» »

barva za zaščito lesa zunaj

barva za zaščito lesa zunaj

kumer ::

Dober dan

Ali se morda spoznate na barve za les?
Katera je najboljša, katero uporabljate?

Belinka, sikkens, sadolin, swingcolor, lazurin, chemcolor, helios, jub ..., res ne vem kaj je vzet. Barval bom studenec.

Še eno vprašanje. Na balkonih imamo tessarol, ali lahko na to barvo dam katero drugo barvo oz je edina možnost ponoven nanos tessarola.
Sprašujem zato ker se tessarol ni dobro obnesel, spokan, odstopa...

Hvala

LP

Ganon ::

Seveda lahko. Ampak površino pred barvanjem ustrezno pripravi - pobrusi. Jaz uporabljam izključno belinkine premaze, ki se po mojih izkušnjah izjemno dobro obnesejo.

fikus_ ::

Lak lazure so problematične na izpostavljenem lesu, ker se les navlaži in razširi, lak pa poči in s tem je les še bolj občutljiv na vremenske vplive.
Obstoječi premaz moraš odstraniti z brušenjem (tračna brusilka in trikotna vibracijska za notranje vogale) .
Uporabi npr nekaj takšnega:
http://www.soncne-barve.si/slo/barve-za...
Imaš pa še druge proizvajalce.

kumer ::

ali ste morda že kdaj uporabili sikkens barve
na nemškemm trgu so kar močno prisotne, gledam ocene ne amazon.de in jih kar hvalijo

seveda pa je čisto mogoče da so naše barve (belinka, helios, jub ...) prav tako vredu oz boljše

kaj pa swingcolor od bauhausa, ali je ok barva?

LP

Machete ::

Pojdi na Remmers. Top nemška tehnologija. S slovenskimi razno raznimi sem ograje barval kar naprej. Od kar sem ruknil njihovo barvo, na vodni osnovi, je mir in kar trajajo (seveda tudi les).

http://www.remmers.de
http://www.bizi.si/U-TRADE-D-O-O/maticn...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Blum ::

Imamo brunarico prebarvano s sikkens, pravtako ograjo ter klop - vse staro 3+ leta. Vse je podvrženo vremenu, je na prostem in do zdaj ni nič ne spremenilo odtenka in se ne lušči, je kakor na začetku. Malo je dražja, ampak se splača.

kumer ::

hvala, bom preveril remmers in sikkens
LP

letmein ::

Pomembno je tudi, da se les pred barvanjem impregnira - vsak proizvajalec ponuja svoje.

gruntfürmich ::

za dobro zaščito lesa sploh ni pomembno kako dober je zaključni sloj, ker le-ta vedno hitro razpoka, ampak kako dobro je impregniran (aka belton - tankoslojne lazure z veliko vpojnostjo in prodornostjo)...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izbrisan_Acc ::

Da ne odpram nove teme, si bom kr tole sposodu.

Planiram eno simple zunanjo ograjo. Zanima me, kakšen je najboljši način za izdelavo teh zakrivljenih rezov navrhu. Menda se to ne dela ročno? To bi trajalo kak mesec.... pa še grdo bi blo. Kar se opreme tiče pa,...imam nekej hobi mizarske opreme....



tnx

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Če imaš hobi mizarsko opremo, potem je tračna žaga ali vbodna. Kako bo pa na koncu zgledalo je pa odvisno od tvoje roke. Lahko pa na koncu pobrusiš s tračno brusilko.

Si pogledal v kakšnem Baubau in podobni trgovini, koliko je cena izdelanih?

Izbrisan_Acc ::

Tnx za odgovor. Fora je v tem, ker imam lesa za celo podstreho in bi nekej koristnega iz tega naredu. Ne gre za les neke visoke kvalitete, ... uglavnem je smreka...ampak za takole ograjco bi bil pa popoln. Bom probal popoldne par testnih polkrogov odžagat....

Sicer pa,..a kdo kej mizari na tem forumu? Zadnje pol leta odkrivam ta hobi in se mi zdi fenomenalen. Pač izdelki so tko-tko, ampak osnove maš hitr v malem palcu. Če je bl bedno narjeno pa pač rečeš, da je rustikaln dizajn. :)

Invictus ::

Ne naredi zaokroženega konca, ampak naredi trikotno špico. Ali celo ravno. Kar boš lahko brez problemov naredil sam.

Ne pozabi na mehansko zaščito vrha letve, ker ti bo drugače v parih letih dež uničil letev. Dovolj ena bakrena/aluminijasta ploščica na vrhu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Blum ::

Ne delat ravne stranice, saj ti bo sčasoma zacvetela, ne glede na zaščito (razen s plehom na vrhu, ki zgleda grdo). Krog na vrhu lahko enostavno narediš z rezkalnikom ali po domače uberfrezerjem. Vzemi si čas in naredi maketo po kateri boš vodil uberfrezer in vsako desko zgoraj prirezal, vzame ti manj kot minuto na desko vključno z brušenjem robov na roke.
Morda bi bilo pametno, če bi dal obdelane (neprebarvane) deske impregnirat, pride okoli 50eur +ddv na kubik desk, potem ne rabiš niti barvat niti lakirat. Imamo tako ograjo že več kot 15 let.

Smreka pride malenkost zelenkasta pri impregnaciji, hrast pa bolj na rjavkasto potegne.

Rezkalnik katerega jaz uporabljam in je za hobi dovolj dober:
http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/...

Našel sem sliko iz letošnje zime, se malo vidi ograjo. Nebarvana, le impregnirana pod visokim pritiskom. Hrast.
 ograja

ograja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blum ()

Izbrisan_Acc ::

Tkole ja,... Lih nekej tacga sm imel v mislih. Jst sm se pa večkrat sprašval čemu rezkar služi...hehe....

Drugač pa trenutno prou počasi delam neko stojalo za tv. Enkrat bo. Res je, da ko nimaš neke dobre opreme, se vsak projekt meri v tednih.

boris82 ::

Jaz bi se navezal na to temo, čeprav je že mal stara...

A kdo mogoče uporablja Silvanolin barve za les: https://www.silvaprodukt.si/?
Imam doma reklamo, pa me zanima, če kdo ve, kako se kaj obnesejo? A je bolje kupiti kakšen Beltop ali pa eno iz Merkurja, Obija...

Hvala,

B.

drekodovce ::

to ni barva, ker mislim da ne tvori lazure oziroma površine, ampak se samo vpije v les in je zato impregnacija.

Na Biotehniški fakulteti oddelku za lesarstvo so te premaze kar dobro stestirali in so jih hvalili do konca :)) Obstojnost lesa je v tem primeru mnogo boljša kot pa neki random premazi iz trgovin, saj je ta premaz fungicid - preprečuje trohnenje lesa. Je pa res, da je najboljše impregniranje, ampak stane okrog 300€ za kubik.

Na kratko povedano: od silvaprodukta premazi odlično pripomorejo k obstojnosti lesa.

aleninjo ::

Pozdrav! Zanima me kaj najbolje uporabiti, za zascito lesa zunaj, in da les ohrani naravno barvo.. Delam namrec vrtno lopo z teraso, les je smrekov, vrtna lopa in streha pa bosta oblozeni z opaz plosma sirine 2cm (streha bo seveda se zascitena naprej z vsem potrebnim...).
Rad pa bi imel naraven izgled lesa, torej brez barvanja in pa da bi bil dobro zasciten...
Hvala za vso pomoc!

Kvinta ::

Pokliči v Samson kamnik tu smo mi kupli vse majo zelo dobre stvari recimo TUNGOVO OLJE je top res pa je da to ni bauhaus kvaliteta in so malo dražji.
A.C.A.B

miko22 ::

Tudi jaz nameravam pred zimo pobarvat nadstrešek.
Tisti, kaj mi je naredil nadstrešek je reko, da lesa ne barvat z lakom. Les mora dihat.
Torej impregnacija najprej(Katera?). kaj pa pol preko? Nekaj brezbarvnega.
Moram gledat na znamko? Cene so kar zasoljene.

fikus_ ::

Impregnacja (po potrebi=prisotna vlaga) in lazura čez, če želiš drugačen odtenek.

miko22 ::

Ne, jaz hočem čimbolj naravni les. Torej lazure ne rabim, samo impregnacijo?
Na koliko jo treba ponavljat?
ker tisto kar piše 5 let se mi zdi malo za zase privelčeno.

fikus_ ::

5 let, misliš prekratko/predolgo? Zelo odvisno od izpostavljenosti soncu in dežju.

bf4ed ::

Impregnacija brezbarvni silvanolin ( ali podobno) vse je to enako, borova kislina..
Lazura od Color-a brezbarvna lazura 2-3 sloje

Ponoviš vsake 3 leta 1 sloj.

Les more dihat...gluposti. Če bo dihal bo tudi vlekel vlago v sebe.
Lazura more bit. Če pade par kapljic na les ali jutranja rosa, bo na lazuri lepo odtekla in se posuši na soncu/zraku.

TheBlueOne ::

bf4ed je izjavil:

Impregnacija brezbarvni silvanolin ( ali podobno) vse je to enako, borova kislina..


Brezbarvni skoraj nima zascite, morda boljse vzeti tiste z bakrom. Kaj ti na kratek rok les nekoliko pozeleni.

Ce les ni nonstop izpostavljen, ti niti ni treba kaj nanasati.

Pri olju so zadeve dosti zacasne, kjer je voda zna olje sprati.

Pri lazurah je neka srednja pot. Malo manj pogosto osvezevanje nanosa, nekolko vec zascite.

Potem pa imas se voskanje, ki pa je menda dalec najbolj obstojno.

Te bolj industrijske zadeve dobis ugodno pri silvaproduktu.

Vanich ::

Si sposodim tole temo, da ne odpiram nove. Torej; nova terasa, smrekove deske. (vem, ni najbolje - so bile pač dostopne + moje stanje financ)
Skupna površina terase: cca 21m2
Odločil sem te smrekove deske premazati z oljem - katero bi bilo najbolj primerno? Osmo variante olj so najboljše, vendar predrage.
Kaj bi bilo potem najbolje? Laneno olje (rafinirano ali z dodanimi sikativi) je recimo dosti poceni.
Mogoče tikovo olje? Tungovo olje?

fikus_ ::

Kaj je cilj doseči, izgled in zaščititi les? Če res želiš oljiti, potem vzami najcenejše olje in če je izpostavljeno soncu ter dežju, boš to moral ponavljati vsako leto. Prvič premažeš les pred vgradnjo, potem pa samo površine, ki jih dosežeš.

Jaz sem že uporabljal parafinsko olje za živila za stvari, ki so v stiku z živili in za druge površine in je OK. Poglej za ceno in primerjaj z drugimi olji.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

Namen: zaščita lesa + čimbolj naravni videz, če se le da, ni pa nujno. Soncu niti ne bo pretirano izpostavljeno, snegu in dežju pa kar.

Magic1 ::

A je sploh razlika v izgledu po enem mesecu v odvisnosti od olja? Drugače je najbolj pomembno, da boš dosti pogosto naoljil. Pozimi mogoče ne bi bilo slabo, če bi kar pokril s kakšnim platnom, da snegu in dežju sploh ni izpostavljeno.
Magic

fikus_ ::

Podkonstrukcijo dvigni, da ne bo na tleh in v vlagi ali celo stoječi vodi.

Nekaj takšnega





Poleg tega moraš zagotoviti možnost prezračevanja/sušenja, pustiš reže ob straneh ali nekaj mm špranje med letvami.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Vanich ::

fikus_ je izjavil:

Podkonstrukcijo dvigni, da ne bo na tleh in v vlagi ali celo stoječi vodi.

Nekaj takšnega





To ja, ampak me bolj zanima zaščita desk na vrhu. Z oljem.

Magic1 je izjavil:

A je sploh razlika v izgledu po enem mesecu v odvisnosti od olja? Drugače je najbolj pomembno, da boš dosti pogosto naoljil. Pozimi mogoče ne bi bilo slabo, če bi kar pokril s kakšnim platnom, da snegu in dežju sploh ni izpostavljeno.


Nekateri obljubljajo dolgotrajno zaščito.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

fikus_ ::

Vsa olja se izpirajo. Če ne želiš sive terase, boš moral obnavljati premaz 1x letno oz. odvisno od izpiranja olja.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

Ja, saj: "dolgotrajna" zaščita. Zelo relativno.

darkolord ::

Poleg izpiranja še hlapijo in se vpijejo v les. Če delaš samo z olji je za zunaj priporočeno obnavljati premaz bolj 2x letno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Homologacija prejšnih pnevmatik ali nakup novih?

Oddelek: Na cesti
163083 (728) d4vid
»

Osvetlitev dnevne sobe

Oddelek: Loža
201515 (646) Invictus
»

Iščem "našo" besedo za tole:

Oddelek: Loža
71445 (598) fikus_

Ukrajina Part III

Oddelek: Problemi človeštva
12661 (547) fikus_
»

Sipanje brežine

Oddelek: Loža
252174 (1139) fikus_

Več podobnih tem