» »

Prvi šolski (ali školski?) dan

Prvi šolski (ali školski?) dan

ta_ki_tke ::

Citat iz Dnevnika ob 19.00 na TV SLO 1. sept. 2009:
Več kot 21000 slovenskih osnovnošolcev je danes postalo dijakov in že preizkušeni srednješolci so jim pripravili tradicionalno dobrodošlico, ki se je bodo tako imenovani fazani verjetno še dolgo spominjali.

Ne bi se spuščal v razpravo o tem, od kdaj je primitivno zasmehovanje novincev (vzorec je sledil v nekaj naslednjih kadrih) na slovenskih srednjih šolah tradicionalno, vprašanje je, kako je mogoče na slovenski nacionalni televiziji za novinca uporabiti izraz fazan, kar ni seveda nič drugega kot srbizem, ki se je avtorju prispevka očitno priljubil v nekdanji kovačnici bratstva in edinstva. Resda je punce v prispevku nekdo porisal z besedo 'fazan', vendar to ni opravičilo za novinarja. Ustrezna beseda bi bila zelenec, tako ali tako pa o se novincih v srednji šoli ne govori, izraz postane aktualen šele pri preskoku na univerzo, ko dijaki postanejo bruci.
Morda pa moramo gledalci to požreti in biti še hvaležni, da nam niso postregli z gušteri, kar je sinonim za fazana, ampak na kakšni drugi nacionalki?

M-XXXX ::

tako imenovani fazani

Po mojem mnenju je beseda uporabljana čisto pravilno...

bluefish ::

Ustrezna beseda bi bila zelenec
Ampak fazan je že dolgo uporabljana beseda in neka nova le prinese zmedo.
Poleg tega je v samem sestavku zraven še "tako imenovani".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

biokill ::

itak da se reče fazan, pri nas jim še koruzo mečemo.....če bi se imenovali zelenci bi jim zelenjavo?

uglavnem brezvezna tema..

Tilen ::

Fazaniranje :



Koruza in še več koruze :







413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

steev ::

Tole je pri Kranjski gimnaziji?
Edit: Za prvo sliko. Pa vidim da je - foto.ksk.si ...
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

SomethingEls ::

itak da se reče fazan, pri nas jim še koruzo mečemo.....če bi se imenovali zelenci bi jim zelenjavo?

uglavnem brezvezna tema..



S tem se je za hvalt ja.

Steinkauz ::

Krst je neki najbolj butastega ever. Tut ko sm bil 2.+ letnik nism nikol jebal, niti na krste hodu, k je to res čista bedarija.

Trupl0 ::

krst fazanov je bil zame ( še v srednji šoli ) zanimiv izključno zaradi fazank ;) ... nov material na šoli hehe ...

@avtorju teme
Danes lahko postane "spletni novinar" skoraj vsak...poglej si vest.si in podobne... Mislim, da takih novic v tiskani različici ne boš videl ;)
If you are going through Hell, keep going !

Meizu ::

Ljudje to je tradicija, tako je že leta in tako bo tudi ostalo. Ravno tako kot taborniki krstijo "zelence" ko odidejo na prvo taborenje.

Tradicija.

bluefish ::

Dejansko je ta "tradicija" postala kar nekaj in na mnogih šolah se prav tekmuje, kdo bo pripravil bolj bedno "prireditev".
V prvem letniku sem doživel še kolikor toliko normalen krst, nato pa se je skozi naslednja leta samo še slabšalo. No, na srečo je faks bolj civilizirana ustanova.

imagodei ::

> "kako je mogoče na slovenski nacionalni televiziji za novinca uporabiti izraz fazan, kar ni seveda nič drugega kot srbizem,"

Kaj pa je tebi? Srbizem?

SSKJ:
fazán -a m (ȃ) velika ptica s pisanim perjem in dolgim repom: lov na fazane
- Hoc est qui sumus -

Matek ::

Ne bi se spuščal v razpravo o tem, od kdaj je primitivno zasmehovanje novincev (vzorec je sledil v nekaj naslednjih kadrih) na slovenskih srednjih šolah tradicionalno, vprašanje je, kako je mogoče na slovenski nacionalni televiziji za novinca uporabiti izraz fazan, kar ni seveda nič drugega kot srbizem, ki se je avtorju prispevka očitno priljubil v nekdanji kovačnici bratstva in edinstva. Resda je punce v prispevku nekdo porisal z besedo 'fazan', vendar to ni opravičilo za novinarja. Ustrezna beseda bi bila zelenec, tako ali tako pa o se novincih v srednji šoli ne govori, izraz postane aktualen šele pri preskoku na univerzo, ko dijaki postanejo bruci.
Če sam nimaš izkušenj s tem, še ne pomeni, da si avtoriteta na področju in da je tvoja stopnja seznanjenosti z neko zadevo enaka dejstvom.

Po kakšni logiki je beseda fazan srbizem, mi nikakor ni jasno. V SSKJ-ju je povsem normalno zabeležena, pomeni pa vrsto ptiča, kar je tudi skladno z uporabo med srednješolci (koruza, oponašanje ptičev). Izraz je po mojih izkušnjah za novince v srednji šoli prav tako pogost kot bruc, tako da me nikakor ne čudi, da ga je avtor uporabil.

To, da se o novincih v srednji šoli ne govori, si se prav tako samovoljno odločil. Na naših koncih vsi poznamo iniciacijske obrede ob vstopu v srednjo šolo (ene bolj, druge manj grobe in podprte s strani šole), prav tako se spominjam, da sem bil ob koncu gimnazije na okrogli mizi v šolskem muzeju v Ljubljani, kjer so dijaki z vseh koncev Slovenije debatirali o tem pojavu in v takšni ali drugačni obliki so ga vsi doživeli ali vsaj slišali zanj. Miza je bila organizirana ob izidu knjige z isto tematiko (iniciacijski obredi v srednji šoli) - glede na tvoje izjave je šlo izgleda za fikcijo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Utk ::

Haha, fazana bi nadomestil z zelencem, in potem ostalim očitaš neizobraženost. Get a life.

tony1 ::

Avtorju teme: motiš se...

ZaOstali ::

Če bo mene kdo drugo leto hotel krstiti, mu porinem nož v hrbet pred vsemi.

TekO ::

Tudi meni se ne zdi s fazanom nič narobe. Pač izraz za dijaka, ki gre v prvi letnik. Sploh pa je novinar uporabil besedno zvezo "tako imenovani"..
Zakaj ti je pa potem bruc ok? ...Meni se namreč zdi čisto enako, nič žaljivega.

FixxeD, res je, da se krutost "fazaniranja" razlikuje od šole do šole.. ampak pri nas je krst potekal tako, da če si se vživel v vlogo, ki so ti jo zadali..si lahko izpadel prav kul..le jemat moraš to kot zajebancijo in se te cela šola že takoj zapomne kot zajebanta=)..(beri: picke padejo na to;)

ps avtorju: kakšne težave si moral imeti potem že v prvem razredu OŠ, ko so te klicali "pru čru" :D
Ideas are bulletproof.

fosil ::

Ljudje to je tradicija, tako je že leta in tako bo tudi ostalo. Ravno tako kot taborniki krstijo "zelence" ko odidejo na prvo taborenje.

To ni nobena tradicija. 15 let nazaj tega ni bilo.

To se je razpaslo šele v zadnjih letih in je še ena neumnost uvožena iz amerike.
Tako je!

kixs ::

Ljudje to je tradicija, tako je že leta in tako bo tudi ostalo. Ravno tako kot taborniki krstijo "zelence" ko odidejo na prvo taborenje.

To ni nobena tradicija. 15 let nazaj tega ni bilo.

To se je razpaslo šele v zadnjih letih in je še ena neumnost uvožena iz amerike.


+1

Utk ::

Aha, zdaj je že iz Amerike, ne samo Srbije.
Morda 15 let nazaj tega ni blo po šolah, je pa bilo na poti v šolo. Na busih, vlakih itd. Še dosti bolj kruto. Kaj ni boljše, da se to uradno naredi pred šolo, kjer ne more bit nič tako strašnega, kot nekje na samem, kjer pa res lahko kdo še eno uro visi na kakšni kljuki. Ne govorim iz lastnih izkušenj, se je pa to dogajalo :) če se ne še.
Da ne govorimo o dijaških in študentskih domovih, kjer je marsikdo našel svoje pohištvo nekje za blokom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ZaOstali ::

Aha, zdaj je že iz Amerike, ne samo Srbije.
Morda 15 let nazaj tega ni blo po šolah, je pa bilo na poti v šolo. Na busih, vlakih itd. Še dosti bolj kruto. Kaj ni boljše, da se to uradno naredi pred šolo, kjer ne more bit nič tako strašnega, kot nekje na samem, kjer pa res lahko kdo še eno uro visi na kakšni kljuki. Ne govorim iz lastnih izkušenj, se je pa to dogajalo :) če se ne še.
Da ne govorimo o dijaških in študentskih domovih, kjer je marsikdo našel svoje pohištvo nekje za blokom.

10(najmanj) let nazaj so že meli na OŠ predajo ključa (isto sranje, drugo ime, isti namen).
Je boljše, če je uradno, ni pa boljše, če potem ni nadzorovano

ta_ki_tke ::

Po kakšni logiki je beseda fazan srbizem, mi nikakor ni jasno. V SSKJ-ju je povsem normalno zabeležena, pomeni pa vrsto ptiča, kar je tudi skladno z uporabo med srednješolci (koruza, oponašanje ptičev).

Aha, zdaj mi je šele potegnilo. Res posrečeno, saj je splošno znano, da dijaki prvih letnikov jedo koruzo in oponašajo ptiče!
Tistim, ki navajajo SSKJ, kje pa je tam kakšna referenca za takšno rabo besede fazan? Ni je, ker raba ni slovenska, pač pa je srbska, saj tam uporabljajo ta izraz, zato je to srbizem, naj bo beseda slovenska ali ne.
Kar zadeva tradicijo takih neumnosti, pa ima fosil popolnoma prav. Edina srednja šola, ki je imela v Sloveniji krst novincev ali iniciacijski obred ali kakor bi temu že radi rekli, je bila Srednja pomorska šola v Piranu, pa še to bolj kot turistično prireditev.

Pyr0Beast ::

Živa bedarija in povzročanje škode.

Predaja ključa, ok. Mogoče sprejem med starejše tudi brez problema. Obmetavanje z koruzo in pitje slane vode je pa imo barbarizem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Utk ::

Takoj zaposlit po 5 slovenistov, 8 slavistov, 3 sociologe, 12 pedagogov in 7 psihologov da raziščejo od kje izhaja ta beseda in obred, 22 članska strokovna komisija njihovih kolegov bo na podlagi rezultatov napisala 3 zakone in 8 podzakonskih aktov, potem se bo pa zaposlilo 37 inšpektorjev in 5 nadzornikov, da se ti obredi preprečijo, tako, demokratično.

PaX_MaN ::

Predaja ključa, ok.

Predaja ključa je (bila?) za vstop iz sedmega v osmi (osmega v deveti?) razred...

Meizu ::

Ljudje to je tradicija, tako je že leta in tako bo tudi ostalo. Ravno tako kot taborniki krstijo "zelence" ko odidejo na prvo taborenje.

To ni nobena tradicija. 15 let nazaj tega ni bilo.

To se je razpaslo šele v zadnjih letih in je še ena neumnost uvožena iz amerike.


Ah daj. Sem šel zdaj očeta vprašat za hec, je rekel, da so imeli kakšnih 30, 35 let nazaj podobne fore. Isto je blo fazanjenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

ta_ki_tke ::

Tudi predaja ključa v osemletki je posnemanje, tradicija velja le za zadnji letnik gimnazije. Ključ je simbol za ključ do modrosti, do te pa osnovnošolcem še nekaj manjka. Prve so obred začele posnemati poklicne šole, predaja ključa v osnovni šoli pa je po mojem kvečjemu dobro polnoletna.

imagodei ::

fosil> "To ni nobena tradicija. 15 let nazaj tega ni bilo.
To se je razpaslo šele v zadnjih letih in je še ena neumnost uvožena iz amerike."


Ne bo držalo. Novost je organizirano "fazaniranje", ker so šole povlekle pametno potezo: starejši dijaki si dajo malo duška, vse skupaj pa je v mejah normale, brez poniževanj.

Cca 15 let nazaj sem bil pa jaz fazan (ufff, a je res že tolk časa 8-O) in točno vem, da smo imeli fazaniranje. Eni smo se mu bolj ali manj izognili, drugi so bili pa žive gobe za brisanje table. Sošolec je z vžigalicami moral premeriti cel avtobus med vožnjo domov - to je storil šele po tem, ko je dobil dve okoli ušes, ker se je sprva uprl. Nekaj primerkov je moralo jesti surovo koruzo, drugi so se mastili s surovim krompirjem. Nekdo iz paralelke si je moral privoščit kredo. Nekaj je bilo javnih nastopov, kjer so nastopajoči novinci morali čimbolj doživeto oponašati živali.

Sledečega pa nisem videl, vem pa iz zelo zanesljivega vira: na Gradbeni šoli v Kranju so enega fazana prislili v blowjob.

Brat je še nekaj let starejši, SŠ je zaključil 90 ali 91. Če on začne govorit zgodbice, te šele stisne pri srcu, kaj so takrat počeli fazanom.
- Hoc est qui sumus -

Matek ::

Aha, zdaj mi je šele potegnilo. Res posrečeno, saj je splošno znano, da dijaki prvih letnikov jedo koruzo in oponašajo ptiče!
;(( Aha, torej v Srbiji dijaki prvih letnikov to počnejo? Saj veš, kaj sem hotel povedati.

Tistim, ki navajajo SSKJ, kje pa je tam kakšna referenca za takšno rabo besede fazan? Ni je, ker raba ni slovenska, pač pa je srbska, saj tam uporabljajo ta izraz, zato je to srbizem, naj bo beseda slovenska ali ne.
Po tej logiki lahko torej zaključimo:

1. Beseda Scheisse v nemščini poleg osnovnega pomena pomeni tudi v splošnem slabo stvar/situacijo.
2. Beseda drek v slovenščini dobi ta isti prenesen pomen.
3. Beseda drek je germanizem.

Kar zadeva tradicijo takih neumnosti, pa ima fosil popolnoma prav. Edina srednja šola, ki je imela v Sloveniji krst novincev ali iniciacijski obred ali kakor bi temu že radi rekli, je bila Srednja pomorska šola v Piranu, pa še to bolj kot turistično prireditev.
Ti je že imagodei razložil, sam lahko le še potrdim - očeta so v prvem letniku na vlaku tudi hranili s koruzo, pa gre že proti petdesetemu. Pač ne poznaš obredov ali pa niso prisotni na tvojem ožjem geografskem področju.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

T-h-o-r ::

Živa bedarija in povzročanje škode.

Predaja ključa, ok. Mogoče sprejem med starejše tudi brez problema. Obmetavanje z koruzo in pitje slane vode je pa imo barbarizem.


res me zanima, kje še to počnejo?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Matek ::

No, saj obred kot tak je vsekakor neandertalcev vreden, ampak če se šole vključijo v celotno zadevo, je to zelo dober damage control, kot je nekdo že napisal malo višje. Včasih so folk obešali za noge skozi okno od vlaka med vožnjo skozi tunel, jih silili, da so jedli ogorke, jim zabadali bucike v roke in noge, itd. Popolnoma prepovedati zadeve zna biti problematično, ker ne moreš slediti vsem dijakom prvega letnika naokrog in jih 24 ur dnevno varovati, nasilneži se bodo nanje spravili ravno v razmerah, ko vedo, da so v prednosti in da novincu noben ne more pomagati.

Če pa vzame šola stvar pod svoje okrilje in poskrbi, da je vse skupaj brez trajnih posledic, bolj šaljivo kot pa nasilno ter pod nadzorom profesorjev, pa je volk sit in koza cela.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Ice-Heki ::

Joj, Tilen od kje ti 2. slika? To je namreč naša šola -slika je pomoje od lanskega leta. Mi daš naslov?

Pyr0Beast ::

Vprašanje če bi v 4h generacijah izkoreninil ta problem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Fazaniranje" prvih letnikov SŠ (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
628115240 (81657) Mehmed
»

Predlogi za krst prvega letnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7114612 (12858) Ramon dekers
»

Ukori in izključitev

Oddelek: Šola
142272 (1691) veverrca
»

Krščeni (ne samo za kristjane :)) ?!.

Oddelek: Loža
211653 (1212) Dr_M
»

POČITNICE...še ene ki se prehitro končujejo.. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
574721 (4051) gappee

Več podobnih tem