» »

Ljudje?

Ljudje?

«
1
2 3
...
5

DarwiN ::

Če trenutno kaj pijete ali jeste, odložite to! (Ne recite, da vas nisem opozoril.)



Pa ja ne živimo tle v Sloveniji pripadniki iste živalske vrste.. Ali pač?

VIR: Daily mail

xCore ::

Sem videl video... mi je jasno da je deklico povozil (ne vem sicer kam je gledal)... ampak da potem ne greš pomagat ali pa vsaj jo premakneš ne pa da jo še enkrat povoziš WTF?
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

ShowDown ::

A ni bila izjava enega izmed mimoidočih, da pomagati ni želel zaradi povečanega števila tožb ob nudenju prve pomoči? Bojda je teh na Kitajskem v zadnjem času veliko.

Kitajcem smo dali kapitalizem in s tem "money oriented" način razmišljanja. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

LordTado ::

Mogoče si je vsak mislil ali se splača? :)
Začetek konca bi rekel...

DarwiN ::

Zadnjič sem gledal en posnetek, kjer je tip spraševal mimoidoče, kaj bi storili v sledeči situaciji:
V skopani jami stoji 500 Židov. Pred jamo stojite vi, bager in Hitler. Slednji vam položi pištolo na glavo in reče: "Žive jih zasujte in vam prizanesem, sicer pa vas ustrelim, nakar jih bo namesto vas zasul nekdo drug." Bi jih zasuli?

VSI mimoidoči, brez ene same izjeme, so rekli, da jih ne bi in bi raje umrli, čeprav vsi vemo, da v resnici še zdaleč ne bi bilo tako.

Zato se sprašujem, če gre tule za podobno zadevo...Ajde, Kitajska, revščina, totalitaren in krut režim, pa vendar, 18???? ljudi je šlo mimo! Pa vendar, če bi te iste ljudi predhodno pred kamero postavil v isto, a hipotetično situacijo, bi vsi rekli, da bi pomagali...

BTW, kaj bi storili vi v tisti zgoraj opisani situaciji z Hitlerjem? Iskreno, čeprav se ne da povsem, ker bi zares dobili odgovor šele, ko bi bili tam... Jaz se tule na toplem in lagodnem nagibam k temu, da bi jih zasul, ker so tako ali tako mrtvi.. Kruta logika..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

No, jaz sem se že znašel v podobni situaciji (ne, ni bil otrok), pa nisem šel mimo in se delal, da ne vidim, temveč sem pomagal.

Ni težko.

Sims ::

Je bila pa druga finta, ko so simulirali neko nezavest. Tam kjer je bila masa ljudi, ni eden prišel zraven. Tam, ko pa so posamezniki hodli, je pa vsak pristopo. Če bi šel mimo človeka, ki leži, a nebi pristopil? Kaj pa če leži sredi mesta, pa ljudje hodijo mimo, kaj bi naredil?

Vprašanje je vsesplošno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

#000000 ::

Treba vedet da je tam tolk folka da če jih 100.000 umre jim to pomeni ravno toliko kot vpis v statistiko.
Sam moraš pa bit prizadet da kot da ni nič zapelješ čez evidentno povoženega otroka in greš dalje.

LordTado ::

Pa kaj tisto potegne čreva?

Mipe ::

Poleg tega je bila deklica, te pa so nezaželene na Kitajskem zaradi politike enega otroka.

jype ::

Sims> Tam, ko pa so posamezniki hodli, je pa vsak pristopo.

Tu so hodili posamezniki, pa ni nihče pristopil. Če bi prvi, bi dekle verjetno bilo še živo.

ahac ::

A ni bila izjava enega izmed mimoidočih, da pomagati ni želel zaradi povečanega števila tožb ob nudenju prve pomoči? Bojda je teh na Kitajskem v zadnjem času veliko.


Ja, menda je bilo več takih primerov: Nekdo je pomagal in potem je poškodovanec njega tožil, ta pa ni uspel dokazat, da ni ravno on povzročil nesreče in je moral plačat veliko "odškodnino".
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

gendale ::

DarwiN je izjavil:

Zadnjič sem gledal en posnetek, kjer je tip spraševal mimoidoče, kaj bi storili v sledeči situaciji:
V skopani jami stoji 500 Židov. Pred jamo stojite vi, bager in Hitler. Slednji vam položi pištolo na glavo in reče: "Žive jih zasujte in vam prizanesem, sicer pa vas ustrelim, nakar jih bo namesto vas zasul nekdo drug." Bi jih zasuli?

VSI mimoidoči, brez ene same izjeme, so rekli, da jih ne bi in bi raje umrli, čeprav vsi vemo, da v resnici še zdaleč ne bi bilo tako.

Zato se sprašujem, če gre tule za podobno zadevo...Ajde, Kitajska, revščina, totalitaren in krut režim, pa vendar, 18???? ljudi je šlo mimo! Pa vendar, če bi te iste ljudi predhodno pred kamero postavil v isto, a hipotetično situacijo, bi vsi rekli, da bi pomagali...

BTW, kaj bi storili vi v tisti zgoraj opisani situaciji z Hitlerjem? Iskreno, čeprav se ne da povsem, ker bi zares dobili odgovor šele, ko bi bili tam... Jaz se tule na toplem in lagodnem nagibam k temu, da bi jih zasul, ker so tako ali tako mrtvi.. Kruta logika..

to ni glih ista situacija

v tvojem scenariju židje umrejo v vsakem primeru, izbiraš samo ali boš umrl tudi ti

bi pa jaz ubil žide, svoje življenje cenim bolj kot življenje 500 ljudi, ker ko umrem jaz je (z mojega stališča) konec vsega, ko pa umre 500 ljudi, je pa pač 500 mrtvih, ampak svet še vedno obstaja
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

jype ::

Jaz bi pa Hitlerja povozu z bagrom.

Mipe ::

^ jaz bi ga vrgel v jamo med Žide, pa naj oni sodijo njemu.

St235 ::

jaz mam pa rdeče nogavice

Mipe ::

Ne, nimaš. Ena je zelena.

Blazz ::

da ni tole kak fake...

DarwiN ::

to ni glih ista situacija

Podobnost je v tem, da so vsi vprašani zatrdili, da bi raje sami umrli, kot pa zasuli Žide, v tem primeru z deklico, pa lahko mirno predvidevamo, da bi pravtako vseh teh 18 ljudi, ki so deklico ignorirali, predhodno pred kamero na podobno hipotetično vprašanje odgovorili, da bi pomagali..

Zdaj komaj sledi preteg:

- Pred kamero bi vseh teh 18 ljudi predhodno zatrdilo, da bi deklici pomagali --> V resnici ji ni nihče izmed njih.
- Pred kamero bi vsi raje umrli kot ubili 500 Židov --> V resnici bi jih vsi zasuli.
- Tu na slotechu vsi verjamemo/trdimo, da bi deklici pomagali --> V resnici ji pa _______________.

Saj vem.. Ne bom šou tako daleč in rekel, da bi jo tudi vsi mi ignorirali, ker je definitivno ne bi, ti pa vseeno da misliti...
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

Blazz> da ni tole kak fake...

Ni. Dekletce je umrlo po tednu dni na intenzivni negi, oba šoferja so priprli.

DarwiN> Saj vem.. Ne bom šou tako daleč in rekel, da bi jo tudi vsi mi ignorirali, ker je definitivno ne bi, ti pa vseeno da misliti...

Saj tista snažilka je ni ignorirala.

Manu ::

To je tisti element človeka, ki ga danes primanjkuje tudi v človeštvu: v družini ter v državnem, političnem in ekonomskem sistemu.

ETIKA.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

DarwiN ::

Vsi pa vemo, kaj kitajci naredijo z ljudmi, ki tako očrnijo državo... Težko je čutit kakšno sočutje do teh šoferov, kljub temu, da obstaja možnost, da je tip res ni videl, ali pa samo v zadnjem hipu zagledal nekaj, nato pa domneval, da je šlo za psa in ga neusmiljeno pokončal še z zadnjimi kolesi..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Janac ::

malo so krivi tudi starši ker so deklico pustili brez nadzora

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

MadMicka ::

ahac, tistale zadeva, češ da niso želeli pomagati, ker so se bali odškodninske tožbe, v tem primeru sigurno ne drži. Namreč, če gre pešec mimo ponesrečenca, ki ga je povozil kombi, je jasno, da pešec tega ni mogel storiti. Tudi sicer se mi zdi tak izgovor za lase privlečen. Zdej če posnetek ni fake, potem je to res ena grozna, ogabna zadeva.

galu ::

Manu je izjavil:

To je tisti element človeka, ki ga danes primanjkuje tudi v človeštvu: v družini ter v državnem, političnem in ekonomskem sistemu.

ETIKA.


Mislim, halo?
Meti moralo, imeti etične odločitve... To ni linija najmanjšega odpora in včasih tudi nekaj stane (npr. odškodninske tožbe zaradi reševanje življena)!!
Tega si jaz ne predstavljam v družbi 21. stoletja. Nep...
Tako to gre.

System ::

Pa je deklica preživela ?

Janac ::

v komi je baje

St235 ::

V skladu z tole novico naj bi bila v komi, ampak je samo vprašanje časa...
http://singaporeseen.stomp.com.sg/stomp...

MIHAc27 ::

Slišal sem že za tole, sedajle pa prvič videl tudi posnetek... mislim shit no, a je ni mogel vsaj izpod koles brcnit vn preden je odpeljal?

Sej po eni strani razumem. Naredil je pizdarijo in mogoče če hitro spelje, ga ne bo nihče dobil. Po drugi strani pa... če bi takoj pomagal, bi situacija bila čisto drugačna. Opravičilo staršem (ki so tudi delno krivi), darilce deklici in to je to. Čas zaceli vse rane (če te le niso prehude in ne postaneš invalid na vozičku za vedno).

Problem se mi zdi je v tem, da večina ljudi enostavno ne ve kako reagirat. Cincajo med tem ali naj sploh pomagajo ali ne. V skupini pa itak upajo da bo nekdo drug šel pomagat.
Ali pa je to krivo, ker človeka ne poznaš?
Ko je moja tašča doživela epileptični napad sem ji takoj pomagal, dal na bok, klical rešilce.
Ko se je ena punca sesedla v polnem avtobusu pa nisem reagiral. Ok je blo vmes še nekaj ljudi tako da niti nisem mogel zraven, ampak v tistem trenutku nisem vedel kaj bi sploh naredil. Na srečo so 2 gospe zraven hitro pomagale....

D3m ::

Kaj češ, tko je to.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Lion29 ::

jype je izjavil:

Blazz> da ni tole kak fake...

Ni. Dekletce je umrlo po tednu dni na intenzivni negi, oba šoferja so priprli.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

jype ::

Brain death pretty much implies death.

Na mašini komot živi še 200 let.

opeter ::

Dejansko, ko je takšna nesreča, se večina ljudi raje izogne, namestno, da bi pomagala. Zakaj?
- takšne nesreče pridejo v medije, večina noče priti
- če pomagaš, te bo policija ves čas gnjavila, ker si kao očividec ipd.
- človek se sprašuje v sebi: "zakaj naj jaz pomagam, saj je v okolici ducat drugih ljudi, ki bi lahko pomagali"
- kot "očividcu" se lahko zgodi, da ti bo tisti, ki je deklico povozil, grozil

itn.

Skratka, vzrokov, zakaj se v modernem svetu ne pomagamo medsebojno, je lahko nešteto.
Ne vem pa, kako bi jaz v podobni situaciji odreagiral.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Tear_DR0P ::

zdaj preden kdo ugotovi da se takšne reči dogajajo samo na Kitajskem in v modernem času. Gre za precej znan problem (bystander effect), ki je bil v USA izpostavljen sredi šestdesetih let, ko je bil razvpit primer Kitty Genovese
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

barakus ::

Kaj pa element panike? Taka situacija je dokaj nevsakdanja in ko jo zagledaš se morda ne odzoveš ravno racionalno in preprosto hodiš dalje... od šoka.

WarpedGone ::

Dejansko, ko je takšna nesreča, se večina ljudi raje izogne, namestno, da bi pomagala. Zakaj?
- takšne nesreče pridejo v medije, večina noče priti
- če pomagaš, te bo policija ves čas gnjavila, ker si kao očividec ipd.
- človek se sprašuje v sebi: "zakaj naj jaz pomagam, saj je v okolici ducat drugih ljudi, ki bi lahko pomagali"
- kot "očividcu" se lahko zgodi, da ti bo tisti, ki je deklico povozil, grozil

TOle so takšne racionalne utemeljitve, ko si čustveno neobremenjen. Ko se pred tabo zgodi kej hudga padeš v čustveni šok. Različni ljudje v takšni situaciji počnemo različne neumnosti. Večina zmrzne v stilu "pojma nimam, dost hudo je že, ne bom še js škode delal", druga zmrzne v stilu "nič ne vidim, nič ne slišim", tretji pa padejo na avtopilota in delajo to kar jim podzavest govori - "pomagajo" na nek svoj način. Če ni vsakodnevnega treninga ni šans da ob hudih dogodkih ostaneš neprizadet. Če nisi že itak "prizadet".

Zaradi tega čustvenega šoka se ljudem ne razlaga več, kako točno prav izvajat oživljanje - masaža srca, umetno dihanje, itd. ipd. Pogruntal so, da je vse preveč ljudi v dragocenih sekundah študiralo "jooj, kako že gre to prav, joooj a morm res usta na usta, joooj, a me kdo gleda" in se svetuje zelo dumbdown varianto - karkoli, samo ne samo gledat al pa ignorirat.
Zbogom in hvala za vse ribe

Lion29 ::

sicer pa tista zenska ali kaj, ki jo dejansko prestavi, dela z njo kot z lutko... prav premetava jo... boga mala, res

kar se tice tiste hipoteticne situacije z zidi... bi po vsej verjetnosti odreagiral tako, da bi svoje zivljenje ohranil. Imam pac sebe veliko prevec rad. Govori m pa seveda verjetno... ce bo osebno koga od zidov poznal bi mi bilo tezje.. ampak ce bi vseeno potem umrli, bi naredil kot sem rekel....seveda govorim iz udobnosti mojega toplega doma
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

ameba ::

Prokleti kreteni. Naj crkne tak narod res. Svinje ogabne. Kok me pa taka zdaeva razpizdi ej OBOL RES.
Prov upam da fuknejo 4 atomske bombe na tak ogaben narod in zredirajo državo iz sveta !

jype ::

To bo zagotovo rešilo vse težave, ja.

Kot pasivni opazovalec seveda ne moreš ničesar, zato je težko gledat tak posnetek. Po prebiranju kitajskih komentarjev lahko razumem, zakaj večina ni storila nič, nikakor pa ne sprejmem teh argumentov - meni bi bilo v primerjavi s tem, da bi ignoriral dekletce, popolnoma vseeno, če bi me nekdo tožil po tistem ko sem pomagal.

ameba ::

Dovolj bi bilo če bi nekdo anonimno poklical pomoč oz. če je že tako kot praviš, bi teku za voznikom in mu na licu mesta polomil roke in noge. Kaj mi pa bojo, ane ?
Ne vem kako lahko to dopustijo. Najhuje je pa to da svet nič ne naredi.

Nisem strokovno usposobljen za take nesreče, ampak pomoč lahko vseeno pokličeš, vsaj sam bi to naredil.

jype ::

diavolo> Najhuje je pa to da svet nič ne naredi.

Kaj pa naj svet naredi?

Edini, ki lahko ukrepa, je izključno le tisti, ki uzre nekoga, ki potrebuje pomoč (in se odloči pravilno).

donfilipo ::

Uf tole je pa kruta.

Ampak se čisto vklapa v moje počasno spoznavanje metalitete teh daljnih vzhodnjakov. Ja tudi japonce še dam kar zraven8-)

Nekaj si upam trditi.

V sloveniji sredi ulice kaj takega ne bi bilo mogoče. Če se varam smo praktično v bodočem izumrl narod. Ker nas je premalo mravelj, da bi se dajali s kitajci:)

Tudi na Japonskem po dveh bombicah in delni marjanizaciji upam, da kaj takega ni mogoče.

Zdaj glede na glogotanje komentatorja, ki ga ne razumem, pa bi rekel, da tudi ta tu nekako spodbuja na empatijo. Po opombi Okapija sem malo bral uradne (se reče akademsko pripisane:) misli Konfucija. In tam je sicer dosti manj kot pri križanemu, pa vendar, empatija tudi nekako poudarjana. Lakota, revolucija in najtrši kapitalizem na svetu, od zgoraj nadziran z poplnim elitizmom, pa lahko naredita svoje.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

;-) ::

Zadnjič sem gledal en posnetek, kjer je tip spraševal mimoidoče, kaj bi storili v sledeči situaciji:
V skopani jami stoji 500 Židov. Pred jamo stojite vi, bager in Hitler. Slednji vam položi pištolo na glavo in reče: "Žive jih zasujte in vam prizanesem, sicer pa vas ustrelim, nakar jih bo namesto vas zasul nekdo drug." Bi jih zasuli?

VSI mimoidoči, brez ene same izjeme, so rekli, da jih ne bi in bi raje umrli, čeprav vsi vemo, da v resnici še zdaleč ne bi bilo tako.

Pobil bi žide, logično. Moje življenje je meni najbolj pomembno, neglede na to kdo je v jami z izjemo mojega prvega kolena.

Janac je izjavil:

malo so krivi tudi starši ker so deklico pustili brez nadzora

To je to! Ista zadeva kot pri nas ko vsaki dan poslušamo o Boru Nekrepu in kako zdravstvo imamo, nikjer pa ne povejo da je otrok imel par dni prej vročino in ga niso peljali zdravniku.

Če bi se tole pri nas naredilo si po zakonu dolžan pomagati ni tako ?
Vsem tem kaj so šli mimo vključno z voznikom in sovoznikom bi dal smrtno kazen-tukaj pride taka kazen do pomena. Zob za zob, povozit oba z avtom pa pustit na cesti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Rešpetlin ::

Posnetka ne bom komentiral, se bom pa spotaknil ob nekatere odzive na zagonetko z Židi in bagerjem. Res zanimivo izpade tolčenje po prsih "kako je meni lastno življenje najpomembnejše" - obenem pa se ga zapravlja z nadvse pomembnimi pisanji po spletu.

Just sayin' :)

donfilipo ::

Pobil bi žide, logično. Moje življenje je meni najbolj pomembno, neglede na to kdo je v jami z izjemo mojega prvega kolena.


A pa ti veš, da imajo Izraelci nekaj dobrih hackerjev. Ki zlahka izbrskajo kdo si?
In potem, čeprav so škrti ko satan, znajo prispevati 5200€, da te zasujemo z lopato8-). Bager je draga reč.

Ok, vem da govoriš o primerah. Da v primeri govoriš o tem, da je egoizem v primeri z altruizmom na splošno zelo in. In da nima to veze z realnostjo.

No isto pa jaz. Samo hočem povedati, da včasih velja razmisliti, zakaj je tista o dobrem samaritanu, ali enostavno altruizem koristna reč!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Ma tole ni zame.

Če bi bili blizu zdajle Kitajci bi jih šel ciljat;((

Ja mal sem runknjen. Ampak nisem edini!

Pa še malce resneje. Za tiste bolj umirjene. Kaj po vašem mnenju vpliva da pride do česa takega, kar je vsaj meni popolnoma nerazumljivo.

Ok ekspertna prva pomoč. Razumem. Ampak kaj manjka da se začneš dreti ko sraka, preprečiš promet, narediš sceno, kjer na koncu tudi pridejo profiji....e to pa ne razumem.

Naj mi kdo to pojasni.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Brane2 ::

Po vrtenju posnetka se vsaj meni zdi,d a je neka verjetnost, da sta jo starša namenoma spustila na cesto ravno s tem ciljem.

Jasno, ne razumem kitajščine, ampak po reakcijah vpletenih se mi nekaj takega dozdeva.
On the journey of life, I chose the psycho path.

donfilipo ::

Še to.

A imate u fužinama kak minomet in kitajsko restavracijo v bližini>:D

Ma ti niso normalni, pa se potem tudi meni zmeša.

Grem proč od praskala za par dni.

Vse....globale, pa deuse, pa kaj vem, vse to se da zlahka spregledati.

Ampak tole je pa TOO MUCH!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Ne morem da ne bi. Sem poizkusil, pa ne morem stisniti očesa!

Ljudje?

Ma kaki! Moral bi pogledati, ali vsaj približno zadostujejo standardu mravelj, ali bi te prej odstranile žrtev s prometnice!!!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

cvizl ::

Smrt enega človeka,Tragedija. Smrt tisočih ljudi,Statistika.

Stalin
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FLA: Foxconn hudo krši pravice delavcev, ukrepi do julija 2013

Oddelek: Novice / Ostale najave
276846 (5372) Alexius Heristalski
»

Koliko sužnjev dela za vas? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15817828 (13042) Tadej21
»

Ali gre zahod v pi***? (#2 edition) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14913172 (11129) Ramon dekers
»

Na Otoku veliko islamskih sodišč (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1999239 (6353) donfilipo

Več podobnih tem