» »

Mreža v Linux sistemu

Mreža v Linux sistemu

MasterMind ::

Oba računalnika imata dve mrežni kartici. Ena je za internet in druga je za mrežo. na 1. računalniku je Windows XP in na 2. je pa Linux Red Hat 7.3. Na obeh sem omogočil internet povezavo, mreže pa še ne. Zanima me, kako naj omogočim še mrežo med obema računalnikoma.

Hvala, Mastermind

Gapi ::

man ifconfig ali man netconfig

MasterMind ::

Zgleda d Linux ni zame. Ker ne znam konfigurerat. Ni bl lahkega postopka?

JLP ::

Kle si mal poglej za seznam dokumentacije: Online Resources for Red Hat Linux 7.3. Maš ene par odličnih in dost podrobnih navodil. Če maš Documentation CD so pa ta navodila tud tm gor, sam na strani so mogoče že kej updejtana. Pa ne obupat tko na hit. Mal se bo treba navadt pa kej novga naučit. Samo od sebe nč ne pride.
Live long and prosper!

suse80 ::

če hočeš, da mreža dela:

1.Na obeh računalnikih moraš imeti datoteko hosts.
V linuxu jo najdeš v direktoriju /etc.

Takole izgleda:(samo primer za dva PC), na obeh compih enako!
(recimo da je pcjema ime windows in linux, domeno pa imaš domena.si)

# IP number name+domain name short name
127.0.0.1 localhost
192.68.0.1 linux.domena.si linux
192.168.0.2 windows.domena.si windows

Obema računalnikoma moraš seveda že prej določiti IP številke in masko podomrežja npr. 255.255.255.0.
Vse to storiš že pri nastavitvah omrežne kartice oz. mislim da je pri redhatu to možno s programom Linuxconf.
Tudi domeno seveda moraš določiti, ker je to del tvoje omrežne identifikacije.
Seveda določiš tudi skupino, pa ne izbrat imena workgroup ali mygroup, ker boš potem v isti skupini s kakimi 100 milijoni ljudi.
V windowsih vse to nastaviš pri konfiguraciji TCP/IP protokola za tvojo kartico.

V datoteki /etc/hosts.allow določiš IP naslove, ki jim želiš dovoliti dostop do tvojega PC. V sami datoteki so komentarji, kako to storiš.
Enako velja za datoteko /etc/hosts/deny, kjer določiš IP številke računalnikov, ki jim ne dovoliš dostopa.

Še enkrat naj omenim, da lahko vse skupaj nastaviš naenkrat s programom Linuxconf.

Ko je vse zgoraj omenjeno nastavljeno enako na obeh PC, poskušaš z ukazom PING ( V windows in v Linux deluje enako!!).
npr. ping ukaz, ki ga izvedeš na windows računalniku, tida tak rezultat (ali podoben):
C:\WINDOWS>ping 192.168.0.1

Pinganje 192.168.0.1 z 32 B podatkov:

Odgovor od 192.168.0.1: bajtov=32 čas=2ms TTL=64
Odgovor od 192.168.0.1: bajtov=32 čas=1ms TTL=64
Odgovor od 192.168.0.1: bajtov=32 čas=2ms TTL=64
Odgovor od 192.168.0.1: bajtov=32 čas=1ms TTL=64

Ping statistika za 192.168.0.1:
Paketov: Poslanih = 4, Prejetih = 4, Izgubljenih = 0 (0% izguba),
Poprečni čas v milisekundah:
Minimum = 1ms, Maksimum = 2ms, Poprečje = 1ms

To moraš dobiti, če imaš v redu skonfigurirano mrežo. Poskusi isto še na Linux mašini.

Kot vidiš, trivialnega načina konfiguracije mreže ni.
To kar piše zgoraj je le osnova, da usposobiš telnet in ftp povezavo.
Seveda moraš nastaviti še "Shared directories" na obeh strojih.



Iz lastnih izkušenj ti povem, da je najbolje instalirati paket Samba, s katerim boš lahko brez problema delal z vsemi datotekami na obeh PC enako brez konzole in ukazov.
Tam boš moral nastaviti še datoteko samba.conf, ki ravnotako že vsebuje komentarje in primere.

Najboljša varianta pa je branje How-to in FAQ sestavkov. Imaš jih tudi v Slovenščini. Poglej na http://www.lugos.si.
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

MasterMind ::

suse80 zdej pe ma nekaj zanima. K si reku d je v hosts.allow že napisan kakotist npišm, no ni napisan in me zanima če jeprov napisan. Tko je pa napisan:

#
# hosts.allow This file describes the names of the hosts which are
# allowed to use the local INET services, as decided
# by the '/usr/sbin/tcpd' server.
#
192.186.0.1 windows.RATS.com SLAVKO


In še nekaj me zanima. Sej veš d sm ČIST nov pr Linuxu, no mene zanima kako nardiš domeno za to omrežje

Hvala v naprej, MasterMind

MasterMind ::

Prejšna napaka je popravljena. (narobe sm naredu IP-je:D :D :D :D) Zdej se računalnik na Windowsih lepo nardi test z pingom, sam računalnik z Linuxom se pa hoče povezat z internetom (ne uporab 192.168.0.1 ampak uporab ta 213.250.63.6 IP in se spremeni)!

Zato tut za to rabm pomoč!!

Hvala, MasterMind

Zgodovina sprememb…

suse80 ::

Zdaj si me pa dobil. Na to pa težko odgovorim, ne da bi videl kompleten linuxconf na tvojem stroju.
Ker sam uporabljam SuSE Linux bo tole težko.

Ti na linux mašini ping dela ali ne dela?

če vpišeš:

ping 192.168.0.1 ali to dela?
Če obojestranski ping ne dela, ti sploh ne dela mreža ok.

Po drugi strani, linux pogleda v datoteko etc/hosts za vrstni red oz resolv.conf.

Če imaš internet IP tvojega ponudnika na prvem mestu, bo seveda najprej dostopil do IP ki je lasten nastavitvi ponudnika interneta.
Mislim, da obstaja en FAQ na to temo, ki pa ga ne poznam.


Predlagam, dat a problem reši kak Red-Hatovec, jaz nimam pojma. V SuSE linuxu lahko to vse nastavim z miško v grafičnem načinu, zato nimam pojma o red hatu.

Sorry.

Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

MasterMind ::

No zdej sm na novo Linux posnel (neki sm uniču ):D in sm sam konfigureru Intrnet pa dal IP vsaki mrežni in sem pol dal ping na oba kompa, in je DELAL! Zdej pa rabm sam Samba paket in me zanima kako to posnameš!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odzivni čas v nanosekundah

Oddelek: Omrežja in internet
51313 (1039) Spc
»

Kako ojačati signal na stacionarnem telefonu(ip telefonija)?

Oddelek: Pomoč in nasveti
111761 (1514) KandazaR
»

Računalnika fizično povezana > Kaj pa zdej?

Oddelek: Strojna oprema
289398 (6334) bastadu
»

tezave z mrezo

Oddelek: Pomoč in nasveti
51732 (1555) StratOS
»

Problem z mrežo

Oddelek: Pomoč in nasveti
7769 (683) Tomi

Več podobnih tem