» »

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

««
13 / 39
»»

frcasek ::

Sej iščem, trenutno sem v eni KDE pomoči, upam da je to. Bom še iskal.

LP

Gandalfar ::

ne ne.. kliki po uni stvari, ko se ti takoj na zacetku odpre :)

frcasek ::

ok, bom še enkrat zalaufov
Hvala

frcasek ::

Sem najdu, hvala, ampak je za dons mal kompliciran. Se bom jutr mal bol posvetu zadevi.

Azrael ::

Najprej pohvale še z moje strani za novo distribucijo. Večina stvari dela BP, vendar imam nekaj problemov:

Saphire R7000 64MB mi prepozna kot vesa grafiko, če v nastavitvah nastavim na ATi ali Radeon, pravi da ne gre, je to zasluga ATi-jevih gonilnikov, omenjeno malo višje?

Priloženi program za OCR, ali je možno uporabljati v navezi z UMAX 610p scanerjem (na LPT portu) ?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Gandalfar ::

Azrael: da.. ati je grd :/

za OCR pa zgleda, da je UMAX tud grd in noce dat specifikacij .. lahko pa vseeno probas

MasterMind ::

Ati sploh ni grd :D. Sam slabe driverje dela :). (en more začet pisat ATI driverje za Linux, kukr jih piše Omega drivers za win :D)

hruske ::

Ati je grd in bedn; grd, ker jih ne pusti redistribuirat in
bedn, ker so driverji švoh.

SavoS ::

Čao vsem

A bi se tukaj najdla kakšna dobra duša in bi mi zapeko tale Slo-tech LINUX na cd, namreč sem na isdn-ju pa bi predolgo trajalo da si z dl-am tistih 587 Mb krame......???

lahko na mail ali ZS

Hvala
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SavoS ()

root987 ::

Iz kje pa si?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

SavoS ::

Iz dravske doline, Muta natančno, če ti to kaj pomaga:D
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Nerdor ::

Nimam ideje kako bi lahko zmanjšali kolobocijo v začetnem Grub meniju :8) Lahko pa tako, da uporabnik izbere tip karte(ozr. kater čip jo poganja) in se bi mu nato odprl meni s resolucijami/freq. :\

Aja, vsi tisti, ki nimate lcd monitorjev (jest ga nimam :D ) in ste frekvenčno odvisni, prava komanda je xvrefres=85 za 85Hz, izbereš bilokatero opcijo, ne pritisneš enter, stisneš 2 krat "e", stisni smerno tipko za levo, poišči/vpiši xvrefresh, stisni Enter in nato črko "b" in se bo zbootal z opcijo za X-e pri 85Hz, recimo :))

Folk, a vam je začetnih 5 sec za izbiro v Grub start meniju premalo? Zame je premalo :\

heft ::

probau live , dela vse ok

kako nej ta linux posnamem na disk, sem zacetnik in se mi zdi da je dokaj primeren za osnovne potrebe.
Ce ima kdo cajt nej mi mal opise postopek.Sedaj imam gor Pingota in bi rad da mi ga prepise.

Lp

Paramedic ::

Mene zanima, kakšni so pa tisti gonilniki od ATi, ki so v tem linuxu, mislim tiste ATi Radeon in ATi Rage...kako to da so notri, če jih pa ATi ni izdal.
Pa kako to da nekaterim, v drugih distrih, pa dela ATi grafična v ne-vesa načinu, verjetno pospešenem.
Sm poskušal nastavit resol. na privzeto od monitorja (LCD), pa se mi sploh ni več bootal v X, sem moral iti zamenjat config z backupom, ki je na srečo bil zraven v mapi. Še sreča, da je napisal kam je treba it pogledat :\.

Še to: kaj še moram met, da mi bo prevedlo take parametre:
gcc $1.c -I/usr/include -I/usr/local/include -I/usr/X11R6/LessTif/Motif1.2/include -I/usr/X11R6/include -L/usr/lib -L/usr/local/lib -L/usr/X11R6/LessTif/Motif1.2/lib -L/usr/X11R6/lib -lXm -lXt -lX11 -lMrm -lXi -lXext -lm -o $1

Pa še to: a ste sigurni, da dela apt-get install win32-codecs, ker men napiše, da ne najde tega paketa, čeprav sem že dal tudi dist-upgrade pa še kaj podobnega.
Dost bo. Pa da ne boste mislili, da kar naprej tle sprašujem, ker tudi sam kaj poiščem, brez skrbi :).
End transmission.

GregaST ::

No jst sm čist nov tuki pa tud linuxa prej nikol nism niti vidu in sm pozitivno presenečen.Če bi kšna igra več delala bi takoj zamenju za winse.No zdej pa vprašanja.

1. Kako nej nastavim ADSL? Enkrat sm se lahko povezu na irca, ampak iskat po netu pa nism mogu.Mam pa ADSL prek routerja.A je treba kšn port odpret al kej podobnga?Če dam tm ADSL/PPPOE configuration mi tole napiše: Oprostite, preiskal sem delujoče naprave (1), a se vaš zgoščevalnik dostopa ni odzival. Prosim, preverite mrežne in modemske kable. Vzrok spodletelemu iskanju bi bil lahkotudi že zagnan proces pppoe, ki nadzoruje modem.

2. Tud jst mam problem z grafično.Mam R9600xt pa mi ful mori ker je 60hz osveževanje.A tud če bi inštaliru original gonilnike od ATI-ja nebi pomagal?

3. Kako ugasneš računalnik? Ko dam odjava se mi računalnik ne ugasne.
4. A obstaja kšn preprost način za inštalacijo programov? Jst sploh ne vem kam morm kšne komande vpisat pa to.

5. Mam en disk pa mam narjeno particijo tko da mam eno velko 6 GB drugo pa 34 GB pa me zanima če lahko nardim še eno particijo tko da bom dau linux gor?

Hvala za odgovore

moj_nick ::

1. Ne nastavljaj ADSL. V menijih poišči nastavitve mrežne kartice. Če boš pravilne cifre vpisoval, bo delalo.

2. Če boš inštaliru originalne gonilnike bo vse delalo

3. V konzoli napišeš halt, shutdown, poweroff... izberi, kaj ti je ljubše ;)

4. Programe inštaliraš z apt-get install imeprograma (ob vzpostavljeni povezavi z internetom). man apt-get za več informacij. Komande pišeš v konzolo (imena: console, terminal, xterm, aterm, eterm...), za določene stvari (inštalacija programov) potrebuješ root uporabnika (v konzoli vpišeš su in vpišeš geslo

5. Ja, resizaj particijo, katera te zanima (=ustvari unpartitioned space) in inštaliraj Linux na novo particijo.
110111001001010001010000

GregaST ::

1. Če vpišem številke kot so IP pa gateway pa dam OK mi da spet na auto tko da se sploh ne da nastavt.

2. Hvala

3. Še enkrat hvala

4. A lahko samo s tem programom inštaliraš al morš tud tiste komande skoz vpisovat?

5. Spet hvala :)

moj_nick ::

Ja, odpreš konzolo, se prijaviš kot root (su) in začneš inštalirat programe z zgornjo komando.

1 Si lahko malo bolj natančen? Če imaš dhcp na routerju, mu rečeš ja, drugače pišeš IP-je.
110111001001010001010000

GregaST ::

A lahko mal bl po kmečko poveš ker mam pojma o linuxu lih tok k ti o vesolcih.

1. To pa ne vem, morm soseda vprašat.

hruske ::

v slo-tech linux lahko naredis kar sudo su in bos root, brez gesla.

moj_nick ::

Uofneš konzolo (konzola, terminal...) in pojav se zadevšna, ku je poduobna DOSu. Naklofaš notr su in stisneš enter. Vpraša te za gesl in še tut tega naklofaš. Puol pa naklofaš apt-get install tvuojprogram, nejki zmjele in program je inštaliran.

Po vsej verjetnosti imaš dhcp, ki bi moral sam pošlihtat vse IP-je.
110111001001010001010000

Gandalfar ::

ne morš su..

sudo su morš :)

GregaST ::

Zakaj mi potem ne dela net?

Vlady ::

Ja pomoje če ti IRC dela, da ti net dela, samo nimaš kaj naštimano v brskalniku.. ali pač? :\ Ne vem, če ti dela IRC pol je to ena možnih napak :\ No men je brez problema delu SIol ADSL na S-T linux. :)

GregaST ::

Zdej mi tud irc več ne dela.Spreminjou nism nč.

Gandalfar ::

Najprej ti mora Network config prepoznat mrezno kartico. Ce ti jo prepozna gres v Internet->ADSL in napises username in password za adsl in vzpostavis pppoe kanal do siola. Nakar ti bo internet delal.

lopov ::

Banalno vprasanje ...

Nalozil sem Slo-Tech na disk na racunalniku, ki ima USB mis.
Sedaj sem vse skupaj prelozil v drugo isto, kjer je prikljucena PS/2 mis -- in glej ga zlomka, ne deluje.

Mis seveda dela, le da ne vem, kaj/kje premeniti, da bo namesto USB nalozil PS/2.
Vmes sem ze prevajal kernel, da ni SMP in samo za Athlona. Po vsej verjetnosti sem tu kaj pozabil, ceprav je na prvi pogled vse OK.

Uporabljam KDE, ni pa svoh, ce dela mis tudi v konzoli. Any idea?

In se to ... Zelel sem naloziti nvidia drajverje. Nekako sem razumel, da je dovolj, ce v konzoli vtipkam "init 3" al karkoli ze in se bodo Xii ugasnili. No, karkoli ze vtipkam, se ne zgodi nic. Ce je tu kaksna ideja, se tudi lepo priporocam.

Hvala,
b.

Gandalfar ::

odpri /etc/X11/XF86Config-4 in v Section "InputDevice"
isci

Option "Device" "/dev/input/mice"

to spremeni v

Option "Device" "/dev/psaux"

shrani datoteko in restartaj X11 (ali pa kar cel racunalnik) in mis bi morala delati. Ko ze ravno gledas to datoteko poglej se kateri driver imas napisan pod
Section "Device"
Identifier "Generic Video Card"

ce je 'nvidia' potem ze imas 3d gonilnike, ce nimas bomo pa naprej delali.

Marjan ::

Problems here :O

Namestil sem si ST linux na disk. Očitno sem ga ustral, ko sem delal particije v Partition Morpher!

Naredil sem /dev/hde5, 6, in 7. 5ko sem dal 200MB boot, 6ka 6GB root, 7ka 1GB swap.

Potem mi lepo instalira na 6tko.

Potem sem pa reku naj mi NE naredi GRUB, saj ga že imam! (Torej je 5tka - boot ostala prazna?!)

Potem lepo restartam in prikaže se mi tekstovni GRUB! Če dam "boot" mi reče "Kernel must be loaded before booting".

Če kaj pomaga - imam dva diska C: (hda) - [OS:winXP na NTFS] in D: (hde) na slednjem imam dve glavni particiji: eno NTFS, eno sem si pa naredu ext3 in nanjo instaliral ST Linux.

Kako zdej pridem v sistem? Win ali Linux?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

hruske ::

za windows vpises v grubu:
> root (hd0,0)
> chainloader +1
> boot

če ne dela v prvo, probaj s kakimi drugimi ciframi pri hd. prva cifra je disk, druga particija.

za linux je nekoliko lazje.
reces:

> find /boot/vmlinuz
in ti vrne particijo kjer je kernel.
potem pa vpises kar ti izpise nekako tako:

> root (hd1,5)
> kernel (hd1,5)/boot/vmlinuz-nekineki root=/dev/hde6
pri nekineki lahko tab stisnes in ti bo svetoval
tist parameter root napisi, ker sicer se ti zna vcas jedro obesit.

in koncno
> boot

Marjan ::

Aha, hvala. V Linux mi je ratal pridet, v Win neki teži...

Kako bi pa naštimal grafični GRUB? Ker je nekoliko zamudno konzolno vpisovat...

hruske ::

narest moras /boot/grub/menu.lst priblizno naslednje oblike:

default 2
timeout 2
fallback 1
foreground = 000000
background = eeeeee
color light-gray/blue black/light-gray
 
title Dvasest5
root (hd0,0)
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz-2.6.5 root=/dev/hdc1 hda=ide-scsi hdd=ide-scsi
 
title Windows XP
root (hd0,2)
makeactive
chainloader +1

Gandalfar ::

ne pozabi pognat potem

grub-install /dev/hdX

(hdX je pac kamor ga hoces namestit)

Marjan ::

> priblizno naslednje oblike...

A ce ni res tako lahko kaj zjebem?

hruske ::

preber si. itak bos mogu vedet kaj kj pomen.
stran na www.mcc.ac.uk

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Marjan ::

Ok, bom jutr tole predelu. Zdele imam večji problem ker ne morem v Winse pridet.

Ob ukazu root (hd0,0) napiše "FileSystem type unkown, partition type 0x7", kar se mi zdi dost hudo, da mi ne prepozna C: NTFS, kjer imam prvotni OS!

Poleg tega tud ne morem več v X-e v Linuxu pridt, saj pravi "Ne morem zagnati X strežnika, verjetno je bil napačno nastavljen", spemenil sem pa le ločljivost!

hruske ::

za ikse:
# dpkg-reconfigure xserver-xfree86

glede onega pa poskusi ignorirat tisto sporocilo o napaki pa si poglej mojo kitico o xpjih v menu.lst

Marjan ::

"dpkg-reconfigure xserver-xfree86"

To sem napisal kot root v konzoli, pa mi pravi, da xserver-xfree86 ni instaliran.

Gandalfar ::

wtf?!?

root@a1200:/# dpkg -l | grep xserver
ii isdnvboxserver 3.3-8 ISDN answering machine, server
ii xserver-common 4.3.0-7 files and utilities common to all X servers
ii xserver-xfree8 4.3.0-7 the XFree86 X server


valda, da je gor

Marjan ::

hmm, reče "xserver-xfree86 not installed.. help..."

Jest bi zdele samo rabu v Winse pridet, pa bi se jutri naprej s tem igral... :O

Tistega menu.lst pa ne znam iz konzole napisat... so I have a problem.

Marjan ::

"dpkg-reconfigure xserver-xfree86"

aha, če poženem iz live CD kot SU potem pa dela. Vrze me configuration... kaj nej nastavim? Če se bojo nastavitve sploh zapisale?

root987 ::

SavoS, glej zasebna sporočila.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Marjan ::

No, zdej je pa res štala ratala! Sem nastavu xserver na neke vrednosti, kot so se mi zdele pravilne, kar nisem vedel sem pustil prazno, is sedaj dobim:
UDF-fs: No partition found (1)
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 09:00

In zdej ne morem niti v linux, samo liveCD lahko laufam. Jest bi pa rad v Winse, kamor pa še sploh ne morem...

hruske ::

root parameter moras podat...

Marjan ::

Kje?

zakaj grub ne prepozna ntfs??

reče FileSystem type unknown, partition type 0x7

CaqKa ::

daj cd od winxp noter, počaki da se naloži vse ... nakar stisni "r" da prideš v recovery konsole. tam pa vpiši ukaza FIXMBR in FIXBOOT. s tem bi moral prepisat gruba čeprav vedno ni tako po mojih zadnjih tridnevnih izkušnjah. tile bootloaderji so vsi adijo. od gruba, lilota, xosla pa vse do windowsovega.

gandalfar: imam kabelski net v router, router pa ima naštelan dhcp. iz routera gre na moj komp mislim da na eth1 in ne na eth0. (verjetno ne čekne če je več ethjev?) v novem stgl2 mi ne dela net po defaultu v starem stgl1a pa dela takoj... boš porihtal to?

pa super da so fonti v firefoxu porihtani... v stgl1a si moral namreč vsakemu tabu posebej večat font (FUUUL zamudno) tukaj pa se že fonti po defaultu nastavljeni na neko dobro vrednost.
aja izgled je full sleek, na cajte skoraj mislim da sem v gnome. se mi zelo dopade.
pa ono ko so dolečni programi v dvojnih menijih zbriši pa malo bolj pokategoriziraj programe.

lopov ::

Jaz sem spet nekam zaplezal ... Na se eni masini s SCSI diskom sem naredil disk-install (na roke naredil particije, potem pa pognal morphixdiskinstall).

Instalacija gre OK, pojavi se grub boot meni, nato pa se izpise:

ide: late registration of driver
kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k block-major-8, errno = 2
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 08:01

Od tu naprej utripajo vse 3 led na tipkovnici.

V skatli je 4,5Gb IBM SCSI disk na Initio-950 kontrolerju; s CDja dela super.

Ce je kaksna ideja se najlepse priporocam.

b.

Gandalfar ::

CaqKa: a ce nastavis v network configu dela?

lopov: pokazi `fdisk -l` vseh diskov ter menu.lst, ki ti ga je skopiral v boot/

hruske ::

Morda bi bilo dobro v kernel vgraditi kontroler za tvoj scsi disk in čip in to? Al pa vsaj initrd?

CaqKa ::

gandalfar: bom sedaj probal še enkrat.. ampak ravnokar sem dal eth karto vun iz kompa tak da imam še samo eno in bo vse skupaj na eth0. bom poročal.
««
13 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
351939 (1429) cbelica
»

moje potovanje v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131754 (1522) CCfly
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533292 (2673) TICKO
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795315 (4541) marsovec gugu
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395561 (4156) TICKO

Več podobnih tem