» »

Razvijanje digitalnih fotografij ???

Razvijanje digitalnih fotografij ???

White ::

Pred kratkim sem kupil sony-jev digitalni fotoaparat DSC P71 in naredil nekaj slikc v formatu 1600x1200. Od teh slik sem jih ene par poslal v digitalni studio (DIGILAB).

Prejel sem razvite slike velikosti 15x10 cm, kvaliteta je o.k. , problem pa je da so vse slike povečane (oz pomanjšane) na razmerje 3 : 2 kar je v praksi pomenilo da je imel ves folk na slikah ODREZANE GLAVE (manjkalo je ca pol cm zgoraj in spodaj ter ca 1cm slike na levi in desni strani).

V studiju so mi povedali, da je to povsem normalno, lahko pa mi naredijo slike, ki bodo CELE imele pa bodo 1 cm belega roba na vsaki strani (0,5 pa zgoraj in spodaj)

Zanimajo me vaše izkušnje z razvijalci ter a mogoče kdo ve za kak studijo ki teh problemov nima?
  • premaknil: perci ()

Highlag ::

Ja kot so dejali v studiju.
Razmerje stranic pri digitalni fotografiji in enak razmerju stranic papirja.

Če ti sprintajo celo sliko na papir 15x10 bi moral imeti cca 1mm roba levo in desno, če bi bila slika zgoraj in spodaj do roba.

Sploh bi pa mislim lahko oni tisti rob odrezali.

Kolega je nesel CD v foto, ki je v Mercator-centru. In je dobil slike kot bi bile slikane na film. Brez robov brez odrezanih glav. Pa še slike so bile posnete v bistveno nižji resoluciji kot tvoje.

dexter_II ::

isto tukaj-foto *GM* na sliki 10x15 je manj vsebine

izracuni
1600x1200 ----15x11.24cm pri 271dpi
ali ------10x13.33cm pri 304dpi

resamplat >:D

torej ce ti bodo naredili slike bodo to 15x11.24cm ali pac xfaktor,samo mislim da bi za obrezovanje slik racunali oz. ce kdo ve kako te avtomatski stroji delajo,a stancajo a majo ze privzete mere

kje je najcenejs za razvijat digitalne slike any idea:D ? a je ze povsod isto?

Navodila foto-tone:)
V primeru, da fotografirate z digitalnim fotoaparatom, se dimenzije dobljenih posnetkov ne ujemajo z dimenzijami standardnih formatov fotografij. Priporočamo, da sami določite izrez in slike obrežete na spodaj navedene mere.
Standardni formati Točne dimenzije v cm
9x13 8,9x12,7
10x15 10,2x15,2
13x18 12,7x17,8
15x21 15,2x22
20x25 20,3x25,4
20x30 20,3x30
25x18 25,4x18
25x30 25,4x30,5
25x38 25,4x38

Zgodovina sprememb…

alien-w ::

Jest sm zadnc po mailu poslal v centralni studio od Foto Tivoli, pa sem dubu super slike ven. Nic odrezano in nic ni manjkalo.

Misak ::

Highlag: verjetno sem bil jest tisti, ki jih je delal:D
Sicer pa je samo Kodak znan po tem, da pri digitalnih fotoaparatih ima enako razmerje kot je na 35mm filmu - to je 2:3, medtem ko ostale tvrdke vstrajajo pri formatu 3:4, čeprav ne vem zakaj.
Se pravi če hočte met vse na sliki, priporočam da ne slikate tako, da boste imeli ob robovih glave ali česarkoli pomembnega. Bog ne daj, da bi imeli kaj pomembnega na sliki nob zgornjem robu in spodnjem hkrati.
Za izrez je pa res tako:
Če hočte dat delat sami sliko naredite izrez (ce ne ga bomo mi/oni) sledeče:
Za 10x15 fotko je izrez 6*4 inche oz. 15,24cm*10,16cm
za 13x18 fotko je izrez 7*5incov oz. 17,8*12,7cm



(`\'ˇ.¸(`\'ˇ.¸ ~ ¸.ˇ\'´)¸.ˇ\'´)
´ˇ.¸SloCartoon.net¸.ˇ`
(¸.ˇ\'´(¸.ˇ\'´ ~ `\'ˇ.¸)`\'ˇ.¸)

attackiko ::

A lahko vprašam kako se razvijenje primerja s kakšnim 50 jurjev vrednim tiskalnikom po kvaliteti? Se dost prhran pr denarju če neseš tiskat?

Highlag ::

Misak
Možno!

:D

Glede formata: 3:4 uporabljajo monitorji in TV-ji
In zato so verjetno tudi digitalni fotoaparati takšni?

Misak ::

attackiko: tko bi reku...
Razlika med tidkanjem doma in na eni masini v fotostudiu je velika. Tud odvisn od formata.
Recimo ce doma iams tiskalnik (ni vazn akksen), kupis foto papir (ki je zelo drag!) in sprintas sliko velikosti 9x13 ne o take velike razlike..no bo...ampak ne tok drasticne...
Pri 10x15 pa se pozna ze kar velika razlika. Poleg tega mas v fotostudiu opcijo sijaj/mat varijanto, ce pa kupis papir, moras avtomaticno kupit ali sijaj(glossy,ultra glossy, satin) ali matt papir.
Pri 13x18 slikah se ta razlika se najvec opazi...Pazit moras tudi da imas kvaliteto slike primerno pritanju 13x18 v fotostudiju...
Tko na kratko..Ce vprasas ali se ti spalca doma printat zadeve, je moj odgovor Ne.
Prvic: velik $ mors vlozit v papir/kartuso
Drugic: Slika 10x15 digitalna stane samo 80sit!
Tretjic: razlika je dejansko velika.
Cetrtic: kakovost je mnogo boljsa kot na domacem tiskalniku:)
(`\'ˇ.¸(`\'ˇ.¸ ~ ¸.ˇ\'´)¸.ˇ\'´)
´ˇ.¸SloCartoon.net¸.ˇ`
(¸.ˇ\'´(¸.ˇ\'´ ~ `\'ˇ.¸)`\'ˇ.¸)

jerry2000 ::

Jaz sem tudi prišel iz dopusta in imam 110 slik za narediti iz digitalca 4Mb, torej ima 2276 X 1768 oz. tam nekje (ne vem zdajle na pamet).

Zanima me za 15 X 10 cm slike, kakšen zapis moram dati oz. koliko pixelnov po širini in višini, da ne bo nič odrezano.

Moram torej cropati vse slike?

Kam naj jih torej dam razviti? Prej bi želel dati ene par slik, ker če jih gledam na zaslonu monitorja, so vse malo pretemne, kakšne bodo potem na sliki? Na LCD-ju od fotoaparata je svetlost ustrezna. Zdaj pa ne vem, ali jih moram tudi svetliti ali ne.

Pozdrav

Jerry

AlienGT ::

Misak: kje je cena 80 SIT za 10x15 digitalno fotko?

Do zdaj sem namreč vedno plačeval okoli 150-160 SIT če se ne motim.

iration ::

jest sem nesel razvit v Interšpar na Viču v Kodak Express in mi je zelo prijazna punca pokazala kako bodo zgledale razvite. kot default majo naštiman tako, da ti poreže spodn in zgorn konc (!!!) samo pol sem reku da to pa ne in je pol rekla da pol bo pa na 'cut' način in da ne bo nič odrezano. sm reku ok in sm dobu čez eno uro super fotke.
Jerry, ti nič ne skrb. za začetek nes razvit tri fotke pa boš vidu. po moje da ti razvijejo večino popularnih formatov (jpg,tiff,bmp,crw,...). aja, pa jest nič ne favoriziram te štacune, neste kamor čte. po moje majo pr vseh prbližn iste mašine.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

iration ::

pr kodaku je cena 80 sit za v enem dnevu, v eni uri je pa 90.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

bastadu ::

Rizmal v Celju ma 10×15 za 75SITov...

Bane_ ::

U tržiču v foto čebron stanejo slike iz digitalca tolko kot navadne iz navadnga filma! to je 79 sit(10x15) nardila mi je pa 127 slik v 20 min!

Na digitalcu dsc p71 mas tud funkcijo k lohk slikas slike v formatu 3:2!
Pa da ga izradim sa čekičem za intel pa se to ne pomaga!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bane_ ()

City ::

Tudi jaz nosim digitalne slike razvijat v Tržič k Čebronu ker se mi zdi da je trenutno najboljši pri nas v tem početju. Drugače pa on razvija slike iz digitalnega fotoaparata z razliko od ostalih, tako da najprej naredi negativ slike zelo podoben navadnemu filmu in potem šele razvija slike in s tem ohrani kvaliteto slike tudi pri večjih formatih.
Kar se pa tiče razvijanje slik v studijih kjer uporabljajo tako imenovani print slike (postopek podoben kopirnemu stroju) je pa sranje. rajši printam doma na svojem epsonu photo je kvaliteta enaka.

Intl ::

Odpres Photo Shop, nastavis velikost (10 x 15 cm), nastaviš barve (RGB), resolucijo (max -> 300 dpi.) ter sejvas v *.bmp

Lucifix ::

A kdo ve kok kej stanejo kakšni kvalitetni printerji za printanje digitalnih fotografij? Pa kok je kej cena lista za printat? Ker mam jst doma tut en dobr digitalc pa ne vem a se mi bol splača kupit printer al pa kr drugam razvit.

bastadu ::

Večje količine se ti sigurno ne splača doma razvijat oz. printat (ker je počasno, drag foto papir, morš jih še obrezat, drage kartuše...). Za majhne količine se ti pa ne splača takšnega printerja kupovat, ker tudi niso ravno poceni. Ne vem no, jaz jih raje nesem razvit...

Tigorsami ::

V Foto Grad nasproti železniške delajo slike tudi v velikosti 11x15 za 90 SIT. Kvaliteta slik pa je boljša kot pri Mediatradeu - Kodak.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotografije : 1 M ali 3M oz. več

Oddelek: Zvok in slika
91240 (1031) eric_cartman
»

Razvijanje digitalnih fotografij

Oddelek: Kaj kupiti
204934 (4419) Mr_Globus
»

Kje razvijate fotke?

Oddelek: Zvok in slika
142560 (2207) Pyr0Beast
»

Obdelava digitalnih fotografij

Oddelek: Zvok in slika
203786 (3603) Matev
»

Odločitev med 2 in 3Mpixli

Oddelek: Kaj kupiti
212111 (1637) R33D3M33R

Več podobnih tem