» »

Sredisce gravitacije

Sredisce gravitacije

P_Nut ::

Mene pa zanima ce bi bil postavljen v sredisce Zemlje, Sonca, skratka, nekega velikega objekta z veliko gravitacijo. Ce bi se postavil tocno v sredino, bi bil občutek mal hecen, kaj? Vsako nogo, roko bi ti vleklo v drugo smer, medtem ko bi bla ena tocka tvojega telesa v sami tocki gravitacije, ce me razumete. Kaj bi se zgodilo s tisto tocko?
Do kako majhne velikosti bi ta točka šla. Do plankove dolžine?

undefined ::

Po moje se ne bi počutil nič drugače kot v breztežnem prostoru.

rasta ::

Gravitacija linearno pada proti središču Zemlje. (Tako kakor je znotraj naelektrene krogle električno polje enako nič, je tudi gravitacijsko).

Crimson_Shadow ::

Nekje na netu sem bral, da gravitacije ni takšna, kot si jo predstavljamo. Gravitacija na nas pritiska od zunaj, iz gravitacijskega ovoja okoli zemlje. V tem primeru je v središču zemlje ničelna točka gravitacije. Točka breztežnosti.

Valentin ::

Ni nujno, da je 'ničelna točka' središče planeta.

Gravitacijsko središče je odvisno od zgradbe oziroma homogenosti planeta.
Beztežnost pa bi občutili zaradi ravnovesja gravitacijske sile v tisti točki.

V primeru kakšnega masivnega nebesnega telesa (protonska zvezda) bi tudi v središču občutili gravitacijo.
Delovala bi na nas z vseh strani in nas stiskala skupaj, ne pa raztegovala navzven.
:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

undefined ::

> Delovala bi na nas z vseh strani in nas stiskala skupaj, ne pa raztegovala navzven.

Po kateri logiki naj bi te stiskalo skupaj? Kot jaz razumem, gravitacija nastane iz mase snovi, torej večja je masa, večja je gravitacijska sila. Če si v središču neke ogromno mase, potem te bo po tej logiki prej raztegovalo kot pa stiskalo (seveda pod pogojem, da imaš v tem centru nekaj kubičnih metrov praznega prostora v katerem lahko dihaš).

rasta ::

Moraš upoštevat, da je Zemlja simetrična, zato bi v središču vsaka sila imela na drugi strani nasprotno usmerjeno. (Če si bilžje enemu delu, je sila zaradi manjše razdalje sicer večja (F = G.M.m/r2), ampak na drugi strani je pa zato večja masa in se zato zgliha (enakost prostorskih kotov)).
Če bi bila Zemlja samo iz plašča, nikjer v notranjosti ne bi čutil gravitacije!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rasta ()

undefined ::

Če bi bila Zemlja le tanek plašč, potem gravitacije virtualno ne bi bilo. :)

CaqKa ::

iceman :)
daj malo razloži ti to :)
tisto bi bila potem antigravitacija.. gravitacija pa priblizuje objekte z maso, nea jih oddaljuje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prevrtana Zemlja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5310829 (8893) gzibret

votli planeti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18232966 (30158) Ziga Dolhar
»

Centrifugalna, centripetalna sila

Oddelek: Znanost in tehnologija
3110156 (9779) Thomas
»

Gravitacija

Oddelek: Znanost in tehnologija
352294 (1837) Thomas

Več podobnih tem