» »

Kvaliteten mikrofon

Kvaliteten mikrofon

Han ::

Iščem malce boljši mikrofon za (studijsko) snemanje zvoka (govora), do recimo 50 eur. Posnetek mora biti čist in čimbolj glasen.

Ali Behringer Ultravoice XM8500 ustreza tem kriterijem?
  • spremenil: Han ()

Matek ::

Za govor je načeloma najbolj primeren kondenzatorski mikrofon, tvoj polinkan Behringer je pa dinamičen. Mogoče kak Behringer C-1 ali pa Audio-Technica AT2020 (malo dražji od 50). Poguglaj "50 dollar vocal condenser mic", hitro najdeš kaj takega ali podobnega.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Han ::

Aha, hvala za info! Nekje vmes je Behringer C-3... Je bolje vzeti klasičen priklop (3,5 audio jack) ali USB? Behringer C-1U ima namreč USB priklop.

Matek ::

Kolikor vem, je razlika predvsem v tem, da C-1 snema samo z enega konca, C-3 pa ima več opcij za nastavljanje smeri (recimo za snemanje cele okrogle mize ali dveh sogovornikov, ki si sedita nasproti) - če rabiš, vzami C-3, če ne, pa ne.

Z USB-jem je pa isto - če boš mikrofon priklapljal direktno na računalnik (recimo za podcasting) in ne rabiš ničesar vmes, potem vzemi USB verzijo. Za navadno verzijo mikrofona boš rabil vmes vsaj še eno mini mešalko, ki ima svoje prednosti (hitre sprotne nastavitve, možnost priklopa dodatnih naprav, itd).
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Han ::

Hmm, zakaj mešalko? Ni dovolj dobra zvočna kartica, npr. SB X-Fi Titanium z ASIO gonilniki? Snemal bi z Adobe Audition.

Matek ::

Han je izjavil:

Hmm, zakaj mešalko? Ni dovolj dobra zvočna kartica, npr. SB X-Fi Titanium z ASIO gonilniki? Snemal bi z Adobe Audition.
Nja, bolj ne - kak dinamični mikrofon bi teoretično lahko povezal direktno na zvočno, ampak bi dobil zelo majhen (tih) signal. Poleg tega kondenzatorski mikrofoni potrebujejo še phantom power (dodatno napajanje), ki ga zvočna kartica ne more sproducirati. Tako da če ne boš imel USB različice, je mešalka must have zaradi predojačitve. Ampak dobiš primerne že za 50 eur ali celo manj.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Han ::

Najlepša hvala za vsa pojasnila! :)

black ice ::

Matek: Phantom power najdeš tudi na kakšnih cenejših zunanjih zvočnih karticah ala Focusrite 2i2.

Matek ::

black ice je izjavil:

Matek: Phantom power najdeš tudi na kakšnih cenejših zunanjih zvočnih karticah ala Focusrite 2i2.
Ja, imaš prav, malo neumno sem se izrazil. Definitivno lahko ima marsikatera zunanja zvočna kartica, namenjena snemanju, možnost phantom powerja. Ciljal sem bolj na "navadne" računalniške/gejmerske zvočne kartice.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Han ::

Torej, če nabavim recimo Behringer C-1U in z njim posnamem govor, se bo ta slišal dovolj naglas na integriranih zvočnikih prenosnika (ThinkPad E145)?

Studijski (glasbeni) posnetki so na tem prenosniku dovolj glasni, medtem ko govor, posnet prek mikrofona povprečnih slušalk in še dodatno ojačan v Auditionu, ni.

AnotherMe ::

Priporomač kondenzatorski mikrofon z usb priključkom - recimo Samson C01U je predej vredu - je pa mogoče malo dražji ko 50€.. Odvisno kje kupiš.

Arey ::

Han je izjavil:

Torej, če nabavim recimo Behringer C-1U in z njim posnamem govor, se bo ta slišal dovolj naglas na integriranih zvočnikih prenosnika (ThinkPad E145)?

Studijski (glasbeni) posnetki so na tem prenosniku dovolj glasni, medtem ko govor, posnet prek mikrofona povprečnih slušalk in še dodatno ojačan v Auditionu, ni.

Odvisno od tega kako boš snemal pogovor. Če bo prostor akustično primeren, če ne bo preveč šundra okoli in bo mikrofon dovolj blizu tistmeu ki govori, bo posnetek ok in razločen tudi na ebay mikrofonu za 1EUR. Preverjetno. Ni pa to kvaliteta ki bi jo uporabljal za kakšne resne namene, je pa razločno.
Spet je pa odvisno za kaj točno rabiš to snemat, če boš snemal petje za komad je to drugo kot snemanje intervjuja.
Drugače pa če misliš to delat večkrat paa se splača kupit vsaj neko približno ok zvočno kartico ki ti ne bo samo pri konverziji dodala miljon šuma (integrirane kartice ponavadi to počno).
Če rabiš mobilnost pa kupi kak Zoom, sam tisto je že 200EUR+.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arey ()

black ice ::

Matek je izjavil:

Ciljal sem bolj na "navadne" računalniške/gejmerske zvočne kartice.

S temi se nima smisla zajebavat. Ne tič ne miš.

Rabljen Zoom te stane okrog 200€, a tudi ni ravno biser, še posebej ko priklopiš zunanji mikrofon. Jaz bi definitivno vzel zunanjo zvočno, ker jo lahko lažje prodaš kot kateregakoli Zooma, ki se mi zdi precej nišni produkt.

Han ::

Snemale se bodo besede in besedne zveze (kratki stavki) za potrebe invalidne osebe, ki ne more govoriti. Posnetek se potem predvaja preko (v prenosnik vgrajenih) zvočnikov, zato mora biti posnetek dovolj glasen.

Posnetki, narejeni z mikrofonom povprečnih (Labtec/Logitech) slušalk so solidni, a premalo glasni. Na zvočnikih stacionarnega rečunalnika se slišijo v redu, na zvočnikih prenosnika pa ne. Vem, da imajo prenosniki šibkejše zvočnike, a so posnetki zagotovo lahko boljši, saj se studijsko posneta glasba na prenosniku sliši v redu...

AnotherMe ::

Han je izjavil:

Snemale se bodo besede in besedne zveze (kratki stavki) za potrebe invalidne osebe, ki ne more govoriti. Posnetek se potem predvaja preko (v prenosnik vgrajenih) zvočnikov, zato mora biti posnetek dovolj glasen.

Posnetki, narejeni z mikrofonom povprečnih (Labtec/Logitech) slušalk so solidni, a premalo glasni. Na zvočnikih stacionarnega rečunalnika se slišijo v redu, na zvočnikih prenosnika pa ne. Vem, da imajo prenosniki šibkejše zvočnike, a so posnetki zagotovo lahko boljši, saj se studijsko posneta glasba na prenosniku sliši v redu...


Če se gre predvsem za glasnost, boš več pridobil z primerno naknadno obdelavo posnetkov, kot z investicijo v "dosti" boljšo opremo.

Za začetek bi vseeno svetoval, da se vzame mikrofon z vgrajenim adc, direkt na usb. Cena bo recimo od 50 do 150 eur, izbire je veliko, ampak mislim, da bi že osnovni bil dovolj dober.

Če mikrofon potrebuješ samo za določen čas (recimo kak teden, da se posname kar rabiš), ti lahko tudi jaz posodim svojega.

Kar se tiče obdelave pa bi bilo potrebno naredit naslednje:

- počistit šum
- porezat nizke frekvence, da se ne "mučijo" računalniški zvočniki, pod 100Hz pomojem brez problema, verjetno še več - odvisno od govornika, ki ga boš snemal
- malenkost poudarit območje okoli 3kHz (kjer je človeški govor najbolj prisoten)
- vsemu skupaj na koncu še povečat glasnost/kompresirat

To bi bilo pomojem že dovolj, da se doseže neka zadeva, ki bo dejansko uporabna v več kot 90% primerih.


lp

Han ::

Mikrofon bomo potrebovali večkrat, saj se bodo sčasoma menjali posnetki. Šele pri dejanski uporabi namreč ugotoviš, katere besede in stavke največ uporabljaš, katere skoraj nič. Tudi okolje uporabe se menja (stacionarni računalnik v sobi, prenosnik na invalidskem vozičku)...

Pri nas sem našel SAMSON C01U PRO USB MIKROFON. Cena se mi zdi ugodna, trgovina pa je v MB, kjer je tudi locirana invalidna oseba.

Vse naštete dodatne obdelave zvoka lahko brez težav izvedem v Auditionu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

AnotherMe ::

Potem si rešil vse ;) Preden kupiš mikrofon, poiskusi obstoječe posnetke uredit, mogoče mikrofona sploh ne boš potreboval.

Han ::

Sem že poskušal z obdelavo obstoječih, a žal ne dobimo želenega rezultata...

AnotherMe ::

Kar se tiče glasnosti boš največ pridobil z kompresijo.

Han ::

Kompresijo? Lahko prosim razložiš tole?

AnotherMe ::

Dynamics Processing effect

The Amplitude And Compression > Dynamics Processing effect can be used as a compressor, limiter, or expander. As a compressor and limiter, this effect reduces dynamic range, producing consistent volume levels. As an expander, it increases dynamic range by reducing the level of low-level signals. (With extreme expander settings, you can create a noise gate that totally eliminates noise below a specific amplitude threshold.)


The Dynamics Processing effect can produce subtle changes that you notice only after repeated listening. When applying this effect in the Waveform Editor, use a copy of the original file so you can return to the original audio if necessary.

Use the Broadcast Limiter preset to simulate the processed sound of a contemporary radio station.


Na hitro: kompresija ti zmanjša razliko med tišjimi in glasnejšimi deli. Nekako tako, kot če bi povsod kjer je zvog tišji povečal glasnost.

Tutorial:

Zgodovina sprememb…

Han ::

Včeraj sem že skoraj naročil Samson C01U Pro pri prej omenjenem MB glasbenem centru, a sem si premislil, ko sem preveril d.o.o. na bonitete.si. Je v SLO še kakšna trgovina, ki ima ta mikrofon za manj kot 80 eur?

Pozna kdo nemški RockShop? Je vreden zaupanja? Poštnina v SLO je sicer 20 eur, zato bi zadevo naročil prijatelj v Avstrijo, do koder je poštnina 7,5 eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Han ::

Sem se potem odločil za Behringer C-1U, ki ga dobim za 50 eur pri Conradu (Avstrija). Če ne bo v redu, bom razmislil o npr. Audio Technica AT2020 USB+.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Arey ::

Mogoče se ti splača plačat par 10€ nekomu ki ti bo znal zadeve primerno sfiltrirat, equalizirat in skompresirat. Če bojo posnetki kvalitetni (snemaj v prostoru s čim manj "odmeva"), se da z ustreznim filtriranjem in kompresijo zadevo naredit precej glasno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MEŠALNA MIZA

Oddelek: Zvok in slika
172134 (1785) videc
»

Oprema za snemanje vokala

Oddelek: Zvok in slika
341887 (1331) AtaStrudl
»

Kateri mikrofon za snemanje diatonične harmonike?

Oddelek: Zvok in slika
82471 (2339) Aeroplane
»

iščem kvaliteten mikrofon

Oddelek: Zvok in slika
51643 (1492) Naabo
»

Snemanje vokala?

Oddelek: Zvok in slika
235216 (4928) zcetrt

Več podobnih tem