» »

Vrhunsko ozvočenje

Vrhunsko ozvočenje

Matej175 ::

Pozdravljeni!
Potreboval bi nasvet ali dva v povezavi z dosego vrhunskega ozvočenje multimedijske sobe. Navezal sem sicer že stik s specializiranim podjetjem, zanimajo pa me še alternativne informacije/možnosti. :)

Situacija je takšna:

Za multimedijsko sobo 4x4m želim doseči vrhunski zvok (predvsem za klasično glasbo) ter možnost poslušanja in gledanja filmov, nanizank in glasbe vseh formatov, shranjenih na hard disku. V smislu multimedije, prednost pa ima zvok. Se splača razmišljat o računalniku ali je mogoče bolje imeti posebej Bluray player - za video vsebine in Audio server za predvajanje CDjev? Se da sestavit računalnik, ki bi lahko vrhunsko predvajal vse - sliko in zvok? Predlogi o TVju - plazma ali lcd?

Pozna kdo kako firmo, ki je specializirana za take sisteme? Dosedaj odkril le INTEK - ima morda kdo že izušnje s to firmo?

Hvala že vnaprej!

Jst ::

Jaz sem pred leti enako hotel kupiti višji razred ozvočenja: NAD ojačevalec ter JAMO zvočnike. 60kSIT za ojačevalec in 200k (malo čez) za zvočnike. Opremo doma povežem in dam isti komad, kot v tisti trgovini, v demo sobi. Rezultat: KATASTROFA. Kot vidiš, sem navedel cene v SIT, zato se ne spomnim točno kako se trgovina imenuje. So me pa že v trgovini opozorili, da je zelo pomembna akustika sobe in da b.p. pripeljem stvari nazaj, kar sem potem tudi žalostno storil.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

ncc2000 ::

Vrhunski zvok?
Kaj si predstavljaš pod to?

In v kakšen cenovni razred ciljaš?

zagi123 ::

Osebno se mi zdi soba premajhna, da bi notri vrgel karkoli konkretnega... ne verjamem, da boš dosegel dober zvok.
Digitalija in Playroom sta še firmi, ki bi ti znali pomagati...

PacificBlue ::

Osebno se mi zdi soba premajhna, da bi notri vrgel karkoli konkretnega... ne verjamem, da boš dosegel dober zvok.


Se strinjam. Jaz imam 4x5 pa mi je premajhna, računati moras tudi na to da so zvočniki postavljeni se okoli 40 cm vstran od stene..

Matej175 ::

ncc2000 je izjavil:

Vrhunski zvok?
Kaj si predstavljaš pod to?

In v kakšen cenovni razred ciljaš?

Vrhunski zvok - najboljši možen dosegljiv zvok za takšno sobo.

Cilj je vrhunska audio soba, temu primerno sem pripravljen tudi odšteti.
Predlagal sem, da zvočnike preizkušene v negovem studiu (cena enega je bila okvirno 1350€) preizkusimo pri meni, kar pa zaradi neprimerne zvočne izoliranosti baje ni možno.
Z zadnjim ponudnikom sma prišla nekako do končne številke nad 10.000€, kjer pa žal nimam ne garancije o tem, kakšna bo konkretna kvaliteta zvoka doma, niti o končni ceni, saj se ne izreka povsem jasno...
Končni okvir je torej do 10.000€.

Mogoče še nisem odkril primernega ponudnika, morda pa tovrstne kvalitetne audio zadeve v Sloveniji še niso na voljo...

sajko ::

Kot je že napisal nekdo zgoraj, samo z audio/video opremo ne boš prišel blizu željenega učinka. Se bo treba posvetit akustiki same sobe in temu primerno stvari pripravit/popravit. Pa še napisal si:
Predlagal sem, da zvočnike preizkušene v negovem studiu (cena enega je bila okvirno 1350€) preizkusimo pri meni, kar pa zaradi neprimerne zvočne izoliranosti baje ni možno.


Nakoncu se izkaže, da je audio/video oprema cenovno tam-tam z ostalimi stroški, ko je treba preurejat sobo. Seveda pa razumem vsakega, ki ti ne more komentirat o tem, kakšen zvok boš imel doma, vsaka soba je namreč poglavje zase in tisti ki ti bo garantiral karkoli (samo z zvočniki in ostalim) ti prodaja slamo.

Lp

nUUb ::

Si probal kakšne Logitechove Z-5500 z THX certifikatom in povezal vse skupaj preko optike? Drugače imam sam JAMO D-165, stari mislim da so čez 15let in imajo še vedno boljši zvok proti Logitechovim Z-2300. Najbolje da zvočno izoliraš sobo s peno ali pa škatlami od jajc :)) Vem pa da primerjave niso enakovredne. S tem da je povezano preko 3.5mm jacka. Imam optiko na PCju, samo me je minila cena kabla, ki ga rabim. 20eur/meter, jaz pa rabim kar nekaj metrov.

LP
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

ncc2000 ::

Da akustika prostora bistveno vpliva na zvok, je seveda res.
Da pa se sistema, ki dobro zveni v demo sobi, ne da preizkusiti doma,
pa seveda ni res. To je namreč najboljši način, da se zaveš, koliko bo še potrebno storiti na akustiki sobe, da se bo zven sistema približal tistemu v demo sobi..

Akustika prostora se prične z načrtovanjem, z optimalno izbiro lokacije sobe v objektu, pravilnim dimenzijskim razmerjem sten in stropa ter z izbiro ustreznih gradbenih materialov. To je pri tebi verjetno že pase, ker soba je, kakršna je.

Naslednji korak pa je vgradnja dušilnih elementov v sobo. Na tla, stene, strop, trape v kote itn. Tu se je potrebno odločiti, koliko smo pripravljeni podrediti prostor akustični nevtralnosti, saj vse močno vpliva na vizualni izgled prostora kot tudi tanjšanje denarnice...

V tem cenovnem razredu se verjetno lahko najde inženiring, ki bi vse to vključno z dobavo opreme izvedel na ključ, a ne pozabiti, da mora končni zvok biti všeč tebi. Lahko pa sam pristopiš k izvedbi dušenja sobe in vanjo postaviš opremo, ki ti dobro zveni pri prodajalcu. Korektno dušenje prostora bo namreč pozitivno prispevalo k zvoku vsakega sistema.

Pot do iskanja "vrhunskega" zvoka vedno rezultira kompromis, sistem pa je točno toliko dober, kolikor je dober njegov najšibkejši člen. Zato velja vložke enakomerno porazdeliti med vse elemente sistema.

Še moje mnenje glede izvora zvoka: več zvočniški sistem (za video) je lažje zvokovno strimat kot stereo sistem. Zato bi bila za stereo izbira namenskega izbora (kvaliteten CD player) bolj na mestu kot uporaba avdio serverja. Popolnoma pasivni PC (po možnosti le z SSD-jem), s kvalitetnim in tihim BL playerjem ob dobri zvočni kartici pa bi lahko fural večprostorski zvok kot tudi služil za sekundarni predvajalnik glasbe z diska.

Ravno po obilnem nedeljskem kosilu...

Jst ::

Jaz imam mansardno stanovanje in v tisto sobo, kamor sem takrat (in tudi danes bi rad) postavil Jamo+NAD, ima še dva strešna okna. Zato vztrajam pri 20+ starih zvočnikih, ki so trisistemski, zame oddajajo dober zvok za to sobo, a bi z veseljem nadgradil. Vendar zaradi sobe pač to ni možno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

zagi123 ::

nUUb je izjavil:

20eur/meter

Pri Bigbangu, ja.

Glede izvora- HTPC lahko stori vse. Samo vzami grafo ki pljuva ven zvok preko HDMIja in to je to. Zraven pa konkreten receiver ali receiver z preouti/processor+multi ch amp, če maš rad več daljincev. Škoda keša za razne blu-ray in CD playerje, ki bojo po možnosti itak digitalno povezani :))

Trancedeejay ::

O tem je že bilo veliko povedanega na Audio Kontaktu. Običajno so te zadeve dolgotrajen postopek, prav tako pa se s časom ko se nove komponente ulavfajo tudi spremeni zvok. Zelo je pomembna velikost sobe, saj je pri večji sobi tudi večja možnost manevriranja. Če je npr. soba majhna je priporočljivo imeti zvočnike z basrefleks portom spredaj ali celo kompresijske. Če ne drugega pa vsaj določen odmik od stene pri zvočnikih s portom zadaj. Pogosto se zgodi, da ima nekdo manjše zvočnike in jih poganja z nekim običajnim integrircem ali ločenim preampom in končno, da mu fali nizkotonskega območja oz. je zvok nadležen kot bi nekdo jedel čips. Običajno je problem v samem predojačevalniku, da ni na dovolj visokem nivoju. NAD integrirci imajo zadaj pina, ki skleneta predojačevalni in ojačevalni sklop. Ko sem testno na ojačevalni sklop priključil drug (boljši) preamp je bila čisto druga zgodba. Takrat tudi najmanjši zvočniki zaigrajo. Za ta denar dobite marsikaj. Vsekakor pa lahko za 10 tisoč EUR dobite tudi čisto povprečen sistem.

Več info www.audio-kontakt.com
Music is the key

;-) ::

Matej175 je izjavil:

ncc2000 je izjavil:

Vrhunski zvok?
Kaj si predstavljaš pod to?

In v kakšen cenovni razred ciljaš?

Vrhunski zvok - najboljši možen dosegljiv zvok za takšno sobo.

Cilj je vrhunska audio soba, temu primerno sem pripravljen tudi odšteti.
Predlagal sem, da zvočnike preizkušene v negovem studiu (cena enega je bila okvirno 1350€) preizkusimo pri meni, kar pa zaradi neprimerne zvočne izoliranosti baje ni možno.
Z zadnjim ponudnikom sma prišla nekako do končne številke nad 10.000€, kjer pa žal nimam ne garancije o tem, kakšna bo konkretna kvaliteta zvoka doma, niti o končni ceni, saj se ne izreka povsem jasno...
Končni okvir je torej do 10.000€.

Mogoče še nisem odkril primernega ponudnika, morda pa tovrstne kvalitetne audio zadeve v Sloveniji še niso na voljo...

HaHa. Dvomim da boš v gledanju filma slišal razliko med mojim "ozvočenjem" za 500€ in takim za 10.000€. BTW punca "dela" glasbo, v studiju kjer se zadeva ustvarja snemajo tudi zvok za TV reklame itd. ozvočenje pa niti približno ni stalo 10.000€

Mr.B ::

Yamaha ojačevalnik tam 1000€ (A-S1000+), če boš hotel dolby in podobno tam yamaha okoli 2000€ (RX-V2067)
Zvočniki sprednji tam v rangu do 1000 € sicer odvisno od od tipa glasbe ki jo poslušaš, drugače nekaj na stojalu od B&W ali yamahce, pač kot sem rekel, od tipa ki ga poslušaš. Namen je pač nekaj kar boš lahko v miru poslušal, brez da bi preveč basovc odpru.
Če hočeš extra base , potem aktivni BAS od yamahe tam do ranga 400€, pač pazi da ne boš pretiraval, ker so aktivni....

Zadnja stran stene gobo ali pa najdi kartone od jajc, torej tiste ki so cca 0.5x0.5 metra. Če jih boš barval, jih ne barvaj s lakom, ki bo površino naredil gladko. Zadnja stena tudi, vprašanje pa je, kako je z odboji s strani in stropa, na tleh seveda debel tepih.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

zagi123 ::

Kartoni od jajc so morajo biti tudi od Yamahe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zagi123 ()

Mr.B ::

zagi123, morajo biti z dovol debelega kroma.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PlayRoom_si ::

Pozdravljen!

Za začetek bo potrebno razčistiti pojme stereo in hišni kino.

Za vrhunski zvok potrebuješ le dva zvočnika in stereo ojačevalec. Ta je lahko integrirani ojačevalec oz. sestavljen s predojačevalca in močnostnega ojačevalca.
Za predvajanje zvoka uporabi CD predvajalnik in DAC.

Če pa se pogovarjamo o ozvočenju za hišni kino, boš največ dosegel na tak način da si umisliš še AV receiver. Na njega priklopiš zvočnike za prostorski zvok in center, preko PRE outa pa pelješ zvok na stereo ojačevalec, ki poganja prednja dva zvočnika.

Tu lahko pride do težave z ujemanjem zvoka, saj se linearnost glasnosti zvoka med prednjimi zvočniki in preostalimi zvočniki ob spremembi jakosti na AV receiverju lahko spremeni.

Seveda obstajajo tudi zelo dobri AV receiverji, ki naj bi v stereo načinu oddajajli zvok v zavidljivi kvaliteti.
Cambridge Audio Azur 650R 7.1
NAD T 785 A/V
NAD T 775 A/V

Zvočniki:
za velikost sobe 4x4 se zna pojaviti problem, ker bodo preveliki zvočniki začeli odmevati. Na vrhu so ti že svetovali kako zvočno izolirati prostor.
Različni zvočniki zvenijo različno:
B&W, KEF, MONITOR AUDIO, Klipsch, Wharfedale,... Vsak ima svoje lastnosti... Marsikaj se da tudi slišati pred nakupom...

Slika:
Nekateri uporabljamo za predvajanje PS3, drugi Blu-ray, tretji NMT,... Kakšni popcorni znajo videe suvereno predvajati. Za ostale še nisem slišal kako se obnesejo.

Vendar v vsakem primeru, vrhunski zvok dobiš le z uporabo DAC-aki ga postaviš med predvajalnik in ojačevalec.

Marsikaj od zgoraj naštetega lahko najdeš v moji spletni trgovini http://playroom.si http://hifi.playroom.si za ostale produkte ki jih nimam na spletu pa po mailu.
Dobimo lahko vse ;)
Spletna trgovina PlayRoom.si - http://playroom.si
ALS avdio.video - http://als.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prvi hi-fi sistem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
21540629 (11737) Ales
»

sestava kvalitetnega 5.1 srs domačega kina

Oddelek: Zvok in slika
4613939 (12685) krepki
»

Polariteta zvočnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
769583 (8563) Trancedeejay
»

Pomoč pri izbiri sorrund sitema oz. mnenje o izbiri lokalnega hi-fi razturača

Oddelek: Zvok in slika
103425 (3027) PeterII

Več podobnih tem