» »

Kondenzator v napajalniku

Kondenzator v napajalniku

delfinus ::

Na vhodu PC napajalnika mi je prezgalo kondenzator. Kondenzator je prikljucen med fazo in nulo spodaj je se upor. Je vrednosti 1uF / 250V. Kondenzator verjetno skrbi za filtriranje vhodne napetosti. PSU pa deluje tudi brez njega, a kljub vsemu ga zelim zamenjat.

Ce ne dobim tocno te vrednosti, v kaksnem razponu vrednosti se lahko gibljem? Hvala za pomoc,

lp, d.
  • spremenil: delfinus ()

AtaStrudl ::

To je dokaj standarden kondi, ne bi smelo biti problema z nakupom, samo tole:

POZOR

ce je na mrezi, mora biti za 250V izmenicne (tudi ce ni elektrolit!) in je priporocljivo, da je namensko izdelan za to uporabo. Taksne ponavadi spoznas po tem, da so prekriti z raznimi atest stemplji... (VDE, UL,..)

P.S. 1uF se mi zdi malo veliko, ponavadi so na tem mestu 100nF - poglej, da pred enko ni pikice (.1uF)

Zgodovina sprememb…

delfinus ::

Jup kondi imam zunaj, je postemplan z raznimi zigi ja. Ravno gledam HTE pa ga ne najdem med spiskom kondijev, ki jih imajo na zalogi. Zato pa rajsi se vprasam, da se pripravim na moznostno alternativo. Kondi je pa tak rumen plasticen. Sem bil tudi pri kolegu sva razdrla nekaj starih PSUjev in so bili v njem na vhodu kondiji nekoliko nizje kapacitivnosti: 0.33uF, in 0.43uF. Tako, da me zanima ali tule kapacitivnost igra kaksno pomembno vlogo?

tnx, lp, d.

TESKAn ::

Prilepi še kako slikico, po opisu sodeč gre za kak X2 ali Y kondenzator, ki skrbi za filtriranje motenj iz napajalnika in za zaščito napajalnika pred motnjami iz omrežja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

delfinus ::

Evo se slikca



lp, d.

TESKAn ::

Jep, to je X2 kondenzator. Povprašaj v IC elektroniki, če imajo na zalogi. Upor je 1 Mohm, verjetno 2 - 3W. Kot si že sam ugotovil, deluje BP tudi brez tega, edino vezje povzroča preveč hrupa na omrežju (lahko ti kako drugo napravo zafrkava) oziroma je bolj občutljivo na zunanje motnje (kaka napetostna špica na liniji ti lahko dokončno skuri napajalnik).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

delfinus ::

Ma dobiti tale kondic je problem. Sem z okolice Celja pa sem sel v HTE, Zarnico, Conrad. Nikjer nimajo. So mi dali pa neko alternativo, ki pa sedaj vidim, da je cisto faljena. Kondenzator je X3, 1uF, 630V enosmerni. Rabim pa za izmenicni tok. Nic bomo improvizirali s starimi kondenzatorji, ki sva jih nasla vceraj v enih starih PSUjih. Mislim, da ima 0,33uF in vsaj prave napetosti. Upor bo sel pa kar star spodaj, ce bo le deloval. Tudi z uporom sem imel problem. Dobil sem 1Mohm / 1W, zdaj nisem preprican ali ni moc malo premala?

lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

AtaStrudl ::

Kaj pa ce ga vzames iz kakega odsluzenega napajalnika - teh ponavadi ni ravno tezko dobiti?

delfinus ::

Prav to sem naredil. Pri kolegu sem nasel v enem starem PSUju 0,45uF. Tako, da je sedaj spet zadeva v napajalniku in delujoca bp.

lp, d.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede kondenzatorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
406313 (3646) mirator
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383870 (3211) korenje_ver2
»

Nedelujoc ATtiny26?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142059 (1801) atasmrk
»

Zatemnilnik luci!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51768 (1613) int47
»

Stroboskop -> mocnejsi stroboskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596647 (5690) DimmniBurek

Več podobnih tem