 je cca 60 SIT/meter (ali pa še manj).

Marabela ::

No potem me pride to: tist router 15.000+1800 Sit za kabel-18.000 Sit. Rabim še kaj a je to dovolj-da lahko srfam čist sam-brez da more on vklopit adsl?

ToniT ::

Če sta samo vidva na ADSL (dva računalnika), potem mora imeti on vklopljen ADSL modem in switch.

Marabela ::

Kaj pa če bi imel samo mrežno kartico do njega? Bi še vedno lahko surfal-seveda takrat ko bi mu adsl pržgan???

ToniT ::

Vezava zgleda približno tako:

Recimo, da je PC1 tvoj, PC2 pa sosedov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

Marabela ::

Kaj pa če bi imela samo mrežne kartice on dve in jaz eno? Da bi bila samo tako povezana-bi jaz lahko prek njega surfov???:\

ToniT ::

Tudi ti je možno. Sosed ima instaliran ICS in ti dostopaš do interneta preko njega. Takrat pa mora imeti on prižgan računalnik, če ti želiš dostopat do interneta.
Na levi strani je iskanje (psevdo). Tam boš našel vsaj deset threadov na to temo.

Marabela ::

Aha-sem mal pogledov:\ ... Prbližn vem za kaj se gre!

No- kolk dnarja bi to okvirn pšlo -rabm dve mrežne zame in za soseda pa ene 30m kabla- kolk bi blo toi kj OKVIRNO-10k, 20k? 5k????

ToniT ::

Mrežna - cca 2500 SIT/kom
Kabel - cca 60 SIT/m
Konektorji RJ45 - cca 200 SIT/kom - rabiš najmanj 4 (6)
Pa še mogoče HUB - cca 10000 SIT

Soni ::

Hub in dve mrežne kartice najboljša opcija,za kabel boš odštel max 5.000 sit,za hub 8.000 sit 10/100Preverjeno deluje.:)

Marabela ::

13.000 SIt-vse skupej-če ta hub vzamem? Kje pa je kj pocen to-mlacom-a ma u redu cene?:\

Marabela ::

A je takle switch dober:

SWITCH WE.COME MANUALNI 3X DB9WECSWIE102

stane okoli 2 jurja....:))

ToniT ::

Zdaj pa ne vem več, ali je to zaj....

Ta SWITCH WE.COME MANUALNI 3X DB9WECSWIE102 (switch (EN) - stikalo (SLO)) je za preklop med db9 konektorji (kabli).
Ti rabiš ethernet switch ali hub.

Marabela ::

Ej sori, ni zajebancija! Jest se samo mal še učim-ne zastopm se prov velik na to! Hvala drgač k mi pomagaš!
A mi še nekj poveš:

Kaj pa USB hub in navadn HUB - bi bil usb hub primeren, ker je kar cenejši od navadnga huba???

Marabela ::

ZDEJ sm klicov v rač. trgovino! Pa pravjoi da obstajata dve rešitvi: sofwtaareska in hardverska-softverska je samo z mrežnimi karticami in win98 SE al novejš. HARDWERSSKA pa samo z routerjem, ki stane okol 30k. A JE TO RES??? ZAKVA SE PA POJ HUBI RABJO ZA 8k???

McHusch ::

softwear resitev je ta, da je en racunalnik router in ma dve karte, eno za ADSL, drugo pa za mrezo. to da dela samo z Win98SE ter novejsimi NI RES! ti windowsi imajo podporo za to ze vgrajeno, lahko pa uporabljas tut Win95/98FE + softwearski router, a la WinRoute, ali pa Linux ce ces.

hardwarski router ti omgoca da ADSL priklopis na UpLink in lahko mas na internetu NAENKRAT xy masin, ki si delijo bandwith.

tretja varianta je pa hub, ustekas vse rac. v hub pa ADSL ter gres na internet kr s tisto SiOLovo saro. vendar je v tem primeru lahko na internetu NAENKRAT samo dva racunalnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

ToniT ::

Hub ali preklopnik se uporablja tudi za USB (iz enega dobiš 4 ali 8 (max do 27)..
Ti pa rabiš Ethernet HUB (switch).
Ostalo je pa povedal McHusch.

Marabela ::

EJ hvala vam za vse odogovre!

ToniT: Kolk pa stane ta ethernet hub? SOny prav da 8000 Sit-samo kje???

ToniT ::

Poglej na to stran.

Marabela ::

Ej sem pogledov:
Ethe. PLANET HUB 8 portni 10MB/s Mini HUB 8xRJ45+1xBNC konektor, EH-800A
Je ta dober za mojo težavo?

A MAJO KLE tud te kable k jih rabm?
UTP BICC kabel U 4*2 Cat.5e Millenium C5eU -je to dober kabel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marabela ()

Marabela ::

ToniT: Ethe. PLANET HUB 8 portni 10MB/s Mini HUB 8xRJ(stane 8tisoč)

Bi ta port deloval tako, da bi dva računalnika surfala na adsl neodvisno od drugega?

ToniT ::

Bi!
Ampak samo dva naenkrat na ta način.
Siol dovoli samo dva računalnika priklopljena na ADSL naenkrat.

pivmik ::

he, he...

Jaz imam ADSL, ki si ga delim s sosedom :)

Kabel imam speljan čez okno v spodnje nadstropje k njemu :)


Kako imam narejeno:
[ADSL MODEM]
         |
[ HUBSWITCH ]
    |          |
    |          |
[MOJPC]   |
                |
                 |
      [SOSEDOV-PC]

Kabel iz modema gre direkt v HUB(UPLINK). Iz HUBA gredo dva kabla eden v MOJ PC drugi pa skozi okno k SOSEDU.
Pri tem moraš pazit da je port 1(luknja levo od uplinka) prost.

Oba sva lahko istočasno na internetu ali samo eden, ne glede ali ima kdo ugasnjen ali prižgan računalnik.
Vsak ima SVOJ IP.
Vse dela ko šuš.

PRIPOROČAM

Tako plačujem samo 4000SiT na mesec :)

aja, iz HUBa v računalnik rabiš posebne kable, ne navadnih UTP.
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

ToniT ::

Kake posebne kable? To sploh ni res.

pivmik ::

navaden UTP kabel za navadno mrežo NE DELUJE.

Kabli morejo imet drugačno vezavo, več žil imajo.
LP, Gregor GRE^

ToniT ::

Oprosti PicNik, ampak zdaj govoriš bedarije.

UTP (Unshielded Twisted Pairs) kabel ima osem žil (štiri parice) in to vsak.

Vezavi sta po standardu dve (zamenjani sta oranžna in zelena parica), sicer je vseeno, katero uporabljaš, edino pomembno je to, da je na obeh straneh enako zvezano.
To govorim za straight kabel.

Marabela ::

Eth. kabel UTP TRDI CAT-5 (cena za 1m) -98 SIt

Sej tale kabel je pravi dost tistih žil, živcev...za adsl-mrežne ipd....???

Rabim pa samo tak kabel, ane? Za povezavo mrežne z hubom in druge mrežne z hubom!??

Dalmatinc ::

USE MI JE JASN KAKO POSTAVIŠ ITD...... NI MI PA JASN A POTEM TUDI LAN DELUJE? - verzja z switchem

Matek ::

Itak, sej to v bistvu ti najprej postaviš mrežo z switchem, kot da ne bi rabil neta, in pol všaltaš še tisti kabel iz adsl modema v switch pa konc.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Dalmatinc ::

Huh, cool

Kaboom ::

zdaj bom pa še jaz pristavil lonček znanja... kolega ima adsl in bom isto povezal se k njemu... razdalja je med 50m in 100m odvisno kolko bojo stene sodelovale...
1.)če vzamem HUB bo dovolj, ali je za tako razdaljo boljše SWITCH ?
2.)na koncu morajo biti prilkjučeni tri računalniki, olajševalna okoliščina je da bo en vedno na internetu... torej če speljem iz HUBa/SWITCHa en kabel v njegov računalnik in drugega v računalnik ki je on 24/7 - 1minuta;( pa na tem naredim linux server za internet pa iz tega računalnika z drugo omrežno na svojega potem ni problema ?
3.)če sta moj računalnik in kolegov računalnik mrežno ločena zaradi tretjega računalnika ki ima dve omrežni, potem ne morem dostopat direktno do njega po mreži on obratno?
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Gandalfar ::

bom poskusil odgovorit tisto kar vem malo si zmedeno vprasal oz. nisem preprican ce sem te cisto dobro razumel

1) poglej si ethernet clanek

2) Ok probimo tkole:

imas dve moznosti

a)
Adsl gre v tvoj streznik. V eno mrezno kartico. Tam filtriras ves promet in postavis NAT (ICS). Nakar gre naslednji kabel v hub. Vsi ostali rac. se ti povezujejo v hub.

b)
Adsl prikljucis direktno v hub. Nakar je dovolj da imas eno mrezno v strezniku. Vse rac. (vkljucno z streznikom) vezes na hub. Ponovno postavis NAT.


Naceloma je a) boljsa in pravilnejsa resitev saj tako filtriras celoten internet traffic in nic ne pride direktno na tvoj hub - gledano iz varnostnega vidika. Ceprav nisem preprican kako veliki nevarnosti se izpostavljas. (siol helpdesk pravi da nikakrsni)

resitev b) pa je bolj prakticna za domace omrezje saj lahko kadarkoli pozenes pppoe odjemalca ce ti recimo pade linux server dol (hw tezave recimo)

3) upam da sem z 2) ze razlozil 3) lahko pa se enkrat probam

Lahko dostopas. Samo mrezo si moras pravilno skonfigurirati

(tako bi bila po tvojem shema tvojega omrezja)

Rac1-Mrezna1 <--> Mrezna2-Rac2-Mrezna3 <--> Mrezna4-Rac3

Rac1 lahko dostopa do Rac3 ce bos pravilno nastavil route na rac2.

Kaboom ::

jup takšen stil potrebujem zato ker bosta rac2 in rac3 pri meni. rac1 pa je od kolega in najbližje adsl modemu...

ADSL Modem <--> SWITCH <------------------+
OO O O O O O O O O O O O O O O O O O O V
Rac3-Mrezna4<-->Mrezna2-Rac2-Mrezna3<--->Rac1-Mrezna1

in kako bom vedel pravilno nastavit route na drugem racunalniku? bom poskušal ali obstajajo navodila bolj easy?
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

lejko ::

Bom se jaz povedov iz svojih izkušenj,ki jih tut trenutno prakticiram.Mam 2 Pc ,switcher ,2 mrežni in vse skupaj na 100 m straight kablu in dela brez problema.Na obeh masinah mam win xp, in dela ADSL in Lokalna povezava BP.Za vse skup sm dal pa cca 30.000 sit v TECH TRADE-u .

Gandalfar ::

Kaboom: glede na to da bi se rad z linuxom igral bos dobil howtoje, kjer je vse lepo razlozeno


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

trije računalniki v ADSL omrežju in packetloss !!! Pomoč prosim!

Oddelek: Omrežja in internet
151775 (1591) Matek
»

Od razcepnika do ADSL modema

Oddelek: Pomoč in nasveti
201965 (1721) danielka84
»

ADSL + 3 rac v omrezju, kako ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
402393 (1864) klemen338
»

UTP-kabel

Oddelek: Kaj kupiti
121605 (1372) PaJo
»

Povezava dveh rač prek ADSL - HUB vs. Switcher

Oddelek: Omrežja in internet
61873 (1686) ali3n

Več podobnih tem