» »

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

matic ::

Saj vem da je bila ta tema ze nX.. malo sem prebrskal po slo-techu in na hitro po tisti strani dokumentacije za linux, pa mi ni nich skocilo v nos :D

Ce imam prvo particijo NTFS, kako potem namestim se linux? Nebi rad bootal s floopya (ker ga nimam). Moram predelat prvo particijo (NTFS) nekako tako da bo do zacetka diska prisel tudi Linux, ali..?
-----------------------------------------
podpis: _____________

SasoS ::

lilo.

matic ::

Ma neeeee?? Rajs bi grub! 0:)
Peesda mene jebe, ker je prva particija NTFS in je instalacija Linuxa (redHata) noce prebrat in zapisat loaderja nanjo! ;(
-----------------------------------------
podpis: _____________

SasoS ::

bootloader zapišeš na MBR ane :D

Gh0st ::

you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

dr.J ::

Najprej moraš imeti nekaj (3-5 GB) prostega diska, kjer ni nobene particije, ne NTFS ali kake druge.

Potem lahko namestiš Linux, tako da ti bosta dostopna oba sistema. Res ti tudi sam priporočam branje ustreznih HOWTOjev in inštalacijskega priročnika za izbrano distribucijo Linuxa.

Preden karkoli preurejaš do disku, pa še backup. :D

matic ::

Mah... ;(
A je kdo od vas sploh ze instaliral linux? na disk, kjer je prva particija NTFS? In potem linux jamra da ne more dostopat do MBR oz. ne more zapisat bootloaderja, ker ne zna brat oz. pisat na NTFS particijo!?
-----------------------------------------
podpis: _____________

ToniT ::

Jaz sem to naredil z Mandrake linuxom 9.0 in je šlo brez problema.

JLP ::

Tud kle ni blo nkol problema. Probu med drugim z RedHat 7.3, Mandrake 9.0 in Mandrake 9.1 beta1/2.
Live long and prosper!

Bakunin ::

jaz uporabim program MBR in namestim lilo/grub v linux boot particijo.

mathjazz ::

dragi matic, nared si particijo pa nanjo instaliraj suse, novjsi od 7.1 in med namestitvijo izberi namestitev LILO/grub na MBR. As simple as that.
www.getfirefox.com

Andor ::

Kaj pa s programom Virtual PC pa inštalacijo ostalih operacijskih sistemov z njegovo pomočjo se je že kdo ukvarjal?

Postopek je bojda sila preprost. V Win XP instaliraš Virtual PC potem pa skozi ta proggy instaliraš recimo Linux. Ta linux potem tudi vedno zaganjaš skozi Virtual PC. Ta programčič, kot že ime pove ustvari navidezne diske, RAMe, porte in kaj jaz vem kaj še vse.
---Never send a monkey to do a man\'s job---

dr.J ::

matic:

kar nekajkrat sem namestil linux na disk, kjer je bila prva particija NTFS od WinNT. Brez najmanjšega problema.

Samo če je disk poln oziroma ves prostor že porazdeljen, pač ne gre. Kar bi pa lahko že vedel.

Inštalacija linuxa na 'non-native' particije pa je milo rečeno pljuvanje v lastno skledo.

Pa poglej po BIOSu, če nimaš vklopljene kakšne MBR zaščite. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

matic ::

dragi dr.J
Imam 20GB ne particiranega prostora na "koncu" diksa..
Bom ze nekako resil..
-----------------------------------------
podpis: _____________

dr.J ::

S katero verzijo RedHata si poskusil?

RH installer ti ponudi kreiranje večih particij. Za katere si se odločil in kako takrat izgleda particijska tabela?

S kombinacijo tipk Alt-Crtl-F1 do F5 lahko preklapljaš med virtualnimi konzolami, kjer se vidijo razna sporočila. Malo preveri, kaj tam piše.

Pa si pogledal v BIOS? Disablaj kakšen disk protection.

matic ::

RedHat7.3 (ker mi je pac bolj vsec, kot novejsi - bolje mi deluje)
V Biosu nimam vklopljenega nobenega disk protectiona, se zlati ne Virus onGuard.
particije.. swap in ext2 ce se ne motim.. zdej nisem probal ze kak mesec.. na novo sem instaliral XPje in nameravam se linux (zato sprasujem, da sedaj naredim najbolj optimalno)
Ce natancneje napisem, naj bi zgledalo nekako takole ce se naslov ..0000H zacne na vrhu:

_________________

20GB NTFS (winXP)
_________________

20GB NTFS (data1)
_________________

20GB NTFS (data2)
_________________

512 SWAP
_________________

ostalo EXT2
_________________

SKUPAJ 80GB


Nazdanje sem uspesno uspel nastavit tako da sem na zacetku naredil 50MB veliko FAT32 particijo (ker sem imel se zraven win98(ki pa obvezno rabijo na zacetku FAT32!)).

Bom se malo poizkusal pa bom videl.. ce bi moralo it, potem mora it! :D
-----------------------------------------
podpis: _____________

Highlag ::

Jaz ga zaganjam kar z disketo :D

Hočem Okna vzamem disketo ven. Drugače pa se zažene Linux.

Glede inštalacije pa je najbolj enostavno, da disk ne raparceliraš do konca oz. pustiš nekaj placa (kolikor misliš) za Linux. Ob inštalaciji Linuxa izbereš naj se naloži na "Free space" Nove izdaje znajo celo prostor razdeliti brez intervencije.

Boot loaderja nisem hotel, ker:
1. ne obvladam Linuxa toliko, da bi se zajebaval z njim še preden se prijavim v namizje:D
2. Ne da se mi ponovno Oken nalagat, samo zato ker bi slučajno kaj zamočil pri inštalaciji Linux-a. :8)
3. Linuxa se znam zaradi neznanja kar hitro znebiti.

Glede Loaderja mislim, da red hat 8.0 hoče izbrati loader takoj po formatiranju Linux particij, Mandrake 9.0 pa poskrbi za to potem ko je sistem že naložen.

matic ::

Sem tudi pustil prazen prostor na koncu diska za SWAP in EXT2! Ca. 20GB..
Z diseketo bi tudi sam po eni strani najraje resil problem.. samo se mi ne da kupovat samo zato flopya! :D
-----------------------------------------
podpis: _____________

dr.J ::

Nekako se mi zdi, da je vzrok tvojega problema v tem, da se nahaja /boot particija (ali direktorij) za 1024 cilindrom.

Poglej v
RH 7.3 Install Manual.

matic ::

Sam grub s tem naj nebi imel problema!?
-----------------------------------------
podpis: _____________

dr.J ::

Poglej si še tole:

http://www.tldp.org/HOWTO/mini/Linux+NT...

http://www.tldp.org/HOWTO/mini/Linux+Wi...

Kakšnega tipa pa so kaj particije? Primary, extended... in koliko je katerih?

Če bi imel samo eno NTFS particijo, teh težav skoraj gotovo ne bi imel.

matic ::

Primary NTFS, v Extended pa se dve NTFS particiji
-----------------------------------------
podpis: _____________

jlpktnst ::

dobr, nisem se instaliral z ntfs particijo, samo kaj je sploh narobe? kaksna napaka je javljena?

dr.J ::

Ne vem, kaj nagaja.

Če na drugi in tretji particiji nimaš kaj uporabnega, jih pobriši in poskusi znova. Particije naredi z linuxovim orodjem.

Poglej si še tole:
http://www.tldp.org/HOWTO/mini/Partitio...



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ntfs in linux? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1006544 (5088) SkIDiver
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211743 (1355) CCfly
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395609 (4204) TICKO
»

Namestitev Red Hat 7.3 <- priklop particije ??

Oddelek: Operacijski sistemi
141027 (906) CWIZO
»

Linux + Windws

Oddelek: Programska oprema
61108 (996) Gh0st

Več podobnih tem